waarvan het onzeker is dat zij hier ooit geproduceerd zullen worden./; //Deze bewering i9 onjuist. //Onze berekeningen op pag. 10, zijn genomen naar den bestaaiiden toe stand, dus berekend naar de pro ducten, die reeds worden aange voerd." Door aanhaling slechts van het bovenstaande meenen wij, dat het iedereen duidelijk zal zijn, dat Bur gemeester en Wethouders van een onjuiste Stelling uitgaan. Waar Burgemeester en Wethouders beweren, dat de Hof als ruim, onbe bouwd plein vooral voor volksfeesten, jaarmarkt, enz. behouden moet blijven, wenschen wij deze vraag te stellen Waarom is dan de muziektent van den Hof naar elders verplaatst? Wat de j aarmarkt (of kermis) betreft, verwijzen wij opnieuw naar ons rap port dd. 8 Januari 1907, waar wij lezen op pag. 6: «Op de door ons aangegeven wijze zou aan de Noordoost-, Zuidoost- en Zuidwestzijde een weg vrijblijven van 10 M. breedte en op het achter ge legen gedeelte (Noordwestzijde) luistert wel gij, die de Gemeente- financiën beheert zou ruimte blijven voor de veel gevende, maar toch nog meer nemende stoom-caroussel. «Uit dezen laatsten zin zal het U duidelijk zijn, dat we kermis of, juister gezegd, de opbrengst der staan plaatsen van tenten en kramen ge durende de jaarmarkt niet uit het oog hebben verloren. «Een staanplaats voor de stoom- caroussel wezen wij reeds aan; op Appelmarkt en Groenmarkt kunnen andere inrichtingen, die wat meer ruimte behoeven, worden geplaatst langs de markthallen, op het Havik en de Varkensmarkt, kramen entent jes, enz. enz. «Omdat een paar jaar geleden door den Gemeenteraad is besloten tot dislocatie der kermis, werken wij dit besluit door de voorgestelde regeling in de hand." Omtrent ons voorstel tot heffing van zeer minieme marktgelden zijn wij zoo vrij op te merken, dat, waar Burgemeester en Wethoudersbezwaren hebben, omdat plaatselijke toestanden het beletten, zij in gebreke blijven daarvoor eenig bewijs te leveren of dien toestand eenigszins nader aan te duiden. Ten slotte vermeenen wij in her innering te mogen brengen, dat in de Memorie van toelichting van ons marktrapport niet wordt gezegd, dat de tuinbouw hier slaapt, maar wel: «de tuinbouw in uitgehreiden zin." Hiermede bedoelen wij het bedrijf, zooals dit thans o.m. in het Westland wordt uitgeoefend. Waar wij in ons rapport zeggen, dat de verkoopplaats voor de groenten hier niet beantwoord aan de tegenwoordige behoefte, m. a. w. dat in den drukken tijd hier uu reeds ruimte te kort komt, waardoor te middernacht de plaatsen reeds worden bezet, geeft dit duidelijk aan, dat door ons verbetering wordt ge vraagd van de marktplaats ten be hoeve van producten die nu reeds worden aangevoerd. De Markt-kommissie J. van der WAL Kzx. Voorzitter. JOHs. van der MEIDEN, Secretaris. Amersfoort, 20 Februari 1908. In de gisterenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad ontbraken niet minder dan zes leden. De heeren Jorissen. Rolandus llage- doorn, Van Kalken, Oosterveen en Hamers hadden bericht gezonden ver hinderd te zijn de vergadenng bij te wonen, de heer Salomons niet. De notulen der in Januari gehouden vergadering werden goedgekeurd zoo als ze door de secretaris waren ont worpen. Van de reeks ingekomen stukken, waarbij de noodige goedkeuringen van raadsbesluiten door H.H. Gedeput. Staten, vermelden wij als voor onze lezers het belangrijkst: een Koninkl. Besl. waarbij de jaarwedde van den commissaris van politie wordt vast gesteld op f2400.adressen van de Kamer van Koophandel te Nijkerk en van de afdeeling Nijkerk, Putten, Ermelo der Nedeil. vereeniging voor Tuinbouw tot ondersteuning van het verzoek der vereen. Handel en Nijver heid om verbetering van het markt wezen; een verzoek van den Bond van Harmonie-corpsen om bij het in de a.s. zomer alhier te houden concours over een gedeelte van het plantsoen te mogen beschikken en een verzoek om ontslag met 1 Mei van den heer Stokvis, leeraar aan de H. B. S in verband met zijne benoeming bij het Middelb. Onderwijs in Ned.-Iudië. Tot onderwijzer aan de openb. lagere school tweede soort werd be lui ro'l i« In-er K. We-ier h.-ek te Epe. Een voorstel van Burgemeester en Wethouder* tot goedkeuring van de r. keuing en verantwoording van de Kamer van Koophandel on Fabr ieken over 1907, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f206.98 werd z. d. en z. h. st. goedgpkeuid. De Kamer van Koophandel te Leiden had een schrijven gezonden aan den Raad ter medewerking tot het bekomen van eenheid van tijd Burgemeester en Wethouders stelden voor een adres van adhaesie te zenden, ■loch zich er buiten te houden welke tudiegeling wordt ingevoerd, hetgeen door den Raad z. h. st. wordt goed gekeurd. Vooris werd besloten het navolgend adres aan H. M de Koningin te zenden Mevrouw I Geelt inet d6n meesten eerbied te kennen, de Raad der Gemeente Ame/sfoort, dat hij met groote belangstelling heeft kennis g -nomen van het aan Uwe M-ijesieit gericht ad-es van een Comité, zich ten doel stellende hel vprkiijgen van een scheepvaart water vin de Rijn, door deGeldersche «aller en de Eetn, naar /ie Zui leizee; dat de tot stand knrning van een scheepvaartwater, gelijk dit duor het Comité verzocht wor.it, van zeer gi out belang voor de Gemeente Amers foort is; dat wel is waar de Gemeente Amersfoort gelegen is aan een aan tal spoorlijnen doch dat het ont breken van een 'toelmatigen ver keers weg te water de uitbreiding van haai handel en nijverheid belemmert; dat de tot standkoming van het meergenoemde scheepvaartwater on getwijfeld een zeer gunstigen ui'loed zal hebben op den vei dei en bloei en de ontwikkeling van handel en nijverheid der Gemeen ie Aine/sfoori Redenen waarom hij Uwe Majesteit eerbiedig vei zoekt, hel adres van hei bovengenoemde Comité m gunstige ovei weging te willen nemen. 't Welk doende, enz Weihouder Vis>«r biacnt teven een woord van huhle en dank aan de commissie en liaieu vooizitlei onzen burgemeester voor hetgeen /.ij in het belang onzer gemeente reeds deed en sprak namens den Raad de wensch uit dat de commissie succes mag hebben op haar pogen om Amsler'lam met di-n Rijn ie vei bin den door mul iel v aii een kanaal .looi Ie G'|| leisclie vallei. Een voorstel van h-t Dag Be-i. ui uit /Ie post voor onvoorziene uit gaven een bedrag au f75.te be talen als bijdrage, dei gemeente in de voorloopige kost n vooi bovengenoemd kanaal die m totaal I 162.50 he iragen werd z d en z h. st. goedgekeurd. Vei volgens keurde de Raad eene wijziging der begrooting dien-t 1908 goed. in verband met het verhoogen der jaarwedde van den bui gemee-ter. Een vooi stel van Burgemeester en Wethou Iers betirffende restauraue van schilderijen in hel Raadhuis wordt mede z h. st. aangenomen. Dit voorstel van hel Dag. Best. luidt in zijn geheel als volgt: Het heeft onze aandacht getrokken, dat eenige portretten op het Raad huis in een slechten toestand ver- keeren. De Hoofddirecteur van 's Rijks museum te Amsteidam, jiu.B. W F van Riemsdijk, was zoo beieirlwillig op ons verzoek ons hierin van advies te willen dienen. Deze deskundige i* van meening, dat spoedig herstel dringend noodig is en deelt ons het volgende mede: le. portret (hangende in de kamer van den Secretaris) van den broeder van Johan van Oldenbarneveldt is een hoogst verdienstelijk portrei uit het begin der 17e eeuw, dat veel geleden heeft en vroeger reeds is gerestaureerd. Het paneel is krom getrokken en de verf bladert sterk af. 2e. portret (hangende in de kamer van den Burgemeester) van Prins Willem V. geschilderd op doek; zeer goed portret door den hofschilder Benjamin Bolomeij, dat merkwaardig is omdat bet afwijkt van de meer algemeen bekende portretten van den Prins. Het schilderij moet verdoekt worden en met zorg gerestaureerd. 3e. portret (hangende m de kamer van den Burgemeester) van Prins Willem I, op doek in de oorspron kelijke eikenhouten lijst Het is een goed poitret dooi of naar Mierevel dat moet worden verdoeki; de lij-t moet van de verf worden ontdaan eu gedeeltelijk verguld De overige portretten en schilderijen bevinden zich in goeden tnestand. De herstelling wordt door den lieer Van Riemsdijk dringend noodig ge- acnt, terwijl, naar zijn oordeel /Ie kosten, bedragende f235 ten volle verantwoord zijn in verband met de waarde der stukken. De Burgemeester heeft ons verzocht le willen bevorderen, dat deze restau at ie vooi zijn rekening mag worden uitgevoerd, nu door de Gedeputeerde Staten van Utrecht, tegen zijn uit- drukkelijken wensch, zijn jaai wedde reeds met ingang van 1 Januari 1908 op f3000 is bepaald, waarop bij het vaststellen der begrooting voor 1908 met geiekend kon worden. Wij hebben derhalve de eer U «oor te stellen ons toestemming te verleenen de genoemde stukken lij/le lijk uit hei Raadhuis te vei wij/leren, ten einde deze de noodige restauratie le doen ondergaan. De neer Heyligers maakte zich tot lolk der gemeente dooi aan haar Hoofd dank te brengen voor het loyale aan bod om de kosten dezer restauratie te willen dragen E«n voorstel van Burgemeester en Wethouders tot betaling uit het ai tikel van onvoorziene uitgaven van een bedrag groot f _6 64' tei overname van giond aan «le Punlenburgerlaan werd z d. en z li st. goedgekeur«1. Daaiop kwam aan de orde de noofd- sch'Uel van hei menu: Rapport en voorstel van Burge meester eu Weihouders heiiellende de verbouwing van het heerenhuis ii a. en van /Ie boschwachterswoiulig op iiB.rknoven" en betrtdlenle de exploitatie van het heerenhuis met «enige daaibij gelegen terreinen. Bui gerneesiei en Wethouders bad- deti hul ontwerp van /Ie commissie lot Bijstand li. T beheer van tiet laiul- goeil iiBii khoveii" tot liet hunne ge maakt, daar zij zicu mei de beschou wingen en conclusies daarvan geheel konden veieenigen liet schi ijven /Ier bovengenoemde commissie mi-li in zijn gen-el als «olgi: Op leu ■ouigiout stellende, dal net loei >an Raadsbesluit van Septemb' r l9i>7, No. 310, t«»t aan koop van sBiik /o-eii" I- geweest nei verkrijgen van een mooie, üoschrijke openbare wandelplaats, meenen wij, «lat deze bedoeling net meest tot haai echt zal kooien, indien bet bezoek van Ie bosseiien zoo aantrekkelijk mogelijk gemaakt ivordt. In buoge male kan uieiioe medewrikeu bei al/laai slicnten van een goed uige- richi koffiehuis, waar wandelaars de gelegenheid vinden te rusten, huis gezinnen met kinderen een vrijen dag ul mi Mag kunnen dourbiengen, waai bezoekers van buiten de Gemeente een rustplaats na hunne wandelingen in de bosscbeu kunnen vinden eu waar ook gelegenheid is tot verblljl sen pension" voor hen, die in de scuoune bosschen rust of herstel van gezoiniln ld zoeken. Aangezien hei hiei betielteeu eigendom van de Gemeente, zal op den voorgrond moeten staan, dal de exploitatie in geen enkel op zicht reden lot klagen mag geven eu dat het geheel een zoodanig aanzien moet veikujgen, dal het als 'l waie tot een bezoek van hel landgoed uit lokt. We meenen, dat wegens deze eischen eene onderbaridsche verhui ing de voorkeur verdient boven een publieke; bij eene publieke veihuruig toch het bijkans onmogelijk, die eischen te stellen ten opzichte van den pei- soon van den huurder, waaraan deze moet voldoen, indien hij eene ge meentelijke inlichting als deze naai bebooren zal exploiieeren. De Com missie heelt zieti daaiom op ruime schaal gewend tot verschillende per sonen. die naar haai ooi deel in aan merking kwamen voor een venturing, met het resultaat, dat zij U het hierbijgaaud cuncepl besluit kan aau- oieden, tei toelichting waarvan hei volgende dtene. Het heerenhuis in zijn tegenwoor dige» toestand moet belangrijk ver anderd worden, indien het op be hoorlijke wijze voor het aangegeven doel gebruikt kan worden. De kosten van de noodzakelijke veranderingen worden geraamd op I613J eu be staan in hoofdzaak in de volgende werkzaamheden het bijbouwen van een 3 tal waranda's, het uitbreken van een muur, ten einde van twee kameis éen groote te maken, het maken van een grooten waterdichten kel'lei (waar au de kosten wegens den waleistamt zeer noog zyn), nel bijhouwen van piivalen met watei- (loorsp'jehrig, het vei bouwen van eenige kleine vertrekken Wij zijn van oordeel, dat de boven genoemde werkzaamheden beslist noodzake'ijk zijn voor het gebruiken van het heerenhuis als koffiehuis Voorts achten wij het van veel belang, indien <le huurder gelegenheid heeft eenige personen sen pension" te houden. Het is toch niet te ont kennen, dat liet van vele wisselvallige ïnvlop'ien afhangt of het bezoek van het koffiehuis zóu groot zal zijn, dat de huurder eene belooning voor zijn arbeid zal ontvangen. Door hern de gelegenheid te geven in den zomer eenige kamers voor het houden van pension beschikbaar te hebben zal ook aan bet bedrijf van den huurder meer vastheid ten grondslag liggen. Hierbij moet worden opgemerkt, dat het ook in 't belang van de Gemeente is dat de. eerste huurder dadelijk in de gelegenheid zij, zijn bedrijf goed ui te richten. Het is om deze redenen, dat de commissie U voorstelt, boven de meest oostelijke muur aan den voorgevel de verdieping uit te breiden. In 't geheel zullen dan op de boven verdieping 5 kamers (waarvan 2 kleine) voor pension geschikt zijn Het gevolg van «leze verbouwing zal tevens zijn, dat het huis een geheel ander aanzien zal verkrijgen. De kosten voor deze uitbreiding worden geraamd op I 1004, welke uitgave wij in alle opzichten vei antwoord achten, lettende op de zeer belangrijke verbetering die hier door verkregen wordt. Wij hebben nog overwogen of eene >erbouwing op grooter schaal mogelijk is, maai zijn, wegens de hooge kosten, lot eene ontkennende beantwoording gekomen Onder de huur, zooals deze in het concept besluit nader is omschreven, is begrepen een gedeelte van den moestuin en een kleine weide (gedeel lelijk respectievelijk van ile peiceelen no. 1741 en 1255) Voor het exploi- teeren van het kollienuis heeft de huurder deze peiceelen noodig vooi liet verbouwen van groenten en het nouden van een of meer koeien. Tevens /.iju onder de hum begiepen de ter- leiuen (woeste giond) nos. 1598 en 1599 De buurdei acht net voor het welslagen zijnei onderneming nood zakelijk eveneens de beschikking te nebben over die peiceelen, teneinde aldaar feestelijke bijeenkomsten te orgamseereu, waardooi zijn inrichting uekend wordt. Wij achten dit inzicht zeei juist; de perceelen brachten aan uuur slechts f24.— op, zoodat tegm inwilliging van den wensch van den eveuiueeleu huurder geen bezwaar Desiaat. Wal de onder 4 genoemde voor- waaide betreft, zij opgemerkt, dal aan den eenen kant liet Gemeente belang meebrengt liet koffiehuis ook des wiutei s geopend te houden, aan den anderen, dal het voorden buurdei financieel zeer bezwarend is gedurende den gebeelen winter, ook wanneer er zeer weinig bezoekers komen, hieraan ie voldoen Wij meenen met bet onder 4 voorgestelde eene regeling te hebben iiiiwuipeii waarbij inet de belangen van beide partijen rekening is gehou den. Wanneer de Gemeente blijft eischen, dat het koffiehuis den gebeelen winter geopend zij, dan zal bierdoor de huurpiijs belangrijk lager gesteld moeten worden. Wij achten hel bovendien niet on waarschijnlijk, dat de huurder, indien volgens ons voorstel eeri goede ge legenheid voor pension wordt ge maakt, ook logeergasten zal krijgen in den tijd van 15 October tot 15 April, zoodat in dat geval het huis geopend blijft en biermede het ge meentebelang weer gediend woidt. Nog zij opgemerkt, dat wij met het bepalen van den huurprijs rekeumg gehouden hebben met ue overweging, dat de huurder voor een behooi lijke nieubileeriiig moet zorg dragen en .lat de inkomsten slechts gedurende een gedeelte vai het jaar zullen vloeien eu in hooge mate ai hankelijk zijn van de weergsesleldheid. Dit in aanmerking nemende, achten wij een huurprijs van f 8ÜÜ voldoende. De huur wordt bovendien slechts aangegaan tot 1 Januari 1912 Ook de boscnwacnterswotimg zal «eu belangt ijke veibouwnig moeten ondergaan. De woning bestaat nu uit éen flink vei trek, dat evenwel laag van verdieping is (2.65 M.) een keukentje en een houten aanbouw, waarin gelegenheid is, eenige dieren te stallen. Het dak is niet beschoten en van stroodokken vooizien. lu aan- rnerking nemende, dat de boschbaas in eene woning van de Gemeente woont, dal de aard zijner betrekking medebrengt, dat dikwijls bezoekers zijne woning zullen binnentreden, en dat bij meermalen tijdelijke arbeiders onder zijne hevelen zal hebben, achten wij het, na lange di-cussie" en over wegingen noodzakelijk U voor te stellen doze woning overeenkomstig de aangeboden plannen te doen ver bouwen zij zal dan hooger opge trokken worden (3.15 M.), een be timmerend dak krijgen en drie ver trekken bevatten. De kosten hiervan worden geraamd op f 1443. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U in overweging te geven, den Gemeenteraad voor te stellen lo. U te machtigen het heeren huis roet aanhoorigheden eu de bosch- wachterswoning te doen verbouwen, respectievelijk voor bedragen van f7743 en f1443 20. het hierbij gaande concept besluit vast te stellen. De Commissie van Bijstand in het beheer van het landgoed sBirkhoven". De Voorzitter, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. In verband met bovenstaandon stelden Burgemeester en Wethouders da Raad voor te besluiten: Te verhuren aan de N. V. sPhoe- nix-Brouwerij", gevestigd te Amers foort: A. Het heerenhuis met de daaraan gebouwde woning en stalling, gelegen aan den straatweg van Amersfoort riaar Soest, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie D. No. 1307; B. De perceelen, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D. No. 1593 en 1599 (.net in achtneming van het onder 9 bepaalde) een ge deelte van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort. Seclie I). No. 1255 nad r aangeduid door de letters A, B, C en D op de hierbij hehoorende teekening, een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Seclie D. No. 17/1, nadei aangeduid door do letters E. F. G, H, op de bieibij behoorende teekening, benevens het noordelijk gedeelte, ter groote van ongeveer 10U0 M'., van den op het laatst ge noemd perceel gelegen moestuin, onder de volgende voorwaarden en bepalingen lo. De huur wordt aangegaan voor 3 jaar en 6 maanden, ingaande 1 Juli 1908 en derhalve eindigende 31 December 1911. 2 ')e jaariijksche huurprijs bedraagt f809; deze zal als volgt ten kantore van den Gemeente ontvanger betaald worden: voor of op 1 September 1908 f200 voor of op 1 December 1908 1200 en zoo vervolgens voor of op den eersten dag van ieder kwariaal f200. 3o. De Gemeente verbindt zich het onder A genoemde heerenhuis met de daaraan gebouwde woning en stalling te doen vei bouwen en restaureeren voor een bedrag van tenminste t 7000. De huurder verbindt zich de uit voering der werkzaamheden, die vol gens het voor de verbouwing en restauratie op te maken bestek na 31 Juni 1908 uitgevoerd moet worden, te zullen toelaten volgens de aan- wijzigingen van den Gemeente-archi tect, zonder eenige vordering tegen de .Gemeente te hebben wegens het, tengevolge van of in verband staande met de uitvoering dier werkzaamheden niet volledig ongestooid genot van het gehuurde. Indien de werkzaamheden, die vol gens het voor de verbouwing en restauratie op te maken bestek voor 1 Juli 1908 uitgevoerd moeten zijn, met voor dien datum gereed zijn zal de huurder moeten toestaan, dat deze werkzaamheden alsnog uitge voerd worden volgens de aanwijzingen van den Gemeente-architect. Voor lederen dag, dat die werkzaamheden later dan 31 Juli 1908 gei eed zullen zijn, zal de Gemeente aan den huurder eene schadeloosstelling van f 10 geven. 4o. De huurder verbindt zich het heerenhuis als een koffiehuis te exploi- teeren of. ingeval van toepassing van het onder 12 bepaalde, te doen exploi- teeren en tevens da gelegenheid open te stellen ol, ingeval van toepassing van het onder 12 bepaalde, te doen openstellen, aldaar sen-pension" te verblijven. Het koffiehuis moet van 15 April tot 15 October voor bezoekers toe gankelijk zijn en van 15 October tot 15 Apnl des Zondags en Zaterdags, of wel des Zondags en Woensdags ter keuze ran den huuider van half twee tot 5 uur des namiddags.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2