BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Middenstandbond. Id de jongste vergadering van bet hoofdbestuur van den Middenstands bond, in het American- Hotel, werd onder voorzitterschap van den heer J. S. Meeuwsen, bet nieuw gekozen bestuurslid, de heer C. A. Crebas, te Groningen, geïnstalleerd. Ver volgens werd met algemeene stem men aangenomen als nieuw lid »De Nederlandsche Aannemersclub", waar door het ledental van den Midden standbond met een duizendtal is toegenomen. Aan de orde was de benoeming van leden voor verschillende com missies. In de eerste plaats voor 't vraagstuk der vervroegde winkelslui ting, waarvoor ingevolge het Congres- besluit van Nijmegen, 5 leden win keliers moesten benoemd worden Ten einde te zorgen, dat deze com missie niet in de een of andere richting eene meerderheid zou krijgen, werd besloten haar samen te stellen uit twee bekende voorstanders en twee bekende tegenstanders, benevens een lid van hot bondsbestuur, zonder recht van stemmen, als voorzitter. Uit het bondsbestuur werd hiertoe benoemd de heer M. van Hout, te Helmond, als voorzitter, en als stem gerechtigde leden J. Princen te Am sterdam en 11. K. Koppel Jr. te 's Gravenhage, als voorstanders, en de heeren A. J. van Laar te Amsterdam en A. van Leeuwen te Rotterdam, als tegenstanders. Deze heeren kun nen zich laten voorlichten door the oretici, die alsdan als adviseurs deel van deze commissie kunnen uitmaken Vervolgens werden benoemd tot leden van de commissie van het Museum voor de klein-lndustrie de heeren dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, te WinschotenJ. N. Hendrix, voor zitter van den Ned. Aannemersborid, te Amsterdam, en W. Nieuwenhuize secretaris van den Middenstandbond te Nijmegen. Deze commissie zal te Leeuwarden en te Nijmegen werk zaam zijn. Daarna werd besloten de 5e alge meene vergadering van den Bond en het daarmede verbonden 5de congres van den Middenstand in 1903 te Dordrecht te houden. Ten einde tegemoet te komen aan de wenschen van vele bondsleden, werd besloten op het congres wederom slechts één onderworp te behandelen en welDe vakopleiding voor den handeldrijvenden en industrieelen Middenstand. Aan het dag. bestuur werd opge dragen voor dit onderwerp ten spoedig ste praeadviseurs uit te noodigen, opdat de gedrukte praeadviezen nog vóór den 30en November aan de vereenigingen kunnen worden toege zonden. Reeds werd van de heeren dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, te Win schoten De Groot, inspecteur van het Middelbaar Technisch Vakonder wijs, en mr, Smeenge, lid der Tweede Kamer, bericht ontvangen, dat zij dit onderwerp zullen praeadviseeren. Het dag. bestuur van den Bond zal maatregelen nemen om ook door bevoegde mannen uit den Middenstand dit belangrijk onderwerp zoo breed voetig mogelijk te doen praeadviseeren Ten slotte werd besloten een referen dum onder de leden van den Bond uit te schrijven over de in 1909 te houden Middenstandstentoonslelling De vereenigingen zullen daarin worden uitgenoodigd voor den 31en October a.s. te willen mededeelen, of zij aan deze middenstandstentoonstelling wil len meewerken door: lo. Het benoemen van een plaatse lijke commissie tot bevordering der tentoonstellingsbelangen. 2o. Het deelnemen in het waar borgfonds, en dan voor welk bedrag. 3o. Het te gelegener tijd zenden van een afgevaardigde naar een te be leggen vergadering, waarop het alge meen Nederlandsche tentoonstellings comité zal worden benoemd. Voor de tentoonstelling van Am bachtswerktuigen in het «Paleis voor Volksvlijt" werden drie bondsmedailles beschikbaar gesteld, n.l. een verguld zilveren een zilveren en een bron zen medaille, terwijl voor de Bel gische afdeeling ditzelfde aantal werd toegekend. Bovendien werden de inzendingen der Behangers-patroonsvereeniging «Samenwerking" te Amsterdam en van het klompenmakersgildeder Hanze, door het bondsbestuur bekroond niet een zilveren medaille. Het spoorwegongeluk aan de Bilt. Naar wij vernemen, heeft de enquête plaats gehad naar de werkelijke oor zaak van het spoorwegongeluk, dat aan het station de Bilt voorviel. ^Men weet dat een goederentrein der Hol- landsche Spoor liep op een locaaltrein van de N. C. S.) Eerst werd na het ongeval gemeld, dat de machinist van den goederentrein de verklaung aflegde, d# het peilglas op de loco motief was gesprongen en hem door de ontsnappende stoom het uitzicht over de baan was verhinderd. Bij het ofïicieele onderzoek is de machi nist op deze verklaring teruggekomen en heeft hij eikend, dat het peilglas niet is gebroken. Naar men ons mededeelde, tracht het personeel bij ongevallen wel eens meer de oorzaak te wijten aan het springen van het peilglas. De machinist van den goe derentrein heeft in dit geval bekend minder oplettend te zijn geweest en r.iet de noodige aandacht te hebben besteed aan de seinlichten langs den weg. Hij is met zijn trein door drie onveilige signalen gereden en heelt zelfs de drie roode sluitlichten van den locaaltrein niet bemerkt. De man was den vorigen nacht met een trein naar Rotterdam gereden en had, al vorens Zondagavond weder in dienst te komen, behoorlijk moeten slapen, om geheel uitgerust, zijn plaats op de machine in te nemen. Of hij zich voldoende rust heeft gegeven, mag met ernst worden betwijfeld, nu hij Zondagsavonds heeft staan soezen, iu stede van met volle aandacht zijn locomotief te bedienen. Intusschen heeft de machinist volledig bekend, niet in voldoende mate oplettend te zijn geweest. Het mag, aldus vernamen we ver der een wonder worden genoemd, dat het ongeval nog zoo goed is afgeloopen. Wel is waar had de ma chinist van den locaaltrein, doordien hem met schreeuwen werd beduid, dat hij zijn trein in beweging moest brengen, eenigen gang daarin weten te brengen en werd daardoor de eerste schok eenigermate in kracht verminderd. Veel heeft dit echter toch niet mogen baten, want door bet schuiven van den locomotief van den goederentrein op den kap van den achtersten wagen van den IokaaltreiD, werd de koppeling van de Westinghouserem verbroken en de lokaaltrein daardoor weer tol stil stand gebracht- Gelukkig is het ge- heele complex in voorwaarts schui vende beweging gebleven, doordat geen enkele wagen van beide tieinen uit het spoor gelicht werdzelfs de achterste wielen van den goederen trein-locomotief bleven op de rails, zoo ook de wielen van den laatsten wagen van den lokaaltrein. Was ook maar één paar wielen van het spooi gegaan, dan waren de gevolgen van veel ernstiger aard geweestdan toch zouden de wagens in elkander ge schoven zijn en zonder eenigen twijfel menscbenlevens zijn betreurd. Dat alles op de rails bleef staan, is een wonder, waaraan de goede afloop van thans is te danken. In den goederentrein der Holland- sche Spoor bevond zich bet salonrij tuig van H. M. de Koningin, dat door de botsing nog al ernstig is bescha digd; o.a. is bet eetservies, dat zicb in de kasten bevond gebroken. De wagen kon dan ook geen dienstdoen bij het koninklijke bezoek aan Zeeland. Omtrent de mislukte Noordpool expeditie van Wellman bericht een telegram in de »Tag", van het hoofd der met het schip «Express" uitge zonden expeditie, nadere bijzonder heden. «Den 2en Sept. 's middags 4' u. 40", zoo verhaalt de berichtgever, «verliet de luchtballon «America" met Well man, Vaniman en Riesenborg in het schuitje de ballonlouds om de reis naar de Noordpool te aanvaarden. De «Express" sleepte den ballon Oost waarts, in de Smeerenburgsond en vervolgens iD Noordelijke richting. Na verloop van een uur liet Well man zijn motor werken. Hij gaf be vel tot loslaten van het touw en de «America" dreef met groote sta biliteit voorbij de «Express", met luide toejuichingen begioel Het luchtschip dreef op een hoogte van 150 meter Na verloop van nog een hall uur begon het te sneeuwen, zoodat men ni»t ver kon zien. Wellman kwam na verscheidene welgeslaagde bewe gingen, door slecht werken van kom pas en roer, gevaarlijk dicht bij de Foulbaai, die door gletschers en 200 voet hooge bergen is omgeven. Na een vergeefscbe poging om de «Ex press" te bereiken, verdween de «America" in de dwarrelende sneeuw. Wij gingen met de «Express" in de Foulbaai tot onder de binnenste gletschers, om de «America" weder op te sporen en besloten daarop de daar tegenover gelegen Red-baai te doorzoeken en als 't noodig was, ook de Liefde- en Winde-baai in te varen. Bij het uitvaren van de Foul baai konden wij door vermindering van de sneeuw een oogenblik de gletschers klaar en duidelijk zien, en op een daarvan ontwaarden wij een groot voorwerp, waarin wij den ballon her kenden. Wij keerden terug en maakten aanstalten voor een land-expeditie over de gletschers. Wij moesten ons met touwen aan elkander vastbinden Het eerste touw verbond Lernei'. den Noor Tessem, Dr. Fowler en Graaf Poninskie; het tweede Von Bock, den bootsman Gartner, den Franschman Hervieu en Dr. Elias. Na anderhalf uur marcheeren over den gevaarlijken gletscher, welks talrijke spleten met versch gevallen sneeuw waren bedekt, kwam de hulp-expeditie eindelijk bij de «America". De luchtreizigers waren alle drie ongedeerd. Wellman had moeten lan den, omdat de ballon anders over het hooggebergte van Spitsbergen had moeten gaan. Intusschen was de «Express" heen- gestoomd, om Wellman's schip «Frith- joll", te halen, dat bij het Vogelzang eiland was achtergelaten. De ballon werd voor het vervoeren in vier stukken verdeeldook de gondel werd uit elkaar genomen Het reddingswerk duurde twee dagen. Den 4en Sepi. 's avonds keerde de «Frithjolï" naar Virgobaven terug vanwaar Wellman Zondagavond naar Tromsö vertrok. Bij de ballonloods werd een wacht achtergelaten. Wellman is 'vast besloten, zijn plan, om per luchtballon riaar de Noord pool te gaan, in 1908 te volvoeren. Marokko. Uit Mairokko wordt bericht, dat de afgezanten van den stam der Sjaoeja's al de voorwaarden die Gene raai Drude hun stelde, hebben aan genomen, en dat zij Donderdag zullen terugkomen melde hoofden der andere stammen, om zich volkomen te onder werpen. Zij zouden, zoo verklaarden de Sjaoeja's, de andere stammen des noods met geweld van wapenen dwingen tot viedelievende gezindheid. De Gouverneur van Casablanca, Moelei el Amin, oom van den Sultan, is met zijn gevolg een beleefdheids bezoek komen brengen aan Generaal Drude, die hem met groote holïelijk- heid ontving. De Gouverneur sprak daarbij rnet voldoening over de geluk kige tusschenkomst der Fransche wapenen, en Generaal Drude verzeker de hem, dat hij gekomen was om vrede te brengen en dat het hem speet, voor dat doel zijne kanonnen te moeten gebruiken. Het schijnt nu toch zeker, dat Sultan Abdul Azis uit Fez naar Rabat is vertrokken. Hij wordt, zoo meldt men nu, Vrijdag aldaar ver wacht. Admiraal Philibert zal zich met het oorlogschip Gloire naar Rabat begeven om den Sultan te be groeten. Moelei Haüd moet voornemens zijn, den 23en Sept. naar die stad te trekken met 30,000 man, en er is alle reden het samentreffen der vijandige broeders met bezorgdheid tegemoet te zien als het er toe komt. Men kan, gelijk bekend is, zoo weinig staat maken op de Marok- kaansche berichten en op de gezind heid der Mooren evenmin. Georges Claretie waarschuwt in de Figaro dat men toch vooral niet te veel moet verwachten van den indruk door de vernieling van het kamp van Taddert op de Mooren gemaakt. Zij laten zicb door hunne aanvoerders en priesters gemakkelijk ompraten, dat een nederlaag eigenlijk een over winning is, en zij houden zich, in hun vertrouwen op Allah, voor on overwinnelijk. Daarbij gaat hun vader landsliefde boven alles, «De Marokkaan" zegt Vicomte de Foutauld in zijn boek over Marokko, welk land bij gejieel doorreisd heelt «de Marokkaan vreest den veroveraar meer dan den ongeloovige. Hij is godsdienstig, cdaar zijn vrijheid en zijn vaderland zijn de grondslagen van zijn godsdienst." Daarmede mogen de «vredeherstel- lers" wel rekening houden. Dit jaar zal gedurende de kermis in Arnicitia geen tooneelvoorstelling gegeven worden, doch zijn de avonden voorloopig als volgt bezet: Maandag, vermoedelijk optreden van het Nederlandscb Operette-En semble; Dinsdag het gezelschap van Speenbolï en Nap- de la Mar; Woens dag, Donderdag en Vrijdag Henri Ter Hall. Wegens vertrek naar Roermond heeft de heer J. C Reuten bedankt als bestuurslid van «Handel en Nijver heid". Bij Kon. Besl. is benoemd tot burgemeester der gemeente Hoeve laken de heet A. E. van Arkel, secre taris dier gemeente. Bij Kon. Besl. is benoemd tot notaris iu bet arrondissement Utrecht ter standplaats Woerden Jhr. van Win ter, candidaat-notaris. Zaterdagavond is bij den voor zitter van hel Ned. Gymnasliek-Ver- bond bericht ontvangen, dat de Minis ter van Ooi log heeft goedgevonden het terrein achter de Kazerne voor bereden wapens op 29 dezer ter be schikking te stellen van het gewest tot het houden van het 9de geweste lijke Gymnastiekfeest. De plaatselijke afdeeliug van «Patrimonium" besloot dezen winter vier cursus-vergaderingen en één openbare vergadering te doen houden. De levering van de zand- en de hardsteenwerken voor de parochie kerk en het Zusterhuis aan den Soes- terstraatweg is opgedragen aan den mr. steenhouwer W. de Kloese, alhier. Amersfortia's fabrieken van ziektekiemviije melkproducten ver wierven op de groote Internationale tentoonstelling te 's-Gravenhage, in de afdeeling buitenlandsche en Neder landsche gezouten boter, eene zilveren medaille. Ter vervanging van Mr. J. Heyligers, die sedert de oprichting der afdeeling van «Toonkunst" alhier bestuurslid, zich als zoodanig niet meer herkiesbaar stelde, is gekozei de heer L Noest. De heer I. M. J. Hoog werd herkozen en in de vacature, ontstaan door het vertrek van mej. C. J. Wentzel werd gekozen de heer W. H. C van Esveld. De heer L. A. Slot vroeger onderwijzer aan de Jongensschool hier, is benoemd tot onderwijzer 3e klasse in Ned. Oost Indië. Omstreeks half tien werd gis terenavond een begin van brand ont dekt op het door mej. wed. v. 't H. bewoonde bovenhuis van den slager G aan de Utrechlschestraat. De slan gen wagens der politie en der vrijwillige brandweer, waren spoedig ter plaatse, doch behoefden geen water te geven Door oordeelkundig optreden van den inspecteur van politie en eenige leden der vrijwillige brandweer, kon de brand, die op de slaapkamer in een ledikant was ontstaan, met eenige emmers water worden gebluscht. Ver zekering dekt de schade, die echter niet belangrijk is. Door het afnemen van een walmkapje van een lamp op de werk plaats van den heer A. v. V. aan de Soesterweg, vatte de balk waaraan deze hing vuur. Gelukkig werd zulks tijdig bemerkt en konden de huis- genooten met een paar emmers water zelf het vuur dooven. Gisterenavond te 11 uur werd de brandweer wederom gealarmeerd. Naar het heette was er brand nabij de Kamppoort. De rechercheur van politie die zich per rijwiel ging over tuigen, kon echter constateeren dat de brand niet onder onze gemeente woedde, doch waarschijnlijk in Stou ten burg een boerderij of hooiberg in vlammen opging. Zaterdag is het rijwiel van den heer J. B. tijdens de oefeningen va* het Amersfoortsch Vrijwilligerscorps, uit den tiun van «Lisiduna" ontvreemd. Tegen 2 jongens, die betrapt werden op het stelen van peren uit den tuin bij de leerlooierij van den heer Kleber, is door de politie pro ces verhaal opgemaakt. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Amersfoort gedurende de le helft September 1907. A. Schoonderbeek Amersfoort. Mej. A. H. Dissel L. v. d. Pol Rotterdam. Wed. de Jong Scheveningeo. v. d. Bilt Utrecht. A. v. d. Haar Mej H. Tommeil Amersfoort. Schoolmetier A. G. Ellis Biebrich. H. Schimmelpenninck v. d. Oye Salzbourg. Mev. H. Klingen Yokohama. Mej. Kin p/a Een ernstig ongeluk. Terwijl de landbouwer A. Hasselaar aan den Meunnikenweg onder Rens- woude langs de »lei-sloot" in de Groep bezig was zijn wagen met strooisel te beladen, schrok het paard van een door de Grift varende schuit met hooi. Het dier zwenkte zoo plotse ling «van de band" om, dat daardoor wagen en paard beide in den sloot kantelden en de ruim 60-jarige man zich in zijn doodsangst van de andere zijde naar beneden liet vallen, echter met het ongelukkig gevolg, dat hij op twee plaatsen zijn linkerbeen brak en slechts met veel moeite naar zijn woning kon worden vervoerd, waar dokter J. G. Kets uit Veeneneaal de eerste geneeskundige hulp verleende. Een doode herrezen. Van het merkwaardig geval van een vrouw die in een opgehaald lijk haar man herkend, doch later door een brief van den nog levenden echt genoot wordt verrast, deelen de En- gelsche bladen een tegenhanger mede. In April werd een lijk uit de Theems opgehaald, dat onder meer aan het ontbreken van een der oogen door een jongen man werd herkend als het overschot van zijn vermisten vader. De betreurde doode werd met praal begraven, de erfgenamen vinden zijn levensverzekering en beplantten zijn graf met bloemen. Een paar weken later kwam de doodgewaande zijn zoon bezoeken en moest de uitkeering der levensverzekering worden terug betaald. Nu moest de doode ook nog voor de wet levend worden verklaard. De zoon begaf zich met zijn vader naar den rechter, die niet begreep hoe bij zulk een kenteekeu een vergissing mogelijk was. Het bleek echter dat het lijk het linker-, de levende vader het rechteroog miste en dit bad de zoon niet geweten. De rechter twijfelde nog wel een beetje, maar zwichtte voor de verklaringen van andere bloedverwanten dat de voor bem verschenen man inderdaad de «doode" was en herstelde hem toen in zijne burgelijken staat. Eenige wenken. Men zendt ons ter opname de na volgende ernstige wenken, die men in zijn eigen belang dient op te volgen: Als men postzegels in een brief te verzenden heeft, hecht men die met de witte strook boven den brief; mis sen zij de strook dan doe men ze in een papieren zakje, hecht dat boven de brief na hun aantal eerst op het zakje geschreven le hebben. Men be- vochtige ze nimmer en hechte ze boven de brief: eerstens is het vies wat een ander in den mond heeft gehad weer in den mond te steken, en zulks moet den ontvanger toch doen wil hij ze voor zijn doeleinde gebruiken, maar ook hoogst gevaarlijk, daar men kanker iu de mondholte kan hebben die ge vaarlijk en overerflijk is. Zij, die van blaasinstrumenten, spreekbuizen en telephoon gebruik maken, moeten, ter voorkoming van besmetting, van een afzonderlijk mond stuk voorzien zijn, dat voor de rein heid in étui bewaard kan worden. Onmiddellijk nadat het haar geknipt is, moet men het hoofd geheel onder water dompelen, ter voorkoming van verkoudheid. Het touwtje springen moet verboden worden. Springt men langzaam dan is het niet gevaarlijk, maar wel het snelle springen. De Duitsche medische bladen wijzen met alle ernst op de gevaren waaraan men zich met het touwtje springen blootstelt: men kan hartverlamming krijgen en op de plaats dood bljjven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2