NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 11. Woensdag 6 Februari 1907. Zcs-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. EEN OUDE VRIEND Ph. WIJSMAN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangeetraat 77. Telephoou n». 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Een weldadige begieting. Als men een tuin beeft en de eerste mooie dagen in Maart of April een beetje warmte of zonneschijn brengen, wil men ook zooveel mogelijk al bloemen om zich zien. Dat gaat nu niet o zoo gemakkelijk, als men niet een serre heeft, waarin men vroeg kan zaaien, n.l. voorden winter. Toch is er wel iets aan te doen. Als men vroegtijdig van een handelaar planten koopt, kan men wel zoo het een en ander in zijn tuin hebben, ook al is het nog wat vroeg in het jaar. Ik had dit jaar een paar honderd pensées gekocht, die ik op een perkje had geplant. De planten werden op een mooien, vochtigwarmen dag geplant, doch daar de koude spoedig inviel, wilden ze niet vooruit. Alle planten stonden te verkleunen Niet, dat ze doodgingen, maar groeien en bloeien deden- ze ook niet. Ik bad spijt van mijn geld, want ik had ze niet voor niets. Daar kwam ik op een idéé Hoe vaak had ik gelezen, chilisalpeter in het voorjaar, vooral, als het koud is, den groei bevordert. Zou ik het op mijn vioolplanten ook eens pro- beeren? Ik nam 1 L water en loste daarin 2 Gram chilisalpeter op. Daar mede besproeide ik vier planten, of liever, ik goot de oplossing met een teutgieter tusschen de planten. Zoo behandelde ik het geheele bed, be halve de buitenste rij en zie, na eenige dagen kwam er leven in de planten, die ik begoten had. De bladeren ver- den groener en gingen weer omhoog staan. Ze kregen ook meer glans En, na enkele weken was het verschil tusschen de begoten en niel-begoten planten zeer groot. Op het oogenblik staan de met chilisalpeter behandelde pensées prachtig in bloei, terwijl de andere planten niet veel meer zijn dan een maand geleden. Dit koude voorjaar heeft me nog iets anders geleerd. Toen ik eenmaal aan het proeven- nemen was en ik het goede resultaat gezien had op mijn vioolplanten, kon ik niet nalaten ook nog wat anders te probeeren. Ik had reeds vroegtijdig in een warm hoekje tenminste, op een plaats, die gewoonlijk warm is, doch nu al even koud als andere gedeelten van mijn tuin verschillende bloemzaden gezaaidmisschien wel wat te vroeg maar het was een paar dagen, met Paschen immers' zulk een mooi weer en wat doet dan een ongeduldig mensch al niet? Maar ik had moot zaaien, de zaadjes bleven de zaadjes en werden geen plantjes Toch schenen ze hier en daar te ont kiemen, want met mijn hand in den grond voelende zag ik hier en daar een zaadje, dat inderdaad aan het groeien was getrokken. »Kom" dacht ik ook een beetje water met chilisal peter" en ik nam een emmer, die ongeveer 10 L water inhield en loste daarin 25 gram chilisalpeter op. Met de oplossing begoot ik de zaaibedden, heel zachtjes, het was een dun be sprenkelen, meer niet, maar ik deed het driemaal, telkens om de twee Om iets te leeren en dus zeker te weten, welk resultaat de be gieting had, liet ik een stukje van een paar bedjes onbegoten. Het heeft nog wel wat geduurd, eer er leven kwam op de zaaibedden, maar op het oogenblik zijn de begoten gedeel ten druk aan het groeien en de niet begoten deelen zijn nog veel achter. Het is natuurlijk een bekende zaak, dat chilisalpeter ook in den bloem en groentetuin zeer veel nut doet, en om vroeg »mooi goed" te winnen, onmisbaar is; maar ik kon toch niet nalaten de bovenstaande proeven nog eens mede te deelen. Ten voordeele van het onder steuningsfonds voor «Zieken en gewon den" hield Zondagavond in de zaal van den R.-K. Volksbond dr. J. W. Jorissen eene lezing over Rome. Spr. schelste zijn reis van uit Parijs naar de Eeuwige Stad, en verduidelijk te zijn interessante rede met pracht volle lichtbeelden. Lang bleef Spr. stilstaan bij «St.-Pieter van binnen gezien" alwaar hij met pl. m. 50000 geioovigen eene door Paus Pius X opgedragen H. Mis had bijgewoond en waarbij een koor van 1200 zangers den H. dienst volgde. Bijzonder schoon en werkwaardig was het Vaticaan, alwaar het reisgezelschap den zegen van den H Vader mocht ontvangen, het Piazza del Popoio en de gracieuse Baseliek van St. Maria Maggiore, met al hun rijkdommen en praal. Spr. gaf ook een beschrijving van de graftombe van dr. Schaepman, waarbij hij herinnerde aan deze groote staatsman, die in de schaduw van St. Pieter, ver van zijn vaderland, rust, voor Nederland heeft gedaan, en hij wees op de door hem beloonde toewijding voor den R.-K. Volksbond, waarvan de overledene adviseur was. Spr. spoorde daarom de niet-georga niseerde werklieden aan, om gehoor te geven aan den raad van wijlen dr. Schaepman om zich bij den R.-K. Volksbond, en dan ook bij het onder steuningsfonds, als lid te doen inschrij ven. Daarna voerde Spr. zijne aandach tige hoorders naar de catecomben, de Kapel der Pausen, de Kapel en het altaar van de H. Cecilia en da majestieuse kerk van St. Paul van binnen en van builen gezien. Met het schetsen van een panorama van Rome sloot spreker zijne lezing. De eerw heer H. Akkermans was de tolk van de stampvolle zaal, toen hij dr. Jorissen voor zijne interessante en leerzame lezing bedankte. Eer. kluchtspel »Het spreekuur van den dokter" dat vlug en correct werd afgespeeld en veel bijvalsbetuigingen inoogstte sloot deze gezellige bijeen komst. In een Zondagmiddag gehouden vergadering van de R. K.^ Volksbond werden tot leden der commissie voor het samenstellen van een concept reglement gekozen de heeren G. W. Klomp, H. Kalveen, J. van Lent en P. Boonekamp. Besloten werd om na Paschen, ter gelegenheid van het patroonsfeest, een tooneeluilvoering te gaven. De opbrengst komt ten goede aan de tooneelvereeniging »Ons Gonoegen." Een voorstel om kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar niet weder tot de feestvergaderingen toe te laten werd aangehouden tot een volgende veigadering Met genoegen deelde de voorzitter mede het groote succes dat de commissie bij zijn huis bezoek voor de bondslevensverzekering heeft gehad; 420 inschrijvingen had den reeds plaats, terwijl er nog een 80-tal huisgezinnen moeten worden bezocht. Hierna werd de vergadering gesloten. Schoon het niet geboden is om uit besloten kring te klappen, willen wij nu ditmaal eene uitzondering maken ten opzichte van hel door't symfonie orkest «Jubal" aan de sociëteit Ver- eeniging" aangebeden concert en wel daarom, wijl dit zoowel van het orkest als van de sociëteit een beslist succes is geweest. Zonneklaar is nu weer eens gebleken wat samen wei king ver mag tot stand te brengen. De ver schillende muzieknummers klonken zeer goed in de flink gevulde zaal, ook de zangnummers van het kwartet «Euterpe," dat welwillend zijn mede werking verleende. Van het als contra- beleefdheid door het bestuur der sociëteit aangeboden bal, werd tot in den vroegen morgen een druk en dankbaar gebruik gemaakt. De 2de luitenant W. L. van Weideren baron Rengers van het 4'le reg huzaren te Deventer wordt 16 Mei gedetacheerd bij de Rij- en Hoef- smidschool te Amersfonrt. NAAR HET ZWEEDSCH. door 3) Slot Toch schrikte zij, toen hij nu werkelijk sprak. Zij durfde niet ronduit neen zeggen en al had het haar leven gegolden, zou zij toch niét in staat zijn geweest om een „ja" over hare lippen te brengen. Tot op dit oogenblik zou zij het niet weten te zeggen wat zij geantwoord heeft zij weet alleen dat zij haar arm uit den zijnen had getrokken zij waren tusschen het dausen de laan ingewandeld om „een weinig te bekoelen" en dat zij ijlings koers had gezet naar de villa, waar zij met Mevrouw Janus woonde. Zooveel was althans zeker, dat hij haar gedrag niet als een besliste wei gering had beschouwd, maar als de, misschien eenigszins overdrevene, behaagzieke verlegen heid van een jong meisje bij het ontvangen van een dergelijk voorstel van zulk een man als de Directeur Malm. Zij was niet naar de zaal teruggekeerd. Als een slaapwandelaarster liep zij naar den oever der rivier en staarde op de heldere, door de maan beschenen oppervlakte van het water, terwijl groote tranen langzaam over hare bleeke wangen rolden. En zonder dat zij het zelf wist namen hare gedachten den vorm van woorden aan, zoodat zij hardop zeide »W a t moet ik toch doen «Wat uw jong hart je zegt, Evy. Ik geloof stellig dat dit je den juisten weg zal aan wijzen," klonk eene stem naast haar en een arm werd om haar middel gelegd, terwijl die woorden haar toegefluisterd werden. Zij schrikte en zag den sprekende verbaasd aan. Maar zoodra zij zag wie het was, glim lachte zij tussscben haar tranen door en maakte zij niet de minste beweging om haar weg te vervolgen. Het was de oude heer Dalin, het hoofd der algemeen bekende en zeer geachte firma van dien naam. Zoodra Evy, nu een maand geleden, op de badplaats gekomen was, had de oude advocaat die in haar belang scheen te stellen, op eene wijze die van een jongmensch vrijpostig zou hebben geschenen, zich aan haar voorgesteld. Zelfs op zijne jaren zou die manier eenigzins hinderlijk geweest zijn indien zij niet juist door zulk een beminnelijken ouden heerware toegepast. Zij was nauwelijks tien minuten in het salon van het Brongebouw geweest op den dag harer aankomst met Mevrouw Janus te Ronneby, toen bij rechtstreeks op haar afkwam, het oude witte hoofd met het vriendelijke gerim pelde gelaat beleefd voor haar buigende. Een trek van droefheid gepaard gaande met eene uitdrukking van de grootste welwillendheid, sprak tot haar uit elk van die ontelbare rim peltjes. «Vergeef het een ouden, verwelkten stronk, die de zwakheid heeft gaarne in den omtrek van bloeiende rozen te leven. Mijn naam is Daljn, advocaat Dalin, en, zooals ik in het boek heb gezien- hèet de juffrouw Lindeberg. Zou ik uw doopnaam ook mogen weten juf frouwtje?" »Evy," antwoordde zij, met een schalksch glimlachje den ouden heer aanziende, die voor haar van dat oogenblik af zulk een trouw ridder geworden was, als een der jonge heeren die haar al spoedig hare hulde kwamen bieden. Het gebeurde soms, dat hij juist dan beslag op haar legde wanneer dezen het ijverigst werk van haar maaktenen dan kon er zulk een grappig, spotziek lachje op het anders goedige gelaat verschijnen, als hij die teleur gestelde booze aangezichten zag. Zonder eenige plichtpleging of vormen had hij aanstonds een vaderlijken toon jegens haar aangeslagen en deed alsof dit de natuurlijkste zaak van de wereld was; de plicht en het recht van den ouden oom. En hij deed dit op eene wijze die Evy's hart geheel voor hem innam. Na eene week sprak zij met hem vertrou welijker dan met iemand anders inde wereld, hare moeder uitgezonderdzij kon er met leedwezen aan denken, dat de scheiding van dien ouden vriend nabij was. Toch zag zij hem nu verwonderd aan, zoowel om hetgeen hij tot haar gezegd had als om den vor:n waarin hij zijne gedachten had gekleed. Im mers hij had haar tot heden nooit met dat vertrouwelijke je aangesproken. Verlegen sta melde zij «Hoe bedoelt u dat? Mijnheer Dalin Vriendschappelijk maar ernstig legde hij hare hand op zijn armen zoo wandelden zij langzaam het strand op, terwijl hij bedaard voortsprak, als een onderhond vervolgende, wat niet had plaats gehad «Stoot hem niet af, mijn kind. Ik doe een goed woord voor hem, en je hart helpt mij want je hebt hem lief. Denk 'er aan, Evy, hoe heerlijk, je te mogen geven aan je eerste, bekoorlijke, hartelijke liefdeWat beteekend daar tegenover armoede of rijkdom? Van zijn juridische loopbaan moet hij natuurlijk afstand doen: hij zal nimmer lid van den Hoogen Raad, en ook geen President van 't Gereclitshof worden, de armé jongen Maar hij zal worden, wat duizend maal meer waarde heeft, de lieveling van zijn Evy; en dat zal hij blijven tot zijn laatste adem. En daar bij kan hij compagnon worden eener niet te verwerpen advokatenfirma, die herdoopt zal worden in Dalin Holm; dat kan hij worden." Ev'vs beenen droegen haar niet meer. Zij sloeg haar beide armen om den hals van den ouden vriend en snikte; «O Mijnheer mijn lieve oude vriend hoe kunt u zoo goed voor ons zijn Toen nam hij haar jong, bleek, betraand gezichtje tusschen zijne rimpelige handen, keerde het een weinig naar het maanlicht streek ernstig liefkoozend met de oude be vende vingers over de fijne, schoone gelaats trekken en drukte een kus op de ronde wang. Hij fluisterde «Zie eens, kindje, ik heb, lang geleden, je moeder liefgehad zoa innig lief als men slechts éeumaal in zijn leven bemint; en zij stond ook eens in wanhoop alleen, en richtte dezelfde vraag tot God en liet Noodlot als jij daareven. Ik ben niet verwaand, Evy, maar ik geloof toch dat zij het antwoord verkeerd heeft verstaan. Zie-je mijn kind, daarom ben ik zoo vrij geweest mij-zelf eventjes tot soufleur van Onzen Lieven Heer te maken. Ik ben stellig overtuigd, dat ik de zaak in Zijn geest behandeld hebop het goede verstaan komt het aan. Wil je nu een oogen blik pp de veranda van No. 4 wachten dan zal ik Holm opzoeken en hem bij je sturen. Want ik geloof dat dit eene zaak is, die in de bestaande omstandigheden, door mijn nieuwen compagnon het best persoonlijk kan worden in orde gebracht."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1