EEN GELUKKIG GEZIN. BUIT KM, AM). BLSAEALAND AAN ONZEN PRINS. door haar wordt gehandeld overeen komstig het bepaalde in art. 35 5o alinea der Leerplichtwet zoomede in art. 6, art 7 en art. 8 van het Koninklijk besluit van 19 November 1900 (Staatsblad no. 202) en dat zij kleeding en voedsel verstrekt aan die schoolkinderen, van wie geacht kan worden, dat het onderwijs zonder die voeding en kleeding minder resultaat zou hebben dan thans het geval is. De Commissie heeft bij missieve d.d. 25 Januari 1907 iekening en verantwoording gedaan aan den Raad van de wijze waarop het geld ten behoeve der voeding en kleeding van schoolkinderen toegestaan, is beschikt Gedu-iende 72 dagen werd aan 8690 kinderen spijs verstrekt. Voor klompen werd uitgegeven f 125; voorkleeding- stukken f 150.De totale uitgaven bedroegen f951 27. Zonder discussie of hoofdei, stem ming hecht de Raad zijn goedkeuring aan dit verslag. Op een verzoek van A. de Vries, landbouwer wonende aan den Lien dertscben weg om uithoofde de door hem in den afgeloopen zomer door overstrooining van den polder bij den hooibouw geleden schade een ge deelte van zijn pacht kwijt te schelden, deelen Burgemeester en Wethouders aan den Raad mede, dat ben bij onderzoek is gebleken, dat adressant zijn hooi laat binnengehaald heeft; zijne buren allen daarmede reeds gereed waren, toen in den avond van 29 Juni het water opzette en zijn land over stroomde. liet hooi is toen niet ver loren gegaan, doch de kwaliteit is be langrijk achteruitgegaan, terwijl een partij van ongeveer 1000 Kilo als gp- heel bedorven moest worden achter gelaten. Volgens berekening heeft de pachter ongeveer een schade van f75.— geledende jaarlijksehe pachtsom bedraagt f182.—. Hoewel derhahe de geleden schade grootendeels toe te schrijven is aan de schuld van adressant zeiven, stellen zij overwegende, dat hij door den hooibouw gedeeltelijk in zijn bestaan moet voorzien en een huishouden met 12 kinderen moet onderhouden, vrijheid voor de pacht van adressant voor 1900 te verminderen met de lie'ft der geleden schade, zijnde f37 50. De Raad dit gevoelen deelende hecht zwijgend zijn goedkeuring aan dit voorstel Op een verzoek der commissie belast met de regeling van een wedsirijd van politiehonden, uitgeschreven dooi de Kynologen-club te Breda, om sub sidie, wordt conform het advies van den Burgemeester afwijzend beschikt. De heer Hagedoorn vraagt of den voorzitter ook het bedrag kan noemen dat daarvoor noodig zou zijn. De voorzitter zegt geen rekening te heb ben gehouden met een bepaalde som, doch zich bij zijn advies in de aller eerste plaats afgevraagd heeft of onze gemeente zich dergelijke honden zou aanschaffen en met het oog op het kostbare daarvan zulk een hond kost ongeveer duizend gulden, behalve de africhtingskosten daarop ge meend heeft in ontkennende zin te moeten antwoorden. De heer Hage doorn repliceert dat hij in onze uit gestrekte gemeente met toestanden als de beruchte Soesterweg van der gelijke honden wel nut verwachtte. Naar aanleiding van een adres van J. H. Veihey tot wijziging van de rooilijn van de verlengde Wilhelmina straat, besluit de Raad conform een voorstel van het Dagel. Best. de rooi lijn te stellen in de lijn der perceelen bewoond door den heer Van Heemstra Naar aanleiding van een rekest van de heeren G. F. G. de Bruyn, A. M. Kerkkamp en A. G. van Os, leeraivn aan het Gymnasium en de H. B. School om hun pensioengrondslag te wijzigen en daarbij geen rekening te houden met de omstandigheid dat zij reeds pensioen ontvangen ten bate van het Rijk of zijn Koloniën en hen tevens nog in de gelegenheid te willen stellen hunne tijdelijke jaren voor pensioen in aanmerking te doen brengen, hetgeen door hen in de onzekerheid hoe de regelingen van de nieuwe Rijkspensioenwet zouden uitvallen, destijds werd nagelaten, adviseeren Burgemeester en Wet houders om op dat verzoek afwijzend te beschikken. De heer Plomp wijst er op dat enkele artikelen van de bestaande pensioenverordening met elkaar in strijd zijn en deze in meer dan een opzicht niet voldoethij doet daarom het navolgende voorstel: le. de beschikking op het rekest van de heeren De Bruijn c. s. aan te houden. 2e. B. en W. te verzoeken a. den Raad eene opgave over te leggen van de personen, recht heb bende op een pensioen ton laste van de gemeente, die getroffen zullen worden door het niet inkoopen van dienstjaren, naar art. 12 (tijdelijke diensten) en art. 15, en wier pensioen wordt vermindert door do bepaling van art. 13 der verordening. b te ontwerpen bepalingen naar welke de zooeven bedoelde personen gerechtigd kunnen worden tot een pensioen, waarbij als grondslagen wor den aangenomen de jaren in dienst der gemeente doorgebracht en de sala rissen in den zin der verordening ge noten. c. een voorstel te doen tot intrek king c. q. wijziging van artikel 13 der verordening. Dit voorstel door de heeien Hage doorn en Van Eek ondersteund, woidt door Burgemeester en Wethouders overgenomen. In zake ingekomen reclames tegen aanslagen in het le suppletoir kohier van de directe Belasting naar het Inkomen, wordt conform het advies van de daarvoor aangewezen com missie, beslist. Alvorens de zitting wordt gesloten, vraagt de heer Hagedoorn op grond van welk ai tikel de voorzitter in de vorige vergadering bij het staken der stemmen over de motie van Esveld de beslissing daarvan uitstelde tot deze vergadering. Hij heeft zulks in het reglement van orde niet kunnen vinden. De voorzitter doet den heer Hagedoorn opmerken dat de Gemeente wet zulks voorschrijfi. Ook de heer Van Eek heeft nog eene opineiking en wel eene zeer juiste. Waar de plaatselijke verorde ningen het hebben van inestvaalien of ongedekt vervoeren van meststoffen binnen de gemeente aan particulieren ten strengstevei biedt, gaatdegemeente zelf vóór in overtreding dezer be palingen. Groote terreinen in de plantsoenen worden zeer tot hinder van wandelaars of omwonenden op klaarlichten dag door de gemeente reiniging met beer gedrenkt. Spr. vraagt of dat voortaan niet op andere wijze bijv. rnet kunstmest kan ge schieden. De voorzitter zegt riu dal voor het vervolg daarvoor doeltreffende maatregelen zullen worden genomen en sluit daarna de vergadering. Dr. P. J. H. Cuypers, de Rijks bouwmeester. is namens de Regeering in oveileg gelrtden met Regenten van hei Sint Pieters-en Bloklands gasthuis en hun architect, den lieer Hs. Kroes, over het voornemen om het oude gebouw, dat van zoo hooge bisionsch-architectonische waaide is, af te breken. -Bij het j I. Maandag te Utrecht gehouden examen in Nuttige Handwer ken slaagden o. a. onze stadgenoolen de dames B. Bone, W. Dekker A. G. M. den Hartog, M. A. den Hartog, W. H. van Haselen eu S. G. G. van Kalken. In andere bladen wordt ons bericht, dat ook de heer D. Gerritsen bij den a.s. periodieke raadsverkiezing niet meer in aanmerking wilde komen, tegengesproken. Bij Kon. Besl. is de heer P. van der Sluys, le luitenant commandant van het Amersfooi tsch vrijwilligers corps benoemd lot kapitein. Tot 2e luitenant kwartiermeester, met den personeelen rang van kapitein is benoemd de heer J. Busquet, ter wijl de sergeant A. A. Vetli van het corps is benoemd tot 2e luitenant. Als netto-opbrengst van de op 26 Januari alluer gegeven vootstelling van »Het Kind van Staat" door officie ren uit het garnizoen Haarlem, kon aan de commissie voor de oprichting van een standbeeld voor Stadhouder Willem III worden afgedragen rond f250. De le luitenant H. Jespers van h6t 5e reg infanterie, die na terug komst van zijn detacheering in West- Indië (Mei 1906), alhier werd ingedeeld, doch die bijna voortdurend ziek was, is thans ingevolge punt 5 art 70 der Bevorderingswet voor de Landmacht, op non-activiteit gesteld. De vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken ver gadert hedenavond in het schoolge bouw. Op de agenda komen voor: 1. Verslag commissie tot nazien der lekenitig en verantwoording 2 Ver kiezing van een nieuw bestuurslid (vacature-Gerritsen.) 3. Jaarverslag 4. Mededeelingen van bet bestuur. RECLAME. De vreugde weergekeerd met de gezondheid van het kind. De gezondheid weergekeerd dank zij de Pink Pillen. De Heer Arlhurvan Haute-deSmet,55, Vossen- straat te Gent, schrijft ons: n\Vij ondergeteeken- den, ouders der kleine Gerinaine van Haute, zijn verheugd bij deze te kunnen verklaren, dat ons meisje, dank zij de behandeling met de Pink Pillen, de eellusl die zij verloren had heeft teruggekregen, en dat haar slechte, kleur heeft plaats gemaakt voor een gezond en blozend gezichtje. Haar bloedarmoede is verdwenen. Wij staan toe dat dit getuigenis en het porti et van ons dochtertje worden publiek gemaakt, opdat andere ouders kunnen te weten komen hoe heilzaam de Pink Pillen zijn voor bleeke en bloedarmoedige kinderen." Gemainc Van HaS,k. (Cl. Weekman). Talrijk .zijn de gezinnen met een jongeling of een jong meisje Waarvan de gezondheid on gerustheid wekt, met kinderen die niet zoo krachtig zijn, niet zoo welvarend als zij zijn moesten. Indien zij een behandeling volgen, die voldoening geeft, houd dan daarmee niet op, maar ga er «mee door. Zoo zij al, zonder goeden uitslag, voorgeschreven behandelingen hebben gevolgd, wanhoop dan niet, neem een proef met de behandeling der Pink Pillen die in talrijke .gevallen genezing hebben gebracht, daar waar andere middelen zich onmachtig hebben getoond. Wanneer zij 18 of '20 jaijen oud zijn, zijn de jonge lieden en de jonge meisjes op een leeftijd te belangrijk dan dat hunne gezondheid niet alle voldoening móet geven. De jongeling brengt zijn studieen -ten einde, legt examens af of gaat er atleggendie over zijn toekomst beslissen. Het jonge meisje is op een leeftijd-om een huwelijk aan te gaan. Een slechte gezondheids toestand kan hen dan een belangrijk nadeel berokkerfbn. De Pink Pillen komen te hulp aan alle jonJéhedeu die niet zoo welvarend, niet zoo sterkjzijn als zij moesten zijn. Zij geven bloed, geven krachten, versterken het zenuwstelsel, herstellen het ver lies door overwerking te weeg getröcht. Zij geven een gezonde kleur,. óiUwikKtJÊn de eet lust, begunstigen de spijsverlenng#fverzekeren de volkomen opname van ;het voepsel. Zij be strijden de zwakte onder alle tiahe vormen, en versterken de werking van alle jorganen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabitiê, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar hij A. van de Weg. drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. De voordrachten voor de be noeming van Onderwijzers aan de openbare lagere scholen alhier waren als volgt samengesteld: School 2esoot t (Hellestraat) vacature Van Gelder. 1. I'. Stuunnan te Aals meer. 2. P. J. Teeling te St. Maartens brug. 3. 1. J. Ansuik ie Neei langbroek. School 2e soort (Hellesliaat) even- tueele vacature Van den Broek, 1. P. J. Teehng te St. Maartensbrug. 2. I. J. Ansmk te Neeilangbioek. 3. H. Bouwman te Ntjkerk. School 3e sooit (Koningsliaat) vacature Drechsler. 1. tl. J. Groene- veld te Tiel. 2 T. Veldhuizen le Maarsbeigen 3. 1 .1. Ansmk leNeei- langhroek. School 3e soort (Koningstraat) vacaluie Moerman. I. '1' Veldhuizen le Maarsbeigen. 2. J. J. Ansink te Neerlangbroek. 3 H. Bouwman te Nijkerk. II. V. C.—D. O. S. 3—1. Tegen 2 uur stellen beide partij' n zich geheel volledig op, op het dtas- stge veld, onder scheidsrechter Koenen. Dnect na aftrap is II V. C. de meer dere waai uil dan ook een doelpunt onlstaat Dan begint 1). O. S. op te zetten doch zonder succes, doch later weet II. V. C. nog een doelpunt te maken en daarna valt de roodwitten nog een strafschop ten deel die niet benut wordt; evert daarna weteri zij evenwel een puntje te maken en zoo gaat rust in met 3—0 Na rust weten de geelzwarten een tegenpuntje te maken en valt ook ben e-n sti afschop ten deel die evenmin benut wordt. Nu wordt er niet meer gedoelpunt, /oodat dus II. V. C. gewonnen heeft met 3 1. Het 12'/j-ja'ig priesterfeest van kapelaan L. Grimmelt, dat inviel op 15 dezer doch door het overlijden van pastoor Berk niet kon worden herdacht, werd Zondagavond gevierd. De bezoekers van liet R K. tehuis voor militairen en vele oud-leden herdachten den dag waarop de heer Giimmelt 12'/, jaar geleden als Direc teur van dat Tehuis optrad. De ernstige en luimige voordrach ten werden afgewisseld door muziek nummers van eunige leden der staf- muziek van hel5d regimei-- inl.i iterie Als blijvend a indenken w r l hem een pendulo met coupes aangeboden. liet voornemen beslaat dit jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te roepen d-, lichtingen 1900 voor 21 (13), 1902 voor 28 (20), 1904 voor 35 (20) dagen. De kot te periode betreft alleen hen, die in 1901, 1903 en 1905 ingevolge art. 109 der militiewet ondei de wapenen zijn gehouden. Naar wij vernemen, zal de lezing van den heer Dahne, over i-lectriciteit toch binnenkort gehouden worden, en wid op Vrijdag en Zater dag 8 en 9 Maart a.s., in Amieitia. Tol doodgraver-koster aan de R.-K begraafplaats is benoemd de heer A van Bruten. Gisterenavond brak er brand uit in 't rij wiel magazijn van den heer Van Eek. doordat de vrouw des huizes 't ongeluk had een brandende kaars te laten vallen. Daar de vlammen voedsel genoeg vonden, nam de bi and weldra in omvang toe, zoodat 't zich al spoedig liet aanzien alsof het geheele huis er aan zou gaan. Gelukkig waren de vrijwillige biandvveer en de polttie- spuit spoedig ter plaatse aanwezig en met vereende kracht was men de brand spoedig meester. Het geheele magazijn is uitgebrand en de daaiin aanwezige tij wielen deerlijk beschadigd. Als bewijs van de groote hitte die er heersebte, diene, dat van alle olie- fleschjes die in een kast tegen den muur stonden, de kurken zijn afge vlogen, en verder nog geheel gaaf zijn. Uit Warschau wordt gemeld, dat een aanslag is gepleegd op professor Uavtdof, voorzitter van den «Bond van echt-Russische Mannen". Hij werd echter door de op hem afgevuurde revolverschoten niet getroffen. De «Westm. Gazette" meldt, dat het met het nieuwe Transvaalsche ministerie toch nog niet geheel in orde is. Generaal Delarey en de heer Schalk Burger zijn naar Pretoria ontboden. Het schijnt dat er invloeden weikzaatn zijn ten gunste van Sir Richard Solomon en de nationalisten terwijl in «Hel Volk" grooteontevre- donlietd heersciit over de samenstelling van liet Hoogerhuis. Er schijnt dus nog onzekerheid le heerschen. Vorst Ntcolaas van Montenegro, meenende wel, dat hij toch al zoo weinig onderdanen heeft, heeft een algemeetie amnestie afgekondigd van alle Montenegrijnen, die zich aan ■«taalkundige vergrijpen hebben scltul dig gemaakt en de grenzen zijn over getrokken, wat in vorst Ntcolaas' land niet zoo heel bezwaarlijk is. Nog steeds is alom in Europa de sneeuwval builengevvoott grootvooral in bergstreken is bet heel erg. Tel kens worden tieinen verhinderd hun tets vooit te zetten. Zoo bleven 500 Italiaansche landvet hutzers bij Modane steken, omdat de trein met verder kon. In Savoye worden telkens de wegen door lawinen bedolven. Drie huizen bezweken onder den last van de sneeuw. In vele dorpen heersciit groote vrees; een doi p, Nivalieh, dat in een dal van 40 M. diepte ligt, is als het ware heelemaal begraven. De Deugt vraagt niet om loon doch die haar op zien treden In nederige majesteit, En dan haar werkzaam zien in 't helpen, troosten zeeg'nen, Bewonderen haar heerlijkheid, Maar worden krachtig ook door geestdrift aangedreven, Om dank en lie/de haar te bièn Prins! boor met lie/de en dank alom uw' lof vet heven 't Volk heeft Uw hart gezien! E. LAURILLARD. Hulde aan J5. K. II. den Prins der Nederlanden. Door den Heer Albeit v. d. Horst, bondsvoorzitter van den Nalionalen Oranjebond «Wat ook val, trouw staat pal", is het initiatief genomen om aan Z K. H. Prins Hendrik der Neder landen voor de door Z. K. H. betoonde menscblietende en hulpvaardige op offeringen hij de redding der schipbreu kelingen aan den Hoek-van-Holland np 22 en 23 Februari 1907 een blijvend aandenken te doen geworden. Het voornemen beslaat een gedenk penning als volkshulde aan Z. K. H. aan le bieden met een album, ver meldende de namen van hen, die sympathie betuigen met het door den Prins der Nederlanden gegeven voor beeld van menschlievendheid bij boven staande redding. Aart lien, die met dit doel instem men, worden gaarne op aanvrage adhaesieiijsten gezonden; zij, die als blt)k van sympathie hun naamkaartje willen zenden, kunnen dit doen a»n het adies van den Heer Albert v. d. Horst, Heerengracht No. 377, Amster dam. Naar aanleiding van de vreese- lijke scheepsramp bij den Hoek van Holland, heeft de Heer Wynoldy Daniels, voorzitter-secretaris der af- deeling Velsen van «Het Witte Kruis,» hel plan opgevat eene reddingsbrigade te vormen uit mannen en vrouwen, die met vrucht een cursus tot het vetleenen van eerste hulp bij onge lukken hebben bijgewoond. In eene havenplaats als IJmuiden zou eene dergelijke brigade van nut kunnen zijn. Engelsche bladen over de Rauip. Onder de vele vreemde journalisten die naar den Hoek van Holland zijn gekomen, zijn vooral veel Engelschen. De vertegenwoordiger van de «Evening News" had een oridethoud met den jongen Fisher, een der mannen van de equipage, die van het wrak werd gered en wiens toestand zoo goed was, dat hij, naar wij meedeelden, reeds Zaterdagmiddag bet hotel-bos- pitaal kon verlaten, tegelijk met ka pitein Paikinson Fisher vertelde dat hij moed bleef houden door voortdurend alle booten die bij voorbij zag varen, luidkeels toe te roepen, zoodat bij er schor van werd. «Somtijds" zei hij «begon ik er naar te verlangen om door een dier booten in den grond te worden geboord, want niets was erger dan zoo genegeerd te worden. Hoe wij er het leven in hielden? We schuilden dicht bijeen en wreven el kaar voortdurend om warm te worden. Den geheelen dag baden we allen te zanten in het Engeisch, Fransch Duitscb en Hollandsch. Toen we gered werden was de vierde machinist Mills juist gestorven, in 36 uur had ik niets te eten of te drinken en ik dacht nooit, nog gered te zullen worden. Ik zag hoe men aan het strand lijken op haalde. Nooit hoop Ik zoo iels meer te moeten beleven." De Frai.schman Jaboulet dioeg denzelfden journalist op naar Londen te seinen, dat hij behouden was. Zijn aanstaande zou dan gerust zijn. Hij vertelde, dat hij Donderdagmorgen om 4 55 wakker werd en terwijl hij zich snel aankleedde, een vreeselijk leven hoorde Hij liep aan dek, waar de ntenschen verward door elkaar liepen, om zwemgordels te krijgen. Toen hij om zijn koffertje te halen in zijn hut tenugkeerde stond die vol water. Sommige passagiers sprongen in rade loosheid direct overboord en verdron ken. Van het verblijf op het wrak vertelde de fleet Jaboulet: »Den laats- ten dag hadden we n eer dorst dan honger, de dames vtoegen altijd maar om water. Opeens herinnerde ik me, dat ik nog wat pepermunttabletten in mijn zak had Die deelde ik uit, zeer spaarzaam, want ieder kreeg maar één tabletje Toch heeft dat weinige ons in dien nacht verkwikt. Wij waren met ons 19 in leven, maar tegen den ochtend riiet meer dan 15. Toen het wat licht werd, merkten we dal we tot onzen schrik op een ont zield lichaam hadden gezeten." De mannen der equipage kwamen allen uit denzelfden streek 21 hun- tier hoorden thuis te Dovercourt, vele anderen le Harwich en anderen te Paikeston. Op de kerkhoven dezer plaatsen zullen zij worden begraven. De meeste dooden werden Zondag reeds verwacht met de «Glackton". Het overschot van den Heer Grosftls werd naar Londen overgebracht. Naar Huil werden vei voerd de ovet blijfselen van de heeren Anderson en Barton, beiden ambtena ren van de Hull and Barnsley-Spoor- weg, die voor hunne maatschappij naar Rotterdam op weg waren. De eerste laat een weduwe na niet groote kinderen, de Heer Barton een vrouw

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2