NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. DMITRI, DE VRIJWILLIGER GEMEENTERAAD. Mo. 95. Woensdag 27 November 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG: Aan onze lezers. VIJF EN TWINTIG CENT, Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Wij lieten eene groote partij HUMORISTISCHE SCHEURKALENDERS vervaardigen, vol geestige moppen, raadsels enz. met aardige plaatjes geïllustreerd op bovenstaande drie fraaie schilden en bieden deze onzen lezers aan voor den bespottelijk lagen prijs van slechts terwijl de werkelijke handelswaarde Eén gulden bedraagt. Men haaste zich dus door inlevering van onder staande bon zich van een exemplaar te verzekeren. DE UITGEVER. Ondergeteekende wenscht van den Uitgever der Nieuwe Aniersfoortsche Courant te ontvangen een premie Scheurkalender op schild No. 123 (door te halen, die niet worden verlangd) waarvoor hiernevens 25 cent. Straat en huisnummer Naam Ter gisterenmiddag onder prae- sidium van den burgemeester, Jbr. Barchman Wuytiers, gehouden ver gadering van den Gemeenteraad waren de heeren Jorissen en Van Kalken met kennisgeving afwezig. Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, zooals deze door den secretaris ontworpen, voor de leden ter inzage hadden gelegen, volgde de gewone opsomming der ingekomen stukken. Als de belangrijkste daarvan noe men wij een verzoek van Patrimonium en andere werkliedenverenigingen om eene subsidie van f200voor het doen geven van vak-teekenonderwijs een verzoek van de Kamer van Koop handel en Fabrieken tol het aanstellen van beëedigde meters en wegers voor namelijk bij den graanhandel (beiden in handen van B. en W. om prae- advies); een verzoek van het Amers- foortsch Drankweercomitéom voortaan bij het doen van benoemingen aan geheelonthouders de voorkeur te ver- leenen en een adres van de afdeeling Amersfoort van den Nederl. Sigaren- makersbond om steun bij gedwongen werkeloosheid. De voorzitter stelt voor dit als dringend direct te behandelen en in handen te stellen eener com missie, zooals zulks ook in andere gemeenten is geschied. De heer Plomp wenscht dit adres in handen gesteld te zien van B. en W. en ziet zijn voorstel door den Raad aangenomen. In den loop der vergadering komt de Raad op verzoek van den voorzitter echter op dit besluit terug en keurt goed dat het adres in handen eener commissie wordt gesteld tot wier leden door den voorzitter worden aangewezen de heeren E. L. Visser, D. Gerritsen, C. J. Plomp, H. Kroes en W. Salomons. Daarop komt aan de orde punt 1 der agenda: I. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Instructie voor den Gemeente-Ontvanger te Amersfoort. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Plomp, die aan den gemeente-ontvanger net maandelijks verstrekken van inlichtingen aan de commissie van aanslag te zien opge dragen, wordt dit voorstel aangehouden tot de volgende veigadering 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een gewijzigd beschrijvingsbiljet voor de plaatselijke directe belastingen naar het inkomen. De heer Plomp wenscht aan het hoofd van het beschrijvingsbiljet nog met vette letters te zien vermeld, wat door den belangschuldige mag worden afgetrokken. Aldus gewijzigd wordt dit voorstel z. h. st. aangenomen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleeneD van afschrijving van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, wegens vertrek en overlijden, dienst 1907, tot een bedrag van f3948.25, z. h. st. aangenomen. 4. Vaststelling van een 3e supple toir kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1907, op f1214.—. Z. d. en z. h. st. goedgekeurd. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1907, in verband met de leening, aangenomen voor de Industrie-en Huishoudschool. Z. d. en z. b. st. aangenomen. 6. Voorstel van Burgemeester eu Wethouders tot wijziging van de ge meente begrooting dienst '1907 (af en omschrijving). Z. d. en z. h. st. aangenomen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien van hoo rnen. De heer Van Duinen breekt hierbij een lans voor de beide beukeboomen bij de woning van het hoofd der Gabrie-Mehenschool en een boom voor de brug aan de Heerenstraat, over welke laatste echter in een vorige Het liart van ZE5-u.elan.cl. UIT NORMAN HANSEN'S »TOEMAN" Verhalen uit den Russisch-Japanschen oorlog naar liet Deensch. 8) Daar aangekomen beval Dimitri zijnen mannen, zich al die zaken toe te eigenen, die hun rechtens toebehoorden, en zij namen alles, wat zij maar krijgen konden. De Chi- neezen trachtten zich daartegen natuurlijk te verzetten, zij hadden die koopwaren van de Russische officieren gekocht, en hadden et- goed geld voor gegeven. Hun protesten hadden echter geen uit werking, en er werd een einde aangemaakt door ze bij hun staarten uit de winkels te verjagen. Maar de soldaten vonden vodki en andere dranken en hun plunderen sloeg tot vroolijkheid over. Alleen maar voor de pret begonnen ze de Chineezen met de geweer kolven te stompen en te slaan, plotseling viel er een schot, men wist niet of het er gens op gemunt was, op een ander punt brak brand uit en in een oogwenk stonden de uitstallingen en de koopwaren rondom in vlammen. Een dronken soldaat kreeg de in val dat het een heerlijke grap zou zijn een Chinees bij zijn staart te pakken en hem zoo in het vuur te slingeren; en dadelijk waren eenige zijner makkers, die ook dronken waren, van de partij en wierpen er een Chinees in, terwijl de vlammen zich woedend uitbreidden. Hebt gij ooit een troep uitgehongerde wol ven elkander een prooi zien betwisten? Als woedende dieren vermoordden en verscheurden de soldaten alles wat hun in den weg kwam. Een mijner beste vrienden, een zachtaardig en rechtschapen man, die lid was van de vereeniging tot bescherming der rechten van het verdrukte volk werd in stukken gereten en dat tieren, moorden en branden duurde de geheele nacht door Op den morgen van den volgende dag sliepen allen hun dronkemansroesenkelen waren gedurende de nacht van koude gestor ven, anderen waren met hunne slachtoffers in den brand en in de rook gestikt. Al de an deren werden gemakkelijk een prooi der kozak ken, toen deze te paard in de stad kwamen, De laatste, dien zij te pakken kregen, was Di mitri: en hij hield zich recht op en flink de eenige onder al die mannen, die zich recht op, staande kon houden toen zij hem daarginds pakten op het plein voor de kathedraal. Zij regen hem aan de muur van de kerk, een kozakkenlans drong dwars door zijn schouders; toen werd hij naar de loods vlak bij de losplaats gebracht, waarvan wij een soort gevangenis gemaakt hadden De houten trottoirs hebben wij nu achter ons en wij betreden het pad van den heuvel dat nu door de vorst hard geworden is en van waar wij een prachtig uitzicht hebben op den Gouden Hoorn. De zon is ondergegaan achter de bergen en een bleek maanlicht verlicht den hemel. Terzijde van den weg zien wij een rij kwijnende vuren waaruit lage blauwe vlammen van tijd tot tijd hoog opflikkeren, die op mij een vreemden en somberen indruk rnaken, want ik weet dat zij aangelegd zijn om den grond te ontdooien alvorens de graven te delven voor hen die door den krijgsraad veroordeeld worden. De zitting van den krijgsraad duurt op dit oogenblik nog voort. Mijn vriend keert zich eensklaps lachende om of hem een wonderlijke gedachte te binnen schiet. Luister eens! zegt hij, gij hebt daar straks gezegd, dat het er veel van had alsof deze schoone stad, die men vroeger de Keizerin van het Oosten noemde, verscheurd was door de klauwen van een wild dier. Erger dan dat mijn waarde vrienddat mon ster ligt hier nog voortdurend op den loer, gereed zijn scherpe klauwen hier of daar in te slaan, onverschillig waar dan ook. Ik ken zijn naam uit den tijd, dat ik Latijn en Grieksch leerde. Dat zelfde beest had zijn schuilplaats in de holen en spelonken van het oude Labyrinth der Grieken en de eenige mensch die in het Labyrinth doorgedrongen is en er rondgedwaald heeft om een uit gang te vinden, heeft nooit kunnen vermoe den in welke duisteren hoek van den rots wand het monster zijn schuilplaats had, ge reed om zijn prooi te dooden! Zoo gaat het ons allen ook, die rongedwaald hebben in een doölhof waarvan de gangen veel over eenkomst hebben, met die van het oude Labyrinth en die er nog in ronddolen om naar den uitgang te zoeken (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1