de Pink Pillen noodie. BI\\E\LAM>. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Zijn tijden waren als volgt: 1500 M. in 2 mm. 2OV5 sec. 5000 M. in 8 min. 55'/f sec., 10.000 M. in 18 min. VU sec. Oscar Mathiesen is dus dit jaar wereldkampioen. Ter vergelijking volgen hier de recordtijden over deze afstanden. 5000 M. (Jaap Eden) in 8 min. 3VU sec. 1500 M. (P. Oestlund) 111 2 min. 23s/s sec. is dus belangrijk gebroken10,000 M. (P. Oestlund) in 17 min. 5®/« sec. J. Wikander uit Helsingfors won de 500 M. en reed die in denzelfden tijd als den recortbouder P. Oest lund nl. 44Vs sec. De volgorde der winners op de 10 000 M, was als volgt: I. Oscar Mathiesen in 18 min. 31/» sec. 2. Stiömsten (Hamar) 18,4; 3 Bohrer (Oostenrijk) 18.21 V»; 4. Antli Wikland (Wiborg) 18 24. De Hollanders hebben het dit jaar dus leelijk afgelegd. Koning weid aan het been gewond en Kalt reed alleen, en hoe 1, in de 500 eu 50UU M.l Jammer voor de kosten, die de Nederlandsche Scbaatseniijdersbond zicb getroost heeft. Russische oorlogsplannen? Het optreden van de Kussi che pers en van sommige Russische olli- cieele kringen legen Ousienrijk's plannen wordt in Italië, volgens een telegram uil Rome aan den Standard met gioote bezorgdheid gezien. Men beschuldigt Rusland, >ooral na de zeer oorlogszuchtige ailikelen in de Nowoje Wremijavan vijandige be doelingen tegen Tuikije, en van het plan zicb van Konstaiilinopel meester te maken. En Rusland verdenkt Oostenrijk van het voornemen, zich door de spoorweg-Verbinding geleidelijk vast te zetten in Saloniki. Algemeen verwacht men, zegt de Standardeen oorlog tusschen Rus land en Turkije. Reeds zijn IOO.UOO man der beste Turksche troepen 111 Macedonië saamgetrokken. En aan de Russische grens in Kaukasiè is het eveneens zeer roerig. Het schijnt niet denkbaar, dat Rusland thans, nog niet hersteld van de slagen die aan zijn leger en vloot in Oost-Azië zijn toegebracht, een strijd om het bezit van Konstanuno- pel zou beginrten. De geruchten van de vorige week over een moordaanslag op den Tsaar schijnen niet geheel zonder giond geweest te zijn Ailhans verschillende bladen komen aan met een verhaal over een afschuwelijk plan om den Tsaar en den kleinen Tsarewitsj te vermoorden De Tsaritsa, zoo zegt hei vei haal. kwam op een avond db kamei binnen waar haar zounije sliep; toen zij zich over het bedj-i heenbong werd zij een brief gewaar, die daar blijk baa 1 met opzet was neergelegd. Zij nam het stuk op en zag dat het een dreig brief was waarbij haar kort en bondig werd verteld, dat de Tsaar en de Tsarewitsj vermoord zouden worden Terstond werd een onderzoek ingesteld en er werd een netwerk van electrische geleidingen gevonden, door het heele paleis verspreid, waaraan zeventien bommen verbonden waren, die op verschillende plaatsen in het paleis waren neergezet. Door op een knopje te drukken bad men alle bommen kunnen laten ontploffen, waardoor beel het paleis in de lucht gevlogen zou zijn. Men begrijpt niet hoe zulk een onderneming in bet paleis onder de oogen der tab ijke wachters uitgevoerd kon worden. De bladen verwachten eene offici- eele tegenspraak, maar beweren dat het verhaal niettemin volkomen juist is. De gouverneur der Kaapkolonie he-ft de vorming van een nieuw ministerie, gelijk verwacht werd. opgediagen aan den heer John X Merriman, den 67 jarigen leider van de Zuidafrikaanscbe Vereeniging, die merkwaardige bijkomstigheid! indertijd deel heeft uitgemaakt van de commissie van onderzoek naar den inval van dr. Jameson in Trans vaal. Vermoedelijk zal de heer Sauer, die onder Rhodes minister van bin- nenlandsche zaken was, doch later leider der oppositie werd, de porte feuille van openbare werken nemen, krijgt de heer Malan, hoofdredacteur van Ois Landdie algemeen als de komende man wordt beschouwd, landbouw en onderwijs, zal de heer De Waal, oen volbloed Afrikaner Linn n'tndsrhe zakpn rprn'-n en de heer Burton optreden als minister van justitie. Bij de vei kiezingen voor den Wetgevenden Raad verkregen de Afrikaner-candidaten 51 000 stemmen en de regeeringscandidaten slechts 25,000. Nu de oorlogsvloot der Vei- eenigde Staten, onder bevel van Admiraal Evans, de Zuidpunt van het Amerikaansche vasteland heeft be reikt, duiken hardnekkige geruchten op, dat de Philippijnen het doel der teis van de vloot zouden zijn. Een bevestiging van die geiuchten was van de regeering niet te verkrijgen maar het wordt niet geloochend, dat in de bocht van Manilla gioote tech nische toebereidselen voor de ont vangst der vloot worden gemaakt. Er is daar thans een vooi raad steen kolen van 135 000 ton bijeen en ei zijn alle maaliegelen genomen tol het verschaff n van lichters toe om ten allen tij Ie 24 groote oorlogs schepen op de snelste manier van steenkolen te kunnen voorzien. RECLAME. De Jonge Meisjes hebben Er is een soort van bloedarmoede waaraan de jonge meisjes op het oogenblik der vorming en waarvan zij telen jaren lal er nog last hebben; men heeft die bloedarmoede met reden „ontwik- kelings-anemie" genoemd. Deze dikwijls voor komende ziekte vcreischt zorgen en een groote oplettendheid, want, verwaarloosd en niet ver zorgd, is zij altijd de oorzaak van een ongeluk kig, smartelijk leven. De Pink Pillen zijn bijzonder geschikt deze ziekte te genezen. Wij hebben nooit hooren zeggen dat een geval van ontwikkelings-anemie met De Pink Pillen zonder succes is behandeld. Onder talrijke getuigschriften kunnen wij er een aanhalen dal ons gezonden werd door inevr. de Jong, wonende te Rotterdam, Paulus-Potterstraat, no 41. Jongejuffr. de Jong: Phot.' Strauss, (Rotterdam) „Ik heb de afoote voldoening, schrijft deze dame, u te berichten dat .de Pink Pillen het meest denkbait goed hebben gedaan aan mijn dochter Leen/je de Jong, -oud 16 jaren. D.t meisje verkeérde gedurende drie jaren in een toestand yarf bloedarmoede .die steeds verereerde en die a^n alle behandejjngen had weerstand geboden. Baar maag koh zelfs geen voedsel meer verdragen en zij \£as buitengewoon zwak geworden; Zij was altiifl bleek en ruslte des nachts niet- Na versch^aene middelen te hebben februikV die geen ^verbetering aanbrachten, ebben i wij een ra^n gevolgd die ons van ver schillende zijdè^gegeven was, namelijk ons meisje de Pink Pillen te doen gebruiken. Die Pink ^Pillen hebben haar inderdaad zeer veel goed gedaan, spoedig kwam haar verloren ge zondheid terug en nu is zij op nieuw sterk en vroolijk en heeft een goede kleur." Dfe moeders moeten de Pink Pillen kennen, zij ziin de schat der gezondheid van alle vrouwen. De Pink Pillen geven bloed met iedere gift, zij geveti eetlust, een goede spijs verteering, krachten Zij doen iedereen goed^zii zijn goed voor alle, gestellen. Zij zijn gemakkelijk te nemen, en zy dwingen u tot^jgéen de mnjste verandering in uwe gewoontenten leefwijze;,Gij leeft als/te voren,maar ^ij leeft beter. ;De Pink Men genezen bloedarmoede, bleekzucht, algtaheene zwakte, maaglijden, rheumatiek. Pr(js I 1.75 de duus, t y.pèr*o drozen Verkrijgbaar bij Snabilié, Groote Markt Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland pn Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. Ook echt verkrijgbaar bij van de Weu, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. Het nieuwe Ministerie. H. M de Koningin heeft Maandag overeenkomstig de voordracht van den kabinetsformateur mr. Heeinskeik het besluit geteekend, waarbij be noemd werdentol minister van buitenl. zaken jhi. mr. De Maraes van Swinderen, gezant te Washington; justitie mr. Nelissen, raadsheer in den Hoogen Raad; binnenl. zaken mr. Heemskerk, lid der Tweede Kamer; marine vice-admiraal Went holt; fi nancien mr. Kolkman, lid dei Taeede Kamer; oorlog lint-gen. Sabron, cln I van den generalen staf; waterstaat mr. Bevers, lid der Eerste Kamer; koloniën Idenburg, gouverneur van Suriname, met lijdelijke opdracht van dat departement aan mr. Heemskerk, nieuw benoemd minister van binnenl. zaken, en tot minister van landbouw, nijverheid en handel A. S. Talma lid der Tweede Kamer. Indien, zooals wel waarschijnlijk is de nieuwe ministers bun ambt met wenscben te vereenigeu met dat van lid van een der beide Kamers der Siaten-Genei aal,«uilen voor hen plaats vervangers moeten worden gekozen, voor de Tweede Kamer te Sliedrecht (voor mr Heem.-keik.) te Rheden («oor mr. Kolkman), en te Tieljerk- -teradeel (voor den heer Talma), terwijl de Provinciale Staten van Zuid-Holland een plaatsvervanger moeten kiezen voor mr. Bevers Mr. Nelissen maakt een plaats open in den Hoogeu Raad. Amsterdam zal een nieuwen wet houder moeten hebben voor mr. Heemskerk, Suriname een anderen gouverneur voor den heer Idenbuig en de generale staf een meuwen chef in de plaats van generaal Sabion. Uok moet de gezant te Washington, jhr. De Marees van Swinderen, ver vangen worden. Landweer. Aangezien bet plan om de landweer- m tan lelie du jaar weder in kampen (legei plaatsen) onder de wapenen te loen komen, gelijk in bet vooruitzicht was gesteld, met doorgaat, maar deze in kazernes zal woiden gelegerd, moes ten de oelenpei lodes aanmeikelijk ver- vioegd worden, opdat half Mei de kazernes weder beschikbaar zijn Voor ■ogies der dan onder de wapenen ko mende viermaanders. Deze vervroeging is in het economisch belang van velen lu de maand Juni, als de hooioogst tan de oide is, kan menigeen met ii asniaaien een aardig dunje verdie nen, van welke verdienste in 11j06 velen versloken zijn gebleven, omdat voor het nieerendeel de opkomst toen juist in die pei 10de viel. Dit jaar zullen ie eersten leeds 6 April komen en Ie laatsien uiterlijk 16 Mei weder naai huis gaan. Men vei wacht, dat deze ueuwe regeling zeer ui den smaak /al vailen van onze landbouwende be volking, tei wijl een legering in de kazernes ten goede komt aan hen, lie in bet garnizoen woonachtig en als zelfstandig patioon aldaar werk zaam zijn. He lichting 1905 komt niet onder de wapenen, te< wijl die van 1903 en 1904 hun laatste vei hchie hm hal ngs oefening gaan bijwonen, om respec tievelijk in 1910 en 1911 den ontslag brief te ontvangen. Landverhuizers. Gedurende hel jaar 1907 zijn uit 'e provincie Friesland 484 personen als landverhuizers vertrokken, vvaar- an 214 hooiden van gezinnen en 270 vrijgezel!-n, veigezeld van 200 vrouwen en 575 kinderen, in het ge h el dus 1259, tegen 1033 m 1906. Vin deze 484 veitiokken 373 naai Noord- Aniei ika, de overigen naar onderscheidene andere landen Naar de godsdienstige gezindten waren zij verdeeld als volgt: 293 Ned Hei vormden. 94 Gei efui meerden, 33 lioomsffi-Katliulo-keii, 29 leden van ei schillende gezindten en 17 tot geeji' gezindte hehoorende. 17 waren welgesteld, 388 mingegoed en 79 oehoeflig Landverhuizing naar Canada. In aansluiting aan vioegei e berichten brengt de Minister van Buitenlamlschi Zakei: lei kennis van belanghebben den. dat, zoolang de legenwoor llge ongunstige toestand van de arbeids markt in Canada aan houdt, aldaai geen» immigranten worden toegelaten, die niet rechtstreeks koinen uit hei land liuuner geboorte of vestiging en met aldaar gekochte rechlsti eekscbe plaalsbiljettei, kunnen vertoonen. -De llagespelers" Eduard Ve.rk.aile heelt onder dezen naam een klein gezelschap gevormd, dat de provincie-zal bespelen oa met de volgende stukken: Candida (een Mysterie in drie be- d i ij ven) naar het Eugelscb, van Bernard Shaw. PariseNus (een tooneelspel in verzen in een bedrijf) naar het Uuitsch, van Arthur Sehmtzler. De Vrouwenhater (der Mi ogyn) blijspel in drie hediijven van Gotthold Ephraim Lessing Een Floieniynsche tragedie (in een be h tjf naar het Eng-Lch) Oscar Wilde. Lanseloet ende Sandiyn (een abel- spel). Haarlemmer staalwater. Door de directie van de Haarlemmer Staalwaterbronnen wordt op ruime schaal een circulaire verspreid, waarin nog eens de aandacht wordt geves tigd op de uitstekende geneeskrachtige wei king van dit nationaal product. Zij deelt daarin o a. mede de uit komsten van een aantal proeven, door Dr. van Linden van den Heuvell in het St. Elizabet's gasthuis te Haarlem genomen en waaruit zonneklaar blijkt hoe in deze gevallen de kwaliteit vai het bloed verbeterd is ua het doe- van een kuur van eenige weken. De circulaire bevat voorts een waim aanbeveling, destijds door Professo Stokvis gegeven, verder do mede- deeling dat meer dan 300 Nedei- landsche Doctoren, door het gevei van een attest, van hun ingenomen heid met het Haarlemmer Slaalwate hebben doen blijken, en ten slotte eei gebruiksaanwijzing. Wij meenen van de verschijnin aan deze circulaire eenigszms meer dere pluhlicileil te moeten geven omdat het hier geldt steun te vei leenen aan een nationale zaak, rti verdient nog eens meer onder de aan dacht van het Nederlandse!) publiei te worden gebracht. Hel rappoi t va- de Staalwatei commissie, dat met be langstelling wordt tegemoet gezien is nog niet bij den gemeenteraad v u (laailem ingekomen. De Staatscourant bevat de akte van oprichting van de Amersfonrtsche houtwarenfabriek voorb. Wesselman Co., te Leus ten. Doel het oprichten en drijven van één of meer fabrieken van bamboe-, riet-, stroo- en houtartikeleii, het uit oefenen van handel in zoodanige artikelen of waren en het verrichten van datgene wat met zoodanige fabricage of handel in verband staat of daaraan bevorderlijk kan zijn. Duur tot 31 December 1956. Kapitaal 1 190 000, in 200aandeelen. elk f500, verdeeld in 4 seriën, iedei van 50 aandeelen. Voor de eerste maal directeuren de heeren J. J. Wesselman en W. H. M. Lagerwey. De vereeniging «Handel en Nijverheid" alhier, vergadert, op Donderdag Fehr. as ter henoe ining eener commi-sie tot onderzoek naar de inrichting en werking van eiermijnen. Ter behandeling v.in het vei slag van den secretaris omtrent den alhier te houden algemeene vergade ring van den Stenografenbond «Groote" en van andere ingekomen stukken. DeChr.Jorigedochiersver «Weikt zoo lang het dag is" viert lieden avond haar Jaarfeest in het gebouw Eben Hauëzer. Donderdag 13 Febrnaii, 'savonds half acht zal Ds. P. S Meeiburg in de groote zaal van «De Arend" een lezing houden over den grooten -lichter Bernaid ter Haar, ten bate >an het bouwfon Is van de Chr. .longelmgsver. Ps. 119 9 Maandagmiddag, omstreeks 2 uur. is achter de oude begiaafplaats, in de beek, het lijk gevonden van een tol nog toe onbekend persoon, van omstreeks 40 jiar Hel was reed- lol ontbinding overgegaan en is naai de begraafplaats overgebracht. De kleeding bestond uit bonkerd, broek en laarzen. Een portret ligt aan het bureau van politie tei inzage. Niet de officier van gpzondhei-i le klasse van het O. I IpgerJ Bonk doch zijn vpel oudere collega J C Blonk is afgekeoid en zal den dienst met pensioen vei laten. Bij hel le reg. Huzaren alhier wordt gedetacheerd de le luit R Schuuiman van de arlillerie O I leger; en bij het le reg. veldartillerie de le luitenant K. II Bolt van het reg. infanterie, beide leerlingen der lloogere Kiijgsschool Het le elftal van Quick won Zondag van haar naamgenoote te Nijmegen met 1—0. Het tweede elftal hield op haar terrein aan den Leusderweg (J. V. V. II er met 41 onder en staat nu no. 1 in de le klasse U P. V. B. Een potlood is een artikel dat door millioenen meuschen van eiken leeftijd en stand dageltjksch wordi gebruikt. De meesten zullen zich daarbij echter nimmer hebben afge vraagd hoe, of op welke wijze dat practische middel tot het neerschrijven zijner gedachten is ontstaan. Toch is zulks wel interessant. Zoo kan men nu in de vitrine van Slot- houwer's Boekhandel, een dooi de wereldbei oemde firma Johan Fabei vervaardigd platena hezicntigen, waar in het potlood ut de verschillende phasen, die het bij zijn vervaaidiging ondergaat, wordt voorgesteld. 3S6ate STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 10 en 11 Febr. 1908. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur 1. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort i Breede3traat 22) zijn aan de navol- rende nummers te beurt gevallen Prijs van f100 op No. 9075. Prijzen van f 70. 513 1249 2154 2220 2428 2464 9825 10074 10099 13068 15038 en 15800. Te zamen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 535 556 1238 1264 1272 2161 2165 2176 2211 2224 2230 2237 2238 2377 2440 10071 10072 10095 11083 11110 11126 11128 15004 15005 15014 15023 15026 15342 15349 15351 15366 15797 20256 20883 20886 20893 20901 20912 20916 20935 en 20936 Valsch geld. De «Maasbode" meldt aangaande Ie ontdekking van valsch geld te Gouda: «Vrijdagmorgen deden de conimis- -aris van politie, de heer W. N. van Garderen, veigez'-ld vanden inspecteur, den heer Berteux, en den hoofdagent, rechercheur Roos, een inval in bet perceel, gelegen in de Vlamingstraat, waarin gevestigd is een weikplaats voor den aanleg van electrische schel len en geleidingen, welke door zekeren .1. Saalbach wordt gedreven en uit geoefend, op grond van vermoeden, ■lat daar valsch geld (zilvei) woidt gemaakt. Naar wij vernemen, moet de politie met de arrestatie wegens openbare dronkenschap van zekeren P. Holman bij alle Gouwenaars bekend onder den naam van «Piet de Lamme" een zeer berucht en bij de Justitie bekend persoon, den draad in handen hebnen gekregen van dpze valscbe mnnterijbij fouilleering namelijk moet op Hofman valschgeld zijn bevonden, terwijl de bewoneis van omliggende straten beweren van den zelfden Hofman al maanden geleden valsch geld, o.a. een kwaï tje te hebben ontvangen, dat deze bij ontdekking dan onmiddellijk terugnam en met goed geld verruilde. Deze Hofman die niets verdient en veel drinkt, schijnt de uitgever van de munt te zijn. terwijl hij veeltijds in de werkplaats van J. Saalöach ver toefde De laatste, die huurder van net atelier is, weid mede gearresteerd en een doosje of kistje met onbeken den inhoud door de politie in beslag genomen. De beide vei dachten zijn in verzekeide bewaring, zoodat spoe dig wel meer door het geregeld voort gezet onderzoek der politie aan den dag zal ko nen. Na een uur in de werkplaats te hebben doorgebracht, vei trok de politie met medeneming van J Saalbach, die er zeer ontsteld uitzag Het «Alg llbl." vei neemt nader nog: «De politie zet haar ondeizoek nog steeds vooi i Een paar werklui-en eri gereedschappen weiden in beslag genomen. Beulen verdachten, J. S. en P H., zijn naar Rotterdam over gebracht; laatstgenoemde bekende guldens te hehhen uitgegeven, waar van hij wist, dat zij valsch waren." Op het Sclievening-che Wandel- hoold wordt ui den laaisten lijd vóór en na het vriezend weder, zóóveel visch gevangen, dat het getal lief- hebbeis en broodvisscheis met den dag toeneemt, niet alleen van Scheve- ningen, maar ook uit Den Haag, ja, zelfs uit Rotterdam Eene vangst van enkele honderden visscben meest bot en scharren, maar ook wel andere soorten behoort niet tot de zeld zaamheden. De vangst vindt gemak kelijk koopers, en de visschers gaan met een goed daggeld naar huis. Meestal wordt gevischt met de lijn, waaraan een aantal haken door schelp dieren onzichthaar zijn gemaakt. Het gebeurt wel, dat met één trek 40 a 50 visschen tegelijk worden naar hoven gehaald. Bij goed weder trekt deze visscherij heel wat toeschouwers naar het Wan- delhoofd. Men schrijft uit Drente aan het N. v. d. D Het smokkelen van graan naar Duitschland woidt tegenwoordig zeer sterk gedreven. Zoowel van handelaars in granen als van landbouwers woidt vooral rogge bij wagenvrachten op gekocht en te gelegener tijd heimelijk

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2