Zjj fliefle Pint PillenpMen eten pei. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. eerstesteenlegging van het te bouwen Ziekenhuis en onderscheidene festivi teiten met Hare tegenwoordigheid zal vereeren, en ook een bezoek zal brengen aan het Museum van Oud heden het Militair Hospitaal en de in 1903 en 1904 gebouwde Hendrik ka zerne. De Wilhelmina- en Emma-kazernes werden reeds in 1895 bezocht. Nationaal Historische Partij. Een aantal leden der Nationaal HistorischePartii in verschillende steden heeft zich tot de kiezers gewend met een manifest, waarin zij, overtuigd dat er onder onze landgenooten velen zijn, die zich noch met het drijven der uiterste kerkelijke partijen noch met het aansturen op eene democra tische staatsinrichting kunnen ver eenigen, adviseeren om als men straks geroepen is Links of Rechts te kiezen althans bij eerste stemming uitslui tend op den meest gematigde te stemmen. RECLAME. De Pink Pillen herstellen spoedig bedorven magen. Zij bezorgen eetlust en een goede spijs- vertenng. Ter zeider tijd-versterken zij het geheele organisme e;^<ft>en de krachten terug vinden die een sle«nte toestand van de maag deed verloren ga6n. De Pink Pillen verkrijgen dat resultaat dank zij hare krachtige werking op het bloed dat zij verrijken en om zoo te Zeggen Hernieuwen. Op de verzwakking van dc urgafren fier maag volgt, ondér den invloed van zuiver bloed, een toestónd van kracht ••n van godle werking dierzelfcie organen. De Pink Pillen, door de wort^f van het kwaad, het arme bloed, aan te tappen, door het in rijk bloed te veranderen, eefiezen de ziekten van de maag op duurzame wijze. 1 Hoewel reeds^^ifljaar oud, is de heer P. Marijs, groentenkoopman te Vlissingen, Lange Groenewoud, H. 19, zeer goed van zijn maag kwaal genezen door de Pink Pillen. ,_..ji^ri)lfd^veT5^kende, schrijft hij, verklaar dat ik sedert langen tijd aan pijn op de maag heb geleden, zoodat ik mij zeer slecht voedde. Myn lijden duurdeizelts des nachts en het ge beurde dikwijls dat ik niet kon slapen. Alle geneesmiddelen wafren zonder uitwerking ge bleven. Op raad Van een vriend ben ik de Pink Pillen gaan gebruiken en eenige doosjes van dit heilzame middel waren voldoende om mij een goede maiag weer te geven." De Pink Pillen fijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, pijnvlageh. Prys f 1.75 «ie doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij ^ïabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. vandg.-JYfig, drogist, Amersfoort, en A. dfUsVwefTfferkstraat" 90, Hilversum. - In de Vrijdag gehouden verga dering van het Bestuur der Amers- foortsche Tramwegmaatschappij be richtte de beer C. T. van Beek schrif telijk, dat bij tot zijn groot leedwezen wegens zijn gezondheidstoestand als lid van het Bestuur bedankte terwijl de ingenieur A. J. Krieger mededeelde dat, hoewel hem de belangen der Amersfoortsche Tram blijven ter harte gaan en hij zich in de vriendschap der heeren Bestuursleden ook verder aanbeveelt, hij om verschillende rede nen zijn voorloopig administrateur schap met 1 Aug e.k. wenscht neder te leggen en niet voor een herbe noeming voor een bepaalden tijd in aanmerking wil komen. In plaats van den heer M. L. Celosse, die niet herkiesbaar was, is tot bestuurslid van bet Nutsdeparte- ment benoemd de heer H. W. van Esveld, terwijl de heer J. C. van der Meer werd herkozen. Tot bestuurslid van de afd. van den R. K. Volksbond zijn herkozen de heeren Th. Verhaar (secretaris,) T. van Zuilen en W van Doorn, ter wijl gekozen werden de heeren M. van Lent en C. Bar telen. In een a.s. Zondag te houden ver gadering zal de oprichting van een spaarkas ter sprake worden gebracht. Volksweerbaarheid. Op Hemelvaartsdag 9 Mei e k. zal de vereeniging «Volksweerbaarheid" een groote gemeenschappelijke veld dienstoefening houden iri de nabijheid van Amersfoort, onder leiding van den kapitein der infanterie G. C. A. Fabius, uit den Haag. Het terrein voor de oefening is gelegen bij station Soesterberg, aan weerszijden van den straatweg Soest- Soesterberg. De oefening zal plaats'hebben in den namiddag tusschen 1 en 5 uur. Aan deze oeiening zullen deelnomen de navolgende vrijwilliger-korpsen aangesloten bij de vereeniging «Volks weerbaarheid": A mersfooi t, Apeldoorn, Arnhem, Hilversum, Leerdam, Nijme gen, tplegraafkorps van «Volksweer baarheid," Utrecht, Zwolle, en de wit lrijders-a deeling van de Nelerl, Weerb. Vereeniging; tevens de ver eeniging «Door Oefening Weerbaar", uit Amsterdam, en de afdeelingen van de vereeniging «Volksweerbaar heid" Amsterdam, Bloemendaal-Com- mando, Edam, Loenen—Vinkeveen, Naarden, Schoonhoven, Uitgeest, Weesp, Zaandam. Eenige leden van het vaste korps der vereeniging «Eerste Hulp bij On gelukken" uit Amsterdam hebben zich bereid verklaard hun diensten ter beschikking te stellen. Na afloop der oefening zal door de gezamenlijke korpsen naar hier worden gemarcheerd en een propagandatocht door de stad worden gemaakt. De heeren J. A. de Beaufort (Boom) en M. W. F. J. de Jong, vanwege de Communiteit Leusden en de Communiteit Amersfoort gekozen tot gecommitteerden ter directie van den Slaperdijk, in de vacaturen, ont staan door het ontslag nemen door de heeren C. Th. van Beek en J. A. G. de Jong, zijn gisteren in een plechtige vergadering van hel college beëedigd en in functie gesteld. Door de poiilie werd Maandag middag, nabij de 3e kazernestraat, een landlooper in bewusteloozen toe stand aangetroffen. De rnan werd naar het politiebureau vervoeid en na tot bewustzijn te zijn gekomen naar zijn woonplaats voort geholpen. De A. F. C. «Quick" zal Zondag 26 Mei weer wedstrijden doen houden ui hardloopen over 100, 300, en 1000 M doeltrappen en baldrijven. Zoowel leden als niet-leden der club kunnen meedingen naar het tien tal medailles. Ook wordt dien dag een wedstrijd gespeeld tusschen veteranen van «Quick" en haar eerste elftal. De inschrijvingen bij den Secretaris, Utreclitscheweg 22, sluiten uiterlijk Donderdag 23 Mei en moeten verge zeld wezen van het ïnleggeld a 15 cent per nummer. De gewone maandvergadering van «Handel en Nij vei held zal worden gehouden op Dinsdag 14 Mei. Bij het 5e reg. inf. alhier, wor den na afloop der examens de navol gende cadetten gedetacheerd A. J. C. Buijsman, L. J. Moggen- storm, N L. Holwerda, G. J. H. E. Hillinga, W. C. J. Versteegb, H. W. B. Croiset van Uchelen, W. Eisma, L. F. E. Coblijn, D. D. de Jongh, L. M. Ketting Olivier, L. II. F. van Driei, P. A. D. A. van Rees, J. C. Bouscholte, M. R. A. Bisschoff van Heemskerck, J. J. P. Bermink, G. F. J. Gosenson, G. J. M. van Weel, J. van Staveren, G. Greidanus, A. Oudshoorn, J. J. Akkersdijk. Bij het te Utrecht gehouden examen ter verkrijging der akte voor lager onderwijs slaagde onze stadge- nooten de dames E. G. P. M. Morak, M. H. Tyburg en J. M. G. Veen. Het liefdadigheidsconcert door het symfonieorkest «Jubal" met mede werking van eenige leden der staf- muziek van het 5» reg. infanterie en de dames van Gelder uit Naarden j I. Maandagavond gegeven mag in alle opzichten geslaagd worden ge noemd. Het fraaie programma werd vlot afgewerkt, terwijl door een flinke recette een belangrijk bedrag aan de weduwe kan worden ter hand gesteld. De nieuwe vrachtboot van Amersfoort op Rotterdam, «De Last drager" bleef Dinsdagmiddag ter hoogte van 't Spijker door te groote diepgang steken. Na ongeveer 2 uur vastgezeten te hebben kwam hij weder vlot. Bij de op 7 Mei gehouden stem ming voor tien leden van het kies college der Ned. Hervormde Gemeente te Amersfoort waren ingeleverd 376 stembriefjes, waaronder twee in blanco, zoodat de volstrekte meerderheid 188 stemmen bedioeg. Herkozen zijn de heeren G. Blok (338), G. Boshuizen (334), A. vari Drie (318), 11. Kremer (311), K. Teeling (308), J. Busquet (305), B Ruitenberg Hzn. (300) en gekozen de heeren G. H. van den Bos (245), L. van den Berg (206) en W vanSuik- sum (201 st.) De heeren H. J. van Hensbeigen. H. M. Brouwer, J. Bolk en C. van Zwol hadden respectievelijk 132, 131, 127 en 87 steuunen op zich vereenigd De firma Simon Wit, gtossier in boter, kaas en vleescliwareu, te Koog aan de Zaan, waai legen tiet publiek in de Telegraaf van 4 Mei j.l. gewaarschuwd werd, begint via Amersfoort ook reeds zaken te doen. Een agent van deze firma nam aan het station alhier Maandag een uit Zwolle verzonden bezending van 130 kazen in ontvangst De politie ontving een telegram om de aflevering te beletten, doch jammer genoeg, 10 minuten te laat De kazen waren reeds voor Amsterdam bevracht. Tegen de practijken van dergelijke firma's schijnt inen voorloopig nog min of meer machteloos te staan. Zaterdagavond ontstond in een herberg twist tusschen twee ordon nansen, die op straat werd voortge zet en waarbij een hunner zóo hevig met een glas aan het hoofd werd verwond dat een zeer ei nstige hoofd wond ontstond en de heer Van de Weg een noodverband moest leggen, waarna de man naar het Militair hospitaal moest woiden vervoerd. De dader werd spoedig door de politie aangehouden en naar de ka zerne geleid. Door de Directie der II. IJ. S. M. is hij de politie aangifte gedaan dat uit een pakket schoenwerk, van Arnhem naar Amersfoort verzonden, bij bezorging ten huize van den ge adresseerde zes paar schoenen ont braken. Een onderzoek wordt ingesteld. 384ste STAAT8LOI E1C1J. Vierde klasse. Trekking van 6 en 7 Mei 1907. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lkinwkbi:p. te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 65. 1003 4677 4705 6339 6572 6597 15912 15919 15935 17057 17078 17080 20005 20016 en 20035. Te zamen 15 prijzen. Volgens de Norddeulsche Alge meine Zeitung, is te Nieuw-Yoik zekere Marshal aangehouden, die be schuldigd vvoidt van niet uiinder dan honderdmaal getrouwd te zijn. Hij werd in zijne ondernemingen geholpen door een jong meisje, dat hij voor zijne dochter deed doorgaan. Marshal had een huwelijksbureel en om zijne zaken te doen lloreeren, trouwde hij maar zelf met de jonge dochters mot bruidschat, die eenen man zochten. De politie heeft reeds 18 zijner vrouwen gevonden en uit de brieven, die uit alle deelen des land» komen, blijkt dal de kerel, als gezegd is, er wel 160 heeft. Marshal is 60 jaar oud en ziet ei als een gepensionrieerd majoor uit. Hij toont zich fier op zijn bedrijf. Men schrijft aan de «Pr. Ov. Zw. Ct." 't Zal ongeveer zes jaren geleden zijn, dal twee verliefde jongelui door het huwelijk werden vereenigd. Voor beiden waren de vooruitzichten gun stig, beider ouders hadden een goed boerderijtje, niets ontbrak hun want zij hadden elkander innig lief. Toen geruimen tijd na bun huwelijk een spruit werd geboren, waien zij over gelukkig, maar: «Niet steeds is de liefde bestendig van duur". Zoo Ook hier. De jonge vrouw die bij hare schoonouders was ingetrokken, weid ziek. Zij kieeg dikke beenen, zóó erg, dat zij niet meer loopen kon en bijna geen werk meer kon verrichten. Wat was nu met zoo iemand te beginnen? Daarvoor was de jorige man toch niet getrouwd om een vrouw te onderhou den «waar het werk af was'! Het besluit is spoedig genomen; de vrouw wordt op den wagen gezet en de man rijdt er mede naar haar ouders Aldaar aangekomen zegt hij: «Hlei bieng ik oe dochter weer, ik hebbe der niks meer au, zij kan niet meer loopen, ik bin er mee bedreugen Toen de vader zeide, dat hij, toen hij vroeger kwam vrijen toch wel zou gezien hebben dat zijn dochter flink ter been was, antwoordde de schoonzoon: «ik hebbe ze vrogger nooit bij daglicht ezienNa de op- mei king van den vader, dat hij vroeger ook wel met zijne dochtei had scbaat- sengereden, was hei anuvourd: «O, toen was ik nog maar een snotiippe De ouders van het meisje wilden van het weder ui huisnemeu hunner dochter rueis weten, terwijl de dochter niet genegen was van den wagen al te stappen. De schoonzoon was dus genoodzaakt zijn vrouwtje weder te vervoeren naar de echtelijke woning. Bovenvermeld geval is historisch en had dezer dagen plaats op ongeveer een halt uur afstand van een dorp in onze prowncie. Te Leeuwarden ziju Vrijdag, Zaterdag en Zondag zijnde de laatste dagen, waarop in dit seizoen kievitseieren mochten worden veihan- deld nog ongeveer 20.000 kievits eieren aangevoerd, welke tegen den prijs van 10 tot 18 cent per stuk van de hand ziju gedaan. Van dien aanvoer zijn ongeveer 16.000 stuks naar liet buitenland verzonden, waarvan 10,000 «op avon tuur" naar Londen. Treinvcrtraging. De reizigers die Zondag met den Duitschen sneltrein van de H. IJ. S M. om tien uur Amsterdam verlieten, met bestemming naar Amersfoort, Apeldoorn en verder gelegen stations, ontsnapten aan een groot gevaar. Vlak voor de brug over de Vecht bij Weesp werd de trein plotseling tot stilstand gebracht. Den verschrik ten passagiers werd al spoedig door het voorkomende treinpersoneel mede gedeeld, dat de vooras van den tender was gebroken. Door de vaart was de tender nog een goede 600 meter mede- gesleept, waardoor over dien afstaud alle bouten in de rails waren afge knapt, zoodat de gebroken moeren langs den weg verspreid lagen. De wielen van den tender waren even eens behoorlijk gehavend. De passagiers mochten het inder daad aan een groot geluk en aan de tegenwoordigheid van het perso neel der locomotief toeschrijven, dat het ongeluk zoo goed afliep. In ver hand mot de snelheid van dezen trein zou de ramp bij hel passeeren van wissels of bochten een grooten om vang hebben aangenomen. Dadelijk toonde het treinpersoneel zeer veel ijver om te trachten den weg zoo spoedig mogelijk viij tema ken, hetgeen zeer lastig was, daar het ongeiuk niet in de onmiddellijke nabijheid van een wissel gebeurde. Inmiddels werd aan de vei schillende stations aan de lijn kennis gegeven van het ongeval, daar de tieinenloop een niet onbelangrijke vertraging onderging. De trein die te 10.10 uui uit Amsterdam vertrok, was echter teeds onderweg, zoodat rnen evenmin een enkele machine kon requireerbii om den trein naar Amsterdam terug te brengen. Nadat getracht was, door middel van de locomotief van den nageko men trein beide treinen naar Amster dam ie brengen en gebleken was dat deze niet daartoe in staat was, arriveerde op het andere spoor een derde trein, waarmede de beer Sarle- mijn, inspecteur van het vervoer op hel terrein van het ongeval verscheen. De passagiers voor Hilversum werden ut deze trein overgenomen. Intusschen was uit Weesp een tweede locomotief aangekomen en met behulp van twee machines werd de defect geraakte tender naar den naastbij gelegen wissel getrokken, zoodat de weg voor den sneltrein vrijkwam. Een en ander had een goede twee uur in beslag genomen, zoodat de Uuitsche reizigers hunne aansluitin gen misten en het geheele treinen- verkeer op de correspondeerende lijnen voor eenige uren in de war was. In plaats van 12.59 uur arri veerden wij le half vier te Enschede en bleek ons, dat, mede door weinig practisclie maatregelen op de betrok ken stations, het verkeer een belang rijke vertraging had ondergaan. Te Hengelo gat dit aanleiding tot luide protesten van het talrijke publiek, dat den waarnemenden stationschei voorstelde, een extra treintje over liet traject HengeloEnschede te laten loopen, betgeen weid geweigerd, daar zulks 24 uur te voren had moeten worden aangevraagd. Dooi tal van passagiers werd dan ook offi cieel protest bij de directie der Staats spoor te Utiecht aangeteekend. Een woord van hulde komt het personeel van den sneltrein toe, dat zeer veel ijver betoonde om de ge volgen van het ongeluk zooveel mo gelijk te beperken. De onmisbaarheid van sommige Meststoffen. «Hoe duur is de Chilisalpeter?" Deze vraag hoort men vroeg in 'L jaar niet één maar bijna alle land bouwers doen. En, als ze het ant woord vernomen hebben en de prijs hun niet medevalt, is het vaak«die bei oei de Chilisalpeter!" Waarom be roerd? «Dat is ook een vraag beroerd omdat hij zoo duur is en men hem niet kan missen; tenminste ik niet. Ai was hij twintig gulden, dan moest ik hem nog hebben," Er is een grond van waai beid in dit antwoord. Er zijn nu eenmaal enkele producten, die we niet kunnen missen; er zijn eenige meststoffen. die moeilijk met hetzelfde lesultaat kunnen vervangen worden. Onder die moet in de eerste plaats genoemd worden het Chilisal peter. Vraag een bietenboer, of hij bet één jaar zou durven wagen zon der Chili. Hij zou het risico niet op zich durven nemen. En, zoo zijn er meer. 't Is trouwens niet te verwon deren. In een klimaat als hel onze, waar, tot ver in het voorjaar de bodemtemperatuur zeer laag is, en dus de salpetervorming in den grond pas laat aanvangi, is de een of an- deie stuwende kracht hard noodig, daarenboven als direct werkende mest stof is ze niet te vervangen. «Maar wat moeten we dan in vre desnaam doen. als de Chilisalpeter eens op is?" vraagt ge misschien, Nu, maak u daaromtrent niet onge rust. Veronderstel, dat de salpeter vorming in de chililagen ophoudt of opgehouden heeft en dus geen nieuw Chilisalpeter ontstond, dan nogzouden we, als het gebruik niet loennam, nog ongeveer 600jaren kunnentoekomenen bij een toenemend wereldverbruik van l'/j millioen tot 2'/, millioen ton, zou den we joch nog ongeveer 350 jaar genoeg hebben. Vooreerst dus nog genoeg Chilisalpeter, om ons gerust te steden. Dat intusschen aanhoudend naar nieuwe stikstofmeststoffen uitgezien en gezocht wordt bewijst, dat de stikstof hoe langer zoo meer als nood zakelijke meststof gevoeld wordt. Het is tot bijna alle landbouwers doodgedrongen, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden zonder kunstmest in het algemeen, zonder stikstofineststofleii in het bijzonder, absoluut onmogelijk zou zijn met eenig voordeel te boeren. Vandaar de groote vraag naar allerhande stikstof- mest, vandaar bet streven naar nieuwe stikstolbronnen. En, hoe meer er op dit gebied gevondenen ontdekt wordt, line meer dit den landbouwer en den landbouw ten goede zal komen. In den laatsten lijd zijn reeds in zeer beperkte hoeveelheden in den handel gekomen drie nieuwe stikstofmest- stollen stikstofkalk, kalkstikstof en kalksalpeter, drie meststoffen, waar bij de lucht als stikstof bron gediend beeft. Wellicht zal later de laatste der genoemde drie, kunnen optreden ter vervanging van Chilisalpeter. Voorals nog schijnt het procédé nog niet ge- perfectionneerd genoeg om de kalk salpeter in vrij bruikbaren vorm in den handel te brengen. Daarenboven zijn er nog geen proeven genoeg mede genomen, om iets met zekerheid te zeggen omtrent de resultaten. Vooreerst blijft dus het Chilisalpeter zijn eereplaats onbetwist en onverdeeld behouden. Elke landbouwer, die zijn bedrijf in de hoogte wil houden of brengen, heeft het noodigvoor hèm is het onmisbaar. RECLAME. HET ONDERWERP VAN ALLE GESPREKKEN VAN AMSTERDAM. Wij beschouwen de bewoners van Amsterdam zoo te zeggen als onze buren en wat voor hen belangrijk is, zal ons eveneens interesseeren. Het volgende wordt thans druk aldaar besproken. Mejuffrouw B Rutgers^ .wonende Kuiperstraat 55 te Amsterdam, meldjt on's":- Voordat ik Uw voor treffelijke Foster's Rpgpijn Nreren Pillen gebruikte, heb ik gedurende drie jareri^, verschrikkelijk veel moeten doorstaan door een nierziekte, welke aan alle zorgen en -behandelmgeii het hoofd geboden had. Deze nierziekte had ik gehouden uit mijn eerste bevalling en ik had, aanhoudend hevige pijnen in dal rug en m de linkerzij, welke mij voor myn w^rk somtijds ten eenen male ongeschikt maakten. urine was tóeestal vuil en troebel en nimmejp was ik verlost van een ellendig alles overheerscjiend götoel vah vermoeidheid. Vooral 's morgen^ by -tiet opstaan scheen het mij toe alsof mijn beeneh hnn dienst zouden weigeren. Ik werdf behandeld, doch schoot niet op, en toen een?mijner vrienden mijn aandacht op Foster's Rugpijn.JNieren Pillen vestigde, liet ik dadelijk een doosje tornen, ofschoon ik daar niet veel ver- trouwe^ in had. Het is mij echter een groote vreugd* U te kunnen zeggen, dat Uw pillen mij uitstekétad geholpen hebben. Na een paar dagen kwarn er reeds verbetering en ofschoon ik bij net einde Vin een doosje jjog niet volkomen genezen was, «voelde ik m*Tochbeter dan in jaren het geval flas. en ik vrfl thans >iog eenigen tijd verder gaan om me gejreel en al «an mijn ziekte te be vrijden.^ Ik onderg^Ieekende verklaar dat het boven staande Vaar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunbt. Indien gij op de een of annere wijze lydt aan de nieren, loopt gij gevaar eeAontsteking aan de nieren te bekomen, steenen m de blaas, water zucht suikerziekte enz., want kiangetaste yieren genezen nooit van zelf; indien rafen ze verwaarloost, en zonder hulp laat, is het eind&noodlotjég. Verzeker U dat men U de echfcRug^n Nieren Pillen geeft, dezelfde die MejuffroWpv^nutgers ge had heeft. Zij zyn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a ff.75 voor één- of f 10.voor zes doozen» 17

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2