nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Het YreeMelispverleer in Europa. ULNA KA LAAD. FEUILLETON. PETER SABLEWSKY. !\o 30 Ziaterdag 11 April 1908. Zeven-en-dertigfrte jaargang.. VERSCHIJNT WIIIWSIIM EPS ZATEIiflM. Y. D. MULLER MASSIS. 11) Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door bet geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nammera 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Van bevriende zijde vestigt men onze aandacht op eene, in liei «Bei linei Tageblatl" van 30 J.in. I I. voor komende korte beschouwing over de beteekenis (Ook in cijfers) van het vreemdelmgenveikeer in Euiopa. Wij vertalen Evenredig met de ontwikkeling van de internationale vetke, isirinidelei heelt liet Vreemde'ingetivnkeer, waar van de bevordering thans ook m Berlijn is ter hand genomen, voor de Staien van Midden-Europa, eene ver hoogde beteekenis gekregen, welke door Cli F. Sp-are ui d« jongste all dei «American Reviews" in cijfers woidt omgezet. Niet alleen Italië en Zwitserland, maar ook Frankiijk mag een grooi deel van het nationale inkomen op rekening van het Vreemdelii.getivei keer stellen. Met eenige veibazing zal men zeker vernemen, dat jaailyks in Fiankrijk door ileeindeln gen een be drag vari rond 1-00 inilliuen guldei woidt besieed. Dal Prtjsclie bankier- stellen dit cijlei zelfs nog lioogei zij lekenen, nai 1440 inilkoen gulden uit bedoelden hoofde aan Frankiijk ten goede komt. Hoofdelijk over de bevolking veideeld, beteekent dn f38per hoofd en per jaar Houdt men in net oog, dat de expoit van Fransche aitikelen per hoofd f60. bedraagt, dan eerst treed in het licht, hoeveel invloed hel vreemdelingen- vei keer op de nationale welvaart oefent. Zwitserland geniet van het vreemde lingen vei keer méér dan van zijn bandels-export en de Italiaansche Staathuishoudkundigen hebben nog onlangs, als onomstootelijk waar, vastgesteld, dat het goud der vreemde lingen den wagen van de nationale industrie en van den handel recht noudt. Men becijfert: dat Italië jaarlijks 240 millioen gulden uil het vreemde lingenbozoek trekt; een bediag gelijk aan hel expoi l-iijfer over de eeiste vier maanden van het j iar. Zelfs het rijke Engeland onikent evenmin al- Egypte, Noorwegen en Nedeilaml. het helaug en den omvang van de groote sommen, door vreemde loeristen, hoofdzakelijk Amerikanen, achtergelaten Slechts Engeland 6D Duitschland doen door de reislust hunner bevol king meei geld verreizen en in don vreemde uitgeven, dan de vreemde lingen in deze landen brengen. Sedert 1900 heeft zich het Vreemde lingenverkeer ongekend krachtig ont wikkel'). Het Stoomvaart- en Spoor wegwezen hebben daartoe niet het muist bijgedragen In de laatste jaien is voor niet minder dan 240 millioeti gulden verbouwd aan stoomschepen ten gerieve van het personenveivoer; schepen, voorzien van een comfort, dat de hoogste ei-chen bevredigt Lointeii, tot voor 10 jaren de stad, waar aan <le vreemdeling de minste idii'lachi werd geschonken, zag sedert een twaalftal luxueus ingerichte groote hotels vei rijzen, Het aantal hotels in Parijs is meer dan veidubbeld; en zelfs de Italiaansche hotels, met hunne eigenaardige .romantische" inrichtingen, hebben deze opgeofferd aao comtort. Te ontkennen valt niet, dat de Amerikanen hetleeuwenaandeeldragen ui deze algemeen waargenomen ont wikkeling van het Vreemdelingen verkeer en in de daarmede gepaard gaande vei hooging van het peil der volkeren-welvaart Vioeger plachten de Amerikanen slechts in vier zomer maanden te reizen. In Mei en Juni zwermden zij over Europa om iu Augustus en September te veidwijnen Thans pakt men, aan de Qverzyde van den Atlantischen Oceaan, reeds na Kersttijd de koffers en op de Middel- landscbe Zee-sioomers is tot 1 Mei elke plaats reeds van te voren be -proken. Italië heeft tegenwoordig een door- loopeiul loeristen verkeerde vroegere vrees voor zomerhitte en kooils is geweken. De Engelschen brengen den winter ilnoi in Engadin. Mon- treux of Si Mor UZ en de krachtig opbloeiende wintersport doel liet aan tal bezoekers van jaar lot jaar toenemen. Parijs is nog altijd bovenaan ge plaatst op hel reis-programina van de toeiisten en Engelscheii en Ameri kanen vnrtneri Jiet grootste aantal der bezoekers. Het verkeer per automobiel doet echter het vreemdelingenbezoek aan provinciesteden belangrijk toenemen. Men berekent, dal m den laalsten zomer 80j0 gezelschappen per auto door Europa reisden, waaronder mei minder dan 4U0ÜÜ Amerikanen. In Zwitsei land is dientengevolge het aan tal hotels gestegen van 1080 ioi2000; de ontvangsten beliepen meer dan 100 millioen gulden. Ziet men, dal in Zwitserland het aantal landaibeideis 4500J. dat dei fabneksaibeideiseven eons 45000. dat der hoi loge en goud- indusine 4400 bediaagt en dal 33480 hoiel gi-ëmp oyeerdeti in dienst zijn, dan eeist komt de beteekenis van het Vreemdelingenvei keer in het juiste licht. Van het aantal toeristen in Zwitser land levert Duitschland een derde deel. In Noorwegen zijn de Amerikanen in de meerderheid. Men schat het aantal Amerikanen, dat jaailijk- een uitvaart naar Europa maakt,op 125000 a 150000, terwijl men op goede gron den aanneemt, dat deze toeristen een bedrag van 300 a 350 rnillioen gulden lil Europa uitgeven Parijs alleen ge niet daarvan driemaal zoov. el als Engeland en Duitschland te zanten, lei wijl Italië alleen zooveel piofiteeri als Engeland en Duitschland te zamen ten goede komt van de Amerikaansche millioenen. Man ziet hieruit, wat Vreemdelingen- vei keer voor directe voonleelen af- weipt. De indirecte laten zich niet onder cijfers brengen, maar zijn zeer zeker van nog grootere beteekenis. Znu onze hedendaagsche Schilder school b v. een zoo loonend afzeige- hiert in Amerika gevonden hebben, als met de Amei ikanen ons land hadden leeren kennen in zijn eenige schilder achtige natuur; met zijne mooie doi p-gezichten en zijn aantrekkelijke volk-typen Waar zouden onze plateelbakkerijen met hare producten blijven; waar zou het heen met onze kunstindustrie, die in hare meubelen, koperwerken, ge brand glas, smeedweik enz., zoov.-el moois levert als niet Amerika af nemer was? Vreemdelmgenveikeer dienen is het zij voor de zooveelste maal gezegd het bevoi deren van de nationale welvaart. Verjaardag Prins Hendrik. Naai wij vernemen, zal de vei jaardag van Pruis Hendrik, die op 19 April (eeisleu Paa-chdag) valt, door parades gevierd worden op Dinsdag d. a. v., dus 21 April. Zooals men weet is het gebruikelijk, wanneer een verjaardag van een lid der Koninklijke Familie op Zondag valt, de parades een daarop volgende dag te doen plaats vinden. Nu wordt de tweede Paascbdag ook als Zondag beschouwt en moest, ook met hel oog op de vele verloven die gedui eude feestdagen verleend woideu, de Dins dag er voor bestemd worden. Prins Hendrik en de landbouw. De »N. C plubliceerl ileli volgen den tekst van liet schrijven dooi Z. K. H. den Pi lus der Nedei landen aan de voorzitters van de groote vei - eenigingeu op landbouwgebied ge ncht. Dit schiijven luidt als volgt: «Terwijl het een onmisbaar feit is, dat ui de laatste jaren een opgewekt leven valt waar te nemen onder de landbouwers, waartoe inzonderheid de kiachtige ontwikkeling van het veieenigingsleven heelt hijgedragen, valt toch moeilijk te ontkennen, dat op het gebied van het landbouwtén- toonstellingswezen nog veel is te verbeteren. «Alhoewel door de provinciale.land- bouwmaatschappijen of haar aldee- lingen meermalen belangiijke ten toonstellingen zijn gehouden, waar van de ongunstige invloed zich niet zelden deed gevoelen ook buiten de grenzen van de betrokken provincie of streek, zoo heeft de ervaring, welke in het vorige jaar is opgedaan op de met zulk een goede uitslag bekroonde nationale- en internationale landbouwtentoonstelling alhier ge houden, duidelijk aan bet licht ge bracht van hoe groote beteekenis voor de ontwikkeling van den gebee- len landbouw aldus ingerichte ten toonstellingen kunnen zijn. Zullen der gelijke ten toonstellingen op regelmatige tijden tei ugkeerende, aan de Nedei- landscbe landbouwers de gelegenheid biede">, een overzicht te krijgen,van deri stand van het bedrijf op een bepaald oogenblik. zullen deze inder daad hun zoowel uit een wetenschap pelijk als uit een practisch oogpunt tot leeiing strekken en den vreem deling een beeld kunnen geven van wat Nederland als expoi teerend land op landbouwgebied vermag, dan is het noodzakelijk er voor te waken, dat de in hel afgeloopen jaar opge dane ervaring niet teloor ga en dat een oiganisatie in het leven worde geioepen wier taak het o.m., zal moeten zijn, die tentoonstellingen voor de toekomst voor te bereiden en te lelden «Feu zoodanige organisatie, aan de totstandkoming waarvan, indien ik mij niet bedneg, steeds meer algemeen Ie behoelte wordt gevoeld, zal echter geen levensvatbaarheid kunnen heb ben, zonder de krachtige en doelbe wuste samenweiking van hen, aan Eene Episode uit de martelingen, door Czaar Peter den Grooten, van Ruslaud, de vrijheidlievende StreliUers aangedaan, DOOR Want zij waren erg moede en gij moet op hen kunnen rekenen, zoo, op de eene of andere wijze gevaar u dreigt." Peter eu Sofie vonden t goed en zoó bleven zij nog twee dagen bij Nieolaas en de brave houthakkers in liet onmetelijke Russische woud. Rustig gingen deze dagen voorbij. Dik wij ls ging Peter en Sofie het bosch in en spraken zij, onder de hooge stammen wande lend, over hunne en Ruslands toekomst. - Over hunne boerderijen maakten zij zich niet bezorgd, daar zij wisten, dat de verzor ging van liet vee en andere zaken uitstekend aan de behandeling hunner ouders, die hen graag mochten lijden, was toevertrouwd. Maar hoe heerlijk schoon de Meimaand om hen geurde en zong toch konden zij, aan hunne toekomst denkend, de zwarte zorgen, die, als donkeren wolken een schoon en be- tooverend landschap omnevelden, niet van zich afzetten. Zij kenden de stoutmoedigheid en slimheid van Czaar Peter. Zij wisten het, dat zijne dienaars voor niets zouden terug deinzen. Dat zij genoeg bekend waren met de Russische wegen en steden en dorpen, om hen overhoeds te overvallen en gevangen naar Moskou te voeren. En dan daar in die vreeselijke stad, rnet zijn rood plein en zijn Kremlin, waarvan zij zoo veel hadden gehoord en waarbij het bloed hen in de aderen stolde de vreeselijkste dood hern wachtend. Geen hoop op pardon. »0!" zeide Peter tot Sofie, »ik ben bereid te sterven. Ik zal, ter dood veroordeeld, geen kreet slaken. Een echte Strelitzer kan gebogen, maar niet gebroken worden. Stoutmoedig zal hij zijne heul nog, in zijn laatste oogenblik, aanzien. Voor geen wraakvuur, uit de oogen gloeiend, terugdeinzend. Maar gij, mijne Sulie! Wie zal u hoeden, als ik dood ben? Wiens arm zal u steunen, als de mijne machteloos ligt neêrgezonken? Wie het klimop dekken, als de eik op den grond ligt uitgestrekt en gij maar altijd te vergeefs! naar Peter zult uit zien, en hein roepen zult.' Ach! Wie?" En een traan welde ui liet de wereld meestal zoo dapper aanstarende boerenoug en een zucht rees uit zijn gruot edel hart. «Wij sterven beiden; zeide Sofie en drukte zijue forsehe hand. God, mijn Peter! heelt ons samengebrachtkan dan een mensch ons scheiden Misschien tijdelijk. Maar voor goed? Neen! en nog eens, en altijd Neen! U heb ik lief. Gij zyt mij meerwaard, dan al de schatten der wereld. Een geluk zal ons wachten op aarde of eén dood éen graf. En wie het later bezoekt, moge dan, als hij onze namen kent, zeggen: Russische trouw verloochent zich niet! De lielde gaat voor geen dwingeland up zijte sterven met en voor wien men bemint is geen straf, geene verschrikking, O!" 't is genot! Toen ik, als klein meisje, aan de hand van mijnen vader, de boerderij rondging en hij mij wees op een stier in den stal, aan touwen vastge bonden, maar soms zijn vrijheidszucht uit brullend uiet een d.epen, langgerekten aan donderslagen gelijken kreet, terwijl er vuur uit zijne neusgaten scheen te vlammen en hij den grond stootte en trapte met zijne geweldige hoeven, spiak mijn vader: «Den zijne vrijheid liefhebbenden stier heb ik altijd geacht en in hem, naast den adelaar het prachtexemplaar der schepping gezien. Iets wat den vrijen boer doorademt, gloeit .li zijne breede vurige borst; woont op zijn geweldige schoften. Geen juk verkiest hij te dragen. Hij is zich bewust, hoe reuzen- sterk hij is. Ik heb in hem altijd het beeld van den waaraclitigen Strelitzer gezien. Trotsch op zijne vrijheid. Eenen meester, die goed voor hem, is en in verstand goedwillig heid en leiding boven hem staande, wel willende dienen. Maar niet verkiezend ge marteld, getrapt te worden. Omijn kind zeide mijn Vader! Moge de fiere, vrije geest der vrijheid ook u bezielen; u en mijne urine stamgeiiouten, nu gebogen en gedrukt door de ijzeren hand eens Heerschprs! Moge een groote, verhevene Held, krachtigei' dan ik, eens waken over uw lot en leven!" Ik begreep mijnen Vader maar half. Ik had wel eens, hier en daar, wat opgevangen van het lijden dat sommigen van mijns vaders vrienden te verduren hadden. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1