zocht wordt deze laan met klinkers te bestraten, berichten wij U, dat naar onze meening dit verzoek niet inge willigd kan worden daar de Gemeente wel onderhoudsplichtige doch geen eigenares van dia laan is, daar deze laan aan het St. Pieters en Bloklands gasthuis in eigendom toebehooit. De Gemeente mist derhalve het recht het bestaande plaveisel uit dien weg te verwijderen en dooreen klinker bestrating te vervangen, en wij zouden het niet wenscbelijk achten, dat de Gemeente een dergelijk recht van tiet St. Pieters- en Bloklandsgasthuis trachtte te verkrijgen, alvorens deze weg overeenkomstig de bepalingen in acht te nemen bij het overdragen aan de Gemeente van straten of wegen, of gronden tot het aanleggen van straten of wegen bestemd" in eigen dom aan de Gemeente overgedragen is. Wij adviseeren U derhalve, aan den Raad voor te stellen, het bovenge noemde verzoek van de hand te wijzen. De heer Gerritsen verklaarde zich volkomen te kunnen vereeriigen met het voorstel van B en W. De heer Raijs zag gaarne bij den overgang van de Gasihuislaan een lan taarn geplaatst, waarvoor naar hij meent vroeger de buizen reeds zijn gelegd. Weth. Visser zegt dat aan hit verlangen zal worden voldaan. Het voorstel van B en W. wordt daarop z h. st. aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de regeling der jaarwedden van het personeel aan de Burger Avondschool. Het Raadsbesluit tot regeling van de jaarwedden van het personeel aan de Burger Avondschool bepaalt o rn dat de jaarwedde voor leeraren, be voegd tot het geven van Middelbaar onderwijs, f40.bedraagt per weke lijks door hen te geven lesuur en voor den leeraar belast met-het directoraat bovendien f'150.Met is gedurende eenige jaren voldoende in de practijk gebleken, dat het niet met de belangen van de school en een goede inrichting en gang van het onderwijs is overeen te brengen, dat de Directeur ge durende de 15 lesuren, die wekelijks aan de school gegeven worden, zelf aan eone klasse gebonden is In latere jaren is daarom aan den Directeur voor een zeker aantal uren z g. assistentie verleend, teneinde hern in staat te stellen die funtiën van Directeur te verrichten, welke niet anders dan tijdens de lesuren uitge oefend kunnen worden. Voorzoover dit kan geschieden buiten de lesuren, is dit ook steeds builen de uren ge schied, voor welke werkzaamheden een bedrag van f'150 eene billijke belooning is te achten. Sinds jaren is voor den Directeur eene jaarwedde van f750vastge- steld n I. 15 X f40 f600 f150. De uitdrukking «assistentie" doel evenwel vermoeden, dat de Directeur in het lesgeven bijgestaan wordt door een leeraarin de praciijk is dit evenwel niet mogelijk gebleken; de leeraar geeft geregeld alleen les in de klasse van den Directeur, terwijl de Directeur gedurende die uren natuurlijk wel op de school aanwezig en werkzaam is, maar niei gebonden is aan een bepaalde klasse. In liuti voorstel van 2d September 1907, af- deehng I, no. 1401, werd door B. en W. hiervan gewag gemaakt en gaven zij den Raad in overweging, A. de Jonge te benoemen tot tijdelijk leeraar, ten einde een aantal uren voor den Directeur les te geven. Hoewel de redactie van de salaris- regeling niet bepaald in strijd is rnet de tot heden gevolgde handelwijze, komt het B en W. toch beter voor, nu de practijk aangetoond heeft, wat het best voor de school is, dit duidelijk in de salarisverorderiing te bepalen, 't geen op de eenvoudigste wijze ge schiedt door het salaris van den Directeur vast te stellen op f750 en hem de verplichting op te leggen, ten minste zes uur per week les te geven. Hoewel deze laatste bepaling meer eigenaardig in het Reglement voor het Middelbaar onderwijs thuis behoort, achten zij het beter, deze verplichting bij de vaststelling der jaarwedde op te leggen. Indien de thans in voorbereiding zijnde algemeene wijziging van het Reglement in behandeling komt, kan de bepaling ook daarin opgenomen worden. Zooals uit het bovenstaande blijkt, heeft de voorgestelde wijziging geen invloed op de Begrooting. Uit de adviezen blijkt, dat na op heldering van een misversiand, de Commisse van Toezicht op het Middel- Laar onderwas geen bezwaar heeft tegen de voorgestelde bepaling, terwijl de Inspecteur van het Middelbaar onderwijs zich volkomen met het voorstel kan vereenigen. Burgemeester en Welhou iersstellen derhalve den Raad voor ie besluiten: Het Raadsbesluit van 1 September 1903, no. 1002, gewijzigd bij Raads besluiten van 30 Augustus 190 i, no. 1364, en 31 October 1905, no. 447, te wijzigen als volgt: In plaats van «voor den leeraar belast met het directoraat bovendien f150" te lezen: met uitzondering van het onder le en 2e bepaalde, voor den Directeur f750; onverminderd de verplichtingen, uit het diiectoraat vooi tvloeiende, is hij verplicht, ten minste 6 uur per week les te geven, waarvoor geen extra-vergoeding wor dt gegeven." Zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. Rapport en Voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende een adres van agenten van Politie. Bedoeld adres luidt als volgt: Nemen met gepaste eerbied de vrij heid de ondergeteekenden, allen agen ten van politie der Gemeente Amers foort, om zich met het volgende ver zoek tot D EdelAclitbare heeren te wenden. Bij besluit van 23 September 1902 is door den Raad dezer Gemeente eene Pensioenverordening vastgesteld voor ambtenaren en beambten in vasten dienst bij deze Gemeente, waar- hij o.rn is bepaald, dat iemand 40 dienstjaren bij de Gemeente moet hebben alvorens hij recht heeft op hot volle pensioen, terwijl hiervoor 4 pCt. van de jaarwedde moet worden gestort. Do ondergeteekenden meenen hei volgende onder uw aandacht te moeten brengen, dat dit aantal dienst jaren bijna niet le bereiken is, daal de meesten hunner aangesteld zijn. toen zij een leeftijd van lusschen de 25 en 30 jaar bereikt hadden en zij dus ongeveer een leeftijd van 70jaren moeten hebben bereikt vóór zij recht op pensioen bobben dat een agent van politie met zulk een ouderdom niet rneer geschikt is voor en bestand tegen de vermoeie nissen van den dienst dat zij zoowel dag- als nachtdienst moeten verrichten bij aller lei weers gesteldheid, zoodat van burr lichaam meer wordt geërscht dan van eenig ander Gemeetite-arribtenaar en zij dus eerder versleten zijn; dat genoemde veror dening niets be paalt betreffende een pensioen voor weduwen en weezen van Gemeente ambtenaren en beambten, zoodat wan neer een hunner kornt te overlijden zijn vrouw en kinderen onverzorgd achterblijven en overgeleverd zijn aan particuliere liefdadigheid of aan het Armbestuur dat het percentage 4 pCt. hun, in vergelijking met die in andere Ge meenten, ook te hoog wil voorkomen. Op grond van bet vorenstaande nemen zij de vrijheid U beleefd te verzoeken bedoelde verordening te willen wijzigen en wel zoodanig, dat voor agenten van politie het aantal dienstjaren van 40 op 30 worde ge bracht en dat bij vroegere ongeschikt heid '/is van het (aemiddelde) laatst genoten tractement voor ieder dienst jaar worde toegekend; dat de percentage van 4 op 2 worde gebracht dat de verordening worde aange vuld met een voor weduwen en weezen en fiier hoogstens 3 pCt. voor wordt berekend. Bij eervol ontslag verzoeken adres santen om tweederde lerug te mogen ontvangen van het reels gestorte pen sioneering om reden dat tiet voor kan komen dat zij bun poritte verlaten, zooals het meermalen is voorgekomen, omdat zij zich beter geschikt gevoelen voor een andere betrekking; dooreen of ander ongeschiktheid kan hel zich voordoen, dat zij beter geschikt zijn voor andere werkzaamheden en nu bij vertrek alles kwijt zijn. Nader vragen zij geneeskundige be handeling en geneesmiddelen voor zich en hun gezin; hunne dienst brengt, door dien zij zoowel daags als nachts aan alle weersgesteldheid zijn bloot gesteld, mede, dat ziekte en ongemak veel hun deel zijn of wordt, en door optreden in volksverzamelingen kunnen worden gewond of gekwetst, veel meer dan eenis ander ambtenaar of beambte in Gemeentedienst. dat de levensmiddelen in de laatste jaren zoo duur zijn; dat uwe veigadering hun tc-sta voor gehuwden 150 'sjaars te ge- moetkoming in woninghuur, te ver» gelijken met de agenten van politie lste klasse en den Hoofdagent, om reden onze betrekking niet toelaat in alle buurten te wonen, waardoor eene nadeelige verhouding tegenover het publiek ontstaat en hun over wicht op de mindere klasse der samen leving te niet zouden gaan en de woninghuur der huizen in de laatste jaren zeer hoog is Verder verzoeken zij, dat bij be sluit van 23 September 1902 door den Raad een tractementsregeling is vastgesteld waarbij bepaald is dat de agenten van politie 2e klasse 10 dienstjaren moeten hebben voordat zij op het maximum van het tracte ment worden gesteld, zoo verzoeken zij U Edelen Raad het daarheen te willen leiden, dat zij gelijk mogen worden gesteld met andere agenten op zesjarigen diensttijd. Adressanten vermeenen, dat boven genoemde wijziging in vergelijking met andere Gemeenten billijk is. Hopende, dat de Raad hierover goedgunstig moge beschikken. Een en ander opgemaakt met goed vinden van deri heer Commissaris van politie alhier. Namens de agenten van politie. G. W. VAN HARTSKA.V1P. W. VELDMAN. M. VAN HOLLAND. In hun adres worden door de agen ten van politie, in de eerste plaats verschillende wijzigingen gevraagd betreffende de' pensioenregeling o.a. 30 dienstjaren in plaats van 40 dienst jaren voor vol pensioen'/ts van het gemiddeld laatst genomen tracte- irient voor ieder dienstjaar in plaats van '/so; 2°'o storting in plaats van 4°/o; instelling van een weduwe- en weezenpensioen, waarvoor een maxi mum-storting van 3°/oteruggave van gestorte pensioensbijdragen bij ont slag uit den dienst. Behalve den korteren diensttijd voor vol pensioen en het gedeelte van het gemiddelde van het laatst genoten tractement bestaan er geen redenen, de gevraagde vei beteringen uitsluitend voor de agenten van po litie in te voeren; alle Gemeente ambtenaren kunnen daarop evenveel aanspraak maken als adressanten. B. en W. ontraden derhalve der gelijke zeer belangrijke wijzigingen in de Pensioensveiordening thans aan te brengen. In de Memorie van ant woord op de Begrooting voor Bin- nenlandsche zaken deelt de Minister mede, dal omtrent bet toekennen van Rijkspensioen aari Genreente-ambte- naren en hunne weduwen en weezen in beginsel overeenstemming is ver kregen lusschen den Minister van Financiën en hem. De Minister hoopt, dat, zoodra het noodige onderzoek zal hebben plaats gehad, eene voor Staat en Gemeente niet te bezwarende regeling te kun nen ontworpen. Verschillende gegevens betreffende de pensioneering van de Gemeente ambtenaren zijn onlangs aan de Ge meentebesturen gevraagd. Waar deze aangelegenheid dus bin nen niet te langen tijd door de Wet gevende macht zal worden behan deld, achten B. en W. bet onraad zaam dergelijke belangrijke wijzigin gen in de pensioenregeling thans te uverwegen. Siechts éen agent van politie beeft meer dan 25 dienstjaren kan dus binnen de eerste 5 jaren voor de agenten van geen belang zijn. Deze omstandigheid maakt het afwachten van de Rijksregeling zoo veel gemakkelijker De vraag voor geneeskundige be handeling en geneesmiddelen voor zich en hun gezin zal door de Com missie onderzocht moeten worden, die zich bezighoudt rnet het onder zoek naar de rechtspositie van amb tenaren en bedienden. Ook deze vraag is evenwel niet alleen voor de agen ten van belang. Ook andere ambte naren of werklieden zijn aan alle weersgesteldheid blootgesteld; boven dien bestaan er geen redenen, aan het gezin van agenten van politie vrije geneeskundige behandeling en geneesmiddelen toe te staan en dit aan gezinnen van andeie ambtenaren of werklieden van gelijken rang te onthouden. Intusschen zal deze vraag door de commissie moeten worden onderzocht. Het toekennen van f50 als tege moetkoming voor huishuur voor g> - huwde agenten, achten wij een ver keerd beginsel Indien liet salan- Ie g-ring is moet It verhoogd word 1 het instellen van lei gelijke ne n komsten moet e envvel zouv.ei moe - l.jk vermeden worden; in de piactijk blijkt bovendien, dat ambtenaren ge neigd zijn, bij de beoordeeling van hun salaris op dergelijke inkomsten weinig acht te slaan. Het laatste verzoek betreft het toe kennen van de periodieke verhoogm- gen; adiessanten wenschen zich deze toegekend te zien in den zelfden tijd, als waarin de agenten le klasse hun maximum kunnen bereiken n.l. 6 jaren terwijl zij thans 10 dienstjaren moeten tellen. Adressanten verzuimen evenwel mede te deelen, dat in den zelfden tijd dat de agenten le klasse hun verhoogingen verkrijgen (f50 in 6 jaren) ook zij verhoogmg«n tot een bedrag van f50 genieten. Wanneer zij deze bereikt hebben, kannen zij na 4 jaren nog eene verhooging van f25 verdienen. De agenten le klasse klimmen dus f50 op, de agenten 2e klasse f75; dat hiervoor langere diensttijd geëischt wordt, is zeer juist. Werd aan het verzoek voldaan, dan zou waarschijnlijk eert verzoek van de agenten le klasse om eveneens in 6 jaren f75 ver- hooging te krijgen, niet uitblijven. De salarisregeling is geheel opnieuw, na zorgvuldige voorbereiding, vastge steld op 31 Januari 1905. De wensche- lijkheid, hierin wijziging te brengen, is nog geenszins gebleken en moeten wij op bovenstaande gronden ont raden. Op grond van het bovenstaande hebben wij derhalve de eer U te adviseeren. afwijzend op het adres te beschikken. De heer Gerritsen verklaart deze zaak zoo belangrijk te vinden dat hij voorstelt bet adres met het advies van B. en W. naar de afdeelingen te verzenden, waartoe z. h. st. wordt besloten. 8 Rapport en voorstel vari Burge meester en Wethouders betreffende een verzoek van de Wijkvereemgmg «Soesterweg" tot gebruik van een locaal van de school aan de Punten burgerlaan gedurende een avond per week. B. en W. kunnen geen vrijheid vinden, inwilliging tan het verzoek voor te stellen. Het doel, waarvoor het gebruik van het lokaal gevraagd wordt, houdt in geen enkel opzicht verband met het onderwijs. Werd aan het verzoek voldaan, de aanvragen tot het gebruik van schoollokalen voor allerlei doeleinden, buiten eenig verband met bet onderwijs, zouden voortaan niet geweigerd kunnen wor den. Dat dit tnl bedenkelijke gevolgen aanleiding zai geven, is duidelijk. Teneinde in dit geval geen prece dent te scheppen, adviseeren B. en W. afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Rnys wijst op de christe lijkheid onzer natie en bestrijd dat bijbellezingen geen onderwijs zijn. Hij wijst ook op de tijdelijkheid van het verzoek. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt daarop met 12 tegen '1 stem, die van den heer Ruys aangenomen. 9 Rapport en voorstel van Burge meester en Wethouders betreflende een verzoek van een aantal werklie den- en vakvereenigingen tot het sub sidieeren van vakteekenonderwijs, lui dende als volgt: Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. Geven bij dezen, met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteeken den, voorzitters eri secretarissen van de werklieden- en vakvereenigingen van Patrimonium, AmersfoortscheR.K. Volksbond «St. Joris", Amersfoortscbe Bestuurdersbond, Christelijke Natio nale Weikmansbond, Timmerlie- denvereeniging «Streven naar ver betering", Timmerliedenvereeniging «St. Joseph" (onderafdeeling R. K. Volksbond) Christelijke Timmerlieden vereeniging, Schildersvereen. «Door Eendracht Sierk" Metaalbewerkers- vereeniging «Vooruit" en afdeeling Behangers- en Stoffeerdersbond, dat, blijkens bijgaande circulaire, die, door middel van eene commissie uit de Besturen dier zooeven genoemde vcreenigingen gekozen, aan tal van ingezetenen van Amersfoort is ver zonden en daarmede pogingen zijn aangewend om particuliere bijdragen te verkrijgen ten behoeve van avond cursussen in liet vakteekenen voor werklieden en aankomende ambachts lieden, te houden dezen winter hier t t stede; dat er groote behoefte bestaal aan o "lei wijs in h-t1 akteel e im, blijkende uit he' feu. dal thans 1' i> meei dan 60 werklieden zich voor het oLen Uier cursussen hebben aangemeld; dal dooi' particuliere bijdragen de somma van twee honderd vijf en twin» tig gulden voor dat doel is bijeer- gebracht; dat blijkens bijgaande begrooting bovendien voor het geheel nog berion- digd is een bedrag van twee hondei d vijf en twintig gulden, ter- bestrijding van de uitgaven voor bedoelde avond cursussen dat zij uil de plaatselijke bladen vernomen hebben, dat wegens onvol doende deelneming niet overgegaan zal worden tot de oprichting van den metseleursus aan de Ambachts school alhier; dat dientengevolge beschikbaar zal komen het subsidie op gemeentelijke Begrooting voor de Ambachtsschool ten behoeve van den metseleursus dat deze gelden, in het algemeen voor het vakonderwijs bestemd, thans beschikbaar gesteld zouden kunnen worden voor bedoelde cursussen in het vakteekenen dat het Bestuur van de Ambachts school de benoodigde werkzalen voor de avondcursussen kosteloos beschik baar heeft gesteld Redenen waarom ondergeteekenden uwe EdelAchlbare vergadering eer biedig verzoeken, eene bijdrage voor ééns uit de Gemeentekas ten behoeve dier avondcursussen in het vakteekenen beschikbaar te willen stellen ten be drage van twee honderd en vijf en twintig gulden. 't Welk doende, enz. Uwe onderdanige dienaren van Patrimonium, D. MEESTER, Voorzitter en anderen. Begrooting van inkomsten en uit gaven ten behoeve van de cursussen in het vakteekenen, gedurende de wintermaanden 1907/1908 (vanaf 1 December tot 1 April) voor Timmer lieden, Smeden, Bankwerkers, Meubel makers en Schilders. INKOMSTEN Gevr aagde subsidie der Gemeente f225 Schoolgelden- 75 Particuliere bijdragen - 225 f525 UITGAVEN: Salarissenf475 Vuur en licht, enz- 30 Papier, enz- 10 Onvoorziene uitgaven - 10 f'525 In de Raadsvergadering van 28 Juni 1906 werd beiiandeld een verzoek van rle aldeehng Amersfoort van het Ne- derlandsch Werkliedenverbond «Patri monium", den R. K. Volksbond «St. Joris", de Timmerliedenvakvereeniging «St Joris", de Christelijke Timmer liedenvereeniging en de Metaalbewer- kersvereeniging «St. Eloy"en een adres van de Kamer van Arbetd voor de bouwbedrijven te Amersfoort, met ver zoek de klasse van voortgezet teekeri- onderwijs aan de Burger Avondschool weder in te stellen. In hun advies hadden B. en W. gelegenheid er op te wijzen, dat er van opheffing geen sprake kon zijn en gaven zij den Raad in overweging, afwijzend op het ver zoek te beschikken, waartoe met al gemeene stemmen besloten werd. De vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" bad intusschen een avondcursus gedurende dat jaar voor vakteekenen geopend ten dienste van ambachtslieden. Verschillende vereenigingen wenden zich thans tot de Gemeente met het verzoek, voor een teekencursus eene subsidie van f250 te willen verleenen. De meening van de adressanten, dat de (250, die beschikbaar is gesteld voor den metseleursus, die niet door gaat, in 1908 voor het gevraagde doel kan worden gebruikt, is onjuist. De Gemeente heeft besloten, dén metseleursus te steunenvoorloopig wordt deze nog niet ingesteld wegens het geringe aantal leerlingen. Melden zich evenwel voldoende leerlingen aan, dan zal natuurlijk tot oprichting worden overgegaan en kan de Ge meente de eens toegezegde subsidie niet terugnemen. Waar nu in andere plaatsen o aArnhem, Nijmegen, Zwolle, met goed succes het metselen onder de leervakken van de Ambachts school is opgenomen, is het waar schijnlijk, dat de metseleursus ook in deze Gemeente weldra een voldoend aantal leerlingen zal trekken. In ieder geval kan over de toegezegde gelden thans nog niet beschikt worden. Wat nu het verzoek zelf betreft, kunnen B. en W niet tot inwilliging adviseeren. Zij willen hier mede aller minst geacht woi len het nut van hel gevraagde onderwijs le onder- SC" aiten Zij meenen evenwel dat de Gemeente aanvankelijk geen nieuwe uitgaven voor het vakonderwijs op

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2