BUITENLAND. Een moeielijk groot te brengen kind. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De zachte vetrijke schuim evenwel, dat achteruitgang van goede ren, wapenen enz. niet zal mogen worden afgewacht, alvorens de in het belang van het onderhoud daarvan dringend noodige maatregelen te ne men of, wanneer de bevoegdheid daartoe niet bestaat, in overweging te geven. Het behoeft voorts geen beloog, dat ik heb voorzien, dat de genomen maatregelen, met betrekking tot de inkrimping van het blijvend gedeelte, ook bij het wapen ouder uw bevel wel eeuige voorziening zou kunnen noodig maken. Daar, waar zich voordoende bezwa ren op geenerlei wijze uit den weg te ruimen zijn door maatregelen in het wapen zelf ze nemen, zij het ook met het oog op den nieuwen toe stand met voorloopige of tijdelijke terzijdestelling van voorschriften of bepalingen, zullen door mij de ver- eischte bevelen worden gegeven om de vorenbedoelde bezwaren op te beffen. Intusscben moet ik bij de uitvoering van de getroffen maatregelen kunnen rekenen, op de volle medewerking van allen van den hoogsten tot den laagsten rang alsdan zal, met den noodigen goeden wil, uitvoerbaar blijken, wat aanvankelijk bezwaarlijk uitvoerbaar werd geacht". Staatspensionneering. Aan de afdeelingen van den «Bond voor Staatspensionneering" isverzocht zich zoo spoedig mogelijk uit te spreken over het volgende voorstel, dat bij het dagelijksch bestuur van den Bond in gediend is: «Met het oog op de aangekondigde indiening van een wetsontwerp op de ouderdomsverzekering door Minister Veegens (waarmee gebroken schijnt met het Duitsche stelsel van verplichte ivaliditeits- en ouderdomsverzekering) wordt het voorgenomen pensioencon gres uitgesteld totdat de inhoud van vorenbedoeld wetsontwerp bekend zal zijn." Aan den Heer J. Stamperius, die benoemd is tot schoolopziener in het arrondissement Rbenen, is door den Minister vanBinnenlandscheZakeh vei lol verleend om te Baarn te blijven wonen. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie brengt het volgen de ter kennis: Bij gelegenheid van het aanstaande Sint Nicolaasfeest wordt de vergun ning, om meerdere pakketten aan het zelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 7 December ingetiokken en zal derhalve, bij elk gedurende dat tijdvak ter verzen ding aangeboden pakket een adreskaart behooren te zijn gevoegd. Vooits wordt ter verzekering van eene goede over komst van de pakketten aanbevolen: lo, zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de te verzenden voorwet pen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrij ven en, waar opplakking of aanhech ting van een adres onvermijdelijk is, dit zóódanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens bet ver voer geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. St.-Ct. Den 26 en 27 dezer zullen weder groote drijljachten op groot wild ge houden worden door den Prins en een aantal genoodigden in den omtrek van Uddel. Aan de dagelijksche morgen-gods dienst oefeningen ten Paleize neemt ook H. M. de Koningin-Moeder geregeld deel. De kleine republiek San Marino was bijna het slachtoffer geworden van een bedrieger a la Kopenick. Eenigen tijd geleden verscheen daar een deftig uitziend heer, die zich bij de beide regenten uitgaf voor een vertrouweling van den Amerikaanschen milardair Pierpont Morgan en zeiile door dezen belast te zijn voor hem en nog een anderen Amerikaanschen Croesus tegen betaling van twee milb- oen een hertogstitel te verwerven Voor zich zelf eischte hij als provisie een commandeurskruis en de aanstel ling als gezant bij de Vei eenigde Staten. De regenten gingen op het voorstel in, maar wilden eerst inlichtingen inwinnen Eer dezen echter binnen kwamen, was de aanstaande gezant, met achterlating van heel watschulden, verdwenen. Het photographeeren op grooten afstand, dat tot nog toe slechts zeer onvolmaakt kon geschieden, is thans door een uitvinding van den Miinschen- schen professor Kom zeer verbeterd. Met zijn toestellen is hel mogelijk in den tijd van twintig minuten en over welken afstand ook een photographisch cliché langs telephoon- of telegraaf draden over te brengen. RECLAME. Dezer dagen las men in den Echo de Paris het volgend belangrijke artikel. De Pink Pillen hebben hem veel goed gedaan. De jonge Robert Bouchard, wiens portret wij hierbij geven, is een kind dat door den toestand zijner gezondheid heel wat ongerust heid heeft bezorgd. Hij was moeielijk groot te brengen, maar zooveel zorgen als zijne gezond heid gebaard heeft voor hij de behandeling met de Pink Pillen volgde, zpo voorspoedig is deze geworden sedert hij die Pillen heeft gebruikt. Robert Bouchard. (Cl. Pierre Petit) nMijn zoon Robert, zeide zijn vader, de heer Francois Bouchard, is altijd lijdende ge weest. Hjj had bloedarmoede en klaagde on ophoudelijk. Hij had nooit honger en dik wijls moesten wij hem met geweld doen eten. Dikwijls beklaagde hij zich over scheuten in de maag en verteerde zijn eten slecht. Wilde hij met zijn kameraadjes meeloopen dan moest hij onmiddelijk ophouden wegens benauwd heid en steken in de zijde. Bij het opgaan onzer trappen was hij onmiddellijk buiten adem. Dikwijls werd hij overvallen door dui zelingen en suizingen. Hij beklaagde zich veel over scheele hoofdpijnen. Altijd was hij bleek en toonde zich kouwelijk. Des nachts sliep hij slecht. Wij hebben hem de behan deling met de Pink Pillen doen volgen die veel goed hadden gedaan aan kennissen van ons. Sedert mijn zoon de Pink Pillen gebruikt is hij heel veel verbeterd. Hij is nu vroolijk, eet met smaak, beklaagt zich niet over de minste ongesteldheid en is veel krachtiger geworden.» De_ heer Francois woont te Par(js, rue Hé- gésippe Moreau, no 17. De Pink Pillen zijn dikwijls beschouwd als een geneesmiddel uitsluitend voor volwassen personen. Dat is eene dwaling. De Pink Pillen hebben merkwaardige resultaten gegeven bij, kinderen, in het bijzonder in het tijdperk van' den groei. De Pink Pillen die aan het bloea nieuw leven schenken en het zenuwstelsel fol nieuwe krachten wekken, kunnen slechts goed doen aan kinderen. Het is eenvoudig noodig hen den dosis te geven die met huone jfcren overeenkomt, en die wordt aangeduid ijs bet prospectus dat bij de doos is. Zij geveh hen bloed, eetlust, kracht en een fnsschê kleur. Z\j zijn even goed vöpr jongens als voor meisjes. Zij genezen bloedarmoede, bleekzucht al- gemeene zwakte, maaglijders, zenuwaandoe ningen. Zij hebben zeer hardnekkige gevallen van St-Vitusdans genezen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Anna Fles f. In Anna Fles is een ook in Amers foort bekende en hoog gewaardeerde beoefenaarster der muziek gestorven. Waar zij kon, met woord en daad, heeft zij de belangen der muzikale, inzonderheid der zaïig-kunstj voorge staan en bevorderd. Wat zij in haar vroegslen studietijd in Duitschland had geleerd, en wat zij zich zeil ver worven had door ontwikkeling en loutering van kennis en smaak, wilde zij aan anderen zoo gaarne schenken. Niet slechts in den bepeikten kring van leerlingen eenige jaren gal zij ook les aan de Toonkunst-muziek school alhier daarbuiten eveneens: «zingen is een kunst, niet uit boeken te leeren, maar meer dan elke andere door woord en voorheeft", schreef zij in haar overal gebruikt boekje Spreken en Zingenin vei hand uehracht met rle Nederlandsche taal. Wie zich achter het pseudoniem A. M. Eldar vei borg. wist spoedig iedereen: tal van her drukken zijn ervan verschenen. In vele artikelen en afzonderlijke geschriften kwam de begaafde vrouw op voor baar ideaal. Ik noem Das Biichlein .von der Sbigekunst, dat zij aan haar leermeesteres Fides Keller te Frankfort opdroeg; «Zangoefenin- gen", Vertalingen van Handelaria's, de beide bundels liederen voor de jeugd, met Clara de Voogt bijeenge bracht. Mij is meegedeeld dat nog een boekje van haar over de uitspraak der Italiaansche taal zal verschijnen, haar laatste werk. Nagenoeg tien jaar geleden slichtte Anna Fles met enkele zangeressen en zangers hel Ulrechlsch Palesirina- koor, waarvan zij tot haren dood de ziel is gebleven. Met gloeienden ijver heeft zij het streven van dit koor, om de wet ken der oude toonkunst, voor namelijk van Palestrina, te bestudeeren en ten gehoore te brengen, voortge stuwd. Ondanks haar teere gezondheid gaf zij het opwekkend voorbeeld om ook buiten Utrecht, hier en in Den Haag, in Rotterdam, Haarlem, Arnhem, Leiden, Zwolle en kleinere plaatsen, uitvoeringen te geven, waarin de schoonheid dier oude zangen glansde en waardoor de belangstelling voor de beoefening der gewijde muziek wakker geroepen werd. Betreurd door vele vrienden der kunst, waarvoor Anna Fles met moe dige volharding en waime lief.le ge werkt heeft, is zij verscheiden. S. Z. De gewone wintervergaderingen van de Provinciale Staten van Utrecht zullen geopend worden op Dinsdag 27 November a sdes voormiddags om half elf uur. Mej. J. J. M Engelen, directrice van het stads-ziekenhuis te Kampen, als zoodanig alhier benoemd, heeft thans ook een benoeming ontvangen als adjunct-directrire van het krank zinnigengesticht Oud-Roosenburg, te Loosduinen. De Zangvereeniging der plaatse lijke afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst geetl morgen- (Donderdag) avond in Auii- citia haar 02sie u tvoering. Als solisten zullen optreden de damrs G. v Ravenhorst uit's Herlogen- bosch en v. G. W., H. en M. van hier en de lieeren Kud van Schaik, (tenor) uit Utrecht, Bram van der Stap (bary- lon) uit Delft en De L. (has) van hier. Uitgevoerd wordenZigeuner- liederen, Des Bangers Fluch en Der Rose Pilgerfalirt. Op 62-jarigen leefiijd is te Sche- veningen overleden de gep. luitenant- kolonel H Th. Ghappuis, die zich ook op letterkundig gebied groote bekendheid heeft verworven. Als schrijver en als declamator was hij tn vele kringen zeer gezien. Voor de eerlang aan den Soes- terweg te stichten K. K Kerk met pastorie en school is leeds voor een bedrag van f3500 aan jaarlijksche bijdrage geteekend. Een teekening van het Kerkgebouw is ter goedkeuring aan den Aarts bisschop te Utrecht gezonden. Te Amersfoort en omliggende gemeenten is f 7000-gecollecteerd voor het R. K. klein Siminarie te Utrecht. Bij de Zaterdag voor rekening van het nieuwe Sint Elisabeths Gast- of Ziekenhuis gehouden aanbesteding voor de levering van 54 ledikanten met staaldraad-matrassen en 8 kinder ledikanten werd ingeschreven door de volgende stadgenooten Firma Bonnier model E. f27, model A f21.55, kinderledikant f21; Dijk huizen model E f26 75, model A 21.25, kinderledikant f21; Fortmann Hebenkamp model E 21.25, model A 20.47, kinderledikant-f'20 50; Aronson model E. 33.25; Gebrs. Hamers model E f22, model A f21, kinderledikant 121.80: B. H. Kuiper model E f28.70, model A f32.65, kinderledikant f 2245, Van den Donker model E 29.50. kinderledikant f 23.75; en Van Esveld kinderledikant f2250. Gegund aan de firma Fortmann Hebenkamp. Volgens de «Stichtsche Crt" zal ds. G W. C. Vunderink in het einde der maand optreden voor de plaatse lijke afdeeling van «Patrimonium", wier zangkoor dan ook eenige liederen zal ten gehoore brengen Een geheelen avond pianospel en dan nog wel door eenzelfden pei- soon, leek ons wel wat taai. Maai hoe bediogen zijn wij gisterenavond uitgekomen. Miss Peppercorn heeft van E de eerste noot die zij aan den heerlijken Bechsleinvleugel ontlokte tot het laatste slotaccooid haar ge- heele auditorium als 't ware geboeid. Nooit hoorden wij de heerlijke Mond- schein-sonate van Beethoven met meer gevoel vertolken. De ruil van drie wei ken van Brahms voor de fl-mol- sonate van Fr. Liszt bleek evenmin een slechte te wezen. Inniger voir- dracht zijner Ballade in G-rr.ol is moeielijk denkbaar. Aan eene be wonderenswaardig techniek (Chopin's etudes) paarde deze conceitgeelster eene zoo diep muzikale voordracht dat het instrument als het ware met leven bezield, zachtjes fluistert (Bei- ceuse op 57) of stormachtig brult (Polonriaisej al naarmate de mensche- lijke hartstochten door eene zee van loonen moeten worden uitgebeeld. Waarlijk voor deze jeugdige lief tallige pianiste schijnt eene groote toekomst weggelegd. In de j.l. Maandagavond gehou den jaarvergadering derOranjevereeni- ging weid door den secretaris verslag uitgebracht over de feesten op 31 Aug. 1.1 waarhij een wooid van waar deering werd gesproken over de alge- meene deelname der burgerij. De rekening sloot niet een batig saldo van f22.05. Na breedvoerige bespreking werd een bestuursvoorstel, om ait. 6 van de statuten en art. 10 van het huis houdelijk reglement (bestuursverkie zing) te wijzigen, aangenomen. Een voorstel om aan den secretaris penningmeester voor de vele werk zaamheden aan zijn functie verbonden een honorarium van fGO.toe te kennen tot een volgende vergadering aangehouden. Onder groote toeloop van nieuws gierigen en belanghebbenden werd j.l. Dinsdagochtend het lijk van den vermoorden spoorwegai beider H. Drost op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Omtrent den dader is nog immer niets bekend. Op het Bietenlaiid. »Wel, Buurman, hoe gaat het met de peeën? Je zijt er onderhand mee klaar, geloof ik." Dat ben ik. Nog een gemet of vier en dan is alles aan de fabriek of onderweg. «Ben je tevreden? Of, klaag je weer Waarachtig klaag ik niet. Ik ben meer dan tevreden. Gemiddeld heb ik tot nu 16500 KG. van 't ge- met met zoo ongeveer 46 a 16'/» suiker. Ik ben best tevreden hoor. En 't is nu nog goed weer en liet land heeft niets geleden, vergeleken met het vorig jiar. Ik kan nu nog heel wat opzaaien of op de wintervoor leggen. »Ja, 't land kan nu nog heel best in orde komen. Maar je zult toch zeker wel zoo wijs zijn, om het land wat terug te geven van wal je er met je peeën uitgehaald hebt Ik bedoel daarmede, dat ge het toch zeker wel zult bemesten, alvorens het te bezaaien of op de wintervoor te leggen tegen het voorjaar." Dat was ik in 't geheel niet van plan. Ik heb natuurlijk de peeën heel wat gegeven en mijn ondervin ding is, dat het op peeland nogzoo'n slecht zaaien niet is. »Dat geloof ik heel graag, dat het je tot nu wel gelukt is. Maar het zal je niet blijven lukken. Je zaait ook nog al bieten, jongen, en dat hou je met je gewone bemesting niet bij, inzonderheid wat de kali betreft. Kijk eens aan. Als je 16 a 47000 KG bieten van je land haalt, ontneem je er minstens 60 a 70 KG. kali aan, en dan leken ik daarbij, dat je het bietenloof opvoert en dat de kali, die daarin zit, in den stalmest komt en uus weer op het land gebracht wordt en dan kun je er nog wel wat pulp bijvoeren. Stellen we nu, dat je het bietenland altijd genoeg stalmest geeft, dan blijven er toch nog aliijd wel een 50 K.G. kali minstens te vergoeden. Do berekening is natuurlijk zoo een voudig niet, als ik ze hier maak, want je hebt natuurlijk tusschen twee bielenoogsten nog wel het een of ander gewas, b.v. aardappelen, die ook al een massa kali uit den grond halen, liet wil mij vooikomen, dat zulk bietenland, als daar nu ligt, zeer dankbaar zou zijn voor een kalibemestmg. Daarmede wil ik zeggen dal het bij een kalibemesting veel betere tusschenoogsten zou geven dan het nu doet. Daarenboven, wat kost het. Voor f2 heb je een zak kaïniet op het land uitgezaaid liggen, Het is dns een kleine kosten, om met ja verschillende gewassen die je op het bietenland zaait een proef te nemen, Met kaïniet breng je on geveer 12% kali op den grond. Je zaait dus 2 of 3 of 4 zak op liet ge- met of wal ongeveer helzefde is, 5, 7 of 10 zak op da Hectare al naat je gewas Dat zijn toch geen kosten als je, eens bedenkt dat je voor 1 zak chilisalpeter soms I 14 betaalt. En nu moet ge niet nieenen, dat, wat ik gezegd heb, alleen geldig is voor hot suikoi bieloiiland, maar liet- zetfdo geldt voor het land, waarop voederbieten, koolrapen enz. gestaan hebben, want al deze gewassen, voederbieten, koolrapen en suiker bieten verhouden zich tegenover de kali op gelijke wijze. Het is nu de juiste tijd voor het zaaien van kaïniet. Op alie gronden en voor alle gewassen kun je voor den winter kaïniet zaaien. Van kali- verlies gedurende den winter is daar enboven geen sprake; gij weet im mers dat de bodem die stof niet zoo spoedig laat glippen. Wanneer ik je dus, als buurman en welmee- nende vriend een raad mag geven, zou ik zeggen: «Denk er aan, dat op het bietenland Kali noodig is. Naweeën. Op den lotingsdag werd de veld wachter Reiding te Akkrum door eenige jongelingen aangevallen, omdat hij verbood een optocht met muziek door het doip te houden. Ofschoon hij zich een tijdlang met de sabel veidedigde, moest hij eindelijk voor de overmacht bezwijken, viel op den grond, doch werd door den heer J. Schippers, die toesnelde ontzet. Het O. M. bij de Rechtbank te Heeren veen eischte tegen de vier belhamels ieder 9 maanden gevangenisstraf. Slachtdier van een zakkenroller. In den avondsneltrein Arnhem Zwolle is aan een slapenden veekoop man, die op weg was naar de veemarkt te Groningen, een portefeuille gerold, inhoudende vooreen bedrag van f2900 aan bankpapier. De dader onbekend. Een ontsporing. Zondagavond te 6.20 ontspoorde hij den Vleutenschen overweg te Utrecht een waggon van den binnenkomenden buurtrein van Amersfoort. De reizigers kwamen met den schrik vrij, terwijl ook de materieele schade gering is. RECLAMES. ZAL AMERSFOORT HELPEN. Deze openhartige verklaring door een inwoner van het nabijzijiule Baarn gegeven, zal velen, mannen en vrouwen hulp en zegen verschaffen. Zij is vol bemoediging eo hoop. Mefuflïouw J. Jans, wonende Oosterdwarsstraat 137 te llaarn, deelt ons metïfc: Sedert geruimen tijd was ik aangedaan met een)ievige pijn in den rug en in de lendenen. Het* kostte mij veel moeite oin te bukken en wanneer ik mij dan daarna oprichten wilde, moest ik mij geweld aandoen om het niet uit te schreeuwen van de pijn. 's Nachts durfde ik 'mij in mijn bed haast niet offtkoeren en voortdurend gevoelde ik mij erg verfjioeid en lusteloos, vooral 's morgens bij het opstaan. De urine had een onaangename lucht en ik "had veel last van opstijgingen, welke door huiveringen gevolgd»'werden. Met mijn eetlust was het slecht gesteld en ik sliep zeer onrustig; op aanraden van een kennis begon ik gebruik te maken van Foster's Rugpijn Nieren Pillen eq het verheugt .fnij dat ik U kan melden, dat deze wonderlijke «pillen een buitengewoon gunstigen invloed oj£ rnij hadden, want nadat ik één doosje volgenS dc gebruiksaanwijzing had ingenomen, kon ^k' weinig of niets meer van de vroegere p\j«> tifaa.uregnen. Ik zal dit voortreffe lijk geneesmiddel 4an ook gaarne bij voorko mende gelegenheid recommandeeren. Ik ondergetekende tïerklaar dat het boven staande .waar ""is en machtig U het publiek te maken op élke wijze dieMJ goeddunkt. Een welbekend geneesleer verklaarde dat de ziekie der nieren de engste is aller ziekten, met uitzondering van iuberculose. De reden hiervan is dat men meestal geen notitie neemt van verschijnselen der nierziekte óf dat deze verschijnselen verward «.worden .met andere z:ekten, terwijl de nierziekte zieleneer en meer uitbreidt en zich onopgemerkt complicaties voordoen, totdat zij zielirdiep ia' het gestel ge worteld heeft. Let dus op de eerste Jpersomjnselen van pijn in de zij, neem Uw m^atrêgelen nog heden, want morgen is het missóïfTen te laat. Verzeker U dat men U de échte Fosters Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Jans gehad heeft. WIJ WAARSCHUWEN TEGEN NAMAAK en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt, Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f. 1.75 voor één of f. 10. voor zes doozen. der Doerii^s zeep met den Uil, die door..' tóevoeging eenér tegen namaak Aerzekerd bloemenïap nog maals v^tbeterd werd, maa£t de huid fraai, Verhelderd de teint».Vermeerderd de htJldwerkzaamE'eid' ên oefent zelfs op dj gevoeligste huid geen lastige prikkelende werkiagsjjt. Voor kinderen een.'weldaad, voor Damte een behoefte. Dodking's.-.«ep inet d«d^, Uil is voor 25 cw~<5veral verkrijgbaar. In elegante St. NlMlau-verpakfing zonder prijeverhopglng.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 2