NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. ..Op deo terugweg oaar Heilig Rasiaod." J\o 13 Woensdag 12 Februari 1908. Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Van den flak op den Tak. BUITENLAND. Amersföortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeatraat 77. Telephoonno. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slecht, driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte «Uns Neerland is klein en meest vochtig en nat. 't Is er koud en beneveld, vol dampen en moerassen." Ge zijt hel er mee eens, niet waar? Wie ondervindt er tegenwooidig de gevolgen niet van aan den lijve? Ver koudheid en influenza of «Valen- cia", zooals mijn tuinman zegt heerschen overal. Een goeie tijd voor de dokters, inzonderheid voor de Groningsche huisaitseu 22 in getal! die onlangs in de plaatse lijke bladen bekeud maakten dat zij in 't vervolg alle visites na 5 uur 's nam. met dubbel krijt, na 11 uur 's av. met driedubbel krijt zouden noleeien. Dat is lang niet mal-cn en inderdaad jawel22 2 x 11! een gek geval. Vooral als zekere «Patiënt", die in de »Prov. Grom Ct." die dokiers in 't ootje neemt, jui>t voorspelt. «De wereld lacht zich ziek," zegt hij, om die publicatie. Dal wordt daur te Groningen dan een treurigen boel; d. w. z. voor bel zieke menschdom, maar de dokters hebben dan waarschijnlijk juist wat zij wenschen't wordt daar voor hen een waar el(dorado) Maar boe zullen zij die zich ziek-lachende pa tiënten genezen? Zouden hier een «kwast" en een lepel wonderolie ook al kunnen baten? 't Komt mij vóór, dat de Groningers eens moesten beproeven zichzelf ie helpen, en dan volgens de homoeopatische geneeswijze. (Wat zullen dan die met dubbel en drie-dubbel krijt schrijvende doktoren op hun neus kijken Ik bedoel dit: is de oorzaak hun ner ziekte: lachen't zij om bet gekke geval bier bovengenoemd of om wat anders, dan kan dit ook weer bet geneesmiddel zijn, mits toegepast volgens de homoeopatische methode: in geiinge dosis, in niet te sterken vorm, dus als een glimlach. Zij volgen dan het recept van een welbekend dokter te Minneapolis, die een bij zondere studie beeft gemaakt van zenuwziekten en nu aan zijn neer slachtige patiënten slechts dit voor schrift geeft: Trek uw mondhoeken op, glimlach en ga voort met glim lachen, immer door, en al uw duistere gedachten zullen verdreven worden. Medicijnen schrijft deze esculaap niet voor, hij gaf het recept reeds aan een 50-tal melancholische patiënten en is over den uitslag ten hoogste voldaan. De dokter deed deze ontdekking in zijn eigen huis. Zijn vrouw was zenuwachtig en van een zeer slecht humeur, en als zij in wanhopige stemming was, vroeg bij haar wel eens schertsend om «een beetje te lachen." 't Werd toen een algemeen gezegde in zijn huis: «Lach eens een beetje,en zie, het middol had goede gevolgen. 't Klinkt grappig, niet waar, maar 't is te probeeren. 't Zou een vrolijk geneesmiddel zijn en goedkoop Wat zouden die 22 Groningsche huisartsen sip kijken, indien al hun patiënten al glimlachende beter werden I Ik noemde daar straks de huis middeltjes «kwast" en wonderolie. Deze mogen zei dezer dagen mijn huisdokter in geen enkel gezin ontbreken, vooral niet in dezen tijd van de griep." Over het laatste middel de wonderolie denkt de bevolking van een dorp in West-Schotland blijk baar even gunstig als mijn dokter. De maatschappij van een nieuwen spoorweg had met een arts een con tract gesloten, waarbij was bepaald, dat deze wekelijks voor lederen arbeider 1 penny zou krijgen, en daarvoor ge neeskundige hulp plus medicijnen zou verstrekken. Alles ging eerst voor treffelijk, maar toen het winter werd een strenge, winter met sneeuw en regen bleken de arbeiders groote behoefte te hebben aan wonder olie. Dageltiksch kwamen er enkele om hun fleschje te laten vullen. 'tWerd den dokter op 't laatst te kras: «Zeg eris, wat doen jullie toch met dat goedje; wat sober li jelui?" «Ons scheelt niets, meneer de dokter", was bet verrassende ant woord. «Maar waarvoor gebruiken jullie dan die wonderolie? «Dat goedje? O, daar smeren wij onze vetlaarzen mee in! Daar wordt het leêr zoo prachtig zacht en waterdicht van". Een fraaie geschiedenis, niet waar? Onze goeie dokter werd intusschen het kind van de rekening, evenals de geneesheer, van wien de «Nijmeegsche Ct." verhaalt. Er werd op een avond 't was noodweer gebeld bij Dr. Fiks; een heer verzocht den dokter zoo spoedig mogelijk te willen in spannen. Deze was onmiddelijk klaar en de beide heeren stapten in Na een vrij lange rit. tot ver buiten de stad, stapte de reisgenoot van den dokter uit, gat dezen twee rijksdaalders en zeiEr is niemand ziek, maar de huurkoetsiers wilden met dit honden weer tien gulden hebben eu dan vond ik een nachtvisite van den dokter goedkooper. Het bericht verbaalt niet of Dr. Fiks het heerschap een vriendelijk «goedennacht" toewenscbte, maar du kan men wel gissen. Die sinjeur was een gladde vogel, die raad wist. Ja, goede raad is dikwijls duur, en met raad alleen is men nog niet altijd gebaat. Een jong en knap dokter te Weenen geroepen bij een dame van reeds gevorderden leeftijd, gaf na onderzoek het volgende advies: «Laat mij open hartig zijn, freule: geen medicijnen kunnen u helpen; uw toestand vindt in de natuur zijn oorsprong: Tiouw slechts en hoofdpijn, vapeurs, enz. zullen, gelijk eeu nevel voor de zon, verdwijnen." «Die raad scheen de dame te be vallen. «Welaan Maar de schrandere geneesheer schudde het hoofd«Mijn lieve freule, wij dokters schrijven wel de recepten voor, doch wij nemen ze niet indit laatste behoort niet tot onze praktijk", Keuvelaar. De begrafenisplechtigheid te Lissabon. In de straten, door welke Zaterdag jl. de begrafenisstoet trok, hadden zich niettegenstaande het koude weder, duizenden opgesteld; de balkons zaten propvol en waren hier en daar met rouwfloers omhangen. De meeste winkels waren gesloten. Uit de garni zoenen van de omliggende steden waren groote detachementen tijdelijk naar Lissabon overgebracht." Voordat de begrafenisstoet zich op weg begaf, waren reeds honderden kransen naar bet Pantheon gebracht. De reusachtige lijkstoet, die ten deele zeer ouderwets was samengesteld, de beroemde historische gala koetsen bijv. reden mede, zette zich omstreeks 11 uur in beweging. De lijkkoets werd getrokken door acht paarden, met rouwdekken. Toen deze op de plek waren gekomen, waar de nood lottige aanslag bad plaats gehad, werden zij onrustig en wilden zij niet verder. Te 2 uur kwam de stoet aan het PaniheoD de St. Vincentiuskerk welks gevel met rouwfloers was be hangen. Op de trap van het portaal stonden opgesteld de hooge geestelijk- beid met den patriarch aan het hoofd en de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden in hunne schitterende uniformen. Onder een plechtige stilte werden de kisten in ontvangst ge nomen door de Hermandad della Misericordia welks vaandeldiager een negentig-jarig grijsaard was. (De Hermandad della Misericordia is een dokter, trouw gij me!" in ae 16de eeuw opgerichte vereeni sprak zij, «welaan, ging, die zich belast met de teraarde bestelling van armen en terechtge- slelden en die het recht beeft bet gebed uit te spreken voor de lijken van vorsten en het kleed, dat over de kist heeft gelegen, voor liefdadige doeleinden te verkoopen De klokken van de kerk begonnen te luiden en dof en somber stemde het klokgebeier der andere kerken uit de verte daarmede in. Donderend weerklonken de salvo's der oorlog schepen en de muziek zette met een treurmarsch in. Weenend bogen de naastbijstaanden zicb over de lijk kisten. Daarna begon de kerkelijke plechtigheid die koning Manuel niet bijwoonde, daar hij, naar het heette, nog leed aan de hem toegebrachte wonde. Te 4'/i uur eindigde de plechtig heid met het requiem, dat door den patriaich werd ingezet. Daarna gaf de opperkamerheer de lijkkisten over aan den patriarch onder aflegging van den plechtigen eed, dat de lijken werkelijk in de kisten lagen en stelde toen deD patriarch de sleutel ter band. Hoogwaardigheidsbekleeders onderteekenden toen als getuigen een akte, betreffende deze overgave. De rondom de kerk staande infanterie schoot drie salvo's af, welke beant woord werden door het geschut van alle op den Taag liggende oorlog schepen. Alles was zonder ernstig incident afgeioopen en met groote plechtig heid in zijn werk gegaan. Het publiek gedroeg zich eerbiedig, toonde echter over het algemeen weinig ontroering Na afloop der plechtigheid begaven de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden zich in 12 automobielen, onder bedekking van een detachement cavallerie, naar het Paleis. IJssport te Davos. Zaterdag werden te Davos de wereldkampioenschappen verreden,die leidden tot de overwinning van den Noor Oscar Mathiesen op drie der vier afstanden nl. 10.000 M., 5000 M. en 1500 M. UIT NORMAN HANSEN'S «TOEMAN" of Het liaxt -van Rusland- Verhalen uit den Russiech-Japanschen oorlog naar het Dcensch. 27) Herinnert gij u nog die slangenbezweerders, die te Colombo aan boord kwamen met hunne cobra s Gij hebt mij toen verteld, dat zij ze boos maakten om ze zoodoende te noodzaken hun gii uit te storten in het een of andere voorwerp waarin zij ze lieten bijten, voordat zij ze met die sierlijke kronkelingen van hun Jichaam lieten dansen; maar toen ik mij bukte om een cobra die aan het dansen was te pakken, hebt gij mij toch gewaarschuwd dat zij toch nooit heelemaal te vertrouwen waren, en dat op het oogenblik, dat men er het minst op bedacht was, hun klieren op nieuw met gif gevuld konden zijn en zij in minder dan geen tijd de doodelijke beet konden toebrengen «Begrijpt gij waar ik naar toe wil? «Men ziet den adelaar hoog in de lucht zweven terwijl de slang zich in bochten wringt, gereed om zich orn de hals van den vijand te kronkelen; en de strijd blijft onbe slecht, maar ondertusschen hult de zon zich in nevelen en de hemel verduistert. Maar weldra misschien al heel gauw «Zie je dien adelaar met twee koppen op de knoopen van mijn uniformSpoedig hoop ik ze er af te trekken, en ze weg te gooien en in hun plaats draag ik dan het zinnebeeld van de slang! Luister! En met een afschuwelijk accent, maar met een vaste overtuiging, terwijl uit zijn stem de onwillekeurige geestdrift spreekt, die hij niet kan inhouden leest hij mij hardop deze passage uit het boek voor: Thou haat beheld the fight when to thy home Thou dust return, steep not its h-arth in tears Thoug thou mayst hear that Earth is now become The tyrant's garbage For the victor fiend Omnipotent of yore now quails and fears His trinmphs dearly won, wich soon will lend An impulse sure and swift to his approaching end Gij hebt den strijd medegemaakt wanner gij weder bij de Uwen teruggekeerd zult zijn, ween dan niet. Ook dan niet, wanneer gij hooren zult dat de aarde nu een speelbal der tijrannen is geworden Want de duivel der overwinning Is mijn uitspraak slecht? vraagt hij mij. Ja ik weet het wel, ik hen niet genoeg geoefend, Kom hier zitten, dan zullen wij een beetje praten voor oefening; gij zult mij corrigeeren, en ik zal trachten u denzelfden dienst te bewijzen. Gij moet gewone taal hooren Toeman! Ik zal U een gebeurtenis vertellen uit de tijden van rust en vrede in Rusland «Ik zal U een verhaal doen van een Russischen zomerdag. De zon schijnt fel en het is heet, en de schaduw van de kleine blaadjes der berkenboomen teekent zich scherp af op de witte muur van het dorps kerkje, waarvan de donkerblauw gekleurde i ui-vormige koepels tot rustplaats dienen voor witte duiven. Aan weerszijden van den stof- figen dorpsweg staat een rij isba's met gesneden houten gevels en met in helle kleuren beschilderde blinden. Hooibergen staan tusschen de hutten in, en tegen den houten want van iedere isba staat een vreemd model kar, die er uitziet alsof hij uit het een of andere museum van joudheden was Eertijds almachtig, siddert nu en is bang voor zijn duur gekochte overwinning, die werdra de eerste snelle en zekere stoot aan zijn naderend einde zal geven. (Shelley, De opstand van de Islam Hóofdst. 1 .XXXIV) gekomen. Kleine kinderen en varkens koesteren zich in de warme zonnestralen. In zijn strooien hut bij de omheining, en terzijde van het houten kruis, waaraan het beeld van den dorpsheilige hangt is de oude wachter in slaap gevallen. Uit de richting van het meertje achter de kerk waar de vrouwen aan het wasschen zijn, hoort men het een tonig geluid van het regelmatig slaan met stokken op het natte waschgoed. «Een oude bedelmonnink is vlak bij de muur van de kerk onder de zonnebloemen ingeslapennu richt hij met moeite zijn loom lichaam weêr op, bindt zijn beenstukken van hennepschors vaster aan evenals zijne ver sleten gordelriem om zijn havenloos hemd, gooit zijn langen witten baard naar één kant om zijn bedelzak over den anderen schouder te kunnen slaan. Nu richt hij zijn schreden naar de isba's slaat met zijn staf tegen de roode en blauwe luiken en wacht geduldig af tot er iemand te voorschijn komt Wan neer dë deur niet geopend wordt, gaat hij in gebogen houding zijns weegs naar de volgende hut en met het grootste geduld vraagt hij een aalmoes uit naam van God en de heiligen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1