BINNENLAND. BUITENLAND. DE MAAG DIE PIJNIGT. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. weten9ohap afkeer ingeboezemd en ben weer houden dit vraagstukeerlijk te onderzoeken. Toch hebben de onderzoekingen van lateren tijd als van Chittenden, Mendel, Folin, Metchnikoff, Caspari, Le Fèvre, Favel en anderen duidelijk de neiging tot gunstige resultaten voor een vleeschloos dieet opgeleverd. Desondanks blijft menigeen huiverig voor het woord „vegetarisme." De juiste wetenschappelijke houding is het vraag stuk van vleescheten op volkomen dezelfde wijze te bestudeeren alsof het broodeten gold. De tweede omstandigheid die de verdiensten van een eiwitarm en een vleeschloos dieet ver duisterd heeft is, dat velen dergenen die ge probeerd hebben het vlecschgcbruik na te laten, ziek zijn geworden. Vroeger werd daarvoor als reden opgegeven „een ontoereikende hoeveelheid eiwit," maar met het oog op de onderzoekingen van Pawlow en andere schrijvers van den nieuweren tijd, kunnen wc vrij zeker ziin, dat dergelijke mislukkingen gewoonlijk toe te schrijven zijn aan den maagprikkel welke het vleesch uit oefent, zoodat de maag het gemis daaraan voelt, wanneer plotseling het vleesch uit iemands dieet verwijderd wordt. Er schijnen praktische voordeelen te liggen in de methode die Eletcher aanbeveelt om een laag eiwitgehalte te verkrijgen, bestaande uit duchtig kauwen. De proef verleden jaar te Yale ge nomen heeft, evenals andere proeven dienaan gaande, aangetoont dat deze gewoonte tot een gelijdelijke vermindering van eiwithoudend en vleesch-voedsel leidt zonder onaangename of ge vaarlijke gevolgen voor den proefnemer. Mogelijk dat diegene welke, ondanks duchtig kauwen, toch trek naar vlecschvoeding behouden, inder daad een physiologischc behoefte daaraan hebben, aan welke geen ander voedsel althans onder de door hen gebruikte spijzen voldoen kan. Prof. Fisher eindigt zijn uiterst belangrijk opstel met de onpartijdige opmerking, dat de mate waartoe vleesch met voedsel genuttigd kan worden, nog steeds een openvraag is, maar dat er met het oog op de feiten, die in de laatste iaren aan het licht gekomen zijn, geen twijfel bestaat of het gewone gebruik van dit voedsel is buitensporig groot. (Bewerkt door Felix Ortt.) RECLAME. De Pink Pillen brengen verlichting. Wij vermelden hier het geval van een per soon die zoo door haar maag gepijnigd werd dat zij met werken moest ophouden. Gedurende vele jaren had zij geleden en haar lichaamstoestand was zeer slecht gewor den. De Pink Pillen hebben haar een goede maag weergegeven en bovendien de onvermij delijke verzwakking hersteld die door meerdere jaren ziekte was veroorzaakt. De persoon die het betreft is Mejuffrouw J. Vermaas Hoogvliet, 28 Isaac Hubertstraat te Rotterdam; zij schrijft ons het volgende: j Mejuf. Venriaas, Hoogvliet. »Ged^rende vele jajren heb ik geleden door den sléchten staat van mijn maag. Mijn spijs vertering was pijnlijk en moeilijk; mijn toe stand,"» verergerde en de vermoeienis had zich zoo van mij meestergemaakt dat ik verplicht was op te houden met werken. Mijn maagziekte én de slechte voeding brach ten «en groote verzwakking te weeg die met lend^pijn gepaard/ging. Na voortdurend er nutteloos door meerdere dokters te zijn behan deld, besloot ik de Pink Pillen te gaan ge- bruifcen. Alleen «deze pillen hebben mij goed gedaan. Zij hehjben mijn pijn verlicht en mij na terloop vaiyeenigen tijd geheel genezen". Wanneer mdh een slechte maag heeft en nalaat de PiA Pillen te gebruiken, weigert* tm6n lauwerkrans, men ioo aan/foch verlichting, gevolad, door de genezing. Üoe eender gij ze gebruAt, des te eerder zaj'uw maag werken zooal^gij dit verlangt. Dè Pink Pillèjp zijn ook orover- troffen tegen /Bloedarmoede! bleekzuctyfcalge- meene zwakte, schele hooiden, zenuwpijnen neurasthenie. Yc M Prys f 1.75 de doos, f 9.4-, pe^t» doozen Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 2T}Tlotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat 90, Hilversum. Het Koninklijk Echtpaar naar de manoevres. De Koningin en Prins Hendrik, met klein gevolg, vertrokken Dinsdagmor gen van het paleis Het Loo, in een a la daumont bespannen met jockeys en voorrijder, naar de revue, welke door Zutpheiische en Deventer cava lerie onder Beekbergen gehouden werd. De Prins was gekleed in gene raalsuniform. Na aankomst op het terrein onder Beekbergen, steeg Prins Hendrik te paard, terwijl H. M. uit Haar rijtuig de troepen van het le, 3e en 4e regiment huzaren inspecteerde, die daartoe driemaal voorbij de Konin klijke Familie déliileerden. De officieren en hoofdofficieren vormden een carré en werden na bun défilé door H. M. met eenige woor- len toegespioken. De militaire muziek speelde intus- schen het «Wilhelmus", hetgeen door H. M. staande werd aangehoord Met een «hoog!" op de Koningin, door de officieren aangeheven, eindigde dit militaire schouwspel. Te 12.45 keerde de Hofstoet op het paleis Het Loo terug. (U. D.) Koning Edward heeft zich bij eene schouwburgvoorstelling te Ma- riënbad, waar een speciahteitenge- zelschap uit Weenen optrad, zoozeer geërgerd aan de onvoegzaamheid der sterk «gepeperde" liedjes, die daar werden gezongen, dat hij na twee of drie nummers te hebben gi-hooul opstond en met den Hertog van Teek en zijn gevolg de zaal verliet. Het is ergerlijk! Verschrikkelijk!" riep hij misnoegd. De Engelscben en Amerikanen on der het publiek volgden het voorbeeld des Konings en verlieten de zaal, als protest tegen de onbehoorlijke bedjes. Dienzelfden avond nog begaf de directeur van den schouwburg zich naar het hotel Weimar, om den Koning zijne verontschuldigingen aan te bie den. Het bleek, dat een der zangeressen een lied had gezongen, hetwelk niet op het programma stond en dat, om zijn onzedelijkheid, door de Oosten- rijksche censuur was verboden. De actrice en de schouwburgdirecteur moesten nu voor de rechtbank ver schijnen. De directeur kon bewijzen, dat het verboden lied buiten zijn medeweten was gezongenmaar de zangeres werd veroordeeld tot een boete van f30. De Koning zal, zoolang hij te Mariënbad is trouwens niet ianger dan tot het eind dezer week, den schouwburg niet meer bezoeken. Bij de Woensdag gehouden her stemming voor de Kamer van arbeid voor de bouwbedrijven kwamen hier slechts 5 van de 57 patroonskiezers en 35 van de 274 werklieden-kiezers op. Te Hoogland hield het stembureau evenzeer zitting van 8 tot 3 uur, doch liet mocht slechtsèenstembriefje van een patroon-kiezer en eén van een werkman-kiezer in ontvangst nemen, die beiden in den middag schafttijd kwamen. Gekozen zijn tot lid patroon de beeren C. Prins en G. van Nienwen huizen, beiden bier, en tot lid-werk- rnan de heer J. C. van den Brink, te Hoogland. De heer G. J. Buijs, sedert 29 Maart 1894 Directeur der floogere Burgerschool mocht Woensdag den dag berdenken waarop hij 25 jaar geleden in functie trad als leeraar aan die inrichting. De leeraren schonken hem een draaibaren boekenstandaard en een bloemstuk; de leerlingen een fraai .geelkoperen rookstel met een reusach- De Commissaris van politie de heer A. Nijhoff, wien andermaal de onderscheiding te beurt viel om te worden benoemd tot lid der examen commissie voor het politie-diploma, zal op 10 en 11 September te Zwolle, van 12 tot 14 te Arnhem en van 17 tot 21 dezer te 's-Gravenhage deze examens helpen afnemen, in totaal aan 197 candidaten. De Heer Herm. P. van Haselen sesretaris-peuningmeestervan de hulp bank van bet departement Amersfoort tot Nut van het Algemeen, herdacht j.l. Woensdag zijn 25-jarig jubileum als zoodanig bij genoemde instelling. In tegenwoordigheid der bestuurs leden bood de voorzitter, de heer I H. Krudop, den jubilaris der Maat schappij een stoffelijk blijk van waar deering aan. De heer N. G. Kam is benoemd tot tijdelijk leeraar in Wis-en Natuur kunde aan het Gymnasium te Doetin- chem. In de Woensdagavond gehouden vergadering van den Kon. Bond van Oud-Onderolï. werden de volgende besluiten genomen: lo. Op den 26en dezer zal de ver jaardag van H. M. de Koningin eenigs- zins feestelijk worden herdaeht, in een vergadering met dames; 2o. daar de gelden in het algemeen niet worden aangewend voor doel- einder waarnaar de Bond streeft, zullen de inkomsten na aftrek van de contributie aan het hoofdbestuur voortaan besteed worden als volgt: 40% voor vermakelijkheden, 10°/o vooi het ondersteuningsfonds, 10% voor het uilkeeringsfonds, 20% voor schiet wedstrijden en 20o1° voor het bestuur. 3o. het begrafenisfonds, dat ruim f700 in kas heeft, zal voortaan den naam dragen van «uitkeeringsfonds," Een nieuw reglement, dat door het bestuur was ontworpen werd aange nomen hetwelk in hoofdzaak bepaalt dat nieuwe leden kunnen worden aangenomen ad f 2.50 jaar lijksche cotributie, waardoor aan de erven, indien de overledenen vijf jaren deel genoot is geweest, f80 wordt uitge keerd. Bij tusschentijds ovei lijden woidt den inleg plus 10% rente te rugbetaald. Als voorzitter van dal fonds werd benoemd de heer L. J Krook. De heer H. S. Valkenburg ver klaarde zich bereid op een aan hem gedaan terzoek om nog gedurende een maand de voorzittersfunctie waar te nemen. Donderdagnamiddag werd door Ds. J. L. E. de Meijere als voorzitter van het plaatselijk departement van het Nut de eerste steen gelegd van de ntenwe Fröbelschool. Aan het Postkantoor Ameisfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd in Augustus ingelegd bij de Rijks Postspaarbank f42.398.97'/j en daaruit leiug gevraagd f39.001.99. Het laatste door het kantoor uit gegeven boekje diaagt bet nummer 13.261. Da nuts-bibliolheek blijft vooi- loopig gevestigd in de voormalige Diaconie-school bij het Sluisje De nieuwbenoemde officieren bij de landweer worden 14 Septem ber ten bureele van de betrokken districtscommanda i n bëeedigd en in functie gesteld. Bij Kon. Besl. is de 2e luit. J. N. Sonne van het 5e regiment infanterie benoemd tot le luitenant. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ritmeester bij het 4e regiment huzaren de le luit. jhr. H. F. van Kinschot van bel eskadron ordonnansen. Bij het 2e regiment huzaren is tot ritmeester benoemd de le luit. P. J. Maris van het koips. De le luitenant W. J. A. de Wolf, van bet 5e teg. inl. te Amers foort, is op zijn daaitoe gedaan ver zoek overgeplaatst bij het 4e reg. inf. te Leiden. Nederlandsche Heidemaatschappij. Heideontginning met den stoomploeg. De stoomploeg der Nederlandsche Heidemaatschappij is thans werkzaam in het centrum van ons land, opeen terrein gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de halte Dolderscbe weg aan den Ned. Centraal Spoorweg Utrecht Amersfoort. Op dit terrein en op andere bezittingen in die streek moeten circa 40 H. A. 50 tot 75 c.M. diep geploegd worden. Er bestaat derhalve nu eene bij uitstek gunstige gelegenheid om bij het doen van een uitstapje in een der schoonste streken van ons land, tevens te genieten van het interessante schouwspel, dat bet ploegen met stoom biedt. Vermoedelijk zal de ploeg in de omgeving van den Dolderscben weg werkzaam blijven tot ongeveer 20 September a.s., om daarna te ver trekken naar Noord-Brabant. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 8 Sept. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Us. de Meijere. Renionstrantsche kerk. Voorm. 10''i uur, Ds Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnstraat No 1. Voorm. IO'/i uur, Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5% uur, Ds. Donner, Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5% uur, Ds. Teerink. Vrije Gerelorin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsnienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9% uur. Godsdienstoefening. sAv. 5'/, uur, Godsdienstoefening. Mond- en klauwzeer bij den mensch. Ook bij den mensch kan mond en klauwzeer voorkomen. De besmet ting gaat in den regel op den mensch over door het gebruik van melk. Echter ook door het gebrnik van kaas en buter, gemaakt van de melk van runderen, die aan mond en klauw zeer lijken, kan de besmetting plaats hebben, alsmede door recntstreeksche aanraking met de zieke dieren, b.v. bij het melken. De ziekte verloopt bij den mensch meestal goedaardig, met uitzondering evenwel van kinderen, die somtijds tengevolgo eener bijkomende maag- en darmaandoenmg sterven. Enkele malen komt 't voor, dat ook vol wassen personen zwaar ziek worden. Wanneer na het gebruik van melk bij den mensch de ziekte uitbreekt, openbaart deze zich gewoonlijk door de volgende verschijnselenkoorts, somtijds gepaard gaande met braken, gewoonlijk een gevoel van droogheid en warmte in den mond, terwijl het slijmvlies vooral aan de lippen aan het tandvleescb en aan de wangen zich sterk roud kleuit. Niet zelden ontwikkelen zich in den mond, somtijds ook aan de tong, blaren ter grootte eener erwt, die veelal spoedig openbreken. Soortge lijke blaren kunnen ook voorkomen aan het bindvhes der oogen en aan de huid van neus en aangezicht. Deze huidaandoening komt meer malen ook voor aan de handen, aan de toppen der vingers, aan de nagels en zells aan de teenen en op andere plaatsen van het lichaam. Verder komen bij den mensch som tijds hoofdpijn en pijn in de lede maten voor, bovendien duizeligheid, maagkrampen, braken, diarrhee en vooral mat- en loomheid. Het is zelfs bekend, dat de ziekte zeer heei schend onder de menschen kan optreden en geheele families, soms talrijke personen in bepaalde gemeenten, aangetast worden. Te Baarn geraakte Maandag avond een Utrechtsch wagentje van den Heer Z. Hoolewerf uit Bunscho ten, met zeven personen in de Wete ring nabij den Baarnschendijk te water. Zes personen waren spoedig op T droge gebracht, docb een driejarig meisje werd eerst na eenige minuten vanonder den wagen te voorschijn gehaald. Aan de beeren Lindenberg, bad meester, en De Vos, politieagent, mocht het, onder leiding van de doc toren Thomas en Astro, eindelijk ge lukken de levensgeesten weder op te wekken. Van de Veluwe schrijft men Het jachtveld is in deze streken nog al ruim vau wild voorzien. Konij nen en patrijzen zijn er veel meer dan in voorgaande jaren. Ook hazen en korhoenders komen nogal veel voor;alleen het aantal fazanten schijnt niet sterk toegenomen te zijn. Dat de honden, gedurende de eerste vier maanden van dit jaar in vele gemeenten niet anders dan gemuil korfd mochten rondloopen, heeft me nig stuk wild bet leven doen behouden. Slachtoffer van den nieuwen stuiver. Gisteren werd een ambtenaar der belastingen te 's-Hage het slachtof fer der nieuwe stuivertjes. Ze werden aangeboden in rolletjes tusschen ktvar- jes om daarvoor door te gaan. Men zij dus gewaarschuwd en overtuige zicb steeds van den inhoud der in rolletjes aangeboden geldswaarden. (L. en V.) liAftKTBLRlUHT. AMERSFOORT, 6 Sept. 1907. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 0.— Vppelen f3.a f 5—. Peren f3.a f5.—Klei- aardapp. f O.OU a f0.Zandaardapp. fl 70 af 1.90 Hoendereieren f4 50 af 5.00 per 100 st. Eenden t U.a fü.Boter f 1.10 k f 1.25 per kilo. Mar garine fO.— a fO.OO. Zoetera. kaas f Kippen f 0.60 a f 0.90— Kuikens f 1.— a f 1.20 Piep kuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f 0,f0,— Eenden f0.90 a f 1.20 p.st. Jonge fO.OO af0 00. Hazen f 0.00 f 0.YVilde konijnen f 0.00 a f 0.00 Tamme f 0.30 a f 0 80 Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f 14.00 a f 20.00 Varkens v. export l'Oa f 00.Zeugen f50.f70.Biggen f 7.Ik f 12.Schrammen f 00.a f 00 Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— a f000.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.— a f00.— Os f000.— k f000.— Pinkstieren f O00. - k f 000, Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 30 heet. Appelen; 110 heet. Peren; heet. ICleiaardappe- len; 150 heet. Zandaardappelen70000i>tuksHoen dereieren stuks Eendeneieren1200 kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas: stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijen, 400 biggen en 0 3zeugen. BURGERLIJKE STANDEN, Amersfoort. van 29 Augustus tot 4 September 1907. Geboren: Jan, z. van Gerrit van de Kraats en Elisabeth van Beekhoven. Gerardina, d. van Elbert van Putten en Cornelia Geertruida Bischoff. Willem Cornelis Herman, z. van Jan Hermanus van Reede en jonkvrouwe Sophia Magda- lena Clara van der Goes. Petronella, d. van Cornelis Arends en Antonia Caljee. Gerrit, z. van Aart Jan Jans en Aartje Hendriksen. Johannes Jacobus, z. van Emille Pierre Jean Smith en Aarnoudina Wilhelmina Kolenbrander. Hijndert, z. van Jacobus Veenendaal en Evert Brand- sen. Anna, d. van Albertus van den Berg en Froukje de Vries. Gerardus, z. van Johan Eduard Frederik Hagenbeuk en Hendrika Quick. Joachim Mozes, z. van Nathan Förster en Rijntje Ham burger. Hendrikus Johannes, z. van Hendrikus Johannes Taats en Wilhelmina Johanna Jansen. Wouters, d. van Aart van de Geest en Jacoba van den Bor. Christiaan Hendrik, z. van Evert van 't Hoenderdaal en Helena Brandsen. Theo dora Josina, d. van Theodoras Stephanus van den Berg en Hendelina Kersten. Antje, d. van Hendrik Cornelis Ipenburg en Gerarda Hendrika Wassink. Getrouwd: Johan van Putten en Mar- grietha Collet. Hendrik Jan Polman en Elisabeth Adam. Arie van Dijk en Roeloffina van Appelen. Willem de Goede en Carolina Johanna Haksvoort. Overleden: Theodoras JohannesWalet, 73 j., wedr. van Everarda van Ramselaar. Aaltje Hooft, 69 j., wed. van Willem van Hamersveld- Willemfintje van Wijland, 83 j., wed. van Bernardus Bleumers. Lamberta Bernarda Theodora Prins, 19 d. Cornelis Wanzing, 79 j., wedr. van Jannetje van Vulpen- Lammigje van Veen, 4 w. Leusden. van 30 Aug. tot 6 Sept. 1907. Geboren: Daniel, zoon van Tijmen Tijmense en Hendrika van den Tweel. Cornelia en Alijda, dochters van Richardus van Eyden en Johanna van den Hengel. Hargaretha, dochter van Karei Termaaten en Gerrigje van Laar. Gehuwd: Jan Vrijhoef en Maria van den Hengel. Stoutenburg. van 30 Aug. tot 6 Sept. 1907. GeborenJan en Cornelis, zoons van Maarten Bakkenes en Janna Groeneveld. Overleden: Peter Smit, oud 48 j., on gehuwd. Woudenberg. Geboren: Willem, z. van Brand Bloemen dal en Dirkje de Greef. Gerrit, zoon van Teunis Veenvliet en Everarda van Ginkel. Overleden: Teunisje Valkenburg, 42 j. RECLAME. ZAL AMERSFOORT HELPEN. Deze openhartige verklaring, door een inwo ner van het nabijzijnde Veenendaal gegeven, zal velen mannen en vrouwen hulp en zegen verschaffen. Zij is vol bemoediging en hoop. De Heer A. van Ravenswaajj, wonende Eiland Kuba 58 te Veenendaal, schrijft ons: Alvorens ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, klaagde ik altijd over de nieren. Dit was dikwijls zoo erg dat mijn geheele rug er pijn van deed. Ik eliep onrustig en stond's mor gens altijd op met een intens gevoel van ver moeidheid, dat,blij den (lust tot alles ontnam. Ook had ik veel last van duizelingen en ik kreeg benauwdheden, wflarbij plotseling zwee tingen door huiveringen werden gevolgd. Met mijn eetlust ging het fioe langer hoe slechter en al de vqfschillenae behandelingen, die ik ondergaan bad, warej op niets uitgeloopen en om de waarheid te zeggen, hechte ik niet veel waarde aanbal de gunstige berichten die om trent Uw -pillen in omloop waren. Doch ik dacht aam- den anderen kant waarom zouden ze mij nipt evengoed als een ander genezen en liet daarom een doosje komen. Hoe zal ik U mijn verwondering en blijdschap beschrijven toen ik dadelijk verlichting bekwam en in den tijd van-, twee weken had ik mijn volkomen gezondheid weer teruggekregen en kan ik absoluut; niets meer van mijn vroegeren pijn bemerken. Met een gevoel van dankbaarheid zal ik gaarne andere lijders attent maken op Uw uitstekend geneesmiddel. Ik oiïdergeteekeade verklaar dat het boven staande waar is lén machtig U het publiek te maken op elkp wijze ie U goeddunkt. Verwaarloos ^boit eenjpijn in den rug. Het is het spit zeg! gij en g at van zelf weg zoo als het gekomifn is, maai dat is niet zoo, want al schijnt hek^veg te gaa het komt veel ern stiger terugf Deze pijn i den rug is gewdbn nierziekte en de natui waarschuw! U, op deze -wijze dat Uw nierei hun plicht niet <T en niet op de gewone wi ie de onzuiverheden afvoeren van het bloed di ze filtreeren mjfeten. Het bovenstaande is eer overtuigendJeewijs daarvan. Verzeker U dat men de êchteéFoster's Nieren Pillen geeft, dezelfie die iefieer van Ravenswaaij gehad heefl. öVIJ W401RSCHU- WEN TEGEN NAMAAK, én m.jfen koopers er op attent, dat op iedere mos 0' handteeke- ning van James Foster vomtomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a 1.1.75 voor één-of f 10 voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2