BUITENLAND. BINNENLAND. Spit, K. Supheert, D. Kaars Sijpestein, Th. J. v. d. Veer. VoorwaardelijkM. van Dijk, Tb. H. A. Guntenaar. Niet bevorderdéén. Tot klasse III onvoorwaardelijk: J. Bakker, 11. H. Kievits, C. Peteri, F. J. W. Westra. Niet bevorderd: één. Tot klasse IV onvoorwaardelijk W. E. J. Bulk, P. N. U. Harting, R. C. de Lange, A. M. E v. d. Moer (voor enkele vakken), H. W. Nolting, B. H. Spijkerboer, A. M. E. des Tombe, A. W. Verhoef. Voorwaardelijk: W. F. C. van Nieu- wenhuizen, G. A. Fijnvandraad. Tot klasse V onvoorwaardelijk J. J. Fijnvandraad, A. Greidanus, B. A. van Kleef, C. W. A. van Pallandt, J. A. Roeseling, D. F. van Slooten, A. B. van Tienhoven (voor enkele vakken). Tot klasse VI onvoorwaardelijk G. P. Giskes, J. E. Glim, E. Janssen, G. W. J. Neeb, A. Rinkel, W. B. Spijkerboer, G. J. de Wilde, D F. van der Pant (voor enkele vakken). Niet bevorderd: één. De heer G. J. Buijs, alhier, is met dr. Birnie te Rotterdam, op de aanbeveling geplaatst voor benoeming tot directeur aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus voor jongens te Rotterdam. Aan den stafmuzikant van het 5e regiment Infanterie van Eisden werd Zaterdag j.l. de zilveren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst uit gereikt. Eenige muzikanten van het 5e regiment brachten hem des mor gens een aubade. Het diploma voor candidaat- veearts is o.m. uitgereikt aan den heer M. L. O. Verkerk. Naar wij vernemen, zal het Kon. Ned. Circus Oscar Carré alhier einde Aug.—begin Sept. eenige voor stellingen geven. De tent zal worden geplaatst op het terrein achter Hotel Reichmann, tusschen de Koninginne- en Regen- tesselaan. Industrie- cn Huishoudschool. Maandag 8 Juli werden van den voorbereidenden Cursus B. bevorderd tot de 2e klasse de volgende leerlingen E. M. Espei, D. van Esveld, J. van Veen en G. van der Wal. Een getuigschrift voor het door- loopen van dezen cursus werd uit gereikt aan: J. N. van Heijcop ten Ham, M. P. van der Knoop, C. S. van Laaren, A. M. C. Storm van Leeuwen en B J. van Wisselingh. Van de klasse «Hulp in de Huis houding" werden tot de 2e klasse bevorderd: J. de Boer, H.M.J. Espei, J. E. Nieuwenhuys, F. Ruitenberg, D. Salomons, W. H. C. Smit en E. C. J. Steur. Het getuigschrift voor »Hu!p in de Huishouding" werd behaald door C. Maassen, S. M. Slothouwer, A. Wesse- ling. Omtrent het 5e Concours van den Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen in de prov. Utrecht lezen we in «de Stichtsche Muziek- bode" voor zoover onze gemeente betreft het navolgende Ongeveer kwart over een werd voor 't eerst het belletje van de Jury ge hoord, en opende Amsrsfoortsclie Muziekv., de rij der deelnemende corpsen in de 3deafdeeling Harmonie, onder leiding van den Directeur J. A. Jochems. Dit corps maakte al dadelijk een gunstigen indruk. Het verplichte stuk Rève d'.or, Fantaisie van Cbarg- nioux, werd flink in tempo ingezet, stemming was over 't geheel goed te noemen, tempo's waren goed, be houdens het laatste deel, dat wat vlugger had kunnen zijn, en het slot vooral, dat met meer vuur gespeeld had kunnen worden. De nuanceeringen waren vrij goed, terwijl echter de voordracht hier en daar nog te wen- schen overliet, doordat de begeleiding niet bescheiden genoeg was. De Bom bardon was in zijn fortie te ruw. Piston en Bariton waren goed, hadden beschaafden toon. De uitvoering van het verplichte stuk was beter dan van het nummer naar keuze: Jeanne d'Arc, van Kessels. Hier was de Piston minder gelukkig, de steming was ook minder goed. De begeleidingfiguren (syncopen) in cantabilen werden niet duidelijk ge noeg gespeeld, terwijl de begeleiding figuren 'In 'Iismeer met tong slag hadden behooren uitgevoerd te worden. De tempo'3 konden over het ge heel lichter zijn, het Animer en presto vlugger. De cadens van de pistonist werd niet muzikaal genoeg gespeeld. De uitvoering was veel minder dan 't verplichte stuk, men had blijkbaar een te moeilijk stuk gekozen voor vrije nummer. Door de R. K. Centrale Kiesver- eeniging in het kiesdistrict «Amers foort," is aan Jhr. Mr. H. M. van Asch van Wijck afgevaardigde ter Tweede Kamer voor dat district, het navolgende adres gezonden Het Bestuur der R K. Centrale Iviesvereeniging in het kiesdistrict Amersfoort, vertegenwoordigende de R. K. Kiesvereenigingen te Amersfoort, Eemnes, Baarn, Hoogland, Soest, Stoutenburg en Leusden, neemt de vrijheid zich te wenden tot UH.E.G., als Afgevaardigde van het district Amersfoort in de Tweede Kamer, met het verzoek Uwe veel ver mogende hulp te willen verleenen voor de veiligheid op de openbare wegen, steeds ernstiger bedreigd door het toenemend Automobilisme; immers bet levensgevaar wordt voor allen, die zich op weg bevinden, maar vooral voor ouden van dagen, gebrekkigen en kinderen, door in razende vaart passeerende motorrijtuigen, steeds dreigender. Ook de stof, door motorrijtuigen op gejaagd, is voor bewoners van huizen langs den weg een ondragelijke over last. In het kiesdisf/ict Amersfoort rijden bij goed weder pl m. 40 en op drukke dagen pl.m. 70 automobielen langs de hoofdwegen. Op enkele uitzonderingen na rijden deze automobielen, veel te snel, zoo wel binnen de kom der Gemeenten als daarbuiten. De klachten, omtrent het levens gevaar en de stofplaag, door motor rijtuigen veroorzaakt, zijn, algemeen en eene wijziging der Motor- en Rij- wielwet, waarin voor motorrijtuigen en rijwielen maximum-sr.eiheden op genomen worden, zou door velen met vreugde worden begroet. Op grond van het voormelde heeft het Bestuur de eer U beleefdelijk te verzoeken, hetzij op eigen initiatief, hetzij in vereeniging met uwe mede afgevaardigden, aan de Regeering een zoodanige wijziging van genoemde wet voor te stellen, dat krachtens deze de snelheid van het rijden met motorrijtuigen in de kommen van Ge meenten langs de rijwegen gelegen, tot 10 Kilometers en daar buiten tot 20 Kilometers beperkt worde. Het Bestuur is er van overtuigd, dat zoodra onze Volksvertegenwoordi ging in de gelegenheid gesteld wordt, paal en perk te stellen aan de ge vaarlijke snelheid van het steeds toe nemend Automobilisme, zij die ge legenheid niet zal laten voorbijgaan, en dat een voorstel tot wijziging der wet, als in deze bedoeld, met groote meerderheid in de Staten-Generaal zal worden aangenomen. Het Bestuur meent dan ook te mogen vertrouwen, dat uwe gewaardeerde hulp in deze niet te vergeefs zal zijn gevraagd. Maandagavond vergaderde de plaatselijke afdeeling van den Bond van Oud-Onderofficieren, ter behandeling van den bescbrijvingbrief voor de te Arnhem te houden algem. vergadering. Besloten werd: lo. te stemmen voor het f 10 contributiestelsel (waar uit te bestrijden 6 gulden voor oprich ting van een pensioenfonds voor wed. en weezen, begrafenisfonds en contri butie benevens abbonnement op bet orgaan 2o. te stemmen tegen het voorstel Dordrecht om aan de hoofdbestuurs leden voortaan reiskosten voor de 3e inplaats van voor de 2e kl. toe te kennen; 3o. te stemmen tegen het voorstel Rotterdam (verandering in de redactie van het orgaan) 4o. het bestuur te machtigen om, in overleg met de schietvereeniging «Wilhelmina" zoo mogelijk met 2 groepen uit te komen in den korps schietwedstrijden te Arnhem. De heer A. Hassing werd ten slotte benoemd tot correspondent voor de stoffelijke belangen. Bij het concert op 14 Juli a.s. in «Arnicitia" te geven door de staf- rnuziek van het 5e Regiment Infanterie, directeur de heer G. Bikkers, zal o m. worden ten gehoore gebracht »De Fremersberg", Badensche Legende, instrumentale scène in 4 afdeelingen, van Koenneman. Als toelichting wordt hierbij ver meld le Afd. Jachtscène. De wald hoorn van den Markgraaf, onder broken door de echo der- bergen, roept den jager. De jachtfanfares in den beginne verwijderd, komen naderbij en kon digen de komst der jagers aan de Markgraaf geeft hun het teeken tot vertrek en ze verwijderen zich. De landelijke scène, die nu volgt, doet van zich hooren door hoorn geschal, zoowel van nabij als ver af. 2e Afd. Landelijke scène. Gezang der landlieden een Badensch volks lied, solo met refrein en dansge durende den dans wordt de lucht bewolkteen onweder dreigt en de wind steekt op naarmate hun vreugde dreigt onderbroken te worden, wordt de dans hoe langer hoe levendiger. Een donderslag valt in hunne nabij heid, maakt een einde aan den dans en met veel moeite zoeken ze een schuilplaats. 3e Afd. Het onweder. De regen valt, vergezeld van rukwinden, hij kondigt den storm aan, die grootsch is in bergachtige streken. Het onweder wordt heviger, de bliksemstralen doorklieven de ruimte, de donder rolt en de storm vertoont zich in al zijn kracht. Eensklaps weerklinkt de hoorn van den Marktgraaf; overvallen door het onweder, verlangt hij hulp; maar tevergeefs, geen menschelijk oor hoort het, het geratel van den donder ver stomt zijn stem, zijn geroep vei zwakt allengs. Plotseling hoort hij een kloosterklok en verneemt tegelijkertijd het gezang der monniken in gebedop het gezang afgaande komt hij op den Fremersberg. Het onweder houdt op en de jagers die hun prins zoeken, vinden hem in het klooster; allen knielen en heffen het Te Deum aan. 4e Afd. Te Deum. God, U prij zen wij. Met ingang van 1 October wordt overgeplaatst naar het le regiment veld-artillerie hier de le luitenant J. J. van Santen, van bet3eregiment vesting-artillerie te Gorincbern. Tot onderwijzer aan de bijzondere school voor Chr. nationaal onderwijs hier zijn benoemd de heeren G. Meima, onderwijzer met hoofdakte te fluizen, en J. F. Sanders, onderwijzer met hoofdacte en acte Fransche taal te Nunspeet. De kapitein VV. J. Steinbuch en A. A. Heisterkamp van hel 5e reg. inf. zijn benoemd tot leden der examen commissie voor den hoofdcursus te Kampen. De beer C. G. van Helsdingen Jr. promoveerde aan de Rijks Universiteit le Leiden tot doctor in de Rechts wetenschap. In eene gisterenavond gehouden vergadering van de pl. afd. van het Kruisverbond, thans '100 leden tel lende, bleek uit het verslag van den penningmeester dat er een batig saldo is van 112.54. In verband met de op Zondag a.s. te Tiel te houden alge- mcene vergadering, werden tot can- didat6n voor het hoofdbestuur geko zen mej. R. Klaasen en de heer P. Dieges alhier en de heer L. Stekelen burg te Utrecht. Men beeft het voornemen om, zoo veel mogelijk gezamenlijk, per rijwiel naar deze vergadering te vertrekken. Medegedeeld werd, dat de «Jonge Wacht" op 4 Aug. een propaganda- tocht naar Soest zal ondernemen. In eene gisterenavond gehouden vergadering der afdeeling Amersfoort van den Ned." Protestantenbond werd besloten rechtspersoonlijkheid aan te vrageu. Zondagavond half twaalf werd aan het bureau van politie een infan terist gebracht die door een veld artillerist zoodanig met een sabel op zijn linker arm was geslagen, dat het aanbrengen van een verband nood zakelijk was. Nadat zulks voorloopig aan 't politie bureau was geschied, werd hij onder gelelde naar het militaire hospitaal overgebracht. Zondagnacht werd nabij Niin- merdor een vrouw bewusteloos aan den weg gevonden. Per brancard naar het politie bureau gebracht werd zij, door een inmiddels ontboden geneesheer, bij kennis gebi acht. Waar schijnlijk is misbruik van sterken drank de aanleidende oorzaak geweest. Uitslag der stemming voor den gemeenteraad op Maandag 8 Juli j i. District I. Uitgebracht 685stemmen, Van onwaarde 42, Volstrekte meer derheid 337. M. L. Celosse (aftr. lib.) 403 stemmen. D. Gerritsen (aftr. lib.) 310 stemmen. W. Kleber (a.-r.) 254 stemmen, G. van Wijland Jr. (soc.- dem 122 st. G. Zieverink (soc.dem.) 121 st Gekozen de beer M. L. Celosse (lib.) cn herstemming tusschen de heeren D. Gerritsen (lib.) en W. Kleber (a-r.) District II. Uitgebracht 350 stem men. Van onwaarde 9. Volstrekte meerdeiheid 171. M. L. Celosse (aftr. lib.) '158 stemmen. A. H. van Kalken (aftr. r.-k.) 201 stemmen, Herms. Kroes (r.-k.) 176 stemmen, R. Smit (v.-d.) 79 stemmen. G van Wijland Jr. 25 stemmen, G. Zieverink (soc. dem.) 15 stemmen. Gekozen de heeren A. 11. van Kalken (r -k.) en Herms. Kroes (r.-k.) District III Uitgebracht 48S stem men. Van onwaarde 10. Volstrekte meerderheid 210 stemmen H. Donker (lib) 166 stemmen, D. Ruys (a.-r.) 226 stemmen, W. Salomons (a -r.) 223 stemmen, J. v. d. Wal Kzn. (lib.j 183 stemmen, G. van Wijland Jr. (soc.-dem.) 63 stemmen, G. Zieverink (soc.-dem 4-9 stemmen, H. Jebbink, die zich teruggetrokken had, 13 stem men. Herstemming tusschen de heeren H. Donker (lib), J. v. d. Wal Kzn. (lib.), D Ruys (a.-r.) en W. Salomons (a.-r.) Bij de Gemeenteraadsverkiezing te Scherpenzeel zijn de beide af tredende raadsleden G. van Leeuwen en A. Schimmel herkozen, respectieve lijk met 88 en 89 van de 147 uit gebrachte stemmen. De heer C Wolfswinkel, als tegen candidaat gesteld mocht 60 stemmen op zich vereenigen. De correspondent te Moskou, van de Standard beweert, dat er onder de Russische officieren een bond is opgericht, welke niets minder ten doel heeft, dan het gansche leger te bewegen, om alle optreden tegen het volk te weigeren. De oprichters zijn van meening, dat de Regeering de grondbeginselen van bet vermaarde Octobermamfest met voeten treedt, dat het leger de belangen van het volk moet dienen, doch wat de Regeering van het leger wil, strijdt tegen zijn waardigheid, en dat het daarom moet weigeren zulk een Regeering te ge hoorzamen. In de wijnbergen van de Rijn-Palts beerscht, naar de «Lokal Anzeiger" bericht, de «peronospora". Vijf-en- twintig wijnbergen zijn reeds aange tast door die ziekte, welke zich, door het abnormale zomerweder begun stigd, snel verspreidt. De politie te Barcelona heeft in de laatste dagen de hand gelegd op een anarchistenbende van omstreeks 25 man, die er zich mede bezighield dynamietbommen in de voornaamste straten der stad te leggen en te doen springen. De bende werd door ver schillende kapitalisten ondersteund. Aanleiding tot de ontdekking was een geschil over de verdeeling van geld, waardoor degenen die zich veronge lijkt achtten de anderen gingen aan geven. Men gelooft thans dat het ergste in Barcelona geleden is. Amerikaansche vleeschwaren. Met het oog op de beweging tegen het gebruik van Amerikaansche vleeschwaren, naar aanleiding van de onthullingen van het vorige jaar, heb ben de Amerikaansche exporteurs zich natuurlijk beijverd, al het moge lijke te doen om den ongunstigen indruk weg te nemen, zoowel door op offi- cieele inspectie aan te dringen, als door de invoering van hygiënische verbeteringen. De gekeurde artikelen zouden voorzien worden van gouverne mentsetiketten waaruit de deugdelijk heid der waren zoude moeten blijken. Nu ontvangt echter de redactie van het «Maandblad tegen de Vervalscbin- gen" uit Londen het bericht, dat dr. Collingridge, geneeskundig inspecteur van de «City of Londen", dezer dagen een rapport openbaar gemaakt heeft, dat zoowel gerookt vleesch als in bussen geconserveerde vleeschwaren uit de Ver. Staten afkomstig, en voorzien van de ofiicieele op de keuring betrekking hebbende etiketten, in zeer vele gevallen ondeugdelijk bleken te zijn. Het Vredespaleis. Naar de N. Ct. verneemt, staat thans vast, dat de eerste steen-legging van het Vredespaleis op Zorgvliet zal vplaats hebben op 30 Juli. De Heer Nelidow, president der Vredesconferentie, zal deze plechtig heid verrichten. Jhr. Van Karnebeek, voorzitter van het bestuur der Carnegie-stichting, zal een redevoering houden. Het Koninklijk Echtpaar zal op den jaardag der Koningin-Moeder op Soestdijk vertoeven en van daaruit naar Mecklenburg vertrekken. Voor den Midden- Europeeschen tijd. Het Centraal Comité tot het bevor deren van de aansluiting van Nederland bij de Midden-Europeeschetijdregeling ontving dezer dagen de navolgende missive De ondergeteekenden, allen hoog leeraar in de staatshuishoudkunde en en de statistiek, resp aan de rijks universiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen en aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, stellen er prijs op door dezen te verklaren dat zij de invoering in Nederland van den Midden-Europee- schen als wettelijken tijd het meest in het belang van ons land achten. Zij meenen, dat de daaruit voort vloeiende economische en sociale voor- deelen, welke in het algemeen genoten zullen worden gedurende het geheele jaar in het gansche land door alle kringen der bevolking, zwaarder wegen dan de nadeelen, die, indien intredend, slechts op een kort jaargedeelte, enkele streken of enkele beroepen drukken zullen. Leiden H. B. Greven. Utrecht, Juli '07 J. d'Aulnis deBourouill. Groningen W. A. Reiger. Amsterdam D. van Embden. Onderlinge vrouwenbescherming. In de Zaterdag gehouden vergade ring van de vereeniging Onderlinge Vrouwenbescherming, wees mevr. Wijnaendts Francken-Dyserinck er op, dat uit haar openingsrede, Vrijdag gehouden, duidelijk gebleken waren de leemten in de wet op den alimen tatieplicht en de houding der Kamer leden. Namens het hoofdbestuur stelde de presidente, in aansluiting daaraan, de volgende motie voor: De vereeniging «Onderlinge Vrou wenbescherming", betreurende het gemis van ernst en belangstelling, waarvan vele leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal blijk geven bij de beraadslagingen over het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele artikelen van het Burger lijk Wetboek, tot opheffing van de bezwaren, waartoe het bestaand voor schrift betreffende het onderzoek naar het vaderschap aanleiding geeft, protesteerende tegen het feit, dat zoowel door de handhaving eener exceptioplurium in uitgebreiden zin als het niet verplichtend stellen eener officieele kennisgeving van alle buiten echtelijke geboorten aan de Voogdij raden, als door het verwerpen eener bepaling, waardoor eene provisioneele voorziening in de behoeften van kraam vrouw en kind werd mogelijk ge maakt, het aangenomen wetsontwerp slechts aan een uiterst klein gedeelte der buitenechtelijk geboren kinderen zal ten goede komen spreekt den wensch uit, dat bij een evenlueele herziening van ons Burgerlijk Wetboek, in deze een meer afdoende en meer aan de eischen der practijk beantwoordende regeling getroffen worde. Deze motie werd zonder discussie bij acclamatie aangenomen. Meeting voor Onthouding. Zondag 14 Juli zal er een groote landelijke meeting te Wageningen gehouden worden ten gunste van de geheelonthouding, uitgaande van den Algemeenen Nederlandschen Geheel Onthouders Bond. De meeting wordt gehouden op het groote en ruime sportterrein op den Wageningschen berg, 's middags van half twee tot half vier. Daarna optocht met muziek en ontplooide vaandels, doeken en banieren langs een lomme- rijken straatweg. Als sprekers zullen optreden: J. v. d. Berg voor den A.N.G.O.B. H. Brouwer voor de Kath. drankbestr.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2