BUITKNLA.M: Plaatselijk Nieuws. Doof heidbestaat nietuieer. Lees het belangrijke artikel heden op de derde pagina van onze courant gepubliceerd. Gemengd Nieuws. Miohielzen, öp 15 Maart 1890, nog werd aangevuld met verschillende bepalingen. In den jongsten tijd zijn de politieke contracten met de ver schillende vorsten ter Oostkust van Sumatra aan een herziening onder worpen. De meesten hebben zich tegen die wijzigingen verzet en al onderteekenden zij na eenige tegen stribbelingen het verscherpte contract ze deden het niet dan met zeker voorbehoud van rechten en onder protest. De Sultan van Deli heeft in verband hiermede nog niet lang ge leden gehoor gezocht bij den Gou verneur-Generaal te Buitenzorg. De reis van den vorst van Asssahan moet almede met dezelfde quaestie in betrekking woiden gebracht De Sultan hoopt door een audiëntie bij II. M. de Koningin herstel van zijn gneven te kunnen verkrijgen. Onder de Delische vorsten is de Sultan van Assahan een der meest voornitstrerende, hetgeen blijkt uit het feit. dat hij zijn zonen een Kuropeesclie opvoeding deed geven. Hij is thans ongeveer 47 jaar, man van flink en innemend uiterlijk, die de Nederlandsehe taal zuiver spreekt. Sultan Mohamed zal ongeveer een half jaar afwezig blijven. Uit Neder land zal hij teruggaan door Turkije en Syrië, ter bedevaart gaan naar de heilige plaatseri Medina en Mekka, om vervolgens over Djeddah naar zijn residentie Tandjong Balei terug te keeren. H. M. de Koningin heeft gister namiddag ten paleize een onderhoud gehad met baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De toespraken van Koningin en Keizer. Waarom heeft H. M. de Koningin aan het gastmaal ten Paleize te Am sterdam den Duitscben Keizer in het Fransch toegesproken? en Waarom beeft Z. M. de Keizer in het Üuitsch geantwoord? Op een van deze van verschillende zijden gedane vragen lezen wij, zegt het Hbld., een antwoord in de Ham burger Nachrichten «Het is opgevallen, dat Koningin Wilhelmina Haar dronk aan den Duit scben Keizer in het Fransch heeft gehouden, hoewel Zij zelve een Duit- sche is en de kennis van het Duitsch gemeengoed is van alle ontwikkelde kringen in Holland. De volgende uit eenzettingen geven de verklaring Het meest voor de hand liggende ware geweest, indiende Koningin Hollandsch gesproken had. Uit ging evenwel niet goed, aangezien de Keizer niet of slechts weinig Hollandsch verstaat. Aan den anderen kant zouden de Hollanders het wellicht als een achterstelling van hun eigen taal beschouad hebben, indien de Koningin Duitsch zou ge sproken hebben. Het eene was niej geoorloofd met het oog op den gast, het andere op het volk. Zoo kwaru men op den uitweg, de diplomatieke taal te gebruiken." De Koningin en de Prins hebben op den eersten Kerstdag des namiddags half vijf, in de balzaal van het Paleis aan den Kneuterdijk, waarin (raai versierde Kerstboomen waren opge steld, aan ruim 100 kinderen van 6 tol 12 jaren van het dienstpersoneel. Kerstgeschenken uitgereikt, bestaande in speelgoed en versnaperingen. Deze feestelijkheid waarbij ook de chefs van de departementen der Koninklijke Hofhouding en de ouders der kinderen tegenwoordig waren werd voorafgegaan en gevolgd door een Kerstlied Kerstzang woorden van ds. Laurillard, muziek van C. A. Wullfraat) uitgevoerd door een dames koor. Pluimvee en konijnen. De Gooische pluimvee- en konijnen- vereeniging hield gedurende de Kerst dagen eene goed geslaagde tentoon stelling te Bussum. Het getal bezoekers was ongeveer 1000. De jury bestaande uit de heereu G. Muis van Amersfoort, L. Verpoot ten van Haarlem, N. Wafelbakker van Baarn en G. Jacobs van Utrecht, kende o. m. de volgende prijzen toe: Een zilveren medaille uitgeloofd door jhr. R. van Suchtelen van de Haare, burgemeester, voor de grootste inzen ding op de tentoonstelling aan J. Man tel te Utrecht; een zilveren medaille door de Gooi.-che Pluimvee- en Ko- nijnenvereeniging Bu-sum voor den- gene die de meeste punien behaalde ui de afdeeling hoenders aan J. Mantel te Utrecht; eer. bronzen medaille door den heer Jaski te Laren voor den mooisten Buf. Orpington Haan aan D. v. d. Meulen; een bronzen medaille door den heer Joh. Bruns te Bussum voor den mooisten Russischen ram aan G. J. Huisman. RECLAME. Zult gy heel den winter aan uw rheumatiek ljjdeD Zoolang hetgifder rheumatiek niet uit uw bloed is verjaagd, zal een natte dag voldoende zijn om uwe pijnen te doen terug vkomen. De Pink Pijlen hebben eene onmiddellijke werking Dp het bloed. Zij tassen er het jewaadj^an. Zij heb- tqjie vormen van matiek genezen. hebben zelfs matiek genezen die voor chronisch doorging. Genezing ondergeteekende Fiamand E.. wonende ïtstraat te Molenbeek, Brussel, verklaar Pink Pillen te'hebben gebruik gemaakt pijn rheumatiek aen ik heb er mij zeer jj bevondi Prjj.^f 1.75 «de doos, f per 6 doo Verkrijgbaar^ Snabilié, Steiler 27, Rottenjf hoofddep!KJloudervoorNederl|nd en Aputffeken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij ak. vanille Wep, drogist, Amersfoort, en A. de Parkstraat, 90, Hilversum. De Biusstlsche correspondent van de Frankfurter Zeitung deelt eenige bijzonderheden mede over de Dinsdag gehouden bijeenkomst der Commissie van Zeventien uit de Belgische Kamer die belast is met het onderzoek naai de voorwaaiden voor de overdracht van den Congostaat. Beernaeit deed daarin het voorsteldat de tegeering het onderwerp zou terug trekken en van den koning betere voorwaarden zou pogen te verkrijgen. Door den president der Kamei Schollaert, den oud-minister Beei naei t, de afgevaardigden Hymans, Vander- velde en Bertrand werden een aantal vragen gesteld, die allen een schei pe ciitiek van het ontwerp inhouden De commissie besloot bij stemming, niet groote meerderheid, het stellen dier vragen toe te laten. Woeste, de lusschenpersoon tusschen den koning en het parlement, scheen bij de be sprekingen hierover te slapen. 11 ij hield zich bullen elke bespieking. De Kamerpresident Scholiaei t di ong er bij de leden der commissie op aan, de beraadslagen te bekorten en deu arbeid zoo snel af te doen, dat het ontwerp nog in deze zitting van de Kamer kan worden behandeld. De coriespondent voegt aan zijn bericht riog toe: lil politieke kringen te Brussel ziet men volkomen duidelijk in, van hoeveel belang ook uit inter nationale overwegingen, de ovei neming van den Congostaat door België is. Wanneer slechts de voorwaarden waai onder die overneming moei plaats hebben door de Belgische volksver tegenwoordiging kunnen worden aan vaard. Over het veelbesproken recht van Frankiijk op verkoop van den Congo staat, waarvan beweerd werd, dal nel door Engeland zou bestreden zijn, liet Sn Edwaid Grey aan de Kamer van Koophandel te Liverpool mededeelen dat geen enkele mogendheid proltsl had aangeieekend legen de overeen komst van 1895 tusschen Frankrijk en den Congostaat, waarbij het ver- koopsrecht van Frankrijk werd bepaald zoodat dit recht thans door niemand kan worden bestreden. In verschillende lokalen werd j I Donderdag door de kinderen van Zondagsscholen met groote opgewekt heid het Kerstfeest gevierd. In Amicitia, waar in twee gedeelten 800 kleinen bijeenkwamen, had ds. Vunderink de leiding. In de Arend" hadden de heeieri J G Kleber en Vel—Hein Jr. vom een 250 kleuters een kei-tbuom opge richt en hielden dezen van 5 tut 7 uur aangenaam bezig. \an 8 tot 10 kwamen 250 andeuD, grooteren, aan welke onder toezicht van ds. Meiners een genoeglijke avond werd bezorgd Natuurlijk werden de kleinen overal onthaald en mochten ze allen een Kerstgeschenk mede naar huis nemen In de Rem keik kwamen ook een 100-tal kinderen bijeen. Hier had ds. Hooijkaas voor de regeling gezorgd. In de zaal van den R.-K. Volksbond vierden 200 kinderen van leden en lonateurs feest. De heer Dieges ver toonde lichtbeelden en kapelaan Ak kermans sprak zijn kleine hoorders gemoedelijk toe. Prof. Kenninck had in «Het Valkje" •en 150 tal feestgenoolje.- met gelei- ters verzameld, die ook allen een echt gezellig (eest vierden. Ten slotte willen we niet onver meld laten de feestviering in hel St. Elisabetbsgasthuis, aan de Sinl- Audtïesstraat, voorbereid en uitge- >oeid door het bestuur der vereeni- ging van dames, die op zich namen Ie zieken bluernen en vruchten te brengen, door de pei waarde zusters. In het midden der mannenzaal was en smaakvol versierde en helder erhehte Keislboom geplaaisl. Te alf vier werd, in tegenwoordigheid an de patiënten, oud-verpleegden, de veipleegslers, de regenten van hei ziekenhuis en enkele genoodiglen, door mevrouw Van Reigeisberg Ver- -luijs een woord gesproken ter opening fvati hel feesl, dat hier voor de eerste maal plaats had, waarna door zes der Zusters het aloude, zoo plechtig klinkend lied: «Stille nacht, heilige nacht!" weid gezongen, met be geleiding van een accoordcither Door den weleerw. heer pastoor Jansen en •ten heer Teeling, godsdienstonder wijzer, werden woorden van opbeuring en troost lot de Zieken, en van dank baarheid lot de dames en zusters gesproken Vervolgens deelden de dames allehande versnaperingen en geschenken rond; en zeker zal dit genoeglijke uurije in veler herinnering dankbaar blij en voortleven. Hulde aan de dames, die op zulk een treilende wijze de zieken, die de gezelligheid van deu huiselijken kring in deze dagen vuorai zoozeer missen, een rijke vergoeding daar voorscbonken. A. D. Gisteren werd in de Luthersche kerk onder leiding van Ds de Meijere bet kerstfeest gevierd. Achter in de keik was een prachtig versierde en helder verlichte boom geplaatst. Na een koit woord van Ds. de Meijere, werd door de geheele gemeente een voorzang gezongen. Daarna kwamen de kleinijes aan de beurt en plechtig weerklonk hel «Stille nacht, heilige nacht." Hierna volgden nog enkel.- toepasselijke In-dei en en een solo door Mej. S S welke ouder-Ie plech tige stilte die ei heersohte piaehtig weei klonk. Hierbij wer.len de gescnen- ken en versnaperingen rondgedeeld. Een woord van lof aan de dames, die zich zooveel moeite hebben getroo-t om de kinderen deze liederen in te studeeren en verder aan allen die medegewerkt hebben ont dit Ken-Heest zoo goed te doen slagen. Tweede Kerstdag gat de Tooneel- vereeniging «Oefening Baait Kunsi" vooreen stampvolle zaal een uitvoering in de «Keizerskroon". Allereerst kre gen we «Arnersfoortsclie toestanden" door den voordrager zelf gecompo neerd, dat een goed begin was; deze vooidrachl was eeuig. «Op de Huwe lijksreis," vooi gedragen door dame en heer heeft ons doen schateren No. 3 van het programma, werd nu niet bepaald goed voorgedragen Gelukkig bracht de volgende voordracht «Ver loofd uil de courant' onze lachspieren alweder in beweging en een donderend applaus was zeker het welverdiende loon voor du kranige stukje Onbe daarlijk is er gelachen bij de»Huwe- lijkscandidaat" de heer Bakkenes was onverbeterlijk, deze voordracht was alléén de moeite waard om te hooien, toen we daarna «De jongens van de Zeedijk" te hooien kregen door twee peisonen, kwam er schier geen eind aan het applaus, veischenlei.e malen ixioevi gehaald worden. Hel zou te veel luimte vergen, wanneei ik iedeie vooi dracht afzonderlijk zou bespreken, die we voor de pauze verder nog te hooren kregen. De aardigste biervan was echter «De Vliegmachine", de anderen zijn echter ook zeer verdien stelijk voorgedragen. Na de pauze kiepen we »'n Kleine Vergissing" blijspel ui één bedrijf, ilai gewoonweg een lachsucces is geweest Hierbij waren zekei de lieer Kaa-koupeiEl-je z'u dochter. J ije -ie dieu-tiiiaagil -n Jan de oppassei de beate speieia. «Oefening baart Kunst" heeft ons een zeer genotvolle avond bezorgd. Het leeuwenaandeel komt hiervan toe aan de dames v Praag, den heer Bakkenes, den heer v. Praag en den heer Kaaskooper (ware naam is mij niet bekend). Aan den leider den heer Grootkop en het oikest een woord van hulde voor hun uitstekende leiding. De orde werd uitstekend gehandhaafd Met volle tevredenheid kan deze tooneelvereeni- ging op hare uitvoering terugzien. Zondag 5 Januari 1908 zal een volksavond worden gegeven in Amicitia door het Nut. De vereenigirig «Spes" inet welwillende medewerking van de heeren 11. (viool) en P. R (cello) zal een keurig programma uitvoeren, dat we hier laten volgen. 1. Kinder Symphonic van Ludwig Schutte. 2. «De Huwelijksadvertentie," Blij spel in één bedrijf van Eva Westen berg. 3. #S. P. E. S." lied met variaties. 4a. Serénade, Jos. Haydn, voor strijkkwartet. 46. Variaties uit 't Keize> kwaitet Jos Haydn, voor strijkkwartet. 5. «Mijnheer de Leur komt," Blij spel in één bediijf van Jos van Leek. Dinsdag 10 Januari zal een openbare vergadering worden ge houden, waarin de heer A. C. Bos uit Egmond aan Zee het nut zal be pleiten der Kmderherstellings- en Vacantiekolonies. Reeds is een vooiloopig comité be noeind waarin peisorien van ver schillende richting hebben plaats ge nomen. Het ligt in de bedoeling alhier een afdeeling te vestigen van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellirigs- en Vacantiekolonies. Gisterenavond omstreeks hall tien ontstond, bij den poelier Drieën- huizen Achter de Heilige Geest brand in een zijner kamers. De vlammen grepen snel om zich heen en in een oogenblik tijds stond een flink deel van het huis in lichte laaie, en brandde geheel uit. Met een paar slangen op de brandkranen der waterleiding was de brandweer het vuur spoedig meester. Verzekering dekt de schade. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St Joriskeik niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 29 December geiegeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 1Ü uur, Ds. de Meijere. Kcmoiistrantsclie kerk. Voorm. IO'/j uur, IJs. S. Lulofs, van 's-Giavenhage. Gereform. kerk (Langegracht). Vuurrn. 1Ü uur, Ds. Dunner, 's Av. 5'/i uur. Us. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Vooirn. 10 uur, Piul Dr. A. G. Honig, Hoogl. a d. Theol. Scnool te Kampen. 'sAv. 57» uur, Prol Di. A G. Honig. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 07» uur, de lieer l). Barih, van 'sGravedeel 's Avonds 5 uur, de Heer Bartli. Chr. Gereform. Gemeente. Loka.il «de Zaaier' Voorm. 9V» uur Godsdienstoefening 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. SSOste S1AA ISL.OI EKIJ. Derde klasse. Trekking van 24 en 27 Dec. 1907. (850 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lelnweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 45. 501, 523, 1248, 1269,2178,2219,2229, 9077, 9802, 9806, 9816, 9832, 9835, 15787 en 20905. Te zamen 15 prijzen. De vierde klasse trekt van 69 Jan. 1908. Sterfte door alcohol. lu een der laatste vergaderingen an de «Académie de Médeeins" te Pai ijs deelde di Fernet de resultaten mede van een duor hem ingesteld onderzoek naar de sterfte ten gevolge van alcoholmisbruik, in eenige zieken huizen. Het alcoholisme, dat in Frankrijk zeer verbreiden zeer ernstig is, bleek inderdaad een der meest voorkomende doodsoorzaken te zijn. In het algemeen kon men aannemen, dat een derde van alle sterfgevallen daarin zijn oorzaak vindt. Als eenige of voornaamste oorzaak moest het aangemerkt worden in een tiende der gevallen; in de andere 'diende het als bijkomstige oorz ak te worden beschouwd. Ten opzichte van vreem delingen was de verhouding nog on gunstiger. Bij dezen kwain het alcohol misbruik, altijd volgens dr. Fernet, in meer dan de helft der gevallen als doodsoprzaak voor. BURGERLIJKE STANDEN, Amersfoort. Van 10 tot 26 December 1907. Geboren: Arie, z. van Ulbo Wiegeris van Slouten en Johanna Hendrika van de Haar. Reintje Cornelia, d. van Hendrik Bouwman en Reinira Cornelia Schmitz. Naatje, d. van Johannes Stoffer en Geertruida van Deventer. Berendina Maria Juliana, d. van Hendrikus Smeman en Johanna Hermina Noordink. Johannes Mannus, z. van Joannes Hartman en Geertruida Vlug. Peironella Maria, d. van Hendrikus Bernardus Rouw horst en Ciasina Velthuizen. Albertus, z. van Albertus Kaal en Neeltje van den Hazel. Ada, d. van dr. Theodorus Weevers en Cornelia Jannette de Graaf. Matthijs, z. van Matthys Theodoor Louwerens en Johanna van de Velden. Marius Hendrik Johannes, z. van Gerrit Stegehuis en Johanna Veenendaal. Maria Catharina Antonia, d. van Hendrik Tonnis en Maria Magdalena de Bruijn- Jan, z. van Arie Slagt en Coenrada van Leeuwen. Jacob, z. van Geurt van Putten en Gerritje van de Bor. Jan, z. van Jan Hendriksen en Maria Adriana Rijkje van der Hilst. Ondertrouwd: Wilhelmus van de Riet en Elisabeth Barbara Nass. Overleden: Jacobus Vaneveld, 84 j., echtg. van Heintje van Schaveren. Ciasina Adriana de Wit, 2 w. Maria Francisca Fontijn, 23 j., echtg, van Willem van der Flier. Wijmpje Schaap, 77 j., echtg. van Jan Hoorn. Everdina Welling, 18 j., ongeh. Leusden. van 20 tot 27 Dec. 1907. Geboren: Jannigje, dochter van Jan van den Broek en Geurtje van Donselaar. Evert, zoon van Johannes Kluver en Rijkje van Elven. Stoutcnburg. van 20 tot 27 Dec. 1907. Geboren: Johanna, dochter van "Gerrit van de Belt en Maria van de Brug. Hendrik, zoon van Willem Kleinveld en Geertje van Laar. Overleden: Teunis Hendrikus van de Berkt oud 20 maanden. Johanna Thomassen oud 14 maanden. Woudenberg. Geboren: 19 Dec. Daniela, d. van Arie Helms en Cornelia Johanna Koudijs. 22 Dec. Jan, z. van Dirk van Harskamp en Neeltje van den Berg. Gehuwd 20 Dec. Roelof Blaauwendraad, 26 j., en Gijsje van Kolfschoten, 25 j. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 27 Dec. 1907 Tm we f 0;Rngge f 0.— Boekweit f 0 Appelen f4.af 7.-. Peren f4 a I 8 Klei- •ardaj p. f U— af Zandaardapp. f 1 80 a f-2 loenderei-ren f5 50 a l 6.per 100 at. Een-len fo.a f 0 Boter -1.45 a t i 50 ner k'lo M ,r- arine f0 a f0Zoetein k tas f0 a f0. Kippen f0.9'1 a f 1 20 Ktukensfl.a f 1 20. IVp. iiiikens f 0.70 a f 1.Ganzen f 0.a 10..Eenden fl.00 a f120 p. st Jonge f0.— a f0.H zen ft.50 a f2Wilde konijnen f 0.40 a f 0 50. Tarnra- t 0.80 a f125. Duiven f 0.50 a f0 70 p ar. Magere vat kens f00. a f 00. Varkens export f 0 al Zengen I 00.a t 00.Biegen 8 a 12 Schrammen f a f V-tte koeien fOOO. a i 000.Guste koe-en f 000 u00.Ka'fkoei-n f 00oi l'000.—K .lf- iaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pink.tier. n f U00.a f 000. A..n.eroerd waren ongeveer heet Tarwe. heet. Rogge. heet. Boekweit. 60 h-ct. Appelen. 20 heet. Per. n. heet. Kleiaardanpe- -t>. 150 heet Zaudaardap elen. 18000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren. 400 kilo Hooi- boter, kilo Marg rine, kilo K-as. stuks Vee. magere varkens Varkens voor eiportslagerijen 300 biggen en 0 zeugen. RECLAME. EENIGE WOORDEN van een inwoner van Hattem. De heer Jaspers te Hattem heeft iets te zeg gen betreffende/Fostër'»,zalf, het bekende mid del tegen huidziekten, zooals aambeien, eczema, huiduitslag, yiukingen enz» Do Heer/G. J. Jaspere te Hattem, schrijft ons: Sedeijf ruim twee jiren heb ik onophou delijk veelJ pijn moeten yiijden, daar mijn vin gers en hinden opengesprongen waren, ik kon mijn vingbrp soms hcel/naal niet meer buigen. Ze werden l^rd cn voK barsten en kerven en ik m*er instaat mijn bezigheden naar ;e doen;'en de onophoudefijke jeuking om uit te houden. Toen ik van de ;e genezingen door Foster's Zalf ver- 11 onmiddellijk een doosje had ik reeds den aanmcrk3kjke verlichting en den derdcn*^ag was ik volHMien genezen. Ik weet niet hoe ik U mijn dan^^ bflfc*tgen en ik zal dit weldadige middel gaarne aan iedereen bekend maken. Yérzeker U dat het de echte Foster's Zalf is, die men U aanbiedt, dezelfde die de Heer Jaspers <*ehad heeft, Ze is te Amersfoort verkrijgbaar bij den Haer A. van de Weg. Toezending geschiedt a f 1.75 voor èèn- of f 10.— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2