NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BUITENLAND BINNENLAND. EEN OUDE VRIEND No. 9 Woensdag 30 Januari 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Ph. WIJSMAN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n°. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/t Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Op 27 Jan. waren de uitslagen dei- verkiezingen in Rusland als volgt Op 129 kiesmannen, door de arbei ders aangewezen, beliooren er 5 tot de rechterzijde, 28 tot de gemaattig- den en 87 tot de linkerzijde. Van de 477 gedelegeerden, door de boeren gekozen, behooren er 161 tot de rech terzijde, 272 tot de gematigden en 44 tot de linkerzijde. De kleine land eigenaars en de lagere geestelijkheid die 570 kiesmannen aanwezen, kozen er 109 van de rechterzijde, 429 ge matigden en 32 behoorende tot de linkerzijde. Tot dusverre hebben 90 proe. der boeren, ongeveer 70 proc. der arbei ders en 20 proc. der kleine grond eigenaars hun kiesrecht uitgeoefend. Zondag is in alle deelen van Duitsch- land en overal elders, waar Duitschers in eenigszins aanzienlijken getale wo nen, de 48ste verjaardag van den Keizer op gebruikelijke wijze gevierd. De uitslag van de jongste verkiezingen stemde natuurlijk tot nog grooter op gewektheid en geestdrift dan gewoon lijk. De vragen betreflende de aanstaande vredesconferentie, die Profossor Mar tens tot de verschillende Regeeringen heeft gericht, zijn in Frankrijk in handen gesteld van een commissie die het antwoord uitwerken en aan de goedkeuring der Regeering on derwerpen zal. Over den vervolgingstocht, dien het leger van den Sullan van Marokko tegen Raisoeli is begonnen, lezen wij nu de volgende bijzonderheden Don derdagmorgen vroeg ging het leger op marsch, verbrandde eerst, volgens Marokkaansche gewoonte, eenige dor pen en stootte toen op een troep Beni Messauer, die met een paar kanonschoten uit elkander werden gejaagd. Toen kwam men bij een dorp, dat twee uur lang weerstand bood waarbij een tiental menschen werden gedood en waarna natuurlijk een flinke buit weid gemaakt Tegen den avond stond de troepenmacht voor het huis van het stamhoofd El Ghamis, dat te vergeefs werd bestormd Bijzonder schitterend zijn de wapen feiten dus niet geweest: toch keert het leger naar Zinat terug en zal daar met den gemaakten buit een Mobam- medaanscben feestdag gaan vieren. Intusschen is Raisoeli, gelijk men weet, niet gevonden; hij schijnt naar een ontoegankelijke bergstreek gevlucht te zijn. De Fransche en Spaansche schepen verlaten Tanger, sommige zijn reeds vertrokken, andere zijn op punt in zee te gaan. Het proces van den Amerikaanschen millionnair Thaw is begonnen Brengen wij even de feiten in herinnering, die tot dit proces aanleiding gaven de Heer Hariy Thaw, een jonge, aar dige, schatrijke Amerikaan, leerde in een theater een beeldschoone actrice kennen Spoedig volgden op de ken nismaking de verloving en het huwe lijk. Maar Mevrouw Evelyn Thaw had vroeger een beschermer, wellicht aanbidder, gehad in den Heer White, en spoedig na het huwelijk begon deze de jonge vrouw weer oplettend heden te bewijzen. Hij ging daarin zóóver, dal Thaw, zijn jaloerschheid niet kon bedwingen en White dood schoot. Thans is het rechtsgeding begonnen, en men kan begrijpen dat het in hooge mate de aandacht trekt. De Amerikaansche rechtspraak toont zich tot nu in dit geval niet bijzonder vlug; reeds eenige dagen is men bezig met het kiezen van de jury en nog is men het er niet over eens. Eerst Dinsdag waarschijnlijk zal de behande ling kunnen beginnen. Het is trouwens ook geen zeer gemakkelijk weik, hier in deze zaak juiy-lid Ie zijn, want men zal als zoodanig gedurende lange dagen zijn lijd moeten opofleren. De zittingen wei den tot dusver bijge woond door vele familieleden van den beklaagde, en ook zijne vrouw was aanwezig. Dat gaf aanleiding tot een merkwaardig voorval. Zij verscheen te zamen met een vriendin, Miss Mackenzie, een koriste, iets waaraan het publiek zulk een aanstoot nam, dat de verdediger weigert zijn taak te vervullen, wanneer Mevrouw Thaw doorgaat haar vriendin mede te bren gen. Te laat. Een jong Zweedsch edelman, graaf C., wien zijn vader niets nagelaten had dan zijn titel, was jaren lang geleden naar N.-Ametika verhuisd, waai> alles hem tegenliep en hij ten slotte moest bedelen. Eenigen tijd ge leden stierf een verre neef van hem, wiens eenigen erfgenaam hij was. Daar de nalatenschap millioenen be droeg, werd ijverig naar den erfge naam gezocht, doch lang te vergeefs. Hij had zijn graventitel in Amerika nooit gebiuikt. De Zweedsche regee ring zond ten slotte een ambtenaar uit, wien hel gelukte den graaf op te sporen in een stadje van Ohio. En wel in het armenhuis, waar de rijke erfgenaam juist was... overleden Een opzienwekkende moord bracht Vrijdag j I. de deftige kringen van Londen in beroering. Een zeer aanzienlijk man, van 74 jaar, de Heer William Whiteley, is in zijn kantoor doodgeschoten door een man, die ver volgens zichzelf van het leven trachtte te berooven. Tegen één uur werd den Heer Whiteley gemeld, dat er iemand was, die hem wilde spi eken hij ging naar hem toe en eenige oogenbhkken later hoorden de bewoners van het huis twee schoten Toen zij de kamer binnenkwamen, lagen de beide mannen met bloed bedekt op den grond. Het interessante van het geval wordt zeer verhoogd door het feit, dat de moor denaar die nu in een hospitaal ligt toen hij bij kennis kwam, zijn naam opgaf als Cecil Whiteley. Vol gens sommige berichten heeft hij ook uitgeroepen: »Ja, ik heb mijn vader doodgeschoten." Geen fami'ielid her kent hem echter Wat de reden van den moord is, kan men nog niet ver moeden, men weet alleen, dat de Heer Whiteley twintig minuten met den moordenaar bad gesproken en toen legen een bediende zeide: «Ga eens een politie-agent halen, om dien man te verwijderen." De Heer Whiteley was een echt «selfmade man, die van een klein winkeltje van lintjes, handschoenen, enz. een geweldige zaak had gemaakt Waarschijnlijk is het dus wel, dat deze moord in verband staat met een of andere gebeurtenis uit zijn avontuur lijk leven. Botercontróle voor den binnenlandschen handel. Door de heeien ir.r. A. van Assendelft de Coningh te Amsterdam, W. Maas te Utrecht, enA.J.Tneuns te Hilversum, is het initiatief ge nomen in zake de oprichting van eene Veroeniging, welker doel zal zijn het instellen van een conti óle-dienst, speciaal ten behoeve van de bereiding van en den binnenlandschen handel in zuivere naluui boter. Door genoemde heeren, die zich lot eene Voorloopige Commissie heb ben vereenigd. is aan belanghebben den eene circulaire gezonden, waai in deze tot medewerking worden uitge- jnoodigd. Als antwoord mochten ze reeds een groot aantal voorloopige toezeggingen van aansluiting door h h. winkeliers, handelaars, boeren-be- reiders en fabiikanten uit alle deelen des lands ontvangen. Dezer dagen zullen de belangheb benden een tweede rondschiijven ontvangen, waai in de hoofdbeginselen dezer conti öle, bij welke zich o.a ook h h confiseurs, bakkers en restaura teurs zullen kunnen aansluiten, worden omschreven In dat schrijven wordt ook uiteengezet, langs welken weg deze nieuwe contióle naast de be staande conti óle onder toezicht van het Rijk, een zeer nuttig werk zal kunnen verrichten. Dat daarbij elk denkbeeld van concurientie, onder welken vorm ook, volkomen moet zijn uitgesloten, ligt, waar het geldt eene ernstige onderneming als deze, die haren grondslag alleen inoet vinden in absolute vertrouwbaarheid, voor de hand. Op geheel eigen terrein arbeidend, blijft er voor eene ver- eeniging als woidt beoogd, tot welke ook o.a. de boeren-bereiders kunnen toetreden, die dus het geheele complex der klein-fabricage onder contróle wil stellen, een uitgestrekt veld van werkzaamheid over, ook al worden de thans voorgestelde wijzigingen der Boter wet tot wet verheven. Een en ander neemt echter niet weg, dat steeds het streven zal zijn beide contróle-diensten te doen aaneen sluiten, waar de gelegenheid zich voor doet. Deze beginselen zullen worden overgenomen in de statuten der op te richten vereeniging. Aan geïnteresseerden in deze zaak die daartoe eene aanvraag richten tot den heer mr. A. J. van Waveren, Soestdijkerstraatweg 12, Hilversum, die zich met de voorloopige admini stratie heeft belast, worden exem plaren van genoemde circulaire en van het tweede rondschiijven, zoodia hel is verschenen, toegezonden. Bloembollen. Men schiijfi uit de streek lusscheu Haarlem en Leiden: In sommige bladen wordt reeds geschreven over groote schade door de strenge vorst aan de bloembollen toegebracht. Dit is echter min of meer vooibarig te noemen, wijl de moge lijk toegebrachte schade thans nog onmogelijk is op te nemen Dit kan eerst blijken wanneer de velden ge- NAAR HET ZWEEDSCH. DOOR -1) De'goede menschen hadden er schik in en de slechten waren jaloersch, als zij de jonge en mooie juffrouw Evy Lindeberg zagen. «Jong en mooiDit zijn waarlijk reeds twee van de heerlijkste voorrechten in het' leven. Maar juffrouw Evy had er nog andere bovendien. Zij had «een voordeelige betrekking" en zulk een ruim salaris, dat zij zich naar haar eigen altijd keurigen, smaak kleeden kon; en de omstandigheden leidden haar voortdurend in aangename, beschaafde kringen 's winters te midden van vroolijk hun leven genietende menschen, des zomers op de een of andere gezochte badplaatsdit jaar was Ronneby gekozen. En dit geschiedde alles zonder 't be zwaar jvan kosten, dat anders zoo vaak het genot bederft voor een jong meisje, een dochter uit een groot gezin, die rekening te houden heeft mét haar portemonnaie. En voot- dit alles behoefde zij niets meer te doen dan eene oude vriendelijke dame ge zelschap te houden en haar een weinig te vertroetelen. Maar de booze menschen hadden gerust hunne jaloerschheid kunnen sparen en de goeden zouden zich minder hebben verblijd, als zij een blik hadden kunnen slaan in het hart en op het leven van juffrouw Evy zoo als het werkelijk was. Die oude lieve Mevrouw had een Janus-ge laat, waarvan de eene helft alleen gezien werd door juffrouw Evy en de kamenier, achter de vier muren van de mooie villa Nommer 4. En dat aangezicht was knorrig en ontevreden de gerimpelde mond sprak leelijke, norsche woorden, die onophoudelijk die mooie Evy aan haar afhankelijke betrekking herinnerden. En tehuis, te Stockholm, had de oude Me vrouw een gehuwde dochter, een Meesteres No. 2, die om den anderen dag hare moeder kwam bezoeken en die Evy met wantrouwende blikken, van ter zijde aankeek. Deze deed wat er Dog aan ontbrak om haar oude moeder tegen «die juf' op te zetten. Beide dames lieten geen gelegenheid ongebruikt om Evy op eene harde wijze te doen gevoelen, dat zij niet meer beteekende dan eene loontrekkende dienstbode, evenzoo als de kamenier en de keukenmeid. En de oude mevrouw was erg oud en sukkelend. Een windvlaag, een tocht, of een onvoorzichtigheid kon haar misschien morgen den dood brengenmaar de kwalen van den ouden dag zouden dit in elk geval binnen een jaar of drie. En wat' dan? Waar zou Evy dan blijven? Voorzeker, er staan in onzen tijd verschillende banen ook voor vrouwen en meisjes open, om in haar onder houd te voorzien; maar bij slechts zeer wei nigen van haar geldt het als eene aanbeveling eenige jaren lang geduld met een oude lastige vrouw te hebben gehadbij afwisseling te hebben gedanst en opzien te hebben gebaard op de «Beurshals," of op de verschillende badplaatsen Ramlösa, Medevi of Ronneby. Zelfs niet de kunst om, zoo als 't behoorde, verschrompelde oude ledematen te kunnen masseeren, morfine te kunnen inspuiten en een uitdoovende levensvlam nog zooveel mo gelijk te kunnen aanblazen als men van al die verdienstelijke hoedanigheden niet een goed getuigschrift kan overleggen. Er was nog eene andere oude lieve vrouw, zonder Janus-gelaat en zonder lastige kuren; eene, waar de wereld zich geen greintje over bekommerde, of zij goed was of slecht; want zij was niets meer dan een arme weduwe met een jongen, die op de goedkoopste school ging in een pakje, waaruit hij al lang gegroeid was die vrouw en dat kind waren de moeder en het broertje van Evy. Bij dezen was het hart van de zoo vaak benijdde gezelschaps juffrouw met angstige bezorgdheid, al was haar mooi figuurtje in de danszaal aan'het lachen en praten of ook, terwijl zij de kussens voor de zooveelste maal opschuddend, eene morline-inspuiting toediende, of zich oefende in slaafsche onderdanigheid. Maar toch, in de laatste drie weken was zij niet met haar geheel hart bij moeder en den kleinen Harold. De lente was gekomen met ontdooide ijskorsten en zwellende knoppen ile koesterende warmte van de zon der liefde; zij was gekomen, plotseling en verrassend, zooals zij meest komt voor jonge onbedorven harten, die nog nimmer met liet vuur ge speeld hebben en het daarom niet eer waar nemen, dan wanneer liet hoog opvlamt in het onschuldig gemoed. f Wordt vei vohjdJ.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1