GEMEENTERAAD. Te Utrecht is Zaterdag de bij eenkomst gehouden van de heeren, die het petitionnement aan H. M. de Koningin hebben georganiseerd in zake de droogmaking der Plassen in de Vechtstreek. De Voorzitter, de Heer A. L. H. Obreen, deed mededeeling van de cijfers der handteekeningen, welke verre de verwachtingen overtreffen. Bijna drieduizend hoofden van huis gezinnen, voor het grootste deel wo nende in de dorpen der Vechtstreek, hebben het adres geteekend. Er zijn gemeenten als Kortenhoef, Ankeveen, Loosdrecht, Tienhoven, Vreeland enz waar letterlijk alle huisvaders hun naam geteekend hebben, in de hoop, dat het dringend noodige werk van de droogmaking spoedig tot stand kome. De voorzitter leest de ontworpen memorie van toelichting voor, welke het adres zal vergezellen, en waarin de slechte toestand der Vechtstreek omstandig wordt uiteengezet. Zoodra de stukken aan Hare Majesteit zijn afgezonden, wat eerstdaags plaats heeft, zal deze toelichting in de dag bladen worden openbaar gemaakt. Besloten wordt een blijvende ver- eeniging te stichten tot verdediging der belangen van de Vechtstreek. De heeren A. L. H. Obreen, te 's-Graveland, W. Voogsgeerd, te Loos drecht, en B. de Bont van Korten hoef, te Amsterdam, hebben zich bereid verklaard resp. op te treden als voorzitter, secretaris en penning meester. Er werd besloten aan alle gemeen teraden in de Vechtstreek een be leefd verzoek te richten, om adressen van adhesie aan Hare Majesteit aan te bieden op bet adres dat thans verzonden zal worden. (U. D.) Het garnizoen te Ede. Zooals het zich thans laat aanzien, komen de stallen noch de woningen van het nieuwe kazernement te Ede met 1 October a s. gereed, zoodat, wanneer de datum van aankomst der bereden wapens onveranderd blijft, er een herhaling komt van hetgeen verleden jaar Mei geschied is, nl dat de gezinnen der gehuwden in hun tegenwooidige standplaatsen achter blijven, en dat het kazernement betrok ken moet worden terwijl da werklieden nog druk bezig zijn. De oorzaak der vertraging moet voor het grootste gedeelte gezocht worden in het slechte weer. Van zeer vertrouwbare zijde ver nemen wij dat bet voornemen bestaat den staf en de beide bataljons van het 11e regiment infanterie uit Nij megen, en het 4e bataljon van het 9e reg. uit Utrecht binnen afzienbaren ijd, waarschijnlijk in 19U9 naar Ede over te plaatsen. Ede zal dan bet grootste garnizoen van Nederland hebben. Te Baarn is de internationale hondententoonstelling door het groot aantal inzendingen en het prachtige weder uitnemend geslaagd. Een aan tal rassen waren vertegenwoordigd, waaronder in het bijzonder mogen genoemd worden: St. Bernards. Duit- sche doggen, setters, herdershonden, spaniels en terriers. Het getal inge zonden dameshondjes was ditmaal bijzonder groot. De tentoonstelling werd den ge- heelen dag zeer druk bezocht en werd des avonds besloten met een concert. De Utrechtsche Pluimveeclub zal op '29, 30 November en 1 Decem ber a.s. hare eerste nationale ten toonstelling houden te Utrecht. Ter gisteren gehouden vergade ring van den gemeenteraad waren de beeren Rolandus Hagedoorn, Ooster veen en Mr. Heyligers niet aanwezig, laatstgenoemde met kennisgeving. De voorzitter Jhr. Barchman Wuytiers verzocht de Secretaris de nieuw ge kozen raadsleden te willen binnen leiden en deelt hen mede, dat na onderzoek hunner geloofsbrieven tegen hunne toelating geen bezwaar bestaat. De heeren Celosse, Salomons, Ruys en Kroes leggen daarop in handen van den voorzitter de bij de wet voor geschreven eeden, de heer Gerritsen de beloften af en nemen, na door den voorzitter geluk te zijn gewenscht met het verirouwen door hunne mede burgers in hen gesteld, zitting. Al vorens met de agenda aan te vangen wijdt de voorzitter nog enkele woorden i van dank aan de afgetreden raads- leden, den wensch en het vertrouwen uitsprekend dat zij ook buiten den Raad de belangen der gemeente zullen blij ven behartigen. Na goedkeuring van de notulen dei vorige vergadering volgt de mededeeling der ingekomen stuk ken. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een Wethoudei, vaca- tuie M. L. Gelosse, en woidt genoemde heer metalgemeenestemnien herkozen. De heer Celosse verklaart de benoe ming aan te nemen en zegt zijne medeleden dank voor het op nieuw in hem gestelde vertrouwen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders, gehoord de uit den Raad benoemde commissie om perceel no. 31 aan de Langegracht onbewoonbaar te verklaren wordt z. h. st. goedgekeurd evenals het voorstel van Burgemeester en Wethouders lot inwilliging van een verzoek van de firma Wolter en Dros waarbij afwijking van de bestaande rooilijn gevraagd wordt. Naar aanleiding van het verzoek van de Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer om eene subsidie van f500.ten einde het '25-jarig be staan op waardige wijze te kunnen vieren, adviseeren Burgemeester en Wethouders de Raad als volgt. Wij stellen er pi ijs op l) in herinne ring te brengen, dat deze vereeniging inderdaad jaarlijks zeer belangujke diensten geheel vrijwillig aan de Ge meente bewijst en dat door baar op treden de jaarlijksche kosten van de brandweer belamgrijk lager zijn, dan zij zonder de diensten der vereeniging zouden bedragen; een blijk van be langstelling van de Gemeente bij het vieren van het 25-jarig bestaan achten wij daarom gemotiveerd. Nu de ver eeniging zich uitgesproken heeft in welken vorm zij gaarne die belang stelling getoond zag meenen wij U niet te moeten voorstellen van dien vorm af te wijken. liet gevraagde bedrag achten wij evenwel te be zwarend. Door verschillende in den loop van het jaar genomen besluiten (grootere subsidies voor Ambachts school, Industrieschool, Tram, uit breiding personeel Lagere scholen, enz.) is de dienst voor 1907 in vele opzichten reeds zóo belangrijk be zwaard, dat wij tot voorzichtigheid in het toekennen van nieuwe subsidiëri moeten aanmanen. In aanmerking nemende de belangrijke diensten door de vereeniging bewezen, meenen wij U te moeten voorstellen, baar voor 1907 een bedrag van 1300 toe te kennen, en haar tevens dank te be tuigen voor betgeen zij gedurende haar 25-jarig bestaan ten dienste van de Gemeente heeft verricht. Zonder hoofdei, stemming wordt dienovereenkomstig besloten. Op dezelfde wijze werden voorstel len van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begrooting voor 1906 en lot het doen van af- en over schrijdingen, en tot wijziging der be grooting voor 1907 goedgekeurd. Met algerneene stemmen keurt de Raad daarop een voorstel van Burge meester en Wettiouders goed om de bestaande bouwverordening te wijzigen als volgt: In Hoofdstuk I onder I van de Bouwverordening voor de Gemeente Amersfoort wordt lid 2 gelezen: «Onder «rooilijn" wordt verstaan de lijn, die bij het bouwen of het plaatsen van getimmerten gevolgd moet worden." In Hoofdstuk II artikel 2, lid 1 onder le vervallen der vier volgende woorden «Binnen de bebouwde kom." In plaats van lid 2, 3 en 4 wordt het volgende gelezen Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, van het verbod van lid 1, onder le en 2e ontheffing te ver- leenen bij het oprichten van a. een voor den openbaren dienst bestemd Rijks-, Provinciaal-, Ge meente- of Waterschapsgebouw, eene kerk, een gesticht van wel dadigheid, eene school of eene andere inrichting van openbaar nut of van ontspanning; b. eene fabriek, eene bergplaats, eene boerenhofstede of eene villa; c. een niet door grond van een ander van het hoofdgebouw, waar bij het behoort, gescheiden tuin huis, stal of ander bijgebouw of getimmerte en alsdan omtrent de plaatsing van het gebouw of getimmerde zoodanige nadere eischen vast te stellen als zij in het belang van veiligheid, gezond heid en welstand noodig achten. In geen geval is het evenwel ge- ooi loofd, eeri gebouw op te richten, indien hel met de brandbluschtnid- delen niet gemakkelijk te bereiken is Burgemeester en Wethou Iers zijn bevoegd, bij het oprichten van andere gebouwen of getimmerten dan de onder a, b en c genoemde ontheffing te verleenen van het verbod van lid 1 onder le en 2e, door toe te staan, dat tusschen het gebouw of getim merte en de rooilijn van den weg een afstand blijft van minder dan 10 M. lu dat geval zijn zij bevoegd, omtrent de plaatsing van het gebouw of getimmerte en omtrent de inrich ting, de bestemming en het gebruik van de ruimte tuschen het gebouw of getimmerte en den weg in belang van veiligheid, zindelijkheid en wel stand, nadere eischen vast te stellen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het buitengoed Birkhoven met daarbij behoorende bosch- en andere gron den wordt zonder discussie of hoofdei stemming goedgekeurd. De voorzitter merkt te voren nog op dat de daar voor betaalde som, in totaal f59863 27' volgens deskundigen zeer laag en verre beneden de werlijke waarde is, en dat de waarde der bosschen bin nen 5 jaren aanmerkelijk be'oofd te zullen stijgen. Het 2e suppletoir kohier der in komstenbelasting dienst 1907 werd daarop vastgesteld tot een bedrag van f739.50. Omtrent reclames inzake de in komstenbelasting dienst 1907 ver- eenigd de Raad zich zwijgend met de desbeti ellende voorstellen van het Dagelijks Bestuur. Aan den heer Coenen leeraar aan H. B. S. en Gymnasium wordt op zijn verzoek wegens ziekte vei lof ver leend, tot 1 Januari 1908 en Burge- Burgemesster en Wethouders een crediet toegestaan tot voorziening in het onderwijs. De heer Celosse wordt daarna met algerneene stemmen herbenoemd als lid der Commissie van wetgeving, terwijl de Raad in de vacature Mr. P. J. T. van Voorst Vader in die zelfde commissie benoemd de heer C. J. Plomp met 11 tegen 3 stem men op den heer M. Heyligers uitge bracht. Tot leden der Commissie voor de fabricage, vacatures C. T. van Beek en C. J. D. van Eek worden gekozen de heeren H. Kroes en S. J. van Duinen tot lid der Commissie tot bijstand in het beheer der gasfabriek, vacature C. Th. van Beek, wordt benoemd de heer W. Salomons, tot lid van de commissie tot bijstand in het beheer van de gemeentereinigings- dienst de heer Tromp van Holst. Tot lid der reclame-commissie in zake de inkomstenbelasting dienst 1907, vacature; C. J. D. van Eek,-werd gekozen de heer Jorissen, tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, vacature C.Th. van Beek, de beer van Kalken. Voor de benoeming van een lid van de commissie in zake de eventueele regeling van den rechtstoestand van ambtenaren en werklieden, vacature C. J. van Eek, waren twee vrijestem- rningen en een herstemming noodig en moest ten slotte nog het lol beslissen tusschen de heeren Gerritsen en Ruys. Eerstgenoemde was de gelukkige. Tot plaatsvervangende leden van het stembureau voor de herstemming van de leden van de kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven werden be noemd de heerenH. W. van Esveld, S. J. van Duinen, N. Vels-Heijn, C. J. Plomp, E. L. Visser, W. Salomons, D. Ruys. Bij het trekken voor de afdeelingen werden deze samengesteld als volgt: le afdeeling de heeren Mr. Heyligers, Rolandus Hagedoorn, Oosterveen, Veis Heyn, Hamers, Kroes, Jorissen en Salomons met voorzitter wethouder Visser; 2e afdeeling: Van Esveld, Tromp van Holst, Plomp, Gerritsen, Ruys, Van Kalken, Van Duinen met voorzitter wethouder Celosse. Hiermede was de agenda afgehan deld. Bij de gebruikelijke rondvraag vraagt de heer Van Duinen het woord om een blijk van groote waardeering te geven voor het tactvol, humaan en kalm optreden der politie bij de feesten op jl. Zaterdag Waar deze zonder stoornis zijn afgeloopen is dit zeer zeker voor een groot gedeelte aan de houding der politie te danken. Uver het agemeen is men de politie niet wel gezind en juist daarom acht spieker het zijn plicht van deze plaats als lid van den raad zich daarover uit te spreken en verzocht hij den voorzitter als hoofd der politie aan den commissaris een woord van dank, namens de geheele burgerij, over te willen brengen. Onder dankbetuiging voor zijn waardeerende woorden belooft de voorzitter den heer Van Duinen aan zijn verzoek te zullen gevolg geven. Alvorens do voorzit Ier de harner laat vallen vraagt de heer Plomp of Burgemeester en Wethouders vóór zij een besluit nemen omtrent de bestemming aan de nieuwe bezitting (Japansche boschjes) te geven, de leden van den Raad niet eens in de gele genheid willen stellen gezamenlijk een bezoek daaraan te doen brengen. Nadat de voorzitter ook hierop in loestemmenden zin heeft geantwoord sluit hij de vergadering. PLAATSELIJK KIEUWS. Bij den ter gelegenheid van Koninginnedag alhier gehouden éta lagewedstrijd werden aan de navol gende firma's prijzen toegekend Afd. I. Voedingsartikelen, le pr. pendule met coupes, firma Waterschot; '2e pi. tafeltje, H. Stuurman. Afd. II. Dames- en beeren-artikelen. le prijs schilderijen, H. W. Stenfert 2e pr. kaartenbak, L Houbaer; 3e pr. rooktafeltje F. F. Spiekerman 4e pr. termorneter Joh. Bottinga. Afd. 111. Huish - en Luxe artikelen, ie prijs Boudoir, gebr. van Eden 2e pr. beeld op voetstuk G. G. Veenendaal. Van de deelnemeis aan het bloemen corso ontvingen prijzen: I. Afd. le pr. f 10, versierde wagen der chr. jong.-vereen.2e pr. f5 de wagen van het Am. Drankweercomilé. II. Afd. fietsen en sportkarren a. bloemisten le pr. f 15 H. A. van Bemmel, 2e pr. flO J. Floor. b. Versieringen door bloemisten In pr. f7,50 jongeb. Broeker; 2e pr. f5 mej van Tellingen; 3e pr. f2,50 jongeh. van Tellingenbestuursprijs f2 jongeh. Koek. c. Eigen versieringen, le pr. f 15 J. W. Eggink, 2e pr. f7,50 van den Brink; 3e pr. f2.50 v. d. Starren. Bij de gondelvaart werden de prijzen behaald door le pr. 110, no. 12 L. Goosen, N. W. en W. van Ileekereri, 2e pr. f 8, no. 10, v. d. Linde, 3e pr. f6, no. 6. v. d Brug en Voskuilen; 4e pr. f4 no. 7 Scholten, v. d. Bosch; 5e pr. f2 no. 11, G. v. d. Biezenbos, A. v. d. Hoeven en R. van Ginkel. Een gezelschap van ruim 50 dames en heeren nam j.l. Zondag deet aan een zoogenaamden vossenjachl per rijwiel. Door bosschen en over heide werd het spoor der vossen, door papiersnippers aangeduid, gevolgd, tot dat zij, na de jagers meermalen op een dwaalspoor te hebben gebracht eindelijk in de bosschen achter den huize «Zandbergen" te Soesterberg werden achterhaald en door twee dames gevangen. Na een allergezelligst pic-nic ter plaatse, werd over Zeist en Austerlitz naar huis gereden. Hedenochtend half zes vertrokken de staf en het le bataljon van het 5e regiment infanterie per extra trein naar de Veluwe. De 3 overige bataljons volgden successievelijk. De veldartillerie gaat eveneens heden naar Putten. In den avond van den Hen September keeren de troepen in het garnizoen terug. Naar wij vernemen, wordt de oil. v gezondh. le kl. J. A. Smits overgeplaatst naar Amsterdam. De telefoniste, mejuffrouw H. Oudraad, is overgeplaatst van hier naar Amsterdam. Mejullrouw M. A. V. Carpreau slaagde te Utrecht voor de acte gymnastiek M. O. De heer J. Proper is met ingang van 1 September bevorderd tot Com mies ter Gemeente-secretarie. Uitslag van het tweede toelatings examen voor het Gymnasium alhier: Toegelaten tot klasse I: A. M. L. Entzinger tot klasse II: W. R. C. de Roo; tot klasse III: P. C. van Doorn en A. C. F. Nering Bögel. Nu de Industrie- en Huishoud school zich in een nog steeds toe nemend aantal leerlingen verheugen mag, heeft bet Bestuur besloten ge volg te geven aan herhaaldelijk gedane aanvragen om ook onderwijs te doen geven in bet Costuumnaaien aan jonge dames en aan beroeps- naaisters. Tot leerares voor bedoeld vak is benoemd mejullrouw Fan Oostveen uit Amsterdam, die aldaar reeds geruimen tijd als zoodanig werkzaam is geweest. Haar cursus zal beginnen half September; de lessen zullen worden gegeven overdag en 's avonds; de directrice, Hendrik van Viandensiraat 19, is tot het geven van nadere inlichtingen dienaan gaande gaarne bereid. Tot leerares in de nuttige en fraaie Handwerken aan dezelfde inrichting is voor één jaar benoemd mejuffrouw C. J. IF. Tangel te 'sGravenhage en wel ter vervanging van mejullrouw M. Doekelman, wie op haar verzoek voor dien tijd verlof is toegestaan, ten einde ter voltooiing harer vak kennis verschillende cursussen mee te maken aan de Haagsche Industrie school. Amersfoortsche Tramweg-Maatschappij. Aug. Aug. 1907. 1906. Aantal betalende passagiers 9481 9234 Opbrengst der passage 696.70 f G76.42» Opbrengst van diversen Totaal opbrengst 47.88 a 24.47 744.58 c 700.89». Opbrengst per dag en per kilometer a 13.34» 12.56. De heer Krieger deelt ons voorts het navolgende mede: Bij het overdragen van den nog aanwezigen voorraad kaartjes, stroo- ken en boekjes kwamen 2 retourbil jetten te kort. gedurende de 6 jarige exploitatie, waarvoor f0.25 door hem werd bijgepast. De vlag met wimpel uit zijn ouder lijk huis voor de remise ingebruik schonk hij aan de Amersf. tramw. Mij. De meeste meubels en het kantoor der Maatschappij behooren hem. doch worden gewoon zonder vergoeding in bruikleen afgestaan, totdat hij daar over (alleen bij eventueel vertrek van hier) zou moeten beschikken. GEMENGD NIEUWS. Drankbestrijding. De commissie, benoemd door den «Volksbond tegen Drankmisbruik'' tot het instellen van een onderzoek naar den aard en het gehalte der conser- veeringsmiddelen in de hier te lande gebruikt wordende dranken, als limo nades e. d. welke door den handel aangekondigd of door het publiek beschouwd worden als «alcoholvrije dranken" heeft haar verslag be kend gemaakt. De onderzoekingen te Amsterdam, Rotterdam en Leiden hebben zich uitgestrekt over 133 monsters Van elk der onderzochte monsters werd het alcoholgehalte bepaald, terwijl voorts onderzocht werd het voorko men van conserveeringsmiddelen als salicylzuur, boorzuur, tluoorverbindin- gen, enz. en van saccharine. Ook een onderzoek naar teerkleur- sfoffen is van het grootste gedeelte der toegezonden monsters verricht. Teneinde den uitslag dezer onder zoekingen in den vorm van een over zicht samen te vatten, heeft de com missie twee tabellen ontworpen voor alcoholvrije en niet- alco- v r ij e dranken Opgemei kt wordt dat het moeilijk is absoluut alcoholvrije dranken te bereiden en ze in dien toestand te houden. De toevoeging van salicylzuur acht de commissie, hoewel zij veel voorkomt, geenszins noodzakelijk. Eene met kennis van zaken toegepaste pasteurisatie van vruchtensappen verdient de voorkeur boven hel gebruik van conserveerings middelen. Hel gebruik van saccharine in plaats van rietsuiker moet, naar het oordeel der commissie beschouwd worden als bedrog. Door fabrikanten hier te lande wordt met kwistige handen van saccharine als kunstma tige zoetstof gebruik gemaakt. De bedoelde commiseie bestond uit de heeren: L. P. Walburgh Schmidt, te Amsterdam; Dr. Ch H. Ali Cohen, te Utrecht; Dr. J. D. Filippo, te 's-Gravenhage Dr. A. Kam, te Rot terdam Dr. H. G. Ringeling en Dr. L. Th. Reicher, beide laatstgenoemde te Amsterdam. Nagemaakte nieuwe aardappelen. Alles maakt men na: zelfs de nieuwe aardappelen. En dat is geen uitvinding van den laatsten tijd, maar alleen zijn de handelaren wat handiger geworden en leveren zij een product, dat werkelijk van het nieuwe hoogst moeilijk te onderscheiden is. Vroeger probeerden zij alleen de kleine knollen van een vorigen oogst zoo goed moge lijk te houden en dan als nieuwe te verkoopen, maar tegenwoordig heeft de aardappelvervalsching in Californië zelfs aanzienlijke afmetingen aange nomen het is er, om zoo te zeggen, tot een soort van industrie geworden. De intelligentsten onder hen, de Portugeezen, Italianen en Chineezen maken er de beste zaken mee, want de kunstmatig verkregen nieuwe aard appelen worden, waarschijnlijk met medeweten van de groot- en tusschen- handelaars, minstens twee maanden vroeger dan de werkelijke nieuwe

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2