BINNENLAND. Gemengd Nieuws. idvecrëiiuë kerkmuziek tbuls is, al moet hg het daarin ook vene afleggen tegon Pi" penbroek. De zoo verschillende aanl van den tekst der beide werken staat echter nauwelijks toe een vergelijking te maken: het eene een zang van droefheid en smart, bet andere een jubelzang. Nu en dan was deze ons een weinig te wereldsch getint, o.a. aan het begin der laatste strophe, maar daar staat tegenover dat ver schillende andere deelen zeer stem mingsvol eD schoon zijn gecomponeerd. Het bestuur der garantenver- eeniging verzond dezer dagen de navolgende circulaire: Amersfoort, April 1908. M.M. Het Bestuur der Garanten-vereeni- ging tot instandhouding der Amers- foortsche tram heelt de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen. Door invoering van het 5 cents- tarief is de tram beslist in populari teit toegenomen. Door de verschillende klassen der Amersfoortsche burgerij wordt meer en meer gebruik gemaakt van dit vervoermiddel. Het bewijs is daar door geleverd, dat de tram voor onze Gemeente een behoefte is We moeten derhalve trachten, ook voor de toekomst het bestaan der tram te verzekeren. De inkomsten der tram zijn in het jaar 1907, hoe wel verbetering valt waar te nemen, nog niet belangrijk toegenomen. Zal nu het Bestuur der Amers foortsche tram zijn taak kunnen voort zetten, dan is het noodig, dat de Amersfoortsche burgerij ook nu weder een f 1000 als vrijwillige bijdrage bijeenbrengt, want enkel onder deze voorwaarde zal de Raad onzer Ge meente vermoedelijk genegen zijn, ook voor 1908 bet tekort tot een maximum van f1800 te subsideeren. Het Bestuurder Garanten-vereeniging tot instandhouding der Amersfoortsche tram wendt zich daarom tot U met het verzoek tot wedeiopzeggens toe lid te worden van deze vereeniging en als jaailijksche contributie le willen bijdragen de som die U over 1907 als vrijwillige bijdrage voor de instand houding der tram hebt gegeven. Het Bestuur noodigt U beleefd uit, inliggend biljet, van uwe hand- teekening voorzien, aan den Penning meester, den beer J Teengs, Beuken laan 2, te willen inzenden. Biljetten, die niet binnen 8 dagen zijn teruggezonden, zullen door een commissie uit de Garanten vereeni ging worden opgehaald. Het Bestuur der Garanten-vereeni- niging, J. Sinnige, voorzitter, M. de Pool, secretaris, J. Teengs, penning meester. Gaarne namen wij deze circulaire in baar geheel op, opdat ook zij, die het vorig jaar bij het bezoek der commissieleden hun steun weigerden, van den inhoud kennis kunnen nemen. Onder bedoelde personen zullen hoogstwaarschijnlijk velen van opinie veranderd zijn, nu zij, sedert het vijf cents-tarief is ingevoerd, zien dat de tram een vervoermiddel is geworden voor een ieder. Haar te steunen tot tijd en wijle zij geheel in eigen on derhoud kan voorzien is dan ook een dure plicht van elkeen die het goed meent roet de stad onzer inwoning. Wij meenen goed te doen onze lezers nogmaals te berinneren, dat de zangvereeniging «Amersfoortsch Mannenkoor" op Dinsdag 28 Api il a.s haar eerste conceit denkt te geven in eAroicitia". Voor dit concert zal medewerking verleend worden doorMej. Jeanette G. Molsbergen, sopraan, Utrecht, den Heer H. Drilsma, cellist, Amsterdam en Mej Betsy Poppelsdorf, pianiste, Amsterdam. Het concert zal aanvangen ten 8 uur precies. Plaatsbespreking zal, bij loting, plaats vinden op 28 April ten half een. Door het Staatsboschbeheer wordt wederom uitgegeven een vlugschrift over den Nonvlinder. Daar dit schadelijk insect in de onmiddellijke nabijheid onzer grenzen in België is opgetreden en aldaar zeer aanzienlijke schade heeft teweegge bracht en ook hier te lande een inval van den nonvlinder is te vreezen, is het raadzaam van den inhoud dezer populaire brochure, waarin de noodige gekleurde afbeeldingen zijn opgenomen kennis te nemen. Het vlugschrift is op franco aan vrage gratis verkrijgbaar gesteld bij den Inspecteur der Staatsbosscben en Ontginningen te Utrecht en ligt voor Mangst ll-nde aan het bureau onzer ledactie ter inzage Door notaris Bolk werd Woensdag in het Valkje de inboedel verkocht, afkomstig van den huize »De Biezen" onder Barneveld. Voor verschillende nummers werden zeer hooge prjjzen besteed, als: twee gekleurde Delftsche hondjes f51vijf Cbineesche pullen f760; een gekleurd porseleinen Mandarijnservies, bestaan de uit trekpot, melkkan, spoelkom, theebus, 2 pattipons, gebakschaal. suikerpot, 11 kopjes en schoteltjes, 3 kopjes met ooren en 1 klein schaaltje, voor f'120; een Lowestof theeservies f105; een Meisner servies f 110 een Mandarijnkom f61; een Japansch ge- klenrd kaststel (pauwen op de deksels) f 192een gebeeldhouwde palisander- houten kolomkast, afgezet met ebben hout 1 580een mahoniehouten staande klok met slag en speelwerk, dag, week en rnaandwijzer, f660 een miuiatuur notenhouten staande klok f200; een ivoren barometer met console f 160 enz. Twee jongens die bezig waren sparregroen te snjjden op Birkhoven, werden door de politie op heeterdaad betrapt. Het groen werd hun afgeno men en beiden knapen een strenge berisping toegediend. Het groen moest dienen voor de versiering bij het houden eener bruiloft. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de Open bare Lagere School 2e soort in de Hellestraat Komen voor als: No. 1. Mejuffrouw R. Simons te Amersfoort. No. 2. Mejuffrouw M L Schutte te Uitgeest No. 3. Mejuflrouw M. C. Cöllen te Winterswijk De 28e dezer herdenkt Johannes Bixerrnan den dag waarop hij voor 25 jaar bij de firma Houtzager van Veen als machinist op bare stoom boot in dienst trad. Het zal deri eenvoudigen oppassenden Jubilaris zeker niet aan bewijzen van belang stelling ontbreken. Den 31 Augustus den nationalen feestdag, belooft hier ter stede wederom op waardige wijze gevierd te worden. De Oranje-vereeniging der Groote en Kleine Haag- en Koe- straatbewoneis toept alle mannelijke ingezetenen, die wenschen deel te riemen aan den op Uien dag le houden historischen optocht, op tot het bij wonen eener daartoe te houden ver gadering op Dinsdag 28 April a.s. des avonds te 8 uur in »de Keizers kroon". Woensdagmiddag sloegen, door het fluiten van een trein verschrikt, twee voor een wagen gespannen paarden op hol. De geleider werd van den wagen geslingerd doch be kwam geen letsel. Voor den neer gelaten afsluitboom aan den overweg van de Soesterweg werden de dieren gegrepen en tot staan gebracht De voorrnan-schider H v. d. Bold vierde j.l. Woensdag zijn 25- jarig feest als werkman in de wagen- werkplaatsen der H. IJ. S M De uit zijri kameraden saamgestelde muziek vereniging »de Harmonie" bracht bem des avonds eene serenade. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Augustus 1908 benoemd tot ingenieur van den Rijkswaterstaat le klasse jhr. F. E. P. Sandberg, thans ingenieur der 2e klasse. Bij Kon. besl. van 21 dezer is, met ingang van 16 Mei, benoemd tot inspecteur der posterijen en telegra- phie le Utrecht, J. H. H. Guntbermohr, thans in gelijke betrekking te Middel burg, voormalig directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. Door de politie werd Woensdag procesverbaal opgemaakt tegen een automobilist, die m volle vaart door een lijkstoet reed. De officier van gezondheid der 2e klasse C. Boeser van het militair hospitaal alhier is te Nieuwersluis gedetacheerd, ten einde gedurende de landweeroefeningen aldaar de functie te verlichten als chef van den genees kundigen dienst. Met het leggen der buizen voor de verlichting der Kruiskamp was men gisteren reeds zoover gevorderd dat een gedeelte der straat kon worden verlicht en eenige bewoneis hun Munlgas konden ontsteken, waarondei er waren die ruim anderhalf jvar daarop met een waar jobsgeduld had den gewacht. De Amersfoortsche mandoline club »Arion" is uitgenoodigd, om deel te nemen aan het in Juli te Scheve- ningen te houden muziek-concours. De door hun werkje «Straat muzikanten" overbekende redacteuren van het Handelsblad de heeren J. L. Pisuise en Max Blokzijl, alias Jozef Pardo en Naphtalie de Rnza gaan een kunstreis maken en zullen zich de volgende maand ook hier in «Amicitia" doen hooren. De schietvereeniging »Vooi Koningin en Vadeiland" hield Woens dagavond in de sArend" de prijs- uitdeeling van het doorloopend winter- concours op cylindergeweer en buks. De uitslag was als volgt: le prijs R. J. v. Eeimeren, 2e pr. L. J. B. Serré, 3e pr. L Th. van Zwol, 4e pr. J. de Bruin. 5e pr. P. Kruger, 6e pr. B. Schoolemari. 7e pr. M. D Reems, 8e pr. H. W. J. Fortuin, 9e pr. J Kragting, 10e pr. H Heilijgers, lie pr. C de Ruiter. De zeer fiaaie prijzen werden door den voorzitter, den heer J. D Lam- merts van Bueren met eenige toe passelijke woorden uitgereikt, en dat bij hei behalen van zoo'n prachtig aantal punten niet weinig geroemd werd op de flinke resultaten der schietvereeniging spreekt van zelf Dat «Voor Koningin en Vaderland" de schietsport met ernst beoefend is dan ook wel gedurende dit eerste concours gebleken Na de prijsuitreiking had een ge zellig samenzijn plaats, dat besloten werd met een zeer geanimeerd bal. Van 27 April—4 Mei a.s. komen hier voor herhalingsoefeningen ondei ite wapens het personeel van het XVe Landweei district (Harderwijk) en dat van de 2e en 3e compagnie van het XlXe, (Utrecht). Commandant van bet XVe is ma joor J. A. A. Lodewijks, die onder zijn bevelen heeft de kapiteins J G. B. Berlauvvt en H Verschooff en de 2e luitenants F. A. Toonen en J. Verbeek. Commandant van het XlXe is luit.- kol. W. N. Wintershoven De vol gende officieren behooren verder tot dit district: kapiteins J. M. M. F. van Hout en N. W. Verschoor Geerlings, le luitenants H. P. Geerke en W. A. Uijlenberg, 2e luits. A. van Ackooy A. A. Kramer, G. P. Piersma en H. J. van Leusen van de Infanterie; id. P. Jaarsma en H. Mulder van de artillerie, zoomede de 2e luit kwat- tiermeester F. W. Mostert. De troep wordt ondergebracht in de Infanterie kazerne. Het ontbrekende officiers- en onder- officierspersoneel wordt aangevuld door het 5e Regiment Infanterie. Het programma der 65ste Uit voering door de zangvereeniging van de Maatschappij tot Bevordeiing dei Toonkunst, afdeeling Amersfoort, np Donderdag 30 April a s., onder leiding van den heer M. W Petn, beval de navolgende nummers: 1. Drei Motetten Für Weiblicbe Stimmeri. Op: 39 (Mit Pianoforte). 2. Liederen (Bas). 3. Trio in D. Moil, Op: 49 4. Recitativ U. Arieaus dein Oratorium oEitas" (Tenor). 5 Drei Geisthche Liederen (Für Solostimme u. Cnor.) 6. Die Erste Walpurgisnacbt, Op: 60. (Mendelssohn Solisten: Mevr. H. M. Alt. do heer J. E. Scbildermans Tenor, (Utrecht.) de heer Th Denys Bas, (Rotterdam.) Klavierbegeleiding: Mej. J. L. Wolter. Tot tijdelijk (1 Mei15 Juli) leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en geschiedenis wordt door Burgemeester en Wethouders voorgedragen de heer R. van Esveld, doctorandus alhier. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 26 Apnl geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Remonetraiitsehe kerk. Voorm. 10'/» uur, Dr. B. Tideman, te 's-Gravenhage. Gereform. kerk (Langegracht). Voorin. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm 10 uur, D>. Teerrnk Bediening v. h. H. Avondmaal. 'sAv. 5'/» upr, ps. Teerink. Vrfje Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, de H. van Schothorst van Lunteren. 's Av. 5 uur, de Heer H. van Schot horst. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/t uur Godsdienstoefening 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Raad van defensie. Bij koninklijk besluit van 16 April 1908 is ingesteld een raad van defensie uit overweging dat het ter bevordering van 's lands belangen, voor zoover de zee- en landmacht en de overige weermiddelen van den Staat betreft, wenscbelijk wordt geacht een perma nent college in te stellen, 't welk ten aanzien dier belangen van advies kan dienen. Bij zijn vrouw op audiëntie. Als een mei kwuardigheid wordt aan het b Vaderland" gemeld, dat onder hen, die te Amsterdam bij de Konin gin op audiëntie kwamen, zich ook bevond Prins Hendrik in diens hoe danigheid van voorzitter van de Staats commissie voor het Reddingwezen. De Noord- en Oostzee-verklaring. Reuter seint uit Parijs: De Temps betuigt, zonder eenig voorbehoud, bare instemming met de verklaringen omtrent den status quo aan de Noord en de Oostzee en acht de overeen komst van onbetwistbaie waarde voor Nederland, Zweden en Denemarken. Het blad is van meening, dat de Nederlanders daarin het bewijs zullen zien van Duitschlands staatkundige loyauteit te hunnen opzichte, waar door aan de van sommige zijde ge koesterde bezorgdheid een einde zal worden gemaakt. Hel Blad zegt ten slotte: De be doelingen van het verdrag zijn uit stekend en de gevolgen zullen waar schijnlijk een heilzamen invloed hebben op latere besprekingen. De ver klaring is louter een getuigenis van goeden wil, maar zal mede strekken tot handhaving van den Europeescheu vrede. Moordaanslag. Donderdagnacht tegen 12 uur ver voegde zich aan het politiebureau een man, die mededeelde dat hij even te voren een moord had ge pleegd. Hij verzocht de politie hem naar de plaats der misdaad te vol gen. Een paar agenten gingen met oen man uit, doch bij was half dron ken en onbekend in Arnhem, zoodat iiij mei meer in staat was de plaats le wijzen. Intusschen had zich aan bet poli- liehuieau vervoegd een heer, die even te voren per rijtuig den Ztjpendaal sehe Weg bij hel landgoed Zypen- p-ndaal passeerde en wiens koetsier een aan den weg liggenden, in zijn bloed badenden jongen had opgemerkt. Het kind had hem meegedeeld dat zijn vader hern in het donkere boscli had willen dooden en bem aan den bals verwond had. Het gewonde kind werd in het rijtuig opgenomen en naar hel Diaconessenbuis overge- gebracht. De onbekende man, die zich als dader aanmeldde, was inlusscben weer naar hel politiebureau gebi acht. Hij bekende liet gewonde jongetje, zijn eigen kind, te hebben willen dooden. Daaitoe was bij van zijn woonplaats Oberhausen naar Arnhem gereisd en was gisteravond laat op den eenzamen Zijpschen weg gekomen, waar bij den niets kwaads vermoe denden, weerloozcn knaap vreeselijk verwondde. Op den dader weid een scheet nies alsmede een met bloed bevlekt zakmes gevonden, waarmede uet misdrijf is volvoerd. De dader is ter beschikking van de justitie ge steld. Het jongetje verkeerde in zorg- wekkenden toestand. Ware het rijtuig niet op den Zijpschen weg gepasseerd, het kind zoude zeker zijn doodge bloed. Waar nu op te letten valt. Heel veel gewa-sen zijn nu weer m den grond, goed bemest, in een uitnemend beweikten bodem. Als nu de wasdom maar komen wil, dan zal, wanneer de noodige zorg maar wordt gewijd aan schoonuouden, ook du jaai wederom op e.eu goeden oogst mogen worden gehoopt. En dan is 't toch niet genoeg. We mogen ver wachten, dat onder den invloed van alle voorlichting, die gegeven is bij de nieuwe richting, die onze landbouw gaat, voorlichting door landbouw- onderwijzers op de cursussen gegeven, voorlichting door landbouwleeraren op lezingen, voorlichting in de druk uelezen couranten door tal van artikelen en terechlhelp li door prac- tischen raad bij het gebruik van nieuwe meststoffen, er heel wat ge wassen zullen zijn uitgepoot of uit gezaaid op nieuwe wijze behandeld en vooral bemest Nu komt voor den landbouwer den tijd aan, om acht te geven, welke de resultaten zijn. Hij vergelijke nauwkeuiig de ontwikkeling en den stand der gewassen in kunst mest verbouwd, met die, welke op de ouderwetsche manier, uitsluitend in stalmest staan. Ieder weet, dat jaar op jaar bij de gewassen bepaalde (ziekelijke) verschijnselen, waarover de landbouwer zich min of meer on gerust maakt (het geel worden van de haver, het wegblijven van mangels enz) doch die op den duur door ver beterden stand der gewas-en de vrees weer doen verdwijnen, voorkomen. Ook daarop lette de landbouwer, of de met kunstmest bemeste stukken ook die verschijnselen vertoonen, meer nog, of verschillend bemeste gronden in dezen ook nog meer ver schillen vertoonen. Is dat zoo, dan is het zaak bij den oogst nauwkeurig na te gaan, van welken invloed dat alles is bij de opbrengst, de geldelijke uitkomst Speciaal de al of niet met kali bemeste gewassen zijn in dezen een beschouwing waard. We zouden haast zeker durven zeggen let er maar op, landbouwers, de haver, die flink met kaïniet is bemest, zal niet geel zijn; de aardappelen en knolgewassen, die flinke kalibemesting ontvingen, zullen geen kenmei kende bruine, roestkleurige, later donkerder vlekken op de bladeren vertoonen, de gewassen, (bijv. boekweit), die veel van nachtvorsten hebben te lijden, zullen daarvan minder gevoelen, als ze flink inet kali zijn bemest, dan wanneer deze soort meststof achter wege is gebleven. Dit zijn een drietal opmerkingen, die door den land bouwer, die van zijn proefnemingen ook wat leereu wil, om er in de toe komst partij van te kunnen trekken, zeker met meerdere kunnen worden aangevuld. De opmerkingen die men zoo al maakt zijn tevens zeer geschikte zaken om op een landbouwvergadertng te berde te brengen en tebespieken. S. Voor Huis en Hol. Veleleerlin.en aan blinden-instituten zijn reeds kort na de geboorte door ont steking der oogen blind geworden, aan de verschillende inrichtingen in Europa wisseld dit aantal af van 13 tot 44 pet. van het totaal getal kinderen liet is dus voor de ouders zaak om vooi al het pas geboren kind voor oog ontsteking en blindheid te behoeden. Onmiddellijk na de geboorte moeten de oogjes gereinigd. In de eerste levensweken onderzoeke men dagelijks de oogjes: zijn de oogleden rood of gezwollen, vertoont zich een etterach tige albcheiding of tranen de oogjes gedurig, dan roepe men den arts, en reinige ondertu-schen zelf de oogjes met zachte, zuiveie linnen lapjes, gedompeld in zuiver lauw water, ecbler heel voorzichtig. Hetzelfde lapje mag geen twee malen gebruikt worden evenmin gebruike men een lapje of spons, welke reeds voor een ander doel is gebezigd. En let welis slechts één oog ontstoken, kom dan vooral, niet met het lapje, waarmee ge dat oog behandelt, aan het gezonde oog Weer van het jonge kind het sterke zonlicht, waardoor reeds menige zui geling blind is geworden, maar boud het ook niet in het donker. üok zuiveie, telkens ververschte ucht en een ge ijkmatige temperatuur zijn van belang. Huismoeders, bewaart uw boter niet op een warme plaats, noch in het licht, maar op een koele en tevens donkere plek. Observator. litre Detkf SUenweg 14, Utrecht. Groujre keute^. Kinder-,^andel- en SpSrfwagens. Porfemonteaux, Theetafels. Serre-en Tuinmeubelen, RelemanjJji^ÉiWtowetli,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 6