RLVXENLANI). Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. daarna boven het Ministerie van Oorlog, waar verscheidene autori teiten naar buiten kwamen om het gade te slaan, beschreef een kring boven het Buckinghampaleis en richtte zich vervolgens naar het Glazen Pa leis te Sydenham, waar het rondom den Noordertoren voer. De directeur riep, toen hij het luchtschip gewaar werd, door een grooten roeper den reizigers toe, of zij hem het genoegen wilden doen bij hem te komen lun chen. Dat werd aangenomen en de ballon daalde neer op het dak van het paleis, waar bij werd vastgemaakt terwijl de reizigers zich aan tafel te goed deden. De begrafenis van Friedrioh van Baden. Onder groote plechtigheid heeft Maandag te Karlsrube de bijzetting plaats gehad van het lijk van den groothertog van Baden. Reeds vroeg in den morgen was de stad vol uni formen de zoons van den Duitschen keizer verlieten reeds te acht uur hun slaapwagen om zich naar het groot hertogelijk slot te begeven, en van dien tijd af bleven de vorstelijke per sonen toestroomen. De laatste die kwam was de Keizer, die door den tegenwoordigen groothertog met ver schillende grootwaardigheidsbeklee- ders ontvangen weid. In de slotkapel hadden zich intus- schen de leden der hofhouding en de niet-vorstelijke bezoekers verzameld. De kerk was eenvoudig doch smaakvol versierd met gloeilampjes; langs de witte zuilen hingen lange zwarte rouw banden omlaag. De kist was gesloten en overtrokken met donker-violet llu- weel, dat rijk met gouddraad bestikt was. Bij de eerste klokslagen versche nen de dragers der insigniën, de rouw- maarschalken, de vleugeladjudanten en de generaals die aangewezen waren om het lijkkleed te dragen, en namen hunne plaatsen in. Te kwart voor elf verscheen de Rijkskanselier, die een krans neder- legde. Daarna kwamen de presidenten van den Rijksdag, die plaats namen op de tribune onder de hofloge, de katholieke en protestantsche geeste lijken, die zich achter het altaar plaatsten, en de burgemeesters en andere afgevaardigden van het land, die zich over de andere tribunes ver deelden. Na het derde klokgelui verschenen toen de vorstelijke personen, vooraf gegaan door den Keizer, die de groot hertogin Louise aan den arm voerde. Onder ben bevond zich ook prins Hendrik der Nederlanden, die de vorstin Zu Leiningen begeleidde. Na het zingen van het koraal «Was Gott thut ist wohlgetan" hield de hof prediker Helbing de lijkpredikatie, die opnieuw met gezang besloten werd. Daarna had de opstelling van den rouwstoet plaats. Voorop ging de geestelijkheid, vleugeladjudanten en rouwmaarschalken. Daarop volgden de dragers der insigniën: de Badensche ridderorden, de militaire onderschei- dingsteekenen, scepter, kroon en zwaard. De lijkwagen zelf werd door zes paarden getrokken; aan weers zijden schreden twee kamerheeren, en aan de hoeken vier generaals, die het lijkkleed droegen; de wagen werd door het lievelingspaard van den ge storven groothertog gevolgd. Daarachter liepen de vorstelijke personen en do 3ndere volgers, vooraf gegaan door den Keizer, tusscben den tegenwoordigen groothertog en den kroonprins van Zweden. Zoo bewoog de stoet zich door een deel van de stad naar het Mausoleum, waar opnieuw in de daar aanwezige kapel een lijkdienst plaats had, en de predikant een gedachtenisrede uit sprak. Daarna werd de kist in het familiegraf geplaatst, en verlieten de gasten het Mausoleum. Te Kiel vuurden ter gelegenheid van de begrafenis des groothertogs gisterenmiddag te twaalf uur alle in de haven liggende oorlogsschepen kanonschoten af. Met tusschenruim- ten van 3 minuten werden aan boord van elk schip 21 schoten gedaan. Daarna beschen de schepen de vlaggen, die tot dusver halfstok gehangen had den, weer in top, en was de plechtig heid geëindigd. H. M. de Koningin-Moeder ver trekt den 14en October van Soest- dijk naar »Mon Repos", te Niewied, tot het brengen van een bezoek aan de Prinsen van Wied, en van daai voor vier weken naar Zwitserland, eerst naar Bex, later naar Montreux. Binnenkort, tegelijk met de Italiaansche, Fransche, Duitsche en Engelsche uitgave, zal bij de uitgevers Oosthoek en Honing te Utrecht ver schijnen eene geautoriseerde Neder- landsche vertaling van Prins Borchese-Barzine Van Peking naar Parijs. Het werk zal evenals de andere uitgaven bevatten p.m. 120 illustraties naar photografische op namen van de auteurs. Door den heer D. Gerritsen is bij de Gemeenteraad het hierna vol gende voorstel ingediend De ondergeteekende stelt in het belang van het Volksonderwijs voor de tractementen enz. van het perso neel als volgt te regelen 1' 3 g" Aanvangssalaris f 600. °dl 16 verhoogingen om 3 s 5 =lde 4 jaar f 75 - 450. "o® 1 Hoofdacts- 150. ~u>2 a g-/.Maximumƒ1200. p= p - J Vergoeding vrije gg-i woningf 100. I Maximum van Hoofden met ui 7 \f 100- verhoogen. Ik taxeer de verhooging op onge veer f5000 per jaar. Indien het voorstel van Minister Rink wordt aangenomen, zal de sub sidie aan de gemeente hoogstwaar schijnlijk verhoogd worden. Om die f5000 te vinden stel ik verder voor de post inkomstenbelas ting met datbedrag te verhoogen. Over 1906 is begroot f 82000 en ontvan gen f85000: de bevolking is in die twee laatste jaren weer met 1300 zielen toegenomen en neemt nog gaandeweg toe. Bovendien blijkt steeds uit begrootingen, dat de opbrengst van de ontvangsten altijd grooter zijn dan de ramingen en de uitgaven minder. Op deze gronden meen ik met ge rustheid, dat de post kan verhoogd worden en geen kwestie kan geven van belastingverhooging. (w. ff.) D. GERRITSEN. In een onzer vorige nummers maakten wij melding van het oprichten te dezer stede van een korfbalclub door jonge dames. Dit berichtje eischt in zooverre verbetering, dat voor «jonge dames" moet gelezen worden «dames van meer geposeerden leeftijd" daar de meeste de drie, enkele zelfs de viei kruisjes al achter den rug hebben. Het plaatselijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vergadert Donderdag 11 October a.s. des avonds te 8 uur in Ainicitia. De agenda vermeld 1. Ingekomen stukken. 2. Verslag van de commissie, belast met het nazien van de rekening en ver antwoording van den Penningmeester. 3. Reglementsherziening. 4. Mededeelingen. De Vereeniging «Handel en Nijverheid," Amersfoort, vergadert op Donderdag 10 Oct. a.s. in het Hótel «De Zwaan," des avonds te 8 uur, ter behandeling der navolgende agenda: 1. Voorstel om evenals vroeg6r, de namen der sprekers in de couranten verslagen te vermelden. 2. Verzoek van de .feestcommissie om het nadeelig saldo door de ver eeniging te dekken. 3. Benoeming van eene commissie ter onderzoeking wat hier is te doen, om de vakopleiding van den Handeldr.- en Industrie-Middenstand te bevor deren. 4. Referendum over het houden van de tentoonstelling van den Middenstand te Amsterdam. 5. Benoeming van eene commissie om Amersfoort, naar buiten, meer bekend te maken. 6. Ballotage. 7. Bespreking van het automobilisme in te leiden door den heer Eggink. 8. Ingekomen stukken. 9. Mededeelingen. Naar wij vernemen, zal de zang uitvoering van «Toonkunst" in de tweede helft van November worden gegeven. Quick-Wilhelniina .32. Was 't de geheele week mooi weer geweest, Zondag was 't echter mis, om twaalfuur begon 't reeds te re genen en toen om 2 uur bovenge- noemden wedstrijd aanving, stortre gende 't. Het spel leed er dan ook erg onder en 't was van 't begin tot 't eind eene saaie vertooning. Quick was dadeljjk sterker en weet 2 keer ta doelpunten, waartegen Wilhelmina er slechts 1 stelde. Na rust dezelfde saaie vertooning, met Wilhelmina iets sterker. W. maakt dan ook gelijk, maar uit een strafschop maakt Quick 't winnende doelpunt. Hiermede was 't afgeloopen en won Quick alzoo met 3—2. Het derde was minder gelukkig en kreeg te Hilversum van Victoria II met 85 klop. Het tweede elftal maakte een ver- geefsche reis naar Utrecht daar de regen het veld onbespeelbaar had gemaakt. H. V. C. I zette haar competitie goed in door B. V. C. met 5—0 te kloppen. Het tweede deed minder goed en werd er op eigen terrein rnet 31 ondergehouden door Velocitas uit Hilversum. 385ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 7 en 8 Oct. 1907. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leutwebeb te Amerstoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 3098 3123 3215 5496 5539 10799 10806 11045 11424 14594 14950 16078 16082 16088 16116 en 16712. Te zamen 16 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1652 1678 1689 1692 1699 2322 2327 2333 2339 3092 3099 3104 3130 3211 3230 3231 5476 5486 5499 10787 10798 10810 11043 1105411059 11071 11411 11414 1142811436 1458414619 14911 14912 14918 16075 16080 16091 16098 16726 en 16733. Over de Vredesconferentie. Aan de «Midd. Ct" doet haar «Haagsche Toren wachter" het volgende grappige verhaal. De Vredesconferentie is nog maar steeds niet uitgedineerd. De vermelding van de «gastmalen" blijft nog een vast nummer in de bladen en de hotelhouders benevens de attaché's en secretarissen, die bij deze feesten de «denkende hoofden", zijn, raken bijna uitgeput in het ver zinnen van nieuwe schotels en nieuwe arrangementen. Men hoort anders curieuse dingen over het leven en de avonturen der heeren. Hier in ons burgerlijk landje zal men b.v. eenigszins vreemd opkij ken over het feit dat er één kleer maker is, die al de Russische heeien bedient in dier voege, dat steeds een coupeur tusscben Parijs en den Haag reizende is met een koffer, soms twee kollers, waarin de spulletjes zitten. Elke week komt de man om de «orders" op te halen en die koller met broeken en jassen circuleert bij de Russen precies als bij ons een leestrommel. Die heeren houden er dus wel van zich met fraaie gewaden te omhangen. Verleden week heeft men den armen coupeur echter bijna den nek laten breken. Een van de klanten was n.l. niet te vreden en die ontevredenheid uitte zich op een manier, dat het slachtoffer langs ver schillende wenteltrapjes, evenals een bal naar beneden werd gegooid. Terwijl de coupeur beneden wat opgefrischt werd, stapte een kwartier later de voorname klant het hótel uit, sigarette in den mond, met eeri gezicht alsof er niets gebeurd was. Rare klantjes toch om den «wereld vrede" tot stand te brengen ja zelfs tot «humaniseering van den oorlog" zou men zoo zeggen, dat zulke gasten niet precies de geëigende personen zijn. Maar men moet billijk zijn. Wie zou er in Rusland nu ook niet boos worden als een broek niet goed zit? Iemand die hem zoo iets levert moet men bepaald de ruimte geven. Het Noordzeekanaal gereed. De werken tot verbetering van het Noordzeekanaal zijn gereed, aldus kon Zaterdag worden medegedeeld door den beer 11. H. Wortman, ingenieur van 's Rijks Waterstaat, onder wiens bekwame leiding de werken voor bet Rijk zijn uitgevoeid. Nedeiland bezit thans, wat breedte en diepte betreft, met zijn Noord zeekanaal bet grootste kanaal der wereld, dat Amsterdam schepen van 25 meter breedte 10.30 meter diep gang brengen kan. Een windwijzer, die te denken geeft. Geestemünde verheugt zich sinds enkele dagen in het bezit van een nieuw gebouw voor middelbaar on derwijs, een Realschule, dat aan alle eischen van moderne schoolbouw be antwoordt en op welks dak de tra- ditioneele windwijzer prijkt. Nu heeft de bouwmeester of wie anders op den bouw invloed heeft doen gelden, zich evenwel met dezen windwijzer een grap veroorloofd, welke zelfs in het tuchtlievende Duitschland ongepast wordt geoordeeld. Het ding bestaat namelijk niet uit het gebruikte haantje, dat met alle winden draait, althans behoort te draaien, maar uit een de roede zwaaienden schoolmeester. En om de zaak nog erger te maken, zwaait deze geweldige opvoeder der naar wijsheid dorstende jongelingschap, dit tuchtigingsmiddel zoo maar niet in de ijle ruimte wat in 't ergste geval als onbehoorlijke symboliek zou kunnen gelden, maar boven de partes posteriores van een knaap, die vol gens de regelen der kunst over des leeraars knie is gelegd en duidelijke blijken geeft niet ongevoelig te zijn voor dit opvoedingsmiddel in actie. De ontroering in de stad is alge meen. Was men niet in Duitschland, dan liep 't op protestvergaderingen met de daaruit voortvloeiende moties uit. Toch willen de leeraren zoo maar niet lijdelijk dezen spot met hun op voedingsmethode aanvaarden en er wordt gesproken over een protest bij den raad der gemeente. Van de jongens, die zich allicht minder per soonlijkheden gevoelen dan onze H. B. S ers, hoort men niets, die lijden wellicht in stilte over den smaad bun stand aangedaan, maar een der plaatse lijke bladen heeft de rol van stoke brand aanvaard, richt zich tot de jonge lui in deze bewoordingen: «Jongens, laat je dit niet aanleunen, draagt er zorg voor, dat de ongepaste windwijzer van zijn boog standpunt naar beneden komt," wat een uiterst bedenkelijke ophitsing lijkt tegenover leerlingen, onder wie allicht een klimvaardig De Ruytertje zou kunnen schuilen Het eerste stoomschip? In het Duitsche tijdschrift «Die Welt der Technik" vindt men uit een Spaansch weik van het begin der 18de eeuw en getiteld «Colleccion de los Viages" (Reis-verzameling) een verhaal opgediept, waaruit men zou kunnen afleiden dat al b(jna 400 jaren geleden een schip door stoom werd voortbewogen. De uitvinder heette Garayhij was een tochtgenoot van Columbus op diens eerste reis naar Amerika en heeft ook verder tal van zeereizen ondernomen. Ook de natuur- en werktuigkunde beoefende hij en deed menige uitvinding. Hij was reeds meer dan 70 jaren oud, toen hij met de bewering te berde kwam dat men door waterdamp een rad in beweging kon brengen en een schip tegen den wind in kon laten varen. Iedereen haalde de schouders op, maar keizer Karei V, wien de zaak ter oore kwam, dacht er anders over. De keizer bevond zich toen te Barcelona en gaf bevel dat Garay op het eerste schip, dat in de haven liet anker liet valen, zijn bewering zou staven. Dat schip was de schoener «Tri- indad", en in enkele uren volgens het verhaal was Garay gereed met de stoominrichting. Hij liet dwars over bet schip een as bevestigen en daaraan aan eiken kant een rad vast maken, dat ten deele onder water stak. Vervolgens bracht hij aan boord een ketel met water wijwater, met het oog op de inquisitie en bracht het water aan den kookon der den ketel bevond zich een toe stel waarin een stang op en neer ging en bet geheel werd met riemen aan de as verbonden. De keizer zat als toeschouwer aan den wal op een tribune, weldra kwam rook uit een schoorsteen en begon het schip zich voort te bewegen. De raderen draaide en voerden de schoener, tegen den wind in, de haven uit. Zoo liep het 8 zeemijlen in den tijd van 2 uren. De bemanning zag er duivelsweik in en sprong uit angst over boord, maar Garay kreeg van den Keizer 4000 maravedis. Verder echter hoor de men niets meer van deze uitvin ding. Garay slierf hoogbejaard in een klooster en eerst uit bovengenoemd werk is zyn aaam weer bekend ge* worden. VÓÓRUIT. Ik wil u een kleine geschiedenis verhalen. Heel veel bijzonders is het niet. Ze heeft slechts twee verdiensten, ze is kort en waar. Maar komaan, laat ik ze niet langer maken dan noodig is. In een zeker dorp woonde een boer, die niet lijk was. Zoo zijn er meer, en daarom is de gebeurtenis waard verteld te worden. Deze niet- rijke boer, dien wij Toon zullen noemen, bad een kleine boerderij in eigendom. Dat wil zeggen, ze stond op zijn naam. De rest begrijpt ge wel. Toon moest vreeselijk hard wer ken met zijn jongen (Toon bad een zoon), om de rente te betalen en de pacht van eenige perceelen, die bij sedert eenige jaren ook beboerde. En Toon werkte hard en bleef even arm. Hij kon met veel moeite de rente betalen, maar van aflossen geen sprake. «Dat moet veranderen," dacht hij. Maar hoe? «Kon ik maar wat meer geld in mijn zaak steken, een paar beesten bij koopen, jaarlijks wat kunstmest bestellen, eenige nieuwe machines aanschaffen enz enz. Als Toon aan het nadenken ging en aan het optellen, wat hij zoo al zou koopen als hij geld had, kwam er geen eind aan. Maar dom was onze boer niet en hij begreep wel, dat alles niet in eens kon komen. «Wat dan eerst?" vroeg hij zich af. «Laat ik eens naar mijn rijke buren kijken. Hoe boeren die? Wat doen zij, wat ik niet doe? Hoe komt het, dat zij IV* 4 2 maal zooveel van de Hectare halen als ik?" «Zou het waar zijn, wat zij soms onder elkander vertellen, zou het waar z(jn, dat het cbilisalpeter hen rijk maakt. Dat we tegenwoordig zonder dat zout niet meer meekunnen. Dat zij de opbrengst van hun land met cbilisalpeter verdubbelen? Dan is het toch met ons, arme boertjes al ellendig gesteld, want wij kunnen het niet koopen. En toch wil ik vooruit. Vooruit zal ik. Maar, waar het geld te halen?" Op een morgen sprong Toon wel een uur vroeger dau gewoonlijk het bed uit en dat was vroeg en riep, zoodat hij zijn vrouw bijna wakker maakte: «Wel drommels, waar heb ik mijn hersens gehad? Ik heb geld noodig. Er is een leenbank. Waar is die anders voor dan om arme boeren, die geld noodig hebben, te leenen?" En Toon trok de stoute schoenen aan. Het ging niet van een leien dakje, maar het ging toch. Het Bestuur der Leenbank zag in, dat aan ernstige boeren, het geld, noodig om bet be drijf krachtiger te voeren, niet gewei gerd dient te worden. En zoo trok Toon met zijn geleend geld aan den gang. Hij kocht er een goede melk beest bij en de rest van het geld besteedde hij aan kunstmest, in de eerste plaats aan Cbilisalpeter, want hij wilde er kracht achter zetten. Zijn bieten, zijn mangels, zijn graan, alles moest vooruit. Zijn land moest dubbel zooveel opbrengen, als het tot nu toe gedaan had. Zoo'n vlucht nam het nu wel niet. Maar zooveel is zeker, dat Toon na enkele jaren bij de Leenbank niet meer in 't krijt stond en daaren boven nog een aardig sommetje over had, om het volgende jaar weer aan te koopen. Zijn boerderij ging niet meer den slakkengang, maar vloog vooruit. En zoodra hij kon, kocht hij eenige hoognoodige machines, die de arbeid verlichtten. En op het oogenblik 't is reeds eenige jaren geleden, dat hij zijn eerste chilisalpeter met geleend geld kocht zit Toon er warmpjes in en beklaagd hij het zich niet, dat hij indertijd met alle geweld vooruit wou. RECLAME. EENIGE WOORDEN van een inwoner van Hattem. De heer Jaspers te Hattem heeft iet-s te ze<*« :en betreffende Foster's zalf, het bekende raia- iel tegen huidziekten, zooals aambeien, eczema, huiduitslag, jeukingen^wfz.^ De Heer G. J. -*(faspcrs te "Hattem, schrijft ons: Sedert ruinw'twee jaren hqb ik onophou delijk veel pijn Roeten lijden, daar mijn vin gers en handemjopengesprongen Varen. Ik kon mijn ringers abms heelemaal niet\meer buigen. Ze werden ham en vol barsten ei}*, kerven en ik was niet meyr .in staat mijn bezigheden naar behooren te ijpen, en de onophoudelijke jeuking was niet oiji uit te houden. ïoen ik van de wonderbjkeagenezipgen door Epster's Zalf ver kregen, hoome, ontbood ik onm^luellijk een doosje en toen iÉ de zalf tqepast^%ud ik reeds den eersten dag een aanmerkélijfe: vcf^ohting en den derden dag was i^wlkomen genfeltón. Ik weet nietaoe ik U mmT dank zal betuigan en ik zal dit '^eldadige jgladcl gaarne aan iedeKen bekend maljn. j£f' VerzekerttJ fojpnet de echte Foster's Zalf is, die men U aanbiedt, dezelfde die de Heer Jaspers gehad heeft. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt if 1. 75 voor èèn- of f 10.— voor zes doozen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2