NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Waarom bij oude Ualena betreurde. No. 28. Zaterdag 6 April 1907. _<«>s-eQ-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Een Ameritasclie Boerderij. Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Lnngestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Nu de trek naar het verre westen en Canada op 't oogenblik zoo aan de orde van den dag is, kan het wellicht voor de lezers van dit blad niet ondienstig wezen om te weten hoe het er op eene Amerikaansche boerderij uitziet. De boer is de kern der Vereenigde Statenhij heeft de woeste gronden in dat groote rijk ontgonnensteden en spoorwegen uit den grond doen rijzen. Ofschoon de uitbreiding der industrie en de trek naar de groote steden kolossale afmetingen heeft ge nomen behoort het grootste gedeelte der bevolking nog tot den boeren stand. Er bestaan in dit groote land meer dan 5'/i millioen boerderijen. Zij beslaan eene oppervlakte van bijna de helft der Vereenigde Staten, ter wijl de waarde op meer dan 20.000 millioen dollar geschat wordt. Zijn de Geldersche of Noordholland- sche boerderijen soms weelderig inge richt, nog erger is dit met sommige Amerikaansche. Men zou soms denken, dat men voor een landhuis van een of andere rijkaard stond. Wij stellen ons eene boerderij voor en zoo zijn er velen als een laag huis met een rieten dak bedekt, een hooimyt voor, een hooi berg en een mestvaalt achter het huis en daarbij de onontbeerlijke waak hond. Doch in Amerika, een fraai houten huis van twee verdiepingen, met waranda en balcon, het geheel omgeven door een keurig aangelegden en goed onderhouden bloementuin, De boerderij is van binnen even smaakvol en geriefelijk ingericht. Wanneer in ons land de boeren er een deel op na houden waar zij 's zomers de maaltijden gebruiken, of in de keuken dan treft men in de meeste Amerikaansche boerderijen een eetkamer aan. Aan tafel ont breekt het aan niets, servetten en andere benoodigheden zijn voor handen. Ook de andere kamers zijn om zoo te zeggen naar de eischen des tijds gemeubileerd, sofa's tapijten en karpetten ontbreken er niet. Het geheele boerentype, zooals wij dat hier kennen, missen zij geheel en al. De landerijen, om de boerderij ge legen zijn goed verzorgd en ligt zulk eene boerderij dicht bij een groote stad, dan wordt er veel aan den groententeelt gedaan. De meest ge teelde groenten zijnkool in alle variëteiten, tomaten, aardappelen, terwijl mais, ook eenigszins tot de groenten gerekend wordt. Mais is wel de voornaamste graansoort. De werktijd duurt van 's morgens ongeveer 5 uur tot 's avonds uiterlijk 6, terwijl aan den middagmaaltijd ruim een uur besteed wordt. Dagelijks worden door den boer behalve andere couranten en tijdschriften een geheel door de Vereenigde Staten verspreid maandschrift de »Farm Journal" (Boerencourant) gelezen, dat alles ver telt wat op het gebied van den land bouw plaats heeft en ook het familie leven bespreekt. Wel is de tijd van grof geld verdienen voorbij, uitgezon derd misschien op de reuzenboerde- rijen in het Westen, waar men met de nieuwste machines de nog onge bruikte grond kan bewerken. Daarbij komt nog de concurentie, de trusts, de spoorwegen met hun liooge vrachtprijzen, alles maakt het geldverdienen minder gemakkelijk. De Amerikaansche boer is veel royaler dan de Hollandsche. De Hol lander is spaarzaam maar door het gemak waarmee de Amerikaansche boer het geld verdient kan hij er lichter afstand van doen. Gansche bosschen worden verbrand om nieuwen grond te verkrijgen, terwijl het hout ondanks de goedkoopte toch altijd het vervoer meer dan waard is. Eieren zoekt de boerin slechts zoo veel als ze noodig heeft voor haar keuken; de overigen worden vernield. En toch worden er jaarlijks nog mil- lioenen uit Canada geïmporteerd. De kinderen van den Amerikaanschen boer worden uitstekend opgevoed. Een boerendochter speelt piano en viool, leert Fransch, Duitsch en Latijn. Zoo kan het op een Amerikaansche boer derij 's avonds dikwijls zeer gezellig zijn. Toch bzengt de Amerikaansche boer ook even als de handelsman het spreekwoord in praktijk «Time is money." Altijd krijgt men den indruk alsof er de grootste haast hij het werk is. Het ploegen gaai in vluggen stap en is zeer vermoeiend. Men moet twee of meer paarden in een steenachtigen grond gelijktijdig met de ploeg besturen. Zoo gaat bet alles zeer spoedig en toch correct. Voor Hollanders, die zich in het verre Westen vestigen is van den Amerikaanschen boer veel te leeren doch ook zij kunnen het met hun ijzeren wil en volharding daar tot een aan zienlijke hoogte opwerke n. Ter Woensdagmiddag gehouden raadszitting waren slechts 11 leden aanwezig. De heeren v. Voorst Vader, Hagedoorn, Plomp, Van Beek, Hamers en Van Kalken hadden beiicht ge zonden verhinderd te zijn. De voorzitter jhr. J. W. A. Barch- man Wuytiers doet na opening der vergadering de gebruikelijke vraag de notulen der vorige zitting, diebetref- fendeeven eensopde gebruikelijke wijze, onveranderd onder dankbetuiging aan den secretaris Mr. J. G. A. Stenfert Kroese voor de redactie, worden goedgekeurd. Van de talrijke inge komen stukken, meerendeels verslagen van verschillende commissiën, stipu- leeren wij enkel: l. het rapport der Raads-commissie in zake de Tram (te behandelen in de volgende vergade ring); 2. een schrijven van de com missie van Toezicht op het Lager onderwijs. Zooals zulks te doen ge bruikelijk is stelde de voorzitter voor dit schrijven ter secretarie neder te leggen ter inzage voor de leden. De heer Gerritsen verzoekt echter voor lezing er van, welk verzoek door dr. Jorissen wordt ondersteund. Bij de lezing door den secretaris blijkt dat genoemde commissie zich beklaagt over de houding door hun medelid dr. Jorissen in de Raadszitting van 29 Januari 1.1. aangenomen en zich daardoor beleedigt acht. Naar aanleiding van dezen brief ontspint zich een tragisch-comische discussie, waaraan door de heeren Jorissen, Gerritsen, Veis Heyn en Van Esveld wordt deelgenomen, tot dat de voorzitter er met een hamerslag een einde aan maakte; 3. liet advies der Kamer van Koophandel en Fabrieken op het rapport der markt- commissie van de vereeniging «Handel en Nijverheid." Een voorstel van den heer Gerritsen om dit advies te renvoyeeren naardeAfdeelingen, wordt met 6 tegen 5 stemmen verworpen en z h. st. besloten op voorstel van den voorzitter het advies te stellen in handen van B en W. om praeadvies. Aan de orde komt alsnu punt 1 der agenda. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de rekening van de Kamer van Koop handel en Fabrieken over 190G Deze rekening in ontvangst en uit gaaf sluitend tot een bedrag van f200.met een tekort van f29. wordt z. h. st. goedgekeurd. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eene buitengewone subsidie over lt)06 aan de Industrie- en Huishoudschool. Tengevolge van de uitbreiding van het aantal leerlingen van de Industrie- en Huishoudschool bleek in de maand September van het vorige jaar de ruimte, waarover het Bestuur der school te beschikken heeft, zóó be perkt te zijn, dat het onderwijs hier van de nadeelige gevolgen ondei vond. Het Bestuur heeft B. en W toen verzocht, te willen mededeelen, of wellicht spoedig het verzoek van hbt Bestuur tot stichting van een eigen schoolgebouw door den Raad in behandeling genomen zou worden B. en W. konden hierop geen stellige toezegging geven, omdat het al of niet spoedig aan do orde stellen van het verzoek van het Bestuur verband hield met verschillende omstandig heden, van hun wil onafhankelijk. De noodige overeenstemming om thans een definitief voorstel aan te bieden, is ook nu nog niet bereikt. Toen het gebrek aan ruimte dreigde een slechten invloed op de school te zullen uitoefenen, hebben B en W. bet Bestuur aangeboden, te zullen be vorderen eenige lokaliteiten in het Gemeente-gebouw aan de Koestraat beschikbaar testellen deze lokaliteiten waren evenwel, naar het oordeel van het Bestuur, niet anders dan met zeer groole kosten in eenigszins voldoenden staat te brengen, terwijl zich, ondanks de aan te brengen verbeteringen, toch verschillende gebreken zouden doen gevoelen. Het Bestuur heeft daarop een perceel in de Hendrik van Viatnlon- straat gehuurd en dit zoo eenvoudig mogelijk voor schoollokalen doen in richten. B. en W. hebben toen toe zegging gedaan, te zuilen overwegen of en, zoo ja, in hoeverre zij redenen konden vinden, de Raad voor te stel len een gedeelte der buitengewone kosten vooi inrichting te zullen dragen. De totale kosten hiervan bedragen f 290 94. B. en W. stellen vooi daarin voor f 150.hij te dragen. Dit voorstel vindt bestrijding hij den heer 11 yligers, die weusrbt dal de kosten van inrichting in zijn ge heel door de gemeente zullen worden gedragen, welk vooi stel door den heer van Duinen, die betoogt dal de Industrie- en Huishoudschool bewezen heelt in eene ie behoefte voorzien, wordt onderstaand. Ofschoon de Voor zitter er op wijst dat de toestand UIT HET ZWEEDSCH DOOR P. H. Wijsman. 4) Slot. Later kwam ik nog eens bij haar met kof fie en suiker en ook eens in gezelschap van een zak aardappels, op de schouders vaneen jongen. Maar op den duur werd dit toch èentoonig, want ik beh helaas nooit den rech ten slag er van kunnen krijgen om werken der barmhartigheid prettig te doen. Daarom vroeg ik op zekeren dag maar eens ronduit aan de oude vrouw: «Krijg je hier nooit bezoek van iemand anders Malena?" «Of ik. Van een engel van een juffrouwtje. Zonder haar zou ik reeds lang in het armen huis zitten. Maar zij beeft niet veel tijdzij komt eigenlijk alleen op Woensdag- en Zondagavonden." Goed. Den eerstvolgenden Woensdag zorg de ik voor de komst van «Elletje" bij Malena te zijn. Wij mannen hebben toch allen iets van égoïsten, beste Lind. Ik vond het een waar genot te zien hoe zij verbleekte en met haar beide handen een stoelleuning moest grijpen om staande te blijven. «Dokter Karei, hier?" stamelde zij. Want je moet weten dat wij voorheen, in 't vooruitzicht van ueef en nicht te zullen worden, elkander bij den doopnaam hadden genoemd. Nu oordeelde Malena het juiste oogenblik gekomen om eenige opheldering te geven: «Ja ja, mijn lieve juffrouw Ella, dit is die goede vriendelijke mijnheer, over wien ik met u gesproken heb Maar, kindlief hoe is het met je? Dit zal toch niet Malena had niet voor niemendal bij «def tig volk" gediend. Midden in haar rede hield zij op en hoestte verlegen. Het geziohtje van Ellen was zoo rood als bloed v ij hebben elkander nog dikwijls bij de oude Malena ontmoet. Ellen was verlegen zij veranderde de avonden voor haar bezoe ken maar dat hielp haar niet want ik had nn het oudje op mijne hand. Ik bracht mijn leeuwrikje geregeld thuis en dan namen wij afscheid bij de poort van de Grundbergs zooals wij dit in den verlo vingstijd menigmaal hadden gedaan, als de beide meisjes lachend en stoeiende mede naar heneden liepen om mij tot aan de poort nit- geleide te geven. Het praatje ging door de stad dat doctor Hugander «een trouwe gast was in de woning der armoede", zooals dominè Frasen dit zoo mooi wist te zeggenen tegen den volgenden winter werd ik gekozen in het Bestuur van Armenzorg. Op een koelen avond in Februari, toen het bijzonder stil op de straat was, sloot ik haar onder bedekking der Grunberg'sche poort, vlug in mijne armen en zeide: «Elletje, liefste, kun je het mij vergeven dat ik zoo vreeselijk lang blind ben ge weest?" Zij beefde en zuchtte: «O Karei, zeg je dat nu uit wanhoop over Ida Maar tk zeide natuurlijk en geheel vol gens de waarheid, dat ik het haar vroeg in 't vol gevoel van mijn geluk en voor mijn eigen rekening. «Begrijp je het nu, waarom wij de oude Malena betreuren Kleine trippelende voetstapjes werden in de kamer daarnaast gehoord. Een vriendelijk vroolijk gelaat keek om het hoekje van de deur eu terwijl zij de draperie daarvoor open hield knikte zij haar man toe. «Hebben jullie nn lang genoeg over den studententijd gebabbeld De tafel is gedekt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1