NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 32. Zaterdag 20 April 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Het woningvraagstuk. Plaatselijk Nieuws. EEN EENVOUDIGE. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon n». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Een goede woning en eene yoede huishoudster is voor den werkman een groote schat. Sommige vrouwen zijn dit als 't ware bij ingeving, goede huishoudsters, maar ook worden er gevonden, die de taak van huishoud ster nimmer leeren. Een goede woning voor iedereen, niet het minst voor den daglooner is eene bepaald vereischte. De werkman heeft dikwijls geen uil- lokkend lehuis en daarom verwijt men hem dikwijls zijne uithuizigheid dat hij liever zijne ontspanning zocht er gens anders, dan twist in den liuise- lijken kring. Er worden lieden gevonden, die maar dadelijk zeggen de Staat of de gemeente onteigent en bouwt, wat is er gemakkelijker en eenvoudiger? Doch dien weg opgaande, zouden zij die zoo redeneeren misschien spoedig over distelen en doornen struikelen. In Frankrijk is op het gebied van het woningvraagstuk in de laatste tien jaren een poging beproefd, die zeer zeker in overweging dient genomen te worden. In België werd in 1889 een wet op het gebied van werkmanswoningen aangenomen en in Frankrijk in 1^94 In alle gemeenten zullen zooveel mogelijk plaatselijke comné's worden opgericht voor goedkoope arbeiders woningen. Die wet stelt aan de be woners zekere vermindering van directe belastingen toe en waarborgt het be zit, bij overlijden ook al waren er alleen minderjarige kinderen, 't Is geen rechtstreeksche subsidie, toch heeft de ondervinding geleerd dat deze wet uitstekend heeft gewerkt. Te Parijs werken thans meer dan 30 en in de provincies een 80 comité's met zeer goeden uitslag. Op braakliggende gron den laat de Parijsche openbare armen zorg in den laatsten tijd geheele ar beiderswijken stichten. In Engeland is men op dit gebied weer een geheel andere i ichting toe gedaan, daar woidt door particulieren gewerkt. Niet nieuwe woningen bou wen, maar oude opkoopen en dan ze naar de eischen der gezondheid ge makkelijk inrichten. Is de woning verhuurd dan worden de menschen op kiesche wijze gehol pen in de keuze der meubels en wordt hen den raad gegeven hoe men met weinig geld een woning kan versieren en een gemakkelijk aanzien kan geven. Deze pogingen verdienen ongetwij feld toegejuicht te worden, maar toch zouden wij aan de coöperatieve bouw verenigingen nog de voorkeur geven. De deelnemers betalen geregeld oen zeker deel van hun loon aan de kas der bouwvereniging en op die manier worden zij mettertijd huurders en tevens eigenaars. In het buitenland en vooral in Amerika heeft men uit stekende woningen voor den wetk- manstand verkregen. Ook ons land begint op dat gebied zachtjes aan mee te doen. Te Am sterdam werkt sinds eenige jaren een maatschappij, die zoogenaamde dub- beltjeswonmgen verhuurt. Ieder be woner is verplicht boven zijn huur elke week een dubbeltje te betalen en dit kan heel gevoegelijk geschieden, want elk jaar worden dan tusschen alle deelnemers een of meer huizen verloot zoodat elke huurder bij tijd van leven kans heeft om eigenaar te worden, 't Is te begrijpen dat er naar dergelijke woningen veel vraag is, dat er geheele lijsten van adspiranten moeten bijgehouden worden. Sommige millionaire te Londen en te Parijs wenden ook hunne kapitalen aan tot aankoop van terrein en bouwen daarop arbeiderswoningen, die tegen een luttel bedrag verkrijgbaar worden gesteld. Er is op dit gebied nog zooveel te doen; een goede woning, waarin de meubelen met geoefende hand wor den gerangschikt verhoogt de huise lijkheid. Want het is vooral de be woonster, die een woning aantrekkelijk moet maken, door bloemen, die zoo zeer de huiselijkheid verhoogen, dooi gepaste meubelen en wat dies meei zij Wanneer de meisjes goed ondei- ncht krijgen in de kunst van huis houden dan kunnen de gevolgen op den duur niet uitblijven, en zal dit een heilzamen invloed uitoefenen op individu en maatschappij Ingevolge aanschrijving van het Departement van Oorlog, zal geduien- de de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus eiken Zateidag van 12 tot ongeveer 8 uur namiddag op de Leus- derheule gelegenheid zijn om zich te oefenen in hel schieten met bet geweer Model '95, onder leiding van een Officier van het 5e Regiment Infanterie te Amersfoort. Aan de oefeningen kunnen deelne men le. Miliciens en landweerplichtigen met grootverlof; 2e. Kaderreservisten met onbepaald verlof; 3e. Alle mannelijke ingezetenen uit Amersfoort en omliggende Gemeenten, van 16 tot 35-jarigen leeftijd, nadat zij, zoo noodig, vooraf met vrucht het noodige vooi bereidend schietonder- richt nebben doorloopen. Zij die aan boven vei melde oefenin gen wenscben deel te nemen, kunnen zich daartoe van 4 Mei af iederen Zaterdag aanmelden, op de uren hier boven genoemd, bij den officier op de schietbaan aanwezig. De oefeningen zijn geheel kosteloos. Aan hen, die zonder kennisgeving of zonder bepaalde redenen meer dan driemaal acntereen zijn weggebleven of die zich misdragen, kan bel verdei deelnemen aan de oefeningen worden ontzegd. Aan het einde van het schietjaar zal er een schietwedstrijd woiden ge- uouden, waaraan alleen kan worden deelgenomen door tien, die aan 3/4 van hel aantal gehouden oefeningen hebben deelgenomen. Voor aankoop van piijzen woidl voor eiken deelne mer aan den wijdstrijd een gulden beschikbaar gesteld Deze schietoefeningen, die van groote waarde zijn voor de weerkracht van het Land, worden in de belang stelling der tot de oefening gerechtig den ten zeerste aanbevolen. Voortaan zal bij deze schietoefenin gen ook het bewijs van schietvaardig heid kunnen worden behaald noodig voor lien die willen worden ingedeeld bij de viermaanders. Zij die niet aan deze schietoefenin gen deelnemen en bij het examen voor viermaanders niet voldoen aan de eischen van schietvaardigheid zul len bet bewijs van militaire bekwaam heid niet kunnen verwerven. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten bureele van den Kolonel-comman dant van het 5o Regiment Infanterie te Amersfoort en op de schietbaan bij den Olficier-onderwijzer. Zooals onze lezeres zich zullen herinneren werd in de jongste raads zitting door den heer Gerritsen tot den burgemeester de vraag gericht, of het Dag. Best. bekend was met zekere ingezonden stukken door een leeraaar der H. B S. in een der groote bladen geplaatst en zoo ja, welke maatregelen dan tegen dezen gemeenteambtenaar zouden worden genomen. B. en W hebben daarop thans aan den Raad hei navolgend antwoord gezonden Naar aanleiding van een vraag van den heer Gerritsen in uwe ver gadering van 3 April, betredende het schrijven van een der leeraren over de Hoogere Burgerschool in een der dagbladen, hebben wij de eer u liet volgende mede te deelen. Inderdaad heeft onze aandacht ge trokken een schiijven van J M Tbiel, voorkomende in de «Nieuwe Rottei- damscbe Courant" van Woensdag '0 Maart 1907. Eerste blad A. In dat schrijven worden de toestanden aan de Hoogere Buigerschool in strijd met de werkelijkheid voorgesteld immers, terwijl slechts in werkelijk heid bij schriftelijk «lijstwerk" ge surveilleerd wordt door leeraren, on bevoegd in het vak, waarin het lijst werk wordt gemaakt, wordt daar medegedeeld, dat door onbevoegde leeraren schriftelijk werk der leer lingen geleid wordt, waaruit, mede in verband met de gemelde klactit betredende overtreding van artikel 4 der wet op liet middelbaar onder wijs, do conclusie getrokken kan worden, dat onderwijs gegeven wordt door onbevoegden. De geschetste toestanden worden voorts als «ongewoon" gekenmerkt, ofschoon niet alleen de schrijver zelf sedert jaren aan de gevolgde wijze van surveillance heeft medegewerkt, maar hem ook uit ervaring bekend is, dat dezelfde wijze van surveilleeren gevolgd wordt bij hel van rijkswege afgenomen eind-examen der Hoogere Buigerscholen. In het genoemde schrijven wordt verder medegedeeld, dat «een paar in gezetenen van Amersfoort" eene klacht ger icht hebben tot den minister van Btnnenlandsche Zaken over de beweerde overtreding van artikel 4 der wet op het middelbaar onderwijs, (welke klacht reeds is ingetrokken), zonder dat daarbij vermeld wordt, dat de leeraar Thiel en een collega van hem deze ingezetenen zijn. Ware dit aanstonds medegedeeld, dan zou de waarde, die aan die «klacht" ge hecht kan worden, terstond beter be oordeeld kannen worden. Wij hebben bet zeer betreurd, dat een ambtenaar van de gemeente het goedgevonden beeft, dergelijke onware en onvolledige berichten te publiceeren, waardoor de bloei van de Amersfoortsche Hoogere Burger school, diu zich ook buiten de gemeen te in een goeden naam mag verheu gen, ernstig geschaad kon worden. Hoever de vrijheid van een ambte naar tot het verkondigen zijner denk beelden ook gaan moge, die vrijheid 3) En 't was een zéér zeldzaam geval, wanneer Jan een kijkje gaf op de luchtkasteelen, die hij optrok al wandelend, bellend en «asje blieft" roepend. Eenvoudig en kunsteloos waren ze van stijl, geen grootsch bouwwerk en toch bekorend door hunne naive schoonheid. «Vrouw als Anna nu eens met me mee gaat om de Haarlemmer rond te brengen" had hij al gezegd, toen Anna pas van wal durfde steken. «Dat zal nog wel een poosje aanloopen Jan en dan mag je wel wat kleiner stappen nemen dan tegenwoordig, anders houdt ze je niet bij." En dat poosje, waarvan de vrouw sprak, bleek inderdaad een poos te zijn, doch die lange tijd ging rustig en vredig voorbij. Jan bracht Rotterdammers en Haarlemmers rond, speelde met Anna en rookte zijne pijp in de keuken, in de kamer mocht dat niet ge beuren vanwege de helderwitte gordijntjes, en eindelijk was de dag daar, waarop het luchtkasteel van Jan Duit werkelijkheid werd, Anna zou meegaan. Moeder zet haar 't hoedje op en strijkt voor de zooveelste maal het schortje glad. Jan laat den paraplnstok thuis; zijn linkerhand moet vrij blijven voor Anna, en vergeet zijn pijp. Moeder blijft aan de deur staan om 't tweetal na te kijken, dat eindelijk, omkijkend en wuivend, om den hoek verdwijnt. Jan heeft lang werk dien avond met de «Haarlemmer", maar zijn gang is ook een triomftocht. De triomftocht van een krantenluoper, 't klinkt wel wat dwaas, maar toch was 't zoo. Daar begint het al dadelijk bijden notaris. De meid die open doet, stqat versteld. «Maar Jan, is dat jou kind? Wat een pronk! Neen maar, die moet wat van tante hebben." Ze verdwijnt in de keuken en komt terug met twee prachtige appels. Anna moet zeggen hoe ze heet. Ze moet een handje geven, »'t mooie" zegt vader. De appels worden in vaders zak geborgen en nadat de meid nog eens en nog eens verklaard heelt, dat 't een «pronk" van een kind is en dat Jan er trots op mag wezen, gaan vader en dochter verder. Van 't eene huis naar 't ander en haast overal trekt kleine Anna de aandacht, «dat zoo'n suffe krantenman nu ook zoo'n lief kind had, met zulke heldere, schrandere kijkers' je zou zeggen." Jan kwam dien avond veel later thuis dan gewoonlijk. Moeder dribbelde al drie kwartier onrustig heen. en weer tusschen keuken raam en voordeur vóór ze Jan met Anna het Kerkplein op zag komen. De kleine is nog niet goed binnen, of Moeder heeft haar in de armen. «En ben je nu heel lief geweest?" is de eerste vraag. Jan, van wien 't antwoord verwacht wordt, zwijgt. Hij vindt, misschien wel voor 't eerst in zijn huwelijksleven, dat zijne vrouw iets onnouzels vraagt, dat spreekt immers van zelf, wie kan daar aan twijfelen of naar vragen? Hij zegt niets, maar begint zijne zak uit te pakken. Koekjes, appels en peren komen te voorschijn en eene gevierde actrice kan niet met meer welgevallen haar kransen en bloemstukken bekijken, dan Jan die kleine ge schenken voor zijn kind. Jan heeft zijne pijp gestopt en de vrouw merkt niet, dat dichte rookwolkjes om hare heldere gordijntjes kringelen ze luistert. Jan is aan het woord en hij toont memorie te hebben De talels van v nneiiigviil liging had hij er nooit in kunnen krijgen en de meester had wel eens g /.egd dat Jan ten garnalengelieugen had. Hoe zou de goede man hebben staan kijken, als hij Jans relaas nu gehoord had. Keetje van den Notaris zei «dit" en Mietje van den dokter zei «dat" en de nieuwe meid van Jansen, den kruidenier, had er de Juffrouw bij geroepen en zoo gaat hij maar door, geen oogenblik verlegen, als moeder telkens nog meer bijzonderheden vraagt. Na dien tijd mocht Anna geregeld mee, als vader de «Haarlemmer" ging rondbrengen en werd er al niet voortdurend zóó op haar gelet als de eerste maal, toch had menigeen dikwijls een vriendelijk woord of eene ver snapering over voor Anna van den krantenman. De kinderen voor het raam knikten haar toe, als ze met vader op den stoep stond, of ze kwamen in den gang om een praatje met haar te maken. En toen 't St. Nicolaas werd kwam er meer dan een geheimzinnig pakje in het huisje op 't Kerkplein. Eeu mooi jurkje, een hoedje, speelgoed, wat lekkers. Kleine Anna werd niet vergeten. Op haar zesde jaar ging ze naar school. Jan nam haar eiken morgen mee; hij had zijn weg zoo genomen, dat hij, zonder veelte verzuimen de kleine naar school kon brengen. De bovenmeester stond altijd aan de deur en Jan ruim steeds beleefd de pet af, liij gevoelde nog altijd gren/.mlooze eerbied voor den man, die even vertrouwelijk omging met de tafels van vermenigvuldiging als hij met zijne pijp. (Wordt vervolgdf

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1