NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. ..Op dsn terugweg naar Helüg Rusland. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDA6. Bestrijding van den Woeker. Plaatselijk Nieuws. No. 17 Woeoftdag 26 Februari 1908. Zev«a~en-djertig*te jaargang. Amersfoortscke Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke Nummer» 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeatraat 77. Telephnonn». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Niet lang geleden is door het Kamerlid Dr. Bos, een der oprichters van de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker, in een der organen van de dagbladpers een uilnemende uiteenzetting gegeven van hel streven dier Vereeniging en de nadruk gelegd op den omvang en den ernst van het kwaad, tot welks bestrijding deze Vereeniging zich heeft aangegord. Het is ons voornemen niet in die beschouwingen terug te treden. Maar wij hebben er aanleiding in gevonden om, afgescheiden van dit betoog, eenige opmerkingen in bet midden te brengen, ten einde de overtuiging te versterken dat het inderdaad mo gelijk is, met hoop op gunstigen uit slag dit euvel te bekampen. liet bezwaar, dat men steeds hoort opperen door degenen die van het vraagstuk geen ofslechtsöppervlakkige studie bobben gemaaW,richi zich hoofdzakelijk tegen het denkbeeld van een wettelijke bestrijding van den woeker en komt hieiop neder, dat het onmogelijk is, aantegeven, wat onder dit begrip valt te verstaan. Men wijst dan gemeenlijk op het liasco, door de oude woekerweigeving gemaakt, waarin bepaald werd, welke rome als maximum maa worden ge vorderd bij het ter leen verstrekken van gelden. In de eerste plaats zij nu opge merkt. dat er behalve wettelijke maatregelen tegen den woeker, nog andere middelen ter bestrijding zijn, waaraan de doeltrefiendheid ieder in het oog moet springen. Wanneer degenen, die thans door dat de bestaande credietinstellingen in hun behoeften niet voorzien, genood zaakt zijn hun toevlucht tot woeke- laar» te nemen, in de gelegenheid worden gesteld zich te wenden tot instellingen, uitsluitend opgericht in hun belang, spreekt het vanzelf dat de woekeiaars minder te doen zullen kiijgen. Oprichting van zoodanige instellingen is dus in de eerste plaats gewenscht. Maar tevens is het een feit, dat velen hetzij uit onbekendheid met het bestaan van zoodanige instellingen want hier en daar. zij 't nog op te weinig plaatsen, zijn zij er reeds hetzij uit onbekendheid met de groote gevaren die hen bedreigen indien zij de voorkeur geven aan inrichtingen, die misbruik maken van den geldnood, waarin zij verkeeren, toch io de han den van woekeraars zullen blijven vallen wanneer niet zorg wordt gedra gen voor doeltreffende voorlichting van het publiek. En zoo blijkt dus een tweede af doend middel ter bestrijding van deze maatschappelijke kwaal gelegen in het verbreiden vari kennis omtrent den waren aard dier pandjeshuizen, voor schotbanken, enz. die vooral in de groote centra van bevolking zoo talrijk zijn. Het publiek moet leeren, voor zichtig te zijn en zich niet te laten misleiden door die schoonschijnende advertentiën waarin geld op gemak kelijke voorwaarden met of zondei borgen, wordt aangeboden. De arbeiders en kleine luiden moeten doordrongen worden van de schrome lijke gevolgen welke hetgebruik maken van particuliere pandjeshuizen maai al te vaak met zich mede sleept; het moet een schande worden zich naar zulk een inrichting te begeven liever dan gebruik te maken van de diensten der gemeentebank van leening, wan neer men in nood verkeert. De volksovertuiging moet zich kan ten legen het ongehinderd, ongeregeld voortbestaan van die woekerhuizen, die ontucht en misdrijf in de hand werken, hel kind opvoeden tot een leven van leugen en bedrog en de beste sappen zuigen uit bet merg der natie. Gaat men nu na, wat op dit gebied tot nu toe in Nederland is verricht, dan moet het antwoord zeer onbe vredigend luiden. Hier ligt een groot terrein braak, een terrein, waarvan zelfs de omvang, ondanks enkelap rij- zenswaardige onderzoekingen als van de bekende »Nuts"-commissie, nog in geenen deele volledig bekend is. De Nationale Veieeniging tot Be strijding van den Woeker is bezig dat terrein te verkennen. Zijkoesteii de hoop, eerlang den stool te kunnen geven tot de oprichting van waarlijk goede credietinstellingeneene Com missie houdt zich met de voorbereiding daarvan sinds enkele maanden bezig zij tracht te komen tot de vaststel ling van een «zwarte" en een «witte lijst" der bestaande credietinstellingen. Maar reeds thans bleek deze taak zóó omvangrijk, dat de Commissie, welke dit werk ter hand zou nemen, besloten heeft, zich voorloopig alleen tot Den Haag te bepalen. Tot Den Haag alleen En dat, terwijl toch in Amsterdam en Rotterdam, om slechts deze twee plaat sen te noemen, zeker niet minder credietgeiegenheden zullen zijn die met een zwarte kool dienen geteekend te worden. Maar wil men komen tot een alle gemeenten van ons land omvattend underzoek, dan zal het vóór alles noodig zijn dat bet aantal leden der Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker vertien voudigd zij. opdat in alle streken van ons land de kiacuten aanwezig rnogen zijn die zich met dit waarlijk niet gemakkelijk werk willen belasten. Wat overigens het wekken dei volksovertuiging betrpft, in dit opzicht valt reeds eenige vooruitgang te con- stateeren sinds deri korten lijd dat hier te lande de georganiseerde woe kerbestrijding gevoeid wordt. De pers, dat machtig wapen der publieke opinie. de, door den woeker veroorzaakt, althans iets geringer zij. Het is dus alleen de vraag en dit wordt door de tegenstanders van woeker wetgeving in twijfel getrok ken of zulk een wetgeving moge lijk is. Welnu, daarop wordt het meest welsprekend antwoord gegeven door de zeldzaam volledige en uitvoerige verzameling van buitenlandsche wet geving, welke thans bij de Nationale Vereeniging tot Bestijding van den Woeker in studie is. En wanneer men daarbij let op den zeer recenten da tum van veischeidene dier wetten, dan valt daaruit reeds af te leiden dat de bewering, als zou de woeker wetgeving ieis zijn dat tot de oude doos behoort en volledig fiasco heeft keraars een gevoeligen knauw krijgt en door een krachtige woekerwetge- ving aan ergerlijke misbruiken paal en perk worde gesteld. zweeg tot voor weinig jaren over dit gemaakt, eenvoudig uit de lucht euvel. Thans bevatten onze bladen herhaaldelijk berichten, artikelen over het vraagstuk, dank zij vooral de rustelooze activiteit, dooi de reeds hei haaldelijk genoemde Vereeniging ontwikkeld, die zelf door het uitgeven van een propagandablad, voortdurend de aandacht voor de zaak levendig houdt. En dat ook in Regeeringskiingen haar streven met sympathie gevolgd woidt, bewijst wel het feit dat gelijk dezer dagen werd gemeld de Vereeniging van het Departement van Binneiilandsche Zaken eene op naar verzoek door tusschenkomst van het Departement van Buitenlandsche Zaken bijeengebrachte omvangiijke verzameling van de woekerweigeving der verschillende landen mocht ont vangen. En zoo zijn wij dan thans ongemerkt weder gekomen tot het vraagstuk van de wetgeving tegen den woeker. Dat deze gewenscht is, ook voor ons land, zal wel door weinigen worden ontkend. Zoolang immers met ieder dooi dron gen is van de noodzakelijkheid zich indien hij geld noodig heelt alleen te wenden tot betrouwbare ciedietin- stelhngen zoolang niet ieder in slaat is, het kaf van het koren te scheiden zoolang niet ieder terecht kan hij een goede credietgelegenheidzoolang dei halve woekeiaars nog in de gele genheid zijn, slachtoffers te maken, is het een plicht van den wetgever in het beluig van ous volk ervoor te waken dat er zoo weinig mogelijk slachtoffers vallen en dat de woeker praktijken binnen zekere grenzen te rug gedrongen worden opdat de ellen gegr-pen is. Wij hopen later eens uitvoeriger op dit belangrijke onderwerp terug te komen en willen thans slechts dege nen die beweren dat het begrip «woe ker" niet valt te omschrijven, ant woorden dat bet in tal van buiten landsche wetgevingen met groote juistheid omschreven is ongeveer in dezen geest, dat als zoodanig valt aan te meiken het misbruik maken van den nood, de onwetendheid of licht zinnigheid van een ander om van hem een voordeel te bedingen dat in ver band met de in normale gevallen bij dergelijke overeenkomsten geldende gewoonten onevenredig hoog is tegen over hetgeen hij van zijn schuldeischet ontvangt. Bij een dergelijke omschi ij ving lieefi men niets meer te maken met het >lellen van een voor alle tijden en gevallen geldenden maximum-rent--- voet, gelijk in de vroegere wuekei- wetgeving geschiedde. En dat het bedrijf der pandjeshuis houders en houders van het vooi scnotgelegenheid in 't algemeen nie aan regleuieiiteering zou zijn te on derwerpen, wie zal het willen beweren Doch laat ons met vooruitloopen op de resultaten van de studie, dooi de Nationale Vereeniging tot Beslrij- ding van den Woeker ondernomen en ons bepalen lot het uitspreken van de noop, dat zeer veh n zich gedrongen zullen gevoelen zien bij die Veieeniging aantesluiten (Ie Secretaris is de heei J. M. Maury, Groothertogiuiielaan 121, Den Haag) en net streven der Veree niging moge bekroond worden met den uitslag dat het bedrijf der woe Door de marktcommissie der veree niging Handel en Nijverheid" is aan het Bestuur dier Vereeniging het navol gend antwoord gezonden op het nader advies van Burgemeester en Wethou ders dd. 6 Februari j.l. aan den Raad der Gemeente Amersfoort inzake de Marktverbetering, met verzoek, ook dit aan den Gemeenteraad te zenden. Het is onze overtuiging, dat door het vele geschrijf over de marktbe- weging de hoofdzaak dreigt te ver stikken. Om die reden willen wij slechts de hoofdzaak bespreken. Wij nemen beleefd de vrijheid, ern stig op te komen tegen de bewering als zouden wij verbetering van het marktwezen vragen voor aanvoeren die nog niet bestaan. Ter wederlegging van die bewering van Burgemeester en Wethouders wil len wij slechts woordelijk releveeren wat wij in onze onderscheidene, aan den Raad gerichte stukken, schreven. 1. Onze conclusie pag. 11 van ons rapport, dd. 3 Januari 1907, luidt: «Concludeerende meenen, wij te mogen zeggen: »dat verbetering van de marktplaat sen in het belang zal blijken van het marktverkeer te Amersfoort en daar door in bet voordeel van de Gemeeate in haar geheel; «dat verbetering van de marktplaat sen mogelijk is <5ok voor een Gemeente als Amersfoort. Immers volgens de hierboven meegedeelde Begrootingeu zal noodig zijn voor de geheele uit voering van ons plan een bedrag van f30.000, terwijl volgens hoogst matige raming de inkomsten uit het markt- geld, ook zonder dat het markt verkeer toeneemt, zullen bedragen f3350. »Een bate van f3350 per jaar dekt dus ruim de rente en aflossing van het kapitaal en de meerdere kosten van inning en toezicht, noodig voor de zóo dringend gewenschte verbete ringen." 11. Bijlage B, d.d. 8 April 1907, behoorende bij het request aan den Raad der Gemeente Amersfoort van 12 April 1907, luidende o.m. "Voorts zegt de Kamer, dat door "Handel en Nijverheid" gerekend wordt op producten, die er nog niet zijn en UIT NORMAN HANSEN'S «TOEMAN" OF Ixaxt -van. E5-u.slan.ci. Vsrhalen sit den Russlsch-Japanschen oorlog naar het Deeuech. 31) De ouden van dagen zijn of reeds dood, óf op het punt van stervenallen lijden aan scheui biuk, hunne tanden zijn aan den wortel ontvleeschd, hunne lichamen bedekt met pijn lijke zweeren en langzamerhand beginnen hunne uitgehongerde lichamen op te zwellen zoodat de drooge en gerimpelde huid gaat scheuren. Er zijn veel kinderen gestorven, en haast geen der kinderen, die in den winter geboren worden, zullen oud genoeg worden om de lentezon te kunnen zien. Toch zijn de kinderen de eenige levende wezens die gij hoort, wanneer gij de dorpen doortrekt; dag en nacht schreeuwen ze van de honger, en ze kunnen den slaap maar niet vatten. Zoo lang gij U binnen de grenzen van een dorp bevindt is het gekerm der kinderen het eenige geluid, dat gij hoort, en net zoolang tot gij wéér een ander dorp onder zijn dik sneeuwdek in het gezicht krijgt hoort gij liet nog altijd. «Er is niets eetbaars meer te krijgen; het laatste beetje gerstenmeel is vermalen ge worden met kortgesneden stroohalmen en zaadkorrels van wilde grassoorten oin er een soort zuur en beschimmeld brood van te bakken, dat veel lijkt op zwarte stukken ge droogde turf. Daarbij drinken ze een thee die ze trekken van wilde gedroogde kruiden, die ze op het veld zoeken en na zulk een maal leggen ze zich neer op de koud ge worden steenen vuurplaten, altijd geduldig wachtend of de zon nog niet komt, zoo als in die gelukkige winters van vroeger tijd, toen er nog hooi en stroo was en genoeg hout en turf om hunne isba's te verwarmen die winters toen de doodsangst voor den honger hen niet zoo wreed kwelde en toen de kinderen niet altijd door schreeuwden zooals nu, want zij houden eerst op met kermen wanneer de honger en de ellende hun den laatsten adem heeft doen uitblazen. «Vriend, wanneer gij eens wéér in ons land komt, zal ik je eens meènemen in mijn slee als het mollige witte sneeuwdek over de steppen ligt, dan zal ik je onzen Russischen winter laten zien en de lichtblauwe rook die uit de isba's in de dorpen in de drooge zuivere lucht omhoog stijgt. Maar een nieuwe sneeuwstorm, gevolgd door nog een en nog een stuift over de onmetelijke vlakten en ten laatste zijn alle dorpen onder de sneeuw begraven. Dan worden die mooie blauwe rookzuilen van de houtvuren hoe langer hoe minder en eindelijk ziet gij rondom te vergeefs naar eenig spoor van rook uit. Alle teekenen van leven zijn weggevaagd geworden door de ijzige koude en door de opeengehoopte sneeuw. «Onder dat helderwitte doodskleed slaapt het volk der steppen zijn langen winterslaap het slaapt, lijdt en sterft eindelijk onder de sneeuw. Rossiya, Russiya, gezegend zij Uw naam." EINDE.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1