BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ring der volle maan in den nacht van 24 op 25 Juli. Van deze ver duistering zal echter niet zoo heel veel te zien zijn, daar zij even half 4 begint, terwijl de maan reeds 4 uur ondergaat. Eindelijk zijn te beginnen 26 Juli een vrij groot aantal vallende sterren zichtbaar, gedeeltelijk te beschouwen als voorloopers der Augustuszwerm, de Perse'iden. Deze bijzonderheden ontleenen we aan no. 10 van het geïllustreerde weekblad «Buiten" van Zaterdag 20 Juli. De Tweede Kamer en de Zuiderzeevisscherij. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn enkele leden der Tweede Kamer voornemens binnenkort met een 2-tal kotters een tocht te maken op de Zuiderzee, en wel om na te gaan, hoeveel onest-visch zoet- en zout- watervisch) met de kuil" wordt ge vangen. Dit voornemen zou in verband staan met de klachten over den achter uitgang van den vischstand in de Zuiderzee, en met de wenschen, die geuit zijn, om bij de wet maatregelen daartegen te nemen. (Nederl. zeev. en handelscrt.) Ji Heung, de thans onttroonde Keizer van Korea, is een man van 57 jaar. Hij besteeg den troon in 1804 en huwde op 15-jarigen leeftijd met Prinses Min, die den Sen October 1895 door de Japanners werd ver moord. Uit dit huwelijk werd een zoon geboren, de kroonprins Ji Syek. De oud-Keizer is klein van gestalte in vergelijking met de gemiddelde lengte der Koreanenhij is 5 voet 4 duim lang. Zijn gelaat is innemend, althans onder het spreken, wanneer het door een vrieudelijken glimlach wordt verhelderd Zijn stem is zachi en hij spreekt zeer gemakkelijk, met een zekere zenuwachtige levendig heid. Bij het ontvangen van vreemde lingen had de Keizer iets openhartigs over zich, een eigenaardige bonhomie. Hij sprak met iedereen, zette zijn woorden kracht bij door aangename gebaren en wisselde die nu en dan at met een weiluidenden, aansteke lijken lach. Z. M was bij die gelegenheden prachtig en echt vorstelijk gekleed in een lang zijden staatsiegewaad, mei goud geborduurd en een gordel van gouden koord met zware franje. Hij droeg dat kleed met statige gratie, als geheel onbewust van den indruk dien het moest maken. De oud-Keizer is niet bekend met de Westersche talen maar hij spreekt en schrijft Chineesch met groot ge mak en hij is een grondig kenner dei- geschiedenis van zijn eigen volk. Zijn tegeeringsstelsel was, tot de komst der Japanners, gegrondvest, op zijn eigen persoonlijk toezicht op alle openbaie zaken. Men verzekert dat, als hetgeen hij tot stand bracht niet overeenkwam met zijn goede bedoelingen, het niet aan zijn ijver en volharding heeft gehaperd. Hij was over 't geheel een vriendelijk, beminnelijk en goedhartig vorst, die den vooruitgang van zijn land wilde bevorderen. Hij werkte veel 's nachts en vaak bleef hij met zijne Ministers beraad slagen tot het aanbreken van den morgen. Hij had zijn gebreken, maar ook vele deugden", zegt de «Westminster Gazette", «en hij verdient in elk geval den dank der vreemdelingen voor de groote hervormingen, die hij heeft aangemoedigd in zijn rijk." Van andere zijde wordt de afge treden Keizer minder gunstig beoor deeld en voorgesteld als een intrigant, wiens heengaan een weldaad voor zijn land zal blijken. Hitte in Amerika. 'tls weer verschrikkelijk geweest, vooral in het gebied oostelijk van de Mississippi, waar de thermometer twee dagen lang op 100 graden heeft gestaan, lo 't geheel zijn 200 merischen door de warmte overleden, 3000 be wusteloos geworden. Te New-York kwamen vele gevallen van zonnesteek voor, alle ziekenhuizen lagen vol, de badgelegen lieden zijn onafgebioken gevuld, en de vraag naar ijs is onge kend geweest. Buiten in de straten was 't in 'tgeheel niet uit te houden; den nacht van Vrijdag op Zaterdag brachten 75,000 menschen in de parken door. President Roosevelt neemt er te Oyster Bay op zijn zomerverblijf, wèl zijn gemak van, met een volkomen verwaarloozing van vormen en andere maatschappelijke bezoekingen. Dezer dagen heeft de president der Ver- eenigde Staten een deputatie uit Kansas ontvangen in zijn hemdsmou wen. zonder boord, zijn broek opge houden door een riem en badende in zijn zweet. Hij was namelijk aan 't hooien, naar hij vertelde, greep zijn hooivork, maar moest 't bij het ge baar laten, daar de knecht op zijn geroep antwoordde dat bij den vori- gen dag opgetasten voorraad, nog niet weer naar beneden had kunnen gooien Zondag 41, ging de president ge heel in 't wit ter kerke te Oyster Bay en verzocht den mannelijken leden van het kerkkoor hun rokken uit te trekken. Men zet er in Frankrijk, nu men met den bestuurbaren luchtballon zoo'n mooien voorsprong heeft, gang achter. Zondag is de «Patrie" alweer opgestegen van het luchtschippers-park te Chalais bij Meudon uit en zweefde kalm over Bezily en het Plateau van Chatillon, waarbij alle manoeuvres en proefnemingen gelukten. Gisternamiddag hebben de minister president Clemenceau en de minister van oorlog Picquart eene opstijging medegemaakt van het luchtschippers- park uit en daar deed zich zoowaar een incident voor. Een buis sprong en Clemenceau werd een weinig met kokend water bespat. Na een twintig minuten evenwel, juist terwijl men over het Invaliedenplein vloog, was de breuk hersteld. De minister-presi dent gaf zijne verbazing en bewonde ring te kennen over den vasten en geregelden gang, waardoor men geen oogenbhk vrees gevoelt; het is alsof men zich op het dek van een schip bevindt. Clemenceau verklaarde: «de landing vond plaats juist op hetzelfde punt vanwaar we opgestegen waren, we landden zonder een schok le voelen het is een wonderbare machine". Twee duikers uit Linosa (Sicilië), die aan de Afrikaansche kust bij Mahdia naar sponsen vischten, moeten op den bodem der zee goed bewaard gebleven overblijfselen van een oude stad met veel monumenten en stand beelden hebben ondekt. Twee van de standbeelden zijn boven water ge bracht en een daarvan is naar Rome gezonden. Men zal daar nu zeker wel verdere onderzoekingen doen, 'n 't belang van oudheidkunde en kuust. Bij de opgravingen te Ghizeh en Risa, onder leiding van Prof. Flinders Petrie, van de «Britsche Oudheidkun dige School in Egypte" is veel be- langerijks gevonden. Er zijn graven ondekt uit den tijd der eerste dynastie 3000 jaren vóór Christus waar vazen en kruiken van albast en aardewerk werden gevonden. Ook werd een graf ontdekt dat uit het jaar 2000 vóór Christus dagteekent, met fraai snij werk van ivoor, goed bewaard ge bleven schilderingen en zeer duidelijke opschriften. Sneeuwval in Oostenrijk en H o n g a r ij e. Vrijdag en Zaterdag heeft 't ge sneeuwd in het gebeele bergland van Oostenrijk en Hongarije, bij felle koude in de Karpathen en Tyrol. Te Birniuckenhütte zijn twee jonge damesbergkhmsters, Margareta en Fredica Zastra doodgevroren, door dien ze uitgeput waren en achter een rots gingen uitrusten, terwijl de gids hulp ging halen. Toen deze na ander half uur terugkeerde, waren beide vrouwen reeds overleden door de koude. In 't ijs verongelukt. De ijsmassa rond Spitsbergen is ditmaal veel uitgestrekter dan ooit vóór dezen, wat de wetenschappelijke expedities ten zeerste belemmert. De Knebels Eiland-expeditie is, naar uit Breidumyri op IJsland gemeld wordt ernstig getroffen door de verdrinking van twee leden Knebel en Rodlolï Lie loeiistenboot »Ozeana" der Ham burg Ameiikalijn is Zateidag naar Hammei ferst moeten terugkeeren van Spitsbergen, daar landing door de ijsmassa's nergens mogelijk was aan de Westkust. Men meent dat de toestand niet vóór 't late najaar ver beteren zal. De vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten, onder beheer van bestuurdeien der maatschappij «Arti Et Amicitiae", Amsterdam zond ons wederom baar prospectus i. z. het plaatwerk bevattende zes photo gravures naar Kunstwerken uit de verzameling van den WelEdGeb Heer J. C. J. Drucker le Londen, berus tende in het Rijks-Museum te Am sterdam, (met tekst door C. G. 't Hooft), als premie 1907 te ontvangen door de leden der Vereeniging en vestigen naar aanleiding daarvan de aandacht onzer lezers op de Premie- uitgave en op de Vereeniging zelve. Opgericht in het jaar 1843, ver spreidde zij gedurende haar 62-jarig bestaan onder hare leden p. m.3500 Kunstwerken. Bovendien liet zij 47 Gravures waaronder verschillende Etsen vervaardigen, die als premie zijn uitgereikt. Met recht kan dus gezegd worden, dat zij een belangrijk deel beeft gehad in het verspreiden van Beeldende Kunst hier te lande. Sedert hare op richting werd alleen voor 't aan- koopen van Kunstwerken als prijzen der verloting een bedrag van ruim 5'/i ton gouds besteed. Voor de verloting zullen alleen Kunstwerken worden aangekocht, vervaardigd door Neder- landsche meesters. Van eiken verkoop wordt 5 pCt. gestort in het Weduwen- en Weezenfonds der Maatschappij Arti et Amicitiae" waardoor eene met onbelangrijke som aan gemeld fonds ten goede is gekomen. Door de belanglooze medewerking van 365 Correspondenten hier te lande, in de indiën en op onder scheiden plaatsen in 't Buitenland, blijft het ledental bij voortduring toe nemen en bedraagt het thans ruim 5800. liet behoeft geen betoog dat, hoe grooter het aantal leden, hoe beter de Vereeniging aan haar nuttig doel zal kunnen beantwoorden. Het lidmaatschap bedraagt niet meer dan f5'sjaars, waarvoor men een lot in de, tegen einde van December te houden, verloting ont vangt, benevens als premie 1907 het plaatwerk, inhoudende 6 Photogra vures naar Kunstwerken uit de ver zameling J. C. J. Drucker, berustende in het Rijks-Museum te Amsterdam. Correspondent voor Amersfoort is de heer R. Cruylf alhier. Naar men ons mededeelt, heeft de Bond van Harm, en Fanf. Korpsen in de provincie Utrecht op voorstel van de Amest. muz. Vereeniging, in hare alg. vergadering van 21 dezer besloten het e.v. eoncouis albier te houden en wel op Hemel vaartsdag 1908. Met ingang van 1 Augustus is de commies 3e klasse der Directe belastingen, J. de Groot verplaatst naar Zwijudrecht, terwijl de commies F. Molenaar van Veeriendaal naar bier wordt overgeplaatst. Van de H. B. S. alhier slaagden voor het eindexamen (2e groep): G. Bicker Caarten, J. H. van den Burg, J. L. Dudok van Heel, J. J. Staverman en G. J. Willems. De luit.-kol. van den generalen staf A. L. Klerk de Reus, de kapitein van den gen staf v. Noest, de majoor intendant VV. P. van Leeuwen en de kapitein intendant L. J. 11. Heijman zijn heden voor den tijd van acht dagen naar de Veluwe vertrokken ter voorbereiding van de groote najaars oefeningen der 4e divisie. Tot le luitenant zijn o.m. be noemd de 2e luitenants H. F. Scharp van net 5e regiment infanterie en L. E. baron Van Heerdt van het le regiment huzaren. Benoemd tot 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie de cadetten K. M. A: M. J. G. E. Lestrade, P. J. van den Briel en J. B. de Jongh. Met ingang van 16 Augustus is de klerk der poster ijen en telegrafie 2e kl. L. M. Hartz wegens lichaams gebreken, eervol ontslagen. De kinderen der 10e klasse der Openbare Lagere School aan de Ko ningstraat, zullen Donderdag a s. een uitstapje maken naar Vreeswijk en Vianen. Bij den heer van Kuijk, Hendrik van Viandenstraat, is Dinsdagmorgen een postduif komen aanvliegen, ge merkt ïSperweg Rotterdam" voor rechthebbende aan het politie-bureau terug te bekomen. De «Amersfoortsche Muziek vereniging" geeft hedenavond een concert in de muziektent aan de Regentesse-laan. Binnenkort zal het aantal brie venbussen hier worden vermeerderd met negen; 4 standaard bussen en 5 hangbussen. Onder meer wordt er een geplaatst op de Varkensmai kt. De twee rijwielen voor het lichten der bussen zijn reeds ten Postkantoie aangekomen; twee zeer mooie Burgers karretjes. Het plaatselijk telefoonnet is uitgebreid met twee aansluitingen, een voor luitenant II. A C. Fabius, Regentesselaari, met no 187 en éen voor Nefkens meelharrdel, Leusderweg, met no. 189. De heer O. Bussemaker, Hoofd der openbare Lagere school te Soest en leeraar aan de Rijksnormaalschool hier, is met ingang van 1 October benoemd tot Directeur der Rijks-nor- maallessen te Rhenen. Inbraak. Maandagnacht, naar uit sommige omstandigheden valt af te leiden na 3 uur, is te 's-Gravenhage wederom in het hartje van de stad een br utale inbraak gepleegd. Een der etalage kasten in het magazijn van den goud smid en juwelier, den beer Goudsmit op den hoek van het Buitenhof en Passage is namelijk zoo goed als leeggeplunderd. Waardevolle arm banden, ringen, kettingen, broches en andere sieraden, tot een gezamenlijk bedrag, dat in de duizenden loopt, worden vermist. Sporen van inbraak zijn aan de buitenzijde van het huis niet op te merken en ook in den winkel is de dief blijkbaar kalm te werk gegaan. Wel is alles overhoop gehaald, maar ook hier geen verbre king van sloten of ruiten. De op dubbel slot zijnde magazijn deur in de Passage is eenvoudig door middel van een valschen sleutel ge opend. Eenmaal binnen heelt de in breker blijkbaar met overleg en kennis van zaken zijn slag geslagen. Althans juist de etalagekast, waarin de kost baarste voorwerpen lagen uitgestald, is door hem geplunderd. Ook de etalagekast heeft men meteen valschen sleutel weten open te krijgen. De inbraak werd eerst Dinsdagoch tend door den heer Goudsmit zelf ontdekt Toen hij op gewonen tijd aan zijn, 's nachts onbeheerd magazijn kwam, bemerkte hij dadelijk dat er iets niet in den haak was, want de straatdeur, gisteren bij het verlaten van het magazijn op nachtslot gedaan, was thans gewoon gesloten. In den winkel vond hij dan ook de verschillende voor zijn winkelramen uitgestalde kostbaarheden door elkan der gehaald. De politie werd gewaarschuwd en zij stelde aanstonds onder leiding van den commissaris den heer Olivier, een onderzoek in. Door den dader, of de daders is, voor zoover men aanvankelijk kon nagaan, geen enkel spoorachtergelaten. Aan het opgeven van een lijst van de ontvreemde voorwerpen, viel op dit oogenbhk niet te denken. Naar men verneemt is de heer G. tegen inbraak verzekerd. Nader wordt gemeldt Nu men in den loop van den dag door inventariseeren eenigermate kan nagaan den omvang van den diefstal, komt men meer en meer tot de over tuiging dat degene die de inbraak heeft gepleegd, met groote kennis van zaken de voorwerpen welke hij heeft ontvreemd, heeft uitgekozen. Niet alles wat voor de hand lag is wegge nomen, maar juist die sieraden, welke de meeste waarde hebben, alsjuweelen, colliers, ringen en broches met edel gesteenten en dergelijke kostbare kleinoodiën. De brandkast, welke ach ter een gordijn achter een der toon banken stond, is blijkbaar niet opge merkt geworden. Sporen van braak zijn althans niet waar te nemen. Wel was een ijzeren kist opengebroken, maar daarin bevonden zich slechts de magazijnboeken. Gelukkig zijn deze boeken ongeschonden gelaten, waar door 't nu althans mogelijk zal zijn met juistheid te kunnen constateeren welke sieraden zijn ontvreemd. Toevallig zijn tol laat in den nacht in het aan het geplundetde magazijn grenzende Café Riche een aantal werklieden bezig geweest voor bet aanbrengen van een electrische licht installatie. Maar ook deze werklieden hebben niets van de inbraak gemerkt. Het vermoeden wint dan ook veld dat het gebeurde heeft plaats gegrepen na 3 uur. In jaren is te 's-Gravenhage geen inbraak van zoo'n grooten omvang gepleegd. Een paarlensnoer. Een zeldzaam rechtsgeding over een kostbaar paarlensnoer is te Londen aanhangig. De hertogin vanSermoneta, Engelsche van geboorte, die den zomer in Engeland en de winter in Florence doorgebracht, bezat onder haar vele juweelen een prachtig snoer paarlen, van 10 rijen en op ongeveer 3'/j ton geschat. Zij had, in de onzekerheid waar ze zou overlijden, een Engelsch en een Ilaliaanscb testameritgemaakl en daarin al hare juweelen aan een Engelsche dame vermaakt. Omtrent het paarlensnoer echter bepaalde zij dat deze aan hare Italiaansche erven zou komen indien het op het oogen bhk van haar dood zich in Italië mocht bevinden. Na het overlijden nu bleek dat vier rjjen paarlen bij een bank te Londen in bewaring waren, en de zes overigen in haar palies te Florence Nu beweeren zoowel de Engelsche dame als de Italiaansche erven recht te hebben op alle tien rijen paarlen. Dat kan een langdurig proces worden als geen schikking wordt getroffen. Doodslag. Aan de »Zw. Ct." ontleenen we het beiicht dat door zekeren B, die als een eerste vechtersbaas berucht is, een dor verpleegden van de bedelaars kolonie »De Ganzenemmer" te Epe vermoord werd. De »N. R. Ct." ontving daarover nog de volgende bijzonderheden Zondagmiddag kwam de justitie uit Zutphen, vergezeld van een geneesheer te Vaassen. Deze heeft met dr. Metz de sectie verricht Gebleken is, dat de dood veroorzaakt is, doordat een geweer diep in de oogkassen is geduwd, waardoor een bloedstorting onder her- sendruk ontstond. De verdachte B. heeft bekend, dat hij bij ongeluk met een oud geweer naar den verslagenen heeft gestooten, toen er ruzie ontstaan was tusschen hem en twee verpleegden van de bedelaarskolonie alhier. Toen het ongeluk geschied was heeft B. den ongelukkige op een stoel gezet en daar kalmpjes laten doodbloeden. Eerst twee uur later werd de politie gewaarschuwd en dr. Metz gehaald. De andere verpleegde was er intus- schen van door gegaan en herinnerde zich bij het gerechtelijk onderzoek niets meer. Natuurlijk speelt de sterke drank weer een hoofdrol in dit drama. Resultaten eener Kalibeniesting op kleigrond. Zoo het ergens moeilijk is alge- meene regels te geven en wenken, die men onvoorwaardelijk kan opvolgen, dan is het zeker in den landbouw. Er komen altijd weer nieuwe omstan digheden, waaraan men in den beginne niet gedacht had. Zoo heeft het vroe ger altijd gegolden, dat zandgrond kaliartn is en men dus op lichte gronden in geen geval de kalibemes ting moet verzuimen; eveneens, dat kleigrond rijk genoeg is aan kali, om een kalibemesting te kunnen mis sen. In het algemeen was dat vroe ger ook zoo. Maar de intensieve bouw van allerlei knolgewassen, als aard appelen, suikerbieten, mangelwortels enz., als de teeltvananderekaliroovende gewassen heeft op den duur toch een verandering in dezen toestand gebracht waarmede de landbouwers op de klei rekening moeten houden. Uit tal van proefvelden op de klei aangelegd, is gebleken, dat een be mesting met kalizouten ook op die zwaardere gronden loonend is De be schrijving van één dier proefvelden, in het jaar 1906 door den betrokken rijkslandbouwleeraar aangelegd, wil ik den lezer eenigszins bekort, mede- deelen. De gansche beschrijving is te vinden in de «Verslagen van de Land- bouwproefvelden in deProvincieNoord- Brabant over 1906." Het proefveld werd aangelegd bij de H.H Gebr. Oerlemans-Van der Schans te Dron- gelen. Voor de proef werd genomen een perceel ter grootte van 18 Aren, verdeeld in 3 gelijke stukken. De grond verkeerde in een zoodanigen bemestingstoestand, dat hij in staat was om de tarwe, die er zou worden verbouwd, te dragen, als men alleen wat kunstmest gaf. liet geheel werd bemest met 5 K.G. super per Are. Perceel I kreeg geen kali. Peroeel IJ

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2