BINNENLAND. Doolheidbestaat niet meer. kohier der plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1908. 16. Behandeling van reclames inzake straatbelasting, dienst 1907. 17. Yoorsel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van af schrijving in zake plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1908. Aan de Raad der gemeente zijn de navolgende verzoekschriften ge zonden Amersfoort, 11 Maart 1908 EdelAchtbare Heeren. Ondergeteekenden, allen bewoners van den Kruiskampweg en den Lien- dertschenweg, gevoelen zich ge dwongen U op de volgende onhoud bare toestanden te wijzen le. Het onbegaanbaar zijn van den geheelen Kruiskampweg. Het bestraatte gedeelte ligt veel te laag en zit vol met gaten, zoodat het bijna het ge- lieele jaar door in een ware modder poel herschapen is zoodat men zou twijfelen of het werkelijk een harde weg is. '2e. Geen, of onvoldoende verlichting, waardoor een 60 tal huisgezinnen in duisternis des avonds worden gebracht, waardoor de bewoners zeer moeilijk de stad kunnen bezoeken, hetgeen vooral bij ziekten als anderszins zeer hinderlijk is. Redenen waarom requestranten U beleefd verzoeken in het belang van het algemeen, en voor de bewoners van den Kruiskamp en Liendertscbe- wegen in 't bijzonder, eene hoog- noodige verbetering aan de hierboven genoemde grieven te brengen. 't Welk doende. M. A. LEINWEBER, en anderen. Amersfoort, 12 Maart 1908. EdelAchtbare Heeren Ondergeteekende, L. J. Hontelé, wonende te Amersfoort, vertrouwende, dat door U de billijkheid wordt be tracht, neemt met beleefde vrijheid den rechtvaardigen weg te baat om zijne belangen door IJ te zien eer biedigen. Op welke wijze word ik in mijn quahteit van huiseigenaar door de Gemeente benadeeld? Aan den Kruiskampweg heb ik 27 woningen waarvoor ik behalve de Grondbelasting pl.m. f60 Straatbe lasting moet opbiengen. Ik deed te zijner tijd een verzoek om van de Gemeente een voetpad langs de huizen te verkrijgen alsmede verlichting van den weg. De Gemeente was hiervoor te vinden, wanneer ik ter tegemoet koming in de kosten de som van f 124.74 stortte, waaraan door mij werd voldaan en ik nu reeds een quitantie daarvan een jaar in mijn bezit heb. Na de betaling heeft men alle mogelijke bezwaren geopperd. Waarom deze niet gebracht voordat de Gemeente bet geld in ontvangst nam, is mij een raadsel. Doch er is meer. Het komt mij voor, dat nu dat voetpad niet langs mijn huizen gemaakt wordt, de Gemeente absoluut niets aan den bestraatten loopweg doet en dat de bewoners in het duister moeten zitten. Wat is nu het gevolg, dat de Kruiskampweg een ware modderpoel is en dat men aldaar in een Egyptische duisternis gehuld is? Begrijpelijkerwijze, dat ik door het niet-verhuren der huizen en de vele in en uitgaan alleen een buurschade van plus f500 per jaar heb. Bij dat ai heb ik ook van al de Gemeente-ambtenaren niet de minste medewerking, doch zelfs tegenwerking in mijn bedrijf. Ik breng dan ook UEd.Achtb heeren door deze mijn beklag in over de insinueerende en mij schandelijke rond strooiende bedrijfs-qualificatiën van den Directeur der Gemeente gasfabriek alsmede van het kantoorpersoneel der gasfabriek. Eenige bewoners van mijn huizen aan de Kruiskamp, die om muntgaslicht informeerden, kregen ten antwoord«Zoolang Hontelé de f 14 000 schuld .aan zijn buizen niet betaald heeft, komt er geen licht" of »ge behoeft er niet op te rekenen, dat ooit gaslicht aan de Kruiskamp komt" of Hontelé heeft veel te booge hypotheek in de huizen en kan den benoodigden grond niet aan de Ge meente afdragen." Dergelijke schandelijke uitlatingen van een Gemeente ambtenaar kunnen niet zoo voetstoots worden voorbij gegaan en ik breng dan ook bij deze mijn klacht ten uwent over deze handeling. Reden waaiom requestrant zich tot U wendt mei het beleefd verzoek maatregelen te willen treffen, dat de bestrating der Kruiskamp begaanbaar wordt, dat er voldoende licht worde aangebracht en de Directeur van het gasfabriek de mij toegedane lasteringen herroepe en zich voortaan tegenover de Gemeentenaren op meer respec tabele wijze gedrage. 't Welk doende. Uw Ed.Achtb. dw. dr. L. J. HONTELÉ. De le luit. adjudant H. C. Rouf- faer en de le luitenant H. J. F. Klatte, beiden van bet 5e regiment infanterie, zijn overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers te 's Gravenhage. In het café «de Arend" hield Woensdagavond de schietvereeniging Broederschap" het eindconcours der winteroefeningen, waaraan die schut ters konden deelnemen, die minstens aan 12oefeningen hadden deelgenomen. Er werden geschoten een serie met buks en een met het cylindergeweer (maximum 200 punten.) De uitslag was. le prijs D. Ruitenberg G.Jzn., 2 E. J. Ruitenberg, 3. K. van Heuve len, 4. D. de Groot, 5 D. v. d. Heuvel, 6. D. Ruitenberg en 7 A. B. van der Klein. De rozenprijs, voor hem die gedurende den winter het meest aan tal rozen schoot, viel ten deel aan den heer D. v. d. Heuvel. De heer W. B. Smit, sprak in een kort woord de schutters toe, waarbij hij, als pas gekozen voorzitter, den steun van de leden in riep. Het woord werd ook gevoerd door den eere-voorzitter, den heer J. Bus- quet Sr. Spr. herinnerde aan de schiet vereeniging van den schutterij-kader- bond, thans «Broederschap", die een groot aantal leden telde en goede schutters bezat. Hij sprak den wensch uit de vereeniging in bloei moge toenemen en dat er tusschen het bestuur en zijn leden eene blijvende eensgezindheid moge heerschen. Ver volgens reikte de eere-voorzitter onder een toepasselijk woord aan de winners, de prijzen uit. De beschermheer oud luit. kol. der d.d. schutterij, A. M. Tromp van Holst, was verhinderd den schietwedstrijd bij te wonen. Nog zij vermeld dat de vereeniging het eerelidmaatschap aanbood aan den onlangs afgetreden voorzitter, den heer J. W. van Achterbergh. De sub-commissie van het comité uit de Ameisfoortsche burge rij tot ondersteuning bij de tijdelijke werkloosheid heeft besloten de uil keeringen te staken. Binnenkort zal eene algemeene vergadering worden bijeengeroepen, waarin verslag zal worden uitge bracht van de werkzaamheden van het comité. Leveranciers, die nog iets te vorde ren hebben van het comité worden verzocht de bons in te leveren voor 1 April, ten kantore van de firma Lamaison Bouwer, Muurhuizen 39. Eeml. In de Donderdagavond in «Ons Huis" gehouden vergadering der ver eeniging «Het Groene Kruis" werd door den secretaris den heer H. Tromp van Holst het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat de toestand der vereeniging alleszins gunstig is te noemen De door den penningmeester gemaakte begrooting werd goedge keurd en tot het nazien der rekening over het afgeloopen jaar benoemd de heeren Des Tombe, Fredenks en Tromp van Holst. De drie aftredende be stuursleden de heeren Vrijdagh, dr. Groneman en mr. Van Traa werden alle herkozen. In den loop van de maand April a.s. zullen bij wijze van proef brief kaarten voor het binnenlandse!) verkeer op alle kantoren der posterijen verkrijg baar zijn, aldus ingericht, dat de linkerhelft der adreszijde voor schrif telijke mededeehngen kan worden gebezigd. De Minister van Landbouw heeft goedgevondenmet ingang van 27 Maart in te trekken zijne beschikking van 14 Maart, waarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit. naar of binnen een kring omvattende gedeelten der gemeente Barneveld, Amersfoort, Hoogland, Nijkerk, Hoe velaken en Stoutenbuig. («St.-Ct") Door de politie zijn naar hun ouders te Groningen en te Winschoten teruggebracht een minde'jarig meisje dat bier werd aangebracht, en een minderjarige die uit den militairen dienst is verwijderd, Zondagmiddag om 5 unr wordt in de Keizerskroon een vergadering gehouden van de Bond van brieven- en telegrambestellers. Als sprekers zullen optreden de heeren P. Noltmg, lid van deTweede Kamer en W. A. H. Kerkholl, voorzitter van den bond. De eerste beeft tot onderwerpArt. 1. der Bondstatuten en de tweede Is vragen om hooger loon gewettigd in verband met de stijging der levensmiddelen Bij de door het Staatsspoor gehouden aanbestedingen voor het verbreeden van het tweede perron in het station VVeesperpoort te Amster dam was minste der elf inschrijvers de heer C. L. de Wilde, te Amersfooi t, met f 4850. Raming f5600. Bij de door de genie te Arnhem gehouden aanbesteding van het verven der militaire gebouwen te Arnhem en te Westervoort was minste der twintig inschrijvers de heer F. van Slooten, te Amersfoort, met f2148 Raming f'2290. Aan de Centrale botermiju werd aangevoerd 4365 Kilo boter De hoogste prijs was f 1.27, de laagste f 1.08 de middelprijs dus f 1.20. Woensdagmiddag werd een schoorsteenbrand in een perceel aan de Vlierbeekstraat door de bewoners en buren gebluscht. De spuit der Vrijwilligers was spoedig ter plaatse doch behoefde geen water te geven. Donderdagmiddag liep het ge rucht dat «Birkhoven" in lichte laaie stond. Gelukkig bleek zulks niet waar te zijn, doch zijn ontstaan te vinden in een heidebrand nabij het land goed, die door den boschbaas bijge staan door een 14-tal omwonenden, politieagenten en leden der Vrijwil lige brandweer werd gedoofd. Ongeveer 2 Hectaren zijn verbrand. Te Utrecht slaagde nog voor de acte nuttige handwerken mej. G. Vonk van hier. De directeur der H. B. S. de hper G. J. Buijs heeft zijne functie weder hervat. Een onderwijzer die met eenige jongelui op een terrein aan den Utrechtschenweg aan liet voetbalspe len was, had het ongeluk te vallen en baarbij zijn arm te kneuzen. Terwijl door den directeur der afdeeling «Toonkunst" steen en been wordt geklaagd over hei slecht bezoek der repetitiën door het zangkoor, waardoor de in uitzicht gestelde uitvoering misschien niet eens zal kunnen doorgaan, wordt van andere kant weer gesproken van pogingen tot oprichten van een dames-zang koor. Het Dagel. Best. der gemeente heeft aan de hoofden der Openbare Scholen opgedragen om minstens 6 maal per jaar brandalaim te houden ten einde de leerlingen te oefenen in het vlug en ordelijk verlaten der school. Voor leden en niet-leden der Coöpeiatieve Vereeniging «Voor Allen der H. IJ. S. M." alhier, zal Maan dag 30 Maart a.s. in het Cafe «De Arend" een propaganda voordracht worden gehouden, opgeluisterd door lichtbeelden. Door wijlen den heer Johannes Zatidijk Jr. overleden 4 Maart j.l. te Amsterdam, is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord eene som gelegateerd groot f 1000 vrij van successierecht. OpdeAandeelhoudersvergadering van de Naamlooze Vennootschap «Volkshuisvesting," Donderdagavond in Ons Huis gehouden, werden het uitgebrachte jaarveislag en de balans over 1907 onveranderd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren D. Gerritsen en H. C. van Dam werden herkozen. Als Commissieleden tot het nazien der rekening over 4908 werden be noemd de heeren J. C. Pels Rijcken, J. W. Mlderlhurg en T Sanders en als hunne plaatsvervangers de heeren J. van Vollenhoven, J. v. de Plank en VV. Wolff. De meeste plaatselijke bladen deelden reeds de inhoud der raad- stukken mede betreffende het in de afdeelingen behandelde en het daar op door Burgemeester en Wethoudeis gegeven antwoord. Wij zullen daar aan niet mede doen, wijl wij gelooven meer in den geest onzer lezers te handelen door deze te behandelen bij het verslag der raadszitting, in welke die punten ter tafel worden gebracht. Daardoor toch wordt een beter overzicht verkregen en behoeft niet steeds naar vorige nummers te worden verwezen. Voor de rechthebbenden zijn aan hot politiebureau terug te beko men de navolgende op straat ge vonden voorwerpeneen schakelarm band, een ceintuur en een sleuteltje Gisterenmorgen geraakte een wielrijder op de Langegracht te water; door fluks toegeschoten hulp mocht men er in slagen den man weer op bet droge te halen. Sinjeur kwam er, met den schrik en een nat pak tengevolge van het on vrijwillige bad af. De thans voorloopig vastgestelde Kiezerslijst voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeen teraad telt 2675 namen, tegen 2665 in het vorig jaar. Tot onderwijzeres in de hand wei ken aan de opmibare lagere school 3de soort in de Beekstraat is benoemd mej. H. Vonk. De heer I. J. Ansink, onder wijzer aan de Openbare lagere school 2de soort alhier, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Utrecht. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv Gemeente worden de predikbeurten in de St Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige piedikbeurten hij de kerk genootschappen zijn op Zondag 29 Maart geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Douner. 's Av. 5'/i uur. Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorin 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv 5uur, Us. Teeiink. Collecte. Emerit-pred., Wed. en Weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur lezen. 's Av. 5 uur lezen. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'It uur. Godsdienstoefening. Indien gy niet meer weet tot welk middel uwe toevlucht te nemen, doe het dan tot de Pink Pillen. Dezen hebben genezen daar waar andere middelen hebben gelaaid. Gedurende de maanden Juli, Augustus en September vao dit jaar zal eene Groote internationale Tentoonstelling gehouden worden te 's Gravenhage, welke beloofd een enorm succes te hebben alle takken van Handel, Nijverheid, Wetenschap pen, Schoone kunsten, enz. zullen vertegenwoordigd zijn, Meer speciaal zal de Tabakindustrie, de distelleer- derij, de Zuivelproduktie, de Brouwerij, speciale aldeelingen voimen. Ten einde deze Handelsmanifestane behulpzaam te zijn hebben de Directiën der staats spoorwegen en H. S. M. eene Kort mg van 5U°/o toegestaan op hunne gewone tarieven, voor alle goedeven voor deze Tentoonstelling bestemd. Deze welwillende beschikking zal zeker door alle Tentoonstellers worden goedge keurd en strekt die Maatschappijen tot lof. Voor inlichtingen betieffende deze Tentoonstelling kan men zich wenden tot het Secretariaat, Nieuwe Haven 1-3, te 's Gravenhage. Middenstandsbond. Door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van vereenigin- gen voor den Handeidiijvenden Mid denstand zijn een groot aantal statu tenwijzigingen voorgesteld, die behan deld zullen worden in een buitenge wone algemeene vergadering, op 29 Juli a.s. te Dordrecht te houden. De gewone algemeene vergadering heeft eveneens op dien dag en op den daaropvolgenden dag plaats. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Van 19 tot 26 Maart 1908. GeborenJohannes Albertus, z. van Thomas Willem Ittmann en Gillezina Hendrika Thien. Jan Matthys, z. van Abraham Johan Hendrik van E ij kelenburg en Aartje van Hoevelaken. Metske Bertus, z. van Pieter Koning en Bertha Klarenbeek. Johannes, z. van Johannes Dermoi3 en Geurtje van den Bosch. Kuindert, z. van Hendrik Kroes en Meintje van Deventer. Alida Helena, d. van Johannes Staats en Johanna van de Raapkamp. - Adriaan Hendrik, z. van Wilhelm Philippus Verschuur en Margje Zwikker. Josepha Marie, d. van Pieter Olivier en Elisabeth Maria Clemens. Dirk, z. van Arie van Ooik en Johanna Ruitenberg. Willemina Gerarda, d. van Hendrik Eygenbrood en Willemina Roskam. Teunis, z. van Aart van Zoeren en Wjjmpje van den Brink. Florus Jacobus, z. van Willem Meggelen en Jannetje Harte. Daniël, z. van Daniel van de Kooij, en Alijda Kok. Cornelia Wilhelmina. d. van Wil lem Los en Aalbartje van Soeren. Ondertrouwd: Gerrit Cornelis Westhoff en Rengertje Kas. GetrouwdHendrik Johannes Kraaij en Mathilda Catharina Maria de Pauw. - Johannes Rebergen en Coenradina Johanna van Nus. Willem van den Heuvel en Egbertje Brummel. Overleden: Ludovicus Antonius Ger- ardus Maria Tikkel, 31 j., ongeh. Dirkje Buis, 63 j., echtg. van Gijsbert van Meerveld. Johanna Christina Arias, 65 j., wed. van Arie van Slooten. Gerardus Martinus Heuman, 58 j.,- wed. van Elisabeth de Groot. Barbara Veenendaal, 93 j., echtg. van Hendricus Bait. Cornelia Kraal, 48 j., echtg. van Gerrit Adriaans. Geertruida Stoffer, 1 j. Anna Hendrika Kromhout, 85 j., echtg. van Gijsbertus Zekveld. Leusden. van 20 tot 27 Maart 1908. Geboren: Cornelis, z. van Jan van den Heuvel en Steventje Brouwer. OndertrouwdElbertus Versteeg en Petronella de Kruijff. OverledenLevenloos aangegeven kind mannelijk geslacht van Aart Cozijnsen en Willempje Clement. Woudenberg. Geboren: 21 Maart, Wilhelmina, d. van Klaas de Kruijff en Wiilemjjntje van der Wiel. 22 Maart, Maatje, d. van Roelof Blaauwendraad en Gijsje van Kolfschoten. 23 Maart, Geertruida, d. van Jan Jakob Veldhuizen en Teuntje Pater. Maatje, d. van Albartus van de Vliert en Gerntje Broekhuizen. 26 Maart, Gerrit, z. van Albertus van Beek en Willempje ter Maaten. Lees het belangrijke artikel heden op de zesde pagina van onze courant gepubliceerd. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Maart 1908. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0 Appelen f 4.a f 8.Peren f0.a f 0 Klei- aardapp. f O k f n.Zandaardapp. f1 80 a f2 20 Hoendereieren f3 50 a 3.80 per 100 st Een-ien fU.a f0Boter 11.10 a f 1.35 per kilo M ir- zarine fO— f0Zoetem kaas f0 a f0. Kippen f000afl20 Kuikens f 0.00 a f000 Piep kuikens f 0.00 a f 0.00. Ganzen f 0.a f 0.Eenden f 1.00 a f 1.20 p. st Jonge f0.a f0.Hazen f0.A f0Wilde konijnen f 0 00 a f 0 00. Tamme f 0.60 a f 1.20. Duiven f 0.50 a f 0 70 paar. Magere varkeus fafVarkens r. export f 0.a f Zeugen f50.a f70.Biggen f 8.a f 12.Schrammen f a f Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 50 heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len. 80 heet. Zandaardapi elen 110.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 1000 kilo Hooi- boter, kilo Marg-rine, kilo K*as. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 20 zeugen. RECLAME DANKBAARHEID VAN EEN UTRECHTSCRE. Zenuwachtigheid, rugpijn, gele kleur, slapeloos heid, prikkelbaarheid, slechte eetlust, rusteloos heid zijn alle teekenen van niergift in het bloed. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven hulp en kracht aan ae nieren, zoodat zc niet alleen die vergiften wegvoeren, maar .het bloed volkomen en regelmatig filtreeren eg'zoodoende een terug keer aer kwaal voorkomen. Daarom juist geven Fosters Rugpijn Niereo" Pillen een blijvende ge nezing. Arf Mejuffrouw ter W^it, Bloemstraat S,te Utrecht, meldt onsIk beiyr van overtuigd, dat U belang zult stellen in da. merkwaardige genezing door middel van FostA's Rugpijn Nieren illen. Toen ik Uw pillen $eg<^D in te nemen,'bad ik reeds verschillende j^ren last. van een piierziekte. De pijn in den r5g en fin de zijden maakte het minste werk mij dikwijls geheel onm'ogelnk. Ik leed veel aan zvire hoofdlijn, en Ik haa steeds éen terneerdruttend, vermoeid'gevoel, vooral in de beenen. Ep urine liet bezinksel na en ofschoon ik veel hjfrrvoor onder behandeling geweest was, had ik JFet al de ingenomen medicijnen niet veel res*taat. Een mijner kennissen rajjöde mij aan eei# proef tfr'neiien met Foster'^Rugpijn Nieren ^Pillen. £n dif-, was mijn reddjiig, want dadelij^na deifoname bekwam ik veEpchting en na z^s /dagen mas ik reotis zoo goed Ms hersteld. Het zi& mijjfteeds een flenoegen zin een ieder in te jpchte-Kdie in hetadfde gevajpmocht ver- Ik, ond&geteekende, vefcklaar dat het boven staande 'waar is en maentig U Met publiek te maken op elke wijze die ctgoaodunkt. (w. g.) Mej. ter Want. Spreekt langzaam en duidelijk, wanneer gij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zij zijn te Amers foort verkrijgbaar bij den Heer A. van de V\ eg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a t 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen, 8

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2