NIEUWS ieuws- en Advertentieblad veer de Provincie Utrecht. GEMEENTERAAD. No 103 Dinsdag 24 December 1907. Zes-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsc ourant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondag.blad f 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoon no. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Ter hedenmiddag onder presi dium van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers gehouden vergadering van den gemeenteraad waren de heeren Heyligers, Oosterveen, Veis Heyn en Hamers met kennis geving afwezig. Be notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld zooals die door den secretaris waren ont worpen en voor de raadsleden ter visie hadden gelegen. Onder de ingekomen stukken be vinden zich o.m. diverse goedkeuringen van raadsbesluiten en dei gemeente begroting door Gedeput. Staten; een adres der vereeniging Handel en Nijverheid om zoo spoedig mogelijk de toestand aan de mond der Eem te doen verbeterenverzoek van den Bond der Nederl. Scbilderspatroons om het schilderwerk van de gemeente afzonderlijk aan te besteden. Aari de orde komt punt 1 dei- agenda Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders tol wijziging der In structie voor den Gemeente-Ontvanger te Amersfoort. In de vergadering van '26 Novem ber j.l. diende de heer Plomp, naar aanleiding van een voorstel van Bur- gem en Weth. tot wijziging der In structie voor den Gemeente-ontvanger, een amendement in van den volgenden inhoud «Onverminderd zijne verplichtingen tot het verwijzen van belanghebben den naar den Controleur der belastin gen zendt hij vóór den 5den van elke maand aan Burgemeester en Wethou ders een staat bevattende de namen van de hem bekend geworden belas tingschuldigen, die aaospraak kunnen maken op ontheffing of restitutie van plaatselijko directe belasting, met op gaaf van het reeds betaald bedrag en de reden, die tot ontheffing of resti tutie aanleiding geeft". De behandeling werd uitgesteld, ten einde Burgemeester en Wethouders gelegenheid te geven, hunne meening aangaande het amendement te doen kennen. Het komt hen voor, dat het maan delijks inzenden door den Ontvanger van een staat, zooals genoemd in het amendement, in de practijk geen nut kan opleveren. Volgens bet voorstel van B. en W. zullen voortaan de per sonen, die ontheffing of restitutie vragen, hun vei zoek indienen op het bureau van den Controleur der be lastingen. Deze beschikt over de ge gevens die noodig zijn voor de beoor deeling van het verzoek. Zoodra hem blijkt, dat het verzoek ingewilligd moet worden, geeft hij hiervan onmid dellijk kennis aan den Outvanger op een staat; de Ontvanger kan dan voorloopig afrekenen. Om de 3 maanden wordt de lijst door den Raad vast gesteld. De Ontvanger en de belang hebbenden krijgen hiervan zoodra mogelijk bericht. Bij de rekening en verantwoording van den Ontvanger kan hij de staten overleggen, waardoor onmiddellijk te controleeren is of de belastingen tot het juiste bedrag ge ïnd zjjn en of de verleende afschrij ving en restitutie juist uitgevoerd zijn. In svelk opzicht nu deze contróle nog verbeterd of verscherpt kan wor den door de inzending van staten door den Ontvanger, begrijpen Burge meester en Wethouders niet. Aange nomen moet toch worden, dat belang hebbenden, die zich niet tot den Con troleur maar tot den Ontvanger wen den en van hem vernemen, dat zij zich bij den Controleur moeten ver voegen, dit inderdaad zullon doen. Van den bij amendement gewensch ten maatregel vreezen zij eerder ver warring. De Ontvanger moet belang hebbenden onverwijld naar den Con troleur verwijzenis hij bovendien verplicht, een staat van die personen in te dienen, dan zal allicht spoedig hierop vertrouwd worden 6D de aan melding bij den Conti oleur achterwege blijven. En juist dit te voorkomen, beoogt reeds hun voorstel. Aaneming van het amendement moeten zij derhalve op bovenstaande gronden ontraden. Intusschen kunnen zij zich veieenigen met het denkbeeld, den Ontvanger in zijne instructie de verplichting op te leggen, belang hebbenden te verwijzen naar den Controleur. Burgemeester en Weihouders stellen derhalve voor, art. 10 zijner instructie te lezen »Hij is verplicht, belanghebbenden, die zich ten zijnen kantore aanmelden ter verkrijging van afschrijving o( restitutie van plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, te verwijzen naar den Controleur van de belastin gen en het bevolkingsregister". Na eene weerlegging der adviezen van B. en W. door den heer Plomp, waarop deze door den voorzitter en den wethouder Visser namens hei Dag. Best. wordt geantwoord, wordt het amendement van den heer Plomp in stemming gebracht. Daar de stem men hierbij staken zal dit in een vol gende vergadering nogmaals ter tafel worden gebracht. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende het personeel, te benoemen voor het landgoed Birk- hoven. Gelijk zij in hun voorstel van 7 November 1907, afdeeling I no. 1665, reeds het voornemen te kennen gaven, hebben Burgemeester en Wethouders het advies van de commissie tot bij stand in het beheer van het landgoed »Birkhoven" ingewonnen betreffende de formatie en wijze van benoemen van het personeel voor het landgoed «Birkhoven". De commissie acht het met het Dag. Best. wenscbelijk, een vasten boschbaas te benoemen, die woont in een der woningen op het landgoed. Burgemeester en Wethou ders hebben zich voorgesteld, dat deze ambtenaar in de eerste plaats op de hoogte moet zijn van het geheele boschbeheer, kennis moet hebben van hoornen en grond, en voorlichting kan geven betredende de meest wenschelijke wijze van beheervoorts, dat hij zelf ook bereid is handenarbeid te verrichten en het boscb te bewaken eene aanstelling tot onbezoldigd Rijksveldwachter zal hiertoe onmisbaar zijn. De commissie vereenigt zich geheel met deze beschouwingenhet door B. en W. voorgestelde salaris, t. w. f520, met genot van vrije woning en tuin, acht zij ook voldoende Het is intusschen van een ambtenaar, zooals hier bedoeld, niette verwachten, dat hij ook steeds de groote lijnen zal weten aan te geven, volgens welke het beheer gevoerd moet worden. B. en W. achten het daarom, in overeenstemming met het gevoelen der commissie, wenschelijk, dat zij machtiging ontvangen, zoo noodig van meer bevoegde zijde adviezen in te winnen. De commissie acht het niet wensche lijk, thans reeds over te gaan tot aanstelling van een vasten arbeider; zij wenscht, dat voorloopig een proef genomen worde met het tijdelijk in dienst nemen van een of zoo noodig meer werklieden, zoo dikwijls dit noodzakelijk blijkt. De commissie is van oordeel, dat op sommige tijden van het jaar meer personen werkzaam zullen moeten zijn, op andere, daaren tegen de boschbaas geen hulp zal noodig hebben. B. en W. kunnen zich met deze beschouwing vereenigen. Zij hebben vervolgens de meening der commissie gevraagd betrefiende de benoeming en het ontslag van het personeel en de vaststelling der noodige instructies. Zij zijn, gelet op den aard van de te stichten betrekking en de regeling die in de Gemeente bedrijven is vastgesteld, van oordeel, dat het aanbeveling verdient, de be noeming en het ontslag benevens de vaststelling der instructies, aan hun college op te dragen. De commissie is ook deze meening loegedaan. Op grond van het bovenstaande geven zij den Raad in oveiweging: lo. in te stellen de betrekking van boschbaas op het landgoed »Birk- hoven", waaraan eene jaarwedde is verbonden van f520, benevens genot van vrije woning en tuin; 2o. ons op te dragen de benoeming en ontslag van den boschbaas, benevens de vasstelling van zijn instructie; 3o. ons te machtigen tot het tijde lijk in dienst nemen van personeel, tegen betaling van het gebruikelijke uurloon 4o. ons te machtigen tot het inwin nen van deskundige adviezen met betrekking tot het boschbeheer. Zonder hoofdelijke stemming of dis cussie aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuring van 2 arbeiders woningen op «Birkhoven." Ter toelichting van dit voorstel deelden B en W. aan den Raad het volgende mede: Het is ons voornemen, deze woningen voorloopig te verharen aan personen, die tevens eenigszins toezicht kunnen houden op de bosschen totdat de te -benoemen boschbaas in functie zal zijn getreden en een dezer woningen zal kunnen betrekken. Het is voor de Gemeente van zeer groot belang, dat er op die goederen toezicht wordt gehouden daar bet dan slechts mogelijk zal zijn, strooperij tegen te gaan, waarvoor, in het reeds aangebroken winterseizoen vooral, groot gevaar bestaat. Het voornemen bestaat, de woningen voorloopig te verhuren aan de per sonen, die er thans nog wonen tegen lagen huurprijs onder beding dat zij toezicht op de bosschen zullen uit oefenen. Zooals wij boven reeds met een enkel woord zeiden, wenschen wij deze verhuring slechts tot het tijd stip, waarop de boschbaas in functie zal zijn getreden en een dezer twee woningen zal hebben betrokken zoo dra dit het geval zal zijn, en dit toe zicht dus niet meer noodig is, zijn wij voornemens een voorstel bij U in te dienen, teneinde een nadere bestemming aan de andere woning te geven. Aangezien de te benoemen boschbaas met 1 Mei 1908 zeer zeker in functie zal zijn getreden, stellen wij als uitersten termijn dien datum voor. Naar aanleiding van het voorstel van Burgemeester en Wethouders besluit de Raad: a. Burgemeester en Wethouders van Ameisfoort te machtigen, tot uiterlijk 1 Mei 1908, de arbeiders woning, bevattende drie vertrekken, een kelder, een zolder en een berg plaats, het Zuidelijk gedeelte uit makende van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort,sectie D. no. 1307, en het perceel kadastraal bekend Gemeente Amersfoort,sectie D. no. 1657, onderhands te verhuren onder de oorwaarden, dat: lo De verhuring bij de week ge schiedt 2o. Voor elk perceel een huurprijs van ten minste 25 cent per week zal bedongen worden. b. Het sub a beslotene aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Utrecht te onderwerpen. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betrefiende een adres van J. H. Kleber e.a. houdende verzoek tot rioleering van een gedeelte van den Heiligenberger- weg. Burgemeester en Wethouders ont vingen in Februari van dit jaar een verzoek met gelijke strekking, waarop zij adressanten mededeelden, dat zij bij het opmaken der begrooting voor 1908 zouden overwegen, of aan bet verzoek voldaan kon worden. Uit de ingediende ontwerp-begrooting blijkt, dat zij geen termen gevonden hebben, inwilliging van het verzoek te be vorderen. B. en W. hebben thans het advies van de Commissie voor de Fabricage ingewonnen, 't welk afwijzend luidt. Op welke gronden adressanten meenen te kunnen beweren, dat Burgemeester en Wethouders ten volle overtuigd zijn, dat rioleering van dien weg geen verder uitstel kan leiden, is het Dag. Best. onbekendintegendeel, B. en W. vereenigen zich geheel met het advies van de Commissie voor de Fabricage en stellen derhalve voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een adres van Th. van der Pol e.a. houdende verzoek tot bestrating en verlichtig van de Groote Gasthuislaan. Het adres van Th. van der Pol e a., daarbij verzoekende in de Groote Gasthuislaan of een gedeelte daarvan gasverlichting en eene klinker be strating te willnn doen aanbrengen, hebben B. en W. óm advies gesteld in handen van de Commissie tot bij stand in hel beheer van de Gasfabriek en van de Commissie voor de Fabricage. De ontvangen adviezen, waarmede wij ons geheel kunnen vereenigen, luiden als volgt; Wat betreft de bestrating van de Groote Gasthuislaan wenschen wij er nog den nadruk op te leggen, dat, indien van belanghebbenden een ver zoek tot overname van dien weg door de Gemeente overeenkomstig de be palingen der geldende verordening tot U gericht wordt, dit verzoek nader in overweging kan worden ge nomen. Wij hebben derhalve de eer U in overweging te geven, afwijzend op het adres te beschikken. De Commissie tot bijstand in het beheer der gasfabriek schrijft: In beginsel is aangenomen, alleen aan die wegen straatverlichting aan te brengen, welke door de Gemeente zijn overgenomen, hetgeen nog niet is geschied met de Groote Gasthuis- laan. Zelfs wanneer de wegen zijn overgenomen, worden eerst dan de lantaarns aangestoken, wanneer van den weg is bebouwddit is niet het geval bij de Gasthuislaan, aangezien deze hoogstens voor de helft kan be bouwd zijn. want slechts aan een zijde van den weg staan huizen. Verder, dat vei lichting in de wo ningen, op zulk een grooten afstand van bet centrum der Gemeente gelegen als bij de Gasthuislaan het geval is, alleen wordt aangebracht indien be langhebbenden de kosten van aanleg naar de woningen betalen, zooals bijv. bij den heer Sanders en den heer Abbinga aan den Utrechtscheweg is gebeurd. Ten slotte, dat de kosten van aanleg der gasleiding en de plaatsing van lantaarns, volgens opgave van den Directeur der gasfabriek bedragen f1620 en de jaarlijksche kosten van verlichting van den weg f 382.50, waar tegenover slechts op eene ontvangst aan muntgasaansluitingen kan worden gerekend van f380 per jaar, welke ontvangst zeer wisselvallig is, aan gezien het niet zeker is, dat de wo- uiugen steeds bewoond zullen zijn, en de kosten van aanleg en muntgas- leidmg daarenboven in elke woning ruim f50 bedragen, waardoor de winst op muntgas zeer beperkt wordt. Op grond van de boven aangegeven motieven, adviseeren wij dan ook, afwijzend ie beschikken op het verzoek Het advies der commissie voor de Fabricage luidt: Onder terugzending van een in onze handen om advies gesteld verzoek- sctirifi van een aantal bewoners van de Groote Gasthuislaan, waarbij ver-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1