NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON BINNENLAND. Be Gevangene op kt Slot te Beren. Zaterdag 31 Augustus 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG M ZATERDAG. 31 Augustus 1907 Leve de Koningin! Officieele Publicatie. 1469. i«o. 70. Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet gebeele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Weder ging een jaar voorbij sinds Koningin Wilhelmina den troon besteeg: In stad en land, in dorp en gehucht stijgt op den laatsten dag van Augustus feest- gedruisch omhoog, wappert de nationale driekleur en wordt het geliefd oranje gezien. En nu van ons vaderland tot in onze overzeesche bezittingen, zoowel op hetKonings- plein te Batavia als van de for ten te Paramaribo en Curacao dondert het kanon, kortom, in alle deelen der wereld waar Neder landers zijn, wordt heden feest gevierd. Den 31en Augustus is een na- tionalen feestdag bij uitnemendheid geworden, en de omstandigheden hebben ertoe geleid dat dit zou en moet gebeuren. De kroon moet bij alle strijd op zoovelerlei gebied het middel punt blijven van ons nationaal leven. Wij verheugen ons, dat de ge zondheid van onze koningin thans geruststellend is. Teeder van na tuur is de koningin altijd geweest fijn en teeder, maar ook bloeiend als de lente. Als prinses betooverde de ko ningin door kinderlijke levendig heid en lieftalliger! eenvoud allen en als jonge koninklijke vrouw schept Zij een atmosfeer van ma jesteit en gratie om zich heen. Onze vorstin is koningin in haar gansche wezen. Het land is Haar dan ook veel verplicht door de getrouwe ver vulling van al de verplichtingen die op eene Vorstin rusten. De wilskracht van onze koningin en het plichtsbesef doen Haar de taak diep en edel opvatten. Inge wijden weten, hoe de koningin zich over alles wat Hare regeerings- taak betreft,uitvoerig laat inlichten, hoe zij zich grondig rekenschap laat geven in elke zaak waarvan Hare beslissing gevraagd wordt Ieder, die in een burgelijke betrekking verkeert, kan zich ge makkelijker voor korteren tijd van zijne plichten vrij maken, dan een monarch. Een monarch blijft in gespannen werkzaam in gezond heid en in ziekte, te huis of op reis. Voegt men hierbij nog de te controleeren werkzaamheden, de groote verantwoordelijkheid die aan iedere pennestreek kleeft dan bemerkt men dat een kroon te dragen nog niet zoo gemakkelijl is. Al moge onze koningin physiek schijnbaar tenger zijn in Haar leeft de oude veerkracht der Oran- je'szij vat Haar taak diep en ernstig op, die voor geen arbeid terugdeinst. Het is gebleken dat de monar chale regeeringsvorrn voor ons land de beste is. Wat ons ook verdeelen mag, hoe fel de strijd om beginselen ook gestreden wordt, laat ons als een man pal staan voor de rech ten van ons Oranjehuis en één zijn in onze liefde voor Koningin Wilhelmina Nederland heeft groote verplich tingen aan het Huis van Oranje Toen onze koningin deu troon beklom, sprak zij de schoone woorden: «Oranje kan nooit neen nooit genoeg dóén voor het Nedei - landsche volk", omgekeerd zeggen wij «het Nederlandscbe volk kan nooit genoeg doen voor het Huis van Oranje en daarom moet ook dat volk steeds in al zijne lagen bereid zijn het pad voor onze koningin zoo effen mogelijk te maken. Vele volkeren benijden ons eene regeering onder koningin Wilhel mina, zooals wij die kennen. Voor partijzucht of bevoorrechting wor den wij door de werkzame trouw der koningin gevrijwaard. Slaan wij eens den blik naar de landen om ons heen, daar is de harts tocht des eerzuchtigen ongebrei deld; de omhoopbaarheid wint meer en meer veld. In de monarchie daarentegen zijn de belangen van den monarch en de belangen van het land gelijk. Een monarch weet dat zijn troon veilig voor zich en zijne nazaten rust op de loyale trouw zijner onderdanen. Onder de monarchie kan men verwach ten een leger buiten de partijen, een eerlijk ambtenaarscorps en een partijleven, waarin het om beginselen en niet om negotie gaat. Een Duitsch geleerde zegt: het koningschap is een macht' in den Staat, die geen aanvang heeft en geen einde. En zoo hebben wij het geluk, dat in de persoon van koningin Wilhelmina ons een koningin ge geven is, krachtens geboorte van koninklijken bloede. Onze koningin leidt met Haar echtgenoot een gelukkig leven en dat Prins Hendrik zich meer en meer plaats verovert in de harten van het Nederlandsche volk is dit jaar nog zoo schitterend bewezen met den ramp aan den Hoek van Holland. Het zou voor de Vor stelijke familie enhet Nederlandsche volk zeker een hartewensch zijn dat een koningskind geboren werd en de dynastie der Oranje-Nas- sau's bleef voortleven Laat ons de oogen hoopvol vestigen op de toekomst en niet treuren als zij die geen hoop hebben. Wij hebben alle reden om den verjaardag van onze koningin met opgewektheid te vieren. In Germaansche trouw scharen wij ons om Haren troon en leg gen daar eerbiedig onze hulde neder en in vrede en strijd klinke steeds de volkskreet: Burgemeester en Wethouders van Amersfoort herinneren belanghebben den aan de navolgende bepalingen der Woningwet le. Verhuurders van woningen, welke drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, zijn onverschillig of de woning op zichzelve eeri ge bouw vormt dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht binnen twee maanden aangifte te doen van a. hunnen naam, hunne voornamen en woonplaats; b. de ligging, zoo mogelijk met aanduiding van 'straat en nummer, van het gebouw, waarin zich de woning bevindt; c. het aantal vertrekken der woning; d. het aantal der bewoners met vermelding van naam en beroep. 2e. Onder verhuurders worden ver staan de personen, die hetzij voor zich zeiven hetzij in eenige hoedanig heid eene woning schriftelijk of mon deling verhuren. 3e. Verhuurders zijn voorts ver plicht nieuwe aangifte te doen binnen ééne maand, nadat de woning door een nieuwen huurder is betrokken, tenzij deze inmiddels de bewoning heeft gestaakt. De formulieren van aangifte zijn ter Secretarie Kamer No. 3 kosteloos verkrijgbaar. Met nadruk wordt er op gewezen, dat hij, die niet of niet behoorlijk voldoet aan bovengenoemde verplich tingen, wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Amersfoort, 29 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd WUYT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. H. M. de Koningin is Donderdag avond te 8 uur 15 min per extia trein op het paleis Het Loo terugge keerd. Op het perron waren, behalve een groote menigte, ter begroeting aanwe zig de burgemeester van Apeldoorn en baron Bentinck, opper-stalmeesler van H. M. De Koningin begaf zich onder luide boera's per tijtuig naar Het Loo. Prins Hendrik keerde gisteren terug. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin één dag de gr oote maneou- vres der 4e divisie op de Veluwe bijwonen. Nieuwe Postzegels. Het plan moet bestaan, om een geheele nieuwe uitgave van onze postzegel binnenkort het licht te doen zien. jC.) Aanstaande Maandag beginnen de vergaderingen van het zevende Internationaal Oud-Katholieken Con gres. In den morgen van 2 September zullen de Oud-Katholieke bisschoppen uit de verschillende landen samenko men tot het houden van eene inter nationale conferentie. Aan bet congres wordt door velen 4) «Houd op Heer, houd op," zeide de non hem met strengheid in de rede vallende, «verzet U niet tegen de raadsbesluiten van God." «Ik doe dat niet, eerwaarde zuster," hernam kalmer de Hertog, «zie ik ben gelaten onder al mijn lijden, dat Hij mij toeschikt, wetende dat de beproeving in Zijne hand tot ons waar geluk leiden. Doch hoe snood ben ik behandeld door mijn eigen zoon. «Of heeft hij niet zijne hand uitgestrekt tot den van God gezalfden «Of is hij niet tegen mij opgestaan als Absolon tegen koning David?" «En wie zegt, hervatte de non snel, of ook hem niet een lot zal beschoren wezeA, zooals dezen te beurt viel? «Neen ik begeer zijn dood niet", antwoordde de Hertog, maar ik wenschte, dat een vonkje van kinderlijk gevoel voor zijn grijzen vader in zijn hart ontwaakte dat hij mijiie boeien slakende mij de hand der verzoening reikte! Clara, Clara," vervolgde hij schier weenend, «mijn zielsverdriet is ondragelijk." «Dat gevoel ik diep, Heer en daarom ook ben ik, toen de mare van uw lijden tot mijn klooster doordrong, opgestaan en heb ik mij herwaarts begeven, orn u woorden toe te spreken van troost. Wel heeft de tijd gevoelens, die eens diep geworteld waren, doen verllauwen, hij heeft ze echter niet geheel uit kunnen dooven. Innig bewogen met uw ramzalig lot, kom ik thans om u te helpen uit den druk." «Heb dank, Clara, voor de vertroosting, die gij mij brengt, zij daalt in mijn hart even zalvend, als de olie, die drupt in de wonde." «Niet slechts vertroosting, maar ook verlos sing kom ik u brengen, Heer", hervatte de ander. «Verlossing riep verwonderd de gevangene uit. «Wat hoor ik 1" is het steenen hart van mijn zoon vermurwd geworden, dat gij mij uit zijn naam de vrijheid komt overhandigen?" «Dat wel niet, Heer, maar leen het oor aan mijn voorstel en zij sprak nu fluisterend, als vreesde zij, dat de wanden ooren zouden hebben «omkleed u met dit, mijn gewaad; verlaat in deze vermomming zoo heimelijk mogelijk dit kasteel; het is duister niemand zal uwe vlucht ontwaren; op den weg naar Beusichem zult gij een geleide aantreffen van twee mannen; deze zullen u de Lek over zetten, en u in veiligheid brengen in het Sticht. Ik zal in uwe plaats gevangen achter blijven." Getroffen door dit bewijs van edelmoedigheid zweeg de hertog een oogenblik stil. Dat hij het voorstel niet in overweging narn, bleek, toen hij antwoordd: «O, Clara, hieraan ken ik weder uw goed hart, dat gij vroeger bezat, maar nimmer vermag ik uw grootmoedig aanbod aannemen." Mijn wreede zoon zou u hard vallen, voor hetgeen gij aan mij deedt en ik zou rust noch duur hebben, daar ik mij zeiven de oorzaak zou wijten van het leed, dat u bedreigt." «Uw zoon, heer, zal geen zwakke vrouw, geen gewijde non deren. «In aller Heiligen naam!" neem mijn voorstel aan en laat mijne komst niet te vergeefsch zijn", hernam de andere met aandrang. «Neen, Clara, gij kent mijn zoon niet, gij weet niet, hoe boosaardig, hoe wreed hij is; of heeft hij mijne boden niet doen onthalzen 1" Eer en plicht verbieden mij zelfs te denken over uw voorstel." «Ontvang evenwel mijn innigen dank." Tot mijn jongsten snik zal dit blijk uwer hemelsche goedheid in mijn geheugen bewaard blijven en ik zal niet ophou den den Heer te bidden, dat Hij u daarvoor den ruimsten zegen zal schenken 1" De kloosterlinge zag duidelijk, dat al haar verder pogen ijdel zou zijn, zij vergenoegde zich dan ook zich bij den gevangene neder te zetten en hem woorden van godsdienstigen troost toe te spreken. Lang duurde hun onder houd, zij sneed alle herinnering af van vroeger dagen en toonde zich een waardige zuster der kerk. «De Heer", zeide de non, zal over uw zoon richten, of heeft hij niet gezegdde boozen zullen vergaan, maar de rechtvaardigen zullen leven!" Misschien zal de dag wel komen, die u spoedig verlossen en hem ten val brengen zal." «Heer! uw geslacht zal ten ondergaan, maar voordat het te gronde gaat, zal het nog eens frisch en krachtig herleven in de laatste zijner loten. Wordt vervolgd.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1