BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. werd, de eene aannemer zich steeds achter den anderen verschuilen en het zou voor de Directie onmogelijk te bewijzen zijn, wie de nalatige onder hen is. Ook op het werk zelf zou het een bron van oneenigheden tusschen de aannemers zijn. Ten slotte ligt het naar onze meening op den weg van de onder aannemers, te onderzoeken of de hoofdaannemer van het werk soliode is; zijn zij biervan niet overtuigd, dan moeten zij zelf zoo verstandig zyn, geen werk van hem in onder aanbesteding aan te nemen. Wij adviseeren U derhalve aan den Raad voor te stellen afwijzend op het adres te beschikken. Aangezien Burgemeester en Wet houders zich geheel vereenigen met dit door de commissie gegeven advies, geven zij den Raad in overweging afwijzend op bet verzoek te beschikken De nu de Raad ter goedkeuring aangeboden verordening, regelende de opname en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten in de daar voor bestemde inrichting te Amers foort, luidt als volgt: Artikel 1. In bovengenoemde in richting worden slechts lijders aan besmettelijke ziekte opgenomen, die inwoners zijn van de Gemeente Amersfoort of aldaar tijdelijk verblijf houden. Art. 2. Geen opname geschiedt zonder vergunning van den Burge meester. Art. 3. De overbrenging naar de inrichting geschiedt door de zorg en op kosten van den aanvrager. De daaitoe bestemde brancard der Ge meente wordt daarvoor te hunner beschikking gesteld. Zoo noodig kan, op schriftelijken last van den Burge meester, de overbrenging door de zorg en op kosten der Gemeente ge schieden. Art. 4. De verpleging van min- en onvermogende lijders, ter beoor deeling van Burgemeester en Wet houders, geschiedt kosteloos. Art. 5. De verpleging van andere dan in het vorig artikel bedoelde personen geschiedt tegen geheele of gedeeltelijke terugbetaling van de kosten. Deze worden bepaald per etmaal, een gedeelte voor een geheel be rekend, voor ieder persoon, die in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen is aangeslagen of voor elk lid van een gezin, waarvan het hoofd des gezins in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen is aan geslagen in de 12e13e klasse f0.50 per dag 14e15e -0 75 n 7) 16e -1.j> 17e -150 18e - 2 j> 19e -2.50 20e - 3 i> in de 21ste of in een hoogere klasse 13.50. Kostgangers worden niet gerekend tot bet gezin te behooren. Voor hem die öf vrijwillig öf ter voldoening aan eene wettelijke ver plichting eene dienstbode in de barak doet opnemen, worden de kosten be paald op de helft van bet bedrag hetgeen voor zijn eigen verpleging betaald zou moeten worden. Voor tijdelijk in de Gemeente ver blijf houdenden worden de verplegings- kosten vastgesteld door Burgemeester en Wethouders, zooveel mogelijk volgens bovenstaande schaal. Voor het in lid 2 genoemde bedrag worden niet verstrekt wijn en voedings middelen, niet door den behandelen- den geneesheer noodzakelijk geacht, genees- en verbandmiddelen. De lijders worden behandeld door hun eigen geneesheer. Indien ten behoeve van een be- talenden lijder extra hulp voor ver pleging gevraagd wordt, zonder dat de behandelende geneesheer dit nood zakelijk oordeelt, worden de daardoor veroorzaakte kosten aan de Gemeente vergoed boven de in lid 2 bepaalde verplegingskoslen. Art. 6. Bij de opname van een lijder, genoemd in artikel 5, wordt eene verklaring overgelegd van een persoon, die de betaling der kosten op zich neemt en biervoor, naar het oordeel van Burgemeester en Wet houders, voldoende gegoed is. De kosten, verschuldigd volgens artikel 5, worden na alloop van iedere week ten kantore van den Gemeente-ont vanger voldaan. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd vooruitbetaling te eischen. Art. 7. Geen bezoekers van ver pleegden worden in de inrichting toe j gelaten zonder schriftelijke vergun- ning van den Burgemeester. De vergunning wordt niet vereischl voor geneeskundigen en geestelijken. Art. 8. leder lijder moet de in richting verlaten wanneer de Burge meester dit beveelt, op verklaring van een Gemeente-geneesheer of Gemeente heel- en verloskundige, dat de toestand van den lijder zich niet tegen vertrek verzet. De lijder en de behandelde genees heer zijn verplicht, op verlangen van den Burgemeester, aan een Gemeente geneesheer of Gemeente, heel- en verloskundige de gelegenheid te geven zich een oordeel over de ziekte te vestigen en hem zooveel mogelijk be hulpzaam te zijn in het vestigen van dat oordeel. Gevolg gevende aan de toezegging gegeven in hun antwoord d.d. 19 Maai t 1908, afdeeling I, No. 424, op de ver slagen van de afdeelingsvergaderingen, bieden Burgemeester en Wethouders den Raad een nieuw concept-besluit aan betredende de opname en ver pleging in de barak. Naar aanleiding van de destijds blijkens de afdeelingsverslagen ge maakte opmerkingen, merken zij het volgende op: Met de in de afdeelingen geuite wenschen tot wijziging van het tarief kunnen zij zich vereenigen. Zij stellen daarom in artikel 5 een nieuw tarief voor. Bij een belastbaar inkomen tot f 1400 (onbelastbaar f 1800 tot f2000) zal niets verschuldigd zijnverder zal de vergoeding zijn Belastbaar inkomen: Vergoeding: boven f 1400 tot f2000 f 0.50 per dag. van 2000 3000 0.75 j> 3000 3000 1. 3600 4400 1.50 n 4400 5200 2. 5200 6100» 2.50 »6100 7100» 3. s 7100 3.50 Burgemeester en Wethouders ver wachten, dat bij dit tarief de kosten voor niemand een bezwaar zullen zijn, verpleging in de barak te vragen. Nadere overweging beeft hen er toe geleid de omschrijving van het begrip «kostganger" weg te laten. Het is ondoenlijk, alle verschillende verhoudingen, die zich op dit gebied voordoen, nader te omschrijven, wes halve zij voorstellen, aan de practijk over te laten wat onder «kostganger" verstaan moet worden. Zij hebben getracht te voldoen aan de uitnoodiging van de 2de afdeeling om nader te regelen de verpleegkos- ten voor jongens, die bij ingezetenen gehuisvest en wier ouders buiten de Gemeente woonachtig zijn. Betaling naar het inkomen der ouders stuit in de practijk op moeilijkheden af (men denke bijv. aan ouders in Indië, of ouders, die gevestigd zijn in eene Gemeente waar het inkomen geen maatstaf voor belastingheffing is). Zij achten het daarom het beste in overeenstemming met het gangbare begrip van «gezin" dergelijke jongelui te beschouwen als lid van het gezin van den ingezetene. De geldelijke bezwaren, aan die regeling verbonden, achten zij zeer gering. Betreffende de betaling voor een inwonende dienstbode zij in de eerste plaats opgemerkt, dat eene gemeen telijke verordening in geen enkel opzicht eenige verplichting kan schep pen voor een weikgever tot betaling. Eene dergelijke verplichting kan alleen de wet scheppen. Het eenige, dat eene verordening als deze bepalen kan, is de prijs, die betaald moet worden bij verpleging. Zij kunnen zich. vereenigen met het gevoelen, dat voor eene dienstbode de helft van het tarief betaald moet worden. Zooals de redactie thans ontwoi pen is, wordt dus slechts bepaald,'t geen betaald moet worden door hem, die, öf vrijwillig óf ter voldoening aan eene wettelijke verplichting, eene dienst bode in de barak doet opnemen. Burge meester en Wethouders achten het zeer wenschelijk de bepaling ook te doen gelden bij vrijwillige verpleging van eene dienstbode en kunnen aller minst redenen vinden, waarom de Gemeente zou moeten beletten, dat een werkgever, ook zonder wettelijke verplichting, eene dienstbode in de barak voor zijn kosten doet verplegen. Bestaat geen wettelijke verplichting en wenscht de werkgever niet te be talen, dan komen de kosten voor de Gemeente. Zoodra het zoogenaamde Arbeids contract in werking is getreden, waar bij, onder zekere voorwaarden, de verplichting tot verpleging voor eene inwonende dienstbode gevestigd wordt, zal spoedig ieder zijne wettelijke ver plichtingen in dit opzicht kennen. Wenscht een werkgever vrijwillig deze verplichting uit te breiden, dan bestaat er, naar onze meening, geen reden voor het Gemeentebestuur, dit te be letten, door de kosten van de voort gezette verpleging ten laste van de Gemeente te brengen en hierdoor den werkgever als 't ware te verbieden een liefdeweik te verrichten. De definitie van »gezin" was inder tijd voorgesteld met het oog op de inwonende dienstbode nu voor deze eene afzonderlijke regeling is getrof fen, kan die definitie gemist worden. Ter voldoening aan het verlangen, geuit in de 4e afdeel.ng, is de regeling van de betaling voor »extra hulp voor verpleging" gewijzigd. In verband met eene in de 1ste afdeeling gemaakte opmerking is voor den lijder en den behandelden genees heer de verplichting vastgesteld tot het geven van inlichtingen aan den Gemeente-geneesheer of gemeente- heel- en verloskundige. De daarvoor in de le afdeeling aangevoerde gron den komen ons afdoende voor. Burgemeester en Wethouders heb ben het advies van de Gezondheids commissie ingewonnen, die zich met de concept-verordening vereenigt. Bij raadsbesluit van 28 Januari 1908 werd goedgekeurd het Reglement van orde voor de vergaderingen van het college van Burgemeester en Wet houders, waarin bepaald werd, dat zij niet alleen op Donderdagmorgen, maar ook op Maandagmorgen zouden ver gaderen. Aangezien Burgemeester en Wet houders er de voorkeur aan geven, op Dinsdagmorgen in plaats van op Maan dagmorgen te vergaderen, hebben zij bij besluit van 4 Juni 1908, No. 862, in artikel 1 van bet reglement van orde »Maandag" veranderd in «Dins- dag" en stellen zij den Raad voor dienovereenkomstig te besluiten. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort in de Helle straat bestaat uit: No. 1. W. H. Tick, onderwijzer le Lunteren, No. 2t J. van 't Slot, onder wijzer te Hulshorst, No. 3. H. C. C. de Blécourt, onderwijzer te Kampen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere school 3e soort in de Koning straat komen voor: No. I. J van 'tSlot, onderwijzer te Hulshorst. No. 2. H. C. C. de Blécourt, onderwijzer te Kampen, No. 3. W. K. Daatnen, onderwijzer te Hierden. De minister van oorlog heeft onder herinnering dat hier en daar door den commandeerenden officier, of die als zoodanig optreedt, steeds het vragen van verlof geëiscbt wordt, indien eenig militair voor korten tijd buiten de dienstuten zich buiten het garnizoen wil begeven met een van de middelen van versneld vervoer (spoor-, tramweg e. d.) medegedeeld aan de autoriteiten van de landmacht, dat het zijn verlangen is, dat de mi litair, hetzij officier, onderofficier of soldaat buiten de diensturen en voor zoover het dienstbelang daardoor niet wordt geschaad, zich binnen de grenzen van het rijk vrijelijk daar heen kunne begeven, waarheen hij wenscht. De verscbilende appèls (zegt de minister) geven aan de militaire auto riteiten voor zooveel de militairen beneden den rang van officier be treft toch ruimschoots de gelegen heid om op gezette tijden zich te doen overtuigen van de aanwezigheid in het kwartier van hen, die daar op de vastgestelde uren aanwezig moeten zijn. Voor wat betreft eene verwijdering gedurende den nacht blijft van kracht het bepaalde in het reglement voor den garnizoensdienst. Morgen vangt het eindexamen aan het Gymnasium aan en duurt dit tot Zaterdagmiddag a.s. Scherpenzeel, 23 Juni. Bij de op heden gehouden verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad werden uitgebracht 123 geldige stemmen, hier van verkregen de Heeren C. Blanken 53, T. Valkenburg 38 en G. van Ginkel 32 stemmen, zoodat tusschen de twee eerstgenoemden herstemming moet plaats hebben welke zal gehouden worden op Vrijdag 3 Juli. RECLAME. Waarom te lijden? De Pink Pillen moeten genezen. Het doet ons leed de menschen te zien lij den aan de maag, want wij weten dat zij door onze Pink Pillen genezen kunnen worden. Bestaat er een me?r algemeene ziekte, en die zoo pijnlijk, zoo verzwakkend is? De Pink Pillen genezen haar zeer goed. De heer Leriche te Soignies, Braine-straat is door de Piok Pillen genezen en schreef oos: T5XT" Le heer Lef che. (Photo. Thcfi Coppieters, Soignies). nik varklaar door de ,Pink Pillen te zijn genezen Aan een maagziekte die sedert langen tyd dujpde." De uraagkwalen zijn feijna allen van denzelf den opsprong, overlading van de maag, voort komende, 't zij uit e'eh staat van algemeene zwaraj 't zij uit e^jï misplaatste zorg voor oveqyoèding. n overlaadt de maag en weldra verteert niet dan pijnlijk, om daarna in het geheel m^er te vertieren. Brakingen en diarrbeeën en de voeding onmogelijk, of wel de onver- de spijzen blijven in de maag, bederven er, den vergiften of vergiftigen het organisme, n het eene en het andere geval moet di zwakking van de maag genezen worden. Pink Pillen zijn het middel daartoe. )e dijspepsie<^<mdermijnt de menschel Sien ernstig jfeletsel voor de vervullin; plichten^'^Vanneei; de maag ziek i 1 het Mnaamsgestel van streek. Jj H? P14ft- Pillen worden volkomen o^bnomen en versterken alle orgjinem Zy gevqgFbloed verkwikken de zenir <D ï- s ge- Zij zijn troffen tegen bloedarmoede, blei raeene zwakte, scheele^hoofdpijn heupjicht, rheumatiek.- Verkrijgbaar bij alleS goede Snabilié, Hoofd-dépothèuder, Rotterdam. Prijs f 1.71 doozen. Depóthouders Weg en J. van de Hooi onover- ït, alge- nuwpijnen, •ogisten en bij Groote Markt f9.per 6 irsfoort A. van de ngestraat 107. President Roosevelt heeft Zondag in levensgevaar verkeerd. Een spoor trein, waarmee hij naar Oyster Bay reed, geraakte te Roslyn op een ver keerd spoor en slechts door groote tegenwoordigheid van geest van den machinist werd een botsing met een rangeerenden trein voorkomen. De volksvertegenwoordigingen der Zuid-Afrikaansche landen zijn nu bezig met voorbereidende maatrege len voor het tot stand brengen van een «Vereenigd Zuid-Afrika." Het Parlement te Kaapstad heeft besloten mede te werken tot uitvoe ren van het desbetreffend besluit der conferentie van Pretoria in Mei 1.1. en het zal leden benoemen voor een nationale conventie, die een grond wet zal ontwerpen, welke aan de goedkeuring der Zuid-Afrikaansche volksvertegenwoordigingen en volken zal worden onderworpen. In Transvaal deed minister Botha en io den Oranje-staat minister Fischer een dergelijk voorstel. Vooral Botha pleitte met kracht voor aaneensluiting. Te New-York heerscht weder een drukkende hitte. Honderden menschen slapen in de open lucht, in de par ken. De toevloed van baders in aller lei wateren is groot, en daar zijn er verscheidene verdronken. In het zuiden van Frankrijk en Pie- mont hebben stormen en onweders groote schade, overstroomingen en storingen in het verkeer veroorzaakt. Er kwamen ook verscheidene menschen om het leven. Ook in geheel Zuid-Duitschland is groote schade aangericht door onwe ders. Niet minder dan 18 menschen werden door den bliksem gedood. Zondag is te Narbonne een groote betooging gehouden ter eere van de nagedachtenis der gevallenen bij de wijnbouw-ongeregeldheden van verle den jaar Juni. Een stoet van 40,000 menschen, met het gemeentebestuur aan het hoofd, trok orider klokkengelui en treurzangen naar het kerkhof, waar bloemen en kransen op de graven der gevallenen werden nedergelegd en Dr. Ferroul een korte toespraak hield. Het nieuwe luchtschip van Graaf Zeppelin is Vrjjdag niet kunnen op stijgen wegens te sterken wind. Maar Zaterdagmiddag is het te Friedrichs- haven, aan het meer van Constanz, opgestegen, onder Bestuur van graaf Zeppelin zeiven en een paar ingenieurs. De proeftocht boven het meer, welke drie kwartier duurde, slaagde zeer goed Het luchtschip manoeuveerde tot aller voldoening en daalde einde lijk neder op het meer, waar het nog een kwartier bleef varen, waar na bet in zijn bergplaats terug ge bracht. Er moeten nog eenige veranderin gen aan het luchtschip worden ge maakt, zoodat in de eerste veertien dagen de grooie proeftochten nog niet ondernomen kunnen worden. II. M. de Koningin kwam Zaterdag middag te 5.28 Sp. T., per extra-trein, uit Den Haag te Soestdijk aan, alwaar H. M. aan de halte der N C. S. word verwelkomd doot H. M. de Koningin- Moeder. In drie open rijtuigen werd met het gevolg naar het Paleis gere den. Koloniale reserve. Van bevoegde zijde werd te Har derwijk vernomen dat de onderafd. van de Koloniale Reserve op 1 Oct. die gemeente niet zal verlaten, zooals eeist het voornemen was. Er schijnt aan de plannen van den betrokken minister iets in den we6 'staan te hebben, dat de eerste be- lissing verschoven of misschien wel geheel heeft opgeheven. Rijksveldwaoht. Op 22 Augustus is het 50 jaar geleden, dat het corps rijksveldwach ters werd opgericht, hetwelk door den Rijkspolitiebond feestelijk zal her dacht worden. Voor dien tijd bestond de lijkspolitiedienst uit gerechtsdien- dors en tribunaaldienders. Msb Christelijk Nationaal Zendingsfeest. Naar het Handelsblad, verneemt is de Koningin voornemens liet feest dat op Donderdag 2 Juli a.s. op het koninklijk landgoed «Raaphorst", nabij het station Voorschoten, gevierd zal worden, met haar tegenwoordigheid te vereeren. H. M. zal tegen 10 uur des voormiddags op het terrein aan komen. Een koor van ruim 300 zangers en zangeressen hoopt gedurende de pau ze, onder leiding van den heer Leo Mens, organist der Nieuwe Kerk te 's-Gravenhage, een zevental liederen ten gehoore te brengen. Ten slotte wordt er aan herinnerd, dat plaatskaarten voor de feestter reinen der Hollandsche spoor slechts verktijgbaar zijn tot Maandag 29 Juni, 's namiddags 2 uur. Doorwerth. In «De Kampioen" vinden wij de mededeeling, dat de heer J. W. F. Scheller, te Oosterbeek, die onlangs door aankoop eigenaar werd van het oude kasteel Doorwerth en de daar bij behoorende landerijen, voornemens is dit kasteel geheel te doen restau- reeren. Dr. E. Laurillard. De gezondheidstoestand van dr. E. Laurillard, die eenigen tijd geleden naar Santpoort vertrok tot herstel van gezondheid, is de laatste dagen achteruitgaande. Het gulden boek voor de Tuberculeusc kinderen. Het bestuur van de Rotterdamsche Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose ontving van den Grootmeester van H. M. Koningin Emma bericht, dat het H. M behaagde in te teekenen voor zes exemplaren van Het Gulden Boek voor de Tuberculeuse Kinderen, dat in deze maand zal verschijnen. Volksstemming. Te Hengelo is een volksstemming gehouden in zake den verkoop van sterken drank. De uitslag was als volgt: Uitgebracht werden 3664 vrouwelijke en 3566 mannelijke stem men, waarvan van onwaarde onder scheidenlijk 60 en 98 en blanco 549 en 589. Verder spraken zich 150 vrouwen en 185 mannen uit voor een onbepaald aantal gelegenheden tot verkoop van sterken drank, 289 vrouwen en 366 mannen wenschten het tegenwoordig aantal onveranderd te laten, 796 vrouwen en 708 mannen achtten vermindering van dit aantal gewenscht, terwijl 1820 vrouwen en 1620 mannen zich verklaarden vóór algeheele afschaffing ervan,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2