BINNENLAND. BUITENLAND. Hevige bloedarmoede door eenige pillen genezen. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. De Pink Pillen genezen een juffrouw die gedurende 15 jaren leed. Mejuffrouw H. Bozuwa yan Maurilc, Lange Warande 44, Rotterdam, schreef ons dezer dagen het volgende: nGedurende vijftien jaren ben ik in behandeling geweest zonder eenige baat te ondervinden. Gedurende vijftien jaren heb ik geleden aan alle pijnen door zenuwuit putting en bloedarmoede veroorzaakt. Ik was Mej. Bozuwa van Maurtk j (Cl. Ganter). de schaduw .wan mij zelf gdworden, en het is zeker dat, 100, dank zy de/Pink Pillen, rayne gezondheid niet ware he»teld, ik niet lang had kunnen leven in den'toestand waarin ik mij bevend. De góede Pink Pillen* die men my zoo dik wijls had aangeradente nemen, hebben mij in egnige weken hejflteld: zij hebben mijn organisme, dat gedvfrende 15 jaren door de ziekte was ondermynd en verslapt, hersteld. Indien men mij e#i zoo schitterende genezing verhaalde, zou ijver niets van gelooven, maar nu ik zelve eryfoo gelukkig door ben gewor den, moet ik Jièt wel. Ik verheug mij er over en geef u hef recht het bekend te maken." De kleine Pink Pillen bevatten het noodige om u een onmetelijke weldaad te bewijzen. Het is een weldaad, zeker, u bloed te schen ken wanneer e^j^r niet meer voldoende bezit of dat het afffi enNbedorven is. De Pink Pillen schenkeir^ryk en zuiver bloed bij iedere gift, wat hejp staat stelt, bloedarmoede, bleekzucht, alg^gwfne zwakte, volschietende pynen te ge> nezen. jT De Pink Pillen zijn het machtigste veEpftr- kingsmiddel van het zenuwstelsel, en ggftezen neurasthenie, zenuwuitp^tting en St-'Vjffsdans. Prijs f 1.75 de doos,% 9.Pe5k«P doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, steiger 23wtotterdam. hoofddepothouder voor Nec»damröF Apotheken. Franco toezending tegen poftüwsel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Weg, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. De Koningin-Moeder verlaat heden Terriiet en brengt op de terug reis naar Nederland een bezoek aan de Vorstin-Weduwe von Wied, Prinses Marie der Nederlanden. H. M. wordt Zaterdag 16 November op het Loo verwacht, waar zij eenigen tijd bij de Koninklijke familie zal doorbrengen alvorens Haar winterverblijf weêr in de residentie te vestigen. De Duitsche keizerin op het Loo. Üit Den Haag meldt men aan het Handehbl De Duitsche keizerin, die, zooals gemeld, a.s. Zondag een bezoek op Het Loo zal brengen, komt uit Enge land aan boord van de Hohenzollern ongeveer tegen 12 uur 's middags te l.Jmuiden, alwaar de keizerlijke trein gereed staat voor de reis naar Het Loo, vanwaar H. M. des avonds 10 uur met denzelfden trein naar Duitsch- land terugkeert. Staatsschuldboekjes. Het Handelsbl. vermeld omtrent deze boekjes hel navolgende: Wij hebben een van de nieuwe «Staatsschuldboekjes" teziengekregen en kunnen er van getuigen dat het bijzonder doelmatig is ingericht. De boekjes zijn van formaat iets smaller en ook iets minder hoog dan de Spaar bankboekjes. Op de voorzijde van den (groenen) omslag staat, behalve hel Nederlandscbe wapen en bet nummer van het boekje, het volgende opschrift: «Staatsschulrtboekje, betrekking heb bende op het poslspaarbankboekje (bier staat de naam van bet kantoor van uitgifte van het Spaarbankboekje), No. Binnenin vindt men, na een titel vel waai op de gewone op gaven omtrent den houder die ook in de Spaarbankboekjes voorkomen, vier (dubbele) bladzijden, elk met ruimte voor 6 inschrijvingen Elke bladzijde is verdeeld in 5 kolommen Dagteekening, aard der handeling (in schrijving of afschiijving) nominaal bedrag in letters en in cijfers, en handteekening van den ambtenaar. Het boekje wordt verstrekt in een zeer stevigen zwarten band waarop in vergulde letters «Rijkspostspaar- bank" te lezen staat, een band dien men kosteloos krijgt en waarin, door middel van een koordje, het Slaats- schuldboekje mei het bijbehoorende spaarbankboekje ingeschoven zijn. Men bewaart de twee boekjes dus vanzelf samen maar kan het eene of het andere uit den band balen. De rente van het Staatsschuldboekje wordt zoodra zij opvorderbaar is bijgeschre ven op het Spaarèan&boekje. Zooals men weet zijn de Staats schuldboekjes geen Spaarbankboekjes doch kleine Staatseftecten. Er is dus daarbij onderscheid te maken tusschen het nominale bedrag dat er op in geschreven staat (en waarover men rente trekten het reëele bedrag dat men voor die inschrijving betaalt of dat men er voor krijgenkan. Dit laatste is afhankelijk van den keers van den dag, namelijk denkoers van de Grootboekinschrijvingen aangezien het Staatsschuldboekje denhouder eigenaar maakt van een kapitaal inschrijving op het Grootboek zon der hem den last te bezorgen van de Grootboekformaliteiten. Viaagt men nu inschrijving op een Staatschuld boekje aan, dan krijgt men na enkele dagen van de Rijkspostspaarbank een commissionnairs-nota, waarvan wij hieronder een voorbeeld geven No. 193. RIJKSPOSTSPAARBANK. Nota. betrekkelijk eene inschrijving op een Staatsschuldboekje, ingevolge de aan vraag, den 4en Nov. 1907, ten bij kantore teingediend, en ter Directie ontvangen den 5en Nov. 1907 v.m. Ingeschreven den 5en November 1907 in bet Staatsschuldboekje Serie A No. 193. een kapitaal, groot: nominaal f 150. rentende 3 ten honderd, berekend tegen den koers van 887f133.127. Bij V» pCt. (omdat in- -''scbrijving Grootboek V« pCt. meer waarde is dan Gertificaten van in schrijving .19 Bij V« pCt. wegens com missieloon i) .19 Totaal f 133.507i met welk totaal het tegoed op bet spaarbankboekjeNo. 2119 werd verminderd. Aan het bijkantoor tezullen bovenvermelde boekjes, zoodra moge lijk, worden toegezonden, ter uit reiking, tegen intrekking van het be wijs van overneming. Amsterdam, den 6en Nov. 1907. De Directeur der Rijkspostspaarbank Aan den Heer te De houder heeft dus nu, in de plaats van een reëel bedrag van 1133,50Vi dat hem 2,64 pCt. rente zou hebben afgeworpen, een nominaal bedrag van f 150 gekregen dat hem 3 pCt. zal afwerpen. Alleen neemt hij de schadekans op zich van een mogelijke daling van den koers der Staatsschuld waardoor bij wellicht voor zijn f150, als hij die weder te gelde zou willen maken, geen f 133,127» meer zou kunnen krijgen. Daartegenover staat natuurlijk óók de kans op waardestijging. In 't algemeen echter zijn de Staats schuldboekjes vooral aanbevelenswaard voor hen die over een zeker bedrag beschikken waaraan ze vooreerst niet behoeven te raken. Een en ander vindt men zeer duidelijk en bevatte lijk uiteengezet in een handleidinkje dat achter in elk Staatsschuldboekje is gedrukt. De omstandigheid dat het boekje waarover wij de nota boven weer gaven, reeds het nummer 193 draagt schoon het slechts drie dagen na de invoering van het nieuwe instituut was aangevraagd, schijnt er op te wijzen dat deze nieuwe vorm van sekure en gemakkelijke geldbelegging ook bij ons te lande, evenals in België wel ingang zal vinden. Londen herbergt op bet oogenblik vier Europeesche koninginnen en een keizerin. In de eerste plaats koningin Alexandra en vervolgens de keizerin van Duitschland, koningin Amélie van Portugal, koningin Victoria van Spanje en koningin Maud van Noorwegen. En de aanleiding tot die samenkomst is niet het een of ander schitterend feest, maar voor elke der vorstelijke gasten bestaat een verschillende aan leiding voor haar bezoek aan Enge- land's hoofdstad. De Duitsche keizerin begeleidt haren uemaal op h^t legen bezoek, dat beide hunne ooin bren gen ter beantwoording van diens officieel bezoek in 1905 Koningin Maud, de dochter van den Engelschen koning komt haar ouders opzoeken, koningin Victoria van Spanje is voor het eerst na haar huwelijk weder in haren Engelschen familiekring en ko ningin Amélie van Portugal vertoeft te Londen ter bijwoning van de hu welijksvoltrekking barer zuster Louise de France met prins Charles de Bourbon. Op Koning Edwards verjaardag. Zaterdag, is den vorst het kostbare geschenk van Transvaal, de Culünan diamant overhandigd. De waardevolle steen weid door Sir Richard Solomon en Sir Francis Hopwood in een scherp bewaakten extra-trein van Londen naar Sandrigham overgebracht Van het station reden zij iu een gesloten koets, omringd door goedgewapende speurders, naar het slot, waar beide beoren naar 's Konings zitkamer werden geleid. Sir Richard Solomon bood den diamant aan met een toespraak, waarin hij deed uitkomen dat het geschenk een teeken van de getrouw heid van Transvaal is. De koninklijke familie, ook de ko ningin van Spanje, waren bij de plechtigheid tegenwooidig. In de j.l. Maandagavond gehou den vergadering dervereeniging «Han del en Nijverheid" werd tot lid der rnarktcommissie, vacature Jac. M. Reuten, gekozen de heer Joh. H. van der Meiden. De voorzitter wees te voren in zeer waardeerende bewoor dingen op het vele dat de heer Reuten in den korten tijd gedurende hij be stuurslid was, voor de vereeniging en in hel algemeen belang heeft gedaan. In de bestuursvacature zal in de eerst volgende vergadering worden voorzien. Ingekomen was een schrijven van de «Amersfoortsche Muziek vereeniging" van 4 November waarin zij meedeelt, dat de Provinciale bond van harmonie ën fanfarekorpsen beeft besloten, hel jaarlijksch concours in 1908 te doen houden te Amersfoort op Hemelvaarts dag. Waarschijnlijk zullen daaraan deelnemen 20 korpsen met een 600 leden. De vereeniging verzocht een onderhoud met »H. &N." ter nadere bespreking. Het bestuur zal alles doen om dit muziekfeest zoo goed mogelijk te doen slagen. Over het rapport door Burgemeester en Wethouders uitgebracht over het adres van «H. N." ter verbetering der markttoestanden werd lang ge discussieerd. De vereeniging zal het er echter niet bij laten zitten, en de maiktcommissie haar beste attentie geven aan de zaak, totdat deze ge wonnen, dan wel verloren zal zijn. Ook werd het voor den handel zoo hoog noodige uitdiepen van den mond van de Eem besproken, en het be stuur verzocht daaraan zijn aandacht te wijden. Door den secretaris der vereeniging den lieer van der Wal werd op ver zoek van den voorzitter het navolgende medegedeeld omtient de hier onlangs opgerichte Botermijn. Spr. schetst eerst de voorgeschiedenis der boter- mijnen. Toen iedere boer zijn eigen boter maakte, zond hij die aan den boterkoopman, die ze weer wist te plaatsen in binnen- of buitenland. Tusschen 1870 en 1875 kwam men vrij algemeen lot de conclusie, dat deze wijze van verkoopen dikwijls te wenschen overliet en dat dit niet geheel onjuist is, blijkt wel hieruit, dat dergelijke boterhandelaars behoor den tot de meest welgestelden. Rond dien tijd is te Bolsward de eerste publieke verkooping van boter gehou den en bij het meer algemeen worden der boterfabrieken nam de zaak een gansch anderen loopimmers zij consigneerden zelf naar Engeland en later ook naar Duitschland. Niet ieder is echter geschikt om zaken te doen met het buitenland en zóo ontstond de eerste botermijn en wel te Meppel. Thans zijn er negen, waarvan de laatste onlangs werd geopend te Amersfoort. De inrichting is betrekkelijk een- vondig. In de meeste mijnen wordt uitsluitend verkocht boter onder Rijks- contiole, die publiek wordt afgemijnd in vaten van 25 en 50 Kilo. Iedere winkelier en iedere groot-gebruiker kan er dus terecht. De verkooping geschiedt voetstoois; de betaling is a coniant; de kostpn zijn voor ver- kooper zoowel als kooper éen cent per Kilo. De mijn te Amersfoort wordt nog zeer weinig bezocht door winkeliers en spr. wil hun daarom den raad geven, eens te gaan kijken; dal is zeker in hun belang en zij zultbn veel succes hebben. Spr. moet hierbij opmerken, dat het verloopen der botermarkt op den Hof niets te maken heeft met de opening der botermijn; in de mijn toch wordt uitsluitend fabrieksboter onder Rijks-controle verkocht en op de markt uitsluitend boerenboter in kluiten, die niet onder controle staat. Die Rijks-controle gaat uit van de stations die, behoudens een zeer klein Rijks-subsidie, hun eigen kosten dragen doch dit gaarne doen omdat die con trole een goeden naam der fabrikanten waarborgt. De Rijks-controleur komt op zeer ongeregelde tijden, soms eenige dagen na elkaar, dan weer eens in de week. Hij neemt monsters boter en room mee tot bepalen der vluchtige vetzuren. Dat de boter is gecontroleerd, bewijst het papier met liet Rijkswapen, enz. op het vatdat papier is niet van de boter te ver wijderen zonder dat het scheurt. Wie zou willen knoeien met zoo'n controle papier kan een boete beloopen van tienduizend gulden. Deze controle werkt echter uitstekend en heeft reeds den ouden roem der Hollandsche boter weer iu bet buitenland hersteld. Voorts werd besproken het onver hoeds verhooge der vrachttarieven door de spoorwegmaatschappijen en aan het bestuur opgedragen aan de directie dier maatschappijen te vragen wanneer door haar werd voldaan aan het voorgeschrevenen van de artikels 28 en 30 der spoorwegwet. Bedoelde artikelen lulden «De tarieven worden, alvorens in werking te treden, openlijk aange kondigd" en in art. 30: «Wijziging der tarieven wordt tenminste éen maand voordat zij in werking treedt, openlijk aangekondigd." «Amersfoorts Mannenkoor", in Juli met aanvankelijk 30 leden op gericht, telt thans reeds het dubbele aantal zangers. Reeds werd besloten in de maand November, van 't volgend jaar deel te nemen aan een door Haarlem's Man nenkoor «Kunstgenot" uitgeschreven zangconcours. Eve Simonij. De wel bekende zangeres Eve Simonij, vroeger verbonden aan het Theater de la Monnaie te Brussel, vorig jaar als eerste sopraan geëngageerd aan de Kon. Frunsche Opera geeft in den loop van deze maand eenige concer ten in ons land en zal met mede werking van Joh. Wijsman een con cert geven in Amicitia op Donder dag 21 November. Naar wij vernemen zal de zoo gunstig bekende zaugvereeniging «Jacob Kwast" uit Wognuin op Zon dag 24 November a. s. des middags eene uitvoering geven in «Amicitia". Zaterdag werd een onderlinge schietwedstrijd met cylinder gehouden door de leden van het «Amersfoortsche Vrijwilligerskorps." De uitslag was als volgt: le prijs J. Lammers met 54 punten; 2e prijs L. T. van Zwol Jr. 50; 3e prijs J. Bieshaar, 50; 4e prijs A. van Min, 49; 5e prijs C. van Houterik 49, 6e prijs W. Honingh. 49; 7e prijs K. Veerman, 49; 8e piijs E. Veerman, 48; 9e prijs C. Veenstra 48; De prijzen, bestaande uit kunst voorwerpen, werden door den com mandant uitgereikt. Aan den heer A. E. van Arkel, burgemeester van Hoevelaken, is toe stemming verleend om tot 1 Mei 1909 te Amersfoort te blijven wonen. Zondagavond omstreeks zes uur ontstond een begin van brand bij den Heer G. de Jager Langstraat, dat echter door het personeel gauw ge- bluscht werd met een paar emmers water. De politie was nog met een slangen wagen aanwezig maar behoefde geen walor te geven. De brand was ontstaan doordat een mand op een bak met glimmende kolen was gezet, die nog niet geheel gedoofd waren. De heer A. Wapstra mocht Maandag onder tal van blijken van achting en waardeering zijn 40-jarigen dienst bij de H. IJ. S. M. herdenken. Ofschoon de Maatschappij veertig jarige jubilea niet officieel herdenkt, bleven de superieuren toch niet in gebreke hem door persoonlijk bezoek of bloemstukken te huldigen, terwijl van alle stations uit het district, dat zich uitstrekt van Hoek-van-Holland tot Winterswijk, deputatiën aanwezig waren. Uit hun naam bood de heer L. Koster, uit Apeldoorn, den bekwa men opzichter bij den locomotief- en treindienst ttvee zeer fraaie marmeren beelden aan. Ook van particulieren mocht de beer Wapstra tal van hartelijke be- wjjzen van sympathie in ontvangst nemen. Men zendt ons het navolgende ter plaatsing: Dierenbescherming. Naar men verneemt, heeft op den 5 den November 1997, des namid dags ten 37» ure, eene erge mishan deling van een paard plaats gehad op den weg van Amersfoort naar Soest. De molenaar S. uit S. reed op ge noemd tijdstip op bovengenoemden weg met zijn wagen, terwijl het voor dien wagen gespannen paard een meer dan matigen draf had. Gekomen in de nabijheid der stel lingwerfstraat sloeg hij zijn paaid met het einde van de leidsel, waaraan vermoedelijk eene dubbele wartel ver bonden was, met dit gevolg, dat, ten gevolge van het aanhoudend slaan bet dier met het lemoen tegen een op den linkerberm van den weg staanden boom aanliep, het lemoen van den wagen brak en het paard op den grond viel. Geholpen door de omstanders, werd het paard weder op de been gebracht. Door H. Bon, onbezoldigd rijks veldwachter, in dienst van de afdee- ling «Gooi- en Eemland" der Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, werd van bovengenoemde verregaande mishandeling proces-ver baal opgemaakt. Quick I—G. V. C. I. Wat hebben we Zondag genoten, wat een prachtig lste klassespel, van beide zijden, vooral na de rust. Als scheidsrechter Boswijk beginnen blaast, stellen beide elftallen zich vol ledig op. Quick, met van Goethem, Coenen, Schaap, Tjassens Keizer, van Goor, Keetell, De Stoppelaar, Ittmann, Marin, Muys en «VValther Scott." G. V. C.'s elftal is mij niet bekend. Al dadelijk ontwikkelt zich een vlug doordacht spel, waarbij de partijen elkaar niet veel toegeven. De groen- witten zijn echter iets sterker, maar kunnen dit niet in punten uitdrukken dank zij de hechte verdediging der «rooden". Vurig vallen beiden aan maar beschikken over zoo'n hechte verdediging dat hoe de voorwaartsen ook wei ken, het parool schijnt bij beiden te zijn «geen bal er door." Al zwoegen en rennen de landbouwers vooihoedemenscben nog zoo hard, steeds wordt hun aanval gebroken, ook de aanvallen der Leusderheide- bewoners leiden tot niets, daar ook de groenwitten verdediging het niet opgeeft Het spel verplaatst zich van doel tot doel. Bij een der vele vlugge doorbraken van G. V. C. schiet Geul keihard op doel, vele meenen reeds dat de bal zit, maar van Goethem redt op schitterende wijze, wat dan ook aan, het publiek een hartelijk applaus ontlokt. Dan breekt de rust aan, geen der partijen heeft het nel kunnen vinden. Druk worden de kansen nu be sproken, G. V. C. wordt de meeste kans, gegeven de «rooden" schijnen gezien hun spel een minuut of tien voor de rust nu reeds »op" te zijn, er is echter niet veel van te zeggen. En met spanning wordt het einde tegemoet gezien. Als weder begonnen wordt is het spel zoo mogelijk nog spannender. Direct treden de groenwitten weer op den voorgrond, doch Coenen en van Goethem geven niet thuis, weten zelfs het spel te verplaatsen en luide aangemoedigd komen de «rooden" nu overdonderend opzetten. De bal wordt mooi geplaatst, de voorhoede nadert prachtig samenspelend steeds meer en meer het G. V. C. doel, alles, zwoegt alles rent, de Leusderhei- bewoners willen en zullen een doel punt hebben, het kan dan ook niet uitblijven, boe de Wageningsche achterhoede ook hardnekkig verdedigt, steeds weer komen de «rooden" en als Muys een voorzet van «Walther Scott" overgeeft aan Marin geeft deze een kanjer op doel, een donderend gejuich kondigt ons aan dat Sandberg visschen moet, De blijdschap is groot, hoeden, petten, stokken, stoelen alles vliegt door de lucht Maar het spel is alweder begonnen onstuimig dringen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2