BIJVOEGSEL BINNENLAND. behoorencle bg de 141«aö4€ li Ü44E1 liii. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. NIEUWE AMERSFOORTSCHE COURANT Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings en Vacanliekoïonies. thans allicht geen onbekende meer in den lande, toont door zijn snellen groei, welk een groote behoefte er in vele plaatsen bestaat aan eene vereeniging, die tegen den kostenden prijs bereid is zwakke kinderen uit alle deelen de* lands het voorrecht te duen deel achtig worden van een vierweeksch verblijf in een gezonde streek, ten einde, mede door goede voeding en verzoiging, hen een zoo volle-lig mo gelijk herstel te doen .inden. Zoo tracht hei Genootschap med" te werken tot het behoud van zoo menig kinderleven, dat in den strijd tegen ziekten dreigde verloren te gaan Het zijn de afdeelingen van het Genootschap, die de kosten der ver pleging dragen, en van die afdeelingen telt bet er thans 52, terwijl in 1907 in de verschillende koloniehuizen een totaal aantal van 551 kinderen ver pleegd werd. Vindt nu het Genootschap zelf voldoenden financieelen steun bij de burgerij van gansch Nederland, dan zou het in staat zijn een stevige Donderstandskas" te vormen, wat dadelijk ten gevolge zou hebben, dat meer kinderen dan voorheen de zee lucht of den geur der dennebosschen met volle teugen zouden kunnen genieten, ten bate hunner meer ol minder ernstig bedreigde gezondheid. Zoo zouden bijdragen aan het Ge nootschap van zelf hun weg kunnen vinden tot kindeien over het geheele land, die thans nog vaak van het vooi ben zoo noodige viei weeksche verblijf aan zee ol op het land moeten ver stoken blijven. Elke onzer 52 afdeelingen hunkeii er naa- om hei aantal uii ie zenden kmdeieii ie kunnen nilhri-iden! Ei- liet is liiar mei altijd mogelijk baai eigen geldmiddelen belangrijk te ver meet deren Hier zou de «Uieleisiaiids- kas" moeien bijsp'ingen. Oid; kan versterking der oOudei- standskas" ten goe ie komen aan km- deien in plaatsen, waar geen afdeeling van het Genootschap beslaat. Laat dan dooi ruimen en algemeenen steun aan het Gerioo'schap verpleging van vele thans nog niet bereikte kinderen in het zicht komen. Zulk een steun zou reeds bij de tegen woor dige uitbreiding van het Genootschap zijn werking doen gevoelen van Noord tot Zuid Voor ieder, die zorg voor het kind van gioot gewicht acht bij alle po gingen tot bevordering dei volksge zondheid, is hier eeri middel om naai de mate zijner financieele krachten mede te werken in de richting van het behoud der gezondheid en daar mede van het later arbeidsvermogen en het later levensgeluk van honderden kinderen. De Tjjdregeling. Het volgende adres is uit Amsterdam aan de Tweede Kamer der Stalen Generaal verzonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen inwoners van het Rijk in Europa, dat zij van het bij Uwe liooge vergadering ingediende wetsontweip totinvoeriDg van een wettelijken tijd in ons land met ingenomenheid hebben kennis genomen, in zooverre daardoor de eerste poging wordt gedaan om ons te verlossen uit den tbans bestaande verwaï rende toestand eener dubbele tijdregeling. In geenen deele echter kunnen zij zich vereenigen met de in dat ontwerp voorgestelde invoering van den Midden- Europeeschen tijd in ons land. Zij vestigen uw aandacht op het feit dat voor die invoering geen en kele andeie grond wordt genoemd d.ui «dal aanneming van Uien tijd een vervoeging. gepaard mei belang rijke bespai mg op liet kosibaai gebruik van kunstlicht in zich sluit, een grond, dien zij allerminst als juist kunnen erkennen. Naar hunne meening daagt elke poging om de dagverdeeling der maatschappij ten opzichte van de zonnestand door wettelijk voorschrift te wijzigen, de kiem dér mislukking ui zich eri zal zulk een poging, mi stede van voordeel, slechts ongerief en verwarring ten gevolge hebben. Zij achten er onze vaderlandsche eer mee gemoeid, dat bij aansluiting aan het internationale zónestelsel, met dooi ons de tijdi egelmg wordt gekozen van een andere zóne dan die, waarin ons geheele land is gelegen. Immers is de uitdrukking, voorko mende in de Memorie van Toelichting tot het wetsontwerp, dat Nedeiland smeer tot de Westeuropeesche dan tot de middeneuiopeesche zóne behooi t onjuist, daar ons land geheel in de Westeuropeesche zóne sprake mag zijn. Mocht evenwel zulk een aansluiting niet noodzakelijk worden geacht, dan zou naar hun oordeel, door wettelijke invoering van den Amsterdamschen tijd, ook bij de spoorwegen, aan de tbans bestaande verwarring op geluk kige wijze een einde worden gemaakt. Het is daarom dat ondergeteekenden tot Uwe hooge vergadering het vei zoek richten, het wetsontwerp tot invoering van den wettelijken tijd in ons land te willen aannemen, nadat daarin de Middeneuropeesche tijd zal zijn vervan gen, hetzij door den Western opeeschen, hetzij door den Amsterdamschen tijd Dit adres is onderteekend door de beerendr. H Burger, dr. L. Buik. dr. H. Brugmans, dr. W. Brandt, I J. de Bussy, dr. H. J. Elhorst, dr A. F. Holleman, S. Mendes daCosta.di. T. Plate, dr. J. Rotgans, dr. J. K. A Werlheim Salmonsou, dr. R. Sissuigh, j'ir. dr J. Six, dr. Hector Tieub, dr. Ed. Verscbatlelt, dr. Hendrik de Vues, dr. Hugo de Vries, dr. J. te Winkel, ir. C Winkler, alien boogleeiaien di. Max Courat, oudhoogleeraar en dr. N. van Rijnberk, privaatdocent aan de Universiteit, J. Ed. Slutiipll, eneeslieer-dneieui van bet Biunei gasthuis, dr. C. P. Burger, bibliothe- eaiis van de universiteitsbibliotheek, J. W. Buellaard tot Herwijueo, gep. generaal-majoor der lnlaiileiie, baron Sweerts de Lamias Wyburgh,directeui en commandant der Marine en mr A. M. Pleyte, advocaat-generaal bij bet Gerechtshof. Verhoogd pensioen. Ingediend is een wetsontwerp toi toepassing van art. 32 der Burgerlijke Pensioenwet ten behoeve van den gewezen leeraar A. M. Kollewijn. Het ontwerp strekt om dezen ge wezen leeraar aan het Gymnasium te Amersfoort, met intrekking van het Kon. besluit van 7 Mei 1907 waarbij hem f *282 pensioen was ver leend, met ingang van 1 September 1906 een jaarlijksch pensioen toe te kennen ten bedrage van 1 1200. De heer Kollewijn aldus de Mem. van Toelichting vervulde de betrekking van leeraar aan boven genoemd gymnasium van 1 Sept. 1883 tot 1 Sept. 1906. Van 1 Sept. 1871 tot 1 Sept. 1883 was bij leeraai aan de gemeentelijke H. B S. te Amersfoort en aan de daaraan verbonden burger avondschool, terwijl hij voor de aan vaarding van de beide laatstgenoemde betrekkingen een twaalftal jaren als onderwijzer werkzaam is geweest aan openbare lagere scholen. Burgerlijk ambtenaar was hij dus van 1 Sept. 1871 tot 1 Sept. 1883, als leeraar aan de burgeravondschool te Amersfoort ingevolge art. 32 der wet tot regeling van het middel baar onderwijs en van 1 Januari 1906, hot tijdstip van inwerkingtreding van de wet van 5 Juni 1905, tot 1 Sept. 1906 als leeiaar aan hel gym nasium ui die gemeente, in laatst genoemde betrekking had hij e-eu jaarwedde en een pensioengrondslag van f1890; als leeraar aan de bui ger avondschool bedroegen zijn tractemeut en pensioengrondslag aanvankelijk flbO, later van 1 Sept. 1879 tot 1 Sept. 1883 f200. Had hij met vroeger het ambt van leeraar aan de burgei avondschool ver vuld, dan zou voor hem, evenals voor de andere, tot dusver gepensioneerde leeraren aan gymnasia en gemeente lijke hoogere burgerscholen, het pensioen, krachtens het tweede lid van art. 0 der Burgeilijke Pensioen wet, zijn berekend naar wat van I Januari 1900 tot den dag van hel ontslag uit de laatstelijk vervulde leeraarsbetrekking als pensioensgrond slag heeft gegolden. Het pensioens bedrag ware dan voor hem, bij een meer dan veertigjarigen diensttijd te -lellen geweest op twee derde ge deelten van f1890 ot f1260. Nu hij echter wèl leeraai aan de bedoelde burgeravondschool isgeweest, moesten, ingevolge hel eerste lid van laatstgemelde wetsbepaling, de lage nedragen, die hem tientallen jareü ge leden in die functie tot pensioens grondslagen hebben gestrekt, ook hun invloed doen gevoelen bij de pensioen berekening en kan hem dientengovolge slechts een pensioen van f282 worden toegekend. Derhalve ontvangt belanghebbende, die meer diensten als burgerlijk ambtenaar heeft bewezen dan zijne tol dusver gepensionneerde collega's aan gymnasia en gemeentelijke bui- gerscholen, juist als gevolg hiervan belangrijk minder aan pensioen dan dezen. Ongetwijfeld is dit irrationeel eri zeer hard voor den belanghebbende, te meer omdat het leeraarsambt aan de betiokken burgeravondschool als het ware eene bijbeii ekking vormde van het ambt van leei aar aan de hoogere burgerschool waaraan die avondschool verbonden was en de lieer Kollewijn bij zijne benoeming tot laatstgemelde betrekking zich waai schijnIijk bezwaailijk aau hel vervullen van die bijbetrekking zou hebben kunnen onttrekken. Vandaar de indiening van dit wets ontweip. MissElkinsendehertogder Abruzzen.venster of zorg althans, dat in ecu Het leger van Ilaïti Een Amarikaansch schilder, Henry Dandham, woonde vroeger geruimen ujd op Haitibij geefi de volgende schels van hel Haïuaansche leger «Toen op zekeren dag de comman dant van het leger de troepen van Gonaives inspecteerde, vroeg mij een Ier, die ik bij mij had «Wil je 'is zien, hoe ik dieu heelen troep uil elkaar jaag?" Natuurlijk wilde ik dai gaarne zien. Daarop nam de Ier vijl zilverstukjes uit zijn zak eri slingerde ze met een gil de lucht ui. Onmiddel lijk vlogen al de dapperen uit bel gelid en deden wanhopige pogingen om één der geldstukjes meester te worden. Na een oogenblik van schro melijke verwarring wtud de orde onder den troep heisteld. Twee munt stukjes waren het eigendom van de soldaten gewordende andere had de commandant weten te bemachtigen. Deze beval daarop; dat de Ier in hechtenis genomen zou worden, ouidat hij in legeiiwooidigbeid van een aan zienlijk vreemdeling (dat was ik) bel leger van Haïti in diskiediet had gebracht. Mijn lersche vriend werd onmiddellijk tot drie weken gevange- msstrai veroordeeld. Een kwartier na ons avontuur was hij echter weder bij mij. Nog vijf geldstukjes en een tlescb i urn hadden dat wonder lol stand gebracht". Teekenend. Men schrijft uit Oldenzaal aan het Centr." Bedroeg voor eenige jaren het aan- 'al landverhuizers, die wegens gebrek tan voldoende middelen van bestaan, of wegens gemis van goldige papieren, van hier naai Duiischland werden ie: uggezonden, nog ruim 1000, gedu rende 1907 bedroeg du nog slechts 59. Van het huwelijk tusschen den hertog der Abruzzen en de Ameri kaansche erfdochter, miss Elkins, zal niets komen. De hertog heeft nl. een blauwtje geloopen. Miss Elkins heeft zijn huwelijksaanzoek afgeslagen. De hertog is aan boord van de «Lusitania" weder naar Europa vertrokken. Dat zal niet alleen voor den onge- lukkigen minnaar een teleurstelling zijn. In de Amerikaansche Society immers had men groote belangstelling voor dit huwelijk aan welker totstand koming men niet twijfelde. Al hadden ook reeds tal van Amerikaansche dames schitterende huwelijken gedaan dat een eenvoudig burgermeisje, al was het dan ook de dochter van een rnilliODriair, in het huwelijk zou tieden met een prins van koninklijken bloede, was een feit dat de voorname A ne- nkaansche kringen in niet geinige opschudding bracht En men voeld hierbij niet zooveel ergernis als bij vroegere huwelijken van Amerikaan schen met Europeesche edellieden, omdat het hier niet een van de grootste erfdochters des lands gold, wier r ijkdom zou moeten dienen om een of andei oud-adellijk blazoen te vergulden. Miss Elkins immers heeft naar Amerikaan scho begrippen een maar bescheidei vermogen, ten hoogsie een paar nul liocn dollars, want de millioeuen die /ij nog te wachten zou hebben van haar grootvader, senator Davis, schij nen voor haar verloren te zijn, daai ■Ie heer Davis, ondanks den tegenstand zijner familie, nog weer in hel huwe lijk wil tieden. De hertog der Atnuzzen naarentegen is zeer rijk. Van zijn grootmoeder van moederszijde, gravin De Mei ode, erfde hij o.a. met zijn broeders, de hertog van Aosta en den graaf van Turijn, groote bezittingen in België en Nederland. De hertog der Abruzzen, eenlievelingsneefvari koning Victor Emanuel, bekend vooral door zijn ontdekkingsreizen en zijn Pooltocht, leerde mi.-s Elkins kennen toen hij als commandant van de «Liguria" deelnam aan de vlootrevue bij Gal veston. Wat de reden is van het afspringen van dit huwelijk, waai over reeds zoo ;ele bijzonderheden in de bladen werden meedegedeeld, is nog niet bekend. Wel heette het al dadelijk, dat de heer Elkins van een morganatisch huwelijk niets wilde weten, en mis schien ook had papa Elkins, de Ame rikaansche burger, er bezwaar tegen eeu Ilaliaanscbe adellijken titel te aanvaarden, dien de koning van Italië hem wilde toekennen, üok kan hel zijn, dat het verschil in godsdiensi tusschen de protestantscbe mi-s en den katholieken hei tog een overwegend bezwaar was. Maar hoe dit ook zij een feit is het dat de hertog weer als vrijgezel Amerika heeli verlaten. Voor Huis en Hof. Hier volgen eenige wenken van pasioor Kneipp, ziet zijn werkje: «Zóó zult gij leven": Laat het zonlicht binnenkomen, waar ge kunt en temper het licht uietdoor donkere gordijnen Zuivere lucht is een hoofdwapen tegen ziekte, scüuw plaatsen, waar de lucht is ver ontreinigd. Diaag altijd ruime kleedmgsiukken, die nergens km-llen. Hard vooial uw hals. Draag geen zware, warme hoofddeksels Hand schoenen zijn eer schadelijk dan goed. Nauwsluitende balsbooiden zijn ver keerd. De hemdsmouwen moeien kort en wijd zijn Volg de mode niet; Nauwe laaizen, hooge hakken en corsetlen zijn bronnen van a1 Ie kwaad. Geef lucht aan uw via ten Loop nu en dan, in huis of buit-m op bloote voeten. Vilten pantoffels deugen niet. Vele kleedingstukken over elkaar is verkeerd. Baad dikwijls, al uw lichaamsdeelen vei lan gen naar reinheid. Rustdoes'. Zorg bij arbeid voor afwisseling. Up in spanning volge uitspanning. Uw woning zij met vochtig, stook echter ook niet te hard. Slaap met open aan uw slaapkamer grenzende kamer het raam geopend is Eet volop vruchten. Prikkelende middelen doen geen goed. Sterke drank is absolut nadeelig Water is de beste drank. Ge bruik niet te veel zout. Gebruik van alles in matigheid. Wie een zittend leven leidt, wandele veel in zijn vrijen tijd, spinge eens over sloot of gieppel, spitte eens in eigen of in anderor grond. Wees zedelijk in alle opzichten. Als er geen vogels waren, zoo ver zekert een Fransch iiauurkenner, dan zou de aarde binnen negen jaren onbewoonbaar zijn voor de menschori. De insecten en slakken zouden, ondanks alle mogelijke verdelgings- middelen, zoo schrikbarend in aantal toenemen, dat alle vruchten en ge- wassen van boomgaard en akker door hen opgegeten werden. Om goudvisschen jaren lang 10 h. 12 jaar, gezond en friscli te houden, neme men het volgende in achl. Op den bodem van h6t glas strooie men een laagje keisteen ey zand: hieiaan zetten zich de uitwerpselen der vis- schen vast en het water blijft aldus rein. Bij het ververschen van het wa ter of het reinigen der steentjes vangt men de vischjes uit de kom, niet echter met de hand, maar met een netje. Nog beter is het een glazen lie vel te gebruiken van met te kleine doorsnede (5 mM. of streep,) zoodat de onreinheden in het water mede worden afgevoerd. Bij het vullen der kom late men den waterstraal niet op de vischjes komen. Nooit geve men de vischjes brood, rnaar wel ouwels, miereneieren, vliegen, eierdojers, sla, enz, doch slechts om de 3 a 4 dagen mag worden gevoerd, omdat te veel eten brand en verstop ping veroorzaakt, waaraan de diertjes sterven. In de maanden November December, Januari en Februari worde in 't geheel geen voedsel gegeven, hetgeen overeenkomt met de natuur der visschen: in Maart, April en Mei veedere men matig om de maag der vischjes aan hel voedsel te gewennen. Verteerbaarheid van een rauw zacht of hard gekookt ei Hier over werd aan vijf hoogleeraren in ons land hun meening gevraagd. Zie hier hun antwoord; het lichtst verteerbaar was volgens Prof 1' Sterk gestremd eiwit (dus hard gekookt). Prof. 2Hard ei, maar niet te hard. Pi of. 3: Rauw en zacht ei gelijk, hard iets moeilijker. Prof. 4: Rauw ei sneller dan hard gekookt. Pi of. 5 zegt: Niet zoo in het alge meen te beantwoorden raadpleeg uw huisdokter. Nu weet men het. Een zesde professor gaf nog als zijn meening te kennen, dat eeri hard ei even gemakkelijk en spoedig ver teerd, mits het goed fijn gekauwd wordt. Drinken bij het eten. In de maag worden de spijzen van maagsap door weekt. Bespoelt iemand zijn spijs met water, wijn, brei, kollie of th^e, dan zal dit voedsel niet meer van zuiver maagsap worden doortrokken; gedeeltelijk zal liet door de toegevoegde dranken worden doorweekt. Wie veel drinkt, verdunt het maagsap op zulk een wijze, dat liet geen diensten meer bewijst: hij brengt een last in de maag. Nog erger is het, wanneer iemand al drinkende het eten kauwt. Dan spoelt hij het, zoo men zegt, door de keel, en het mondspeeksel, dat het zetmeel in suiker moet ver- anderen. doet weinig of geen dienst. Ongetwijfeld ontstaan eeu groot aan tal maagkwalen door drinken bij het eten. Veeldrinkers klacen in den regel over gebrekkige spijsvertering.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 5