NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. GIOVANNI IL FORESTIERE. FEUILLETON. Ulo. 51. Woensdag 2U Juni 1908 Zeven-en-dertigste jaargang. E VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijk Nieuws. Een verhaal uit Sicilië. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. RureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte In de Zaterdagavond gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werden o.a besloten op een deswege door bet Gemeentebestuur gedaan verzoek tot beëedigd weger en meter voor te dragen Kr. van Doorn, W. van Doorn, G. Keeken en N. van Dasselen. Over het in de vorige vergadering aangehouden adres der Kamer te Roer mond in zake steenkoolmijnontginning werd eenige discussie gevoerd. Eenige leden achtten particuliere exploitatie gowenscht, ofschoon ook daar weder het gevaar aan verbonden is dat zij in buitenlandsche handen komt. Bij de stemming over een desbetreffend voorstel van den heer Sinnige staken de stemmen en wordt het voorstel der Roermondscbe Kamer voor rectificatie aangenomen. Besloten wordt een adres van de vereeniging voor stoomvaartbelangen tot verbetering in bet vervoerrecht op de binnenwateren te steunen. Een adres der Kamer van Koop handel te Haarlem aan de Tweede Kamer tot splitsing der werkzaam heden aan de Rijksverzekeringsbank werd voor kennisgeving aangenomen. De schietvereeniging «Wilhel- mina" behaalde op het te Utrecht gehouden Provinciale Concours met '232 punten den 3en prijs. «Voor Koningin en Vaderland" kwam met 226 punten met den 6en prijs thüis. Persone.ele prijzen werden voor zoo ver wij weten door Amersfoortsche schutters niet behaald. Tegen de Wacbtmeester v. d. K. van hot le Reg. Huzaren zal eene vervolging worden ingesteld wegens verduistering van f'250.uitdecan- tinekas. De Luitenants der Cavalerie H. Mathon, W. van Weideren baron Rengers en Labouchère nemen deel aan de wedstrijden in »01ympia" te Londen ter gelegenheid van de «Inter national Horse Show" aldaar. De uitslag der door de Gemeente gehouden aanbestedingen is als volgt: I. Uitvoering van herstellingswerken aan bet Ooster- en Westerhoofd van den mond van de Eem: E. J. Ruiten berg f2642, J. C. Krachten, Utrecht, f2300, A. van Dijk, Utrecht, f2280, G. S. Bos, Utrecht, f2254, G. Wassink f2230, W. van Genderen f2170, H. Lensing en J. v. d. Vijzel f 2075, H. Keijzer en J. Wildeman f1700. Gegund aan de laagste inschrijvers. II. Het verven van den buitenom trek van het oude gedeelte met bet gymnastieklokaal van de school in de Koningstraat: J. Bakker f399, N. v. Doorn, Leusden, f390, H. v. d. Hoek f365, J. W. de Vaal f388, W. Ruiten berg f313, P. van 't Hof f 299, R. van 't Hof f295, H. M. Verheij f235, Tb. v. Zuijlen f215. Gegund aan R. van 't Hof. III. Het verven van den buitenom trek en het ijzeren hek van het schoolgebouw aan de Puntenburger laan J. W. de Vaal f 655, J. Bakker f613, A. W. Timmerman, Utrecht, f588, L. van Wijngaarden f583, H. v. d. Hoek f565, P. van 't Hof f555, R. van 't Hof f545, Th. v. Zuijlen f375, H. M. Verheij f350. Gegund aan R. van 't Hof. IV. Het verven van de houten baliën aan de Stationsstraat en van eenige hekjes om bloemperkenW. Ruitenberg f255, H. v. d. Hoek f213, L. v. Wijngaarden f'193, P. van 't Hof f190, R. van 't Hof f175, J. R. van 't Hof f 145. Gegund aan den laagsten inschrijver. V. Rioleeren van een gedeelte van den Ouden Soesterweg: A. van Djjk, Utrecht, f8000, A. Bouwman en S. van DoyeweerdjWeespercarspel f7740, J. C. Krachten, Utrecht, f7499, D. Spijker, Amsterdam, f7400, J. van Harpen f7130, T. W. Bonte f7093, G. C. Blanken f 6906, C. Ruitenberg f6393, G. Wassink f6340, H. Keijzer en J. Wildeman f6110, W. van Genderen f5987, J. v. d. Berg f5550, M. v. d. Berg, f 5369. Gegund aan den laagsten inschrijver. De OnderofficiersZangvereeniging heeft niet veel succes met haar uit- noodiging tot deelname aan eene aubade aan H. M. de Koningin bij Haar verjaardag op bet Loo te brengen. De Baarnsche Zangvereeniging heeft het voorbeeld van hare Amersfoortsche zuster gevolgd en voor de deelname bedankt. De Onderofficieren zullen dus alleen moeten gaan, als zij daartoe althans verlof kunnen krijgen. Sergeant-majoor J. A. C. van Geelkerken van het 5e Regiment Infanterie heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor Adjudant- onderofficier- kwartiermeester. De heer P. van der Sluys, in- stituteur, heeft wegens vertrek naar elders ontslag gevraagd als comman dant van het Amersfoortsche Vrijwil ligerscorps. In de plaats van Luitenant O. H. G. Gelderman is tot Luitenant adjudant van het 2e Bataljon 5e Regi ment Infanterie benoemd dele Luite nant J. T. Heins. De Veld-artillerie alhier in gar nizoen vertrekt 28 Juni naar Oldebroek om in de legerplaats aldaar tot 11 Juli practische schietoefeningen te houden. Bij de j.l. Zondag op de Eem gehouden onderlinge wedstrijd der visschersvereeniging «Door eendracht sterk" werd de le prijs (een compleet kruisnet) behaald door Sanders uit Nijkerk; de 2e prijs (een vischemmer) door Thiery en de 3e prijs (een hengel) door J. v. d. Wakker. De wedstrijd duurde van des ochtends 8 tot 12 uur en lokte veel bekijks. De vangst was echter door de weersgesteldheid gering. Tot deelname aan de verschil lende wedstrijden op Koninginnedag hebben zich tot dusverre 1200 kinderen aangemeld. De Oranjevereeniging, die gaarne al die kleinen een feest wil bereiden verkeert daardoor in geld nood. Wie onzer lezers helpt haar uit de zorg? Op het hedenavond door de Stafmuziek van het 5e Reg. Inf., onder directie van den heer G. Bikkers, op het terras van «Amicitia" te geven concert zal het navolgend programma worden uitgevoerd 1. Friedensglocken, marscb, Urbach; 2. Ouverture «Nachliinge von Ossain", Gade; 3. In lauschiger Nacht", wals, Ziehrer; 4. Grande fantaisie s. d. m. de l'opéra «Freischütz", Dunkier; 5. Ouverture «Die lustigen Weiber von Windsor", Nicolaï; 6. Benediction des Poignards" de l'opéra «Les Huguenots", Meijerbeer; 7. Waldvöglein, Polka für Picolo-solo, BursseBikkers;8. Hom mage a Chopin, Bekker. In de Zaterdagavond in «Amicitia" gehouden vergadering van de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose werden tot bestuursleden gekozen mevrouw de Douairière van Beyma thoe Kingma, Baronesse van Oldeneel, Baronesse Rengers, mevrouw Heerma van Voss, den beer de Bruyn Prince, Dr. Schreuder en Oosterman. De bur gemeester werd tot eere-voorzitter benoemd. Een conceptreglement zal zoo spoedig mogelijk worden aange boden, om na goedkeuring daarvan de Koninklijke goedkeuring aan te vragen, ten einde wellicht nog dit jaar Rijkssubsidie te verkrijgen. De ver eeniging telt tbans 35 leden. Zoo spoedig mogelijk zal een con sultatiebureau worden geopend en zoodra de fioanciën het toelaten eene enquetrice worden benoemd. Over de werkkring van laatstgenoemde werd nog uitvoerig gesproken. De vereeni ging zal Dr. van Gorkum uitnoodigen in September hier te komen spreken tot het maken van propaganda, waarna door persoonlijk bezoek getracht zal worden het ledental uit te breiden. Tot afgevaardigden naar de Al gemeens vergadering van het Ned. Onderwijzersgenootschap in de vol gende maand te Haarlem te houden zijn gekozen de heeren R. van 't Wel en J. C. C. Rupp en tot hunne plaats vervangers de heeren J. van der Horst en L. G. A. Spelberg. Het 4e eskadron van bet le re giment huzaren in garnizoen te Am sterdam zal van en met 4 Augustus tot en met 25 Aug. a. s. oefeningen honden in de omstreken van Amersfoort waarheen bet zal marcbeeren. Dit es kadron zal ook terugmarcheeren. De reserve-kapitein der landweer infanterie M. A. van Heekeren is van bet XVlIIe district (Amersfoort) over geplaatst naar het XXIIe district (Am sterdam). Een aaD de gemeenteraad ge richt adres van de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandscbe Schilderspatroons, waarbij verzocht wordt, voortaan de schilderwerken van door de Gemeente te stichten gebouwen afzonderlijk aan te besteden, werd in de vorige raadszitting in banden van Burgemeester en Wet houders gesteld om advies. De commissie van fabricage daar omtrent door het Dagel. Best. gehoord rapporteert het navolgende: Wij hebben de eer U hierbij wederom aan te bieden het adres van den Bond der Nederlandsche Schilders patroons, waarbij verzocht wordt bij aanbesteding der Gemeenteweiken een splitsing in de bestekken in te voeren zoodanig, dat voor bet ver volg het schilderwerk afzonderlijk aanbesteed wordt. W(j meenen, dat een dergelijke splitsing niet mogelijk is, daar, wan neer bet voor de scbilders ingevoerd wordt, alle anfere ambachten zullen verzoeken een dergelijke splitsing ook voor hen in te voeren. Geschiedt het voor alle ambachten dan zou, wan neer het werk niet op tijd opgeleverd Uit het Zweedsch van SOPHIE ELKAN. 9) «Signor Sindaco, mag ik zeggen, wat ik te zeggen heb?" H forestiere was onhoorbaar het studeer vertrek van den burgemeester binnengetreden. Signor Buonaccorsi zag hem vriendelijk aan en knikte. «Ga zitten, forestiere; het kost je moeite staande te blijven!" Giovanni zette zich neder; maar slechts een oogenblik; toen stond hij weèr op en begon met eene diepbewogen stem: «Toen ik hoorde wat gij van hem zeidet signor Sindaco, en toen men mij voorlas wat er over hem m de kerk stond geschreven, had ik het luid willen uitschreeuwen: «Hfi was mijn zoon, mijn zoonl" «Wie forestiere?" «Die knaap, Gaetano Boscio uit Augusta, de tamboer bij Amba Aligi!" «Je spreekt wartaal, je bezit immers geen gezin." «Ja, ik bezat er eengij hebt gelijk, nu heb ik niemand meer. Signor Sindaco, gij zijt goed, dat gij mij aan wilt hooren. Ik geloof dat ik gestorven zou zijn, als ik niet had kunnen spreken. Het is alsof het er uit moet, alof ik het niet langer zou kunnen verzwijgen daarna mag er met mij gebeuren wat wil ik zal de gevolgen op mij nemen. Indien ik daartoe niet bereid was, zou ik hier niet staan. Ziet gij, signor Sindaco, ik was jong, nog niet lang getrouwd en had een zoontje hem. Wij woonden te Siracusaik was steen houwer, wij waren natuurlijk heel arm en daar zette onze huisheer ons op straat, mijne zieke vrouw en het kindje. Hij dreef ons bui ten! Ik wierp mij op de knieën en smeekte hem ons toch te laten blijven. Wij moesten toch een dak boven ons hoofd hebben. Maar hij was hardvochtig en slecht. Hij lachte mij uit. En ik nam mijn mes op en stak hem neèr. Men sleepte mij naar de gevangenis. 01 gij kunt gelooven dat ik weerstand bood. Ik sloeg hen, beet ze en rukte mij los, maar het hielp niet. Men nam my in verhoor en ik werd veroordeeld tot zes en twintig jaren dwangar beid. Maar ik bleef daar niet, ik ontsnapte spoedig ik heb geen maand gezeten ik moest loskomen, mijne vrouw verhongerde en mijn kind ook er waren geen boeien of muren, die mij weerhouden konden." Hij sprak, alsof hij zelfs nu nog opgejaagd werd, hijgend met snikkende, reutelende ge luiden in keel en borst. «Ik ontsnapte, ik weet zelf niet hoe. Ik wist mij voor ze te verbergen, ik zou niet kunnen zeggen op welke manier. Ze zaten mij achter na, alsof ik een wild dier geweest ware. Ik voelde mij bij oogenblikken als een wild dier. Ik had een zwager, hij was visscher en bracht mijn vrouw en zoontje met zijne zeil boot naar Augustina. Ik waagde mij niet daar heen. Het was te dicht bij Siracusa. Heel den winter hield ik mij schuil het doet er niet toe waar. Tegen den zomer kwam ik hier. Men noemde mij de vreemdeling," om dat niemand wist van waar ik kwam, of gewoond had. Ik sprak er geen sterveling over; het moest geheim blijven en ik heb het geheim gehouden, over de twintig jaar, uit vrees dat men mij weèr op zou pakken en naar de galeien voeren. Mijn hart bloedde, dat kunt gij nagaan, wanneer ik de zoontjes van mijne kameraden zag, ik verlangde zoo onbeschrijfelijk naar mijn kind. Mijne vrouw stierf. De knaap kwam in een gezin, waar men goed voor hem was. De man was soldaat geweest, een van Garibaldi's vrijwil ligers; de vrouw was een goede moeder. Zij wisten niet verder van mij af dan dat ik in eene andere plaats arbeidde. Ik waagde het niet den jongen bij mij te nemen; want ik leefde voortdurend in angst herkend en weèr gegrepen te worden. Nu wist hij niets hij geloofde hun kind te zijn, evengoed als de anderen. Ik betaalde hun zooveel ik konhet was mij onverschillig of ik gebrek leed, als hij het maar goed mocht hebben. In de ga leien zou ik het veel erger hebben gehad. Zoo dikwijls ik kon, ging ik naar Augustina. Ik liep het grootste gedeelte van den weg. Ik trachtte er op alle groote heiligendagen te komen. De jongen noemde mij «oom Giovan ni" zooals de andere kinderen deden. O! wat het mij kostte hem niet te mogen zeggen dat ik zijn vader was! Ik wist wel dat hij zich niet over mij zou schamen, ik was immers geen slecht mensch ik had niemand bestolen of bedrogen; maar ik miste toch den moed het hem te zeggen, toen ik hoorde hoe trotsch hij zich rekende de zoon te zijn van een van Garibaldi's duizend helden! (Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1