Hebben nwe kinderen eetlnst? BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemendg Nieuws. Op de Duitsche Rijksbegrooting is een bedrag van ruim 1 839 000 mark -uitgetrokken -rcror-•salarisverbetering" van ambtenaren en een bedrag van ruim 3.000.000 mark voor buitenge wone toelagen aan lagere beambten. Dit laatste bedrag is uitgetrokken met het oog op de bestaande duurte, die den strijd om het bestaan voor de minst bezoldigde ambtenaren ver zwaart. Toelagen wel is waar heel geringe toelagen zullen alle be ambten ontvangen die 1100 mark of minder per jaar verdienen. Inhetge- hetlzullen van dezen maatregellOl 867 beambten genieten. De begrooting laat niet toe alle salarissen der lagere beambten duur zaam te verbeteren, daarom zal deze verbetering slechts aan een gedeelte der ambtenaren ten goede komen. In den Amerikaansche staat Jowa is in voorbereiding een wet op de de belasting van ongehuwden boven 40 jaar, Elke oude vrijer boven de de veertig zal jaarlijks 25 dollars moeten betalen en boveu de vijf-en- veertig (dus bij volharding in het kwaad) 35 dollars ende opbrengst komt ten bate van een tehuis voor onvermogende oude vrijsters. RECLAME. Hebben zij geen eetlust dan is dit een heel slecht teeken. Kinderen welker magen niet bedoryen zijn als die van vele volwassenen, moeten eetlust hebben, want het is voor hun groei een der eerste vereischten dat zij goed gevoed worden, anders verkwijnen zij. Gebrek aan de noodige eetlust is een zeker teeken van bloedarmoede, van zwakte van het bloed. De Pink Pillen geven bloed. De Pink Pillen geven eetlust. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen Verkrijgbaar bij Snabihé, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken, Franco toezending tegen' postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg. drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. «liet IVut". De Maatschappij tot het Nut van 't Algemeen zal haar 131ste jaarlijk- sche algemeene vergadering houden op Woensdag 22 Mei a. s. in het gebouw van de vereeniging «De Vrije Gemeente", te Amsterdam. Onder de nieuwe voorstellen van het hoofdbestuur noemen wij de vol gende: 1 een bedrag van ƒ400 beschikbaar te stellen, om daaruit, op voorwaar den, door het hoofdbestuur te bepa len, subsidie te verleenen aan die departementen, welke aan moeders een cursus willen laten geven in de verpleging van het zeer jonge kind reizende bibliotheken in het leven te roepen en daarvoor f2000 op de begrooting te brengen de oprichting door de departemen ten te bevorderen van tehuizen voor schoolgaande kinderen van weduwen, weduwnaars en daarmede gelijkstaande personen (verlaten echtgenooten, echt genooten, van welke de wederhelft in een ziekenhuis, krankzinnigenge sticht of gevangenis is opgesloten e a.) en voor dat doel ƒ1000 op de begroo ting te brengen. De Ruyter hulde. De »N. Ct." verneemt, dat bij ge legenheid van de De Ruyter-feesten een jubeleum-postzogel zal verschijnen. 25-jarig jubilee der pakketpost. Op 15 Maart a.s. zal de pakketpost der Nederlandsche postadministratie baar 25-jarig bestaan berdenken. Aan de »N. R Ct." wordt van Hoek van Holland gemeld, dat de kapiteins Jansen van de stoomredding- boot, Sperling en Berkhout van de stoomloodsboot »Hellevoetsluis" door den iéoTrmg-van Engeland zijn uitge- noodigd naar Londen te komen, en dal zij Woensdag aan Z. M zullen worden voorgesteld. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Vereeniging Am bachtsschool voor Amersfoort en om streken is tot bestuurslid (vacature H. Gerritsen) benoemd de heer J. W Bloem. Door de Commissie belast met het nazien der rekening en verantwoor ding van den penningmeester werd geadviseerd de penningmeester te dechargeeren onder dankzegging voor zijn nauwkeurig beheer. Bij de behandeling van het jaar verslag merkt de voorzitter op. dat in de laatste jaren meermalen de mee ning is uitgesproken, als zou het am- bachtsonderwijs hier te lande achter staan bij dat in het buitenland, met name dat in Baden. De Maatschappij voor Bouwkunde beeft daarop onlangs in Leeuwarden een tentoonstelling doen houden, waar bij getracht werd een vergelijking te vinden tusschen de verschillende vak scholen. Het resultaat is geweest, dat gebleken is dat het ambaebtsonder- wijs hier verre staat boven dat in Baden. Inzonderheid kan de voorzit ter er nog op wijzen, dal het teeken- onderwijs aan de Amcrsfoortsche am bachtsschool dat van andere zuster- inriebtingen verre vooruit is. In een zelfde tijdsbestek werden hier door een, door de lepraren zelf opgezette methode, de beste uitkom.len ver kregen. Voorts verklaarden nok du jaar een paar op een studiereis zijnde afge- vaaidigden van de Duitsche regeering, dat, naar hun oordeel de Amersfooit- sche Ambachtsschool hun als de beste van dergelijke bestaande inrichtingen voorkwam Voorts deelt de voorzitter mede dal de raad het verzoek om een meisel- cursus te mogen oprichten heeft in gewilligd Thans zal aan den minister wor den gevraagd in plaats van een sub sidie van f1200, een bediag ter te gemoetkoming m den huur voor een gebouw te willen geven. Naar Spr.'s oordeel zijn thans wel de grootste moeilijkheden voor dezen cursus overwonnen. Daarna dankt hij den heer Wesseling voor de moeite, die bij zich heeft gegeven bij de waar neming van liet secretariaat. Den Oen Maart a.s. zal in «Amiei- tia" een aan muziek en letter kunde gewijde soiree worden gegeven ten bate der geredden en belooning der redders bij de scheepsramp aan den Hoek van Holland. Onze vroegere stadgenoote Mej. A. G. van den Berg te Losser, is te Zwolle geslaagd voor het examen Nuttige handwerken. Voor de 1ste klasse U. V. B gaat Zondag as. nil. V C." naar Utrecht om daar »U. V. V. II" te gaan bekampen. De 4e abonnementsvoorstelling in Amicitia is vastgesteld op 25 Maart. Gegeven wordt het allerleukste blij spel «Huzarenkoorts" door de Ned. Tooneelvereeniging, uit Amsterdam, een stuk dat uitbundig succes heeft. Den 7en Maart a.s. hoopt de heer N. Vink, vroeger klerk der N.C.S.M alhier, thans stationschef te Baarn, den dag te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst der maatschappij trad. Het nieuwe St. Elisabeths- gast- of ziekenhuis zal vermoedelijk 3 April plechtig worden geopend. In een Openbare vergadering belegd door de afdeehng Amersfoort van den Vrijzinnig Demokratisehen Bond zal Donderdag 14 Maart als spreker optreden Mr. F. van Engen uit Utrecht met hel onderwerp«Het Defensie vraagstuk." De aartsbisschop van Utrecht heeft henoemd tot pastoor alhier (H. Franciscus Xaverius) den heer J. L. M. Hoorneman van Wijnbergen. Tot leeraar bij de Ned Israël. Gemeente te Antwerpen is benoemd de heer S. Aptroot alhier. De heer P. Dubois, vroeger in specteur der dir. belastingen alhier, thans te Leiden, is als zoodanig be noemd te Amsterdam. De hier gestichte afdeeling van den »Ned. Meisjes Bond" telt reeds 25 leden. Haar bestuur is saamgesteld als volgt; mevrouw M H. van Laer, Presidente mpj H. .1 P. van Voorst Vader, Viee-presidente; mej E J. van Voorst Vader, Secretaresse mi j H. 11 van Apeldoorn, Penniugmeesteres. Voor een goed bezette zaal w.o de Eerw Heeren Geestelijken der beide parochies, trad Dondei dagavond als spreker op de Hoop El. Gestrenge Heer Mr. A baron van Wijnbergen, met 't onderwerp »de Katholieke Pers". Uitgenoodigd door het plaatselijk comité der Katholieke Sociale Actie, werd den geachleu spreker 't welkom toegeroepen door den Vooizitter den heer A. van Kalken, waai na den heer Van Wijnbergen 't woord werd vei- leend. Spreker begon met te zeggen, dat 't bovengenoemd onderwerp ons aller overweging wel waard was, de pers in 't algemeen de dagbladpers in 't bijzonder. De Katholieke pers vooral heeft een hooge roeping te vervullen; de katholieke courant is en moet zijn een huisvriend, die men ten volle verlrouwt. Na dit nader uit een gezet te hebben, kwam de spreker op 't gioote nadeel van 't lezen der liberale bladen, ried in een breedde de lezing er van af en wees op de ontzettende gevolgen, door den in vloed van 't lezen van liberale bladen gewekt op de vei keerde voorstellin gen gegeven door liberale bladen o.a. van den kerkelijken toestand in Frank lijk en over de nog zoo versch in 't geheugen liggende verkiezingen vooi den Duilschen Rijksdag. Telkens wees spieker er met nadruk op, dat het plichi is de Kath. pers te steunen. Na nog gewezen te hebben op de zoogenaamde neutiale bladen, die nog ergei zijn dan de bladen van gepro nonceerde richting, sloot de geachte spreker zijn gloedvolle lezing met een opwekking tot allen, toch daad werkelijk de Kath. pers te steunen, door zoo spoedig mogelijk zich op 't een of ander Kath. blad te abonneeieu. In ons volgend nun.mei kou.eu we op deze lezing nader terug, De soiree ten bate der «Veree niging tot opvoeding van halfverwees de, verwaarloosde en verlaten kinderen in hel huisgezin" is in alle opzichten geslaagd. Een volle zaal en een gelukkig ge kozen programma wat wil men meer. Aan do medewerkende dames Caiha- rina Rennes uil Utrecht, Verbeet uit Amsterdam, J. Wolier en G. van Aaken van hier werden bouquetten aangeboden en de heer van Aaken ontving een lauwerkrans. De Amersfoortsche tram vervoer de in de afgeloopen maand 5002 be talende passagiers met een totaal- opbrengst van 1450.68' of wel 1 9.00 per dagkilometer tegen 0034 passa giers met een opbi engst var. f 406.98s of 9.27 per dagkilometer in dezellde maand van het vorig jaar. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joiiskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zundag 3 Maart geiegeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remoiistraiitsche kerk. Voorm. 9'/j uur, Ds. Hooykaas Godsdienstoefening voor jongelieden. Voorm. 11 uur, Ds. Hoqykaas. Lxewone njjenst der gemeente. Gereform. kerk (Langegracht). Voonm. 10 uur, Ds Donner. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5Vs uur, Ds. Teerink. Maandel. Collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 97. uur, de-Heer Barth, van 'sGravedeel. 's Avonds 5 uur, de Heer Barth. Biduur voor het gewas. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 97» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. Carbietontplofling. Te Zaandam werden gisteren de bewoners uit de omtrek van «De Hoop- brug" opgeschrikt door een zwaren slag, die de ramen deed dreunen en de deuren opengaan. Op 't zelfde oogenhlik zagen voorbijgangers een boven de huizen opstijgende vlam, achter de ohefabnek van den heer Alb. Wijnberg, die evenwel terstond weer neersloeg. Bij onderzoek bleek dit veroorzaaki te zijn door een ont ploffing van een vat carbiet. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats, terwijl ook het ongeval geen verdere gevolgen had. Een zalm in de Zuiderzee. Door een Uiker visscher is een zalm gevangen, wegende 15 KG. Een millioen aan diamanten gestolen. Een Parijsch makelaar in diaman ten, de heer Ferdinand Schiiï is op het postkantoor te Nizza, terwijl hij een telegram schreef, beioofd van een handtasch. bevattende een waarde van één millioen aan diamanten Hij had de tasch tusschen zijne voeten op den grond gezet en toen hij zijn telegram geschreven had, was de tasch verdwenen. Geen spoor is van de handige dief lot dusver ontdekt. Een drama. Een drama had verleden Donder dag plaats te Bradford. Willie Kers haw, een jonge man van 25 jaar, ver dronk zich voor de oogen van zijn meisje Eva Middleton. Hij was gedu rende een jaar geheelonthouder ge weest, maar verleden week was hij onder den invloed van sterken drank In dezen toestand ontmoette hij zijn meisje en haar zuster, die hern vei- weten dat hij zijn woord gebroken had, door weer te drinken. Kershaw bad diep berouw en gevoelde zich zoo ongelukkig, dat hij riaar bet kanaal ging en daarin wilde springen. Zijn meisje trachtte hem vast te houden, een worsteling ontstond, maar Kers haw wist zich los te rukken, sprong ;n het water en verdronk. Tot behoud van het ras. De wetgevende vergadering van den Amerikaanschen staal Louisiana heeft ter bestudeering ontvangen een wets ontwerp van den afgevaardigde Smilh, hetwelk als modern stuk wetgeving de aandacht verdient. De bedoeling er van is, den z.g. «rassenzelfmoord" tegen te gaan, door echtverbindingen tot staatzorg te maken. In deze rich ting hebben andeie Amerikaansche staten reeds het hunne gedaan; zoo bijv. de staat Ohio, waar by het aan gaan van een huwelijk het overleggen van behoorlijke levensverzekeringpo- lissen door beide partijen vereischt wordt, en dus afgekeurde individuën tot het aangaan van een huwelijk uitgesloten zijn. De Louisianer wetgever Smith wil echter als volgt te werk gaan Aan elk jongeling is het, op straffe bij de wet bepaald, vei boden, een jonge dochter het hof te maken, bijaldien hij den 24-jarigen leeftijd met bereikt heeft. Indien hij plan heeft een meisje tot vrouw te vragen, zal hij in de eerste plaats ouders of voogden van dit zijn voornemen in kennis moeten brengen. Wijders zal hij ter bevoegder plaatse onder eede de verklaring heb ben af te leggen, dat hij inderdaad ernstige huwelijksvoornemens koes tert. Een weduwnaar van meer dan 40 jaar zal geen meisje beneden 18 jaar huwelijksvoorstellen mogen doen. Verdere bepalingen Na aanneming van dit wetsont werp zullen alle, langs wettelijken weg vei wekte kinderen op staatskos ten opgevoed worden. Alle knapen zullen worden geplaatst op de Staats- hoogeschool te Baton Rouge en all^ meisjes op de Staats-normaalschoot te Na'chitoches. Dadelijk na aanneming zal voort een voorloopig crediet van 17 000,000 dollar worden uitgetrokken om de in het wetsontwei p aangegeven staats opvoeding voor te bereiden. Onze meening .De opvoeding lijkt Spartaausch genoeg, doch de minnekoozer staat wel eeuwenvèr van de eenmaal klassieke poëzie der vrije vrijage! BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 21 tot 28 Februari 1907. GeborenCornelis Marinus Jan, z- van Gerrit Smit en Johanna van Daal Margrietha Catharina en Annegien, twee d. van A lbertus Johannes Coenraad Sikkens en Annegien van der Laan Aartje, d. van Andries Hermanus Koene en Maria Hammer - Gerarda Jeannette, d. van Gerben Kingama en Johanna Antonetta Logtenberg Antonie, Lubertus z. van Abraham van Binnendijk en AntoniaLuber- ta Verhoef Roelof, z. van Sylvester van Slegtenhorst en Aaltje van de Kuit Gerardus, z. van Marinus Gerard Flos en Lamberta van den Hoven Adrianus Franciscus, z. van Johannes van den Brom en Janna Wilhelmina van Beem Lub- berdina Maria, d. van Gerrit Meijer en Adriana Dorresteijn Adriana, d. van Jan Koeslag en Elisabeth Cornelia Peters Gerard Jacobus, z. van Evert Verschuur en Johanna Maria van den Heuvel Hendrikus Wilhelmus z, van Hendrik Opscherper en Grietje Winkelhuis. Ondertrouwd: Peter Lambrechts en Petronella Wegen. Getrouwd: Jacobus van Eijkelenburg en Johanna Stoekenbroek. Egbertus Gelling en Aaltje Geertrulda van Slooten. Antonie van Pluuren en CatrinaHen- drika Kuipers. Overleden: Elsina Uding, 81 j., wed. van Nuije van der Laak. - Jan Johannes Bernardus Hendriks, 7 mnd. Willem Koenen, 5 mnd. Marinus van Dijkhuizen, 1 dag. Elisabeth Leenaidt, 71 j., ongeh. Dirkje Maria Geertruida Verhoef, 2 j. Rijkje Hienekamp, 56 j., echtg. van Dirk Sondervan. Johannes Hermans, 1. j. - Grietje Wolfers, 81 j., echtg. van Jan Zeggelaar. Gjjsbert Pannekoek, 62 j., wed. van Gerritje van der Horst. Jacoba Esveldt, 7. j. Gerrit Jan Leijenhorst, 2 w. Anton Hendrik Hage- man, 3 mnd. Johannes van Eldert, 40 j., ongeh. levenl. aangeg. kind vr. g. van Jacob van de Berkt en Janna Luberta Jansen. Johannes Berkien, 70 j., ongeh. Leusden. van 22 Febr. tot 1 Maart 1907, GeborenJan zoon van Eduard Knoppers en van Elberlje Puik. Jannetje Antonia Maria, dochter van Hendrikus Martinus van Bronswijk en Trijntje van Garderen. Ondertrouwd: Aart Cozijnsen en Wil- lempje Clement. Johannes de Kruijf en Aleida van Donkelaar. Overleden: Albertus den Ouden, oud 49 j. echtg. van Hendrika Jordense Johan George Muller, oud 56 j. echtg. van Evertje Veenendaal. Woudenberg. Geboren: 25 Febr. Hendrik, zoon van Jacob Westeneng en Cornelia Bosch. Overleden: 22 Febr. Jannetje van Hars kamp, 14 maanden 23 Febr. Jan Wulven van Laar, gehuwd met Marretje van Reenen, 78 jaar. Levenloos aang. kind van het vr. gesl. van Teunis van Wolfswinkel en Gerritje Bos. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 1 Maart 1907. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— Appelen 10.a f 0Peren f0.a f 0..Klei. tardapp. f 0.00 a f 0Zandaardapp. fl.80af2 Hoendereieren f 4.- a f 4 60 per 100 st. Eenden t U.a f O.Boter .'1.40 a f 1.55 per kilo. Mar garine f0.a 10 00 Zoetem. kaas f Kippen fl.a 11.20 Kuikens f 0.a fO.OO Piep kuikens f 0.00 a f 0.00 Ganzen f0.f0.Eenden ro.90 a t 1 20 p. st. Jonge fO.OO a f 000. Hazen 10.00 a f.0Wilde konijnen fO.OO a f U.OO Tamme f 0.80 a f 1 40 Duiven f 0.50 a f 0.70 paar. Magere varkens 118.00 a f30 00 Varkens v. export faf Zeugen f40.— f 60.Biggen f8.a f 1 4. Sciirarnmen l 00.a f 00.Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a fOOO.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f O00. -Af 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 00 heet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 50 heet. Zandaardappelen50000 stuks Hoen dereieren stuks Eendene'eren; 1100 kilo Hooi- boter; kilo Margarine: kilo Kaas; stuks Vee -20 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 10 zeugen. RECLAME. ZAL AMERSFOORT HELPEN. Deze openhartige verklaring door een inwoner van het nabijzijnde Baarn gegeven, zal velen, mannen en vrouwen hulp en zegen verschaffen. Zij is vul bemoediging en hoop. Mefnffrouw J. Jans, wonende Oosterdwarsstraat 137 te Baai n, deelt ons mede: Sedert geruimen tijd was ik aangedaan rnct.cen hevige pijn in den rug en in de Ityidénen. Met kostte mij veel moeite om te..mikken en wanneer ik mij dan daarna oprichten wilde, moest ik mij geweld aandoen unp bet niet uit te schreeuwen van de pijn Js Nachts duifde ik mij in mijn bed haast met omkeeren en voortdurend gevoelde k irnjj^g verrifoeid en lusteloos, vooral 's morgens bij hgt opstaan. De urine had een onaangename en ik liad veel last van opstijgingen, welke dofSr huiveringen gevolgd werdoh. Met mijn Ugtlust was het slecht ge-teld en ik sliep zeer gnrustig; op'aanraden van een/fennis begon ik gebruik te diaken van Knst«ml£ Rugpijn Nieren Pillen en het'1,verheugt mnVat ik U kan melden, dat deze wontl^rlijkenzlfCn een buitengewoon gunstigen invloed nffniij hadden, want nadat ik één doosje volgens dc gebruiksaanwijzing had ingenomen, kon ik weinig of niets meer van de vroegere pijn waarnemen. Ik zal dit voortreffe lijk geneesmiddel dan ook gaarne bij voorko- ude gele^nheid recommandeeren. 7' ét e eVVrKin, verklaar dat het boven staande waar is en Hbchtig U het publiek te maken op elke v-ijze di^; U goeddunkt. Een welbekend geneesheer verklaarde dat de ziekte der nieren de efcgste is aller ziekten, met uitzondering van |nberculose. De reden hiervan is dat men meeïtal geen notitie neemt van verschijnselen der Sierziekte of dat deze verschijnselen vorwardè worden met andere ziekten, terwijl de nierpekte zich meer en meer uitbreidt en zich onopgemerkt complicaties voordoen, totdat zij zigii diep in het gestel ge worteld heeft. Let dus op de eerstê verschijnselen van pijn iu de zij, neem Uv maatregelen nog heden, want morgen is het^nisschien te laat. Verzeker U dat mén U de échte Fosters Rug pijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mejuffrouw Jans gehad heeft. WIJ, WAARSCJtUU^PïEGEN NAMAAK en maken koi^rj.^l^op attent, _dat op iedere doos de hdnateekening van James Koster vooikomt, Zij zijn te Amersfoort ver krijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel a f. 1.75 voor één of f. 10. voof as doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2