NIEUWE Q I I J Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. HUNNENLAND. PETER SABLEWSKY. No. 23 Woensdag 18 Maart 1908 Zeven-en-dertigste jaargang. r\ i VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. AANEENSLUITING. Y. D. MULLER MASSIS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagiblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Summer! 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIE^ Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentdën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsrnimte Het maatschappelijk leven der laatste kwarteeuw heeti aan twee klassen gelegenheid gegeven om zich krachtig te ontwikkelen n.l die der arbeiders en dei kapitalisten. Zou mei. de so cialisten moeien gelooven dan staan deze beide klassen vijandig tegenover elkander en voeren ze zelfs een bit teren strijd op levtn en dood. Anderen ontkennen de noodzakelijkheid van den klassensti ijd ze zijn overtuigd, dat artieidsstand en kapita.isteu vreed zaam naast elkander kunnen en moeien leven, omdat ze Ikander wedei/ijdscb noodig hebben en zonder een var beide d>- maatschappij te gronde zou gaan. Zij streven er aileen tiaar om den evenwichtstoestand tusschen ut twee in stand te houden en waai bet noodig blijkt den zwakke legen den sieikeie te bescbei uien. Dal er tusschen deze belde klassen nog een ileide aanwezig is, schijnt dikwijls oiei üei lioold gezien le worden. Toch loimt deze nog steeds de keiu van bevolking. Hij bestaat uu den kleinen en den gezeten hurgei, die, noch atbetdei, noch kapitalist zijnde, eigen zaak diijlt met betrek kelijk geringe hulpmiddelen, maar toch een heel zelfstandig bestaan heelt. Het is waar, in den strijd der be langen wordt het aan dezen Midden stand steeds moeielijker zich staande te houden. De vourunzichten van den kleinen winkelier, den kleinen ondernemer zijn weinig schitterend. In bijna alle landen gaat hij achter uit; langzaam en zeker vermindert het getal der kleine, zelfstandig werkende burgers, en reeds schijnt bet oogenblik niet meer ver, dat ze geheel uit de samenleving verdwijnen. Eeuerzyds kan hij de coacureiiiie niet meer volhouden tegen betgioote kapitaal, dat zich niet alleen bezig houdt met de productie in hetgioot, maar zich door het aatischallen van kunstige machines en besparing van arbeidskracht in staat ziel, om beter en goedkooper te produceeren; dat zich ten slotte rechtstreeks in ver binding stelt met de afnemers ovei de hoofden en langs de zijden van den kiemen tusscbenbandelaar heen. Dit uiteraard reeds zoo machtige kapitaal weert onderlinge concurentie door de voiming van trust en hei kunstmatig scheppen van monopolies, die ben ten slotte in staat stellen om geheel willekeuiig op de maikt te heerschen. Als ware dit nog niet genoeg, wordt aan den middenstand ook nog van den kant der aibeiders bet beslaan bemoeilijkt Immers deze gaan dooi le oplichting van coöperatieve ver bruik»- en productie eieetiigiugen -leeds rneer voor zich zelf zorgen. Zij verscballen zich hierdoor de levens- lienoodigheden legen lager pi ijzen oi tegen beter gehalte, dan zij die van ie» winkelier of den kleinen fabrikant zouden kunnen bekomen. Uns land schijnt voor ueze coöperaties geen geschikt teriein geweest te zijn, lnei en daar trelt men een coöpeiatieve üakkei ij aan, door arbeiders opgericht alleen in den vorm der winkelver- eemgingen van Eigen Hulp heeft de coöpeialie zich hier ontwikkeld. En deze verenigingen, die alle levensbehoeften verschaffen, worden in het bijzonder begunstigd door de ambtenaren. Arbeiders-coöperatie van verbruikers-verenigingen zijn bier te lande weinig. Vioeg meu ons tot welke klasse wij den landbouwer brenren, dan zouden wij met het antwoord eetitgs- ztns verlegen zijn. Tot die dei arbeiders? Zeker neen. Tol die dei kapitalisten of tot den middeusiand? Ja en neen. De landbouwstand heeft steeds eene zellsiandige positie inge- iiomett en, altnans ten onzent zich vrij en onafhankelijk weten te houden 't Is waar, er is een tijd geweest van groote malaise, in welk het groot kapitaal zijne grijparmen steeds verder, uitstrekte en zich van het grondbezit geheel dieigde meester te maken. Groot giondbezit zooals b.v. in Engeland en Duilschland heersciit bestaat ten onzent niet, en in tedei geval heeft ook de landgebi uiker al» pachter eene groote mate van onaf hankelijkheid behouden, en is als zoodanig niet te onderscheiden van zijn confrater, die op ei«eu eif zit. Delden hebben ze in de coöperatie een uitstekend utidael gezien tot ver betering hunner positie hetzij voor vermeei dering >an pioducue als door verbooging van prijzen of door ver meerdering van lasten. Coöperatief koopen ze hurine zaai granen, bun kunstmest, gebruiken ze hunne machines en hun mannelijke fokdieren. Ze siicblen hun coöpera tieve zuiveliabrteken hun aardappel meel en suikerfabrieken ln de allei- eerste plaats zouden bier wel genoemd mogen wotden de coöperatieve leen banken, welke nog nauwelijks tien jaar bestaan en tocb reeds zulk een euurmeii omvang hebben genomen eu waarvan de centrale bank le Dlrechi twee honderd en die te Eindhoven bijna een even giool aan tal aldeeliogeu bezit. Niet gaai tie zou de landbouw die weei willen missen. Evenals bij de andeie coöperatieve veieenigtngen heelt bij vele dtei stichtingen van den landbouw de middenstand bet gelag moeten be talen. Moet men zich niet verwonderen, dat btj nog bestaat? Zwaie tijden doorleeft de kleine handelaar dat is zeker, evenals de Kleine ondernemer. Vioeger was hij onmisbaar als lusscuenpersoon tu» scben den groot ondernemer en bei publiek. Van die onmisbaarheid is uu geen kwestie meer. Ook kan nij er niet aan denken om een strijd aan te gaan legen tie vijanden, welke zijn bestaan bedreigen eu le pogen met behulp van de regeertug of door andere mtddelon den toestand van vroeger in hel leven te roepen. Het eentge middel, dal hem voor ondergang kan behoeden is de con- curenlen van zijn stand met gelijke wapenen te bestrijden. Waar de machten van bet groot kapitaal en der Coöperatie tegen over hun staan, moet ook bij in aan eensluiting zijne kiacht zoeken. En daarnaast gebruik maken van de omstandigheid dat coöperatie voor piactijk ook bate nadeelen en ern stige schaduwzijden heelt. Iedere groote maenme beeft zooveel outlet deelen, die ieder precies in eikauder sluiten en aan geen van welke ook maar een kleinigheid kan uiankeeren of bet geheel weigert. Als honderden wieltjes en schijven moeten draaien, moet teder afzonder lijk gesmeed en blijtt er wel eens bier en daar wat al te veel hangen Zoo is bet ook met groote onder nemingen. Tetwijl deze nog met met detizellden ijver worden behartigd als die van den kleinen man, die met geen dtrecteuien, opzichters of agen ten te maken beeft alleen zijn eigen zaak behartigd en baar geheel kan overzien. Op den duur heeft bet publiek liever met ben te doen, als nij goed dediem, dan met de iiuicn- titig, welke alles ook de klanten ln net groot behandelt. De schaduwzij den van de coöperatie van anderen te zyuer voordeete aanwenden, kan de middenstand door eigen coöpeiauede voordeelen er van plukken. In de laatste jaren heeft bij dat ingezien. Hij is begounen met aaneensluiting te zoeken. Als vrucht vau dat streven mag uien beschouwen de congressen van den middenstand. Wie daarvan de verslagen tu de bladen heeft ge- olgd, heeft ui de eerste plaats kunnen opmerken, dat er ook bij degenen die als leideis en vourbchlers van de samenleving opliedeii giooie belang smiling beslaat en instemming mei nel pogen vau den middenstand om zteb uil bet verval op le richten En ut de tweede eu voornaamste plaat-, dat er in dien stand nog kracht ge noeg schuilt om den strijd om bet bestaan te kunnen voeren. Van die kracht getuigt ook bet orgartiseeren van tentoonstellingen. Straks komt ook de middenstand, voor zoover die bestaat uit kleine winkeliers en kleine voortbrengers tot de stichting van coöperatieve verbruiksvereonigingen, Credietver- eenigingen en dergelijke. De eerste stap daartoe is gedaaD, doordat men zich er aan heeft gewend, om kleine veeten, onderlinge naijver te vergeten en elkander de hand te reiken. Gemeenschappelijke nood beeft ver- bioedering gebracht, nog vóór het te laat was. Gelukkig; want een krachtige middenstand is de rug van de samen leving! De Rijksmiddelen. Dank zij hoofdzakelijk eene vermeer dering van f 465,122 in de opbrengst der successiebelasting, hebben de mid delen in Febiuari f559,827 meerop- gebiacbt dan in die maand vao bet voorgaande jaar. De overige bronnen van inkomsten zijn vrijwel stabiel geblevenalleen verdient bet de aan dacht, dat de indirecte belastingen over het algemeen (zegel registratie en hypotheekrechten) ruimer gevloeid hennen Het zegelrecht bracht t 34.700 of bijna 10 pCt., de registratie 138.iJO of luim 8 pCt., het bypot- iieeKiechl f4930 ul 11V» pCt. meer up. vVaai deze belastingen in de laatste iwee jaiou bijna vooi tdurend minder opbrachten in vei band melden toestand van tie geldmarkt en de stagnatie in nel nypulheekOedi ijl, geeft de verbe- lein.g ui Februari giund tot de ver- waciiiuig, dat liu ook eene gunstige keiiieimg in deze is ingetreden De directe belastingen brachten f 13,051 ol ruim l'/i pCt. meer in, hetgeen Eene Episode uit de martelingen, door Czaar Peter den Grooten, vau Rusland, de vrijheidlievende Strelitzers aangedaan, door 5) Men zweeg. Toch brulde en murmelde en mompelde het in die schare. Even als de zee, vóór de stormwind haar beukt en hare golven torenhoog op,.weept, een dof dreunend, onheil spellend gebrul uit hare breede borst doet klinken. Een onderaardsch gerommel, vóór bode van het geweldig ruischen en bruisen en in doodsangst gillen, dat de tot waanzin opgezweepte en voortgestormde guiven zullen doen hourenhet duudslied vour den zeeman, die zich met zijn schip gewaagd heelt tusschen de tanden van het munster, de geweldige, hare siachtollers naar de grundeluoze diepte sleurende zee. Ademloos, van ontzetting en toorn rillend, hadden Peter en Sofie deze woorden van Czaar Peters afgezant aangehoord. Zwijgend zagen zij elkander aan en het duurde lang voor een het vreeselijk stilzwijgen brak. Eindelijk barstte Peter los: nik oproerlingI Ik de Strelitzers tot ougehourzaamheid aanzettend! Ik Ik U Sufte! En de krachtige man moest zich aan een der pilaren van de kerk vastklemmen, om niet neder te zinken. nTyranmompelde Sofie, nauwe lijks hoorbaar. En toen, tot Peter: «Houd moed I Gij zijt onschuldig I Men zal 't niet wagen u gevangen te nemen, te beschuldigen; te Maar het vreeselijke woord kwam niet over hare lippen. Krampachtig klemde zij zich aan hem vast. »U I" zeide hij »Gij kent Czaar Peter niet! Heeft hij iets vast besloten, dan zal niets en niemand hem van zijn besluit terug brengen. Ijzervast is onze Heerseher. Hij wil de Strelitzers buigen en dwingen onder zijn harde juk te gaan. Hoevelen dier edelen heeft hij reeds gedood. Zijn moord- en wraakzucht neemt met den dag, toe. Morgen reeds in het recnthuis verschijnen, op bevel van onze genadigen, ba I genadigen! Czaar! Morgen reeds en onze bruilult in 't verschiet I Al onze plannen, unze hoop, vernietigdMet één slag, zooals de bliksemstraal den eik treft in den kruin en hem, met éénen slag, ter aarde nederwerpt! O! rnijne Sulie!" »»Huud u kalm en krachtig, Peter!" "riep zij hem toe, op de gebrokene gestalte eeneti blik van het innigst medelijden werpend, milk vuig u naar het rechthuisIk vuig u altijd, overal! Ja door den duud heen, volg ik u. De Russische vrouw is sterk, waar het op trouwe liefde aaukumt. Eu trouw heb ik u beloofd; trouw tot den dood! Wij hebben handen, om onze vijanden af te weeren. Wij kunnen wapens koopen om hen te verslaan. Laat ons Kasan oproepen! Ons Vaderland, om de Strelitzers te bevrijden, om paal en perk aan de tirannie te stellen. Moed Peter! Eene menigte van getrouwe vrienden omringt u. Zij hebben u liet! Moed! Helden- mued' En de zwarte wolken zullen afdeinzen en de Zon, zegevierend, zal door de zwarte benden, die ons bedreigen, heênbreken. Wee, wee aan de tyrannie Wee!" En het wee, haar van de lippen af trillend, gonsde over de hoofden der marktgangers, stiet tegen de pilaren der kerk, drong als door de ijzeren deuren van den hemel der gerechtigheid, die gesluten schenen heeng.oeide in de borst der engelen Gods, bewakers en handhavers van het eeuwige recht en-zou. ook op aarde niet Sterven, vóórdat Rechtvaardigheid op bloeddorst en geweld heerlijk bad gezegevierd De woorden en bedreigingen van Sulie waren door tiet vau verbazing slum geslagen volk gehoord. Velen zagen haar verschrikt en tóch bewonderend aan. Anderen weken vau haar al, als zagen zij den worgengel van den dood naast haar staan. Velen hadden vrienden en verwanten onder de Strelitzers, voor wier vreeslijk lui zij beelden Vrouwen zuchten hare mannen. Kinderen hunne vaders. En de Strelitzers, onder de menigte ver spreid, zagen, als wezenloos, sommigen, anderen als door woede en wraakzucht verteerd, naar de plek, van waar de woorden van den dienaar des keizers als een vonnis des doods, ver schrikkelijk waren uitgegaan. Het eens zoo volle marktplein was spoedig eenzaam en verlaten. De menschenstruom verdeelde zich en zoo spuedig mogelijk, werden de handelszaken afgedaan, want ieder had het voorgevoel van een nacht vol jammeren en ellenden, nacht, door geen enkele ster van hoop verhelderd. Wordt virvolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1