NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad veor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. „DE KAKEMONO," No. 104. Saterdag 28 December 1907. Zes-en-dertig!»te jaargang. VERSCHIJNT WIIENSIIAfi EN ZATERDAG. ff egens den NIEUW JAARSDAG zal het volgend nummer DINS DAG 61 DECElfIDER verschijnen. BL\NEiNJLAND. „De lieveling van liet regiment." Amersfoortsche ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoon no. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden aleohts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Een beproefd middel om zwakke kinderen te sterken. Roodvonk, mazelen, kinkhoest en andere verzwakkende kinderziekten, maken hun meeste offers in de korte, nevelachtige winterdagen. Zij doen een dubhel kwaad. Zij sleepen menig kind ten grave en »zij openen den weg langs welken scrofulose en tuber culose eerst den jongen mensch be reiken, om, hetzij hem direct te doo- den, betzij na een poos sluimerens den lateren volwassenen, en allicht zijn gezin en nakomelingsschap aan te tasten." De kindersterfte is onrustbarend groot. Ieder deugdelijk middel om deze tegen te gaan, moet direct en algemeen worden toegepast. Het is niet voldoende ziekten te genezen. Voorkomen is beter dan genezen. Men voorkomt ziekten en kwalen door bet individu krachtiger en sterker tema ken, door het weerstandsvermogen te geven. Een beproefd middel om zwakka kinderen te sterken, zijn gezondheids- kolonies. Het is ruim 30 jaren geleden, dat een Zwitserscb predikant voor het eerst een groep kinderen uit Zürich naar defiissclre bergstreken in kanton Apperizell zond. Hij bad bij zijn eigen krnderen opgemerkt de bltjvende resultaten van reine lucht en eenvou dige goede voeding en zijn leven heeft bij verder er aan gewijd om het mid del voor behoeftige kinderen algemeen 1GezoDdheidskoloniea voor Kinderen, door G. Scheltest*, Kinderarts te Groningen. Deze geillustreerde brochure, als ook: „het Centraal- Genootsehap en zijn Afdecüngen" is voor belang stellenden gratis beschikbaar. te maken. Dr. Bion kreeg weldra hulp en tegenwerking. De blijvende resultaten werden in twijfel getrokken, Dr. Leuch, stads geneesheer te Zürich, geloofde er niet aan hij onderzocht en werd bekeerd. Tal van artsen en hygiënisten deden betzelfde. Zij maakten een stu die van Gezondheids-kolonies en werden warme voorstanders. Op internationale Congressen zijn de Gezondheids-kolonies een krachtig middel genoemd tot verhooging der volksgezondheid, een geducht wapen in den strijd tegen tuberculose. Het beproefd middel om zwakke kinderen te sterken, wordt in ons land echter maar sporadisch toege past. Een der vereenigingen, die zich met bet uitzenden van kinderen naar Gezondheidskolonies bezig houdt, is het «Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en Vacantie-Koionies." In 1905 verpleegde het 33 kinderen gednrende 4 weken, in 1906 261 kinderen, in 1907 551 kinderen. Er zijn in ons land 60 a 70 Comité's, die zich met de uitzending bezig houden, de afdeelingen van het Cen traal Genootschap meegerekend. Dat lijkt heel aardig Maar nu de keerzijde. In 1907 werden uit p.m. 60 gemeenten kinderen in Ge zondheids-kolonies verpleegd. Bijna elf honderd gemeenten bleven in ge breke. Het daghet in het oosten De belangstelling wordt grooter. Door particuliere giften kon het Centraal Genootschap in Egmond bet schoone: «Koloniehuis Kerdijk" bouwen, dat bij voldoende mede werking spoedig gevolgd zal worden door een kinder-herstellingsoord, tevens winterverblijf») In regeeringskririgen gevoelt men Penningmeester van het „Centraal-Genoot- schap" is de heer Th. M. Keielaar, Ceintuur baan 386, Amsterdam. warme belangstelling voor deze heer lijke instelling. Zijne excellentie de minister van Binnenlandsche Zaken uitte zijn sympathie tijdens de begroo- tings-debatten. Misschien gaan eenmaal ook in Nederland, particulier- initiatief en regeeringszorg hand aan hand om door versterking van het kind de volksgezondheid en volkswel vaart te verhoogen. Maar dan moet de drang uitgaan van de belang hebbenden zelve. De ouders moeten het nut der Gezondheids-koloniën leeren inzien en waardoeren. Wanneer zij niet volslagen onmachtig zijn, moeten zij zelve bijdragen in de kosten van verpleging. Zij moeten er een genoegen in scheppen steeds meer te kunnen doen ter wille hunner kinderen. A. C. BOS. Gedelegeerde bij de verpleging. Het tegengaan van Dierenmishan deling. Het is voorzeker ten zeerste noo- dig dat zoowel hier te lande als in bet buitenland vereenigingen voor Dierenbescherming zijn opgericht en steeds meer worden opgericht. In hoofdzaak om bet lot der veel mishandelde dieren te verbeteren, o.a. door te trachten de langzame en wreede wijzen van dooden te ver vangen door de snelst mogelijke. Doch als onafscheidelijke nevenwinst tevens medebrengende verzachting van zeden, het tegengaan van een oefenschool van wreedheid op en ruwheid tegen de dieren, welke haast altijd eindigt met misdaden tegen de menschen. Als zoodanig ook een staats belang omdat vermindering van mis daden leidt tot vermindering van uit gaven tot voorkoming en bestraffing daarvan. Wordt echter door de tegenstanders van dierenmishandeling op doeltref fende wijze gewerkt? Zelfs al waie de wetgeving op die renmishandeling voldoende, hetwelk niet hel geval is, niet het minst door den uitleg door den Hoogen Raad aan art 254 strafrecht gegeven, dan zoude het nog op de allereerste plaats noodig zijn hèn te onderrichten, die met dieren omgaan, hoe de dieren behandeld moeten worden. Derhalve de slagers bekend te maken met de niet wreede slachtwijzen, den voerlieden en koet siers te leeren hoe behonrt gereden te worden, den trekhonden-bouders hoe met de (meestal te kleine en te teere) trekhonden moet worden om gegaan. Dit zoude moeten geschieden niet op een enkele plaats maar overal of nagenoeg overal in den lande. Onmogelijk is dat niet; de vlug schriften die dit alles behelzen zijn zeer goedkoop; de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van die ren (bureau Swammerdamstraat 86, te s-Gravenhagegeeft ze af voor den drukkostenpiijs van 1, 3 en 3 cent (respectievelijk 8 en 32 bladzij den) en aan minvermogenden ook gratis. Het is dus voor een vijand van wreedheden in eene kleine gemeente mogelijk voor een paar kwartjes of een gulden de betrokken personen in zijne woonplaats ervan te voorzien en in grootere gemeenten zijn allicht meer welgestelde of meerdere vijanden van wi eed heden te vir.den voor de grootere behoefte aan die vlugschriften aldaar. Voorwaar voor een liefde werk, dat zooveel namelooze wreed heden kan voorkomen, een belachelijk kleine uitgaaf! Men bedenke ook, dat alleen in de grootere steden en in enkele groepen van kleinere gemeenten van de onge veer 1100 gemeenten in Nederland vereenigingen voor Dierenbescherming zijn gevestigd en dat zelfs waar die vereenigingen bestaan bedoelde uit- deelingen van bestuurswege door ge brek aan (belanglooze) werkkrachten nooit of zeldzaam worden gedaan, waarom ook in die gemeenten zelf standige particulieie hulp van meer welgestelden niet kan worden ont beerd. Zonder aanwending van dit hoofd-r middel is, ook bij een verbeterde wet geving op dierenmishandeling, slechts weinig vermindering van de tallooze tot gewoonten geworden wreedheden en mishandelingen, die dagelijks voort durend overal plaats hebben, te ver wachten. Meer bijzonder wordt hiertoe de hulp ingeroepen van de nagenoeg op alle plaatsen gevestigde geestelijken, voorgangers in den godsdienst en onderwijzers. Moge daarom in alle gemeenten van Nederland een vijand van mis handeling zich voor dit liefdewerk geroepen gevoelen, omdat degenen die onderricht moeten worden op andere wijzen niet te bereiken zijq. Een lid der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. Aftreden van bet Kabinet Met zekerheid kan worden gemeld, dat het ministerie bij brief van 24 dezer collectief ontslag aan de Konin gin heeft aangevraagd. Een Indisch Vorst in Nederland. De Sultan van Assahan zal dezen zomer een bezoek brengen aan ons land. Hij zal daartoe scheep gaan op de boot van de Maatschappij «Nederland", die op 11 Mei as. van Sabang vertrekt, vergezeld van zgn broeders Tengkoe Bandhare en Teng- koe Moesa, benevens eenige volge lingen. Laatstgenoemde is dezelfde, die in 1904 reeds bier te lande ver toefde samen met den Tengkoe Besar, den troonopvolger. Sultan Mobamed Hoesin Sjah, her innert het »N. v. d. is in 1888 zijn oom als vorst van Assahan op gevolgd. In banden van den heer G. A. Scheren, den toenmaligeu resi dent ter Oostkust van Sumatra, legde hij den eed af op een akte van bevestiging, welke later, onder resident UIT NORMAN HANSEN'S «TOEMAN" of X3Iet l^axt van Verhalen uit den Russlsch-Japanschen oorlog naar het Deensch. 16) Hij zegt dat alles aan zijne schoone, tracht haar gerust te stellen en te kalmeeren, maar zij siddert en beeft in zijn armen. Plotseling valt zij op den grond en geeft een schreeuw; een der glasruiten wordt met een geweer kolf ingeslagen. Daarop wordt onder vloeken en dronkemansgejoel de deur ingetrapt en een troep woedende kerels, de oogen rood met bloed beloopen stormen het vertrek binnen. De lieveling van het regiment gaat hen tegemoet, zijn revolver in de hand: Wat zoeken jullie hier? Jullie kennen mij toch wel niet waar? Hoe dikwijls heb ik niet voor jullie gespeeld en je de moei lijke sombere dagen helpen korten? Hebben wij niet zij aan zij op het slagveld gevochten Zijn wij niet altijd wederkeerig trouwe vrienden geweest. Gaat dus heen Ver laat dit huis en laat ons met vrede! Als eenig antwoord schreeuwen de muiters hem in dolle woede toe: Terug jij! En er uit of wij zullen je wel leeren zwijgen! Geef ons je vrouw wij moeten je vrouw hebben! En uit heel den troep, die achter de anderen aankomt stijgt slechts één gebrul op «Vrou wenWij willen vrouwen hebben!" Nu verbleekt het gelaat van den regiments lieveling. Hij is reeds tot in den achtersten hoek van het kleine vertrek teruggedrongen en verscheidene geweerkolven gereed hem de hersens in te slaan, zijn tegen hem op geheven Hem blijft nog slechts eene uitkomst over en hij bezint zich geen oogenblik Op het laatste moment drukt hij den loop van zijn revolver stevig tegen de slaap zijner schoone en trekt af, ééne seconde later heeft hij ook zich zelf gedood De damp der beide schoten trekt lang zaam door de openstaande deur naar buiten Daarbuiten, op straat hoort men tusschen het gebrul, het vloeken, het huilen en de geweerschoten door, het nijdige blaffen van een honden midden door de saamgedrongen hoop muitende soldaten en boeven uit Sachalin baant zich een stevige, gezette vrouw, met den band van het Roode Kruis om de mouw van haar groote manteljas, een weg. Dat is Mevrouw de kolonel. Even onver schrokken als in den regen van granaat scherven in den slag bij Moekden, loopt zij regelrecht naar het huis, waar ze weet, dat de lieveling van het regiment woont, om hem en zijn schoone te redden. Maar zij komt te laat. Die donkerblauwe golven, met wit schui mende kopjes maken geenszins een sombere indruk vooral niet dan, wanneer zij vroolijk in de zon glinsteren, doch die sombere in druk wordt wel in ons opgewekt, door dat lange vlakke eiland, dat daar ginds ligt, waarboven een lichte nevel hangt, en dat den naam: Tsoeshima" draagt Ongemerkt is het stil geworden aan boord, nu onze boot die straat met hare treurige herinneringen doorvaart, en nu wij de kust van Japan zien opdoemen, met hare eigen aardige reeks pijramide- en kegelvormige bergen, die onwillekeurig doen denken aan de gebruikelijke landschappen op Japansche lakwaren, en waaraan op den voorgrond nog slechts de bekende sampans met ontplooide zeilen, aan bamboe ra's bevestigd, ontbrekend. Het kalme tooneel uit vroeger tijden, wordt verstoord door een groote stoomboot, die nader bijkomt, en waarvan de schoorsteen ontzaggelijke wolken zwarte rook uitwerpt, zooals alle schepen doen, die Japansche kolen stoken. Achterop wappert de standaard met de opgaande zon. Nu kunnen wij het schip herkennen: het is een transportboot, die Japansche troepen van Port-Arthur naar het vaderland terug brengt. Naast mij staat een jong luitenant van een of ander Siberisch regiment, tot wien ik mij van af het oogenblik, dat ik hem ontmoet heb, bizonder aangetrokken gevoeld heb. /Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1