Plaatselijk Nieuws. genomen de heeren: G. Baron van Senarclens de Grancy, voorzitter der Nedeiiandsche Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde; Mr. G. W. Baron van Dedem, voorzitter der Nederlandsche Pomologische Vereeni ging, en Jkr. Mr. G. L. M. H Ruysde Berenbrouck, voorzitter van de Neder landsche Heide-Maatschappij. Het uitgebreid program voor deze tentoonstelling zal door het Hoofd bestuur in April op ruime schaal verspreid worden. Ds. E. M. ten Cate uit Apeldoorn ireedt a.s. Zondag op voor de Doops gezinde Kring in het Logegebouw aan de Van Persijnstraat. J1. Zondag werd in de Katho lieke kei ken alhier, evenals elders in het Bisdom Utrecht, eene collecte gehouden voor een geschenk, den paus aan te bieden bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest. Wijlen den heer F. J. Walet heeft zijn geheele vermogen vermaakt aan de R. K. parochiekerk aan 't Zand. Zondagmiddag hield de Algem Ned. Geheelonthoudersbond eene pro- paganda-vergadering in de bovenzaal van het Koffiehuis »de Keizerskroon «De heer J. van den Berg uit De- Tenter, hield eene voordracht getiteld »de Sluipmoordenaar", waarin op het verderfelijke van het drankgebruik werd gewezen, en die door een reeks van lichtbeelden werd opgeluisterd. Bij het einde der vergadering stelden zich eenige personen beschikbaar om te trachten alhier eene afdeeling van dien Bond op te richten. Maandagmiddag vergaderde on der praesidium van den heer Ds. J. L. F. de Meyere, vice-voorzitter, de plaatselijke afdeeling van «Volksonder wijs" ten einde te bespreken of al dan niet adhaesie zou worden betuigd aan het bij den gemeenteraad inge komen adres van het Nederl. Onder wijzers Genootschap tot salarisverbe- teriug. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen daartoe besloten. Van den heer Celosse was een schrij ven ingekomen dat hij wegens drukke bezigheden niet aanwezig kon zijn en als voorzitter moest bedanken. In de j.l. Maandagavond onder voorzitterschap van den heer D. Gerritsen gehouden vergadering der Werkliedenvereeniging «Onderlinge Hulp," werd door den penningmeester verslag uitgebracht over het afge- loopen boekjaar. Daaruit bleek o a. dal de ontvangsten bedroegeD bang saldo 1906/07 f573.69, borgtocht en rente f55.49, contributies, le klasse f4.20. 2e klasse f1044 50 3e klasse f 293.55, collectieve verzekering. Tram 152.80, bijstortirigen f6.50, bijdragen van begunstigers f88, rente Post spaarbank f 12.05, rente 2V»°/o N. W. S. f24.75, rente 3°,o N. W. S. f30; totaal f2185.53. De uitgaven beliepen Uitkeering le klasse geene, 2e klasse f 1000.45', 3e klasse f303.18, bodeloon f 124.62, terugbetalingen f 1.30; totaal f 1429.55'. Het batig saldo is dus f755 97'. Verder bezit de vereeniging 1 obl N. VV. S. 2V»°/o f -1000 en 1 obl. N. \V. S. 3°/o flÖOO, hetgeen te zamen een bezit maakt van f755.97' 1 752.50 f893.12' f240l.60. Tot bestuursleden werden de 3 af tredende heeren J. van Wessum, J Nefkens en Dr. H. W. Schreuder hei kozen, terwijl in de vacature B. Boekhorst (overleden) werd gekozen de heer W. C. Hol. Tot gecommitteerden werden ge kozen de heeren A. M. Tromp van Holst, B. v. d. Water en M. Groene- stein. De le luitenant der infanterie G. Kuyper, zal a.s. Donderdag in eene vergadering van de a.r. propaganda- club «Groen van Prinsterer" als spre ker optreden. Voorts zal in den loop der maand mr. Sybrandy, daartoe door de propaganda-club uitgenoodigd alhier eene politieke redevoering hou den, waarbij debat zal worden toe gestaan. Op 23 en 24 April zullen door de militaire sportvereeniging alhier verschillende wedstrijden worden ge houden. De 2e uitvoering der afd. Baarn v. d Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, zal onder directie van den heer C. W. S. van dei Flier, WOiden gegeven op 3 Apul e.k. Een zevental nummers zal worden uitge voerd. Van de Chr. normaallessen zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse: M. Bos Jr., G. H. Grau, M. L. Grau, H. van der Meij, F. N. van Kuyk, A. C. Meiners, M. J. Nieuwonhuizen, M. H. Oosterveen en J. van Vliet; van de 2de naar de 3de klasse: H. van Aller, A. Baljet, A. Boersma, A. C. Feringa, C. C. Fiüger, J. H. den Hengst, A. Kraan en K. Schuil en van de 3e naar de 4e klasse: A. J. van Hardeveld, Joh. Harmsen en B. van Melle. In de eind-examen-commissie voor de Hoogere Burgerscholen met 5 jarigen cursus in de Provincie Utrecht zijn benoemd: tot lid en Voorzitter de heer G. J. Buys, Directeur der Hoogere Burgerschool alhier, en tot leden de heeren: A. M. Kerkkamp, H. Oorver, dr. Th. Weevers, dr. E. J. Beumer, F. Wesseling, S. de Vries, I M. J. Hoog, li. D Best, A. P. H. J. van Weezei Errens, allen leeraren aan de gemeentelijke Hoogere Burger school alhier; dr. H. P. Jonkman Directeur, en dr. P. van Mourik, dr. L. J. Hoorweg, dr. J. E. Enklaar, D. Aitton, W. Pik, dr. G. van der Waals, allen leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht; dr. J. W. Doyer Jzn., Directeur, en dr. A. Kyl- stra, J. A. Th. Lublink Weddik, dr. J. A. Vreeswijk, M. ten Bouwhuis, dr. A. J. van der Meulen, J J. Meder, F. P. Visser, mr P. H. G. Dop, allen leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Utrecht; D. H. te Wechel, leeraar aan de R. H. B. S te Wageningen, C. J. de Bruijn Kops, leeraar aan de H. B. S te Deventer. U. J. Verkozen, leeraar aan de H. B. S. te Kampen, en A. Dolk, leeraar aan de H. B S. te Zutphen. Het mondeling examen wordt weder hier afgenomen. Extrani moeten zich voor 6 April aanmelden bij den Voorzitter. Omtrent de Koningen der Bios- copie, de heeren Gebrs. Albert, die te beginnen met heden, een vijftal voorstellingen zullen geven indegroote zaal van «Amicitia", schrijft de Leeuwarder Courant van 24 Maart j.l. het navolgende: De «Harmonie" zaal was gister avond bij de openingsvoorstelling van Alberts fiéres stampvol. Er was geen plaatsje meer te krijgen. Geen won der, Alberts frères en het Leeuwarder publiek zijn dikke vrienden en op bioscopisch gebied kregen we heel- wat te zien. Phantastische nummers, natuur-opnamen, sen-.atie- nummers, ernstige en komische tooneeltjes wer den op het doek gebracht waarbij schitteiende resultaten werden bereikt De meeste projecties leveren een schat van kleuren. «De muziek komt" en «Het tooverkistje" zijn er een paar nummers van. De natuur-opna men in Zweden en Denemarken gaven het sneeuw- en ijsvermaak in die landen te zien Belangwekkend was o. m. het ski-springen. De reis naar Zwitserland was iets nieuws op bioscopisch gebied. De Parij^che familie, die een reisje zal maken, maar haast heeft, werd door Mephisto te pakken genomen op een manier, die niet was te verwachten Zij werd met den trein overal heen gebracht. In duizelingwekkende vaart ging het bijv. over de Jungfrau, daarna door een dal. even later onder water door om ten slote een reisje door de lucht te maken. Nu en dan werd de reis even onderbroken, orn het publiek te laten zien, hoe de familie het bij die ren doer het heel al in de nauwe coupé maakte. En dit alles als wraak van een koetsier, die de familie vlug naar het station moest rijden. Ook de «Droom van een banneling" was in dit genre. Om nog slechts eenige nnmmers te noemeu wijzen we nog op de auto-races en op «De koks in een keuken van een groot hotel". In dit laatste nummer bleken al de moei lijkheden van de techniek overwonnen. Het vlechten van een korf zonder dat men de personen zag die dit deden om dit alleen te noemen bewijst het. Bij de «rooversgeschiedenis" waren de lichteffecten bijzonder gelukkig. Als aardige variatie hadden we een paar nummers van een fonograaf in samenwerking met de bioscoop, waar bij de toeschouwers de juiste samen werking zullen hebben opgemerkt. Als slot werd gegeven «Paard op hol", een succesnummer, iets zooals Haha! die Oscar! maar dan voor een Tiervoetigen Oscar. Natuurlijk is ook voor muziek ge zorgd, een goede piano en zang- gerige viool en voor een korten uitleg, die soms met een enkel woord een komisch effect bereikt door de juistheid van het gekozen woord of de onnavolgbaar dwaas-komische, melodramatische dictie. Het ontbrak den geheelen avond dan ook niet aan langdurig applaus, dat wel verdiend was. Trouwens, we waren, zooals we hierboven schreven, bij «de koningen der bioscopie". Het bestuur der Patroons-ver- eeniging »Boz" heeft de functiën als volgt verdeelt: J. R. van 't Hof, Voorzitter; H. Koning, Onder-voorzit ter: J. Klink, le Secretaris; W. van Genderen, le Penningmeester; B. Ruitenberg Hz., 2e Penningmeester; J. Wildeman, Commissaris. De tentoonstelling van werk stukken der leerlingen van de Ambacht school is kosteloos te bezichtigen aan staanden Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 10 tot 1, van 2 tot 5 en van 6 tot 8 en Zondag van 10 tot 1 en van 2 tot 5. De Amersf. courant bericht, dat vermoedelijk nog vóór den aanstaanden winterdienst de gasverlichting in de gebouwen van het spooi weg-station zal worden vervangen door electrisch licht, dat. gelijk men weet, op hei stations-emplacement reeds lang in gebruik is. Gisterenavond hield de Bond- van Post- en Telegraafbeambten, afd Zeist en Amersfoort, in combinatie met Baarn, Doorn, Nijkerk en Veenen- daal een openbare vergadering in de Keizerskroon, waarin als sprekers op traden de heeren P. Nolting en W. A. H. KerUhofl. De voorzitter der afd. Zeist, de heer G. J. Slagter, deelde mede, dat de voorzitter der afd. Amersfoort dooi ziekte veihinderd was, waarom hij den aanwezigen het welkom toeriep. Hij wees op hel belang der thans gevoerde actie in den Bond en in het orgaan «De Post hoorn" en ver heugde er zich in dat ook in Amers foort weer bleek, dat waar de heer Nolting spreekt, de attentie steeds groot is In het bijzonder heet bij welkom den heer van 't Hof, ambte naar bij het Hoofdbestuur, die op verzoek der afd. Zeist namens den Directeur-Generaal de vergadering bij woonde. Hierna gaf hij het woord aan het Tweede Kamerlid, den heer P. Nol ting, die begon met te verwijzen naar «Ue Posthoorn" waarin in den laatsten tijd stukken voorkomen, die geen kameraadschap ademen, maar vijandige bedoelingen hebben. Art. 1 der BondsStatuten stelt ten doel een dracht en verbroedering aan le kweeken en de behartiging der be langen van de leden met uitsluiting van alles wat op politiek en gods dienstig terrein ligt. Op dat artikel wijst de voorzitter der afdeeling Breda in een ingezonden stuk in de Bredasche Courant, dat overgenomen is in de Posthoorn, waar bij de pogingen bespreekt van katholieke zijde orn versnippering te brengen. Volgens Spr. is die verdeeling te wijten voor een deel aan hetgeen op het oogenhlik in den Boud omgaat, aan het gekibbel over politiek en zoo meer. Godsdienst en politiek moeten ver uit de vakvereenigtng verbannen worden, want dat zijn twistappels, die niets anders dan schade doen aan een goede, stevige vakorganisatie. Ue deuren moeten wijd openstaan, opdat een ieder lid kan worden, het geen de wijze van stiijdvoeren van den laatsten tijd tegenhoudt. Wanneer de politiek de overhand krijgt is van een krachtige vakorga nisatie geen sprake; alleen de econo mische belangen moeten op den voor grond staan en daaraan kan ieder meewerken. Nu wil Spr. niet beweren, dat de scheiding van de beambten zelf uit gaat, van bovenaf wordt ze ge'inspi reerd maar haalt men eerst de politiek in de organisatie, dan wordt men later kiesvereemging en het eind is aansluiting bij de moderne beweging, belichaamd in het Ned. Vakverbond. De strijd, politiek of niet, bestaat niet alleen in den Bond do Post, maar in verschillende organisaties. En de ondervinding leert dat liet dien weg niet moet opgaan Er zijn actu- eele zaken genoeg te behandelen, zooals: de opheffing van het klassen- stelsel, een nieuwe pensioenregeling, er nee!'lering van verlofdagen, met igtia toelage enz. Wil men dat bereiken, dan moet de weg van thans worden verlaten, opdat ieder lid kan worden van den Bond. Het tegenwoordig getwist verhindert dat. Broederschap aan- kweeken wil zeggen, naast en met elkaar voor elkaar werken, als broeders samenwerken, opdat de toestand dragelijker wordt dan op heden. Maar dan moet men uitscheiden met wiggen te slaan in de organisatie, men moet blijven weren uit de ver eeniging politiek en godsdienst, zuiver neutraal moet men zijn en alleen strijden voor betere arbeidsvoorwaar den. In verband met een en ander bespreekt Spr. nog het stellen van vragen aan candidaten, wat hij zeer afkeurt, en de groepsvertegenwoor- diging, die komen zal wanneer de organisatie niet als sterke macht zich daartegen kan verzetten. Na de rede van den heer Nolting klonk luid applaus De heer van Stapelen uit Rotter dam is gekomen oin het standpunt der andere fractie uiteen te zetten Vooraf wenscht hij te verklaren, dat de wijze van schrijven in de Post hoorn ook hem onverkwikkelijk is, terwijl hij ook gaarne meegaat met den heer Nolting, waar hij zegt dat het te doen moet. zijn om de organi satie zoo groot en sterk mogelijk te maken. Hij komt er tegen op, dat de voor standers van de politiek maar overal de schuld van krijgen. De confes- sioneele afscheiding vindt zijn oor zaak niet in den Bond, maar in de maatschappelijke toestanden, in de zucht van bovenaf om de kracht van elke arbeidersorganisatie te breidelen, op dat men voor de werkende klasse zooveel beter het verdeel en heersch in toepassing kan brengen. Als voor beeld haalt spr. aan den Christelijker) textielarbeidersbond «Unitas", die op bisschoppelijkbeveldoorde katholieken moest verlaten worden, en «Rechten Plicht" waarvan de adviseur pater Weijers werd overgeplaatst, terwijl hij tevens den Katholieken den raad gaf uit die vereeniging te gaan. Men kan wel oreeren over allerlei noodzakelijke zaken, maar men moet toch ook weten zijn organisatie te behouden en daarvoor is noodig de bespreking der maatschappelijke toe standen, opdat ieder met oordeel zijn standpunt kan innemen. Mei een beroep op prof. Treub verdedigt spr. hel vragen stellen van candidaten, zij het dan met beschei denheid. Geen futiliteiten moeten gevraagd worden maar in de eerste plaats hoe het standpunt van den candidaat tegenover de ambtenaars- vereeniging Daarom moet art 1 gewijzigd woiden, het is een kwestie van levens- en lijfsbehoud. Op de vergadenng moeten niet alleen de candidaten besproken worden, maar de verschillende opvattingen, om daarna een standpunt te bepalen. De Gemeentewerkliedenbond die door den beer Nolting een politieke vereeniging is genoemd, levert juist een bewijs hoe de belangenpohtiek de menschen meer weerbaar maakt, van de voorstanders daarvan gaal juist de bezieling uit. Zoolang de maatschappelijke verhoudingen invloed oefenen op de levensvoorwaarden, is het dringend noodig daarop te lellen. De heer Lam uit Hilversum vraagt: Warrom zijn de kerkelijke partijen niet over te halen, tot aansluiting bij den Bond en wat is daaraan te doen De lieer Nolting zegt ter beant woording dezer vragen terug te moeten gaan tot hetgeen hij gezegd heeft. Het geharrewar over de politiek, dat weerhoudt de menschen. Tegenover den heer van Stapelen, verdedigt hij nader het standpunt der neutralen, waarna de voorzitter een motie voorstelt waarin wordt uitgespro ken, dat voor een goeden gang van zaken het noodzakelijk is, dat art. 1 der Bondssiatuten gohandhaaft blijft, terwijl net Hoofdbestuur in overweging wordt gege en stappen te doen, dat wijziging voor goed onmogelijk wordt. Deze motie wordt met bijna alge meene stemmen aangenomen. Hierna is het woord aan den Bondsvoorzittdr, den heer W. A H. Kerkhoff, die de vraag bespreekt; Is vragen om hooger loon gewettigd in verband met de stijging der levens middelen. Spr. gaat eerst na de ver- beleringen van 1905, die voor velen niet zoo gunstig waren als zij wel leken, waarna hij aan de hand van verschillende gegevens zijn vraag toestemmend beantwoordt. Nadat do heer van Stapelen nog een kort woord gesproken had, werd de vergadering, die druk bezocht was gesloten. Eeml. Aan het Jaarverslag, uitgebracht in de Jaarvergadering der plaatselijke afdeeling van de Vereeniging lot ver betering van het lot der blinden in Nederland, ontleenen wij het navol gende: Het jaar 1907 bracht geen ver andering in het Bestuur. De zorgen voor eene verpleegde in de Prins Alexander-stichting. te Benne- kom, heeft het Bestuur trachten over te dragen aan de afdeeling Utrecht, daar de ouders der kleine naar die plaats zijn verhuisd Deze afdeeling kon echter, wegeus den slechten financieelen toestand, die zorg niet overnemen. Ons Bestuur wendde zich daarop tot het Burgerlijk Armbestuur van Utrecht, datzich bereid verklaarde, tot wederopzeggens gedeeltelijk bij te dragen in de verpleegkosten. Eene verpleegde in het Instituut voor blinden te Amsterdam was ge durende eenige weken in de oogheel kundige kliniek van het Buitengasthuis te Amsterdam om daar geopereerd te worden. Men hoopte daardoor het eene oog, dat zeer achteruitging, wat te kunnen verbeteren; het andere mist zij De operatie had echter, tot aller groote teleurstelling, niet het ge- wenschte resultaat. Onze afdeeling hield in het najaar een kleine tentoonstelling van voor werpen, vervaardigd door enkelen harer blinden. Gelukkig was er vrij veel belangstelling, zóó zelfs, dat niet alleen alle voorwerpen vei kocht, maar er ook vele nabestellingen gedaan werden zoodat er aanleiding bestaat, dit jaar weder zoo'n tentoonstellinkje te houden Aan het verslag der Penningmeeste res, mej C. Uylenberg, zij ontleend, dat de Inkomsten bedroegen aan saldo: f220i'/i, rente legaat Hnef- hamer f160, contributiën f89.371/., gift N. N. f5totaal f276.39; en de Uitgaven: verpleegden en onder houdskosten f 224.68 en quotum Hoofdbestuur f 17 87'/i totaal dus f242 51 7j. Er is dus een batig saldo van f33 831/.. 387ste STAATSLOTEHIJ Eerste klasse. Trekking van 3031 Maart 1908. (1000 loten). Ten kaDtore van den Collecteur A. C. E. O. Leqtwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 121 123 1453 1474 2611 8507 8526 8535 8537 8538 10441 10456 10473 10474 10487 12920 14529 19090 19094 19096 19112 19114 19702 en 19706. Te zamen 24 prijzen. RECLAME ALTIJD WELKOM TE AMERSFOORT. Goed nieuws van iemand uit onze omgeving is ons altijd welkom en wij zullen niet belang stelling het volgend berichtje van iemand uit Luntcrcn lezen. Het zal eveneens voor velen onzer waardevol nieuws zijn. De Heer A. van Ree, Parallelweg 44 te Luntercn, meldt ons: Vanaf het oogenblik, dat ik met Foster's Rugpijn Ni (yen Pillen .begon nen ben, bekwam ik verlichting in een nier ziekte, die sedert twee jareflt weerstand geboden had aan allerlei geneesmiddelen. Ik was' altijd neerslachtig en vermpéïd, vooralwanneer ik 's morgens opstond, jf nachts sliep ik haast niet en ik had veel lakt J&n zweetingen en tftnauwd- heden. Voortduren^ had ik een ellendige, snij dende pijn in dgri rug en vccal waren mijn enkels en pols&y opgezwollen. De uBncloozing geschiedde imnjdr met een branderi^gevocl, dat zeer onaangenaam was, het wateaT was veelal beslagen en Onnatuurlijk van ki/ir. Vanwege de hevige wfn had ik reeds l^pg miju wetk moeten opjahen en ik was juist erg ziek, toen een kennï mij aanraadde jfns gebruik te maken vadrFosthr's Rugpijn lieren Pillen Dit was mijm,redding want ja liad nog geen heel doosje aaedigd, tohm.. ds-ieeds een groote vcr- lichting'ïekwam. De uitwerking Uwer pillen is werfjflijk wonderlijk, ik zal ze steeds gaarne andererfdijders aanbevelen. EenAJaar later bevestigde de Heer van Ree ons zijA verklariog: Ik gevoel mij thans gezond en blijf U zeer dankbaar voor het vele goeds, dat Fosteifl Rugpijn Nicu^-ihUen mij brachten. Waar ik kai£ roem ik J^oede^oedanigheden er van. Ik, oïiderget^wenae, verfflaar, dat het bovcn- staandOui«^s cn macht maken op elke wijze, die t A. van Ree. Het is rugpijn, waarme aanvang neemt. Rugpijn is toeken van nierziekte. Fost Pillen genezen de pijn in de nieren in orde brengen, die vinden, want inderdaad zijl de pijn veroorzaken en niet Verzekert U, dat men 1 Rugpijn Kieren Pillen gee Heer van Ree gehad hecflB W ij waarschuwen tegen namaak en maken k®pers er op attent, dat op iedere doos de bandtqfceuing van Janmai Foster voorkomt. Zij zijn t# Amersfoort^^r- krijgbaar bij den Heer A. vafide WegAjpczen- ding geschiedt, franco na offlkangc^^n post wissel a F. 1.75 voor óón- of voor zes doozen. 9 het publiek tc ■oeddunkt. (w. g.) het gevaar een ft eerste en zekere •'s Rugpijn Nieren rug, terwijl ze de rich daaroudcr be- het de nieren, die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2