NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. HERFSTGEDACHTEN. BINiNENLAND. KERSTNACHT. No. 94. Zaterdag 24 November 1906. Vijt-en-dertig8te jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon n». 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De zomer is heengegaan met al zijn kleur en pracht. Wij kunnen over dezen zomer tevreden zijn wij hebben genoten van het schoone, dat ons deze weelde-tijd aanbiedt, hier en daar en overal! Wij verlustigen ons in de pracht, die de zomer overal tentoon spreidt en genoten van hotbetooverend en veelstemmig lied van de gevederde bewoners onzer schoone bosschen Het was ons gegund buiten te zitten en op te zien naar die millioenen ster ren, die bloemen des hemels en te luisteren naar bet plechtig Hallelujah, zooals dat sterren zingen in warme zomernachten. Wat is de zomer in een groot ge deelte van ons werelddeel toch kort en wij menschenkinderen, wij hebbon zoo'n behoefte aan den troost der natuur. 't Is zoo'n verkwikking om den dagelijkschen arbeid een* af te wisselen met het zien naar de velden, waarvan bet frissche groen wordt afgew.sseld door het zilver van den vliet, het purper van de druiven het goud van het graan, 't Is zoo bemoedigend om te staren naar die statig wuivende halmen, die in hun aren dragen het kostelijk brood van ons bescheiden deel. Want wij zijn immers mede de vruchten van den ai beids des ploegers, die aan anderen het overlaat om zich met rondedans en feestzang te ver maken en van den noesten vlijt van den zaaier, die ter juister tijd de korrels rondstrooide op den toebereiden akker waardoor ze vruchten dragen konden, dertig-, zestig- en honderdvoud. Als de landman de korrel aan de aarde toevertrouwt, dan komt er beweging in den korrel, die tot ontbinding leidt, waaronder tientallen andere korrels gevormd worden. En deze kleine ge schiedenis van den graankorrel staat in verband met de wolken, die daar drijven boven ons hoofd en met de warmte gevende stralen der zon en met tal van andere dingen meer. Zoo voeren dood en ontbinding onder den grond tot leven en vruchtbaarheid der ruischende aren en halmen. Welk een blij aanschouwen be zorgen ons die talrijke bloemen, wier geuren de lucht balsemen, wier kleuren zoo rijk en diep van. toon zijn. Waar bloemen ontbreken is het woest en ledig. Bloemen zijn een deel van ons levon. In 't spel der kinderen in 't verkeer der verloofden, doen ze mee. Ze worden gevlochten om den koperen, zilveren en gouden kroon van den echt. Ze prijken ook op de graven onzer dooden, door liefdehand geplant. In ons is er iets dat hun kert naar builen, naar bosch en beemd, naar veld en weide Wij kun nen niet buiten de natuur en haar rijkdom. En ge behoeft niet ver naar buiten om natuurschoon te genieten. Wij Nederlanders zijn rijk bevoor recht al missen wij ook trotsche ber gen en snelvlietende stroomen. Wij hebben onze rustige rivieren, ons vogelenheir, onze zee, die schepen op zich en allerlei schepselen in zich draagt. Wij hebben onze heide, onze stille heide, die voornamelijk in den herfst zoo schoon is. Want deze anders zoo dorre vlakten, krijgen thans met bloeiende erica's, wier diepe paarsche kleur de gansche heide als in gloed zet. Eens in het jaar zal de dorre heide bloeien, dan wordt over haar als uitgegoten een kleur zoo innig mooi, dat hij verheugenis brengt over allen die haar aanschou wen. En in de herfstmaand maken zich de boomen gereed, een bont blader tapijt voor onze voeten uit te sprei den. De hevige regens zijn noodig om de bladeren van de bladstelen te doen loslatende wind moet waaien om loof en vrucht af te schudden van de nog zwaar beladen takken. Als na verloop van dagen de storm zich beeft neergelegd en de lucht is opgeklaard dan zullen andermaal de boomen prijken niet in groenen dos, maar in goud purper en scharlaken. Nog welsprekender dan het teedere lentegroen zullen zij de spreuk der ouden nazeggen, dat het geslacht der mensch is gelijk aan dat der bladeren. Een Vlaamsch dichter heeft ons eens voorgezongen »Wat hebt ge dezen zomer vergaard [en opgedaan? Gedachten zonder einde, gekomen [en vergaan?" Hij is wel te beklagen, wie het na moet zeggen. Het veldgewas voedt duizenden schep selen en het zomersclioon evenzeer is het voedsel voor het geestesleven. Als kostbare gaven bergen wij weg in de schuilhoeken van ons gemoed de rust van het groene woud, de blijheid der zingende vogels, de nachtegalen- slag, de frischheid en kracht van al wat tierde en bloeideen ons oog in 't einde hebbende ingedrongen den vuurgloed van het najaarsschoon zal daaraan nog licht genoeg ontleenen voor het winterlandschap en werkkracht in den dooden, donkeren winter. Z. K. H. Pi ins Hendrik heeft wederom blijk gegeven van zijne groote belangstelling in de vereeniging «Het Nederlandsch Natuur-en Geneeskundig Congres" welker streven het is, de natuur- en geneeskundige wetenschap pen in ons vaderland te bevorderen, door het eere-voorziiterschap van het Xle Congres, dat in April 1907 te Leiden zal bijeenkomen, te hebben aanvaard. Niet toelaatbaar I Op het Loo is aangekomen een bezending koeien, door prins Hendrik in Friesland gekocht en bestemd voor Dobbin, doch door de Duitsche douane niet toegelaten. De dieren zijn thans in een hulpstal in het kon. park gestald. Nieuwe postzegels. Binnenkort zullen we een serie nieuwe postzegels krijgen, die echter maar van 20 December tot 2 Janu ari geldig zijn en alleen in de waar den van 'It cent tot 3 cent zullen uitgegeven worden. Deze postzegels zullen tweemaal zoo groot zijn als de thans in gebruik zijnde en alleen voor het binnenlandse!) verkeer geldig zijn. Het zijn zoogenaamde gelegenheids zegels, die van rijkswege ten voor- deele van de vereeniging tot bestlij ding der tuberculose naast de gewone postzegels zullen worden verkocht en tweemaal zoo duur als hun waarde zullen zijn. De vereeniging hoopt op die manier een aardig sommetje bij elkaar te krijgen voor de bestrijding van de vreeselijke ziekte, daar de helft van de opbrengst in de kas der ver eeniging zal gestort worden. Men heeft juist den tijd van 20 December tot 2 Januari gekozen, om dat dan bij de posterijen, wegens Kerstmis en den Nieuwjaarsdag in de lage waarden liet meest omgaat. Een dames comité heeft zich te Amsterdam gevormd om bij de voor naamste kantoren daar ter slede be zoeken af te leggen en te trachten van deze zegels te slijten. Nog zij vermeld, dat de zegels, die weder aan het rijk vervallen als op postwissels en posipakketkaarten door het rijk weer zullen worden af gestaan ten voordeele der vereeniging. Natuurlijk zijn de gewone zegels ook geldig, maar we hopen, dat zeer velen langs dezen weg, die ook o a in Denemarken voor een dergelijk doel gebruikt is, veel zullen brengen in de kas van de zoo nuttige ver eeniging. N. v. N. Eenheid van tijd I Het bestuur van den Middenstands bond noodigt alle aangesloten ver- eonigingen uit een adres van adhaesie- betuiging met het voorgestelde wets ontwerp betrelïende de invoering van den Midden-Europeeschen tijd aan de Tweede Kamer te zenden. In het jongste nummer van De Middenstandsbond schrijft de heer Frans Matthijsen over de tijdsver warring ten onzent en bepleit tijds- vervroeging. «Vroeg in en vroeg uit de veeren". Hij besluit aldus: »'t Gaat op zoo'n manier niet langer. De middenstand heeft, nadat die tijdsverwarring reeds jarenlang veel last en ongerief en schade veroorzaakt heeft, eindelijk verkregen, dat een wetsontwerp werd ingediend, waarbij aan dit alles een einde werd gemaakt en waarbij tevens rekening werd ge houden met de wenschen van het grootste en integreerendste deel onzer natie. Waar het groot kapitaal, ge ïnteresseerd als het is bij groote maatschappijen van iichtfabricatie en vervoer, om redenen van eigenbelang een manifestatie optouwgezet heeft ter verwerping der voorgestelde wettelijke tijdsbepaling en ter verdediging eeuer impopulaire en ongezonde Engelsche tijdsberekening, daar is het nu het recht, doch tevens de plicht van de middenstanders om te wapen te komen voor de bedreigde landsbelangen. Wij wekken daarom al onze ver- eenigingen op, om door het onver wijld indienen van sympathiebetuigin gen in den vorm van adressen aan de Tweede Kamor, dit lichaam te verzoeken de voorgestelde wet tot invoering van den Midden-Europee schen tijd, als de wettige tijdregeling voor Nederland, te willen aannemen. Men schrijft aan het »N. v. d. D." Tusschen Nijmegen en Weurt zijn weer een aantal voorwerpen gevonden, betrekking hebbende op den tijd dei- Romeinen in ons land, echter van 200 jaar later dan de vroegere vondsten aan den Berg-en-Dalschen weg. Verschillende graafcombinaties heb ben zich gevormd, teneinde verdere naspoiingen te doen in die oude be graafplaatsen naar de voorwerpen, welke bij de dooden werden neder- gelegd. UIT HET ZWEEDSCH Soplxie ZEllzan. 2) Het was een geweldige verandering geweest en zoo volkomen was alles, omgeving, omstan digheden en lot, veranderd, dat zij bij oogen- blikken een gevoel had alsof zij het leven van een ander doorleefde, zooals men zich dat som tijds kan verbeelden in den droom. Maar dat was alleen het geval in de betrekkelijk rustige uren, zooals deze thans. Er waren andere oogenblikken, waarin zij er geen seconde aan twijfelde of het was wel haar eigen levensgeluk, dat op het spel stond, uren waarin de angst haar met ijzeren hand aan de wortels des harten wrong. Pas sedert kort en op de uitdrukkelijke ver klaring van den dokter, dat hij niet voor haar instond, indien zij door oververmoeienis ziek werd, had zij de non tot zich laten komen. Het had haar veel gekost de zorgen voor haar echtgenoot aan een vreemde over te laten. Maar het duurde niet lang, of zij zag in dat zulk eene groote, vaste handigheid als die der geestelijke zuster alleen eigen kan zijn aan iemand, die zich van hare eerste jeugd geoefend had in de taak van ziekenverpleging en wier hand niet onzeker werd of beefde van onrust over de kranke zelf. Zij gevoelde al spoedig eene oneindige voldoening te beseffen, dat hij de best mogelijke hulp ontving en niet meer te moeten leven onder den vreeselijk drukkenden angst een misslag of de eene of andere onvoor zichtigheid te begaan. Maar hoe onverklaarbaar was het niet dag in dag uit te moeten leven aan de zijde eener vrouw, van wie zij niets anders afwist dan dat zij een liefdezuster van het Sacré Coenr was en Soeur Simone genoemd werd niet heette die zelve niets afwist van haar dan dat zij de echtgenoote was van den zieken heer in Villa Giulia. Het schonk haar een gevoel als droeg zij een dwangbuis over haar rijk gevoels-en ge- dachtenleven. Zij konden evenals heden uren achtereen bij elkander zitten zonder een enkel woord te wisselen. Het was alsof eene non overal hare kloostercel met zich medevoerde, om zich daarin op te sluiten. De wereld daarbuiten die wereld, waarin echtgenooten en ouders, kinderen, zusters en broeders bijeen zjjn en wonen, waar men liefheeft en kampt voor zijn eigen persoonlijke liefde en geluk bestond niet voor haar, mocht niet bestaan. Vanwaar de lieden kwamen, aan wie zij hare barmhartige zorgen wijdde, welke hunne familie-omstandigheden, hunne gevoelens, hunne inzichten waren,liet haarvolkomen onverschillig. Het eenige wat zij waarlijk wist was, dat zij niet het alleen zalig-makend geloof bezaten. Dat was toch bijna overanderKjk het geval met deze vreemdelingen. Of zij in Engeland, Duitschland of een ander kettersch land tehuis behoorden, waarvan zij den naam wellicht nooit gehoord had, of zij bejaarde ouders of kleine kinderen achter gelaten hadden, daarmede be hoorde zij zich niet bezig te houden, daarover had zij niet na te denken. Hare taak buiten het klooster was het verplegen van zieken en die volbracht zij met onberispelijke plichtsver vulling. Dit volkomen gemis aan belangstelling in al wat de ziekte niet betrof, werkte in den aanvang bijna ondragelijk afstootend op de jongeZweed- sche. Het was alsof er een ijsmuur tusschen de heide vrouwen opgetrokken werd. Maar van lieverlede begon zij dat geheel anders in te zien. Het kwam haar voor alsof de geestelijke zuster, wanneer zij daar bij het bed zat en hare gebeden las, beschermgeesten tot de kranke riep, alsof zij den schakel vormde tusschen hem en eene hoogere wereld, als bracht het rust I en kalmte zich van die schutsengelen omgeven te gelooven. Zij zou het ten slotte niet anders hebben verkozen en zij dacht er met eene huivering van schrik over na, wat het geweest zou zijn zioh genoodzaakt te zien daar te zitten luisteren naar verhalen van verschillende ziekenkamers en in het intieme leven van andere lieden te moeten doordringen. Neen, duizendmaal liever deze plechtige slilte als in een heiligdom, waar men waakt over en bidt voor de zieken en noodlijdenden. Verscheidene malen was zij op het bed toe getreden. De kranke had zware koorts, die steeg naar mate de dag vorderde. Een uur voor zonsondergang, sloot zij 'on hoorbaar de naar het terras voerende deuren en zij stak de nachtlamp op, toen de heldere dag van het Zuiden bijna zonder schemering in nacht over ging, met heldere, stralenden sterren aan de eene helft van het firmament, terwijl daarginds ver aan den horizon felle bliksemstralen door enkele donkere wolken flikkerden. Het was een zeer kleine lamp, die geen den minsten glans door de groote kamer verspreiddehet vertrek lag geheel in schaduwen gehuld, be halve daar waar het maanlicht zich een breeden weg door het hoekvenster baande. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1906 | | pagina 1