Ingezonden. De slechte Magen. der gemeentefinantiën niet zoo roos- 1 kleurig is, dat aan al dergelijke aan vragen kan worden voldaan, wordt het voorstel Heyligers met 4 tegen 5 stemmen aangenomen 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting (1906) naar aanleiding van punt 2 der agenda. Z. h. st. gewijzigd met een bedrag van f 290 94. 4. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders tot wijziging der Verordening tot regeling van het getal der O. Scholen voor Lager Onderwijs in de gemeente Amersfoort en het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan dte scholen. Naar aanleiding van eene corres pondentie, gevoerd uiet de Gedepu teerde Staten van Utrecht stellen B W voor artikel8vande Verordening tot re geling van het getal der open bare scholen voor Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort en het getal en de be zoldiging van het onderwijzend perso neel aan d e scholen, te schrappen. Dit artikel luidt: »De bezoldigingen, toelagen en belooningen van het in deze verordening genoemd onder wijzend personeel worden, op voor dracht van Burgemeester en We1- houder-, door den Rnad bepa.ild en aan de goedkeuring van de Gedepu- teeide Staten onderwoi pen". Z h. st. aangenomen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der termijnen van toelating van leerlingen tot de school 2e soort en tot wijziging van den leeftijd voor toelating voor de school 2e soort en de school 3e soort (Koningstraat). De heer van Dumen meende dat het beter was, de datum van toelating voor alle scholen te stellen op 1 September met het oog op heto«ei- gaan van de eene school naar de andere. De Wethouder van Onderwijs wees de heer van Duinen er op, dat onder scheid moet worden gemaakt tusschen de scholen 2e en 3e soort en voerde aan, dat de schoolopziener en de hoofden van scholen de nu' voorge stelde data het best achten. Het voorstel van B. en W. wordt daarop z. h st. goedgekeurd. Volgens de nieuwe regeling zullen dus op 1 Mei toegelaten kunnen worden de zesjarigen, benevens zij, die vóór 1 September dien leeftijd bereiken De kinderen, die op of na 1 Septem ber 6 jaar worden, kunnen dan met 1 Januari d. a. v. weer geplaatst worden. Aldus is voorkomen, dat met Mei een overmatige toeloop ontstaat, wat licht het geval zou zijn zonder deze beperking, terwijl bij de nieuwe regeling de p. m. 120 leerlingen, die In 2 jaren aangenomen worden, gelij kelijk over Mei, Januari en September verdeeld zullen worden. De scholen 3e soort aan de Beek straat en de Puntenburgerlaan bene vens de scholen le sooit zijn toegan- belijk voor alle kinderen van zesjarigen en hoogeren leeftijd, alsmede voor die, welke op de tijdstippen, waarop volgens het reglement op elk dier scholen nieuwe leerlingen telken jare worden aangenomen, den zesjarigen leeftijd binnen zes maanden zullen verkiijgen. De school 3e soort aan de Koning straat en de school 2e soort zijn toe gankelijk voor alle kinderen van zes jarigen en hoogeren leeftijd, alsmede voor die welke op de tijdstippen, waarop volgens het reglement op elk dier scholen nieuwe leerlingen telken jare worden aangenomen, den zesjarigen leeftijd binnen 4 maanden zullen ver krijgen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onttrekking aan den openbaren dienst en verpachting van terreinen voor de jaarmarkt 1907. In verband met de plaatsing van een toboggan op de plaats, waar tevo ren een theater stond, is de minimum- pachtsom voor dit terrein van f60 op f500 vastgesteld. De minimum-pacht prijs voor een lucbtscbommel is, naar aanleiding van de aanbiedingen iD 1006, eenigszins verhoogd de overige bedragen zijn gelijk aan die van 't vorig jaar. Aangenomen z h. st 7. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een verzoek van Regenten van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis tot het aangaan van eene ruiling van gronden met de gemeente. Wordt in getrokken daar H. H. regenten op hun verzoek zijn teruggekomen. 8. Rapport en Voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een adres tot verbetering van den Lageweg. Dit voorstel bracht de tongen weder in beweging. De heer van Duinen wenschte af doende verbetering, door ophooging en rondlegging van den weg en wilde met het oog op de meerdere kosten daarmede vachten tot de begrooting 1908. De heeren Vels-Heijn, Mr Heij- ligers en van Esveld vinden ook, dat het voorstel van B. en W om de aan wezige veldkeien op te halen en zoo noodig te verwisselen geen afdoende verbetering brengpn zal. De heer Vis ser Wethouder van openbare werken probeeit allen gerust le stellen en slaagt daaiin zooei dat de voorzittei het vooistel van B en W instemming zal brengen, toen door den heer Joi is sen werd gevraagd: of de weg wel aan de gemeente behoort. Daar de voor zitter hierop geen bevestigend anl- woord kan aeven stelt de heer van Esveld voor het voorstel te reuvoyeeren aan B. en W. hetgeen met 9 tegen 2 stemmen (die van de heeren van Eek en Visser) weid aangenomen. 9 Voorstellen van Burgemeester en Wethouder- int het doen van eenige hetahngen uit den po-t «Onvoorziene Uttgaven," diens 1906. (onkosten opnemen terreinen voor een nieuwe H. B S. f25en kwijtschelding land pacht aan A. de Vrie- te Bun-choren tol een bedrag van f37 50) z h st goedgekeurd. 10. Voor.-tel van B en W tot her benoeming van den arts H. 11 E. Morren tot gemeente heel- en vroed- meester. Met algern. st. herbenoemd voor den tijd van één jaar ANoreris de vergadering wordt ge sloten verkrijgt de heer Gerritsen het woord en richt lot den voorzitter de vraaa of het Dag Best. bekend is. dal door een leer aar der HBS in den laats en lijd aan verschillende groote bladen stukken zijn ingezonden waardoor de goede naam dier school wordt geschaad en zoo ja, wat zij tegen dezen ambtenaar denken tedoen. De voorzitter antwoord dat de zaak het college van B. en W. bekend was en reeds een onderzoek door hen was ingesteld, doch dat de tot nu toe verkregen inlichtingen nog te onvol ledig waren om thans reeds mede te deelen, doch dat in de volgende raads zitting inlichtingen zullen worden ver strekt. De heer Jorissen, van oordeel dat er in dezen wel twee partijen zullen zijn, klager en aangeklaagde v raagt of die inlichtingen zoo vol edig mogelijk zullen zijn en of het met gewenscht is eene commissie uit den Raad een ondeizoek te doen instellen Daar de voorzitter tot sluiting der deuren wil overgaan zegt de heer Jorissen zijne vraag tot de volgende zitting te zullen uitstellen. Vooits maakt de heei Gerritsen het Dag. Best. opmerkzaam op den on- houdbaren toestand op het Beuken laantje, dat door Automobielen en motorletsen onveilig wordt gemaakt De voorzitter zegt dat B. en W. deze zaak reeds lang overwegen, doch dat er verschillende moeilijkheden bij verrijzen. Afsluiten voor die voer tuigen mag men dien weg niet wijl daartegen wettelijke bezwaren bestaan en wanneer het verkeer door de Bergstraat werd geleid zou de toe stand nog erger zijn. Niemand meer het woord verlangend sluit de voorzitter omstreeks 3 uur de vergadering. De heer D. van Schooneveld heeft zijn herbenoeming als Bestuurslid der «Üranjevereeiiiging" niet aangenomen. Aan hel Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd in Maart ingelegd ter Rijks Postspaai bank f33 434 82'/, en daaruit tei uggevraagd 152297.23'/» Naar wij vernemen, hebben de abonnementsvoorstellingen in Arnici- tia dezen winter een deficit van f170 opgeleverd, wat beofdzakelijk geweien wordt aan het zeer geurige bezoek bij hel concert van Hutschenruyter Vrijdagochtend omstreeks tien uur geraakte een kind van zekeren R, nabij de kerk aan den Elleboog in de stadsgracht A. Hulst werkzaam op de gasfa briek begaf zich gekleed te water en mocht de voldoening smaken h-t kind dal reeds gezonken vva-g lukkig nog levend aan wal le brengen. Regenten van het St. Pieters en Bloklandggastbuis hebben zooals uit het Raadsverslag blijkt, een ver zoek tot het aangaan van een nadere ruiling van gronden inet de gemeente ingetrokken nadat hun was gebleken dat het gemeentebestuur daai toe niet wenschte mee te werken. Uit de hierover gp'-gerde correponrientie is gebleken, dat de Minister van Bin- nenlandscbe zaken er op heeft aan gedrongen, bij den bouw van het nieuwe gasthuis de kapel en den noordelijken vleugel van het oude gebouw te sparen. Het uit histoiisch oogpunt merkwaardigste gedeelte van dien ouden bouw schijnt dus in wezen te zullen blijven RECLAME. Nemen wij willekeurig hen personen en gaan wij den toestand van hunne maag na, dan vinden wij in de eerste plaats twee die een uit muntende maag hebben, dan drie anderen die hunne maag moeten ontzien, ten zeerste acht moeten geven op hunne voeding en slechts zekere spijzen mogen eien. De vijf anderen hebben een slechte maag die hen slecht^voedt en ben altijd doet lijden. De statistieken loönen aan dat de helft van het menschdom, en zelfs meer, aan de maag Ijjdt. De Pink Pillen zijn de schat van de maag en zjj hebben aan tal van menschen hetgelukeener goedespijsveriering weergegeven. De Hear Klaas van de Kalk le Opheusden, bijvoorbeeld schrijft >Ik geef O kennis dat ik sedert langen tijd erg aan de m^ag leed en nauwlijks kon eten. Natuurlijk verviel, verzwakte en vermagerde ik. Ik ben de Pink Pillen gaan gebruiken, en van af de eerste doos gevoelde ik mij beter. Ik ben met de behandeling doorgegaan en heb weldra een uitmuntende maag weergekregen. Sedert ik met de behandeling heb opgehouden, heb ik mij voortdurend wel bevonden." De Pink Pillen wei ken gunstig zoowel op kinderen als groole menschenzoo schrijft ons Mej. Wallaert, 148 Uiterste gracht te Leiden »M(jn dochtertje Katarina, 14 jaar oud, heeft lang aan den maag geleden. Zij had vooral hevige krampen en telkens na te hebben ge geten erge benauwdheden. Te vgrgeefsch hebben wij haar verschillende geneesmiddelen doen gebruiken tot wjj haar, op. raad van meer dere personen de Pink Pillen hebben gegeven, waarvan eenige doosjes haal; volkomen hebben genezen." De Pink Pillen die zooveel goed doen aan slechie magen, zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, zenuwlijden, algemeene zwakte en rheumatiek. Prjjs f 1.75 de doos, fS.per 6 dooien. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor NederVjiifen Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij 4. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Voor bel examen Nuttige Hand werken zijn ifeslaagil de damesL. J J. Vermolen, A G. Vernooys en H Vonk Met het oog op de in de eerste dagen der volgende week plaats heb bende collecte voor liet Burgerweesbuis verzoeken Regenten van dat gesticht ons mede te deelen, dat op verzoek van den weesvader hel houden van collecten wegens bijzondere werk zaamheden binnenshuis niet meer door hem of door eenig ander beambte van bet gesticht Zal geschieden, maar dat voor het houden daarvan is aange wezen D. \V Gillissen, wonende Bloe- mendalschestraat 19 T rwijl voor deze collecte opnieuw een beroep op do goedgeefschheid van stadgenoolen wordt gedaan, wordt ter herkenning de aandacht er op gevestigd, dat de collecten zullen ge schieden met gesloten bus van zwart metaal waarop in witte letters: Amers foort collecte Burgerweeshuis. De Amersfoortsche Muziekver- eeniging bracht gisterenavond eene ovatie aan den heer G. Blok, die haar een aantal petroleumfakkels had ge schonken. Onder het licht der nieuwe toortsen werd daarna een muzikale wandeling door de stad gemaakt. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 7 April geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorin 10 uur, Lis de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9'/i uur, Ds. Hooykaas. Godsd oefening voor jongelieden Voorm. 11 uur, Ds Hooykaas. Gewone dienst der gemeente. Doopsgezinde Kring. HET LOG EG El 10 UW VAN l'ERSIJNSTRAAT No I Voorm. 107i uur. Ds. G. Wuue Jz van Arnhem Gereform. kerk (Langegracht). Voorm 10 uur, Ds Donner. 's Avonds 5'/> uur, Ds. Dnnner. B.-nle koeien collecte Theol Fanjl der V -U. Gereform. kerk (Zuidsingel). Vnorin 19 no D- Teerink 's Avonds 5') urn D>. Teer nk Beide koeren Maandel. collpcte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, de Heer H. Schothorst van Lunteren. 's Av 5 uur, de Ucei II Schothorst Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Za uer" Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur. Godsdienstoefening. J.l. Woen-dag arriveerde het stoffelijk over-chot van wijlen Mevrouw de Douairière hai onesse van Tuyll van Serooskerken van Coelhorst te Hoogland. De kist werd np een Katafalk in de R K. Keik geplaatst, waar Don derdag de uitvaart gehouden is. Na de uitvaart werd de plechtige lijk- staatsie gevormd voor het overbrengen van het lijk naar Coelhorst om aldaar in den grafkelder der familie Van Tuyll le worden bijgpzet. Aan den ingang der buitenplaat- werd de lijkstaatsie met alle plechtig heid opgewacht door de Geestelijken en dooi de lanen om het kasteel naar de begraafplaats geleid Na afloop der plechtigheden in de kapel op Coelhorst hield de Pastoor, de Zeer Eeiw. Heer Koster, eene treffende toe-praak Z.Eerw. herin nerde aan hetgeen de overledene ge daan heeft voor de parochiekerk van den H. Martinus, voor hel gesticht «Leo's oord" en voor zoovele gemeen- lenareii, inzonderheid voor hare pach ters. De overledene, die als eene stille weldoenster hekend was, zal, zeide Z Eerw., zeker haar loon niet missen >oor al deze goede werken. Na de gebruikelijke gebeden werd door een der familieleden dank gezegd voor de getoonde belangstelling. Naar ik vorneem heeft de meei- ■lerheid der raadscommissie in zake Amersf. tram in haar verslag gead viseerd om de gevraagde subsidie niet ie verleenen. Binnen afzienbaren tijd zal dus de Arnersf. ham ophouden te bestaan, tenzij er een voldoend aantal Amers- foorters gevonden wordt, die, even als ik de meening zijn toegedaan dat een dergelijk middel van verkeer voor onze stad onmisbaar is en die met mij pogingen in bet werk willen stel len om de tram te behouden. Ieder, die in dit opzicht mijn mee ning deelt, noodig ik beleefd uit tot het zenden van zijn naamkaartje al- adhaesiebetuiging aan het adres van M. DE POOL. M. d. R.l Naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw No. van 3 April van den heer Sierenberg de Boer, secr. dei Oranjever. ve zoek ik beleefd eenige plaatsruimte in uw blad. In dit stukje wordt niets minder beweerd, als zouden (le Redacties van verschillende plaatselijke bladen (der halve ook uw blad) zich aan enkele qrove onjuistheden hebben schuldig gemaakt, met het vei slag over de laatst gehouden vergadering dei Oranjevereen. Die echter kaatsen wil moet de bal verwachten. Zoo ook hier. M. i. getuigt hel van veel grooter onjuistheid indien de Heer S. d. B. als secr. van genoemde ver. zich niet meer weet te herinneren wat op de laatst gehouden vergadering voorviel. De zaak is aldus: Nadat de voor zitter had medegedeeld dat plan was om de zaak!? le splitsen, zoodat in twee zalen feest zou worden gevierd, ii.I. In sDe Arend" alwaar de zang- ver. «Looft den Heer" en verschillende andeie Christelijke ver. hunne mede werking zouden verleenen, en in «Het Valkje" alwaar de Amersfoortsche Zang- en Tooneelver. haar medewei- king had toegezegd. Na deze mede- deeling gaf ik mijn verbazing te ken nen en betuigde ik mijn leedwezen dat met een Nationaal feest als dit scheiding werd gemaakt, aangezien wij in dit geval alle kinderen zijn van éen gezin Door den voorzitter werd mij hierop geantwoord, dat het in geen geval de bedoeling was ge weest om de zaak te scheiden, maar dat er geen zaal zou te vinden zijn groot genoeg tooi dit doel, dat boven- d en eenieder nu kon gaan naar ver kiezing Wat het 2e punt in kwestie betreft schiijft de heer S. d. B. uw vei slag gever is ook hier bezijden de waarheid Door mij werd vooigesteld om aan den dag een feestelijke stemming te even, deze in le zeiten niet een openbare niuzi- kuitvoering alsmede mei Lespelmg van het carillon. Uw mededeeling evenals van de andere bladen is (zoover ik die las) correct. Wel is waar is aan het bestuur overgelaten of en waar openbare uit voei ingen zullen g-hon len worden Erhiei is dit in beginsel aangenomen. Nu is wel is waar het voorstel van het bestuur ua veel geharrewar aan genomen Ik vrees echter dat indien het besluit ter elfder ure niet was aangenomen om indien het eenigzsins doenlijk was een of meer openbare muziekuitvoeringen te geven, het feest, hoe di oog het thans is, toch in het water was gevallen. Hoogachtend, UEd. dw., J. W. EGGINK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 28 Maart tot 4 April 1907. GeborenCornelia Hendrika, d. van Hermanus de Boer en Barendina Hen drika Vroon. Antonia Maria Wil- helmina, d. van Adrianus Verkenvel en Wilhelmina Heere. Anna Catha- rina, d. van Bartus Kerkhof en Marit van de Brng. Cornelia, d. van Hen drik Jan Hassink en Maria VeenendaaL Hermanns, z. van Johannes Tesson en Cornelia van den Hengel. Gijs- bertns Marinus, z. van Johannes Renes en Wilhelmina van Nijkerk. Willem Cornelia z. van Cornelia van Nieuwen- huizen en Wilhelmina de Gans. Cristina, d. van Pieter Meijer en Catri- na van Eldert. Hermanus, z, van Hendrikus Mezen en Woutertje Kleu- ver. Clasina Pieternella Willemina, d. van Johannes Pranciscus Kinder- vater en Johanna Bouw. Eva, d. van Jelle Woudstra en Henriette Maria de Jong Everhardns, z. van Ever- hardus Dirkse en Anna Maria Hazelaar. Cornelis Johannes, z. van Cornelia Johannes Mertens en Gerritje Schmita. Margaretha, d. van Johannes Arnol- dua Jekel en Margaretha Engel. Gerhard, z. van Pieter Koning en Ber tha Klarenbeek. Nicolaas, z. van NicolaasRegteren Antonia van Houten. Berend, z. van Berend Oldenhof en Hillegonda Voogd. Dirkje, d. van Adrianu9 van der Schaft en Sophia Maria de Wit. Albertns Johannes, z. van Lambertus Johannes Hemels en Maria Kaspers. Reinires Johannes, z. van Johannes Cornelis Becks en Gerritje Braakman. OndertrouwdJosephus Schoenma kers en Theodora Johanna Streithorst. Hendricus Ruindericus Visser en Maria Johanna Knuivers. Getrouwd: Gijsbertus Cornelis de Vries en Anna Maria Schaar. Jan Berends en Sophia Antonia Pruijn. Overleden: Hendrik Albertus van Beek, 7 j.Christiaan Bristing, 77 j. Wilhelmus Timmermans 30 j. Hermina ElleDbroek 31 j. Willem Riksen, 65 j. Maria Kraamer70j. Clasina Pieternella Wilhelmina Kindervater, 1 dag. Gerrit Polman, 69 j. Arie Holst, 84 j. Stoutenburg. van 22 Maart tot 5 April 1907. Geboren Johannes Hendrikus, zoon van Frans van Dalen en van Petronella W annink. Ondertrouwd: Wouter Bosman en Rengertje MaleBtijn. Leusden. van 22 Maart tot 5 April 1907. GeborenAlida Hendrika, dochter van Leendert van Schaik en van Aartje Geertrui Hekman. Rijk, zoon van Rijk Kamerbeek en Jannigje Gerritse. Marinus Jan, zoon van Willem Cornelis Boshuis en Maartje van der Horst. GehuwdJan van den Broek en Willempje Puik. marktbericht. AMERSFOORT, 5 AprU 1907. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— Vppelen f0.a f0Peren f0.a f 0.Klei- iardapp. f 0.0U a f 0 Zandaardapp. f 1.80 a f 2 Hoendereieren f 3.25 a f 3.60 per 100 st. Eenden f U.a f O.Boter «"1.10 a f 130 per kilo Mar garine f0.a fO.OO. Zoetem. kaas f Kippen fl.00 a f 1.30 Kuikens f0.a fO.OO Piep kuikens fO.OO a fO.OO Ganzen f0.f0.Eenden f1.00 af 1.20 p. st. Jonge fO.OO af 000. Hazen I 0.00 a f .0Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f0.80 a f 1.10 Duiv» i f0.50 a f0.70paar. Magere varkens f 18.00 a f25.00 Varkens export f9.a f 13.Zeugen f50. f70.Biggen f 9.af 13.Schrammen f 00.a f 00.Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— RECLAME. EENIGE WOORDEN van een inwoner van Hattem. De heer Jaspers te Hattem heeft iets te zeg- ;en betreffende Foster's zalf, het bekende mia- iel tegen huidziekten, zooals aambeien, eczema, huiduitslag, jeukingen enz. De Heer G. f-^7 Jaspers te Hattem, schrijft ons: Sedert ruim twee jaren heb ik onophou delijk veel pjjn moeten lijden, daar mijn vin gers en handfn opengesprongen waren. Ik kon mijn vingert'soms heelemaal niet meer buigen. Ze werden bird en vol barsten en kerven en ik was niet njïeer in staat mijn bezigheden naar behooren tei'idoen, en de onophoudelijke jeuking was niet ojn uit tè^houdea. Toen ik van de wonderlijke genezingen Foster's Zalf ver kregen, hoordetontbood ik onmiddellijk een doosje en toen ik dcSal^tocpaste, had ik reeds den eersten dag een verlichting en den derden dag was ik volkomefi^genezen. Ik weet niet hoe ik U mijn dank zal betuigen en ik zal dit weldadige middel gaarne aan Iedereen bekend maken. Verzeker U dat het de echte Foster's Zalf is, die men U aanbiedt, dezelfde die de Heer Jas pers gehad heeft. Ze is tc Amersfoort verkrijg baar bij den Heer A. van de Weg. Toezending a f 1. 75 voor èèn- of f 10.voor zes doozen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2