MAAGKRAMPEN. Piaatseiijk Nieuws. BLVMENLAJMD. Gemengd Nieuws. schrijft hij in zijn testament. Kwaad bloed heeft het bij hem in 't minst niet gezet, hetgeen ook blijkt uit zijn testementaire beschikking, waarbij hij zijn geheele vermogen, roerend en onroerend legateerde aan de acht dames bij wie hij eens tevergeefs aanzoek deed. In zijn laatste wil luidt het: Alles te zamen had ik ik moet bet bekennen eigen lijk bijzonder geluk, toen ik bij de dames ongeluk had. Ik dank haar allenMogen zij als belooning voor de goede diensten, die zij mij bewe zen hebben, de buit deeleD, als ik er niet meer zal zijn." RECLAME Mejuffr. Van de Wetering, te Raamsdonkveer, Noord-Brabant, heeft ons meegedeeld dat zy gedurende meerdere jaren aan hevige maag pijnen had geleden, zoodat zij voortdurend in d« onmogelijkheid was haar werk te doen. Zij had dikwijls maagkrampen en kon geen voedsel meer verdragen. Op raad die anderen haar gaven, nam zij de Pink Pillen die haar de eetlust terug gaven en den toestand van haar maag verbeterden. Zij is nu geheel en al beter. Mej. Van de Wetering, door de Pink Pillen genezen en in haar tuin gelotographeerd door den verslaggever van de krant, die hare ge nezing is komen bevestigen. Slechte spijsvertering komt veel voor bij be jaarde mensohen. Bij ouden van jaren vermin dert inderdaad de eetlust, er is een gebrek in de werkzaamheid der voeding, de afscheidingen van speeksel en maagsap zjjn minder overvloe dig en de kracht van den maagwand is be langrijk afgenomen. Di£ zijn de voornaamste oorzakep v^n het dikwijlj voorkomen van maag- ziektenrbij oude liedeny waarbij nog komt het te sne('eten en ook heji gebrek aan tanden dat, door bjët onvolkomen kauwen der spijzen, maakt dat dé maag deze- ontvangt, niet genoeg ver- maleqi en onvoldoende met speeksel gemengd, en die dan onmogelijk kan verwerken. De voedingstoffen zijn dan in de maag als vreemde lichaipien, en de maag ontlast er zich van door braking. De Pink Pillen ontwikkélëh de eetlust, be vorderen de spijsverteerfig door 4e afscheiding van speeksel en maaaeap krachtiger te maken; Zij versterken de jraaag en tevens de andere organen. Een Pigf Pd na iederen maaltijd is de Verzekering jrtn een goede spijsverteenng. Prijs f 1.75 Ae doos, f 'J.per 6 doozen, Verkrijgbaar -mj Snabilié, Groote Markt Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de Wee, drogist, Amersfoort, en A. de Vries, Kerkstraat, 90, Hilversum. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, de Verordening, rege lende jaarwedden van het personeel, verbonden aan het Gymnasium en de Iloogere Burgerschool in dier voege te wijzigen, dat voor de toekenning der periodieke verhoogingen niet alleen meetelt de dienst, doorgebracht aan een Iloogere Burgerschool met vijf jarigen, maar ook die aan een met driejarigen cursus. In hun voorstel schrijven B. en W. De ondervinding, als docent opge daan aan een school met 3-jarigen cursus is van de zelfde waarde als die, op een school met 5-jarigen cur sus verworven. De vraag komt waarschijnlijk bij U op, of het niet wenschelijk is, het bestaande onderscheid te handhaven op grond dat voor eenige vakken de eischen van bevoegdheid voor een 5 en een 3-jarigen cursus verschillend zijn. Deze vraag moet ontkennend beantwoord worden, omdat de Veror dening reeds op andere wijze rekening houdt met de al of niet volledige bevoegdheid van leeraren, door n. 1. voor de leeraren, die niet in het bezit der volledige bevoegdheid zijn, de belooning per les-uur f 10 lager te Stellen dan voorde volledig bevoegden. Het is gebleken, dar, tengevolge van onvolledige inlichtingen voor éeu der leeraren bij het toekennen van periodieke verhoogirigen reeds van af 7 Maart 1906 dienst aan een school met 3-jarigen cursus bewezen, is mede- geteld. Op dien grond stellen B. en W. voor, aan bet besluit terugwerkende kracht toe te kennen tot 7 Maart 1906 De Raad zal beslissing nemen in de vergadering, welke vermoedelijk DlDsda^ 31 dezer woidi gehouden. In de achterzaal van het café «Centraal" hield Zondagmiddag de propagandacommissie «St. Martinus" in het diocees Utrecht hare algemeene vergadering. Van de 46 aangesloten afdeelingen van het Kruisvei bond en Mariaveree- niging waren 17 besturen aanwezig. Precies om 12% uur opende de voorzitter, de heer P. F. Pompe van IJsselstein de vergadering en sprak daarbij den wensch uit dat ze vrucht zou dragen. Hij deelde vervolgeus mede dat de afd. Amersfoort verzocht had om voortaan de algem. vergade ringen in zaien van Katholieken te doen plaats hebben. Het bestuur zou zooveel mogelijk aan dit verzoek voldoen. Wij vergaderen in Amers foort niet in 't geb. van den R. K, Volksbond, vervolgde spr., omdat deze inrichting gunstiger voor ons is, dus omdat we hier beter zitten. Uit het jaarverslag van den 2 secre taris, den heer J. Lathouwers >an IJsselstein, nemen we het volgende over: »St. Martin" is in het afgeloopen jaar met 4 afdeelingen vooruitgegaan, zoodat de veieeniging thans telt 1924 Kruisvei bonders en 2061 leden van de Manavereenigingen, zoodat men met 904 leden is vooruitgegaan. Voorts wordt een woord van lof gebracht aan den ijver van den heer Bianchi van Amersfoort, dien deze bij de piopaganda aan den dag legt. Uit het jaarverslag van den pen- nigsraeester, de eerw. heer J. van de Steelen, kapelaan te Utrecht, zij het volgende opgeteekendDe ontvangsten bedroegen 1350,53 en de uitgaven f307.26, zoodat een saldo van f 43.27 in kas is, legen een nadeeling saldo van f27.25 in het vorige jaar. Punt 4 van de agenda was het uitgegeven van een Sl. Martinus Maandblad, om meer plaatselijke be richten te kunnen opnemen. Verschil lende afgevaardigden voerden hieiover het woord, waarom de meesten zich legen het voorstel verklaarden. Som migen vonden het wensclielijker het bijblaadje van de «Kruisbanier", dat maandelijks verschijnt, wekelijks uil te geven en anderen (b.v. Hoogland) zagen in de meerdere uitgaven een financieel bezwaar. Het bestuur bracht nu drie voor stellen in stemming. lo. De «Kruisbanier" eens per maand uit te geven en het bijblaadje iedere week 2o. Het uitgeven van een St. Mar- tinusmaaudblad, en 3o. De uitgave van de «Kiuisbanier" met bijblaadje te laten zooals bet is eens per maand. Het eerste punt werd met 29 stem men aangenomen op de beide anderen werden resp. 2 en 1 stem uitgebracht. (Amersfoort stemde voor bet tweede vooistel.) Punt 5. Als afgevaardigden naar de vergadering van het hoofdbestuui van den Manabond en prop. commissie te Zutphen, op 1 April a.s., werden gekozen,de dames van Welsum,Utrecht, SteenlioffSmulders, Baarn en Wel- tets van Amersfoort. Punt 6. Bij de periodieke verkiezing voor den 1. voorzitter, den heer W. P. Pompe, en den 2. secretaris den heer J Lathouwers van Tiel werden beiden met bijna algemeene stemmen herkozen. Punt 7. Het woord werd nu gegeven aan mevrouw A. SteenhofTSmulders van Baaru die in een kort, doch zakelijk betoog op de noodzakelijkheid wees van Manavereemgingen en St Anna-vereenigingen, omdat de vrouw een groote rol kan spelen in de pro paganda voor de drankbestrijding. Eene collecte voor de kas gehouden bracht 16.78 op. Vervolgons werd den heeren Dieges van Amersfoort, en de Koning, vaD Utrecht, verzocht de rekening en verantwoording van den penningmeester na te zien. Punt 8. Als plaats der eerstvolgende algemeene vergadering werd Laren (N. H.) aangewezen. Van de rondvraag maakte de afge vaardigde van Utrecht gebruik, om het bestuur te verzoeken propagan disten te vormen, die het verband tusschen de vakorgamsaiiën en 'ie Di ankbesti ijdeis bestudeer en en die dit onderwerp dan op de pl. vergade ringen kunnen behandelen. Hierna werd de vergadering met het gebruikelijke gebed ten 3uur gesloten. Het zilveren ambtsfeest van den hoofd-conducteui S Laverman is met gioote opgewektheid gevierd en tot een recht blijden dag geuiaakt vuur den jubilaris. Bij monde van inspecteur Jorissen werd hem namens de H. IJ. S. M. een kostbaar gouden horloge met inscriptie ter hand gesteld de stations chef en de commiezen van het station Amersfoort vereerden hem met een keurig geteekende ooikonde; het personeel schonk hem twee leunstoelen en een fraaie latnp; vrienden hadden gezorgd voor een gouden bril. De Rechtbank te Utrecht ver oordeelde de man. die meteen handkar mos van «Birkhoven" wilde stroopen, doch daarbij werd gestoord tot twee dagen, en den arbeider, die zich schuldig maakte aan wederspannigheid tegen de politie tot een maand gevan genisstraf. A. van D., door de Rechtbank te Uirecht wegens moord op zijn vader veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf, onder aftrek der vooi loopige hechtenis, sedert 16 Januari, heelt in zijn straf berust en is overgebi acht naar de strafgevangenis te Utrecht Kapitein U. J. N Doornbos, van het le regiment veld-ariillerie, die 1 Mei kapitein A. F-Singels ver vangt als instruutevr bij de Rijschool, wordt in bet bevel over de 5e batterij opgevolgd door kapitein V. A. J. Bloem, die op dien datum van het 3e regiment veld-artillerie te Breda naar bier wordt overgeplaatst. Aan de veemarkt werden gis teren aangevoerd 1 stier 6 vaarzen, 2 pinken, 9 melkkoeien en 10 kali- dragende koeien. De stier gold 150, de vaarzen f 430 al80, de pinken f40 a 00, de melk koeien f135 a f200, en de kalf koeien f 160 a f240. De opheffing van het verbod van invoer naai, uitvoer uit, vervoer bin nen den kring, omvattende een gedeelte van de Gemeenten Nijkerk, Barneveld. Stoutenburg, Hoevelaken en Hoogland kan nog deze week worden verwacht. Een blijde tijding voor den handel. De heer A. Fleddérus, leeraar in timmeren en vakteekenen aan de Ambachtsschool alhier, is benoemd tot directeur van de Ambachtsschool te Uostburg (Zeeland). Mejuffrouw M. M. Sohwemmer slaagde voor de acte nuttige hand werken. Het muziekconcours op Hemels- vaartsdag zal gehouden woiden in het plantsoen tusseben Kleine Haag en Monnikendam. Als verplicht num mer is opgegeven Gloria Victie, tantaisie ouverture vam Felix Buissou. Een 25-tal korpsen heeft zich reeds aangemeld. De deelname belooft vrij gioot te worden. Reeds zijn ver scheidene medailles beschikbaar ge steld. In de plaats van Dr. Reynders, die als zoodanig bedankte, is tot president der commissie van toezichi op het Lager onderwijs gekozen de heer E G. Drenth. Mevrouw J. D. Rolandus Hage- dourn Schutte vervangt de heer Drenth als secretaresse. Bij ae ten Raadnuize gehouden aanbesteding van bet uitvoeren van eenige verbouwings- en herstelling- werken aan liet heerenliuis en de boschwachterswoning op «Birkhoven" werd ingeschreven als volgt: T. van Hoogevest f 8800, Lablans Van Veen f8451, G. Wassink f8355, Keizer en Wildeman 18015, G. C. Blanken fSÜOl), L. J. Hemels f7994 W. van Gendeien 17600, H. G. van Veen f7500. G. van den Boogaard te Leusden f7380, A. C. Bijl, te Oud Leusden f7300 en Lensing Van de Vijzel 10882. Gegund aan de laagste inschrijvers. Door het schrikken voor een rijwiel ging Maandagochtend een hit in de Persijnstraat aan de haal en joeg de Van Asch van Wijckstiaat in. De in het rijtuigje zitteudeu, meenden er al goed af te komen toen het wagentje bij de sigarenfabriek van den heer F. M. Iloubaer tegen een lantaarnpaal botste, de as brak en een rad tiet begaf. Op deSoester weg holde de hit met de kop door een vensiei ruit en werd toen gegrepen De heer J. v. d. Horst Biuijn heeft zijn benoeming als bestuurs lid van de afd. Amersfoort van het Centr. Gen. voor Kinderborst en vac. kolonies aangenomen. De afdeeling Amersfoort van den Int. Sigarenmakeis-en Tabaks- werksbond heeft zich aangesloten bij den Auicrslooriscbeu Bentuuriers- bood. Eenige caféhouders, die nog na sluitingsuur tapten zijn Zondag avond door den politie verbaliseerd. Aan den heer J. Kuijters, thans deurwaarder alhier, is op zijn daar toe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als deurwaarder bij de Ar- rondissements Rechtbank te Dordrecht, terstandplaats de gemeente Sliedrecht Aan het politiebureau zijn ge- deponeeid als op den openbaren weg gevonden een zilveren theelepeltje en een ceintuur. De heer J. C. ten Bruggencate, klerk ter Gemeente-secretarie, is geslaagd voor het examen voor ad- spirant-Gemeeri te-secretaris, monde hng gedeelte. Gistereuochtend bad op de Langeslraat een botsing plaats tus seben de tram en een wagen van de gemeentereiniging. Alleen het tuig van het trampaard werd beschadigd de dienst ondervond niet de minste vertraging. De Vereeniging tot beoefening der Psychische Wetenschappen, te Amsterdam zal op Dinsdag van de volgende week, in Amicitia alhier, een «groote, openbare Séance" geven, met interessante proefnemingen op het gebied van hypnotisme, mag netisme en clairvoyance, voorafgegaan door een inleidende lezing over deze onderwerpen door den voorzitter. Door de politie alhier werd een gesignaleerd persoon aangehouden, die na het betalen van zijn boete weer op vrije voelen werd gesteld. GemeenteDnan*iën. Naar wij vernemen is door den Munster van Binneiilandsche Zaken het ontwerp van wet der Staatscom missie voor de Gemeenteftnanciën, strekkende tot verruiming van bet gemeentelijk belastinggebied, niet al leen reeds in handen van Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën gesteld, maar heeft het officieel ook reeds door hunne bemiddeling ver schillende gemeentebesturen bereikt, op wier advies mede door den Minister wordt prijs gesteld. De tijd voor advies aan laatstgenoemden toegestaan, is zoo beperkt dat blijkbaar de bedoe ling beslaat, als de rapporten daartoe althans aanleiding geven, het ontwerp al dan niet gewijzigd bij de wetgevende vergadering in le dienen. Hel zijn dus ten sloitede voornaamste gemeen tebesturen zelf, die op het ai dan niet wel worden van het ontwei p een belangrijken invloed zullen kunnen oefenen. Alleen ligt liet door deze weikwijze voor de hand, dat de te verwachten adviezen in hooge male beïnvloed zullen worden door de vraag, of de adviseerende geineentebestuien zichzelt al dan niet geholpen zullen achten door een maatregel, die hen alleen lil staal stelt om, zij hel ook naar audere grondslagen, nieuwe belastingen te hellen. Vrouwelijke ambtenaren. De Munster van Binuenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, heelt, naar wij vernemen, in afwachting van nader vast te stellen algemeene regelen, leeds thans doen weten, dat aan nieuw aan te stellen vrouwelijk personeel ingeval van huwelijk eervol ontslag uit ileri dienst zal worden gegeven. Ten aanzien van de in dienst zijnde vi ouwelijke amotenaren luidde de rnededeeluig, dat «vermoedelijk" bij huwelijk eervol ontslag zal velgen. (Vad.) De Zuiderzee. Naar Het Centrum verneemt, is het zeei onwaarschijnlijk, dat de Regeering liet wetsontwerp tot afsluiting der Zuideizee en indijking en droogmaking der VVieringermeei zal handhaven. Het blijvend gedeelte. De aandacht wordt er op gevestigd, dat artikel 113 der Militiewet 1901 niet toelaat eventueel vergoeding toe te kennen aan betrekkingen van dienstplichtigen die ter versterking van het blijvend gedeelte vrijwillig tegen genot van premie moebten onder de wapens komen. Een traaie naam. Volgens bet «Handelsblad' is tot burgemeester der gemeente Marum benoemd de heerjhr, M. Q2u2i2ii2i2s. Wat moet mijn zoon worden In den Middenstandsbond komt deze vertaling voor van een Duitsch gedichtje, dat, in verband met de door dr. Gun ning te Naarden uitgesproken rede, wel weer actueel schijnt: Een «handwerk" mag mijn loon niet leeren, Want daarvoor is hg veel te goed; Hij is zoo'n «heertje" in zfju kleeren, Schrijft mooi, en is zoo'n teere bloed. Om 'a Hemelswil vooral geen handwerk? Dat geldt toch immers niet voor iiju; Al zou ik 't uit mijn mond ook sparen Het moet en zal wat beters zyn. Het is de wondeplek van 't heden, Een ieder wil zich zien geëerd; Ook ieder wil zich netjes kleeden, Doch niemand, die bet handwerk eert. Het handwerk gaat geheel te gronde, Want «arbeidskleeren" zjjn te min. Doch wee! laat ons het luid' verkonden: Daar ligt 's land ondergang nog in. HANDWERKER. Stroopen van een hert. Een der vele herten die tegenwoordig do Baarnsche bosscben bevolken, was in den laatsten tijd zóó vertrouwd geraakt met het bewoonde gedeelte van het dorp, dat het dier herhaal delijk, zonder schuw te zijn, op zeer konen afstand gezien werd bij wonin gen en tuinen. Toen het hert Zater dagavond wederom het bosch, zijn gewone schuilplaats, verlaten had, moest het zijne vrijpostigheid duur betalen, want eensklaps knalde een geweerschot en viel het dier dood neer. Op 't hooren van dit schot kwamen twee personen toeloopen, die weldra bet hert vonden en het wilden medenemen. Hierin werden zij echter verhinderd door twee stroopers, die eveneens ter plaatse verschenen en het stuk wild, dat zij het hunne noem den, opeischten. Er ontstond eene schermutseling, met bet gevolg dat de stroopers liet hert medenamen naar eene naast bijgelegen woning. Uezo woning wordt nu door de jacht opzieners van Soesldijk gesurveilleeid, teneinde bij eventueel vervoer van het hert de stroopers in kennis te kunnen stellen met burine overtreding der Jachtwet. Voor Hnis en Hof. In een Duitsch tijdschrift beweerd l)r. Outten dat het verkeerd is, bij het slapen in spoortreinen, zich ie zetten of te leggen met de voelen naar de locomotief: dit voert het bloed naar het hoofd, verdrijft vaak den slaap en veroorzaakt niet zelden hevige hoofdpijnen. Men zetie of legge zich daarom met het hoofd naar de locomotief. Dr. O. grondt zijn bewering op persoonlijke onder binding en op de waarnemingen van verscheidene reizigers die reeds ge- ruimen tijd zijn voorschrift toepassen en op proef stellen. In aardappelsap dat men verkrijgt dooi fijn geraspte aardappelen uit ie persen, kan men zqdendoeken en dassen goed schoon wasscben, zonder dat de kleuren uitloopen, terwijl ze haar eigenaardigen glans behouden. Observator. RECLAME. BELANGRIJK NIEUWS. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven geleidelijk genezing aan liet teere nieren-orga nisme, daar ze de nieren helpen om het bloed le zuiveren en den vloeibaren afval uit het lichaam te verwijderen, die rugpijn, rheumatiek, onregelmatige waterloozing, graveel en stecü in de blaas veroorzaken. De Heer B. Tammer^-Soestcrbergscheslraat te Soest, schrijft ons: Gteruimen tijd heb ik aan rheumatiek geleden, die uit een nierziekte voort kwam. Ik had hierdoor pijn ia al mijn lede maten, waardoor Jjjpt werken mij deeltijds zwaar viel. De slaap was onrustig en ïki stond 's mor gens reeds veruufèid op, ik had laft van zweetin gen en benauwdheden en zij werden gewoonlijk door huiveringöh gevolgd. l)e ti/ine kwam met een branderig^ gevoel en dit bjacht mij op het idee, dat mun lijden waarschfjnlijk het gevolg van een niemiekte was. De maag werkte niet, zoo&ls zij behoorde en ik had veel hinder van het zuur, tcÉwijl mijn eetlust gaandeweg minder werd. Toeillig werd mijn aandacht getrokken door de veife genezingen bekomen met Foster 3 Rugpijn Nieren Pillen en ik liet een doosje komen. R#ds bij het eerste doosje gevoelde ik hun weldaflge werking, daar mijn pijnen succes sievelijk minder werden. Ik ging geregeld met de inname-verder en tha^a^a het gebruik van een paar doosjes gevperik mij oneindig beter, de eetlust geerde weer, ik bep niet meer zoo vermoeid en 'doe thans met opgyuimdheid mijn werk. Ik wil de heilzame werkihg van Uw ge neesmiddel gaarne bekend makem Ik ondergeteekende, verklaar, Bat het beften- staande waar is en machtig U<het pul^ek te ma^en op elke wijze, die U goeddunk tvf(w. g.) B. Tammer. J j Past op, dat gij duidelijk Foster* Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan kan er ge<jr vergissing plaats hebben. De handteckemrffc van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. v. d. Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één- of f 10.— voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2