Jjö Piiii Pillen Plaatselijk Nieuws. tien. Cijferkunst is toch een raar ding, en in ons landje zijn er blijkbaar veel arithmetische raadsels. Isadora Duncan heeft er ons ook een ter oplossing voorgezet. Zeer artistieke programma's met heerlijke karikaturen en satirieke, grootendeels stei k-fantastische levens beschrijvingen der optredendechanson- niers worden er, voor een halven franc, verkocht dooreen welgevormden dwerg, met een zeer intelligent voor komen, welke dwerg zich verder op den avond doet kennen als een geestig zanger en aardig akteur Delphin Sir- vaux is de naam van dezen chansonnier, die nog geen meter lang is. Laat mij er dadelijk bij zeggen, dat tot vóór eenige dagen indenNoctambu- les" mede een dwerg tot de optredende liedjeszangers behoorde. Doch Auguste Tuaillon is verleden week gestorven. Bijkaus alle beroemde en onberoemde chansonniers, met Delphin Sirvaux voorop, geleidden zij blijkbaar graf waarts. Xavier Privas hield de lijk rede, inet tranen in de stem. Aandoenlijk, nietwaar? Zoudt ge u kunnen voorstellen, dat als een ónzer litteratoren er zijn hier meer litteraire chansonniers dan in Holland noemenswaardige littera toren grafwaarts werd gedragen, zoogoed als alle andere deel van den begrafenisstoet zonden uitmaken? Zoudt ge Toen er in Juni J899 sprake van was, een der chan sonniers tot «Prince de la Chanson" te verheden, viel met algemeene stem men de keuze op Xavier Privas. Zoudt ge u in ons landje een derge lijke eendrachtigheid kunnen voor stellen? Slechts betreffende drie der chan sonniers in beide cabarets van Martial Boyer zal ik eenige mededeelingen doen. Omtrent de drie grootste. Verreweg de grootste. Met name: Xavier Trivas, Marcel Legay en Gabriel Momtoya. Als ik u zeg, dat ik Willem Kloos in zijn goeden tijd een groot dichter vond, en dat Xavier Privas een nóg grooter dichter is dan Kloos-van-voor- heenals ik u zeg, dat dit slaat bij sommigen meer in ookdeFran- sche regeering openlijk Privas' ver diensten heelt erkend door hem te benoemen tot ridder van het Legioen van Eer Als ik u zeg, dat Marcel Legay en Gabriel Montoya superbe zijn, ieder in zijn eigen genre Une, deusse, troisse Aurideau! Xavier Privas. Eerst een weinig levensbeschrijving. Xavier Privas, die eigenlijk Antoine Taravel heet, werd den 27en Sep tember 1865 to Lyon geboren. Stu deerde in verschillende gymnasia. Kwam in den handel. Schreef, in zijn vrijen tijd, liedeketis voor zijn eigen plezier. Debuteeide, in 1892, in den «Caveau Lyonnais". Aangemoedigd door zijn succes, toog hij naar Parijs, alwaar hij, op een der sondes van «La Plume", een onmiddellijk en zeer groot succes behaalde met zijn ge weldig lied »Les Thuriféraires" (De wierookvatdragers), waarvan ik niet kan nalaten, het eerste en het laatste (zesde) couplet over te schrijven: Hé la-bas! les limeurs de rimes, Les travailleurs des arts, les fous, Les fondeurs de pensers sublimes, Qu'ètes-vous? Nous sommes les thuriféraires En prières, Lancant a genoux l'encensoir Au sanctuaire Oii la chimère Est ostensoir. Hè la-basles gueux sans asile, Grève-faira sans mailles ni sous, Et tous les Robinsons sans ile, Qu'ètes-vous Nous sommes les thuriféraires En priéres, Lancant genoux l'encensoir, Sans paix ni trêve, Vers la Mort breve Pour ostensoir. Daarna zong Privas achtereenvol gens in »Le Chat Noir« (van Salis), in den «Cabret des Quat' z'Arts", in l'Ane Rouge", en, nu, in »Le Caril lon" en «Les Noetambules" Die levensgeschiedenis is niet lang. Dat leven is niet, zooals men dat noemt, «veelbewogen", in den zin, dien men er gewoonlijk aan hecht. »Mais en revanche il a du talent". En met zuinig ook. Zijn vei schijning en zijn optreden. Een grooie, zwaargebouwde man. Een lichaam als van een worstelaar z aaar-gewicht. Een gezicht met een iVlepbisto-snor, en Mephisto-sik en Mephisto-wenkbrauwen. Maai een wel doorvoede Mephisto, met heel goedige oogen, die soms »weg" zijn. Accompagneert zich zelf op de piano, met weinig techniek, maar veel routine. Zingt met een ongeschoolde stem van basse-chanlante, die af en toe, bij een hoogen toon, klimpert. Ver heft zich soms, als hij in vuur ge raakt, eventjes van zijn zetel. Zingt prachtige liederen, nobel van inhoud en onberispelijk van versifi catie. Zingt met gloed, met overtui ging. Brengt climax aan. Ontroert. Ontroert heftig. Men vergeet heel gauw zijn ruw en verre van mooi ge luid, zelfs zijn toongeklimper. ^Xavier Privas overrompelt; hij is een mag nifieke geweldenaar, maar een met noblesse het kan; hij toont het. Loopt na afloop van zijn voordrach ten tamelijk hard weg en schijnt zich heeleinaal niet om zijn succes te be kommeren. Noblesse! Luister naar deze twee coupletten Si ceux en qui tu mets loule ta confiance, Abusent lachement de ta sincérité, Arme-toi de douceur, sagesse et patience, Et cherche dans l'oubli l'unique vérité. Ii faut ètre indulgent a la sagesse humaine, Et trouver dans l'oubli la paix et le pardon. L'idéale justice abolit toute haine; La vérité suprème ordonne d'étre bon «Bon" ja, Xavier Privas maakt den indruk van goed, zeer goed te zijn,in weèi wil van sommige Mephisto- gelaatstrekken. Dat is niet zijn ge- ringsten triomf. «Prince des chansonniers" ik kan me de keuze van zijn collega's best verklaren. Marcel Legay. Eenige regels biographie. Datum van geboorte8 November 1851. Geboorteplaats: Ruit (arrondis sement Bélhune) Werd doorzijn ouders bestemd voor het kuipersvak. Maakte den Fransch-Duitschen oorlog mede. Kwam na afloop van den krijg op het conservatorium te Rijssel. Toog daarna naar Parijs. Een opera-directeur te Havre engageerde hem om in «La Favorite" van Donizetti te zingen. Heel spoedig echter verliet Legay het vocaal-dramatisch tooneel, kwam terug in de Seine-stad en debuteerde als chansonnier, met «l'Heure du iendez- vous", dat heel spoedig door gansch Parijs werd geneuried en gezongen Et je disais alors a ma belle au coeur tendrc: sDemain, sous les bosquets, loin des regards ja loux, Quand sonnera minuit, seul, j'irai vous attendre. N'allez pas oublier l'heure du rendez-vous!" Werd in weinig tijd, en terecht, beroemd. Wordt nu, niet slechts met het oog op zijn leeftijd, «le doyen des chansonniers" genoemd. Legay was een der oprichters van den vroegeren «Chat Noir' medeop richter van «Les Noetambules" zie hierboven. Verschijning en optreden. Een gestalte van middelbare grootte, met zonderlinge allures. Een hoog voor hoofd, dat zachtkens overloopt naar een kalende kruin. Heel lange, golvende lokken, die wapperen en fladderen. Draagt een pantalon met zeer wijde pijpen, en een lange jas, die een erfstuk zou kunnen zijn van Colline uil Henry Murger's «Vie de Bohème". Heeft er van alles in en haalt er van alles uit, evenals Colline muziek, paperassen boeken enz Zet zijn lorgnet af, als hij zingt. Staat, zingende, flink en ferm over eind. Laat zich, als liet meerendeel der chansonniers, door den officieelen pianist van den cabaret accornpag- neeren. Wat juist voor Marcel Legay een vereisebte is, daar hij veel gebaren maakt en zich af en toe met schok- bewegingen verplaatst. Breede, volle gebaren, die aan duidelijkheid niets te wenschen laten Hevig, meèsleepend romantisch. Zingt met de bewonderenswaardige resten van een weigeschoold en aan genaam baritongeluid. Zingt, eveneens, hevig en meèsleepend romantisch Zingt niet slechts zijn eigen liederen, doch ook die van anderen, als daar zijn Alfred de Musset, Alphonse Daudet, Jean Ricbepin, Franpois Coppée, Ar- mand Silvestre, Clovis Hugues eriz. De muziek is altijd van hemzelf. Marcel Legay zingt met zijn nerven. Hij windt zich op en vervormt zich naar gelang van het lied. Is nu week- lyriscli (de oogen sluiten zich bijkans geheel), dan weèr fel-heroïsch (de oogen openen zich ten volle en schieten vonken). Een enkelen keer is hij iro nisch; dan lacht de rnond beneden waarts. Marcel Legay dit ter kenschet sing van zijn muzikale inzichten is de voorganger van Gustave Charpen- tier en Gabriel Pierné in liet op- muziek-zelten van proza. Legay, nu 56 jaar, schijnt in het bezit te zijn van jeugd elixer. Gabriel Montoya. Eerst een stukje levensbeschrijving Geboren den 20sten October 1868 te Alais. Promoveerde in '1892 als doctor in de medicijnen. In zijn proef schrift («Des antitoxines et principale- ment de l'antitoxine titanique" all right, science prijkte een sonnet aan «mon excellentami Jean Coquelin", waarin hij mededeelde, dat èn de we tenschap èn de poëzie hem aantrokken. Et j'ai ditJe vous veux toutes les deux heureuses Mais la Science austère a réponduFarceur! Verbeeld u: de professoren lieten hem niet zakken! Werd na zijn promotie scheeps dokter; hij wilde veel reizen. Heeft Afrika en Amerika gezien. Bij zijn terugkomst in Parijs debu teerde hij dadelijk in den vroegeren «Chat Noir." Zijn succes is sedert dien voortdurend gegloeid. Verschijning en optreden. Een gioote, fraai gebouwde man met een zeer innemend gezicht. Donkerbruin haar en zachte wezens trekken. Montoya is wel gekleed en verzorgt zijn toilet, maar maakt niet den geringsten fatterigen indruk. Hij zingt met een tenoriek geluid, dat bijzonder aangenaam klinkt en blijken geeft van fijn geschooldheid. Hij zou geen hand behoeven om te draaien om een gevierd concertzanger te worden. Hij is muzikaal tot in de toppen van zijn vingers. Montaya's poëzie is van een zachte lyriek. Er is iets van Suly-Prudhomme in. Jules Lemaitre schreef terecht, dat Montoya »ne met guère dansses chansons que des fleurs, des parfums, des brises, du bleu, des soupirs et des baisers." Het is een en al fijne ridderlijkheid en liefelijke weemoed. Is het wonder, dat de dames met hem «wegloopen Maar ook de fijn proevers onder het sterke geslacht bewonderen hem eu vinden het luisteren naar zijn voordrachten een fijn genot. Laat er mij aan toevoegen, dat Gabriel Montoya een der beste degen- schermers van Frankrijk is. Sapresli! wat is mijn brief lang geworden. En ik zou hem nog tien maal langer kunnen maken Verveel ik sommige lezers met mijn lofliedeke op het lied en de liedjes zangers, dan zal ik het een volgenden keer misschien hebben over politieke tinnegieters, bankiers, kruideniers en «faits diver.s ~- Indien gij slecht uwe spijzen verteert, Iaat u belwijzen dat zij een iöede spij3$jerteriflg,_een goepte maag gevefijjieemt er *lèwfffoef mee. Agenda voor de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 26 November J907, des namiddags te half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Instructie voor den Gemeente-Ontvanger te Amersfoort. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een gewijzigd beschrijvingsbiljet voor de plaatselijke directe belastingen naar het inkomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijving van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, wegens vertrek en overlijden, dienst 1907. 4. Vaststelling van een 3e supple toir kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1907. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ge- meente-begrooting, dienst 1907, in verband met de leening, aangegaan voor de Industrie en Huishoudschool. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ge meente begrooting dienst 1907 (af en overschrijving). 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien van hoo rnen. 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik ge- ven van een locaal der Hoogere Bur gerschool aan de Vereeniging «het Groene Kiuis" tot het houden van een cursus voor eerste hulp bij on gelukken. 9. Rapport en Voorstel van Bur gemeester en Wethouders betredende een verzoek van A. Los tot schade loosstelling, geleden in verband met de vaststelling van het uitbreidings plan, of tot overname van grond. 10. Voorstel van Burgemeester en Welhoudeis tot wijziging van de voorwaarden, die bij liet ten uitvoer brengen van door de gemeente in 't openbaar aanbesteed werk, nagekomen moeten worden. 11. Nader voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende Bok hoven. 12. Rapport van Burgemeester en Welhoudeis betreffende een adres van de Vereeniging «Handel en Nij verheid" tot verbetering van het marktwezen. 13 Rapport van de Raadscommissie in zake de Hoogere Burgerschool. De miliciëns, die uit verschillende garnizoenen bij de divisie-kaderschool alhier gedetacheerd zijn, zullen wegens de vei meerdering van het blijvend gedeelte, op last van den Minister van Oorlog 28 November naar hun garnizoenen terugkeeren. Het verluidt, dat bij de tegen December te verwachten promotie bij het wapen der cavallerie overste A. J. P. Metelerkamp, Directeur der Rij en hoefsrnidschool, zal worden be vorderd tot kolonel en belast mot het bevel over het 2e regiment huzaren te Venlo. Zijn opvolger zou zijn ritmeester A. G. M J. baron Van Oldeneel, die tot majoor wordt bevorderd. Ritmeester E. J. W. baron Van der Oapellen zou naar de Rijschool overgaan als instructeur en in het commando over het eskadron ordon nansen worden vervangen door rit meester jhr. W. H. J. van de Poll, thans te Haarlem in garnizoen. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het Amersfoortsch Drankweer-Comité werd de heer L van Wijngaarden, geïnstalleerd die den heer S. Postbuma opvolgde als Secretaris van den Volksbond tegen Drankmisbruik. Het A. D. C. zal den Gemeenteraad dank betuigen voor het subsidie van f200, voor het volgend jaar toegestaan. Tegen het St. Nicolaasfeest zal het gepaste propaganda maken en tegen de Kerstdagen een extra groot propa- ganda-blad doen verspreiden in niet minder dari 6000 exemplaren' Het zal hun, die willen medehelpen de drankgewoonte te bestrijden, ver zoeken op een der muren van hun woningen een der bekende biljetten te mogen aanplakken. Nog werd besloten den heer Schmid, uit Amsterdam, uit te noodigen, hier in Januari een lezing te komen houden. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengen ter alge meene kennis, dat, met wijziging van hunne kennisgeving d.d. 31 Oc tober 1907 het vee op geen andere tijden op de veemarkt wordt toege laten dan des ochtends van half negen tot tien uur. De gewezen portier H. van den 11., van de werkplaatsen der H. IJ S. M is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, onder aftrek van de pieventieve hechtenis. Donderdagmiddag omstreeks twee uur brak een ernstige schoorsteenbrand uit ten huize van deti heer W Claes aan de Langestraat. De buren mochten er iu slagen het vuur, dat reeds een kamer had aan getast, te blusscben, zij het ook len koste van groote waterschade, welke echter voor een gedeelte door ver zekering wordt gedekt. Drie slangenwagens waren spoedig ter plaatse, doch behoefden geen water te geven. Er zal dit jaar door de Ver eeniging tot Bevordering van het Onderwijs in Handenarbeid met Kerst mis, en bij voldoende deelneming het volgend jaar met Paschen, examen worden afgenomen, te Amsterdam. Aangifte voor beide examens tot 1 December a.s. bij den Secretaris A. van Waart, Schoonebergerweg 42, Rotterdam. Tot leden der commissie zijn be noemd de heeren J. van Bladei, P. T. van der Meulen, J. W. Sevenhuijzen, J. Stam en A. van Waart; en als plaa'svervangers de heeren A. C. Hen driks en J. B. Boethuis. Scherpenzeel. Met algemeene stem men is door de Leden van den Raad, alhier, benoemd tot Gemeente-arts Dr. P. B. van Leggelo, voor den tijd van drie jaren. De voordracht was: 1 Dr. P. B. vari Leggelo, sints Sept 19l)6 aliuer gevestigd. 2. Dr E. J. van de Noordaa, sedeit Sept. 1907 alhier gevestigd. 3. Dr. W. G. Haverkamp, arts le Amsterdam. BURGERLIJKE STANDEN^ Amersfoort. Van 14 tot 21 November. GeborenGerardus Hendrikus Antonius, z. van Gerardus Hendrikus Rouwhorst en Geertruida Cornelia Antonia Hendriks. Hendrik Jan, z. van Henricus Adrianus Vierdag en Everarda Johanna Helmerhorst. Jan, z. van Hendrik Jan Morre en Rika van Ree. Johan, z. van Gerrit van Weerhorst en Kornelia van Leeuwen kamp. Adriana, d. van Lucas van der Kaai.i en Lubberta Manné. Sophia, d. van Gerard Kuijt en Berendina "Wïsselink. Cornelia, d. van Willem Wijnands en Gerarda Lambrechts. Arie Hendrik, z. van Gerrit van de Kraats en Hendrika van Beekhoven. Pieter, z. van Maarten Schouw en Sophia Meinsma. Ondertrouwd: Gerrit Willem Willemsen en Elisabeth Fhpsen. Joannes Henricus Verhees en Wilhelmina Arissen. Gerrit Antoon Tuithof en Elisabeth Johanna Dieters. Matthijs Theodoor Louwerens en Johanna van de Velden. Getrouwd: Arie van Barlingen en Jo hanna Theodora Maria de Groot. Wouter Hendrik Kaljée en Hartje Krol. Hendrik Herman Enkelaar en Cornelia Blombergen. Overleden: Martinus Kok, 55 j., echtg. van Catrina Elisabeth Hermans. Pietje, Rijpma, 63 j., wed. van Jan Hessels. Cornells Schoonderwoerd, 64 j., echtg. van Maria van den Heuvel. Herrie Michiels, 63 j., echtg. van Rachel van Gelder. Johan Wilant Gerlach Nielander, 23 maan den. Johannes Gerritse, 70j., ongeil. Wilhelmus Albertus Kaptefin, 10 maanden. Leusden. Van 15 tot 22 November. Geboren: Dirk, zoon van Berend Gier man en Berendina Vos. GehuwdEvert Jan van Beek en Elisa- betha Geertruida Hoenderdaal. Willem van Weerhorst en Everarda Ixleinveld. Woudenberg. Geboren: Gerrit, zoon van Gerard van Velthuizen en Aaltje Gaasbeek. Lotje, dochter van Hendrik ten Ham en Lotje Koudys. GehuwdArnoldus Termaten en Hen- drikje van Domselaar. Cornells Buur man en Anna Bos. Albertus Fredenk Willem AdolfSmalten MarthaManaHelms. Overleden: Levenloos aangegeven: een kind van het vrouwelijk geslacht van Cornells van Aalten en Celia Vlastuin. RECLAME. DE DANKBAARHEID VAN EEN INWONER VAN VEENENDAAL. Uit dankbaarheid voor de verkregen weldaden en met den wenseh dat velen nut niogen trek ken van hare ondervinding, machtigt ons een inwoonster van Vccnendaal hare volgende verkla ring te publicecren. Mejuffrouw W. Wcsselo, Wonende Achterkerk 427 te Veencndaal,'meldt ons -.Volgaarne deelt onder- geteekende na^Je dat zij gedurende drie maanden leed aan eet! hevige pijn in de lkideiien en rug; haar voeten waren 's avonds ulgezwollen. Op aanradc^ van een kennis gebruikte zij twee doosjes/Foster's Rugpijn Nieren.'Pillen en on danks jnaar vijf- en- vijftigjarigcp leeftijd was zij door Het gebruik hiervan volkomen genezen. Breng dit bericht genist onder de Aandacht van het publiek, want ik ben er vayovertuigd dat veel mcjfechen hier vbordeel van' kunnen hebben. Ifc ondergeteekende verklaar dat liet boven staande waar is en- machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. kwelling der enkels, der voeten en der beenen en '-blazen onder de oogen (Waterzucht). Deze gevaarlijke kw aal dpfekje worden toegeschreven aan Uiet overH|rfSig water afkomstig uit het bloed!-, dat d^rgedrongen is tot in het weefsel der hulfWen dat eigenlijk bad moeten worden uitgedreven door de tiltreeSng indien de jncrcn in goeden toestand geweekt waren. JJCor een groot aantal dankbare menithen wcrtljftls mede gedeeld dat dergelijke geval&n \olkui|i^n genezen werden door Foster's ItugpBi XierdSk Pillen. Verzeker U dat men de -cm te Foster's Rugpijn Nieren Pillen geidLy^Kelfde die Me juffrouw Wesselo gehad heettT WIJ WAAR SCHUWEN TEGÉN NAMAAK en maken de koopers er op attent dat op iedere doos de handleekening James Foster voorkomt. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één of f10 voor zes aoozen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 22 Nov. 1907 Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit t 0 tppelen 14.a f 8—. peren 14.a 19 Klei- ïardapp. 10.00 a 10 Zandaardapp. 1.80 a 12. Hoendereieren 18.00 al 8 75 per 100 st. Eenden f 0.— a 10.Boter li.20 a f 1.40 per kilo. Mar- earme 10.a 10 00. Zoetem. kaas f Kippen 10.60 a 11.00 Kinken, f I.a 11 30 Piep kuikens f 0.40 a f 0.60 Ganzen 10.10.Eenden 1 1.00 a 1 1 20 p st. Jonge 10.00 a 10 00. tlazei. [1.50 a 12.Wilde konijnen 10.40 a 10 50 Tamme 10.80 a 11.20 Duiven f0.40 a 10.50 paar. Magere varkens 114.00 a 120 00 Varkens v. export 10a f 00.—Zeugen f40.— 1 60.—. Biueen f7.a MO.— Schrammen 1 00.a 100Vette koeien 0U0.a f 000.Guste koeien f 00.— a 1000.Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a 1000. Pinkstieren f 000. -af 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit, 80 heet. Appelen; 40 heet. Peren, heet. Iileiaardappe- en 300 heet. Zandaardappelen7000 stuks Hoen- dereieren stuks Eendene eren 1100 kilo Itooi- boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 40 magere varkens, varkens voor exportslagerijen, 500 biggen eu 8 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2