NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. PETER SABLEWSKY. Zaterdag 14 Maart 1908 Zeven-eo-<lertig*te jaargang. VBRSMT WOENSDAG P ZATERDAG. ZONDAGSRUST. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Y. D. MULLER MASSIS. JNo. 22 Amersfoort Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonna. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Ad verten tién viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Telkens duikt even als de nacht ai beid voor bakkers, ook het vraagstuk zondag.—rust weer op. Het is een vrij lastige quastie en heeft heel wat hoof den en pennen in beweging gebracht. De Fransche regeering heeft een algemeene rustdag in de week voor geschreven. Dit was in hoofdzaak het wei k vari de|sociaaldemocratiscbe partij. Iedeieen is volgens de wet vit) om den rustdag op Zondag of op een anderen dag te nemen. Doch de be- deinden waren op die vrijheid niet gesteld en wilden een rustdag hebben, zooals de andere burgers en eischten daarvoor de Zondag. De winkeliers waren echter hier niet mede tevreden. Evenals bij ons zijn ook in Frankrijk vele winkeliers die het van den Zondag moeten heb ben. Wij denken slecots aan banket bakkers, sigarenwinkels en meer der gelijke zaken. Bij een dergelijke toestand konden betoogingen en botsingen niet uit blijven. Sommige wmkulieis sloorden zicb niet aan deze wettelijke bepalin gen en er kwamen opstootjes en plun deringen van winkels vooi. De politie wist in den beginne niet goed hoe te handelen en trad maar zeer kalmpjes op Doch de minister zette de puntjes op de l en gelastte een strenge tov passing zijner Zondagswet, zoodal l.et weldra pi oces-ver^alea regende tegen de winkeliers Zoolang duurde bet lol dal de Kamer van Afgevaai- digden werd bestoi mil om deze hate lijke wet te wijzigen. De leden liadden bier wel ooren voor en de wet had kans aanmerkelijk verzacht te worden. Ook de Fransche minister president bad ooren voor de wijziging dezei wet, doch niet zou de sctieppei daar van de minister Veviani. Hij moest gehoorzamen aan de sociaal deinoci a- lisilie partij en deze besloot dat de wel oiiveiatiderd moest uitgevoerd worden. Doch ook de regeering begreep, dat zij water bij den wijn moest doen Er werd een voorstel aangenomen dat de wet van kracht zou blijven, doch met de meeste toegevendheid toegepast zou worden De wet bleef dus voor verschillende uitleggingen vatbaar en kon op deze manier nooit ten volle toegepast worden. Het is te begrijpen, dat de geheele middenstand tegen de wet gekant was en dit zou wel eens nadeehge gevolgen kunnen hebben bij de ver kiezingen. Hel is goed dat elk menscb een rustdag in do week heeft. Wanneer men 6 dagen gewerkt heeft dan heelt men recht op een vrijen dag. Dit is noodzakelijk. Men onttrekt zicb aan de dagelijkscbe beslommeiingen en is in staat na den rustdag met opgewekt heid zijne taak weder te aanvaarden. Wij bedoelen niet dezulken, die den tusidag gebiuiken tot allerlei uitspat- tigen en voor wie deze dag eer tol een vloek is dan tot een zegen. Tegen een rustdag in de week kan niemand iets tegen hebben, maar wel tegen een geweldadig dwingen tot het houden van een rustdag. Den Zondag is nu reeds sedert vele eeuwen uit een godsdienstig oogpunt aange wezen als de rustdag bij uitnemeud- fieid en daarom wordt dezen dag ook loor den staat geeerbiedigd. Doch heel andeis is het zooals in Franrijk, waar men geen rustdag maar een uitgangsdag voorschi ijft. Eiken dag van de week kan gebruikt worden als uitgangsdag, daar behoeft inen geen wet van de regeermg voor te hebben Sommige landen vervallen weer van het eene uiterste in het anderezij die in Engeland geweest zijn, welen boe rustig daar een Zondag kan zijn, doch volmaakte rust m alle takken van bediijf zal wel nimmer verkregen worden. Ons land moge zich daarom spie gelen aan het buitenland, duch ueuie nooit tot vooi beeld noch den Engel- schen Zoudag, nocb den Franschen rustdag. Woensdagavond vergaderde de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer onder praesi dium van de heer J. van der Horst Bruijn. Aan het door den Secretaris de heer Ter Maat daarin uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende Op 31 Decembei 1908 bedioeg liet aanial leden 119 dal der begunstigers 66, terwijl de vereeniging 1 donateur rijk was. Op 31 December 1906 waren deze getallen respectievelijk 104, 47 en 1 zoodat er 15 leden en 19 begunstigers bijgekomen zijn. De Vereeniging heeft betrekkelijk weinig kunnen doen, daar er een groot tekort was in kas. Ook daarom is het wenschelijk dat nog steeds meerdere personen als lid toetreden. Ook in bet afgeloopen jaar heeft de Vereeniging weer velschillende feesten gesteund, door het beschik baar stellen van een lauwei krans of medailles. Zoo o a. het Kegelconcours, het helaas financieel niet geslaagde Gyin- riastiekfeest, de Gondelvaart op 31 Augustus, terwijl ook voor het op Hemelvaartsdag te houden muziek concours en voor den stenografen- wedstrijd op Pinksterdag medailles zullen beschikbaar worden gesteld. Met veel genoegen gewaagt het verslag van de toezegging van het Gemeentebestuur van een tot wedei- opzeggens jaarljjkscbe subsidie van f 100. Door het bestuur is een premie uitgeloofd voor het aanbrengen van nieuwe leden. Dat dit geslaagd is, bewijst de uitbieidmg van liet ledeu- tal. Een plan is gemaakt tot hel uit geven van een gioote wandelkaart, ontwoi pen naar de kadastrale leeke- ning. Door gebrek aan steun kon daaraan geen uitvoering worden gegeven. Meermalen weiden inlichtingen omtrent Amersfoorft gevraagd, die gaarne werden verstrekt en waarna personen zich bier ter stede hebben «evestiad. Uit Hongarije kwam o. a. een aan vraag om artistieke platen met stads- gezichten. De Vereeniging is thans in het bezit van een stel fraaie fotografieën. Het voornemen is ze ui lijst te laten zetten en dan voor reclame dienstbaar te maken In het onderhoud der perken werd door het plaatsen van bloemen voorzien Een groote hond heeft dit jaar nog al eens de perkjes vernield, wat aanlei ding geeft tol het verzoek aan houders van honden, om daarop wat toe te zien. Veel overweging heefi het gekost hoe op de beste wijze een pad naar Bokhoven was te leggen, nu dit in het bezit der Gemeente is gekomen. In en om de stad zijn een 50-tal banken geplaatst.Geldgebi ek is oorzaak dat dit aantal niet kon vergroot woiden. Van den Commissaris der Koningin is toestemming verkregen tot het plaatsen van eenige banken buiten de stad, aan de rijkswegen. Door de uitbreiding der werkzaam heden moest de jaarlijksche toelage van den opzichter verhoogd worden. In weerwil van het toezicht worden de paden echter nog vaak door ruiters bereden. Met trotsch kan de Vereeniging er op wijzen dat al de mooie wandelpaden op den Berg, donr baar toedoen ei zijn gekomen. Het verslag eindigt met de volgende woorden »Ten slotte verzoeken we beleefd aan Leden en Donateurs ons te helpen tot het aanwinnen van nieuwe leden en aan stadgenooten, die nog geen lid zijn, dit spoedig van onze ver eeniging te worden. De stad Ameis- foort wint door het bezoek der vreem delingen tn welvaart en rijkdom, de bui gets zijn hierdoor dus ook hun voordeel te wachten, laat derhalve, eigenbelang en liefde voor hunne zaken hen aansporen de vereeniging te steunen. Onafhankelijke personen, ook zij genieten van bet vele, dat vreemdelingenverkeer in den tijd van zijn bestaan heeft voortgebrachtzij zullen niet nalaten onze vereeniging in hunne herinnering te houden en haar ledental te helpen vergrooten". Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat er is ontvangen aan contributie: 1 donateur f 10, 119 leden f 297,50, 66 begunstigers f 66, subsidie van de Gemeente 1100 rente spaarbank f0,87, totaal f 474,37. De uitgaven bedroegen f 302,51, zoodat er een batig saldo was van f 17 i .86. Daar er nog een nadeelig saldo van 1906 was van f 329,35 is dit nu geslonken tot f 157,49. Deze rekening en verantwoording, op verzoek van den voorzitter door de heeren v. d. Wal en Frederiks nagezien, wordt door hem accoord bevonden en de penningmeester onder dankbetuiging voor zijn beheer gede chargeerd. De aftredende bestuursleden de heeien B. A. van Ruijven en H. Meur- sing werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. G. de Jager, mede periodiek aftredend, werd ge kozen de heer J. v. d. Wal Kz. De voorzitter deelde voorts mede; dat met den heer G J. Slothouwer onderhandelingen werden gevoerd over de overname van de nog voorhanden exemplaren der Wandelgids voor Amersfoort en Omstreken en het ge ven eener nieuwe bijgewerkte druk daarvan. Na eenige discussie wordt een voor- voorstel van den heer v. d. Wal, om den lieer Slothouwer den halven prijs te bieden van het door hem gevraagde en de oude boekjes alsdan te vernie tigen, en tevens een zeker aantal expl. van den nieuwen druk door de ver eeniging te doen verkoopen, met alge? meene stemmen aangenomen. Voorts deelt de voorzitter mede, dat het bestuur met het maken Eene Episode uit de martelingen, door Czaar Peter den Grooten, van Rusland, de vrijheidlievende Strelitzers aangedaan, DOOR 4) Het was een schoon, opwekkend natuur beeld, dat tot gevoel en fantasie sprak. Zij reden de poort der stad binnen. Het was juist marktdag. Eene menigte uit de omliggende dorpen en gehuchten stroomde de stad in. Men zag er de logge Russische wagens, door een of meer paarden getrokken met eenen grooten vergulden houten boog aan elkander verbonden, die boven hen uit stak en waaraan vroolijk klokjes van allerlei vorm, kleur enklank luid tjingeiden en klepten, als om de paarden tot sneller vaart aan te zetten. Boeren en boerinnen, in hunne eigenaardige Kasansche kleederdracht. Edelen en eenvoudigen, of te paard, of in sleden, waaronder nu de wielen gezet waren en die al hun tooi van bont en pluimen verloren hadden en er dus lang niet zoo sierlijk als in den winter uitzagen. Handelaren in vee, gevogelte, groenten en allerlei gedierte en noodzakelijke dingen, om gegeten te worden of op ruwe, onoogelijke karren, soms door ossen getrokken, geladen of in manden gepakt en gedragen door de onder haren last bijna bezwijkende boerinnen. En te midden van dit alles, de van vroolijkheid en jeugd stralende Sofie en Peter; op hunne wellui dende bellen bewegende fiere paarden, gezeten. De manden, waaruit zij groenten en allerlei voortbrengselen van het land verkoopen zoudenom ze straks weer met de noodigste zaken te vullen, bengelend aan hunne zijden. En de blikken van bekenden en onbekenden op deze innig gelukkige menschen rustend, als zagen zij zoo iets jongs, van levensgeluk tintelend, dat zij wel genoodzaakt waren, er telkens en telkens naar te kijken. Het was een vroolijke, druk bezette marktdag. Maar op eens, wat is dit? Onrustig stroomt eene groote menigte boeren en boerinnen, met de stadsbewoners vereenigd, naar een uithoek van het groote marktplein, alwaar een houten stellaadje is opgericht. Een officier der keizerlijke lijfgarde, vergezeld van eenen politieman uit de stadswacht, staat op de verhevenheid en houdt de volgende toespraak, »In naam van Czaar Peter, den Keizer' van Rusland, roep ik de Strelitzers op, die wonen in de stad Kasan en haar omliggend gebied, om morgen te verschijnen in het rechthuis van deze stad daar onze genadige Heer en Keizer bevolen heeft, hen allen naar Moskou te brengen om daar verhoord te worden van wege hunne rebellie en onwil, om dienst te nemen onder de gelederen van onzen opper- machtigen Czaar en in 't bizonder roep ik Peter Seblewsky op daar te verschijnen, daar hij de Strelitzers tot opstand aanzet. Wie weigert te verschijnen, ontvangt het vonnis des doods binnen vijf dagen." Zoo klonk het bevel, in naam des Czaren, door den officier uitgesproken. Een lid van den raad der stad, er bij staande herhaalde, op dreigende toon, dit bevel. Ademloos had de menigte geluisterd. Een rilling ging er door de schare, toen de laatste klank wegstierf. Zooals op eenen schoonen lentemorgen, als bloem en gras prijken in frissohen glans; de vogels in het groene woud blij zingen en alles spieekt van leven en genot, de helder blauwe lucht opeens door pikzwarte wolken wordt overdekt. Een heftige wind steekt op. Vaart over de grasperkenbruist door het jonge gebladert. Angstig piepend, fladderen de vogels. De wind neemt toe. Donkerder wolken drijven aan. Een ontzaggelijke plasregen stroomt neer. Brokken ijs stroomen uit de wolken. Ploffen op dejunge blaren, het jeugdige groen, ratelend neer. Verbrijzelen ramen en hoopen zich tot geweldige stukkeu ijs op. Neer geslagen is de hoop van den landman. Ver brijzeld zijn de fijne knoppen en bloesems en blaren. Leeggeplunderd, stukgeslagen is al het schoon in hof en wei en woud. Eu de ijzige wind blijft waaien en de harde regenstroomen gudsen maar altijd voort en brengen den ijskouden, alles ver- steenenden winter in de lente. Zulk eene verwoesting en verwildering bracht, in de van ontzetting aangegrepen schare, het bevel des Czaren op strengen toon door een zijner officieren aan het volk ver kondigd. Afgrijzen, schrik, woede, ver twijfeling, angst en wilde haat maakten zich van lie saamgepakte ineenigte meester. (n uidi vcivul/a).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1