NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. vjjLJ FEUILLETON. DE DOCHTER VAN DEN BAANWACHTER BINNENLAND. No. 75. Woensdag 18 September 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. (l'V die zich met 1 October op dit Blad ahon neeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door bet gebeele Kijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Rureau: Langestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte De gisteren door H. M. de koningin bij het openen der zitting van de Staten-Generaal uitgesproken troon rede luidt als volgt: Mijne HeerenI Ik waardeer het ook thans uwe zitting in persoon te kunnen openen. Uwe vereenigde vergadering vindt ditmaal niet in de grafelijke zalen plaats, teneinde stoornis te vermijden in den loop der beraadslagingen van do tweede Vredesconferentie. Den gewichtigen arbeid dier conferentie volg Ik met onverdeelde belangstel ling; voor haar welslagen koester Ik de beste wenschen. In menig opzicht stemt de A!ge- meene toestand van het land, en van de koloniën tot dankbare tevreden heid. Ook dit jaar kan op het voortduren der meest vriendschappelijke betrek kingen met de buitenlandsche mogend heden worden gewezen. Ondanks den koelen zomer zijn de uitkomsten van den landbouw over het geheel vrij gunstig, die van den tuinbouw, in de belangrijkste tuin bouwstreken, beter dan in jaren het geval was. Voor de veehoudeiij zijn de vooruitzichten minder gunstig ge worden, ten gevolge van het uitbreken van bet mond- en klauwzeer onder het rundvee. De meeste takken van nijverheid en handel doorleefden een tijdvak van groote bedrijvigheid. De scheepvaartbeweging in de Nederlandsche havens blijft toenemen. Met uilzonderingderalgemeene vracht vaart, geeft het scheepvaartbedrijf be vredigende uitkomsten. De organisatie van het inlandsch credietwezen begint op Java hare gun stige uiiweiking op het economisch weerstandsvermogen der bevolking te doen gevoelen. Zee- en landmacht zoowel in het moederland als in de koloniën, ver vullen hare taak met ijver en toe wijding. Omtrent de burgerlijke ambte naren kan in den zelfden zin worden getuigd. Voorstellen tot het brengen van veranderingen in het derde en in het 4e hoofdstuk van de Grondwet zullen u eerlang bereiken. De voorgenomen herziening van ons zeerecht is zoover gevorderd, dat een wetsontwerp tot wijziging van het grootste deel van het tweede boek van het Wetbook van Koophandel en van daarmede spmenhangende bepa lingen in andere wetboeken weldra mag worden tegemoet gezien. Ook zal u spoedig worden aange boden een voorstel, houdende veran dering in het burgerrechtelijk deel der kinderwetten, alsmede eene voordracht tot wijziging van de wet op de rech terlijke organisatie, welke de gelegen heid zal openen, enkele der in verband met de ontworpen administratieve rechtspraak aanhangige voorstellen, zonder verwijl af te doen. Ten behoeve der instelling van een rijksontsmettingsdienst zal uwe mede werking worden ingeroepen. Voorstellen zullen u bereiken tot betere voorziening in de eischen der kustverdediging. Ontwerpen tot nadere wijziging der militiewet en tot aanvulling en wijzi ging van eenige bepalingen der land- weerwet zijn in voorbereiding. Eene voordracht betreffende den aanleg van een gedeelte van de af sluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wieringermeer zal weldra aan uw oordeel worden ondermorpen. Voorstellen tot uitvoering van wer ken ter opheffing van de bezwaren, die de scheepvaart op de Waal bij lage waterstanden ondervindt, zijn in over weging. De toegezegde wetsontwerpen be treffende de arbeidersverzekering eD ter voorkoming van scheepsrampen zullen U spoedig worden aangeboden de verder op het gebied der sociale wetgeving aangekondigde ontwerpen zijn in gevorderden staat van voor bereiding. Eene wijziging der Hinderwet is ontworpen, strekkende onder meer om de wet beter dienstbaar te maken aan de bestrijding van waterveront reiniging en om het toezicht op hare uitvoering te verbeteren. Ontwerpen tot invoering eener algemeene keuring van vleesch en tot het brengen van eenige wijzigin gen in de wet op het veeartsenij- kundig Staatstoezicht en de veeartse- nijkundige politie zullen U bereiken. Met ernst wordt er naar gestreefd, de versterking van het Nederlandsche gezag in verschillende deeleu van den Oost-Indischen Archipel ten bate van de bevolking dier streken te doen komen. Wetsontwerpen zijn in voorberei ding, strekkende om de bepalingen betreflende de kustvaart in Neder- landsch-Indië te verruimen, en tot vaststelling der kenmerken van het Nederlandsch onderdaanschap van hen, die uit Nederlandscb-Indië herkomstig zijn. Binnenkort zullen U voorstellen bereiken tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording van de geldmiddelen der koloniën Suriname en Curasao. Moge Uw gewichtige arbeid, onder Gods zegen, strekkeu ten nutte des volks. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De Koningin geeft aanstaanden Vrijdag een soriée ter eere van de leden der Vredesconferentie en hunne dames. De Koningin-Moeder is voornemens in den loop dezer week de Mauve tentoonstelling te bezoeken. Ongevallenwet. Op Vrijdag 27 September zal te Utrecht een vergadering worden ge houden van de Vereeniging van Voor zitters, Voorzitters plaatsvervangers en Secretarissen van Plaatselijke Com- missiën volgens artikel 86 der Onge vallenwet 1901. Daar zullen na mededeelingen der diligente commissie worden behandeld de volgende punten: Is 't wenschelijk dat stappen worden gedaan ten einde te kunnen geraken tot het spoediger uitbetalen van schade loosstelling door de Rijksverzekerings bank? Is 't wenschelijk dat, in verband met de voorgestelde wijziging van art. 8 der Ongevallenwet 1901, de slotwoorden van de eerste alinea van dat artikel, luidende: «maar niet meer dan één gulden", te doen ver vallen Bestaat er ook aanleiding om stappen te doen tot het verkrijgen van een meer verscherpt toezicht op de inrichtingen, die ongevallen kunnen opleveren? De positie van de plaatselijke com- missiën tegenover de behandelende geneeskundigen. Is het wenschelijk om de bijeen komst van voorzitters-plaatsvervangers en secretarissen van pi, comm. om te zetten in eene op wettelijken grond slag rustende vereeniging? Voorzttters, die zich nog niet als leden hebben opgegeven, kunnen dit doen bij de heeren Jhr. Mr. W. Th. Gevers Deynoot, s-Gravenhage; Dr. A. C. A. Hoffmann. Gouda, en C. van Dorp, Rotterdam II. (A. Hbl.). Een vaandel zoek. Uit Leiden wordt bericht «Sinds Zondag loopt hier een hard nekkig gerucht dat het vaandel van het 4e regiment infanterie in het kamp van Zeist geheimzinnig ver dwenen is. Toen men Zaterdag te Leiden kwam, was het volgens dit gerucht niet meer in het foudraal." Dit gerucht blijkt waarheid te be vatten. Het regimentsvaandel van het 4e is op geheimzinnige wijze verdwe nen. Het is van den stok afgescheurd en dit is vermoedelijk geschied in het kamp van Zeist. Zooals men weet, is daar het vaandel geplaatst op een zoogenaamden vaandelstoel van zoden en staat h6t altijd onder bewaking van een schildwacht. Een der schild wachten heeft dus zijn plicht verzaakt of is mede in het complot geweest. Men heeft hier denkelijk te doen met een uiting van anli-militairisme of van ontevredenheid over te zwaren dienst. Op Koninginnedag was het vaandel nog ontplooid geweest en sinds dien tijd niet meer gebruikt. Men begrijpt hoe groot de ont steltenis was toen men Zaterdag thuis gekomen in de kazerne tot de ont dekking kwam, dat deze daad van wandalisme was gepleegd Een streng onderzoek is onmiddellijk mede door de politie ingesteld en dit duurt nog sleeds voort, zonder echter tot dus verre tot eenig resultaat te hebben geleid. Het vaandel is indertijd door de Koningin persoonlijk uitgereikt. Het gerucht loopt dat ook het vaandel van het 10e regiment uit Haarlem is verdwenen of althans dat daarvan een stuk is afgescheurd. De Graafsche Courant waar schuwt tegen het gebruiken van al lerlei fruit, dat dit jaar te laat ge rijpt is, omdat er in de gewesten, waarin die 'courant gelezen wordt (N. O. Noord-Brabant) gevallen van epidemische ziekte voorkomen. DOOR 5) DOERI TINGGI. Zoodra ik mij te Werveldinge als advo- kaat gevestigd heb, zal ik als gij mij daartoe toestemming verleent, mij in het geheim met uwe zaak bezig houden en trachten eenig licht daarin te brengen. Na het gehouden gesprek was het intus- schen reeds zeer laat geworden en daar den volgenden morgen reeds zeer vroeg een trein zou voorbijgaan, begaven allen zich, op ver zoek van den ouden man, ter ruste; ook De Berkeelen klauterde de steile ladder op in het wachthuis N° 36 voorafgegaan door Heer mans, die een klein lampje droeg en vond op den kleinen keurig opgeruimden zolder in een bedstede onder de dakpannen een zeer zindelijk, hoewel niet al te zacht bed. Na een welgemeend «wel te rusten" van den huisheer ging deze de ladder weer af en liet hij zijn gast alleen. Het verdwalen op de heide, de armoedige omgeving van den spoorwegwachter en diens dochter, de treurige geschiedenis van deze menschen doch vooral het beeld van de schoone Cornelia met wie hij diep medelijden gevoelde, hielden den laten gast nog ge- ruimen tijd uit den slaap; ten laatste toch sluimerde hij van vermoeidheid in en ont waakte eerst den volgenden morgen, toen de zon al lang op wasde voorbijgaande treinen had hij niet eens gehoord. Ook Cornelia had zich ter ruste begeven, nadat zij in de kamer eerst nog alles gereed gezet had voor den volgenden morgen, doch evenals den jongen Berkeelen had het lang geduurd, eer zij in slaap was geraakt; ook zij moest voortdurend denken aan den onver- wachten gast, die hare belangstelling had opgewekt. Toen de jonge advokaat 's morgens heneden was gekomen, nam hij deel aan het eenvoudige, doch smakelijke ontbijt, waarmede de vriende lijke menschen gewacht hadden en verliet daarop onder hartelijke dankbetuiging de gast vrije woning, nadat Heermans hem den naasten weg naar Adrecht had gewezengeld had hij den braven man niet durven aanbieden, uit vrees hem daarmee te zullen beleedigen. Op een twintigtal schreden van het huisje verwijderd, keerde bij zich nog eens om en zag tot zijne aangename verrassing, dat Cor nelia hem door het kleine zijraam bleef na staren; beleefd groette hij haar nogmaals, waarop de gestalte aan het raam haastig verdween. III. Ontluikende liefde. Na eene heerlijke wandeling van ruim een uur in de burgemeesterswoning te Adrecht gekomen, vond Otto de Berkeelen de geheele familie te huis. Gedurende den tijd, dat hij bij Burgemeester Van den Hoogstraete logeerde was hij wel eens meer op zijne uitgestrekte wandeltochtjes een nacht uitgebleven, zoodat men zich over zijne afwezigheid gedurende den laatsten nacht niet ongerust had gemaakt. Wel moest hij verslag doen van hetgeen er den vorigen dag in dat stormachtige weer met hem was voorgevallen. Toen de heer Van den Hoogstraete vernam, dat zijn logé bij den spoorwegwachter aan den Hinsumer overweg den nacht had doorgebracht, zeide hij «Den ouden Heermans ken ik; in de nabij heid van zijne woning op de jacht zijnde, heb ik hem wel eens ontmoet; bij maakte een zeer gunstigen indruk op mijdoch naar een van het jachtgezelschap mij eens mededeelde, moet de man eene leelijke geschiedenis achter den rug hebben, waardoor hij tot het ongeluk is gebracht, welke geschiedenis hij echter voor iedereen geheim houdt. Die man moet eene beeldschoone dochter hebben." «Niet alleen schoon," antwoordde De Ber keelen, «doch ook zeer ontwikkeld en wel opgevoed. Als men hare eenvoudige woning voorbijgaat, zou men niet kunnen gelooven, dat zij bewoond wordt door een paar hoogst beschaafde menschen, die een sieraad van onzen stand konden zijn." Innerlijk een weinig verlegen over zijne vurige woorden, trachtte Otto eene andere wending aan het gesprek te geven door te vragen of de post soms gedurende zijne af wezigheid brieven voor hem gebracht had. Op het bevestigend antwoord ontving hij een brief van zijn academievriend uit Winkel huizen, die zich in die plaats sints korten tijd als geneesheer gevestigd had. /Wordt vervolgd,.]

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1