Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. BINNENLAND. JL streeks twintig jaar geleden op een goeden avond de kellners van den Chat Noir niet gestoken m bet kostuum der académiciens groene palm takken op den rok en degen op zij lafenis schenkende aan de dorstige dichters en zangers van den Montmartre, waartoe ook Maunce Donnay behoorde? Is Donnay dan niet altijd, in weêrwil van zijn immer stijgend litterair succes, de spotter met alle »Wichtigthuerei" en allen schijn gebleven? Kenmerken zijn gelaatstrekken zich niet nu nog door een «sourire montmartrois", afspie geling van een der beste zijden van zijn litterair talent? En heeft de Académie Frani;aise, dat ultra-voor- name gezelschap, hetwelk gezwe gen van de domheden uit een vroeger verleden de poorten niet heeft willen ontsluiten voor mannen al- Flaubert, Zola, Daudet, De Goncourl enz., zich nu verwaardigd om Maurice Donnay onder de veertig irimmoriels" oftewel onsterfelijken op te nemen, Donnay, wiens spreekwoordelijke, geestigheid en bijtende spotlust ge vaarlijk zouden kunnen zijn voor het prestige van de Académie Francaise zelve? Het sans-gène ingehaald in een gezelschap met decorum, cere monieel en traditie? De wolf in een schaapskooi? Ongeloofelijk Ja, lezer, er is niets aan te doen. »Les idees marchent." Het gewich- tigbeidsvertoon verdwijnt, goddank, hoe langer zoo meer van de aarde vergis ik me niet, dan maakt Holland ook een deel van de aarde uit Hoera! Maurice Donnay is académicien geworden. HoezoüSainte- Beuve, die, schoon zelf vimmortel", steeds de instelling hekelde, als ze een partijdige of een malle keuze had gedaan hoe zod Sainte Beuve, als hij nog in leven was. tevreden glimlachen bij deze keuze! «Au beu simplement de durer. elle vivra". schreef hij eens. Ja, als steeds, zoo als ditmaal, de traditioneele vooroor- deelen op zij worden geschoven en Net echte talent zijn plaats erlangt vóói de officieele waardigheid. Nietwaar ei zijn onder de veertig onsterfelijken eenigen van wie de buitenwereld hoegenaamd niets of bitter weinig weet. Om slechts een paar namen te noemenwie weten et alzoo, welke de onsterfelijke verdiensten zijn van Thureau-Dangjn en Etienne Lamy Uitteraard was het vol onder den koepel, voller dan gewoonlijk Men verdrong zich om er getuige van te kunnen zijn, hoe Donnay zich zou gedragen en hoe men hein zou reci- pieeren. Zou de gewezen chanson nier van Montmarire, uit wien ten slotte een der grootste en meest poé tisehe dramaturgen van zijn tijd is gegroeid o.a. met «Amants" zijn verleden verloochenen Men spitste zich op fonkelende geestig heden. Het was vol A propos, ik ben er trotsch op, dat mijn aanwezigheid niet geheel onvermeld is gebleven. De «Figaro", die, als een uitstekend ingelicht dagblad, dikwerf namen vermeldt, beeft er gewag tan ge maakt. «Dans l'assistance. ilyavait": (volgen namen) Verder: «Dans l'assis- lance, il y avail encore": (volcen weer namen). Ten slotte «J'ei passé Welnu, onder dat «j'en passé" behoort ondergeteekende Trève de raillerie alle gekheid op een stokje: Maurice Donnay vatte den stier bij de horens. In de gebrui kelijke lofspraak op zijn voorganger, den geschiedschrijver Albert Sore!, verloochende onze beroemde drama turg zijn avontuurlijk bohémien leven geenszins. Hij sprak met eerbied over Rodolphe Salis en met teederheid over wijlen zijn vriend Alphonse Allais, «een soort van genie", zijn vriend, die op de geestigste wijze met alles en allen den draak placht te steken en dien hij gretig tei sprake bracht, gebruik makende van de omstandigheid, dat Allais en Sorel beiden te Honfleur geboren waren. Allais een soort van genie, en A bert Sorel »un historiën considerable" waarlijk, al uit die epitheta alleen viel bet niet moeilijk op te merken, dat Donnay veel liever een lofspraak op zijn vriend Allais hadde gehouden De meeste gezichten plooiden zich tot een prettigen glimlach. Donnay's peters, met name Jules Lemaitre en Jules Claretie, aan weèrszijden van den nieuwen onsterfelijke gezeten, bleven ernstig kijken. Nadat Donnay zijn bespreking van Sorel's verdiensten geëindigd had warme toejuichingen waren zijn ver diende belooning antwoordde de zachte, wellevende, ietwat vrouwe lijke en weemoedige Paul Bourget hem op zachten, wellevënden, ietwat vronwelijken en weemoedigen toon. Het hegin van Donnay's loopbaan besprekende, gewaagde ook de kenner van vrouwenharten Bourget »con- quit d'abord des femmes" van den vroegeren Chat Noir Dat hadden wij niet verwacht. Waarlijk, les idéés marchent. Daarop volgde een uitvoe rig oordeel over Donnay's werken. Na afloop van de gan-ch? ceremonie kwamen zijn tabijke vrienden den ieuwcn onsterfelijke hartelijk geluk- wenschen. Maurice Donnay behield zijn Montmartre-glimlach. Af en toe maakte hij een beweging, alsof hij er naar haakte, zijn academisch gewaad ten snelste af te leggen. Er waren mooie, mooiere en mooiste, damestoiletten in de zaal Doch ik had, helaas, geen Louis Couperus naast me om inij het verschil uit te duiden tusschen aeolienne en lu-tre tafetas en tafzijde, robe priucesse en reformjapon, enz. enz. Naar aanleiding van Donnay's op komst meen ik iets te moeten opmer ken. Een mijner kennissen schreef me, in verband met een van mijn vorige brieven, waarin ik een paar «cabaiets artistiques" behandelde, op smadelijkon toon over het «afdalen tol tingeltangels als de Chat-Noir enz Dat is dien veroordeelaar, die in een Hollandscb provinciestadje van den zooveelsten rang woont, alwaar de hoogste kunst <1 ie van dilettantische rederijkerskamertjes is, eigenlijk wel te vergeven. Toch acht ik bet mei ondienstig, hier met nadruk te ver klaren, «lat ik in sommige cabarets artistiques hier hooger en zuiverder kunstgenot heb gesmaakt dan hij de allerbeste voorstellingen van de aller beste Hollandsche kunstgezelschappen En ik zou mijn vriend ten steikste aanraden, eens na te gaan, waar o. a. Rembrandt en Vondel die in hun tijd zich waarlijk ook met aan genoegzame waar deering te goed konden doen hun kuns' maakten of ten toon spreidden. «Tingeltan gels" tu paries! «Le Matin," het welbekende Pa- rijsche dagblad, dat er altijd op uit is om burgers en buitenlui te passez moi le mot overdonderen, en met welks «faits et gestes" verscheidene intellektueele menschen, waaionder chansonniers, den draak steken, is nogal dikwijls niet gelukkig met zijn nieuwigheden. Zoo doen nu de groote tooneel schrijver Victorien Sardou en de hee Picard. directeur van bet Tbéatre des Variétés, ieder bet snorkende, blad een proces aan. De eerste vraagt een schadeloosstelling van 50 000 francs, de tweede van 100 OüO francs Geen kleinigheden, ook al is het waar, dat de Fransche dagbladen meer kapitaal achter zich hebben dan de Hollandsche. Die processen heeft «Le Matin" te wijten aan een «hervorming' het blad lammelt van hervormingen. Wal is er dan gebeurd? Eerst een brokje geschiedenis van de Panjscbe pers. Vroeger, tot voor een jaar of acht, meen ik, werd bet niet-betalende pu bliek, waaronder in de eerste plaals de toooeelkritici, slechts op de pre mières van tooneelvoorstellingen ge- noodigd. De recensenten schreven dan in de kranten van den volgenden dag korte verslagen. Eens io de week. meest 's Maandags vanwaar de benaming vlundis" kwamen ze dan uitvoeiiger en meer kritisch op de belangrijkste werken van de afge- loopen week terug. Die wekelijksche kronieken bestaan nog maar in enkele bladen. Langzamerhand, gelijken tred houdend met den toenemenden bloei van bet journalistieke leven, gaven sommige recensenten reeds den dag na de voorstelling min of meer uit voerige beschouwingen. Toen staken de dramaturgen en de schouwburg- direkteuren, die teiecht vreesden, dat op die wijze van een bezadigde en juiste kritiek geen sprake ineer zuü kunnen zijn en deigelijke haastig op gestelde recensies bun schade zouden kunnen berokkenen, de hoofden bijern en besloten, de heereri kritici ook tot de generale repetitie toe te laten. Zoo hadden dezen dan minstens vier-en twintig uren tijd om hun kritieken op te stellen, bezonnen en weldooi- dacht. De kritiek verscheen dan den dag na de première, aangezien na de generale repetitie die meestal, doch niet altijd één dag voor de prerniè e plaals neefi de schrijver nog Net recht bad om wijz.guige» inzij.. s.ua aan te brengen, ja het zelfs geheel terug te trekken. Dit laatste is inder daad al een paar malen gebeurd. Daar besloot ineens »LeMatin"om voortaan de recensies reeds op den dag na de algemeene repetitie, dus op of zelfs voor dien van de première te doen verschijnen. Zijn lezers moes ten, riom d'un chien. zoo snel mogelijk ingelicht woiden «Le Matin" wilde nu eens uiterst matineus zijn. Nu beslaat de tooneelkritiek in ge noemd blad al heel weinig ruimte. De recensent Guy Launay, die in an dere bladen onder zijn werkelijketi naam Fernand Nozières schrijft, rnaakt er zich gewoonlijk met niet meer dan een twintigtal regels van af. Wel, de menschen hebben zich niet om de nieuwigheid van het ron kende blad verontrust. De andere dagbladen volgden het voorbeeld niet na. Guy Launay's col lega's roepen als uit één mond: «Die meneer verwart blijkbaar kritiek met reportage Niet erg snugger, zoo'n opvatting. Laat hem zijn gang gaan De tooneelschrijvers en deschouw- burgdirekteuren zeggen bijna zonder uitzondering: «Als Guy Launay's collega's /ijn voorbeeld navolgen, dan blijkt bet, dat de heeron kritici zoo knap zijn om het «onder die vier en twintig uur tijd te stellen. De heeren van de ochtendbladen hebben dan klaarblijkelijk genoeg aan hoog stens een uurije om hun verslag samen te Hansen; die van de avond bladen aan iets meer. All right! Dm iioodigen wij lien niet meer op de algemeene repetities uit. Nog beter; we schaffen de toeguiigkelijk beid van die algemeene repetities af. Zoo hebben we dan maar één niet- hetalende zaal inplaats van twee Tant mieux. Ga uw gang maar, o, «Maiui". Er zullen toch nog wei «i.kele ernstige kritici overblijven. Qui vivra, vei ra!' «Le Matin" ging zijn gang. Leverde een verslag over de algemeene lepe- 11tie van «L'affaire des poisons" van Sardou, in liet Theatre de la Porie St-Mariin. Lmeule een verslag over de algemeene repetitie van «Le faux pas" van Audié Picard, in liet Théau des Vai léiés Toen kwamen de deurwaarders met de stukken van bovengenoemde pro cessen. «Le Matin" lacht zuuizoet. In 1887 gaf «Gil Bias" een verslag van Sardou's «La Tosca", voordat de preinièie plaats bad de recht bank veroordeelde het blad tot 500 francs schadeloosstelling. De schrijver bad, geloof ik, geen hoogeren eiscli gesteld. Als de rechters nu eens op dezelfde wijze rechtspraken «Lh Matin" lacht zuurzoet. Half Parij is nieuwsgierig naar den uitslag van deze processen. Er is voor de groote bladen in Holland leering uit het bovenstaande te putten. Wie heeft daar niet dik wijls recensies in de ochtendbladen gelezen, waarvan of meer klaar blykclijk reeds tevoren was gereed gemaakt? Recensies, volgepiopt mei lextconsai beid. Recensies mei haastige eromheeii-piaterij. Ach, ei zijn daar weieens lecensies gescbieven ovei uièt bijgewoonde uit- en opvoeringen Nietwaar, Daniël de Lange? Toen mij inderiijd de betrekking van muziekrecensent van «De Tele- giaaf werd aangeboden, nam ik die betrekking aan onder voorwaaide. dal ik mijn oordeel niet in bet och tendblad behoelde te geven. Evenals bijkans alle Fi arische kritici achtte ik me met knap genoeg om in een uurije of zoo een weloverdacht oor deel ueêr te schrijven Eens hebben we voor de giap een sterk stuk uit gehaald. Aan den uitgang van den schouwburg kregen allo toeschouwers een exemplaar van genoemd blad, waarin een veislag vooikwam over de op dien avond opgevoerde opera Maar bet was er dan ook een ver slag naar! En men zal mij in dit vernietigend oordeel niet van partij digheid beschuldigen, als men weel dai de verslaggever tceki naar dezes was Sit-lling bij nieuwsberichten is hei een zaak van gewicht, er het eerst mede vooi den dag te komenbij kritieken komt het er op aan, het best le oordeclen. Otto Knaap. V. P. N. Onder voorzitterschap van den heer G. Blaauw hield de Afd. Utrecht van de Ver tot Bev. der Pluimveehouderij en Tamme konijnenteelt ui bet Hotel Bellevue te Utrecht Zaterdag '28 dezer hare gewone najaarsvergadering. Medegedeeld werd dat mr. jhr. J. K. H. de Beaufort op zijn verzoek eervol en onder dankbetuiging was ontheven van zijne functie als le secretaris-penningmeester, met gelijk tijdige benoeming tot ondervoorzitter; dat de heer W. Goedegebuure was opgetreden als le secretaris-penning- meester, dat de heeren H. D. S. Hasselinans, Rijkslandbouwleeraar, en H. B. Hijlkeina, zuivelconsulent, als buitengewone leden in het Dag Bestuur hadden zitting genomen. In de vacatures ontstaan door het bedanken van de heeren H J. Roijaards en H. B. Hijlkema werden gekozen de heeren N. Wafelbakker en W. Jac. van der Horst; als afgevaardigden ter algemeene vergadei ing de heeren mr. jhr. J K. 11. de Beaufort en W Goedegebuure. De begrooiing werd goedgekeurd: H et batig saldo ad f75 zal gesteld worden voor den aankoop van broed- eieren. De bedoeling Ineimede is om door het verstrekken van broedeieren van kippen, die blijkens overgelegde eierlijst, bewijzen te zijn een goeden legstam, in de provincie Utrecht in het bezit te komen van guede leg en als het kan ook vleeschhoenders. Ten einde het vroeg bioeden aan te moedigen zullen in de maand November door een commissie de resultaten worden nagegaan en zoo mogelijk, zullen er enkele prijzen aan verbonden worden. Ieder die broedeieien ontvangt is verplicht deze zelf ledoen uitbroeden, de dieren zelf op te fokken, aantee- keiniig te houden van datum van gebooite, verstrekt voeder, verblijf plaats over dag en 's nacb's, alle bijzonderheden enz. De dieren moyen niet worden verkocht voor zij 2'/i jaar zijn. Coöperatie Aan deon lerafdeeliniieri zal worden geviaagd hun opinie hier omtrent. Niets moer aan de or de zijnde werd deze vergadering onder de gewone plichtplegingen gesloten. De eerw. heer H. Vos, rector van het St. Jozefsgesticht te Gouda, zal op 6 Januari a.s. in bet gebouw van den R. K. Volksbond, als spieker optreden, met het onderwerp: «Priesterhaat". De aanbesteding van de aan do Schiminelpeiuiuickkade te bouwen R K Jongensschool zal ui Februari plaats hebben. Zoo mogelijk zal de school dan i September worden geopend. Ook woiden er onderhandelingen gevoerd over den aankoop van eet pe'Ceel aan den Zuidsingel, welke in veiband staan met mulo. voor meisjes. Bij vonnis van het Kantonge recht te Amersfoort dato 30 Dec 1907, is J. B. M. wonende te S, wegens overtreding van ait 4551 van bei Wetboek van StiafrecNt.en wegens het te hard rijden binnen de kou der gemeente Amersfoort, veroor deeld tot twee geldboeten van tien gulden, subsidiair te vervangen door eene hechtenissiraf van '2 en 3 dagen. Art. 4551 van het Wetboek van Strafrecht luidt: Hij, die 't vervoer door tiek of lastdieren doet plaat- nebben op eene noodeloos pijnlijke ol kwellende wijzp. wien van staatswege hulp wordt ver leend. Daarvan zijn er 79,000 in liefdadigheidsgestichten. Het getal noodlijdenden is nu 2930 meer dan een jaar geleden en niet ver beneden dat van 1904 (127,623) en van 1905 (127.072) de ergste jaren in dit opzicht sedert 1870. Bij het begin der 20e eeuw waren er te Londen 23.000 noodlijdenden minder dan nu. Naar verhouding van het aantal inwoners berekend, zijn er dit jaar 26'/i onderstand ge nietenden op elke 1000 inwoners en verleden jaar was deverhouding261/10 per duizend. De wijze var. officieele armenver zorging moet te Londen nog al te wenschen overlaten en van verschei dene zijden wordt aangedrongen op gelijkheid in het verleenen van onder stand voor de verschillende wijken der stad. In de de dichtbevolkte wijk Poplar vindt men 50 armlastigen op elke 1000 inwoners. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat bet bureau van den Burgerlijken Stand op NIEUWJAARSDAG voor het publiek geopend zal zijn des voor middags van 8'/i—9 uur, uitsluitend tot het doen van aangifte van gebooite of overlijden De hiervoor noodige aanvrage moet geschieden aan bet gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 81/» uur des voormiddags van dien dag. Amersfoort, den 30 December 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester, WUYT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Ministeriëelc Crisis. De Koningin heeft gisteren voormid- \;c ui conferentie ontvangen Mr. Tb, Heemskerk, lid der Tweede Kamer# Blijkens een statistiek van het Londensche armbestuur zijn daar op 'loogenblik 126.000 arrne menschen, Gemeente-belastingen. De Gemeente Ontvanger van Amers foort, herinnert bij deze, voor zooveel noodi^, aan «Ie spoedige voldoening der nog openstaande posten «Ier plaatselijke inkomsten- en straat belasting, aangezien weldra met de a ei volging zal worden voortgegaan. Amersfoort 31 December 1907. De Ontvanger voornoemd: K. v. d. BURG. RECLAME. de dankbaarheid van een bewoner van utrecht. Uit dankbaarheid voor de verkregen wel daden en met den wensch dat velen nnt mogen trekken van hare ondervinding, machtigt ons een inwoner van Utrecht hare volgende verklaring te publiceeren. Mejuffrouw ter Want, wonende Bloemstraat 8 te Utrecht meldt ons: Ik ben er van over tuigd dat U belang zult stellen in de merk waardige genezing door middel van Uwe Poster's Rugpijn Nieren Pillen. Toen ik Uw nillen begon in te nemen, had ik reeds verschillende jaren last van een nierziekte. De pijn in den rug en in de zijden maakte het minste werk mij dikwijls geheel onmogelijk. Ik leed veel aan zware hoofdpijn, en ik had steeds een terneerdrukkend, vermoeid gevoel, vooral in de heenen. De urine liet bezinksel na en of schoon ik veel hiervoor onder behandeling geweest was, had ik met al de ingenomen medicijnen niet veel resultaat. Een mijner ken nissen raadde mij aan een proef te nemen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. En dit was mijn redding, want dadelijk na de inname bekwam ik verlichting en na zes dagen was ik reeds zoo goed als hersteld. Het zal mij steeds een genoegen zijn een ieder in te lich ten, die in hetzelfde geval mocht verkeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de rugpijn, terwijl ze de nieren in orde brengen die zich daaronder bevinden, want inderdaad zijn het de nieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Me juffrouw ter Want gehad heeft. Zij zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den Heer A. van de Weg. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a /1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. 6- Ondergeteekende wenscht zich met 1 1908 te abonneeren op de TÜEUWtE fiME^SFOO^iSGHE eouwi en het daarvoor uitgeloofde premiewerk te ontvangen. Naam: Straat en huisnummer:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2