NIEUW I Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Dt DOCHTER VAN DEN BAANWACHTER BUITENLAND. Iflfs BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. iKo. 86. Zaterdag 26 October 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: 16) Amersfoortsche Courant -ra. fc ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad f 0.75; Franco per post door het geheele Kijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon n°. 69. X ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De toestand in de overstroomde streken van Frankrijk, welke een paar dagen lang iets beter werd, is thans weder verergerd door stroomende regens, en van alle kanten komen berichten van overstroomde wegen, ingestorte huizen en helaas, ook van verdronken menschen. De Loire heeft nieuwe verwoesting aangericht in »Ie beau pays de la Touraine" en den omtrek van St - Etienne. In Gard, Herault en Var is de toestand weder treurig. De Lot is buiten hare oevers getreden en van de Garonne dreigt groot gevaar. Te Roche la Molière, bij St.-Etienne, zijn de mijnen ondergeloopen. Tus- schen Toulousse en Capdenac heeft een waterhoos groote schade en ver woesting aangericht. Door veizakken van de spoorwegen is het verkeer gest Bij Cahors werd een van Capi ?feomende trein door de ge zwollen wateren van de Lot gestuit. De locomotief en twee wagens vielen omver en de stoker bekwam viij eigenaardig ernstige brandwonden door de overstrooming. Volgens de Petit Parisien loopt te Petersburg het gerucht, dat de Tsaar reeds een nieuwe grondwet onderteekend heeft, die ingevoerd zal worden, als de derde Doema weer naar huis gezonden moet worden. Volgens die nieuwe grondwet blijft de Doema wel bestaan, maar alleen als adviseerend, niet als wetgevend lichaam. Een kinderfeest op Dobbin. Omtrent het kinderfeest, dat Zondag op Dobbin plaats had, schrijft men aan «Het Vad." uit Schwerin: Voor de bevolking van Dobbin zal deze dag nog lang in aangename herinnering blijven. Want allen, die getuigen zijn geweest van het lang verbeide kinderfeest voor de Dobbin- sche jeugd, zijn er nog vol van, hoe Koningin Wilhelmina, die hier op de handen wordt gedragen, en Prins Hendrik zich met het jonge volkje hebben bezig gehouden op het groote door linden omzoomden gazon voor het kasteel, waar de Koningin een draaimolen uit Parchim had doen opslaan. Na het déjeuner, waaraan ook de huismaarschalk Von Bülow-Stolk, landraad Von Böhl auf Glave en de predikant Kittel, onder wiens gehoor zich de Koningen en de Prins 's mor gens hadden bevonden, hadden aan gezeten, begon het feest. Met nGott grüsze dich" van Möcke werd het Koninklijk Paar begroet. Vooral met de allerkleinsten, die, al waren ze nog niet schoolplichtig, toch mede hadden mogen komen, en nauwelijks praten of loopen konden, hielden de Koningin en de Prins, geholpen door de leden van het gevolg, zich voortdurend bezig. En dat ging alles zoo vertrouwelijk en eenvoudig, dat er geen een aan verlegenheid dacht. Bij de wedstrijden van de meisjes hield de Koningin zelf de leiding, om, als H. M. zich wat moe gevoelde, even op een bank uit te rusten en dan weer opnieuw te beginnen met een opgewektheid, die aanstekelijk werkte op hot heele gezelschap. Als er soms een wat onbeholpen deed, hielp de Koningin een bandje om de kleine toch den prijs te doen winnen. Na de spelen schikten allen zich aan een groote koQietafel op het gras, beladen met heerlijke lekker nijen. De Koningin zat tusschen de kinderen op de bank en deelde de broodjes en koeken uit. Bij het heengaan kreeg -ieder nog een taart mede voor thuis, de Prins deelde die uit en de Koningin keek toe om te zien of er niet een enkele schuchtere kleine zijn deel niet kreeg. Gebeurde dat een enkele maal dan riep de Koningin »Komm, Kind, du muszt doch ook wat hebben". Ten slotte werd heel de vroolijke kinderschaar, door de Koningin ge- pnotographeerd. Te |4 uur trokken de Koningin en de Prins zich terug iri het kasteel want er moest vroeg gedineerd worden omdat, de Prins en de Prins van Bentheim te 5 uur naar Ballenstedt zouden vertrekken. Toen Prins Hendrik naar het sta tion reed was er nog veel publiek op de been, dat Z. K. H. geestdrif tig toejuichte. Bezoek van den Duitschcn keizer. Het bezoek van de Duitsche Keizer en Keizerin aan de Koningin zal plaats hebben Woensdag 20 November te Amsterdam. De vorstelijke gasten zullen aldaar met het jacht «Hohen- zollern" te 11 uur voormiddag aan komen en 's avonds omstreeks 11 uur Amsterdam weder verlaten. Dien dag zal ten paleize een gala-diner plaats hebben. Het program voor den middag is nog in bewerking. Conferentie-kosten. Aan de «Frankf. Ztg." wordt uit Den Haag bericht, dat de pas ge sloten Vredesconferentie aan de deel nemende Staten te zamen ongeveer 7 millioen gulden heeft gekost, waai- bij ruim 2'/j millioen voor telegram men. Men berekent dat voor feest malen en dergelijke genoegens ruim 1 millioen is uitgegeven. De confe rentie heeft 127 dagen geduurd en er zijn in dien tijd 317 diners gegeven. De drukke Braziliaansche afgevaar digde Barbosa heeft zich ook in dit opzicht en door de uitvoerigheid zijner telegrammen onderscheiden. Alleen voor bloemversieringen zou hij onge veer f 5000 hebben besteed. Bescherming van vogels. Door de »NederIandscbe Vereeni- ging tot bescherming van Vogels" is een boekje uitgegeven ter bevordering van haar doel. De titel van bet werkje, dat geschreven is door den heer Jac. P. Thijsse, luidt: Vogelbescher ming een eisch van den tijd. De schrijver zet hierin uiteen, dat een wet tot regeling van de vogel bescherming van groot nut kan zijn maar dat een wet toch alleen een geschikt hulpmiddel is. Het voornaamste werk kan «alleen tot stand komen door eensgezinde samenwerking van alle weldenkende menschen. Vogel bescherming is een zaak van volks opvoeding". Veel wordt weliswaar reeds gedaan in het klein, maar in het groot kan er nog veel worden gedaan. Uitvoe rig wijst de schrijver dan op hetgeen de school ter bescherming der vogels kan bijdragen, want een voornaam middel van vogelbescherming is: ver spreiding van kennis. Het boekje is met eenige fraaie platen versierd. Hoofdartikelen met Cadcaux. 52 Hoofdartikels, schetsjes en feuille tons. 52 Artikels over landbouw. 52 Artikels over tuinbouw. 52 Artikels over veeteelt. 12 Artikels over pluimveeteelt. 52 Schaakproblemen. (De oplossin gen worden natuurlijk beoordeeld en de volgende week telkens opgenomen). Bovendien ontvangt men elke week Binnen- en Buitenlandsch nieuws, Persnieuws en als de Kamers bijeen zijn een Kameroverzicht. Deze curieuse aanbieding, dezer dagen aan verschillende bladen ver zonden, kwam ook bij ons in, zoomede bij de »Alkm. Ct.", die althans niet onaardig het navolgende er over zegt »Dat alles -te zamen, dames en heeren, kost geen zesduizend gulden, geen vijf, vier, drie, twee, geen dui zend gulden, geen negenhonderd, geen acht, zeven, zes, vijfhonderd gulden. Vijfhonderd gulden, wat zeg ik Nog niet de helft, nog niet twee honderd vijftig, al was dit nog niet eens het twintigste deel van de wer kelijke handelswaarde. Het is bijna te koop voor niemen dal. Wie honderd vijf en twintig gulden neerlegt, heeft het geheele stelletje, waarmede hij een jaar lang prachtige wekelijksche couranten kan maken. Maar hou je geld bij je, wij zijn er nog niet. Wie zoo'n geheel stelletje mee naar huis draagt, krijgt nog een buiten kansje op den koop toe. «Als aardigheidje geeft het bureau elk jaar f 100.cadeau. Door loterij ten overstaan van een deurwaarder zal in de eerste week van de maand December uitgemaakt worden, welke abonné de gelukkige is." Wij citeeren dit laatste letterlijk uit een ons toegezonden circulaire, waarin inderdaad het aanbod wordt gedaan (52 X4 12) artikelen 52 schaakproblemen de beoordeeling der oplossing) te leveren voor f 125. (portkosten voor rekening van het bureau). Leve de vrijheid! Evenals vroeger ieder ongeschikt geworden koetsier ofhuisknechtonder- vvijs mocht geven, zoo mag thans iedereen artikelen schrijven. De boter- fabricage staat onder strenge conti óle, maar in de journalistiek mag wel margarine met cadeaux voor heusche boter worden verkocht. «Wie doel je wat?" Agenda voor de Openbare Verga dering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 October 1907, des namiddags te half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen van het personeel aan de Burgeravond school voor den Cursus 1907/1908. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van den tijdelijken leeraar M. H. Flothuis. 3. Benoeming van een lid van de DOOR DOERI TINGGI. Daar de liefde van den jongen man voor de lieftallige Cornelia niets verzwakt was, doch eerder versterkt door den ondervonden tegenstand, besloot Otto den burgemeester, van wiens vriendschap voor de geheele familie hij overtuigd was, zijne verhouding tot de baanwachters dochter en de weigering zijns vaders mede te deelen en hem om raad te vragen. Toen de jonge advokaat deze bekentenis aan den ouden beproefden huisvriend gedaan had, voegde hij er nog bij: »Wat er ook moge gebeuren, ik blijf Cornelia trouwmocht het niet tot een huwelijk tusschen ons komen, dan blijf ik zeker ongetrouwd." «Gij gaat natuurlijk nu dadelijk naar den Hinsumeroverweg," antwoordde de heer Van den Hoogstraete, toen Otto uitgesproken had, »ik begrijp, dat gij zeer verlangend zijt uw vader zoo spoedig mogelijk te zien; uwe moeder is buitendien daar ookdoch ik raad u ten sterkste aan om grooter aandoening te voorkomen, uw vader niet te laten be merken in wiens woning hij zich bevindt. Kom van avond met uwe moeder hier terug; nu er geen gevaar voor mijn vriend meer is, zal het voor haar beter zijn, dat zij hier goed uitrust. Laat den zieke maar gerust over aan de zorgen van uwe geliefde. Ik geloof dat met u heiden alles nog goed zal afloopen, vooral nu Heermans hoogst waarschijnlijk zijne oude plaats in de maat schappij zal terugnemen. Onder belofte van geheimhouding, ook voor Heermans en Cornelia, vernam de gelukkige jonge man van den braven burgemeester dat deonschuld van Cornelia's vader aan den diefstal, in vroegere jaren gepleegd, onom- stootelijk bewezen was, doch nog niet alge meen bekend, omdat men den ouden rechter niet voor wilde zijn in zijne handelingen daaromtrent, dat Otto's moeder hem onder geheimhouding ook had verteld, dat haar zoon de hand van Cornelia begeerde, maar dat haar echtgenoot zijne toestemming niet had willen geven, voornamelijk omdat hij in Heermans een onteerd man had gezien. De bekentenis van den brandstichter zou zeker eene groote verandering brengen. Otto, die dit heugelijk nieuws nog niet had kunnen verwachten, was ten zeerste verheugd bij het vernemen daarvan. Wel gevoelde hij, dat dit in het verschil tusschen zijn vader en hern zeer in zijn voordeel zou kunnen werken, doch hij verheugde zich nog meer, dat de oude Heermans, de vader van zijne geliefde Cornelia, de man die den laatsten tijd zooveel armoede en vernedering geleden had, nu weer als een eerlijk man zijne plaats in de maatschappij zou terug nemen, waaruit hij onschuldig was verstooten. Na het gehouden gesprek stapte de jonge De Berkeelen met verlicht hart en opgeruimd gemoed in een rijtuig om zich naar zijn vader te begeven, die door zijne vrouw reeds ver wittigd was, dat Otto dien dag zou kunnen komen. De spoorwegwachter en zijne dochter zaten in het kleine keukentje, afgeschoten in liet achterdeel van de wachten swoning, waar zij zich gewoonlijk terugtrokken als er iemand bij de zieke was, of deze hunne diensten niet noodig had. Bij het binnenkomen van zijn zoon, die met een bedroefd hart het ouderlijke huis verlaten had om tegen zijn wil in, op reis te gaan, werd deze hartelijk door zijn vader begroet. «Ja, jongenzeide de oude heer tot hem, die van aandoening bijna niet spreken kon, «het heeft niet veel gescheelt of ik had het aardsche rnet het eeuwige verwisseld. Dat ge uw vader nog behouden hebt, dat hebben wij te danken aan de goede zorgen van uwe lieve moeder, doch ook aan die van de brave menschen, die mij hier zoo liefderijk hebben opgenomen. Ga zelf even naar de keuken, waarheen wij die goede lieden hebben heen gedrongen, om hen te bedanken; vooral de dochterzij is een juweel van een meisje. Achter bij zijne Cornelia en haar vader gekomen, drukte hij met een verheugden glimlach op de lippen, beiden hartelijk de hand, terwijl hij Cornelia toefluisterde«Cor nelia I alles gaat goedik geloof dat er voor onze vereeniging hoop bestaat. Wanneer er gelegenheid toe is, dadelijk nadat mijn vader naar Adreeht is gebracht kom ik terug om ongestoord met u en uw vader te spreken. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1