Van hare NierontstetiDn pezen. BUITENLAND BINNENLAND. Gemengd Nieuws. RECLAME. Mejuffrouw A. Tu£jn„ hoedenmaakster. Zion- straat 39, te Leiden, schreef ons het volgende: „It heb de eer u berichten dat de Pink Pillen mij van mijne niérpijnen genezen hebben. Ik had zonder eenige uitwerking verscheidene andere geneesmiddelen gebruikt. De Pink Pillen, daarentegen, hebben rrtij onmiddelijk goed ge daan en snel genezen.'' "Wat is njcrontstckiflg? Een ziekte waardoor dc werking der nieren verslapt en somwijlen g«hecl ophoudt. Ia dat ernstig? Zeer ernstig. Ten einde het waafom van dien ernst te be grijpen is het noodig uit te leggen wat de nieren zijn en yelke hun dut is. De nier is een drgaan welks werkzaaamheid daarin Jjestaat dat het den doorgang van zekere elementen van het bloed tegenhoudt. Het over blijfsel van de zuivering van dat bloed vormt de urine die zich opzamelt in de blaas. De nier ver richt §en zeer heilzame werking. Zij laat slechts doorgaan de stoffen die nutteloos zijn of zelfs schadelijk voo^ 4e werkzaamheid van het orga nism e, Zoo la&t zij bijvoorbeeld het ureum wél maar daarentegen de albumine niet doorgaan. Maar zij verridht dez©.heilzame werking op voor waarde van in een goeden staat van werkzaam heid te verkéeréh. Indjen zij ziek is doet zij haar wérk pp tegenovergestelde wijze. Zij laat door gaan wftt zij moest tegephouden en zij houdt tegen wat zij moest laten doorgaan. Dan gevoelt men onmiddelijk pijnen in de nierstreek, bevingen cn koorts. Dc zieke heeft brakingen, walgingen, benauwdheden verschfinselen van bloedvergifti ging door de giftige ploffen die niet worden afge zonderd. Onder de oogleden ontstaan opzwellin gen, en defcen breideq zich uit over het gelalt en komen ook op de beepen voor. Die zieke Vergif tigt zich zelf. De Pink Pillen hebben eene uitmuntende wer king op de nieren. Zij genezen ook bloedarmoede, bleekzucht, zenuwziekte, algemeene zwakte, maag pijnen, scheele hoofdpijn, nevralgie en heupjicht. Prijs 1 1.75 de duo^, f 9.per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger z7, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nedej land en Apotheken. Fi-anco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Het Maandagavond door de mandoline club «Arion", gegeven liefdadigheids-concert was slechts matig bezocht. Dit was zeer te betreuren, niet' alleen met 't oog op 't doel van dit concert maar ook om 't vele moois dat er te genieten viel. De dames S H. M. Schwemmer en Jos. Sioetzer vei leenden hare welwillende mede werking. respectievelijk voor zang en piano. Het mandoline programma liep prachtig van stapel Door het eigenaardige getokkel werd men soms in de waan gebracht alsof er mee gezongen werd. Dat 'i in de smaak viel,, bleek wel uit 't applaus dat hen na ieder stuk ten deel viel. Ook Mej. Schwemmer had veel succes, vooral met baai- laatste lied »'t Breistertje." Aan 't ap plaus kwam dan ook niet eerder een eind, ooi dat er een stukje toege geven werd. .Mej. Stoetzer had even eens een zware taak, waarvan ze zich, zooals we dat van haar gewoon zijn, bijzonder goed kweet. Het gaat met de uitvoeringen deze winter als met de koude, zij blij ven steeds vooitduren. Nu weder wor den tegen '28 Februari en 14 Maart twee liefdadigheidsvoorstellingen aan gekondigd, op eerstgenoemden datum een concert, waarvan de netto-op brengst zal ten goede komen aan de Vereeniging tol opvoeding van half verweesde, verwaai loosde en verlaten kinderen in het huisgezin, op laatst genoemden een tooneeluitvoering door werkende leden van de dit seizoen in ruste zijnde vereeniging O. G. A., ten behoeve van «Kindervoeding". Voor oeze uitvoering, waarbij zal ten too- neele worden gebracht het blijspel «Het Katlenbelletje" van Saidou, cir- cujeeren reeds inteekenlijsten. Op 7 Maart zal het Nut weer een volksavond geven. Het Bestuur der Sociëteit «Arnicitia" is er in mogen slagen, Emma Nevada te bewegen naar hier te komen en beeft hel goede denk beeld gehad den toegangsprijs zóó laag te stellen één daalder slechts dat het huis wel kort na Vrijdag, zal zijn uitverkocht. Vrijdagmiddag om 12 uur bogint de kaartverkoop. De heer George Boyle zal mevrouw Nevada en den bariton Vernon d'Arnalle begeleiden. Het programma luidt: 1. Nocturne et Scherzo Chopin. mr. George Bovle. 2. a. O, del mio dolce ador Glück. b. Che fiero costume. Legrenzi. rar. Vernon d'Arnalle. 3. Vögelheder a. Lo, here te gentle lark. Bishop. b. I'ch muss nun einmal singenJaubert. c. La Fée aux chansons. Beraberg. Mine Emma Nevada. 4. a. Lob der Thranen b. Der Neugieiige. Schubert. c. Der Erlkönig mr. Vernon d'Arnalle. 5. a. Aubade fRoi d'Yf) Lalo. b. NachtlieaShapleigb. SérénadePierné. Mme Emma Nevada. 1. NachtfalterTausig. mr. George Boyle. 2. a. Wie bist du meiae KöniginBrahms. b. O, liebliche Wangen. mr. Vernon d'Arnalle. 3. Air IdomeneoMozart. Mme Emma Nevada. 4. a. Verborgenheit Hugo Wolf. b. Schifferliedchen Weingartner. c. Ach weh rair Strauss. mr. Vernon d'Arnalle. 5. a. Pastorale du nouvel opéra »The vicar of Wake field" Liza Lehmann. b. Se seran Rose Valse. Arditi. Mme Emma Nevada. In de door den 2en voorzitter den heer D. van Buuren geleidde jaar vergadering der plaatselijke afdeeling van den Bond van Oud-Ondero(licieren, werd j I Maandagavond het verslag van het afgeloopen jaar uitgebracht. Wij stippen hieruit aan dat de af deeling op 1 Januari 1906 bestond uit 1 beschermheer, 3 eert-'eden, 42 leden, '112 militaire donateurs, I donatrice en 143 burger donateurs, en op I Januai i 1907 uit: I bescherm heer' 3 eere-leden 30 leden 86 tnili taire donateurs, 1 lionatrice en 147 burger donateurs Hel bestuur be treurde bet, dat de afdeeling aan leden is achteruiigegaan, terwijl bet niet is mogpn gelukken om de ver gadering wat beier te bezoeken Be scinetvereeniging is in bloei toege nomen terwijl zij bij velschillende wedstrijden pi ijzen heefi mogen be halen. Een woord van bijznnderen dank werd gebracht aan den beschermheer mr F. D. graafSchimmelpenninck, vooi zijne toewijding der afdeeling weder om in het afgeloopen jaar bewezen, alsmede aan den heer Th. H. G. Biand- sen voor zijne milde gave bij gelegen heid van het St. Nicolaasfeost en aan den heer H. P. Schickendantz voor zijne goede regeling van dat kinder feest. Uit het vei slag van den pen ningmeester bleek dat op 1 Januari 1906 eeD saldo in kas was van f 118.07'/, Ontvangen aan contributiën en dona- tiën f446.45'/, en rente f2.45; de uitgaven bedragen f42902, waarvan bij het hoofdbestuur gestort f 169.04; alzoo is op 1 Januari 1907 in kas f 157.35'/, Het begravenisfonds bad op 1 Januari 1907 in kas f 647 19'/, terwijl bet saldo van het ondersteuningsfonds f 111.16'/, bedroeg, benevens een schuldbekentenis van f37. Met het nazien der rekening wei den belast de heeren J. Beus, II. Graansma en J. Michon. Bij de ten overstaan van ar chitect Hs. Kroes gehouden aanbe steding van een heerenhuis op den boek van Utrechtsche weg en Weij- ersstraat. voor rekening van den beer M. I. de Haas, weid ingeschreven als volst Van Genderen f 8920 met en f 8520 zonder serre; Hendnks f8383, en 8183, Lablans 18112 en 7812, Mos- teidman en Van Es f 7847, Hoogevesl f 7693 en 7393, Worsteling f7589 en f7290, Etjbergen f 7679 en f7198, Kuntz f 7500 en f 7100, Bunmk f 7454 en 7175, Be Bruijn f7274 en f6924, en Keizer en Wildeman f 6985 en 1 6685. Be gunning is in beraad gehouden. Bij ontstentenis van een beier tehuis is de politiepost aan de Soes- terweg vooiloopig in de ontvangkamer der algemeene begraafplaats onder dak gebracht. <J De vuurwerker J. O. Verbaar, in dienst van tractie der H. IJ S. M hoopt 12 Maart as. den dag te her denken, waarop bij vóór 25 jaar bij de Maatschappij in dienst trad Moge het den jubilaris dien dag aan blijken van belangstelling niet ontbreken. Herbaalde malen werden door voerlieden dien den Soesterweg pas seerden goederen uit hunne viacbt- wagens vermist. Op een daarover bij de politie' ingekomen klacht werden door haar onmiddellijk afdoende maat regelen genomen en mocht het den agent Tèrpstra gelukken twee zeven tienjarige knapen, aan genoemden weg wonende, op heeterdaad te betiappen Een van hen was in een bak onder den wagen gekropen en wierp van daar uit zijn handlanger eenige meel zakken toe. Beide vei dachten werden naar 't politiebureau overgebracht, waar ze na een scherp verhoor een volledige bekentenis aflegden. Inmiddels slaagde de lecherche er in, reeds vroeger door dit edele twee tal gestolen goederen bij een paar kooplieden alhier in beslan te nemen Niet minder dan 34 meelzakken wer den daarbij terug gevonden. De dieven zijn in arrest gesteld. De Beweging liet gisterenavond per omroeper bekend maken, dat wegens gebrek aan snelvuurgeschüt bet fort bij Boogie eerstdaagsch te huur komt. Zoek dat nu maar eens uit. Z< ndagavond na afloop do; vei- gadering van de Chri«tr!ijkc-Jonge- lings vereeniging Ps. 119:9 is in de zaal rati Eben Haezer een enveloppe geovnden waarin een aanzienlijk be drag aan bankbiljetten. Daarergeenr-i- lei aanwijzing bij was heeft het be stuur het geld in bewaring genomen. 3S3ste STA A l SI.O'I KUl J. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 4 en 5 Febr. 1907. (1950 loten). Ten kaDtore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f100 op No. 9137. Prijzen van f 70. 1717 1721 3073 8007 8026 9112 9155 9186 9490 13854 16099 16106 en 17045. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1713 1732 6503 6522 6539 8014 9136 9139 9144 9167 9178 13004 13012 13845 15739 16096 17009 17016 17023 17029 17041 en 18360. Be uitslagen van 97 herstemmingen voor den Duitschen Rijksdag zijnGe kozen weiden 10 sociaal-democraten, 24 nationaai-liberalen, 7 centrums- leden. 8 conset vatieven, 11 leden van de Vrijzinnige Volkspartij, 5 van de Rijkspartij, 7 van de Vrijzinnige Ver eeniging, 5 van de Duitsche volks partij. 8 van de Wirlschafttichc Ver- einigung3 van den Bund der Land- wirte, 3 parlijloozen. 2 leden van de Uuitsclie bervormingspai tij, 1 Pool, 3 Alzassers, 1 Welf. Be sociaal democrat-n veiloren 15 zetels. De sneeuwval te Berlijn. Berlijn is nog imuier niet van de sneeuw bevrijd, geleidelijk wordt het tramverkeer hervat, slecbls enkele trams hebben bijwagens en de omni bussen maken bij vooitdunng goede zaken Be stedelijke reinigingsdienst heeft een uiterst moeilijke taak en wordt heftiger aangevallen dan ooit. In 't geheel is er drie nnllioen ku bieke meter sneeuw gevallen te Ber lijn en Vrijdag werd daarvan niet meer dan dei tig duizend kubieke meter opgeruimd, dus nog geen honderdste deel. Vijftienduizend wagenvrachten werden weggevoerd en msii beeft be- lekend dat zonder de hulp van den duoi Betlijn zoo ongoveer legen Pink- sleien sneeuwvrij zou wezen, aange nomen, dat de stad vóórdien lijd niet voor een bankioet stond: dejaaihjk- sche post voor sneeuwi uiining be draagt 206 ÜOU mark plus 80.660 maik voor de losse werklieden, waar van er Vrijdag '2600 in dienst waren, die met bun vrachten veelal groote afstanden hadden af te leggen, daar de politie de uitstorting der wagens in de Spree beperkte. Hoe onbetrouwbaar en onbereken baar ook de Mtdden-Europeesche win ters zijn, blijkt uil een statistiek over zicht over de laatste vijf-en-twintig jaar, ten aanzien van Berlijn en de sneeuwruiming in Duilschlands hoofd stad. Het voordeeligst voor de gemeente- financiën was de winter van 1893, die de stad slechts 14 000 mark kostte; 1894 nam revanche met een uitgave van 885.000 mark: in 1898 kostte de sneeuwruiming 17.0J0 maik; in 1899 665.000 mark. Zoo waren er van 1880 tot 1905 achttien dure en zes goed- koope sneeuwjaren met een totaal sneeuw budget van 6 980.000 maik, welk bedrag door de losse werklieden met 2.210 000 M verhoogd werd. In veertien jaai werd de h'egrooling met 5 983.000 niaik overschreden, in twaalf jaar was er een overschot van 1.775 000 mark. In de laatste vijf-en twintig jaar werden 2 851.000 wagenvrachten sneeuw geruimd te Be, lijn Sneeuw en koude in het Zuiden van Europa. Dour een sneeuwlawine zijn het Casino en twintig huizén te Beièges vernield, er moeten vele personen onder de puinhoopen begraven liggen. De treinen van Luchon en Aireau moesten door een locomotief met sneeuwploeg vrijgemaakt worden. Po litie is met werklieden een verdwenen melkvet koopster gaan zoeken. In het Ariège-dal ligt do sneeuw an'deihuiven meter hoog In de Juia en de Cevennen is 't bar koud bij bevigen sneeuwval. Te Oalana is 't bitter koud; twee menschen zijn er doodgevroren. In 8ari Sebastian. Navarra en Biscaye heerscht sneeuwstormalle vprkeer staat stil en aan de Fiansche giens heerscht algemeen gebrek aan levens middelen 't Is er nog nooit zoo koud geweest. Ten gevolge van de ontzaggelijke sneeuw massa's die in de Alpen zijn gevallen, gaal er bijna geen dag voor bij, waarop geen berichten inkomen over lawinen. Zoo zijn nu weder in het Acherisee-gebied (Tirol) twee la wines neergekomen. Be eene beeft liet geheele vei keer op den Aclienlal- weg gestremd, de andere een olie- fabriek, waarin iliie arbeiders bezig waren, bedolven. Be mannen weiden eeisl met veel moeite uit bun netelige positie bevrijd. Dicht bij Cliarmey (kanton Frei burg, Zwitserland) werden een boer en zijn knecht door een lawine over vallen. Acht uren duuide het voot ze uitgegiaveii waren. Ze leefden toen nog, maar overleden ken daarop Gok uit do omstreken van Salzburg wordt bericht over alleilei ongelukken door sneeuwlawinen veroorzaakt. Be sneeuw beieikt hier en daar een hoogte van 6 M. Zondag jl. hebben te Odessa bloedige vechtpartijen plaats gehad tusschen leden van de Joodsche zelf verdediging en gewapende hooligans, die de Joodsche winkels begonnen te vernielen. Aan beide zijden vielen ge wonden. Da gevangen genomen leden der zelfverdediging werden aan den krijgsraad uitgeleverd. Invaliditeitsverzekering. In veiband met de invaliditeits verzekering wordt van legeeringswege een nader ondeizoek ingesteld. Met dit onderzoek wordt zeer veel spoed geina.d;t. Het ontvverp-invaliditeits- verzekcring zal hoogstwaarschijnlijk in 'l najaar bij de Staten-Generaal wor den ingediend. Rijksinkoiiistenbelasting. Naar uit 's Gravenliage aan de Arnh. Ct. wordt meegedeeld, zouden de belastingontvveipen van Minister De Meester in de afdeehnger. derTwee- de Kamer over bet geheel ongunstig zijn ontvangen en niet slechts van leden, behoorende tot de coalitie partijen der rechterzijde, maar ook van vrij-liberale zijde scherpe bestrij- d.ng hebben gevonden. Voor de vei kiezing van een lid der Provinciale Staten van lilrecht in bet district Ainerongen (vacature Roghdir) zijn van anti-revolution- naire zijde twee candidaten gesteld, de heeren Jhr. L. A. van Loon, te Doorn, en H. A. van de Westeringb, burgemeester van Veenendaal. Van liberale zijde aldus meldt rnen ons is de Heer H. Spiuijt, burgemeester van Ainerongen, de aangewezen per soon. Jhr G. J. A. Schimmelpenninck wenscht geen candidatuur van eene partij te aanvaarden, wel eene per soonlijke. Tot voorzitter der Nederl. Heide maatschappij is gekozen jhr. mr. Ruys de Beeienbrouek, commissaris der Koningin in Limburg. Vele aibeiders uit Friesland, die juist vóór de vorst naar Duitschland waren vertrokken, moesten wegens de plotselinge strenge koude waardoor er niet in den grond kon gewei kt worden, tot hunne groote teleurstelling lerugkeeren. Onder ben waren er velen, we daartoe niet bet noodige geld had den en dus nu iu kommervolle omstan digheden verkeeren. Onwettige uitoefening der geneeskunde. Door de rechtbank te Leuven in België is veroordeeld tot twee jaar •gevangenisstraf wegens bediiegelijke handelingen en twee stiaffen van twee maanden elk wegens valscliheid in geschrifte en het voeren van een val- schen naam, de Nederlander Jan Piet Cuypers uit Horst. De man, d e nooit van buis was geweest, liep 13 Dec. 11. zijn woning uit om, naar hij aan zijn vrouw ver telde. in België een betrekking te zoeken, na veikrijging waarvan Hij haar zou laten overkomen. Hij nam een kaartje naar Luik, maar, wat zoo'u weinig bereisd man niet kwa lijk te t.etnen is, ging tweemaal in een verkeerden trein zitten, eerst te Maastricht, daarna te Leuven, zoodat hij ten slotte te Biest aankwam. Baai- nam hij een paar drupkes en verzon een heelen roman, waarop hij dea her bergier onthaalde. Hij vertelde, dat hij een Hollandsch dokter was van grooten naam in zijn land, die België gelukkig kwam maken met een geheel nieuwe en volstrekt onfeilbare genees wijze. Hij bleek juist te zijn, waar hij wezen moest: de waard had ern dochter met een kwaal, die reeds maanden duurde eu omtrpnt welker aaid de dokters in 't duister tastten. Voor den Hollander was 'l maar een kleinigheid: hij onderzocht de zieke grondig en kreeg dadelijk meer panënten, die hij heel billijk in be handeling nam. Met een aardig reisgeldje wilde Cuypers den volgenden dag Biest vei laten, maar de roep van zijn ge leerdheid had zich in de gemeente ver.-preid en de gendarmes wilden er, nieuwsgierig en onbescheiden als die menschen óók in België zijn, meer van weten en namen hem aan het station onder hun hoede. Eii het gevolg was zijn boven medegedeelde vei oordeeling. Tot zijn verontschuldiging wist Cuypers niets anders in te brengen dan dat hij te veel gedronken had. Het tot zoo treuiige beroemdheid gekomen stadje Köpenick, wil nog meer bekend wordeneen aantal plaatselijke vereenigingen hebben tot het dagelijkscb bestuur der gemeente het verzoek gericht een crediet van 2000 mark toe te staan voor reclame ten gunste der stad. Ook zonder zulk eeu crediet blijft liet stadje vooreerst niet aan de ver getelheid onttrokken Daarvoor zorgen an,leien. Te Kotowo heeft een navolger van Voigt zich bij den gemeenteontvanger vervoegd meteen bevelschrift,voorzien van den stempel van het hoofdcom missariaat van politie, voorgevende, dat hij de kas moest nazien. De ont vanger was echter minder goed van vertrouwen dan de onsterfelijke burge meester van Köpenick. Hij hield den man aan de praat en liet middelerwijl naar bet hoofdcommissariaat telefo- neeren, met het gelukkig gevolg, dat de oplichter in hechtenis werd genomen en de gemeentekas voor schade bleef bewaard In militaire kringen heefteen handige kerel het ouk nog eens beproefd en met meer succes. Een aantal lEinjahrigen" van het Wandsbekker huzarenregitnent hebben zich aanzienlijke bedragen afhandig laten maken door een onderneinenden schelm, die zich in de uniform van fourier had gestoken. Een bijzonder menschelijke ka- rakleitrek vertoont een der leeuwen in de diergaarde van Schönbrunn. In het leeuvvenhok waren hijeen een leeuw en twee leeuwinnen Be koning der woestijn lag rustig midden in het hok en maakte geen beweging hoeveel bezoekers daar ook voor stonden; maar zoodra kwam niet een der bewakers, of hij stond op, liet een vervaarlijk gebiul hooren en sloeg met zijn poot naar hem. Waardoor had de man de woede van het beest opgewekt? Be leeuw had de gewoonte, zooals leeuwen in hokken meer hebben, op en neet te loopen telkens nu, wanneer hij in de nabijheid zijner echtgenoote kwam, werd deze boos, beet naar hem en sloeg met den pool. hoewel de leeuw zijn Xantippe met de meeste hoffelijk heid behandelde, haar twistzucht kon hem echter zijn verheven kalmte niet doen verliezen. Maar toen de booze leeuwin het wat al te bar maakte, vonden de wachters het noodig er een stokje voor te steken, en gaven zij haar een paar (linke slagen. Be fiere leeuw echter, begroette die in menging niet met dankbaarheid, doch nam zijn vrouwelijke kwelgeest in bescherming en toonde zich tegenover de wachters diep beleedigd. Men zou nu zeggen, dat dit gedrag de gemalin moest vermurwen, maar wie dat denkt kent de leeuwinnen niet!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2