Plaatselijk Nieuws. heel ontdekt zijn en de warmte komt. Eerst dan wordt het zichtbaar' wel ke bollen zich niet kunnen ontwik kelen, omdat de wortels bevroren zijn. De eerste raadszitting in dit jaar, door den burgemeester met een hartelijk woord van welkom, een dank betuiging voor de tot nu toe door hen betoonde en een beroep op de verdere medewet king der raadsleden en eene opsomming van de vele ge wichtige punten die op behandeling wachten, geopend, mocht zich ook van de zijde van het publiek in een on gekende belangstelling verheugen. Nadat de heer Hsyligers als oudste raadslid de voorzitter voor zijne waar- deerende woorden had dank gezegd en de notulen der vorige vergadering zonder verandering waren gearresteerd, volgde de gewone mcdedeeling der ingekomen stukken. Hiervan noemen wij slechts 1«: de mededeeling van het Dag. Best. dat er op de secretarie eenige mutatiën in het ambtenaarsporsoneel hadden plaats gehad om reden de heer Gerritsen daarin aanleiding vond zijn leedwezen uit te spreken, dat B. en W. uit con sideratie tegenover den Raad dezen niet in spoedvergadering had bijeen geroepen, om in dezen een beslissing te nemen. De voorzitter merkte op, dat zulks niet gebruikelijk is en vol gens de wet ook niet behoeft, daar B. en W. volkomen bevoegd zijn tot het benoemen en ontslaan dier ambte naren, doch hij is gaarne bereid om in eene door den wethouder Visser tegen het einde dezer vergadering voorge stelde geheime zitting alle noodige infoimatiën omtrent hetgeen heeft plaats gegrepen te geven. Voorts een verzoek van «Kinder voeding" om de vereeniging uithoofde van het zeer groote aantal kinderen dat aan de door haar verstrekte maal tijden gedurende dezen winter deel neemt, wederom eene subsidie van f 450.te willen toekennen. Dit verzoek op voorstel van den voorzitter spoedeischend verklaard wordt conform zijn voorstel z. h. st. onder dezelfde voorwaarden als het vorig jaar toegestaan. Alsnu wordt aangevangen met de behandeling der agenda. Tot leeraar in de Natuurkunde aan het Gymnasium wordt met algem. st. benoemd de heer H. Oorver, thans als tijdelijk leeraar in dat vak aan die inrichting werkzaam en zijn pen sioensgrondslag z. h. st. vastgesteld voor zooveel de H. B. S betreft op f 1718.18 en wat het Gymnasium aan gaat op f384.82. Tot hoofd der oponbare lagere school 3e soort in de Koningstraat wordt daarop met 9 van de 16 stemmen benoemd nummer drie der voordracht de heer G. A. Spelberg, Hoofd te Westzaan. De heer O. Bussemaker, die als nummer één op de voordracht stond verkreeg 7 stemmen. Blijkbaar heeft het meerendeel der raadsleden als oppositie tegen den Districtsschool opziener, die geen der plaatselijke onderwijzers bekwaam genoeg achtte voor dezen post, genoodzaakt zich aan deze voordracht te houden, zich niet aan de door hem vastgestelde volg orde willen houden. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat wordt benoemd mej. van Eek uil Blokzijl. In de vacature professor J. J. van Thiel wordt daarop met algemeene stemmen tot curator van het Gym nasium benoemd, zijn opvolger als president van het Oud Kath. Seminarie de heer prof. J. van Santen. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand (vac. L A. baron van Ittersum) met algemeene stemmen Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, hoofdcom mies ter secretarie. Tot derde gemeente-opzichter wordt met 9 van de. 16 stemmen benoemd de heer G L. Paap uit Noordwolde. Conform het voorstel van B. en W. wordt aan den onderwijzer Moerman, op diens verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend met ingang van 15 Februari a.s. Vijf verordeningen houdende ver bodsbepalingen tot het stellen van gebouwen op gronden, die in de naaste toekomst bestemd zijn tot den aanleg van straten; grachten en pleinen wor den zonder discussie afgehamerd en ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. zeggen in bun toelichting tot het voorstel ter vaststelling dezer verordeningen. Het tot stand komen van dergelijke verordeningen is noodzakelijk, ten einde de uitbreiding der stad te kun nen doen plaats hebben overeenkom stig het Uitbreidingsplan, vastgesteld door uwe vergadering bij besluit van 31 Juli 1900, No. 297, goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 6 September 1906, Afdeeling I, No. 27. Het bouwen in strijd met hel be staande uitbreidingsplan is op zich zelf niet strafbaar, en daar art. 5, 2». der Woningwet weigering van een bouwaanvrage slechts toelaat, als er strijd is met de bepalingen, die met betrekking tot gebouwen zijn vastge steld, is het noodzakelijk, dat, ten behoeve van het uitbreidingsplan, ge bruik gemaakt wordt van de bevoegd heid, in artikel 27 der Woningwet gegeven, om op bepaalde terreinen bouwverboden te leggen. Wij meenen echter voorloopig te kunnen volstaan met het verbod van bouwing te leggen op die terreinen, die, bestemd om ingang te worden van de op de vastgestelde plannen geprojecteerde wegen, gelegen zijn aan thans bestaande wegen, daar hierdoor de mogelijkheid om later die wegen aan te leggen voorloopig vol doende verzekerd wordt. Een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van instructies voor de drie gemeente-opzichters, noodig geworden door de benoeming van een derden opzichter, waardoor dus die der beide anderen zouden moeten worden ge wijzigd, wordt zonder discussio met algemeene stemmen goedgekeurd. Niet alzoo met de motie van den heer Van Esveld betreffende het be noemen eener raadscommissie in ver band met de rechtstoestand en arbeids voorwaarden voor de gemeenteambte naren en werklieden en het rapport dienaangaande door B. en W. uit gebracht. In dit rapport zeggen zij o. m. het navolgende Voor zoover de motie bedoelt den rechtstoestand in de uitgebreidste beteekenis vao alle Gemeenteambte naren in tegenstelling van de werk lieden te regelen, meenen wij er op te moeten wijzen, dat aan het vastellen van een dergelijke alge meene, alle amlenaren omvattende regeling, groote moelijkhederi ver bonden zijn; rekening zal gehouden moeten worden niet slechts met de wettelijke voorschriften, betreffende het onderwijzend personeel bij het Hooger-, Middelbaar- en Lager onder wijs, Gemeente Secretaris en Ont vanger, ambtenaren eu bedienden bij de Secretarie, Commissaris en dienaren van politie, maar ook met de onder- Scheiding of het ambt al of niet als hoofd- of bijbetrekking is te be schouwen, met de eigenaardige positie van het politie-personeel en vele andere omstandigheden. Gevallen, waarin het gemis van eene dergelijke alomvattende regeling zich heeft doen gevoelen, zijn, voorzoover ons bekend, niet voorgekomen, 't geen vermoede lijk te verklaren is door de wijze, waarop door uwe vergadering bij ziekte en dergelijke omstandigheden de belangen der ambtenaren be hartigd zijn Wat nu betreft de regeling van den rechtstoestand en arbeidsvoor waarden van de werklieden merken wij op, dat indiening van een wets ontwerp, betrekking hebbende op de Gemeente-bedrijven, waarbij tevens voorschriften gegeven worden be treffende de arbeiders, in dienst bij die bedrijven, te wachten is reeds een wetsontwerp ingediend, waarbij ten aanzien van de voorziening in geval van ziekte, de gemeenten ver plichtingen opgelegd worden. De vraag dient derhalve gesteld te worden, of het de voorkeur verdient, thans tot de vaststelling van een Werklieden reglement over te gaan, dan wel hier mede te wachten, totdat de toege zegde wettelijke voorziening op dit punt is tot stand gekomen. Wij zijn geneigd, deze vraag in laastgenoemden zin te beantwoorden teneinde te voorkomen, dat een thans vastgesteld reglement binnen korten tijd weer herzien zal moeten worden. Hierbij komt, dat de voorwaarden, waaronder de Gemeerite-weiklieden arbeiden van dien aard zijn, dat nadere regeling daarvan niet zoo drin gend genoemd kan worden. Ten be wijze hiervan zij liet volgende mede gedeeld In 1906 zijn noch aan de vaste werklieden bij de Gasfabriek, noch bij den Reinigingsdienst straflen opgelegd, hetzij door inhouden van vei lof, op legging van boete of anderszins; ge middeld heeft ieder werkman een ver lof van vier dagen, met behoud van loon, kunnen genietenbij ziekte is steeds het volle loon uitbetaald (o.a. zijn ziekteverloven voorgekomen van 308. 90, 73, 61, 03, 03, 39, 37,327, 31. enz. dagen) terwijl zoo noodig na herstel de arbeid, in de eerste dagen verlicht, geleidelijk hervat is; bij opkomst voor oefeningen bij de Landweer is het volle loon uitbetaald het pensioen is bij verordering ge regeld. Wat betreft de regeling der loonen, merken wij op, dat jaSrlijks bij de behandeling der Begrooting voor U de gelegenheid beslaat, deze te ver- hoogen, ook al is deze regeling bij verordening aan ons opgedragen. Bij ons besluit van 13 September 1900, No 1606, is voor de Gasfabriek een nieuwe loonregeling vastgesteld. Van 1901 af tot 1907 is aan loons- verhoogingen aan de Gasfabriek uitbe taald f5985 Onder deze omstandigheden geven wij er de voorkeur aan, met de re geling der materie te wachten totdat de daarbij aan de Gemeentebesturen te stellen eischen bekend zijn. Eerst nu werden de sluizen der welsprekendheid wagenwijd opengezet en werd het debat af en toe zelfs heftig. Nadat de heer Van .Esveld zijn motie nog had toegelicht begon de heer Plomp te verklaren dat het be zwaarlijk zal zijn een raadscommissie te vinden die deze reuzentaak op zich zal nemen. De heer Van Kalken deelt dat be zwaar niet daar een dergelijke com missie overal advies kan inwinnen. Weth. Visser vindt het vreemd dat juist de heer Van Esveld die toch lid is der commissie van de gemeente reiniging met een dergelijk voorstel komt. De arbeiders zijn per slot van rekening met een reglement toch niet gebaat en zijn over 't algemeen best tevreden, wanneer zij niet door raddraaiers van elders worden opge ruid. Er wordt alles voor ze gedaan ze worden zelfs naar Sanatoria ge- stuuid wanneer de vrees bestaat dat ze ziek zullen worden. Dit komt den heer Hagedoorn on begrijpelijk voor daar Sanatoria geen gezonden doch alleen zieken opnemen. Naar aanleiding van dit gezegde van den wethouder vat ook dr. Jorissen vuur en zegt dat de wethouder zeer goed weet, dat hetgeen hij zegt be zijden de waarheid is. Spr. mag zich hier niet viijelijk uiten en daarachter voelt de wethouder van openb. werken zich veilig. Na nog veel over en weer gepraat stelt de heer Hagedoorn als amende ment voor uit de motie Van Esveld te lichten de woorden «zoowel de gemeente ambtenaren." Dit amendement in stemming ge bracht wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Bij de stemming over de motie Van Esveld staken de stemmen, 8 tegen 8, zoodat in een volgende vergadeiing daaromtrent een beslissing zal moeten worden genomen. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna z h st. aan de navol gende personen die bij de schutterij tot dusverre bezoldigde betrekkingen be kleedden tegemoetkomingen toege kend. in dienst. J. Bus.juet 1 70 94' sinds 15 Aug. '78 J. C. Manse d 3.02 o 29 Nov. '94 A. Worfel 30.00 1 Jan. '92 J. van Barlingen a 19 28 a 15 Aug. '84 H. Bakker a 15.82 a 15 Aug. '88 Met 15 tegen één stem die van den wethouder Visser, die ook in het college van B. en W. daartegen op poneerde, besluit de Raad aan het Amersfoortsch Vrijwilligerskorps af te staan25 jassen, 25 pantalons, 25 kapotjassen, 2 trommen en 2 signaal hoorns, onder voorwaarde, dat deze goederen eigendom blijven van de vereeniging én' diet aan de leden, hetzij tegen vergoeding, hetzij om niet geschonken worden en dat bij ont binding van de vereeniging, de goederen aan de gemeente teruggegeven worden. Voorts om ander oud schutterij- en brandweer-materieel te doen veikoo- pen. Aan de orde komt een rapport en voorstel van Burg. en Wethouders betreffende de salaiisregeling van het personeel bij het Lager onderwij--. De heer Gerritsen stelt voor de daarop betrekking hebbende stukken te zen den naar de afdeelingen om ze daai vooraf te behandelen en inmiddels te zien of in 1908 de gemeentelirianltën zullen toelaten aan de eischen toe te geven. De heer Plomp acht het beter een en ander te behandelen bij de begrooting. Ook de heer Jorissen, zelf lid van de commissie van toezicht op het Lager onderwijs, acht het rekest ontijdig en stelt voor om het voor kennisgeving aan te nemen Do heer Hagedoorn zou zulks in strijd achten met de égards tegenover een door den Raad benoemde commissie en zou het adres gaarne voor de begrooting behandeld zien. Nadat nog de heeren Veis Heyn, Van Duinen en Hamers hierover het woord hebben gevoerd en de heer Plomp onder meer heeft betoogd dat de bloei der ge meente meer afhangt van het te heflen percentage der inkomstenbe lasting dan van de verhooging der salarissen van onderwijzers, wordt het voorstel van laatstgenoemde «behan deling bij de begrooting" in stemming gebracht met groote meerderheid aan genomen. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek wordt daarna z. h. st. besloten I. Aan J. Snouck toe te slaan, op dezelfde voorwaarden als tot dusverre tot l Mei 1907 nog bovendiengedurende 2 uren per week des avonds, gebruik te mogen maken van het Gymnastiek lokaal in de Openbare Lagere school staande aan de Hellestraat; II. Aan J. C Snouck, voornoemd, van af 1 Mei 1907 tot weder op- zeggens te vergunnen gedurende 8 uren per week gebruik te maken van het Gymnastiek-lokaal in de openbare Lagere school, staande aan de Hellle- straat, tegen eene vergoeding van f 12 voor iedere maand, in welke van de vergunning gebruik gemaakt wordt onder de volgende voorwaarden le. dat het lokaal uitsluitend zal worden gebruikt voor het geven van Gymnastiek-lessen 2e dal de Gymnastiek-lessen in overleg met het Hoofd der school zoodanig zullen worden geregeld dat het schoolonderwijs geen stoornis ondervindt; 3e dat geen Gymnastiek-werktuigen zullen worden bevestigd of geplaatst dan in overleg met het Hoofd dei- school er. met goedkeuring van Burge meester en Wethouders; 4e dat de gebruiker zich zal onder werpen aan de maatregelen, die het Hoofd der school in het belang dei- goede orde en van den staat van hel gebouw noodig oordeelt 5e dat bij gebleken behoefte aan verandering in de gasverlichting de kosten daarvan, ten bedrage van f 12. op de eprste aanzegging door of van wege Burgemeester en Wethouders door den gebruiker ten kantore van den Gemeente ontvanger zullen wor den gestort 0e dat door den gebruiker aan het einde van iedere maand, in welke van de vergunning gebruik gemaakt is, een som van f12.ten kantore van den Gemeente-Ontvanger gestort zal woiden; 7e dat de Gemeente geen verant woordelijkheid op zich neemt wegens eventueele beschadiging van in het lokaal bevestigde of geplaatste Gym nastiek werktuigen 8e dat de gebruiker aansprakelijk is voor alle schade voor-, tij lens- en na de lessen door hem, zijne bedien den of leerlingen aan gebouw of meubelen toegebraoht; 9e dat de kosten van verlichting en verwarming (zoo dit door den gebiuiker verlangd wordt volgens een tarief, door Burgemeester en Wet houders vast te stellen) door hem zullen worden voldaan. Voorstellen van Burgem. en Wet houders tot vaststelling van jaar wedden van personeel bij het L O. overeenkomstig de verordening en tot vaststelling van het salaris van dsn concierge aan de Meisjesschool tot een gelijk bedrag als dal der concierges aan de andere scholen worden door den Raad stilzwijgend goedgekeurd Besloten wordt afwijzend te beschikken op het adres van J. Jacobs, voormalige beambte bij de gemeentereiniging tot verhooging van pensioen en tot onder- bandsche verhuring van een terre n nabij de gasfabriek aan den tegenwoor- digen pachter legen f115 per jaar. De agenda was hiei mede afgeloopen, doch alvorens de vergadenng werd gesloten vraagt en verkrijgt de heer Jorissen het woord. Spr. hangt een droevig tafereel op van den huldigen toestand van het plantsoen nabij de Heerenstraat na het vellen der ten doode gedoemde boomen. Hij zou nu ook gaarne zien, dal de weinige boomen die op hei plantsoen zjjn blijven staan allen maar werden om gehakt en gazon of bloemperken daarvoor in de plaats werden aange legd Nadat de voorzitter er den heer Jorissen op beeft gewezen, dat de toe stand daar nog niet in orde is, het werk om den vorst moest worden gestaakt en men er nog altijd toe komen kan om de nog staande boomen te vellen, sluit hij om kwart voor vier de ver gadering. Geen der raadsleden toonde nog lust te gevoelen de in uitzicht gestelde geheime vergadering bij le wonen. Van de vriendelijke uitnoodiging om de twintigste uitvoering van de zangvereeniging «Kunst naar Vermo gen" heeft de ondergeteekende ge bruik gemaakt om de eerste afdeeling van het programma bij te wonen. Gaarne getuigt hij dat hij met ge noegen hetgeen de dilettanton voor droegen aanhoordo. Het koor klonk hier en daar zeer aardig en uit het nummer «Landelijke Avondstond" bleek, dat er onder de leden solo stemmen zijn, dio voor het vervolg heel wat beloven. De pianobegeleiding was zeer goed en een woord van lof mag niet onthouden worden aan den heer C. A Heuriks. Een aangename afwisseling werd aangebracht door een strijkkwartet, dat vooral voldeed in het Allegretto van Beethoven. Het is wel zaak de beoefening vau muziek door dilettanten aan te moe digen. Wat zou er weinig van muziek terecht komen, als men alleen hooge kunst waardeerde. Iets minder kan toch ook wel aangenaam zijn zoowel voor hoorders als medewerkenden. G. Bikkers. De 5e batterij van het lereg. veld-ariillerie wordt 1 Sept. a.s. van hier verplaatst naar Ede. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voortaan bij de bereden korpsen zooveel mogelijk lotelingen moeten worden ingedeeld, wier kennis en verstandelijke ontwikkeling met recht bevredigende resultaten van hun opleiding tot militie-kader doen verwachten. Ook moet worden gewacht, dat onder de aan de hereden korpsen toe te wijzen lotelingen niet te veel zijn, voor wier verblijf onder de wape nen vergoeding wordt toegekend. Eindelijk moet bij de indeeling reke- neng worden gehouden met de eischen eener snelle mobilisatie. Maandagavond omstreeks half 10 werd er door de politie een be gin van brand ontdekt op de zolder van den poelier P. in de Utrechtsche straat. Door het kranig optieden der poli tie bleef het vuur tot een hoop veeren beperkt. Omtrent de Maandagavond ge houden buitengewone algemeene ver gadering van de Vereeniging Am bachtsschool, voor Amersfoort en om streken, kunnen wij slechts melden, dat de mededeelingen, aldaar bij monde van den voorzitter gedaan, van vertrouwelijken aard waren eu dus niet voor publiciteit vatbaar zijn. In een Maandagavond gehouden gecombineerde vergadering van het bestuur van de sociëteit «Vereeniging" met de nog bestaande commissie van het in 1905 gehouden «Groot nationaal kegelconcours" hier ter stede, is in beginsel besloten, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van bovenge noemde sociëteit, dit jaar, in de maand Juli, wederom een dergelijk concours te houden. Aan mr. C. Ileymans, thans hier wonend, is, op zijn verzoek, eer>ol ontslag verleend als adjunct-commies bij de Rijks Verzekeringsbank. Gisteren werd den stafmuzikant Brandsen den bronzen medaille voor 127» jarige trouwe dienst uitgereikt. Door de «Amersfoortsche Muziek- vereeniging werd hem een serenade gebracht. De Christ. Jongelingsvereeniging Ps. 119 vers 9 zal hedenavond in de groote zaal van «de Arend" haar 30e Jaarfeest vieren. Met voldoening mag de com missie die zich gevormd had ter voor bereiding van de opvoering van «Het. Kind van Staat" in onze gemeente ierugzien op hetgeen zij daartoe heeft verricht. De opvoering van Zaterdag avond toch mag in alle opzichten ge slaagd worden genoemd. De zaal was goed bezet en als gevolg daarvan natuurlijk een flinke kas en het publiek heeft genoten van het spel, waarbij menig oogenblik werd vergeten dat geen ben epsmenschen doch slechts dilettanten de rollen vei volden. De mise en scène was op uitnemende wijze verzorgd door den heer C. alhier, kortom een werkelijk in alle opzichten fraai geheel. Volgens loopende geruchten zou

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2