NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. Mo. 59. Woensdag 24 Juli 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. DAATJE THÉRÈSE THELEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukkenin te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Rureau: Langestraat 77. Telephoon uo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte Plechtigheid ten Hove. Maandag jl. waren de leden der Vredesconferentie gasten van H. M. de Koningin ten Hove, waar te hun ner eere een feestmaal was aange richt. De Koninklijke Gastvrouwe kwam gistermiddag even voor vieren met den Prins der Nederlanden van het Loo aan het Centraal Station alhier aan, waar de Burgemeester van Am sterdam mr. W. F. van Leeuwen, ter verwelkoming aanwezig was. Het Vorstelijk Echtpaar dat aan het tweede perron was afgestapt, begaf zich, niet door de koninklijke wachtkamer, maar door de tunnel naar den oostelijken uitgang, waar een galarijtuig, met twee paarden be spannen en door een koetsier in staats- gewaad en poederpruik van den bok gereden, stond te wachten. H. M. de Koningin, die over een witzijden japon een zilvergrijzen stof mantel droeg, en Z. K. H. de Prins, die zich in groot generaalsuniform vertoonde, werden onderweg langs het Damrak naar den Dam hartelijk toegejuicht door een zeer talrijke en geestdriftige menigte, waaronder zich niet weinig bezoekers uit de provincie en buitenlanders bevonden, die zich zeer verheugd betoonden, dat zij zoo onverwacht gelegenheid vonden, de Koningin en Haar Gemaal te zien en te begroeten. De Dam, voor zoover niet vrijge houden ter doorlating van de hofrij- tuigen, was eveneens ingenomen door het saamgestroomde publiek, dat in luid gejuich zijn vreugde uitte, toen de Koningin en de Prins, na met de gebruikelijke eerbewijzen door de wacht voor het Paleis te zijn ont vangen, zich nog een oogenblik op op het balkon vertoonden en buigend de schare op het plein begroetten, In de «Lange Zaal" was aan de met roode rozen rijk versierde tafel voor tachtig personen gedekt. Met H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden zaten aan de eerste afgevaardigden ter Vredes conferentie en de aan ons Hof geac crediteerde gezanten der vreemde mogendheden, alsmede de minister van buitenlandsche zaken, de Burge meester van Amsterdam en het groot gevolg der Koninklijke gastgevers. Terwijl de stafmuziek van het 7e regiment voor het eerst bij een officieele gelegenheid ten Hove op tredend als strijkorkest onder directie van den heer Joh. Zaagmans Von Blon's marsch «Heil Europa" ten geboore bracht, trad te halfzeven precies hot illustere gezelschap uit de receptiezaal de eetzaal binnen, voor afgegaan door den hofmaarschalk baron Van Clifford. Hare Majesteit was in een lichtzijden avondtoilet, terwijl de Prins groot-generaals uni form droeg. Omstreeks het midden van den maaltijd stond H. M. de Koningin op en sprak, terwijl de aanwezigen zich eveneens van hun zitplaatsen verhie ven, de volgende woorden »Je suis charmée de recevoir chez moi les Premiers Délégués a!a2ième Conférence de la Paix dont la géné- reuse et louable initiative est ducaux idees essentielement humanitaires, qui ont si heureusement inspirées Sa Majesté T Empereur de toutes les Russies. Aussi, animée du plus vif intérèt et des meilleurs sentiments pour le succes de vos importante travaux, Messieurs. Je forme les voeux les plus sinières pour la realisation du but élevé qui vous réunit dans Mon Roijau- me et je porte la Santé des Souverains et chefs d'Etat représectés par les Premiers Délégués a la Conférence de la Paix". (Het verheugt Mij ten Mijnent te ontvangen de eerste gedelegeerden van de Tweede Vredesconferentie, waarvan het edel en prijzenswaardig, initiatief te danken is aan de werkelijk menschlievende denkbeelden, welke op zoo gelukkige wijze Z. M. den Keizer aller Russen bezield hebben. Evenzeer bezield door de levendigste belangstelling en de beste gevoelens voor het welslagen uwer belangrijke werkzaamheden. Mijne Heeren, uit ik de meest oprechte wenschen voor de verwezenlijking van het verheven doei, dat u binnen Mijn Koninkrijk veree- nigd heeft, en ik drinkdegezondheid van de souvereinen en staatshoofden, ver tegenwoordigd door de eerste gedele geerden ter Vredesconferentie".) Graaf Nelodow, voorzitter der Vre desconferentie, vergunning verkregen hebbende om het woord te voeren, sprak daarna als volgt «Votre Majesté voudr bien me permettre de lui exprimer tant de ma part qu'au nom des premiers délégués de la dentième Conférence de la Paix ici presents notre respec- tneux reconnaissance pour les paroles gracieuses qü Elle nous a fait l'honneur de nous adresser, sinsi que pour la somptrieuse hospitalité que le Gouver nement Royaal offre a nos deliberati ons dans l'historique et monumental Rittersaal. Appelés a continuez et a développer l'oeuvre généreux si heureu sement inaugurée a La Haye en 1899, nous sommes fiers du précieux intéièt que votre Majesté daigne accorder a nos travant et dont Elle vient de nous donner un éclatant témoiquage, Pénétrés de gratitude pour cette au guste marque de bienveillance nous formons des xoeux pour le bonheur de Votre Majesté Royale, pour sa Majesté le Reine Mère, pour son Altesse Royale le Prince des Pays Bas, ainsi que pour la prospérité du peuple néerlandais". (Uwe Majesteit zal mij wel willen vergunnen Haar zoowel mijnerzijds als uit naam der eerste gedelegeerden ter Tweede Vredesconferentie, hier tegenwoordig, onzen eerbiedigen dank te betuigen voor de beminnelijke woorden, welke Zij ons de eer aan deed tot ons te richten, en evenzeer voor de groote gastvrijheid, welke de Koninklijke Regeering aan onze be raadslagingen verleend in de historische en monumentale Ridderzaal. Geroepen om bet edele en zoo ge lukkig in 1899 te 's-Gravenhage aan gevangen werk voort te zetten en uit te breiden, zijn wij trotsch op de zeer gewaardeerde belangstelling, welke Uwe Majesteit zich verwaardigt in onzen arbeid te betoonen en waar van Zij ons zulk een schitterend be wijs zoo juist heeft gegeven. Doordrongen van dankbaarheid voor dit verheven blijk van welwillendheid uiten wij wenschen voor het geluk van Uwe Koninklijke Majesteit, voor Hare Majesteit de Koningin Moeder, voor Z. K. H. den Prins der Neder landen, evenals voor het welzijn van het Nederlandsche Volk,) De bewijzen van instemming, waar onder deze redevoeringen werden be groet, werden versterkt door eere fanfares van het stafmuziekcorps, dat na de rede van graaf Nelidow het oude «Wilhelmus" ten gehoore bracht Tot halfnegen werd getafeld. Daarna werd in een der aan de overzijde van het binnenhof van 't Paleis ge legen zalen koffie gebruikt, waarna H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins van hunne gasten afscheid namen. Deze laatsten vertrokken te halftien per extratrein weder naar Den Haag. Even later verlieten ook de Koningin en de Prins, uitgeleid door een jube lende volksmenigte tot aan het station de hoofdstad om naar Het Loo te rug te keeren. Kinderwetten. In het vorige jaar heeft de mi nister van justitie aan de verschil lende voogdijraden de vraag voorge legd, welke gebreken en leemten de ervaring reeds had doen kennen in de bepalingen betreffende ontzetting en ontheffing uit ouderlijke macht en voogdij. Thans is van de ontvan gen antwoorden aan het departement van justitie een overzicht opgemaakt en dit overzicht is opgenomen in de jongst verschenen aflevering van «De Toepassing der Kinderwetten." De medegedeelde bezwaren betref fen een elftal punten en hebben vooral ook betrekking op de processueele voorschriften en de daaruit voortvloei ende moeilijkheden en kosten. Eene wijziging van de wet werd door den Minister toegezegd. Men schrijft uit SoestdijkHet Koninklijk Echtpaar wordt hier Zater dag 27 Juli voor een verblijf van acht dagen op het paleis Soestdijk ver wacht. Belangstellende lezers wenschen wij even te herinneren aan enkele interessante verschijnselen aan den sterrenhemel, welke thans met het bloote oog gemakkelijk zijn waar te nemen. Vooreerst wijzen we op de planeet Mars. Zij is de gebeele maand omstreeks middernacht aan den hemel zichtbaar en gemakkelijk te herkennen aan haar roodgele koperachtige kleur en rustig licht. Deze planeet, de eerste der buiten planeten, is thans zeer duidelijk waar neembaar, doordat zij in oppositie is met de zon, d w.z. de aarde staat tusschen de Zon en Mars en deze 3 hemellichamen staan dan in één rechte lijn. Mars is in dat geval slechts 80 millioen K.M. van ons verwijderd, dus betrekkelijk dicht bij en daar deze stand de oppositie van Mars met de zon slechts eens in de 26 maanden zich herbaalt en dan nog lang niet altijd zoo gunstig als thans (feitelijk was de juiste oppositie-stand 6 Juli) zullen sterrekundigen deze omstandigheid stellig benutten, om meer van dit hemellichaam te weten te komen. Verder wijzen we op de verduiste- DOOR 2) «Goeie morgen, Daatje 1 al zoo vroeg aan 't rentenieren?" «Goeie morgen, Betje!" antwoordt de aan gesprokene en vervolgt even een blik naar binnen werpend «Rentenieren? kun je denken I 'k mot bedden afhaolen, jong! «Maar zeg es, hei pret gehad gisteren aovend «Nou! of ik! 'k Bin tot elf uur uutgebleven en Mevrouw bromde z'n best, dat vatje!" «Hu, wat zou 't? Ze is zelf ook jong geweest maor was 't n' aordig jong, waor je mee ging1?" «Aordig? geen voorbeeld der vanl nee, 'k het warempel nog nooit zoo'n óolijkert ge had!" «Nou zeg, mien vrijer kent hem ook; dan konnen we best is saomen uut gaan he?" «Daatje!" klinkt het kort. «Ja Mevrouw! wat blief?" En weg zijn ze allebei! «Wat deed je daar weer? Zeker aan 't babbelen met de overkant? Wat hebben julie, meiden, toch altijd te praten? Doe liever op tijd je werk, maar dat schiet er gewoonlijk bij in!" Brommend gaat Mevrouw Jorrissen heen. Onder die bedrijven heeft Daatje het bed afgehaald, doch nauwelijks heeft ze zich ervan overtuigd, dat Mevrouw weer binnen is, of ze wipt vlug naar 't raam terug, fluit nog eens, wacht even tot de buurvrouw komt en zet haar gesprek aldus voort: «Verheel je Bet! de ouwe kwam me daor 'n standje maoken omdat 'k met jou praot! Ze gunnen 'n mensch niks meer tegenwoor dig en zelf kletsen ze den heelen, Godgansche- lijken dag door! Hu, 'k hoor weer wat, bon jour!" Vlug wordt emmer en doek ter hand genomen en Daatje gaat vroolijk naar be neden. »0!" zegt Mevrouw. «Ben je daar dan eindelijk! ik dacht, dat je vandaag maar boven bleef. Ik heb juist de melk op 't gas gezet, let er dus goed op!" «Ja, Mevrouw 1" Daatje loopt 't tuintje in en hangt de natte doek over de lijn, daarna wordt de emmer goed sikuur omgespoeld. Ze gaat op haar teenen staan, want moet toch even over de heining zien, of ze haar naaste buurmeisje niet bemerkt! Toevallig komt deze juist naar buiten. «Ah, dag Daatje!" «Dag Mina! Bin julie aon de schoon- maok?" «Nou, 'n lekkere boel! Geen werkster of niks om 'n minsch is mee te helpen en je kunt maor raok sjouwendan nog die lamme bel, je zou der miserabel van worden! O jee, das waor ook!" vervolgt ze eensklaps. «Jou Piet het 'n briefke veur je aon mien gegeven, daor is 'tl" Meteen reikt ze Daatje een verfrommeld papiertje ter hand. Geen wonder, dat het vroolijke meisje nu alles om zich heen vergeet! Ze leest, leest 't nog eens over en zegt dan: «Zo'n goed jongO, Mina, je weet niet half «Da! Daatje! klinkt een scherpe stem. «Och Heere! m'n melk! m'n melk!" Op een drafje vliegt Da naar de keuken, maar 't is reeds te laat. Alles reeds overgekookt en wat een lucht! Mevrouw staat handenwringend voor de gasmachine en roept: «Zie je 't nu? Dat komt van dat eeuwige gebabbel! Maar betalen zul je ze! 't zijn 4 liters melk, 't is God geklaagd! en dan mijn splinternieuwe machine! 't is verschrikkelijk Op dit leven komt Mijnheer ook eens kijken. Hij schudt bedenkelijk zijn grijze hoofd, kijkt nu eens naar de misdadigster, dan naar zijn vrouw. Voorzichtig troont hij vrouwlief de keuken uit, die onophoudelijk nog maar doorroept: «O, die meiden! die meiden!" Daatje kan zich niet langer goedhouden! Ze moet even gaan zitten om uit te lachen. Eerst maakt ze allerhand grimnassen achter de rug van het echtpaar, dan neemt ze fluks emmer en dweil en in minder dan geen tijd is alles weer opgeruimd. Neen, Mevrouw Jorissen zou Da niet graag missen, want ze is proper en bij de hand, daarbij volstrekt niet brutaal! Daatje weet dus, dat ze een potje kan breken! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1