Wollen - - Dekens, Een ZenuwnohtignFaaiilie! Kunsthandel. is geopend. GULZIGHEID. A. VAN GELDER, Gemengd Nieuws. ingezonden. Advertentiën. Zaterdag, 26 October, S nar, in de Komediezaal van AÉei'tecliïööiiefilpelscliap. D. J- SMITS, Arnhstr.20. r. Schilderijen, PasteLCeeKeningen, en CeeKeniftgen Commissi» tot wering van school verzuim (vacature D. C. Schuur). 4. Behandeling van reclames tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting dienst 1907 (primitief enlsuppletoir kohier). 5. Behandeling van reclames tegen aanslagen in de straatbelasting, dienst 1907. 6. Voordracht van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijvingen in zake inkomstenbe lasting, dienst 1907, wegens vertrek en overlijden. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener tijdelijke geldleening, ter voorziening in de vermoedelijke behoefte aan kas geld. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van C. J. van Leeuwen e.a. tot ge bruik van een gemeentelokaal voor het houden van een cursus tot op leiding voor de Hoofdacte. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gasfabriek, tot beschikking van een deel van het saldu over 1906, en tot wijziging van de begrooting voor 1907, een en ander in verband met den aankoop van Birkhoven. 10. Voorstel van Burgemeester en Wetboöders betreffende ïBirk- lioven." 11. Behaudellng van de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1908. 12. Behandeling van de begrooting voor de Gezondheidscommissie voor het jaar 1908. 13. Behandeling van de begrooting van het Burgerweeshuis over 1908. 14. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende de jaarwedde van den Burgemeester Secretaris en Ontvanger. 15 Rapport en voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreffende de jaarwedde van den Commissaris van politie. 16 Rapport en voorstel van Bur gemeester en Wethouders betreflende de jaarwedde van den havenmeester. 17. Voorstellen van den heer D Gerritsen en den heer Celosse be treffende de salarisregeling voor het personeel, verbonden aan het Lager Onderwijs. 18. Rapport en Voorstel van Burg. en Wethouders tot wijziging van de bezoldiging van het onderwijzend per soneel bij liet Lager Onderw. (Taal- actes). 19 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet toekennen eener jaarlijkscbe subsidie van f100- aan de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. 20 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van f25- aan de Ned. Vereeniging voor Ge meente-Belangen. 21 Behandeling van de Gemeente- Begrooting voor 1908. 22 Rapport en Voorstel van Burg. en Wetli. betredende een verzoek van A. Los tot schadeloosstelliug, geleden in verband met de vaststelling van bet uitbreidingsplan of tot overname van grond. 23 Rapport van de Raadscommissie in zake de Hoogere Burgerschool. RECLAME. Hot is oen kleine zonde en meer verspreid dan men gelooft, zoo wij onder gulzigheid verstaan het feit van meer te eten dan wat noodig is voor het lichaam, meer dan de maag kan opnemen, verteren en verwerken. Toch is het de ware ver klaring voor „gulzigheid" en de bijnaam van „gulzigaard" is toepasselijk op heel wat lieden die hem op hen toegepast, als een beleediging beschouwen. De gulzigheid heeft de nadeeligste gevolgen. De overladen maag wordt ziek en verzwakt. De zwakke maag levert aan het lichaam geen behoorlijke -voeding en dadelijk deelt zich de zwakte aan de andere organen mede. De J&nkr Pillen genezen dc maagkwalen. Zij begunstigen de volkomep apijsvertertipg en de opname'van het voedsel, waardoor men alleen de gezindheid en dc krach^ van het lichaam kan bey/aren. De geneesheeren bevelen de Pink Pillen aan tegen bloedarmoede, hjeekzueht,' neurasthenie, saneele hoofdpijn, zenuwpijnen, héhpjicht, onregel matigheden. "s Pry> 1 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar by A. van de Weg, drogiit, Amersfoort, en A. de "Vries, Kerkstraat, PQ, Hilversun». Door het Parijsche dagblad I'Eclair zijn als reclame eenige duizen den kinderluchtballons opgelaten, allen voorzien van den naam der courant en van een lebel, dienend als bon voor bet een ot ander boekwerk. Heden werd ons een dier ballonnetjes geloond, door een schipper in de Zuiderzee nabij den Eemmond opge- vischt. Donderdagochtend geraakte op de Langegracht een kar en paard, beboorend aan de Wed. de Vries, te water. Het kostte vrij wat moeite om beiden weder op den wal te krijgen. Nu wordt omtrent het escadron Ordonnansen weder gemeld, dat als de minister de hier te bouwen nieuwe stal, door hem op de begrooting ge bracht, er niet door kan krijgen, het escadron in zijn geheel naar Deventer zal worden overgeplaatst. Daardoor zou hier ruimte koinen voor het 4e escadron van het le regement huzaren, thans te Amsterdam in garnizoen. Op de Varkensmarkt is tegen het perceel van den heer Ver molen eene brievenbus geplaatst. De 1e luit. W. H. E. Vrijdag, van het le regiment Veld-artillerie is benoemd tot adjudant bij hel korps. Bij het college van Buigemeester en Wethouders is het navolgend schrijven van den burgemeester in gekomen: «Naar aanleiding van het aan uw college gericht schrijven van Ge deputeerde Staten, d.d. 23 September LI., 3de afdeeling, no. 1094/2411, houdende mededeeling van hun voor nemen eene wijziging te brengen in het bedrag mijner jaarwedde, heb ik de eer er uwe aandacht op te vestigen, dat up dit oogenblik, nu de begrooting voor 1908 is opgemaakt en gebleken is, dat slechts een gering bedrag voor onvoorziene uitgaven beschikbaar is, eene eventueele salaiisverhooging hoogst ongelegen komt. Aangezien het bovendien m.i. niet in het belang der gemeente moet worden geacht, het percentage van de inkomstenbelasting voor dit doel te verhoogen, stel ik u voor, heeren Gedeputeerde Staten te verzoeken, de wijziging in de burgemeestersjaar- wedde, ten opzichte van de gemeente Amersfoort, te verdagen tot het jaar 1909. De heer S. P. Slagter, onder wijzer aan de openbare lagere school, aan de Puntenburgerlaan, slaagde voor de acte wiskunde m. o. Donderdagavond werd door de politie een dronken vrouw, die een kind van 3 a 4 jaar bij zich had, opgepikt. Nadat de vrouw was op geborgen, werd bet kind voor den nacht voorzien van melk en brood. Het laatste werd aangenomen, doch in plaats van melk gaf het kind te kennen liever bier te hebben. Ook bleek na eenig vragen, dat deze veelbelovende zoon niet afkeerig was van jenever met water. Nog weinige uren en de kermis van 1907 behoort weder tot liet ver- ledene. Zij die nog niet genoeg ge profiteerd hebben, kunnen hedenavond in »Amicitia" hun hart nog eens op- balen waar, door het gezelschap van Van Ollefen «Een zenuwachtige familie" van den bekenden blijspel dichter Von Moser wordt opgevoerd, om daarna nog deel te nemen aan den traditioneelen sluitingsrit in Benner's stoomcarousel. Het af en toe hoogst ongunstige weder in aanmerking genomen, ge- looven wij dat èn pretmakers èn zij die door dien pret hun brood ver dienen tevreden kunnen zijn. Speen- hotf en het Vrije Tooneel speelden in Amicitia voor een uitverkochte zaal. Het publiek zat er als haringen in een tonnetje. Henri ter Hall's specia liteiten gezelschap trok avond aan avond een overtab ijk publiek, dat zich bij het gebodene kostelijk amuseerde. Bij Benner bleek het Amersfoortsch publiek nog even draaierig te zijn als altijd. Ook de Tobogan maakte goede zaken. Wanneer wij eens klapten wie daar al niet, hetzij met of zonder schatje, op een matje naar beneden gleden, men zou zijn ooren niet gelooven. In De Haari's poff-r- silon kwamen handen le kort. Wan neer hij een volgend jaar weder twee standplaatsen pacht (van wege de concurrentie, weet je) zal hij dunkt ons verstandig doen, op elk daarvan «en salon te bouwen. En zoo zouden we door kunnen gaan tot staving onzer bewering der tevredenheid van elkeen. Maar wat ons het meest verheugt is, dat de kermis ook dit jaar zonder ongelukken ol vechtpartijen is afgeloopen. Een enkel dronken stelletje werd door de politie een lijdelijke schuilplaats ver schaft, maar daar bleef het dan ook bij. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 27 Oct. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Prof. Dr. H. IJ. Groenewegen, Hoogl. te Leiden. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening v. h. H. Avondmaal, 's Avonds 5uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, de Heer J. van Vliet uit Vlaardingen. 's Av. 5 uur; de Heer J. van Vliet. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 93/i uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5uur, Godsdienstoefening. Te Willemstad is bij den land bouwer J. v. d. H. een kalf geboren met twee koppen. Het heeft twee volledige monden. Steekt bet de tong uit, zoo komt er uit eiken btk één. Achter in de keel komen de tongen saam Drie gewone oogen staan in den kop. Hel dier is goed gezond. Vele menschen komen het bezichtigen. Leeuwarder gas en de fietspomp! G. schrijft aan de «Leeuw. Ct" Mijn gas wilde als gewoonlijk niel branden. Mijne vrouw beweerde: ik heb de leiding pas laten doorblazen. Best, maar ik moet van avond licht hebben, geef mij dan maar een potroleumlamp. De vrouwenlist gaf uitredding: »Als wij de fietspomp eens probeer den Zoo gezegd, zoo gedaan. Wij namen glas en bovenstuk met kous weg, draaiden het kopeien kegeltje af, staken de 4 fijne gaatjes met een fijne naald door, draaiden de gaskraan open en nu met de fietspomp gepompt aisof wij een honderdvoudig gelapten fietsband wildeu laten springen. Het middel bleek probatum en ik meen het niet aan mijne arme lotgenooten te mogen onthouden. In i>De Kampioen," orgaan van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, verschenen in den laatsten tijd een aantal artikelen gewijd aan bestrijding der door de automobielen veroorzaakte stolplaag. Deze artikelen zijn nu in een bundeltje vereenigd, in brochurevorm gezonden aan alle leden van Rijks-, Provinciaal-, Gemeente en Waterschapsbesturen. Waar de A. N. W. B. dus niet enkel voor zijne leden werkt, maar zich ook de belangen der wandelaars aantrekt, is het daar niet de plicht van eiken voetganger als lid toe te treden tot dien zooveel nut stichtenden bond? In Amersfoort is het aantal leden nog altijd veel te klein. Onverantwoordelijke daad. Men meldt uit Oldenbroek Hoe gevaarlijk het is, om kinderen op het stuur van een fiets mede te nemen, bleek dezer dagen. De horloge maker V. alhier, nam opzoo'n manier zijn kind mee naar Heerde. Op den Grintweg wilde hij voor een fiets uitwijken maar slipte, en beiden rolden van de fiets af, met bet noodlottige gevolg, dat de kleine met het hoofd op den weg kwam le vallen. De ter hulp geroepen geneesheer constateerde hersenschudding. De toestand is beden kelijk. Te Winschoten zal in den zomer van 1908 het Noordelijk Evangelisch Zendingfeest gehouden worden in bet Wandelbosch aldaar. Amersfoort, 25 Oct. '07. De Eemlander van 19 Oct. 1.1. schrijft in zijn stuk De Interpellatie Veis Heijn ook dezen zin«Als er door het ge- «houden feest of door den optocht «een of andere godsdienstoefening was «gestoord, zoodat de aandacht der «aanwezigen was afgeleid, dan was »'t iets anders, maar de Burgemeester «zou zoo iets hebben weten te voor- «komen." En in het nummer van 22 Oct. 1.1. wordt verklaard: «Waarheid is dat de «optocht niet tweemaal, maar slechts «eens langs het kerkgebouw is ge- «trokken, dat er geen dienst was, «maar deze nog moest beginnen en «eindelijk dat er geen muziek is ge smaakt, terwijl men voorbij het kerk- «gebouw trok." Na zulke uitlatingen mag ik niet zwijgen, maar voel ik mij gedrongen bet uit te spreken, dat de namiddag godsdienstoefening in de St. Joriskerk, beginnende te 2 uren, op dien bewusten Zondagmiddag wel is verstoord. Terwijl ik, op den kansel staande, midden in het gebed was, drongen het lawaai der muziek en het gedruisch van den optocht in zulke mate het kerkgebouw binnen, dat ik een oogen blik er aan dacht met bidden op te houden. Ik verklaar daalom, dat ik opdien Zondagmiddag in ae heilige bediening des gebeds op ergelijke wijze ben gehinderd. Bovendien werd mij na den dienst het volgende verteld. De kerkeknecht J. van Barreveld is, toen bij de ver storing van bet gebed hoorde, naar buiten gevlogen en beeft den politie agent Korstanje, die toen met het volle muziek voor het huis van den Heer Jacobs was dat is toch zeker wel dicht bij het kerkgebouw moe ten toeschreeuwen, dat de godsdienst oefening verstoord werd Toen zweeg de muziek, maar toch trok men voort met slaande trom. Dat trommelen heb ik onder het bidden nog lang gehoord. De Kerkeraad der Herv. Gemeente heeft dan cok, daartoe besloten in zijn vergadering van 2 Oct. 1.1., bij den Burgemeester over de verstoring van de godsdienstoefening geklaagd. W. J. MEINERS, Herv. predikant. BURGERLIJKE STANDEN, Amersfoort. Van 17 tot 21 October 1907. Geboren: Elisabeth, d. van Abraham Herschel en Bertha Davids. Regina Anna, d. van Gerrit Groenestein en Wil- helmina Smink. Jacobus Gerardus, z. van Jacobus Riegen en Helena van den Bogaert. Johannes Hermanus, z. van Christiaan Lensing en Gerritje Maria Hannesse. Catharina, d. van Pieter Honsbeek en Hendrika Wels. Simon Nicolsas, z. van Gerardus Johannes Teu- nisse en Elisabeth Schouw. Geertruida, d. van Johan Adrianus van Lankeren en Jacoba van Marm. Gjjsberthus Philip- pus, z. van Philip Veenendaal en Geer truida van Kommer. Klaas, z. van Peter Mosterd en Heintje Kraak. Gerarda Hendrika, d. van Hendrik van Veluw en Gerritje van Loenen. Alide Marie Ca tharine, d. van Guillaume Kuijper en Henrietta Lucretia Winanda Storm van Leeuwen. Hermanus, z. van Abraham de Vrij en Antonia Cecilia Wieten. Johanna, d. van Arie den Enting en Anna van Leijenhorst. Ondertrouwd: Antonij Marinus Harte- rink en Hendrika Wilhelmina Reeser. Getrouwd: Klaas Duizendstra enWop- kjen van Seijen. Overleden: Elisabeth van de Biesebos, 6 j. Christina Adam 10 mnd. Ja cobus Johannes Massa, 4 mnd. Maria tiding, 53 j., echtg. van Jacobus van Nfjkerk. Lambertus Johannes Maria van Loo, 2 mnd. Catrina Vink, 61 j., wed. van Jacobus Johannes Peeman. Jan Frederik Robben, 1 j. Elisabeth Herschel, 2d. Ruthgerus Schothorst, 54 j., ongeh. Leusden. van 18 tot 25 October 1907. Geboren: Jacob, zoon van Everardus van Maaren en Johanna van de Pol. Elisabeth Wilhelmina, dochter van Al- bertus van Doorn en Johanna Maria Bas- tiana Heijman. Johannes Antonius, zoon van Gerardus van Leijenhorst en Rika van Grol. OndertrouwdJacob van Asselt en Ren- gertje van der Hoef. Gehuwd: Jan Wolfswinkel en Jannetje Meiling. Dirk Aart van Reenen en Cornelia Spelt. Stoutcnburg. van 18 tot 25 October 1907. Ondertrouwd: Willem Wantenaar en Maria van den Hengel. - Antonie van Roomen en Jannetje Tolboom. Johan nes van de Berkt en Heintje Doornekamp. GehuwdJacobus Kok en Sophia Hoog land. Woudenberg. GeborenCornells Gerrit, zoon van Ger- rit de Jong en Johanna van de Wetering. Jan, zoon van Bor van Laar en Dientje Koen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Oct. 1907. Tarwe f 0.Rogge f0Boekweit f0 ippelen 14.a f 8—. Peren f 4.a 1 9. Klei- iardapp. f 0.0U a f 0 Zandaardapp. fl 70 a f 2. Hoendereieren f6 50 af 6 75 per 100 st. Eenden t u.a l Boter fl.35 a 11.45 per kilo. Mar garine f 0.a 1 0.U0. Zoetein. kaas f happen 0.80 a fl.UOKuikens f 1.a f 1.50 Piep kuikens f 0.30 a t 0.60 Ganzen f 0.f 0.Eenden f 0.90 a f 1 20 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 00. Haze;. 11.50 a f2.Wilde konijnen fO.UO a f 0.00 Tainrne f0.80 a f 1.Duiven f0.40 a t 0.50 paar. Magere varkens f 15.00 a 120.00 Varkens v. export 10a f 00.Zeugen f50.f 70.Biggen f 7.a f 10.— Schrammen 1 00.a f 00 Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00.— k f000.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.a f00.Us f000.a f000. Pmkstieren fU00.— a f000, Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge; heet. Boekweit; 60 heet. Appelen 40 heet. Perenheet. Kleiaardappe- len 200 heet. Zandaardappelen20000 stuks Hoen- dereieren stuks Eendene:eren 800'kilo Gras- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 10 magere varkens, varkens voor exportslagerijen, 400 biggen en 8 zeugep. RECLAME. GIJ BEHOEFT AMERSFOORT NIET TE VERLATEN om U te overtuigen \an iets dat ge hier onder Uw bereik hebt. De openhartige verklaring van een inwoner van Amersfoort boezemt ieder een belang in, het kornt er niet op aan welken leeftijd hij heeft of tot welk geslacbCibij behoort. De Heer P. van der Heijden, wonende Muur huizen 14 te Amersfoort, deelt ons mede: Ruim drie jaren ben ik aangedaan geweest met een hevige pijn in den rug en lendenen. Ik kon mij haast niet meer bukken en het zal U duide lijk zijn, dat mij dit, bij mijn werk als smid, verbazend veel moeite en last veroorzaakte. Ik wist uiet waaraan deze pijn haar ontstaan te danken had, doch waarschijnlijk had ik dit door een koude opgeloopen bij mijn werk. Toen men mij zeide, dut Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen zulk ecu uitstekend middel waren om rugpijn te genezen, heb ik hier dadelijk een proef mede genomen en ik ben zeer dankbaar U te kunnen melden, dat deze mij in den tijd van ongeveer twee weken geheel hebben genezen. Ik kan ze dan ook met \ertrouwen aan lijders aan rugpijn recoinmandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U liet publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. De bovenstaande verklaring, zoo eenvoudig en oprecht bewijst ons liet doeltreffende van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Het is een zeker middel voor alle ongesteldheden der nieren en dei* blaas, evenals voor hunne kenteekenen als pijn, stramheid en zwakte in den rug, opstopping, overvloedige urineloozing, bezinksel der urine, rpgpijn veroorzaakt door een koude, aandrang van bloed in de nieren of blaas, ontsteking enz. en al de ziekten daaruit voortvloeiend zooals suikerziekte, waterzucht, verlies van eiwitstoffen, onreinheden in het bloed enz. Vermijd dus de ziekte, terwijl gij direct by de eerste verschijn selen de kiemen doodt, welke zich voordoen. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, derelfde die de Heer Van der Heijden gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwisel a fl.75 voor één-of f 10 voor zes doozen. 15 Blijspel 3 ledrijyp van v. MOSER ei GIRNBT. Successtuk van het Daleis van Volksvlijt „filYUeiTIfl", door Het: Artistiek Leider: DAAN VAN ÖU.EFEN. Prijzen 11.50, (leden f 1125) rO.OO en fO.lO. Loting plaatsbespreking Za terdag half één. Heerenstra'at 26, Utrecht. van van Mevrouw E. Adria^ii Hovt - Jan Sluytebs - D. B. /Nanninga H. Heyeneroek en H. tan Steen- wijck

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2