BUITENLAND. Het Gehoor aan de dooven teruggegeven. Lees het belangrijke artikel heden op de laatste pagina van onze courant gepubliceerd. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. in een vergevordei de stadium van longtuberculose zijn, nog hun beroep van sigarenmaker uitoefenen. Kunnen zij niet meer op de fabrieken komen, dan maken zij thuis in de ziekenkamer nog sigaren. In een gesprek met dr. Roessingh, den directeur van het gemeentezieken huis in Den Haag, deelde deze aan dr. De Lint nog mede, dat hij meer malen lijders aan besmettelijke syphilis had gezien, die tot aan den dag van hun opneming in het ziekenhuis siga ren hadden gemaakt en de punten met speeksel hadden dichtgeplakt; dat hij een paar. dagen geleden nog een sigarenmaker had opgenomen met een groote luelische zweer aan den onderlip, die ook tot aan den dag van zijn opneming sigaren had gemaakt en die hem, op zijn vraag hoe hij de sigaren maakte, mededeelde, dat hij het dekblad meestal bevochtigde met sap van de wond, «omdat dat zoo goed kleefde". Sanital, dat dr. De Lint nu aanbe veelt om den mond van den rooker tegen zulke besmettingsgevaien te vrijwaren, is een in Duitschland ge patenteerd middel. Het heeft hem en verschillende rookende collega's vol daan. Prof. Van 't Iloff te Berlijn verklaarde dat het volkomen onscha delijk was. Het voornemen bestaat dit jaar den terugkeer van het Hof van Het Loo naar de Residentie te vervroegen. De Koninklijke Familie zou dan, na Hare aanwezigheid te Amsterdam voor bezoek des Duitschen Keizers, den volgenden ochtend, 14 December, uit Amsterdam naar Den Haag ver trekken. H. M. de Koningin-Moeder keerde gisteravond te 0 uur, voor het vaste winterverblijf, in de Resi dentie terug. H. M. werd aan het Staatsspoorstation bij het verlaten van den koninklijken salonwagen be groet door den burgemeester, den gouverneur der Residentie, luitenant- generaal Van Ermel Scherer en door den grootmeester van Hr. Ms. Huis jhr. De Ranitz. Volgens een telegram uit Londen aan de bladen te Madrid is binnen enkele maanden een heugelijke ge beurtenis te wachten in de konink lijke familie van Spanje. Keizer Wilhelm heeft Zaterdag de schoolkinderen van Highclifie op thee en taart onthaald. Het denkbeeld was geheel van den Keizer zelf uitgegaan, die zeer aangenaam aangedaan was door de hartelijkheid waarmede de kleinen hem dagelijks toejuichen, als hij in zijn auto voorbijrijdt. Het grootste schoollokaal was mooi versierd; drie tafels, opgepropt met allerlei lekkere zakpn, stonden naast elkaar, in het midden een reusachtige taart, van niet minder dan twee meter hoog. De 170 schoolkinderen waren reeds lang vóór 's Keizers komst aanwezig en mochten dadelijk aan de thee en het brood beginnen. Om vijf uur weerklonk gejuich op straat en een oogenbhk later kwam de Keizer binnen, vergezeld van den Duitschen gezant, Prins Fürstenberg. De Keizer groette hartelijk al de vroolijke kindergezichten die hem tegenlachtenstaande dronk hij een kop thee, stapte toen tusschen de kinderen door naar de groote taart en sneed daar een stuk uit. De hoofd onderwijzer sneed haar verder in stukken en verdeelde haar onder de kinderen. Met behulp van magnesium-licht werd een kiekje genomen van het tafereelde groote magnesium-vlam, die alles opeens zoo hel verlichtte, verwekte een stormachtige vroolijk- heid onder 's Keizers kleine gasten. De Vesuvius is weer in werking. Zij spuwt groote hoeveelheden rook uit, terwijl een roodachtige asch neerdaalt. Een onderaardsch gerom mel van den kant van den ouden kiater maakt de omwonenden onge- jp-t Bij Kon. besluit zijn benoemd: a. tot officier in de orde van Oranje- Nassau, de luitenant-kolonel A. J. P. Metelerkamp, directeur van de Rij en Hoefsmidschool, b. tot riddder in genoemde orde de paardenarts Ie kl. A. Frederikse c. is toegekend de eere-medaillle in zilver aan den opperwachtmeester administrateur Van de Laar en aan den opperwachtmeester-hoefsmid Lar- mene. H. M. de Koningin reikte de eere- teekenen eigenhandig aan de benoem den over, bij gelegenheid van H. D. bezoek aan het ruiterfeest, Zaterdag j.l. Omtrent het uitreiken dereere medailles van de Oranje Nassauorde aan de opperwachtmeesters Larmené en J. v. d. Laan meldt een «occasi onal" aan het A. D. Hare Majesteit verrichtte thans weer een daad waarmede zij zich bij het volk zoo bemind maakt. Zij ont bood Larmené bij zich in de loge en vroeg hem een en ander over de Hoefsmidschool. Ook de Prins vroeg eenige inlichtingen over het hoefbe slag. Toen Larmené bleek Z. K. 11. niet goed te kunnen verstaan, bood de Koningin hem aan als tolk op te treden. Ook de opperwachtmeester v. d. Laan werd ontboden en tot hem werden eveneens eenige vragen be tredende zijn diensttijd enz. gericht. Persoonlijk reikte H. M. aan beiden de medailles uit, buiten, vóór de manége, waar een groote menigte de Vorstin hartelijk toejuichte. Onder leiding van den heer Generaal Majoor, commandant der 4e Divisie had heden een kaderoefening op de kaart plaats, waaraan deelnamen deRegiments-commaridanten en eenige Hoofdofiicieren van de Divisie, Hoofd officieren van andere-wapens, een dir. oil. v. gez. 2e kl. en een kapitein van de genie. Majoor-intendant J. B. Plas, thans met verlof te Amersfoort, zal 18 Januari per »Kawi" naar Oost- Indië terugkeeren. De le luit. L. Roelfsma van het escadron ordonnansen, is overge plaatst bij het 4e regiment huzaren te Deventer. In de plaats van off v. gez. le kl. J. A. Smits, die te Amsterdam is geplaatst, is bij het militair hos pitaal alhier ingedeeld de off. v. gez. 2e kl. C. Boeser. Door den eerstaanwezend Inge nieur alhier, zal den 17 December a.s in het Hotel «De Zwaan" worden aanbesteed: Het inrichten van een terrein tot paikterrein aan den Hoe velakenscbe straatweg. De raming is f43.000. De tram vervoprde van 1 16 Nov. 3340, en van 10—30 Nov. 4490 passagiers, tezamen 7830. De op brengst der passage was in de eerste helft 224,92'/i en de tweede helft f223.10. Het totaal der inkomsten bedraagt f491 09'/j of per dagkilometer f 9.10'/» In November van het vorige jaar was de opbrengst per dagkilometer f 9 01 Het 5-cents-tarief is op 16 Nov. in gevoerd. Voor de leden van het Nuts- departement en hunne genoodigden zal op Vrijdag 13 December een lezing worden gehouden door Ds. Van Kleef uit Leiden. In eene Maandagavond gehouden vergadering der Oranjevereeniging werden wegens periodieke aftreding der heeren P. H. v. Haselen en Sieren- berg de Boer en het bedanken van den heer Schooneveld gekozen de hee ren Sierenberg de Boer, P. F. Meester en A. J. Scholten. De heer van Haselen had verzocht niet meer in aanmerking te komen. Het bestuur koos zich tot voorzitter den heer C. W. Reijkers. Uit het door den secretaris voorgelezen jaarverslag bleek dat de vereeniging thans 627 leden telt. tegenover 78") in het vorig jaar. De kas wijst een batig saldo aan van f57.05'/i. Een bestuursvoorstel van op den verjaar dag van Z. K. H. Prins Hendrik een tentoonstelling van Huisvlijt te houden werd verworpen. Na langdurige dis cussie werd besloten om op 19 April maar geen feest te vieren. Heden vangt de stichting «De armeD de Poth" haar wekelijksche uitdeelingen van zosponds rpgcebron- den wederom aan. In de vacatuie C. do Jongh in de commissie van de spijskokerij is gekozen de heer C J. varr der Nagel. De heer B. E Lavorman be haalde de akte Boekhouden van de Vereeniging van leeraren in het boek houden. Aan het Postkantoor en de daaronder ressorteerende hulpkanto ren werd in November ingelegd bij de Rijkspostspaarbank f39153 14 en daaruit teri uggevraagd f38 006.00. Het laatste door het kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 13 454 In de zelfde maand van 1906 werd rond f5000 meer ingelegd dan terug gevraagd in 1905 bijna f4000 meer tngolegd. De slechte tijden? Quick I AmersfoortQuick II Haag. Weinig publiek woonde dezen wed strijd bij, zij die weggebleven zijn behoeven heusch geen spijt te hebben. Deze wedstrijd, was eene saaie ver tooning van begin tot einde. Dank zij den sterken wind sluiten de blauwwitten direct bij den aanvang de rooden in, doch hun voorlinie is niet tegen de Ameisfoortsche mid denlinie opgewassen en kan het dan voorloopig ook niet tot doelpun ten brengen Dan een doorbraak der rooden en Muys maakt no. I. Een poosje later doet Ittmann hetzelfde Twee punten voor denken de roo den, voorloopig genoeg, hun spel wordt nu verbazend laksch, en ze doen het op hun slofjes af. De Hage naars werkenalspaarden hunspel wordt hoe langer hoe beteren van Goelhem kan dan ook spoedig visschen. Rust brengt 21 voor de rooden. Na rust denkt men dat de rooden ovei wegend sterker zullen zijn, doch niets daar van. De Haagsche verdediging houdt flink stand, vooral hare twee achter spelers zuiveren hun terrein met flinke, verre trappen. Er komt nu leven bij de roode voorhoede, ze vinden het toch wel wat al te mal meteen voorsprong van slechts één doel punt en naderen het Haagsche doel steeds meer en meer, alles speelt nu achter bij de blauwwitten, Coenen en Schaap staan op de Haagsche helft, doelpunten kan dan ook niet uitblijven, de blauwwitten verdediging moet ten slotte voor een schot van Muys bezwijken toch geven de Hanen- bui gers de strijd niet gewonnen maar werken onvermoeid, dan een kalm schot van de Haagsche rechtsbinnen, van Goethem wil zeker eens zeer fraai stoppen, hij laat zich tenminste tal vallen voor dal de bal nog bij hem is, wat ten gevolge heeft dat de bal kalm in het net rolt. Groot gejuich bij de Hagenaars, uit hadden ze niet verwacht. Gentis denkt bepaald, dat wil ik niet langer hebben en uit een van zijn rnooie rennen komt de vierde, even later trapt een der blauwwitte achterspelers vlak bij doel tegen Marin op en de vijfde is ter wereld, toch houden de Hagenaars vol, of schoon ze eig moe zijn. Bij een hun ner vlugge doorbraken, zal van Goe them nu eens zeer mooi wegtrappen, de bal komt zachijos naar hern toe rollen, en met een reuzenzwaai trapt hij over de bal heen en hebben de Hagenaars voor de dei de maal het net gevonden. De rooden vallen nu nog eens llink aan en Muys brengt de stand op 6—3. Als tijd daar is hebben de Leusderheibewoners met 63 een gemakkelijke overwinning behaald, wat mij e. a geducht tegen viel. Quick had als candidaat voor de eerste plaats Oosten haar eer beter moeten ophouden, dan zooals nu met een geheel volledig elftal, van een mid delmatige Westelijke derde klasse met 6—3 ta winnen. De stand had mins tens 100 moeten zijn. In ieder ge val had de verdediging er voor moeten zorgen, dat er geen tegen- punten gekomen waren. Nu is zij veel in haar waardigheid te kort ge schoten. Over de spelers dit: Bij de rooden waren Muys en Gentri je man nen. Marin en Ittmann lang niet zoo goed als anders. De Stoppelaar was de minste. De middenlinie als altijd goed. Alle drie de heeren spelen op zich zelf best, maar hun groote fout is, dat zij de bal te lang bij zich houden, de voorwaartsen te weinig steunen en voeden, vooral van Gooi moet de bal eerder overgeven Door dat hij de bal te lang bij zich houdt gaat voor de voorlinie de gelegen heid om te doelpunten voorbij. Het afnpmen is uitstekend, maar het plaatsen en voeden moet veel beter worden wil Quick dit jaar Kampioen worden. Van de beide achterspelers, deze keer Schaap beter als Coenen, doch ook hij talmt te lang, en plaatst nog slecht, een achterspeler moet kijken waar hij heentrapt, maar niet 111 't wilde weg. Coenen deed wat we niet van hem gewend zijn, hij trapte nogal eens mis, over de doelverdediger zwijg ik maar liever, eenigszins als een verontschuldiging kan dienen de koude. Scheidsrechter Makkink anders zoo goed, was ook al miriderjuist. Bij de Hagenaars links en rechts binnen en middenspeier goed, de beide achter spelers best, vooral diedikke. Deze blonk vooral uit en door zijn flink door tastend spel èn door zijn schreeuwen. A. S. Zondag, naar den Bosch, dan het beste beentje voor «Qnick- monschen", met eene overwinning van 30 ongeveer terugkomen, hooi 1 Denk aan »P. W." B. v. R. De bruidsgift der Dollarprinscssen. Volgens een statistiek, bedraagt de som, die op de vleugelen der Liefde over den Oceaan naar Europa is ge komen, meer dan een milliard. Niet minder dan 200 Amerikaansche dollarprinsessen hebben haar vader land verlaten, om de echtgenoote van Europeërs meest met titels na tuurlijk te worden. Zoo heelt de hertogin van Marl borough, volgens de «Gaulois", 50 millioen francs van Amerika naar Engeland gebracht, en Lilly, hertogin van Malborough, 20 millioen. De her togin van Roxburgbe kornt op de lijst voor met eveneens 50 millioen, de hertogin van Manchester met 10, Con- suelo, ook hertogin van Manchester, met 5, en lady Curzon, met 25 mil lioen. De gravin van Strallford heeft 5 millioen naar Engeland gebracht, de gravin Greven en de gravin Mar- mouth ieder hetzelfde en de giavin Bonoughmore «slechts" 2'/» millioen. Hierbij komen nog die Amerikaansche dames, die met leden der Duitsche, Fransche en Oostenrijksch-Hongaar- sche aristocratie zijn gehuwd. Anna Gould, die zich van haar gemaal, den graaf Boni de Casteilane, heeft laten scheiden, bracht niet minder dun 90 millioen mee. Miss Grant, de klein dochter van generaal Grant, en miss Suzan Whittier, hebben heiden Rus sen getrouwd en vele millioenen naar Rusland gebracht. Miss Maiguerite Stone werd, dank zij haren millioenen gravin van Beroldingen, miss Helen Morton, hertogin van Valencay, miss Mackay voert heden den schoonen titel van vorstin Colonna en miss Haggin is gravin Festetics. Zoo zijn er nog velen op te noemen, die ieder eenige millioenen aan haar vader land onttrokken hebben. Mooie vondst. Een arbeider te Lunteren (Veluwe) vond bij het graven in zijn tuin een kistje, waarin ruim f 60O. En dat tegen St. Nicolaas! Briefkaarten. Een deel van het publiek blijkt in de meening te verkeeren, dat de vermelding van den naam en het adres van den afzender op de voor zijde van de briefkaart-formulieren behoort tot de aanwijzingen, op den postdienst betrekking hebbende, waarvan de opneming in de rechter helft der adreszijde geoorloofd is, als de afzender gebruik maakt van zijne bevoegdheid, om over het linkerge deelte dier zijde voor schriftelijke mededeelingen enz te beschikken Dit is onjuist. In dat geval behoort de bedoelde vermelding te worden gesteld in laatstgenoemd gedeelte of op de achterzijde der formulieren. De solidariteit der boeren. Men herinnert zich, dat eenige weken geleden te Wageningen door de marechaussees een drietal koeien in beslag werden genomen, die door den eigenaar van de op Utr6chtsch gebied gelegen weide naar den nabij Bennekom gelegen stal werden ge haald, zulks terwijl de grenzen van Gelderland wegens het heerschen van mond- en klauwzeer voor uit Utrecht komend vee gesloten waren. Gi>teien werden deze koeien door den Burgemeester van VVaueningen in het openbaar verkocht. Er waren zeer veel landbouwers voor het stad huis verzameld, maar niemand bood 1 De geheele vei koop bracht f58 op, waarvoor de oorspronkelijke eigenaar, die telkens fl boven den inzet van den burgemeester bood, zijn beesijes terug kreeg. Geen menguiest. Waar het kunstmestgebruik een aanvang neemt, worden in den regel dezelfde fouten gemaakt: óf men mest éénzijdig, óf men laat zich door den kunstmesthandelaar een mengseltje klaar maken voor 't gewas, dat men teelen wil. De handelaar schijnt dan ('l zijn vaak de kleinhandelaars) eenige recepten te hebben, volgens welke enkele enkelvoudige stoffen worden dooreengemend. Daaraan kleven groote gebreken. In de eerste-plaats wordt de landbouwer niet gewaar, waarmede hij mest, hij leert van die proeven niet en zal steeds weer op den kunst mesthandelaar zijn aangewezen voor een nieuwe bemesting. Het is nauw te begrijpen, dat een landbouwer, dien hat erust is met zijn bedrijf, daarmee tevreden is, en 't feit is toch zoo; hij vraagt in den regel niet, wat er dan zooal is ondereen gemengd. In ile tweede plaats verliest hij daarmee alle conlröle over 't geleveide en in de derde plaats moet hij voor de beweiking van het mengen natuur lijk extra betalen. We zijn nog zoover niet, doch we moeten er toe komen, dat ieder, die kunstmest wenscht te gebiuiken, er zooveel kennis van heeft, dat hij weet welke de waarschijnlijke behoeften der verschillende cultuurgcwassen op onderscheidene bodems zijn. Eerst dan is hij in staat te bepalen, hoeveel kalk, stikstof, fosforzuur en kali hij dient aan te wenden en in welken vorm elk der meststoffen het best in ieder bepaald geval zal worden gegeven. Van eenzijdig bemesten, de fout, die vaak allereerst wordtgemaakt is dan geen sprake meer. Nu zal men vragen, hoe de landbouwer aan die wetenschap moet komen Wel, in de eerste plaats, door ijverig de landbouwartikelen in de dag- en weekbladen te lezen en door zoo mogelijk ook een landbouwblad te lezen. Daarnaast is bet zaak, den om gang te zoeken met personen, die hetzelfde willen als hij om zich dan te doen voorlichten door zaakkundigen die over ons heele land thans voldoende zijn verspreid: het nemen van proeven onder verstandige leiding, het zich vereenigen tot een kringetje van personen die do resultaten van hun proefnemingen aan elkaar rnee- deelen Wie dit alles meternst betiacht en zich zijne onkunde op dit hem nieuwe terrein niet schaamt, die zal weldra zelf met oordeel kunstmest kunnen gebruiken en inzien, dat het aanwenden van mengmest, door den kleinhandelaar zoo gaarne verstrekt, op zijn zachtst uitgedrukt niet economisch is. Ter illustratie nog dit voorbeeld. In 't vorig jaar vro-g een landbouwer in de piov. Utiecht aan een deskundige raad, boe zijn knollen te bemesten. hij kon er ii.I. geen knollen verbouwen. De oo'/auk was klaarblijkelijk gebrek aan kali, uit andere proefnemingen wis dit voldoende gebleken. Hij gebruikte veel beer en slechte stofmest. Hem werd geraden Patentkalt, supei fosfaat en Chili le nemen. Bij een handelaar in kunstmeststoffen waar hij deze meststoffen wilde bestellen, werd hem echter gezegd: «Gekheid, je moet knollenmest hebben; dien zal ik je wel gereedmaken." De boer liet zich bepraten, maar hij verbouwde geen knollen. Derhalve was het mengsel niet geschikt voor zijn kaliarmen grond. S. S. te S. RECLAME. EENIGE WOORDEN VAN EEN INWONER VAN BUNNIK. De Heer Lodder-te Bunnik heeft iets te zeggen betreffende Foster's Zalf, l)et bekende middel tegen huidziekten, zooals Vaambeien, eczema, huiduitslag,, jeukingen eDZ. De Hept J. Lodder, wordende Langstraat te Bunnik bij Utrecht, deelt pns medeSedert langen ffjd werd ik geplaagd door droge, inwen dige aambeien, welke vooraj" door hevige jeuking dikwijl erg 'lastig waren,, om Diet te spreken van <fc pijn,', die mijn onaangename kwaal mij veelal/ bezorgde. Een vriend wees mij op de doeltreffende werking van Foster's Zalf, wat mij aanlpding gaf dadelijk een doosje te laten komln. Reeds een paar dagen na de eerste toe- passfag bekwam ik verzachting en kort daarna kon*ik niets meer van mijn vervelende kwaal bcsp&urcn en dank ik het dus aan Uw goede zalf,ridaarvan te 7'jpg£tfi*rtwen. Ita ondergetcekupue verklaar dathet boven staande waar ii^cn machtig U het publiek te rnakep op elkanvijze die U goeddunkt. Verzeker j^pat men U dejèchte Foster's Zalf geeft, ilezèriae die de Heer L\!der gidiftd heeft. WIJ WAARSCHUWEN TE*EÏV/WAMAAK en maken koopers er op atlenV-fla' op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt tranoo na ontvangst van postwissel a 11.75 voor één of f 10.voor zes aoozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2