NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad I voor do Provincie Utrecht. FEUILLETON. LOONEN. BUITENLAND. GELE ROZEN EN ROSE. No. 5. Woensdag 16 Januari 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDA6. -WITSa^C-A-SiT. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon n». 69. ADVERTENTlfiN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Om een onderzoek in te stellen naar de loonen van enkele Nederland- sche plaatsen is het arbeidsveld zoo ruim, dat men zich moet bepalen tot enkele bedrijven. Laat ons beginnen met het Bakkers bedrijf. Een meesterknecht in een brood bakkerij te Amsterdam en Haarlem heeft een loon van circa f 15. terwijl een man in dezelfde positie in Utrecht gewoonlijk f J3 heeft De meester knechts in broodfabiieken zijn voor het meerendeel in betere conditie. Gewoonlijk hebben zij den broodkost vrij. Het loon der gezellen is zeer verschillend. In particuliere bakkeiijen zijn de gezellen dikwijls bij de patroons in den kost, waarvoor f5 in de week berekend wordt. Eenmaal per week, hetzij van Donderdag op Vrijdag of van Vrijdag op Zaterdag wordt langer gewerkt. Ook komt het welvoor.dat van Donderdagmiddag 6 uur tot Vrij dagmiddag 5 uur wordt gearbeid. In fabrieken wordt in twee ploegen ge werkt. In particuliere bakkerijen bedraagt het aantal arbeidsuren 80 a 90 uren per week. In Delft verdient een gezel gemiddeld f 10.50 per week, in den Bosch f 10, in Leiden f8, in Utrecht is het loon gewoonlijk f 10. Men ziet dus, in dal vak verschilt de loonstandaard over het algemeen niet veel. In het banketbakkersvak is moeielijk een standaardloon op te geven, daar de bedienden gewoonlijk «intern" zijn en dan bun tractement als maandloon ontvangen. In de meeste steden van Nederland loopt dat gewoonlijk tusschen de flGO—f200 per jaar. Hier is echter absoluut geen basis van op te geven, omdat hier het een en ander voor namelijk afhangt van de meerdere of mindere bekwaamheid van den titu laris. Nog dient opgemerkt te worden dat de meeste jongezellen in bet bak-in Rotterdam f ii, in Vlissingen f 12. kersbedrijf kost en inwoning genieten, zonder meer, anderen die meer be drevener zijn betalen zoo wij bier boven zeiden f5 tot vergoeding van dien kost. Gehuwde lieden bij banket bakkers verdienen gemiddeld f 12 a 14. Men ziet dus in dat vak is bet verschil groot. Erger is hel in het «kelnersvak". Laat ons beginnen met den obeikelner Zijn er inrichtingen in Rotterdam waar een «obei" f40.f30, 25 per maand heeft, in Amsterdam zijn een paar «obers" die slechts f 7 30 per maand ontvangen. Men weet dat is over het algemeen een stand, die moet leven van de fooien en deze zijn mceilijk te taxeer en. Wat van de sobers" is gezegd, is ook van toepassing op de kelners. Zij ook hebben in bijria alle steden een laag loon, maar zijn gewoon dat het publiek hen bij het afrekenen eenigzins bedei kt. Er is over dien scheeven toestand al veel geschreven en ge wreven, maar zij schijnt maar niet voor oplossing vatbaar te zijn. Het vrouwelijk personeel als kamermeisjes enz. heeft gewoonlijk een hooger loon dan do huisvrouw ze in de meeste gevallen heeft, maar haar dienst is veel zwaarder. Wanneer wij het wagenmakersvak nagaan dan meiken wij het volgende op. Verdient in Utrecht een bedreven wagenmaker circa f 13.80 dan dient opgemerkt te worden dat dit bijna het hoogste loon is, dat in het gan- sche land wordt gegeveD. In Breda is de verdienste f 10.80, in Ginneken f9.685, in Piinsenhage eveneens, in Den Haag f 12, den Bosch f 11.40, Hilversum f 11 Leidenfl050 Nemen wij het stucadoorsvak. Een bedreven stucadoor haalt ge woonlijk in Utrecht f 13.60 per week terwijl zijn collega in de bouwbedrij ven in den Helder verdient f 13.20, in den Bosch f 12, in Hilversum f 15, Utrecht maakt hierbij geen slecht figuur, wel zijn in Hilversum en Bussum de loonen hooger, maar men vergete niet dat de arbeid daar zeer tijdelijk is. Door den enormen aanbouw in deze plaatsen is de loonstoestand zeer hoog, is men echter die periode voor bij dan zal ook dit betrekkelijk hooge loon wel dalen. Metselaars. Het loon van een metselaar kan men in Utrecht stellen op f 14.50, in Rotterdam loopt dat van f 14 - f15 40, in Enschedé f 13 - f 14 in Gouda 12, den Helder f 13.20, Groningen f 15 en den Haag f 18,50. Dit laatste loon zal ook wel door zekere omstandigheden zoo hoog zijn te meer daar in den Haag over het algemeen de standaard niet de hoogste is. Het is niet onmogelijk dat het ver schil bij enkele vakken nog grooter is, zonder de loonstandaard te kunnen verbeteren kan het toch zijn nut hebben deze droge eijforS onder de oogen te brengen. De Duitsche keizer, die al meer malen zijn ernstig misnoegen te ken nen heeft gegeven over de weelde in het Duitsche officierscorps, heeft dezer dagen wederom eens uiting gegeven aan zijn verontwaardiging. Dit ge schiedde nadat de keizer een maaltijd bij een officierskorps had meegemaakt, waarbij allerlei lekkernijen, Fransche champagne en dure wijnen waren rondgediend. Thans is volgens de Mil. pol. Korr." door het militaire kabinet nog eens de uitdrukkelijke wil des keizers te dezen aanzien ter kennis van het leger gebracht. De keizer wil, dat ook bij zijn aanwezig heid de maaltijd alleen zal bestaan uit soep, visch, groente, vleesch, boter in Bussum f 15 75, in Kampen f 11.56,Jen kaas. Slechts een eenvoudige roode in Leiden f 14, in Nijmegen f 13.20, of witte tafelwijn of bowl mag wor den geschonken, gevolgd door een enkel glas Duitschen mousseerenden wijn. De «pousse" wordt in den ban gedaan en dadelijk na tafel mogen geen nieuwe dranken worden rond gediend. Of deze wilsuiting van den keizer veel zal helpen? Als hij het feestmaal bijwoont natuurlijk, maar anders Een ernstig mijnongeluk wordt uit de Vereenigde Staten gemeld. Door het instorten van een galerij in de Schloss Mine, Calhoun County, Ala bama, zijn niet minder dan honderd arbeiders in de mijn begraven. Men slaagde er tot dusver niet in eenige verbinding te krijgen met de slacht offers, rnaar door klopsignalen weet men. dat er onder de arbeiders nog levenden zijn. Er bestaat echter wei nig kans op redding. Majoor Dreyfus, die tegenwoordig te St.-Denis zijn standplaats heeft is daar dezer dagen door een onbekende op straat overvallen. Hij werd op den grond geworpen en tiet kruis van het Legioen van Eer werd hem van de borst gerukt. Wat nog nooit in Amerika is voor gekomen is thans geschied. Een rood huid is gekozen lot senator in den staat Kansas in Amerika. De man is is zijn loopbaan begonnen alsjockoy. Te Heidelberg is de vorige week de algemeene sluiting der winkels 's avonds te 8 uur in werking ge treden, volgens de bepalingen der Rijkswet. Overal in het binnenste der aarde is beroering; op alleilei plaat sen neemt men aardbevingen waar en de vulkanen beginnen te werken. Eenige dagen geleden schreven wij dat reeds over den Etna, nu komt het bericht dat de MaunaLoa op Hawaï vlammen uitspuwt, welke een hoogte van 100 K.M. bereiken. De lava stroomt het dal in eri men heeft dertig aardschokken gevoeld. De Mauua-Loa is een 4145 M. hooge berg. welke met nog al geregel de tusschenpoozen in werking is. In 1843 storte hij groote hoeveelheden; lava nil; in 1829 werkte hij twee maanden achtereen; toen kwam er een lava stroom, welke acht dagen doorvloeide vóór hij in zee stortte. Dikwijls gaan de uitbarstingen van dezen berg met aardbevingen gepaaid. Een onschuldig veroordeelde. Sir Arthur Conan-Doyle, de schrij ver van de bekende Sherlock-Holines- verhalen, de schepper van het onver getelijke type van den scherpzinnigeri detective, heeft zichzelf tot detective gepromoveerd, en van de fictie tot de werkelijkheid overgaande iu de «Daily Telegraph", een tweetal zeer lange artikelen geschreven, om de onschuld te betoogen van George Edalji, die wegens veedieislal veroor deeld was tot zeven jaar dwangarbeid, en na drie jaren uit de gevangenis ontslagen werd. Conan Doyle betoogt in een breed voerig verhaal, dat Edalji de hem ten laste gelegde daden niet kan hebben bedreven. Maar hij gaatveider. Hij zet uiteen, hoe de vervolging van Edalji alleen ontstaan is uit haat tegeri de familie van dezen zoon van een predikant, uit een Hindoe familie stammende. En bij betoogt, dat de politie bij liet geheele onderzoek opgetreden is niet een luwheid en een willekeur, die men niet verwachten zou in een rechts staat als Engeland. Toen laler een andere man ver oordeeld werd wegens een soortgelijk misdrijf als waarvan Edalji beschuldigd werd, bleek het, dat Edalji veroordeeld was op valsche getuigenveiklaringen. Sir Arthur heeft met bewonderens waardige handigheid een onderzoek in deze zaak ingesteld en is daai bij tot de overtuiging gekomen, dat Ge orge Edalji onschuldig werd veroor- NAAR HET ZWEEDSCH DOOR 4) Slot. Zij snelde naar hoven, naar hare kamer en, zonder er zich rekenschap van te geven wat zij deed, haalde zij de gele roos uit het haar, drukte een warmen kus op een der lichtroode en bevestigde deze met bevende vingers in de door spanning waarin zij verkeerd had voch tige, lokken. Nu moest het dan maar buigen of barsten Al had zij door hare handeling de wereld het onderste boven doen vallen, dan zou zij toch niet anders hebben kunnen doen. Zij gevoelde een verwonderlijke kracht in zich. Het mocht gaan zoo als het wilde, maar hij, dien zij boven alles lief had moest weten hoe het er in haar hart uitzag. In hare ver beelding vloog zij over de schouders van al die menschen henen, van al die gasten, die haar zoo onverschillig waren en in 't voorbij zweven zag zij den Kamerheer staan als een ornament van brons of porselein. En eindelijk stond zij dan tegenover hem in wiens hand, dit besefte zij nu duidelijker dan ooit, het wel en wee van haar geheele leven rustte. Met eene stem waarin trotsch en smart en blijdschap in verbazende menge ling klonk, zeide zij «Goeden avondH a r t e 1 ij k welkom mijn heer Hjelmsköld." Het zou te ver leiden als wij den strijd en de verdrietelijkheden welke deze twee jonge menschen te doorworstelen hadden eer zij hun doel bereikten, wilden beschrijven. Maar de lichtroode roos had toch voor altijd hun lot beslist en het eindoordeel met het gevolg hier van, hun gelukkig huwelijk, heeft geene macht der aarde kunnen tegenhouden. «Zeg eens, lieve, ik hoop niet dat je mij onbescheiden zult vinden, maar ik zou wel gaarne willen weten waarom jullie altijd van diezelfde rose rozen, en nooit andere, hebt, als er verjaardagen, bruiloft of andere familie feesten hier in huis gevierd worden vroeg eene intieme vriendin vele jaren later aan de vrouw van Majoor Hjelmsköld. «Omdat juist die roos het symbool is van al het geluk en de vreugde die het leven mij geschonken heeft," riep de Majoor, die de vraag toevallig gehoord had, ontroerd uit. En toen kwam de geschiedenis van de rose en de gele roos voor den dag, in een kleinen kring van goede vriendenen sedert is het verhaal overgebracht tot kinderen en klein kinderen. Ik was tien jaar oud toen ik ze voor het eerst hoorde vertellen. Nu konden die mooie rose rozen voorzeker niet beschermen tegen het leed en de beproe vingen des levens al zijn zij nog altijd het zinnebeeld van het hoogste geluk. Veelbelo vende zonen en dochters werden, in den bloei hunner jaren, door den dood weggeruktmen had vaak te strijden met geldelijke bezwaren in de huishouding, die door de liefde was ge bouwd en ten laatste kwam de groote duister nis en legde haar drukkende hand op die lieve, trouwe oogen die eenmaal de gele roos door een rose hadden doen vervangen. Maar hoog boven dit alles verhief zich, onwankelbaar en onwrikbaar, het geluk der heilige liefde. Als de blinde majoor op verjaardagen of bij het vieren van bruiloft der kinderen zijne geurige rose roos in de hand kreeg, om het even in welk jaargetijde zulk een feestdag viel, dan gleed er altijd een heldere glans van blijdschap over de gerimpelde trekken en er lag iets van het jeugdig vuur in de stem waarmede hij de lieve geefster dank zegde, altijd met dezelfde woorden «Die geur ken ik en de kleur van de roos is ook voor blinde oogen zichtbaar, m ij n e Margarethe!" En Margarethe Hjelmsköld had het hare kinderen en kleinkinderen ernstig aan het hart gelegd, gedurende de jaren die zij haar besten man overleefde «Wanneer alles uit is, legt dan op mijne kist alles wat je liefde daarop leggen wil. Maar i n de kist, in mijn koude h tnd en op het verstijfde hart niets dan rose rozen. Dan kan papa z ij n e Margarethe altijd herkennen."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1