NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. GEMEENTERAAD. FEUILLEIUIS. PETER SABLEWSKY. No 35. Woensdag 29 April 1908. Zeven-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT W0EN8IIAG EN ZATERDAG. I of terreinen, tot het aanleggen van open- 'bare verkeerswegen bestemd. Y. D. MULLER MASSIS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoouno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slecht, driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Ter gisterenmiddag gehouden ver gadering van den Gemeenteraad, gepre sideerd door den burgemeester Jhr. Barchman Wuytiers, waren alle raads leden aanwezig, uitgenomen de heeren Heyligers en Jorissen, die kennis hadden gegeven verhinderd te zijn. Na goed keuring van de notulen der vorige ver gadering deelde de voorzitter mede dat ingekomen waren de navolgende stukken missieves van Gedeput. Staten houdende goedkeuring van verschillende raadsbe sluiten procesverbaal der kasopname bij den gemeenteontvanger; jaarverslag der gemeente over 1907; verslag van Burge meester en Wethouders overeenkomstig art. 2 der Woningwetverslag der Com missie van Toezicht op het Lager Onder wijs over 1907; rekening en verant woording over 1907 en begrooting 1908 der vereeniging 't Groene Kruisdank betuiging van den adjunct-inspecteur en agenten van politie voor de verhooging hunner jaarweddeneene dankbetuiging der vereeniging „Gemeentebelangen" voor verleende subsidie en een reclame van H. A. de Vries over te geringe leverantie door hem aan de Gemeente- gasfabriek. Daarna komt aan de orde punt 1 der rooster 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een tijdelijken leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor het tijdvak 1 Mei 1908-15 Juli 1908. De voorzitter deelt mede, dat de door B. op W. op de voordracht geplaatste heer B. van Esveld Wzn, verzocht had niet voor eene benoeming in aanmerking te komen, weshalve hij voorstelt de be noeming aan te houden tot een volgende vergadering. Z. d. en z. h. st. wordt aldus besloten. Tot onderwijzer aan de O. L. school 2e soort (vacature Mej. van Eek) be noemd de raad daarop met 12 van de 15 stemmen Mej. R. Simons alhier. Mej. M. C. Cöllen te Winterswijk ver kreeg 2 stemmen Mej. M. L. Schutte te Uitgeest één. Op daartoe door hun te kennen ge geven verzoek wordt eervol ontslag ver leend aan den onderwijzer der O. L. school 2 soort L. J. Ansink en aan die der O. L. S. 3e soort (Koningstraat) B. J. Groenevelt Jr. met ingang van 16 Juli a.s. Aan de orde komt punt 5 der agenda Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot tijdelijke versterking van het personeel verbonden aan de Hoogere Burgerschool, gedurende den cursus 1908/1909. Burgemeester en Wethouders zeggen tot toelichting van dit voorstel het na volgende Volgens een schrijven van de Com missie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs zal in den aanstaanden cur sus 1908/1909 hoogstwaarschijnlijk klasse I der Hoogere Burgerschool in 3 af- deelingen gesplitst moeten worden, terwijl de tegenwoordige Iste en Ilde klasse, in den toekomstigen cursus der halve He en Hle klasse eveneens 3 afdeelingen zullen tellen. Aangezien de toekomstige IVe en Ve klasse ieder 2 afdeelingen zullen bevatten, zal de school in den komenden cursus door 13 afdeelingen bezet zijn. Niet zonder zorg wordt deze uit breiding die in verhouding tot de grootte onzer Gemeente zeer abnormaal ie, tegemoet gezien wegens de daaraan verbonden kosten. Het is noodzakelijk, het personeel uit te breiden met een leeraar voor Wis- en Natuurkunde en een voor Neder landsche taal- en letterkunde en Ge schiedenis. Het valt niet te ontkennen, dat, be halve deze financieele bezwaren nog een ernstig nadeel voor het onderwijs te wachten is. Toen de gemeenteraad met opoffering van belangrijke uitgaven besloten had een vast personeel, bere kend naar eene dubbele school (10 afdeelingen) aan te stellen, bezoldigd naar de Rijksregeling, kwam er groo- teudeels een einde aan de vele veran deringen in het korps leeraren, die het gevolg waren van de aanstelling van tijdelijk personeel, die naar elders ver trokken, zoodra zij hunne positie kon den verbeteren. De vruchten van deze maatregelen dreigen thans weer gedeeltelijk te loor te gaan door de noodzakelijke aanstel ling van tijdelijke leeraren. De 13 afdeelingen kunnen nog onder gebracht worden in het hoofdgebouw en het Werkhuis; eene kleine verandering in een der lokalen is waarschijnlijk wenschelijk. Uit de ter inzage gelegde stukken zal u blijken, dat wij met de Commissie nog in correspondentie zijn over het aantal lesuren van een gedeelte van het personeel. Het gevolg hiervan is dat wij niet, gelijk door de Commissie oorspronkelijk gewenscht werd, voor stellen twee leeraren voor Nederlandsche taal op te roepen. Zoodra wij bekend waren met de vermoedelijke schoolbevolking voor den cursus 191)8,1999 hebben wij den Minister van Binnenlandsche Zaken hiermede in kennis gesteld eD Zijne Excellentie, met uiteenzetting van het ernstige van den toestand, verzocht zijne aandacht aan do zaak te willen wijden en de Rijks-subsidie, in verband met het toenemend aantal buitenleer lingen te verhoogen. Mocht de Regeering onder deze om standigheden geen termen vinden de Rijks-subsidie belangrijk te verhoogen, dan verdient het wellicht aanbeveling te overwegen of het raadzaam is het schoolgeld voor buitenleerlingen (d. z. leerlingen wier ouders of wettelijke ver zorgers alhier niet gevestigd zijn) te verhoogen en daardoor de Rijks-subsidie te missen. Op grond van het bovenstaande heb ben wij de eer U voor te stellen ons te machtigen eene oproeping te doen. a. voor een leeraar in de Wis- en Natuurkunde voor den cursus 19U8 1909; b. voor een leeraar in de Neder landsche taal en letterkunde en Geschie denis voor den cursus 19081909. Na een geheime vergadering van plus minus een uur wordt z. d. en z. h. st. conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. Aan den onderwijzer A. M. van den Broek wordt wegens voortdurende onge-1 steldheid eene verlenging van verlof! toegestaan van 1 Mei tot 1 Augustus. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de organisatio van het personeel in dienst bij de fabricage. De heer Hamers wenscht, met het oog op den toestand der gemeentefinan- ciën, het tractement van den inspecteur van het bouw- en woningtoezicht van f1500.op f1300.te zien gebracht, welk voorstel echter niet wordt onder steund en dus geen punt van behandeling kan uitmaken. Zonder verdere discussie wordt daarop hot voorstel van Burge meester en Wethouders aangenomen. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salarisregeling voor het personeel, verbonden aan in richtingen, voor lager onderwijs. Over dit voorstel wordt ongeveer een uur gediscussieerd. De heeren Plomp, Gerritsen, Hagedoorn, en Van Kalken zijn het er vrijwel over eens, dat de regeling zooals die nu door het Dagel. Bestuur wordt voorgesteld, in verband met de middelen der gemeente, zooveel geeft als de gemeente kan en mag geven. De heer Gerritsen wil de toelage voor de hoofdacte tot f200.zien ver hoogd, doch ziet zijn voorstel met 10 tegen 5 stemmen verwerpen. De heer Hagedoorn wil die verhooging alleen zien toegekend aan de onderwijzers van bijstand met de hoofdacte, die bij ziekte het hoofd vervangen, doch trekt zijn voorstel weder in onder beding dat B. en W. het later in gunstige overweging zullen nemen. Zoo gaat het ook met voorstellen van de heeren Veis Heyn en Oosterveen, die meer systeem willen brengen in de bezoldiging der hoofden van Bcholen en hunne plaatsvervangers. De heer Van Duinen trekt eveneens, wegens de weinige steun in de afdeelingen ondervonden, hei door hem voorgestelde amendement in. Het voorstel van B. en W. gewijzigd als in hun memorie van antwoord op de afdeelingsverslagen, wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. 8. Rapport en voorstel van Burgemeester eu Wethouders betreffende vaststelling eener nieuwe Verordening, houdende bepalingen voor het overdragen aan de Gemeente van openbare verkeerswegen Burgemeester en Wethouders schrijven in hun rapport: Bij raadsbesluit van 20 Augustus 1907, No. 280, werd uitgesproken dat eene wijziging der Verordening, houdende be palingen in acht te nemen bij het over dragen aan de Gemeente van straten of wegen, of gronden tot het aanleggen van straten of wegen bestemd, in den zin als door ous aangegeven is in ons rapport van 15 Augustus 1907, Afdeeling I, no. 1165, wenschelijk is en werden wij uitgenoodigd, voorstellen tot wijziging dier verordening in te dienen. Ter vervulling van die opdracht heb ben wij de eer u de hierbijgaande concept verordening ter overweging aan te bieden bij de uitwerking is gebleken, dat hot doelmatiger is, eene nieuwe verordening vast te stellen, dan de thans geldende te wijzigen. Aanleiding tot de bovengenoemde uit- noodiging was de vraag of bij overname van gronden, bestemd voor straten of wegen, door de belanghebbenden de ge raamde kosten moeten worden gestort, waarna de geheele risico voor de Ge meente zal zijn, dan wel of de risico tot na geheele uitvoering van het werk voor rekening van den adressant zal blijven, zoodat hij ten slotte slechts de werkelijke kosten zal betalen, in beide gevallen vermeerderd met de storting voor onderhoud. De geldende verordening omhelst het eerste standpunt. Wij schreven in ons rapport van 15 Augustus „In plaats van deze regeling kan nn bepaald worden, dat de belanghebbende zich moet verbinden, de werkelijke kosten, zoodra deze vastgesteld kunnen worden, aan de Gemeente te zullen vergoeden en voor de nakoming dezer verplichting een zeker bedrag, hetzij in geld, hetzij in waardevolle papieren als pand moet deponeeren. Het zal daarbij aanbeveling verdienen, het bedrag van het pand naar een zekere verhouding hooger te stellen dan de geraamde kosten, opdat de mogelijkheid vermeden worde, dat de Gemeente schade zal lijden indien de werkelijke kosten de geraamde over- Eene Episode uit de martelingen, door Czaar Peter den Grooten, van Rusland, de vrijheidlievende Strelitzers aangedaan, DOOR 16) Zoó rustten zij op zekeren avond wéér in een stil bosch uit, toen het al vroeg donker begon te worden. Dónkere wolken dreven aan de lucht en pakten zich als het ware, tot zwarte gebergten, te samen. Van verre dreunde en ratelde de donder. De bui kwam naderbij. Een sterke wind joeg er onder en vurige bliksemvlammen doorijlden u» ur? tenvlJ'> na iedere ontploffing van het bliksemvuur, een geweldige donderslag ratelend mtdreunde; de vogels verschrik" weg deed fladderen en de echo's uit hare trage rust wakker schokte. Het was een majestueus gezicht. Peter en Sofie gingen met de paarden, naar een meer open plek in het bosch, omdat zij bang waren dat de bliksem in een der hooge eiken zou slaan en hen dooden zou. Hunne paarden hadden zij aan kleinere boomen stevig vastgebonden. En ziet daar op eens gloeit en vlamt een geweldige bliksemstraal, slaat, als een vurige draak, zijn fel gloeiende vleugelen uit en slaat geweldig in een der hoogste eiken in. Ter stond dreunt en davert, plotseling, na den verblindenden fel fonkelenden vuurstraal, de alles met versteenenden schrik slaande don derslag. De fiere troon van den eik valt met een geweldigen slag in duizend takken en brokken, kletterend, op den grond. De vuurvlam vliegt, als een vuurspuwend ros, geheel den reuzenstam langs. Versplintert en knakt geheele reusachtige armen en tak ken. Verzengt het pas nog zoo sierlijk golvend gebladert. Slaat een gat in den grond, waarin hij verdwijnt en laat den armen boom als eenen verminkten, ten doode toe gewonde strijder, in al zijne hartontzet tende naaktheid staan. De vuurstraal had zijn hart doodelijk getroffen. Spoedig zou hij instorten als een ru'ine, die zich met meer kan ophouden en inzinkt, vermolmt tot een treurig, misvormd lijk van 't uitgebloeide schoon, gelijk een onzer dichters het verval teekent. Met ontzetting hadden Peter en Softe dit schouwspel aangestaard. Het laaiende blakende vuur had hen bijna verblind; de donderende galm hen verbijsterd en moeite hadden zij hunne paarden, die wild werden, in toom te houden. Menig geweldig onweer hadden zij gehoord. Van menige verwoesting, in den winter duor ontketende stormen en stroomen voortgebracht, waren zij getuigen geweest. Maar zulk een vreeselijk schouwspel, dat zulk eenen ver pletterenden indruk op hen maakte, was iets nieuws en ongewoons voor hen. Het was hun, of zij den Bode des doods; den worgengel van de vernietiging in die sissende reuzenvuurslang gezien hadden; lekk.nd met zijn vuurtong aan trotsche takken en borend zijn verwoestenden, vonken en vlammen spuwenden dolk in het hart ja het hart van hun eigen geluk! Sofie, de vroeger zoo krachtige, beefde en trilde als het riet, door den storm gebeukt. Zells de stoere Peter was getroffeu. Einde lijk barstte zij los: iO Peter! ik zie hierin wat ous dreigt. De vlam loeit en knettert en kroiikeld zich boven ons hoold saam, om los te barstten: ons in vuur en gloed le zetten, verleren ons huis, uns hart, ons geluk! lk ben niet bijgeloovig. Maar die geknakte en vaneen gescheurde boom voorspelt mij niets goeds, Peter! mijn Peter! O! dat ik beschermen, U redden konAl ging ik onder in de orkaan het is niets. Maar gij, gij moet leven en!" Zij kon niet verder en zonk in het door de regenstryomen doornatte gras neer. »\Vees kalm, lieve Sofie!" sprak Peter, «Geloof aan geene voorteekens! Wij zijn gespaard. Alleen de trotsche eik is,getroffen. Laat ons vertrouwen op de hulp van GodHij is machtig ons te redden. lk, ik zie ook in die vuurvlam, het beeld eener niets ontziende tyrannie. Maar ziet gij het hooge, het zich trotsch naar de wolken opheffende, is getroffen. Het onweer velt de eiken, maar spaart de violen bloeiend aan hun voet. Laat ons, nederig, onzen plicht doen! Het opnemen voor het recht der ver drukten. Voor de vrijheid worstelen, lijden en nu ja als het dan moet sterven ook. (Hord/ vrvalgt

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1