BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. de a.s. volkstelling van 1909 óók eene telling te. doen houden van het aantal niet-blinde niet-doofstomme, niet-geesteskrauke gebrekkigen. Eene te vormen extra-reserve zou bij inwilliging dienen ter corrigeering zoo noodig van ongunstig afwijkende ervaring, terwijl na 21 jaren ook voor die soort van gebrekkigen eene er- varings-statistiek wierd verkregen, waarop met eenige zekerheid kon worden gebouwd. De premiën zijn berekend per flOOO.— uitkeering. Op hetoogenbiik der uitkeering wordt het verzekerd bedrag omgezet in eene levenslange lijfrente op het hoofd van bet kind. Uitkeering van het kapitaal in ééns zou het doel der verzekering in vele gevallen doen verloren gaan. De uitkeering aan blinden en doof stommen geschiedt niet eerder dan op het 5e jaar, aan geesteskranken niet eerder dan op het 13e jaar. Vóór den 5-jarigen leeftijd kosten blinde en doofstomme kinderen aan de ouders niet veel meer dan normale kinderen, en ten aanzien van geestes kranke kinderen is de leeftijd van 13 jaren aangenomen met het oog op de moeilijkheid van het constateeren van het gebrek. Hoewel geheel en al staande buiten de Maatschappij Ouderzorg", hebben de heeren Dr. G. Jelgersma, Hoog leeraar in de psychiatrie te Leiden, H. J. Lenderink, Directeur van het Blinden-lnstituut te Amsterdam, en P. Roorda, Directeur van het Doof stommen-Instituut te Groningen, zich welwillend bereid verklaard de medi sche adviseurs der Maatschappij met hunne adviezen bij te staan, en zulks uit sympathie voor het denkbeeld eener lijfrente-verzekering voor in physiek of psychisch opzicht misdeelden. Het maatschappelijk kapitaal is vast gesteld op 400 aandeelen, elk groot f250.naar verkiezing vol te storten of met minstens 20 eerste storting. De Raad van Toezicht bestaat uit de navolgende heeren Dr. J. Bergsma, Leeraar aan de R. H. B. S. te Gro ningen; Mr. E. C. van Dorp, Advocaat en Procureur te 's Graven hage W. Gosler, Hoofdredacteur van «Zonne- scbijn" te Hilversum; A. Groenen- daal Corn.zn., Directeur van de «Raad pensionaris Johan de- Witt," te Tiel; Th. P. B. Haver, Directrice van «Zie- kenzorg" te AmsterdamP. Huisman, Hoofd eener school te GroningenG. L. Janssen, Bureau-ambtenaar der Nationale Levensverzekering-Bank te Rotterdam; E. J. Jonkers, arts te Groningen; J Klootsema, Directeur van het Rijks Opvoedingsgesticht te Alkmaar, Oud-Directeur eener school voor Achterlijke Kinderen; G. J. M. van de Siepkamp, Hoofd-onderwijzeres te Groniugen; Ad. Vorstman, Directeur der Alg. Ned. Hyp.Br.Bank te Rotter dam. Directeur is de beer Mr. H. W. J. Sannes; Medische Adviseurs: E. J. Jonkers, arts en Mevr. M. A. J. Sannes arts; Rechtskundig Adviseur: Mej. Mr E. C. van DorpWiskundig Adviseur W. Gosler en Accountant: W. Kreuk niet. Hulde aan Z. K. H. Prins Hendrik. Ingevolge de verschillende uit een loopende berichten, betreffende de aan Z. K. H. aan te bieden gedenkpen ning met album vermeldende de na men der deelnemers, verzoekt de Heer Albert v. d. Horst. Voorzitter der Nationale Oranje Bond «Wat ook Vall', trouw staat Pal" ons te willen berichten dat door hem namens zijn Z. K. H. officieel kan worden mede gedeeld, dat Z. K. H. het genomen iniatief op zeer hoogen prijs stelt en door Z. K. H. volgaarne penning en album zullen worden aanvaard. De nog in circulatie zijnde lijsten wor den ingewacht tot en met 25 Mei a.s. terwijl nieuwe lijsten spoedig dienen aangevraagd te worden. De aanbieding der penning en album zal aan de deelnemers nader worden bekend gemaakt. Aanvragen en in lichtingen schriftelijk te richten aan den Heer Albert van der Horst 377 Heerengracht Amsterdam. De laatste der zes pony's, welke onze Koningin, toenmaals Kroonprin ses in 1885 van Koning Willem lil ten geschenke ontving, is thans ook gestorven en bij de andere in het Koninklijk Park begraven. Oranje-Nassau's-Ooi d. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van de belangen van verpleegsters en ver plegers «Nosokomos" heeft een adres aan de Koningin-Moeder gezonden, waarin betoogd wordt, dat als ad junct-directrice van Oranje-Nassau's- Oord iemand noodig is, die kennis heeft van ziekenvei plegen als vak. Genoemd bestuur dringt derhalve bij Hare Majesteit erop aan, dat bij be noeming van een adjunct-directrice de keuze zal vallen op een gediplo meerde verpleegster. Te Baarn werd Vrijdag de eerste huisvlijttentoonstelling der afdeeling Baarn van den Volksbond tegen Drank misbruik geopend. Meer dan 600 voor werpen van allerlei aard, onder welk houtsnijwerk en houtzaagwerk een eerste plaats innemen, zijn tentoon gesteld. Een dertigtal medailles, onder wie één van H. M. de Koningin-Moe der en een eerekruis van de gemeente Baarn werden toegekend terwijl nog vele prijzen weiden uitgeloofd in kunstvooi werpon, boeken en spaar bankboekjes. De tentoonstelling maakt een prettigen indruk en werd den eersten dag druk bezocht. A. s. Woens dagavond zullen de pi ijzen aan de winners worden uitgereikt, bij welke gelegenheid een concert zal worden gegeven en lichtbeelden zullen wor den vertoond. Wanneer zal de plaatselijke afdee ling van den Volksbond tegen Drank misbruik alhier ook eens een derge lijke hoogst nuttige en aantrekkelijke tentoonstelling organiseeren? r Het voornemen is den eersten steen voor het Vredespaleis te leggen einde Juli of begin Augustus van dit jaar. Het symfonieorkest «Jubal" gaf Maandagavond zijn derde en laatste concert voor donateurs en kunstlie vende leden in dit seizoen, na Zon dagavond te voren de gewone volk.'- uitvoering te hebben gegeven, bij welke de muzikale nummers w iden afgewisseld door komische voordrach ten van de heeren Lammers van Buuren en Serré. Was de zaal daaibij overvol, Maandagavond was zij slechts matig bezet. Toch hadden de afwe zigen beslist ongelijk, want het muzi kale gedeelte van bet programma was waarlijk niet het minste. «Jubal" heeft zich, niettegenstaande het vlot ten der bevolking onzer gemeente ook op haar zijn invloed deed gelden, door ijverige studie onder de bekwame leiding van haar wakkeren directeur, den heer G. Bikkers, lot een flinke boogie weten op te werken. Dat het orkest over waarlijk goede krachten beschikt bleek ten duidelijkste bij de viool-solo in «Grosmütterchen" door mejuffrouw Ida van der Leek op zeer verdienstelijke wijze neon sordine" ge speeld. Niet enkel het strijkquartet is enorm vooruitgegaan, hetgeen vooral uitkwam bij Latann's «Wiegenlied" en het »Blumenlied" van Langemaar ook het koper heeft in beschaafdheid van toon en fraai klankgehalte ge wonnen. De bekende aria «In diesen heiligen Hallen" uit Mozart's «Zau- berflöte" voor trombone-solo werd meesterlijk gespeeld. Wij zijn dan ook overtuigd, dat de aanwezigen met ons genoten hebben en meenen ook namens hen te spreken wanneer wij der orkestvereeniging een woord van dank brengen voor het geschon ken genot met o .ze beste wenschen voor haren bloei in de toekomst. Op 29 April zal in »De Arend" een uitvoering worden gegeven door leerlingen van Volkszangonderwijs, onder leiding van de heeren H. C. den Hartog en A. A. Verburg. Het programma luidt als volgt: Vroeg op, J. Worp; De jeugd snelt heen, J. Worp; De reddingsboot, naar D. de Lange's ZangschoolVaar wel aan'tVaderland,DuitscheMelodie; Hoü zee, M. A. Brandts Buys; Op reis, naar Fr. Abt; De lente, Fr. Silcher; Het oude Wilhelmus, Marnix van St. AldegondeDe macht van 't Kleine, Cath. van Rennes; Afscheid aan bosch eri veld, J. Worp; Een liedje voor Hollandschejongens, Cath. van Rennes; Nuffig Saarije, M H. van 't Kruys; De vink, J. Woip; Joectiheisa, J Woip, Rondedansje Cath van Rennes; Klaas Vaak, Cath. var, Rennes; Sinter klaasavond, Bern Zweerps. De generaal-majoor A. L). Pet ter en de hem toegevoegde hoofd en subalterne officieren van den staf der 4e divisie doen dezer dagen een verkenningsreis op de Veluwe. in vpr- band met de najaarsmanoeuvres. Naar wij vernemen, zullen het 5e en 9e regiment infanterie de eeiste dagen in de legerplaats bij Millingen kam peeren, terwijl de geheele divisie de twee laatste dagen in het schiekamp De Harskamp zal worden samenge trokken. Genoemde officieren begaven zich allereerst naar Apeldoorn. tBij Kon. besluit is benoemd, met ingang van 1 Mei, bij het 5e regiment, tot majoor de kapitein M. J Indewey, van hel regiment grena diers en jagers. De majoor D J. Heinsius, com mandant van het XVIlIe landweer district, herdenkt heden de dag waarop hij vóór 40 jaren als zeventienjarig jongeling in dienst trad. De heeren P J. B Jacobs, W. Kuiper en J. van Dijk zijn door den aartsbisschop van Utrecht benoemd tot leden van het R. K. Armbestuur. Tot hoofd der school te Wilms is benoemd de heer H. Verhaar, on derwijzer bij het openbaar lager on derwijs alhier. Aan de leden van de Vereeni ging O. G. A is een circulaire ver zonden, waarin het bestuur er op wijst dat sedert 1300 het aantal leden met 50% is verminderd en dat het beter zou zijn de vereeniging maar te ontbinden dan haar een kwijnend bestaan te doen voortslepen. Zonder een flinke vermeerdering van het aantal gewone en werkende leden kan de vereeniging onmogelijk blijven bestaan. Naar wij vernemen heeft de anlirev kiesveieeniging «Nederland en Oranje" te Baarn voor het district Amersfoort candidaat gesteld voorde Provinciale Staten mr. Van Beeck Calkuen, burgemeester van Bunnik, in plaats van diens vader, die verzocht niet meer in aanmerking te komen. In den ouderdom van bijna 44 jaar is hier Maandagnacht overleden de heer H Pb. Th Hendriks staf muzikant bij het 5e regiment infan terie, tneer nog bekend als muziek onderwijzer, maar bovenal als com ponist van het lied «In Mecklemburg daar woonde een Vorst", waarvoor hem de eerste prijs werd toegekend in den prijskamp door «De Telegraaf" uitgeschreven. In verband met de periodieke verkiezingen voor de Provinciale Sta ten vergadert hedenavond de Centrale der anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging in dit gewest. Naar aanleiding van de oproep door den heer M. de Pool in de plaatse lijke bladen geplaatst vergaderden gisterenavond in een der lokalen van het Hotel Schwemmer een zestigtal ingezetenen, ten einde pogingen te bespreken aan te wenden om de instandhouding van de Amersfoortsche tram te verzekeren. De heer de Pool, die de vergadering leidde begon met een overzicht te geven der geschiedenis van de tram. Deze is van den aan vang der exploitatie af verre van roos kleurig geweest en de toestand thans van dien aard, dat eene subsidie van f2800.noodig is om op den be- staanden voet de zaak te kunnen voortzetten. Een gemeentelijke sub sidie tot dit bedrag werd door het bestuur der vereeniging aangevraagd. Waar nu de meerderheid der raads commissie meent te moeten adviseeren deze subsidie niet te moeten verleenen is het te voorzien dat tot liquidatie der tram zou moeten worden besloten. De heer de Pool, zich op het stand punt stellende der minderheid dier commissie (zie ons nummer van Zater dag 6 April) gaf vervolgens aan op welke wijze hij de tram in stand dacht te kunnen houden. Zijns inziens zoude, wanneer door een aantal belangheb benden en belangstellenden gedurende een vijftal jaren een flink bedrag als subsidie werd gegarandeerd de ge meente het resteerende wel willen bijpassen. Hij wenschte daartoe eene vereeniging van garanten te stichten. Na eenige discussie wordt daartoe be sloten en verklaren de heeren J. H. van der Meiden, J. van der Plank, A. Herschel,.!. H. C T. Teengs, J Sirinige en E C. V. ter Maat zich bereid zitting te nemen in eene commissie die de statuten dier garantenvereeniging zal vaststellen. De heer M. de Pool werd bij acclamatie vei zocht eveneens deel uit te maken dier commissie. Na eenige discussie over het al of niet wenscbelijke om onder de aanwezigen I eene Ijjst voor bijdragen te doencii- culeeren werd daartoe besloten en staande de vergadering vooreen bedrag van driehonderd gulden geteekend. Daartoe aangezocht door den heer de Pool verklaarden de heeren M. de Haas, P. J. Frederiks. .lac. Reuten, L. Houbaer, T J. H. Bianchi, W. H. Schwemmer, E. J. Ruitenberg en C. N. van Coeverden zich bereid om niet aanwezige stadgenooten te bezoeken tpn einde ook hen over te halen alsnog lid te worden der vereeniging. De heer de Pool dankt daarna de plaatselijke pers voor hetgeen zij heeft bijgedragen om deze vergadering te doen slagen, den heer Schwemmer voor het kosteloos afstaan der zaal en de aanwezigen voor hunne opkomst en wilde toen de vergadering sluiten, doch vooraf verkrijgt de heer Sinnige nog het woord om den heer de Pool een woord van hulde te brengen voor het door hem genomen initiatief, waar mede hij getoond heelt dat Amers- foort's belang zwaar hij hem weegt en waardoor waarschijnlijk het voort bestaan van dit voor Amersfoort zoo nuttige en noodige vervoermiddel zal worden bestendigd. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei a.s. nieuwe leerlingen op de school 2e soort Hellestraat en op de scholen 3e soort in de Beekstraat, Koningstraat en Puntenburgerlaan kunnen worden toegelaten. Zij, die leerlingen ter school wen schen te zenden, moeten zich daartoe aanmelden bij het hoofd der school, minstens acht dagen vóór den ten Mei en dien onderwijzer de door hem noo dig geoordeelde opgaven doen. Tevens wordt herinnerd, dat vóór de toelating moet worden overgelegd eene verklaring, vermeldende naam, voornamen, jaar en datum van ge boorte en woonplaats van den aspirant leerling. Deze verklaringen zijn te verkrijgen op de Gemeente Secretarie, afdeeling Bevolking. Gevonden op den openbaren weg: een zweedsch mes aan kettinkje, een portemonuaie. en twee broches. Terug te bekomen aan het Bureau van politie. Door den keurmeester is giste ren morgen een partij visch voor de consumptie afgekeurd en op gebrui kelijke wijze vernietigd. Door de politie alhier is aan gehouden zekere B., die in 1905 te Zutfen een rijwiel stal' Nadat deze persoon al dien tijd buitenslands had gezworven, is hij thans door de po litie herkend en naar Zutfen overge bracht. De 16-jarige S. werd nabij «Berg en Dal" door een houd aan gevallen en gebeten. De jongen had de tegenwoordigheid van geest in een boom te kltminen en daardoor aan de woede van het dier te ontkomen. Eerst na een half uur werd hij uit zijn benarde positie verlost. Maandagmiddag circa 12 uur geraakte het9 jarig zoontje van zekeren W. tegenover de Lieve Vrouwe toren op de Westsingel onder een rijwiel, met het ongelukkig gevolg, dat het eenige bloedende wonden bekwam, die bij een der nabijwonenden liefderijk werd verbonden. Maandagnamiddag brak een schoorsteenbrand uit bij S. aan bet Lieve Vrouwe Kerkhof welke door buren werd gebluscht. Maandagavond vond op eenig- zins feestelijke wijze de overdracht plaats van een vaandel door het be stuur der burger-schietvereeniging «Prins Hendrik" aan die vereeniging geschonken. Voetbal. Quick HI.—B. V. C. I. 1—5. Om 2 uur stellen beide elftallen zich op, Quick volledig en B. V. C. met 2 invallers, onder scheidsrechter Petri. Beide voorhoeden spelen uitstekend samen, doch herhaalde malen wordt het Quickdoel bezocht, totdat van Dijk de eeiste goal maakt, spoedig ge volg door no. 2, en zoo gaat rust in met 2 0 Spoedig brengen de gast- heeren de stand op 30, doch dan begint de Quickvoorhoede gevaarlijk opzetten waaruit de midden-voor de eenige goal weet te scoren. De B.V.C. weet echter nog 2 puntjes te maken, zoodat als scheidsrechter lijd fluit de I kampioenen met 5 1 hebben gewon- j nnn For tuna is weder niet met de Amers foortsche voetbalclub »H. V. C. I" geweest, daar zij op eigen veld van «Kampong" klop kreeg met 51. Met rust was de stand 2—0. Een beruchte dief gepakt. Maandagavond omstreeks 8 uur vervoegde zich in den winkel van de wed. Van W., ain het Bagijnhof hoek Sarisgang tè Dordrecht, een onbekend als heer gekleed persoon, die een glas melk bestelde, betaalde, opdronk en vertrok. Een half uur later, vei telt de Lord Cl., hoorde de juffrouw verdacht leven iri haar winkel en zag zij denzelfden persoon haastig wegloopen. Al dadelijk viel het haar op, dat do sleutel der geldlade in de tounbank, diep. zij steeds aan een der winkelkasten ophing, thans in het si n-tak en bij het opentrekken der lade ontdekte zij tot haar schrik dat het welgevulde geldbakje daaruit was verdwenen. De juffrouw en haar dochtertje snelden dien persoon, wiens uiterlijk haar goed bekend was, na, onder het geroep van «houdt den dief!" In de Korte Breestiaat nabij de Viesestraat, werd hij gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het bakje, dat nog onge veer f 15 aan zihergeld inhield, werd in een raamkozijn 'der distilleerderij van den Heer H. C. Wijers gevonden, terwijl nog een rijksdaalder, een gulden en eenig kleingeld van de straat wer den opgeraapt. De verdachte, de20-jarige A. F. M. H. zonder vaste woonplaats en gedomici lieerd te Haarlem, is iemand die reeds meermalen met dje justitie kennis gemaakt en drie vonnissen ondergaan heeft, waaronder een van 2 jaar ge vangenisstraf. Nadat procesverbaal tegen hem was opgemaakt, is hij neden ter beschikking vari den Officier van Justitie naar het Huis van Bewa ring overgebracht. maatschappij van Nijverheid. De 130ste jaarlijksche algemeene vergadering dezer Maatschappij wordt dit jaar, op nader te bepalen dagen in Juni, te Deventer gehouden. De agenda der vergadering is opgenomen in het April-nummer van het Tijd schrift der Maatschappij. Tot de be langrijke onderwerpen, welke aan de orde zijn gesteld, bqhooren Een voorstel van het departement «Haarlem," om zifh te verzetten tegen het mede-betajen door de werk gevers van de premies voor sociale verzekering, indien door die verzeke ring geen specifiek werkgeversbelang wordt gebaat een voordracht van den heer mr. W. Roosegaarde Bisschop uit Londen over «tentoonstellingen en bet tentoon stellingswezen", teri doel hebbend beperking en regeling van internatio nale tentoonstellingen te bepleiten een voorstel van het departement «Utrecht" ter verkrijging van betere en uniforme reglementen op de jury van tentoonstellingeri een voorstel van het hoofdbestuur om, in samenwerking met den Midden standsbond, een commissie te benoe men, ten einde de wenschelijkheid te onderzoeken van het stichten van een museum voor den klein-handel en de klein-nijverheid verschillende voorstellen tot het verleenen van subsidies, als 300 aan het Bureau voor Handelsinhchtingen te Amsterdam 100 aan de Veree niging ter veredeling van het ambacht ƒ500 voor de uitbreiding der School voor Kunstnijvei beid te Haarlem en ƒ2000 voor de Musea in het Paviljoen te Haarlem. De agenda bevat verder eenige mededeelingen, o.m. deze, dat het hoofdbestuur van meening is gebleven, dat invoering van Rechtbanken van Koophandel niet wenschelijk is. Voor de vacaturen in het hoofdbe stuur, die ontstaan zullen door het periodiek aftreden der heeren jhr. C. F. van de Poll en J. A. Laan worden de volgende dubbeltallen voorgesteld mr. Job. Enschedé en F. C. Dufour, beiden te Haarlem, voor de vacature- Van de Poll, en B. P. de Waal te Arnhem en G. J. F. van Vrijberghe de Coningh te Utrecht voor de vaca ture-Laan. Het departement «Middelburg" heeft het recht in de vacature, ontstaan door het aftreden van der. heer A. van Drooge, te voorzien. De Vereenigde Kegelclubs te Zwolle hebben op 22, 23, 24. 25 en 26 Juni een nationaal kegclconcours uitgeschreven in de groote zral der

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2