BUITEN LAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. maakte hij er terstond gebruik van. Zoo erg moeten we ons dus maar niet verwonderen, wanneer eerlang instituten voor dieren verrijzen, b.v. ook voor honden en apen, want deze behooren toch mede tot de verstan digste dieren. Zoo vertellen de bladen ons thans van een Franschen hond, wiens ontbijt men vergeten had, en die naar den tuin liep, daar een paar bloempjes met zijn bek afrukt en die aan de voeten zijns meesters legde. Het waren vergeet-mij-nietjes Een andere hond, een mooie New- Foundlander, die iederen avond met zijn heer uitging, was gewoon om bij den laatsten slag van negenen zijns meesters stok uit den standaard te halen en dien tusschen de tanden aan te brengen. Eens, toen het regende, en de heer den stok weigerde met te zeggen- Neen, Jach. het regent te hard" bracht de verstan dige Jach den stok weer weg, maar kwam even later met de paraplu aandragen. Niet waar, zulk een verstandelijke aanleg behoort te worden ontwikkeld, evenals de muzikale zin der apen. Volgens den Engelschman Garner, die de taal der apen heeft bestudeerd, houden de Chimpansee's bizonder veel van zang en dans. Des nachts komen zij op verschillende plaatsen in het woud bijeen waar zij op den turfactitigen bodem leem uit de rivier hebben gesueken en laten drogen, zoodat de giond werkt als een klank bodem. Op dien «trommel" slaat éen der apen, anderen stooten luide, lang- gerekie, rollende tonen uit en de overigen springen en dansen op een komische manier in het rond. Is de tiomnielslager moe, dan wordt hij afgelost. Ja, de apen zijn interessante dieren. Weet ge ook, waarde lezer en geachte lezeres, hoe het komt, dat deze schepselen hun haartooi missen op dat gedeelte van het lichaam, waar de rug een' anderen vorm heeft? Ik zal 't u zeggen, dan weet ge meteen, hoe dankbaar wij, mannen, den aap mogen wezen, aan wien wij het sieraad van den baard hebben te danken. Eén onzer voorouders bad zich op een' goeden dag te goed gedaan aan een of ander soort siroop, in goed Hol- landsch: stroop, en was daarna in geslapen. Een aap kwam er langs en vond het leuk en gemakkelijk om op het gelaat van den slaper te gaan zitten. Deze werd na een uurtje wak ker, wilde het brutale dier wegjagen, maar jawel: de aap zat aan zijn kin vastgeplakt, 't Gaf een geweldige klop partij, welke wel eindigde met de be vrijdirig van man en aap, maar de laatste had van achteien wat verloren, waarmee de eerste aan zijn kin was verrijkt. Zóó kwam, volgens een heel geleerde mijnheer, Alfred Haron, de man aan zijn' baard. Een andere gewichtige ontdekking is van onaangenamer aard. Een Fransch professor heeft proefondervindelijk vastgesteld, dat kussen ongezond, ja, levensgevaarlijk is, voor de gekuste namelijk, wanneer dit althans geschiedt door een jonkman met baard of snor. IJij trok met twee jongelieden, waarvan de een een geheel kaal geschoren ge zicht, de ander een prachtige snor had. de straten van Parijs door. Na die besmettingsiocht liet hij een jonge dame proefobject door de beide heeren kussen, streek na beide malen met een' kiemvrijen borstel de lippen der schoone af en het afveegsel werd in een z.g. voedingsbodem geplant. Toen deze eenige dagen in een broed- oven haddeu gestaan, werden ze zorg vuldig onder het microscoop ondei- zocht. Bij dien, welke afkomstig was van den heer zonder snor, vond men vrijwat onschadelijke kiemen; de an dere wemelde echter van bacteriën en daaronder waren ook die bacillen welke de oorzaak zijn van tuberculose en diphtheritis! Waar dus de snor blijkt te zijn een zeer gevaarlijke bron van besmetting, daar is het voortaan een eisch van hygiëne, dat elk jongeling of jonge man, alvoiens zijn uitverkorene te kussen, zijn snor laat afscheren 't F te hopen, dat door wettelijke maat regelen dit gevaar in de toekomst worde gekeerd! Keuvelaar. President Roosevelt's Boodschap over de opeenhooping van schatten zal in Amerika zeker groote onsteltenis verwekken. Wel is waar heeft hij in vroegere boodschap pen vaak hetzelfde gezegd wat den inhoud betreft, maar de vorm is dit maal wel héél krachtig. De woorden over den multi-millionnair, «wiens ge laat verhardt, terwijl zijn lichaam week wordt, wiens zoon een dwaas is en wiens dochter een vreemde prinses" die woorden doelen klaar blijkelijk op bepaalde personen en zullen zeker bij menigeen de verbol genheid over de houding van President Roosevelt tegenover de groote geldman nen nog vermeerderen. De boodschap waarbij de president aan het Congres strengere wetten tegen de anarchisten vroeg, heeft weinig instemming gevonden bij de volksver tegenwoordigers, die blijkbaar niet zoo bang voor de anarchisten zijn ais de president, die betoogde, dat »bij het onderdrukken van de anarchie vergeleken, alle andere quaesties onbe- teekenend zijn." De boodschap is bij andere papieren gelegd en zij zal waarschijnlijk niet in deze zitting be handeld worden. De nationaal-liberalen in Pruisen hebben Zaterdag en Zondag een par tijbijeenkomst gehouden te Maagden burg. Er werd di uk gesproken over de verkiezingen vooi den Landdag De vergadering werd gesloten met de aanneming van een oproep tot de kiezers, waaruit wij het volgende aan halen »'.)e grondbeginselen der partij zijn: Het nationale standpunt vóór al het andere te laten gaan en niet de be langen van één klasse te bevorderen, maar te stieven naar een schikking, waardoor zooveel mogelijk ieders be langen behartigd worden, niet met holklinkende zinnen goed koops populariteit na te jagen, maar door praciische maatregelen bereikbar e doeleinden na te streven." Wat de hervorming van het kiesrecht betreft de pariij wil deze zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt zien, maar zij is afkeerig van het Rijksdagkiesrecht voor de Pruisische volksvertegenwoor diging. Monument dr. Schaepman. Het monument ter eere van wijlen mgr. dr. II. A. M Schaepman, dat verrijst voor tiet Groot-Seminarie Rijsenburg, nadert zijne voltooiing Binnen een maand zal het geheel gereed zijn en reeds nu vele belang stellenden. Het monument stelt, gelijk men weet, den doctor in zijne verschil lende qualiteiten en werkzaamheden voor. Er zijn zes afbeeldingen. Naar de straat gekeerd, ziet men zijn beeld zeer goed gelijkend, in toog met Ro- meinschen mantel en ordeteekens. Rechts le vak dr. Schaepman, als staatsman, omgeven door politieke personen, onder wie duidelijk herken baar zijn mr. Kolkman, dr. Kuyper en jhr. mr.Lohman. Verderdr. Schaep man als dichter; volgens de teekening uit Elseviers Maandschrift, de doctor" zittend voor zijn bureau met het typeerende mutsje. Naar 't Seminarie ziet men hem als priester aan 't altaar: het volk zegenend. Daarnaast dr. Schaepman te midden zijner aandach tig toeluisterende studenten :alsleeraar. Tenslotte dr. Schaepman als volksman, te midden eener groote menigte. CentrJ In de veigadering van 22 dezer van het Uitvoerend Comité voor de feesten te geven te Haarlem, bij gelegenheid van hel 25-jarig bestaan van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, werd o.a. besloten tot het houden van een optocht op Zaterdag 18 Juli a.s. en dat die op tocht zoo mogelijk zal bestaan ten eerste uit een Huldebetooging aan den A. N. W. B., Toeristenbond en ten tweede uit een voorstelling van de ontwikkeling van het Toerisme van af de vroeg-te tijden tot op heden alles omringd door versierde rijwie len. Aan die Huldebetooging zullen kunnen deelnemen de bondsleden uit de 11 Provinciën, en wel zoo dal iedere Provincie afzonderlijk iets voorstelt, wat op haar betrekking heeft of voor meikwaardigs aan ver voermiddel en kleeding aanbiedt, ter wijl aan het tweede gedeelte niet alleen alle bondsleden zullen kunnen deelnemen, doch ook allen die be langstellen in het Toerisme. Volgens een mededeeling ons door den secretaris gezonden zal op Maandag 4 Mei eene algemeene ver gadering worden gehouden van het comité uit de Amersfoortsche burgerij tot steun bij tijdelijke werkeloosheid De agenda vermeldt '1. Installatie van een nieuw comité lid. 2. Voorstel van het Dagelijksch Bestuur om de besluiten, genomen in de vergadering,jl. Vrijdag gehouden, onwettig te verklaren, primoomdat het ontbreken van de punten van behapdeling op het convocatiebiljet aanleiding kan zijn geweest, dat betrekkelijk weinigen ter vergadering aanwezig waren Secundoomdat, geheel te goeder trouw enkele vakvereenigingen ver tegenwoordigers naar die vergadering hadden gezonden, die nog niet als lid van bet Comité door do vergadering waren toegelaten, waardoor de stem mingen als onwettig moeten worden beschouwd. 3. Voorstel van het Dagelijksch Bestunr, om het tegenwoordig Dage lijksch Bestuur, bestaande uit de heeren G. J. Buys, J. W. Middelburg, R. G. Rijkens, L A. baron van ltter- sum, H. Noorman, D. Gerritsen en G. van Wijland, permanent te ver klaren, welk bestuur het overgebleven geld zal beheeren en te zijner tijd in het belang der werkloozen han delend zal optreden. 4. Décharge van den penning meester. Voor belanghebbenden is het zeker een aangenaam bericht te hooren, dat de toeslag op de plaatsbiljetten in de D-treinen met ingang van 1 Mei wordt opgeheven. Generaal-Majoor J. H. A. Nier- strasz heeft het bevel over de 4e divisie aanvaard. Bij den door de tooneelvereeni- ging »B. U. S. S U. M te Bussum uit geschreven wedstrijd in voordrachten en duetten, behaalde de heer P. Vos kuilen en mej. G. Heinz, beide leden der Amersfoortsche tooneelvereeniging »U. D. I." met de voordracht van «Op de huwelijksreis" van M. Dumas, den derden prijs. Zondagochtend werden drie ingezetenen van Baarn, die onder den invloed van aan Bacchus gebrachte oflers, wat al te luidruchtig waren en tot handtastelijkheden overgingen, door de politie lijdelijk opgeborgen. Zes agenten waren noodig om de heeren in arrest te brengen. Voor den Doopsgezinden Kring treed a.s. Zondagochtend te half elf in het Logegehouw aan de Persijn- straat op Ds. S. D. A. Wartena uit Zutphen. De heeren Dr. Ph. H. Peyrot en N. A. Rost hebben hunne benoe ming tot bestuursleden van het Nuts- departement alhier, aangenomen. Naar wij vernemen zal Mevrouw Wijnaendts Francken uit den Haag weldra in onze stad de beginselen uit een komen zetten van den Nederland- schen Bond voor Vrouwenkiesrecht. Niet alleen de beginselen, doch ook het vóór en tegen van vrouwenkiesrecht, zal besproken worden Op den voorgrond zal worden ge steld le dat de Bond als zoodanig aan geen politieke actie deelneemt en de leden persoonlijk geheel vrij blijven in bun propageeren voor een politieke partij, daar allten onder deze voor waarden een samenwerken van alle partijen mogelijk wordt. 2e dat de leden zich verbinden bij hun propaganda voor het vrouwenkies recht zich te onthouden van wanor- denlijke en gewelddadige middelen. (Dus niet optreden zoo als de suf fragettes). 3e dat voorstanders kunnen toetreden tegen eene bijdrage ineens van min stens 1U cents, het geen een soort volksstemming over vrouwenkiesrecht mogelijk maakt. De Bond stelt zich ten doel: le het vormen van een vereenigings- punt voor allen, die vrouwenkiesrecht, hetzij actief alleen, hetzij actief en passief beide voorstaan. 2e. het doen ingang vinden van de meening, dat het kiesrecht niet mag onthouden worden op grond van sek severschil alleen. 3e. hel bestudeeren vanen versprei den van kennis omtrent het vraagstuk van vrouwenkiesiecbt. 4e. het voorlichten der vrouw ten aanzien van alle vraagstukken, die voor haar met het oog op haar toe komstige burgerschappen ten van be lang zijn. De manschappen van het XVe en die van de 2e en 3e compagnie van het XlXe landweerdistrict zijn Maan dag voor herhalingsoefeningen onder de wapens gekomen en ondergebracht in een der infanterie kazernes. De Orth. kiesvereeniging «Evan gelie en Belijdenis" heelt voor het kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente de volgende candidaten gesteldde aftredende leden, de heeren J. H. Donatb, A. van Eeden, J. W. Fröger, J H. Kleber, C. D. van Kuijk, E. Lindenhovius, E. J. v. d. Vogel, W. van Surksum en N. van Veen, alsmede de heeren J. Klink en A. Slagt. De gep. generaal-majoor A. D. Petter, oud-commandant van de 4t- divisie, is Zaterdagmiddag naar Nijme gen, zijn nieuwe woonplaats, vertrok ken. De officieren van den divisiestaf en het officierskorps van het 5e regiment infanterie deden den vertrekkende uitgeleide. De stafmuziek was op het perron aanwezig. Gisterenavond gaf het Amers foortsche Mannenkoor voor een volle zaal zijn eerste uitvoering. De stuk ken ten gehoore gebracht werden bijzonder goed uitgevoerd en uit alles bleek, dat er met ijver gestudeerd was. De solo's door Mej. Molsbergen werden heel mooi gezongen, maar jammer was het, dat men baar soms niet al te goed kon verstaan. Het laatste stukje vond veel bijval; zij werd dan ook een paar maal terug geroepen. De nummers van den cellist den Heer Drilsma werden goed uitgespeeld maar de keuze was minder goed. Ook klonk het instrument niet bij zonder. Mej. Poppelsdorf, die de solonum mers begeleidde kweet zich goed van haar taak. Over het geheel mag het een goed geslaagde avond heeten en den directeur den Heer Hazendonk komt dan ook alle lof toe. 387ste STAATSLOTERIJ Derde klasse. Trekking van 27 en 28 April 1908. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leixwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 200 op No. 19718. Prijzen van f 45. 116 127 137 1038 1470 2621 8515 10446 12907 1291514153 1452414537 14539 14557 19068 19069 19080 19081 19115 19116 en 19734. Te zamen 23 prijzen. Cs ist erreicht. Het is pas heel kort geleden naar bulten bekend geworden, dat keizer Wilhelm II zijn snor sedert eenigen tijd een ander model gegeven heeft, waardoor 's Keizers uiterlijk een niet geringe wijziging heeft ondergaan. De stiormode a la keizer Wilhelm was bekend genoeg; de snor boven de lippen stijf naar links en rechts en dan in een scherpen rechten hoek, pardoes opwaarts gebogen, recht naar de oogen omhoog. Dit was een overal gangbare mode ge worden. die niet slechts in Duitscb- land, maar overal in het buiten land, waar met snorren gekoketteerd wordt, werd overgenomen, onder den naam «pieussische oder deutsche Schnurbartvorm". En alseen Duitscher moest worden getypeerd dan had het ronde brillenhoofd al bijna afgedaan, om den nieuwen haakschen snor als Duitsch typus daarvoor in de plaats te stellen. Het is zeker, dal zoo Keizer Wil helm al niet heel veel meer persoonlijks tot stand had gebracht, zijn snormode hem alleen reeds een historischen naam verzekerd zou hebben, minsteus even goed als aan «Henri Quatre" en «Louis Quatorze". Maar nu is het gedaan met den «Wilhelm Zwei", en al wie zijn snor naar 's Keizers voorbeeld wil dragen zal zich moeten haasten den nieuwen snorstreek van den Duitschensouverein na te bootsen. De Keizer heeft aan de snorpunien, die omhoog stonden als van een kater, een ander fatsoen gegeven. De snorharen zgn in bun volle lengte uitgeborsteld en de punten zijn met een matig stompen hoek omhoog gebogen. De aanleiding tot de gewijzigde m><ie is deze geweest: Bij het aanste ken van een si^aiel werd s Keizer- linkersnorpunt tot over de halve lengte ge2engd, wat natuurlijk ten gevolge had, dat ook de rechter snor- punt wat moest inkorten van zijn fiere houding. En zoo «war's erreicht". De Keizerin is zoo ingenomen met den nieuwen snordracht, dat de Keizer besloten zou hebben, ook in de toe komst zijn snor zoo te blijven dragen. En ook Habig, de Berlijnsche hof- kapper, is stellig ingenomen met de nieuwe mode, die hij verder te popu- lariseeren zal hebben. Handelbl. Wie een tuintje heeft. 't Bezit van een tuin is een heel genot. Een landbouwer, die 't wijde veld tot zijn beschikking heeft, voelt dat niet zoozeer als de burgerman, die voor zijn ongehinderde ontspan ningen op het afgepaalde hoekje gronds is aangewezen. In zoo'n tuintje is heel wat te verbouwen, en Moeder de Vrouw, die anders ook een heele liefhebster is van bloemetjes, is toch heel dankbaar, wanneer er een flinke hoek over schiet om voor de keuken de noodige groenten te verbouwen. Er is echter ook een maar bij. Wie zijn bloementuin lleurig wil hebben en in den moestuin een welig gewas vorlangt, die moet zich meer dan eens per jaar getroos ten, dat de tuinman of arbeider den omtrek met geuren verpest, waar voor het sluiten van deuren en ven sters niet helpt, waarmede men eigen en andere heerlijke morgenuren be derft, en waarvoor de buren te zijner tijd ook «revanche" nemen, door op hunne beurt hun tuin ook eens extra te «sausen". Dit is beslist een nadeel van den tuin. Maar ook hier is, evenalsinden landbouw, waar men geen mest genoeg meer kon maken en nu kunstmest ging gebruiken, een keerpunt gekomen. Er zijn al tuinen waar niet anders meer dan met kunstmest wordt gewerkt en met goed resultaat; er zijn er ook, waarin slechts eens per jaar de grond goed wordt toebereid, met stalmest de oudeiwetsche manier, aangevuld met kunstmeststoffen, die krachtig werken en den evemuichtstoestand in de tuinbemesting, die nog wel eens ver loren raakt, bewaren, terwijl verder wanneer het eene gewas moet plaats maken voor een volgend, de grond uitsluitend met krachtig werkende kunstmeststoffen, die meteen snel werken ook en dus aan de jonge planten dadelijk voldoend voedsel bieden, wordt toebereid. Wie dit doet bevindt er zich regelmatig goed bij. Hoe moet dat nu geschieden vraagt misschien de een of ander. We zou den hem den raad gevenBemest den bodem, waar deze niet wordt omgespit, in 't voorjaar of zelfs later met thomasfosfaat (8 KG.) patent- kali (6 KG.) en zwavelzure Ammo niac (2 KG. per Are) (p.m. 0,8 gld. per Are onkosten) Waar de grond omgespit wordt, kan de halve bemes ting worden genomen en tevens stal mest worden gebruikt. Bij 't gereed maken van groentebedden geve men dan nog'per M* 1 ons Chilisalpeter. Men mest dan niet duur, zonder luchtjes en toch goed. S. RECLAME. BLIJDE BOODSCHAP UTT UTRECHT. De Heer A. de Jager, Nieuwe Gracht 82 te Utrecht, zegt ons: •Reeds twee jaren, was ik hangedaan met een nierziekte, waardoor' >k veel tó lijden had van onophoudelijke, stekende pijn in)den rug. De urine zag er altijd,fbeslagen uit en* kwam met een branderig gèyóel. Den nacht jbracht ik altijd onrustig dopr en was dan ^morgens bij het opstaan yermoeid. Bovendien had ik last van flauwten 'en duizelingen gepaard rnet benauwd heden. Z&eetiTfgen werden afgewisseld door huive ringen-wen eetlust had ik {otaal verloren. Nu en dan ik door mijn ziekte zóó aangedaan, dat ik mq£werken moest ophouden. Toen ik zooveel goedijf* hoorde van Foster's Rugpijn Nieren Pillen ben/Üfc overgegaan tot eenproefname. Na veertien dagejp kon ik reedsj^*T7wW.bare verlichting be spelen en na mgr'ait geneesmiddel te zijn door- gegj^ui, na vier wekeL .geheel mijn zieké^g/aparen. (w. g.) A. de Jagkr. Past óp, dat gij duidelijk Fosters RjÉgpijn Nieren Pillen vraagt, dan kan er geen m§issing plaats hebben. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos Zij zijn te Amersfoort verkrijg baar b\j den Heer A van de Weg. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel i F. 1.75 voor één of F. 10.voor zes doozen. 17 Advertentiën. Firma DEMGH Co. in jffpdstoffenv Allój^Pverka^p per wagtm der uitmJïtende Bnggghfl £#ttoraciet 200 m/ra. van de"föiarbonnage sur Samijre, zijnde de beste i goedkM*fT3te'5tVhraciet voor den vintajP ïgt monster \n prijsopgaaf ^ons kantoor van Wijckskadfe No.. ii'l'RECIf

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3